Αντιμετώπιση των τρολ

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

dtango, γνωρίζω για το ΘΒ και έχω διαβάσει μερικές από τις παλιές συζητήσεις (θυμάμαι ένα topic που λεγόταν "Ο Λόγος" ή κάτι παρόμοιο). Still, δεν καταλαβαίνω γιατί οι παλιοί αναφέρονται σε αυτόν λες και ήταν ο Darth Vader. Χαλαρώστε λιγάκι, και μην τα παίρνετε όλα τόσο σοβαρά.

Βέρα, σε περίπτωση που σου έχει διαφύγει:
Κανονισμός έγραψε:Απαγορεύεται:
...
7. Η κοινοποίηση σε τρίτους των προσωπικών μηνυμάτων άλλων μελών χωρίς την άδειά τους.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Όχι παιδιά, δεν πρόκειται για pm. Είναι επικοινωνία μαζί του μέσω λογαριασμού mail που διατηρώ για επικίνδυνα site.
Μπορώ να κάνω προώθησή της στους συντονιστές σε περίπτωση που ο κύριος το αμφισβητήσει.
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Nox, κάπου τα μπέρδεψες. Ο ΘΒ δεν έχει μπει στο φόρουμ και δεν έχει καμία σχέση με εκείνον τον Θόδωρα που συμμετείχε στο θέμα Ο Λόγος. Ο ΘΒ σχολίαζε στο μπλογκ του Διαγόρα και είχε (έχει ακόμα;) ένα δικό του μπλογκ...
It is by will alone I set my mind in motion.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Δείγμα προειδοποιητικού μηνύματος:

Αγαπητή/έ φίλη/φίλε,

Ο Ορθόδοξος συμπεριφέρεται σαν κλασσικό troll και ο τρόπος με τον οποίον αποφασίσαμε να τον αντιμετωπίσουμε είναι να τον αγνοούμε.
Είμαστε κατά των αποκλεισμών των μελών που απλά ενοχλούν, όσο εκνευριστική και αν είναι η ενόχληση.
Βεβαίως, αν εσύ μπορέσεις να συνεννοηθείς μαζί του και να έχεις μια εποικοδομητική συζήτηση, θα χαρούμε.
Θεωρήσαμε υποχρέωσή μας να σε προειδοποιήσουμε ώστε να μην εκνευριστείς μαζί του άδικα.


To φόρτε μου δεν είναι η ποίηση (!), σίγουρα μπορείτε να συντάξετε ένα πολύ καλύτερο μήνυμα.

Νοx, στο μπλογκ του Διαγόρα συζητούσαν με τον ΘΒ δεν ξέρω για πόσους μήνες και στο τέλος o ΘΒ είχε θραφεί τόσο που είχε γίνει ένα troll τεραστίων διαστάσεων. Για να απαλλαγεί απ’ αυτόν ο Διαγόρας αναγκάστηκε να τον αποκλείσει. Εγώ αυτό το θεώρησα νίκη του ΘΒ και το είπα, αλλά βεβαίως κανένας δεν συμφώνησε μαζί μου.

Με την εμφάνιση του χαρακτήρα του Ορθόδοξου άρχισα να φωνάζω ότι θα φτιάξουμε έναν καινούριο ΘΒ και η κατάσταση έχει ήδη αρχίσει να ξεφεύγει από τον έλεγχο.

Κλείνοντας να σημειώσω ότι σέβομαι τους αντιπάλους μου και όταν με πολεμούν με τα όπλα που επιλέγουν εκείνοι.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

dtango

Δεν είναι δυνατόν να αναγκάσεις τον καθένα να αγνοήσει ένα τρολ. Και τι σκέφτομαι για την προειδοποίηση προς νέα μέλη το έχω ήδη εκφράσει, το βρίσκω άσχημο.

Καταρχάς δεν φαίνονται όλα τα τρολ από την αρχή (εγώ τουλάχιστον δεν τα καταλαβαίνω από την αρχή) και κατά την γνώμη μου είναι πολύ καλύτερο να αφήσεις κάποιον να συζητήσει και να αναπτύξει τις απόψεις του και αν αποδειχτεί στην πορεία πως είναι τρολ και παραβιάζει τους κανόνες του φόρουμ τον διαγράφεις. Δεν είναι τόσο κακό να υπάρχουν κανόνες και να τους ακολουθούμε, δείχνει βέβαια πολλά κακά για την φύση των ανθρώπων αλλά τι να κάνουμε...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Για την ιστορία, ο Διαγόρας δεν απέκλεισε τον ΘΒ. Περισσότερα για τον συγκεκριμένο εδώ.
It is by will alone I set my mind in motion.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Τεμπελόσκυλο έγραψε:Για την ιστορία, ο Διαγόρας δεν απέκλεισε τον ΘΒ. Περισσότερα για τον συγκεκριμένο εδώ.
Θα έπρεπε να με παραπέμψεις στις σχετικές αναρτήσεις του μπλογκ του Διαγόρα όταν έγινε ο αποκλεισμός, ή ότι άλλο συνέβη, του ΘΒ.
Έτυχε να επισκεφτώ το μπλογκ εκείνη την εποχή και η εντύπωση που αποκόμισα ήταν ότι αποκλείστηκε.
Προσπάθησα αλλά δεν κατάφερα να βρω αυτές τις αναρτήσεις. Αν κάποιος γνωρίζει πώς να το κάνει, θα με ενδιέφερε να τις διαβάσω.

Εκτός βέβαια αν ο μέγας Διαγόρας καταδεχτεί να μας πει ο ίδιος τι συνέβη. :twisted:
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

δεν καταλαβαίνω γιατί οι παλιοί αναφέρονται σε αυτόν λες και ήταν ο Darth Vader.
Nox δεν ήταν ο Darth Vader ήταν ο Darth Sidious αυτοπροσώπως!
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:
Τεμπελόσκυλο έγραψε:Για την ιστορία, ο Διαγόρας δεν απέκλεισε τον ΘΒ. Περισσότερα για τον συγκεκριμένο εδώ.
Θα έπρεπε να με παραπέμψεις στις σχετικές αναρτήσεις του μπλογκ του Διαγόρα όταν έγινε ο αποκλεισμός, ή ότι άλλο συνέβη, του ΘΒ.
Έτυχε να επισκεφτώ το μπλογκ εκείνη την εποχή και η εντύπωση που αποκόμισα ήταν ότι αποκλείστηκε.
Προσπάθησα αλλά δεν κατάφερα να βρω αυτές τις αναρτήσεις. Αν κάποιος γνωρίζει πώς να το κάνει, θα με ενδιέφερε να τις διαβάσω.
http://diagoras.wordpress.com/2010/05/0 ... anthology/
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Α οκ, my bad.
:oops:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Periklis
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2010 20:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte de Toulouse έγραψε:
Periklis έγραψε:Μιας και ο λογος περι τρολ: δεν εχω καταλαβει (ωντας ψαρακλας εδω), ο μεσιε ορθοδοξος τι ακριβως ρολο παιζει. Μηπως ειναι απλα ενα ακομη τρολ?
http://anagogi.blogspot.com/2009/07/blog-post_6804.html
Ok το πιασα. Και γιατι κυκλοφορει τοσο καιρο?
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Periklis έγραψε:
Comte de Toulouse έγραψε:
Periklis έγραψε:Μιας και ο λογος περι τρολ: δεν εχω καταλαβει (ωντας ψαρακλας εδω), ο μεσιε ορθοδοξος τι ακριβως ρολο παιζει. Μηπως ειναι απλα ενα ακομη τρολ?
http://anagogi.blogspot.com/2009/07/blog-post_6804.html
Ok το πιασα. Και γιατι κυκλοφορει τοσο καιρο?
Υπερβολική ευαισθησία προς τις φωνές με την αντίθετη άποψη προς τις δικές μας.
Αλλά... καταλήξαμε εκεί
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

apeleytheros έγραψε:
dtango έγραψε:
Τεμπελόσκυλο έγραψε:Για την ιστορία, ο Διαγόρας δεν απέκλεισε τον ΘΒ. Περισσότερα για τον συγκεκριμένο εδώ.
Θα έπρεπε να με παραπέμψεις στις σχετικές αναρτήσεις του μπλογκ του Διαγόρα όταν έγινε ο αποκλεισμός, ή ότι άλλο συνέβη, του ΘΒ.
Έτυχε να επισκεφτώ το μπλογκ εκείνη την εποχή και η εντύπωση που αποκόμισα ήταν ότι αποκλείστηκε.
Προσπάθησα αλλά δεν κατάφερα να βρω αυτές τις αναρτήσεις. Αν κάποιος γνωρίζει πώς να το κάνει, θα με ενδιέφερε να τις διαβάσω.
http://diagoras.wordpress.com/2010/05/0 ... anthology/
Ευχαριστώ, Apeleytheros!
diagoras.wordpress.com έγραψε: Φοβάμαι λοιπόν ότι ο Θου Βου θα πρέπει από εδώ και στο εξής να συνεχίσει να εξαπολύει τις συκοφαντίες του από το δικό του ιστολόγιο, ή από όποιο άλλο ιστολόγιο προσφερθεί να τις φιλοξενήσει, γιατί εγώ δεν έχω σκοπό να τις ανεχτώ άλλο. Από τις 15 Απριλίου κιόλας οι όροι χρήσης περιέχουν έναν νέο όρο περί υπονομευτικών δημοσιευμάτων, κι έτσι από εδώ και πέρα η μαρμάγκα θα τρώει κάθε σχόλιο του Θου Βου που θα θεωρώ ως υπονομευτικό.
Φίλε Τ, το συμπέρασμα το δικό σου ήταν ότι ο ΘΒ ηττήθηκε και έφυγε;
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Off Topic
Δεν είναι λίγο ειρωνικό να πιάνουμε πάαααααααλι κουβέντα για τον ΘΒ σε νήμα με τίτλο "Αντιμετώπιση των τρολ";;; : brrr :

Σοβαρά τώρα, φτάνει με τον ΘΒ, έχει ξεχειλώσει το θέμα. Ο καθένας έχει την νοημοσύνη να βγάλει τα συμπεράσματά του, ειδικά αν έχει παρακολουθήσει εκείνες τις συζητήσεις. Προσωπικά τις παρακολουθούσα για πολύ καιρό και είχα προλάβει τον ΘΒ και στον Ροΐδη κι έχω καταλήξει κάπου. Αν κάποιος έχει καταλήξει κάπου αλλού μπράβο του, δεν μπορώ εγώ να του πω αν έχει δίκιο ή άδικο, ο καθένας δικαιούται να έχει την γνώμη του. Δεν έχει νόημα ούτε να τα συζητάμε ξανά και ξανά ούτε να προσπαθούμε να πείσουμε τους άλλους για το ποιος έχει δίκιο λες κι είμαστε 5 χρονών (και λες κι είναι κι αυτοί 5 χρονών και δεν μπορούν να σχηματίσουν γνώμη μόνοι τους). Και στην τελική δεν είναι κακό να το βλέπουμε διαφορετικά το θέμα, σιγά...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Τέρμα ο ΘΒ σε αυτό το νήμα, dtango και όποιος άλλος ενδιαφέρεται το συνεχίζουμε εδώ.
It is by will alone I set my mind in motion.
Απάντηση