Αντιμετώπιση των τρολ

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Άβαταρ μέλους
Αγησίας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 11:11
Όνομα Ιστότοπου: Αγησίας
Τοποθεσία: Κως, Δωδεκάνησα
Επικοινωνία:

Μπήκε στην αγορά ένα τρολ κακής ποιότητας κι εμείς καταφέραμε να χάσουμε την ψυχραιμία μας από τις μονότονα κι επίμονα επαναλαμβανόμενες αρλούμπες του. Ως αποτέλεσμα τα θέματα, που μαγάρισε ο καλικάντζαρος κλειδώνονται το ένα μετά το άλλο, δίνοντας την εντύπωση -σε όποιον θέλει να προπαγανδίσει- ότι μας κόλλησε στον τοίχο ένα ασήμαντο τρολ.

Έχοντας συμβάλει κι εγώ στην όξυνση ως μη όφειλα λόγω πρότερης εμπειρίας αλλού, νομίζω ότι οι καλικάντζαροι και οι κολλημένοι πρέπει να αφήνονται στην ησυχία τους. Διαφορετικά καταλήγουμε να τους κάνουμε το χατήρι.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Δεν κλειδώθηκε κανένα θέμα που να είχε ανοίξει ομαλά και να καταστράφηκε από τις ενέργειες κάποιου τρολ. Αυτό που έγινε είναι ότι μετακινήθηκαν οι άσχετες δημοσιεύσεις ώστε να μπορεί να συνεχιστεί η συζήτηση στο αρχικό θέμα. Επί του προκειμένου τώρα, δυστυχώς όσο και να το ξέρουμε όλοι ότι η ενδεδειγμένη αντιμετώπιση είναι "don't feed the troll", πάντα θα υπάρχει κάποιος που δεν έχει την απαιτούμενη εμπειρία ή τις απαιτούμενες αντοχές και θα απαντήσει. Στην περίπτωση αυτή πρέπει να επέμβουν οι συντονιστές του φόρουμ ώστε να αποκατασταθεί η ομαλότητα των συζητήσεων...
Off Topic
Ακόμα και τώρα, με το θέμα αυτό που άνοιξες, ουσιαστικά του δίνεις πάτημα να ρθει και να σχολιάσει...
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Αγησία, καλά έκανες και άνοιξες αυτό το νήμα γιατί το ζήτημα είναι υπαρκτό αν και υπάρχει πάντα ο κίνδυνος που αναφέρει ο Τ πιο πάνω. Το μετονόμασα ώστε να είναι πιο γενικό.

Τρολ είναι αυτός που γράφει με σκοπό να προκαλέσει μια συγκεκριμένη αντίδραση στα υπόλοιπα μέλη, συνήθως θυμό. Χρησιμοποιεί ειρωνεία καλυμμένη ή απροκάλυπτη, συγκατάβαση και λίγα ως καθόλου επιχειρήματα (αν χρησιμοποιεί κι επιχειρήματα, υποτίθεται ότι θα έχει και το απαραίτητο μυαλό για να καταλάβει στην πρώτη προειδοποίηση ότι "φτάνει"). Μην απαντάτε σε τέτοια μέλη αλλά αναφέρετε τις δημοσιεύσεις τους. Δεν είναι ρουφιάνεμα όπως νομίζουν μερικοί γιατί δεν αναφέρετε κάποιο μυστικό ή κάποιο καλών προθέσεων μέλος.

Οι συντονιστές προσπαθούμε να μη φιμώνουμε απόψεις και μέχρι στιγμής κρατάμε αρκετά ανεκτική στάση. Αυτό μπορεί να αλλάξει οποιαδήποτε στιγμή. Δεν απειλώ αυτή τη στιγμή ή μάλλον δεν απειλώ κανένα μέλος με επιχειρήματα που γράφει εδώ για να συζητήσει και όχι για να εκνευρίσει άλλους ή να βγάλει τα απωθημένα του (ανεργία, έλλειψη σεξουαλικής επαφής με άλλο άτομο κτλ.). Απλώς υπάρχουν φορές που είναι απαραίτητο να αναθεωρεί κανείς τη στάση του.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Τ και Ευθύμη, προσωπικά είχα ένα "ξέσπασμα" προχτές μετά από τις τόσες πολλές δημοσιεύσεις του συγκεκριμένου για τον οποίο γίνεται αυτή τη στιγμή λόγος.
Ποιος είναι ο καθένας από εμάς που θα πει στον άλλο "δεν δικαιούσαι δια να ομιλείς";
Όμως άλλο το εκφράζω απόψεις με σεβασμό στο συνομιλητή και άλλο σπάω τα νεύρα των αναγνωστών.

Και μια και αναφέρεις τα σεντόνια στην υπογραφή σου Ευθύμη, τι γνώμη έχετε για τη δική του υπογραφή/σεντόνι; Είναι πολλά τα σχόλια του που έχουν ένα κατεβατό ολόκληρο με quote δύο και τριών σχολιαστών, μια φράση του 5 λέξεων που στάζει μέλι ανάμικτο με αρσενικό και μετά εκείνο το κιτς πλουμιστό σεντόνι της υπογραφής! Δηλαδή, πραγματικά το άτομο δοκιμάζει την υπομονή σου.

Το έχει πει αρκετές φορές ο Τ μέσα στο φόρουμ, τώρα το βλέπω κι από σένα Ευθύμη, το να μην απαντάμε στα σχόλιά του. Έχετε δίκιο απόλυτο. Είναι κάτι σαν τον κοινωνικό αποκλεισμό - πράγμα πολύ αποτελεσματικό για κάποιον ο οποίος έχει την ελάχιστη τσίπα πάνω στο τομάρι του.
Διερωτώμαι... θα είναι αποτελεσματική αυτή η μεταχείριση στην περίπτωσή του;
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα είναι αρκεί να γίνεται από όλους. ;)

Όσο για την υπογραφή, δεν έχουμε βάλει κάποιον περιορισμό γιατί δεν υπάρχουν πολλά μέλη με πραγματικά μεγάλη υπογραφή με εικόνες, κατεβατά κτλ. . Το τελευταίο πρόβλημα με ορισμένα μέλη είναι η υπογραφή τους... :roll: . Δεν έχεις άδικο φυσικά απλά δεν είναι αυτό το κυρίως πρόβλημα. Ελπίζω να μη χρειαστεί να παραστήσουμε τους αστυφύλακες και σε αυτό το ζήτημα.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Βέρα έγραψε:Ποιος είναι ο καθένας από εμάς που θα πει στον άλλο "δεν δικαιούσαι δια να ομιλείς";
Μπορούν -όπου παραβιάζονται οι όροι- οι Συντονιστές.
Βέρα έγραψε:Διερωτώμαι... θα είναι αποτελεσματική αυτή η μεταχείριση στην περίπτωσή του;
Οχι, όλο και κάποιος θα σπάσει, θα αντιδράσει ανθρώπινα και θα προσπαθήσει να επιχειρηματολογήσει απέναντί του.

Να κάνω την πολύ απλή παρατήρηση ότι δεν έχει συζητήσει πάνω στο θέμα της θρησκείας, του χριστιανισμού, του αθεϊσμού, δεν έχει σχολιάσει τίποτα επί της ουσίας, δεν έχει ανοιξει ούτε ένα θεολογικό νήμα. Εχει έλθει μόνο να προκαλέσει εσκεμμένα την μήνι των μελών για να έχει πατήματα και να φαίνεται στο μπλόγκ του ως μάρτυρας. Ολες του οι αναρτήσεις είναι "επί της διαδικασίας" και όχι "επί της ουσίας της υποθέσεως", για να το πω πιό δικηγορίστικα.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

γιατι νομιζω οτι υπαρχει δυνατοτητα αγνοησεις χρηστη? Ερωτηση υπαρχει δυνατοτητα να μην βλεπω καθολου τις αναρτησεις ενος μελους?
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Με όλη την καλή διάθεση, νομίζω πως πετάς την μπάλα στην εξέδρα Ευθύμη. Δεν είπα ότι το κύριο πρόβλημα είναι από μόνη της η πλουμιστή ουρά που κουβαλάει για υπογραφή. Είπα ότι κάνει κατεβατά quote, γράφει ένα σχόλιο 5 το πολύ λέξεων και ακολουθεί το κίτς. Αν το σχόλιό του είχε έστω τις μισές φορές κάτι να συνεισφέρει, δε θα μιλούσα καθόλου. Αυτό το αναφέρω μόνο τώρα, μετά από όλο αυτό το τρολλάρισμα. Κατά τη γνώμη μου λοιπόν ήταν περιττό το σχόλιο περί ελπίδας να μη χρειαστεί να αστυνομεύσετε τις υπογραφές. ;)
Καλή η ερώτηση του mpamiatzi.
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Προφίλ->Επιλογές->Φίλοι και εχθροί->Εχθροί
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Done και thnx :D
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πιστεύετε όλοι ότι "καταστρέφεται" κάτι. Όταν δεν υπάρχουν αυτοί για σπάμε λίγη πλάκα και να παράγουμε lolz, το forum ψιλοσέρνεται και γίνεται λίγο βαρετό. Άλλωστε, ο Goebbels είχε πει ότι οι κοινοί εχθροί ενώνουν ένα λαό.
: brrr :
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Periklis
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2010 20:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Μιας και ο λογος περι τρολ: δεν εχω καταλαβει (ωντας ψαρακλας εδω), ο μεσιε ορθοδοξος τι ακριβως ρολο παιζει. Μηπως ειναι απλα ενα ακομη τρολ?
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Periklis έγραψε:Μιας και ο λογος περι τρολ: δεν εχω καταλαβει (ωντας ψαρακλας εδω), ο μεσιε ορθοδοξος τι ακριβως ρολο παιζει. Μηπως ειναι απλα ενα ακομη τρολ?
http://anagogi.blogspot.com/2009/07/blog-post_6804.html
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

noxteryn έγραψε:Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πιστεύετε όλοι ότι "καταστρέφεται" κάτι. Όταν δεν υπάρχουν αυτοί για σπάμε λίγη πλάκα και να παράγουμε lolz, το forum ψιλοσέρνεται και γίνεται λίγο βαρετό. Άλλωστε, ο Goebbels είχε πει ότι οι κοινοί εχθροί ενώνουν ένα λαό.
: brrr :
Δεν έχω παρά να συμφωνήσω!
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Συμφωνώ αλλά στην κατάλληλη ενότητα, όχι να κουτσουλάνε όπου να' ναι ξεσκίζοντας όλα τα σοβαρά νήματα, ανοίγοντας αυθαίρετα δικά τους και προσπαθώντας να επιβάλλουν ατζέντα.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Συμφωνώ με τον Ευθύμη, καταντάει κουραστικό και επίσης όλο και κάποιος καινούριος θα βρεθεί (που βρέθηκε ήδη) που θα παρεξηγήσει τις καταστάσεις, γιατί αντικειμενικά δεν είναι κι εύκολο να κάτσει να διαβάσει κανείς 100 σελίδες να δει τι έχει προηγηθεί...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Ιοκάστη έγραψε:Συμφωνώ με τον Ευθύμη, καταντάει κουραστικό και επίσης όλο και κάποιος καινούριος θα βρεθεί (που βρέθηκε ήδη) που θα παρεξηγήσει τις καταστάσεις, γιατί αντικειμενικά δεν είναι κι εύκολο να κάτσει να διαβάσει κανείς 100 σελίδες να δει τι έχει προηγηθεί...
Γεια σου Ιοκάστη, φίλη μου… άσπονδη!
Είχες απόλυτο δίκιο για το +1 που έδωσες στον Νοχ, για το σχόλιό του σχετικά με την πίστη, όμως ξέχασες να του δώσεις και -1 για όσα ωραία αναφέρει για την διασκέδαση που προσφέρει ο Orthotroll.

Νέος είναι, δεν γνωρίζει. Πες του την ιστορία του ΘΒ!

Όσον αφορά τον κάθε καινούριο, ένα πμ μπορεί να τον ενημερώσει για την κατάσταση και αν ο ίδιος θέλει να δοκιμάσει την τύχη του, με γεια του και χαρά του. Το να συζητάνε όμως με τον τύπο αυτόν οι παλιοί. Το βλέπω απαράδεκτο.

Remember ΘΒ !
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Γεια σου Ιοκάστη, φίλη μου… άσπονδη!
Γεια σου dt :)

Δεν του έδωσα -1 για το σχόλιο γιατί το πώς διασκεδάζει κανείς είναι δική του υπόθεση και υποκειμενικό. Το άλλο που είχε πει για την πίστη το θεωρώ αντικειμενική αλήθεια. Το έχουμε συζητήσει αρκετά με τον Νοx αυτό το θέμα της διασκέδασης άλλωστε και μου φτάνει…
Όσον αφορά τον κάθε καινούριο, ένα πμ μπορεί να τον ενημερώσει για την κατάσταση και αν ο ίδιος θέλει να δοκιμάσει την τύχη του, με γεια του και χαρά του.
Ναι μπορεί να γίνεται αυτό όμως δεν μ’αρέσει και πολύ. Το βρίσκω λίγο άσχημο μόλις έρχεται κάποιος σε έναν χώρο να τον πιάνει ο άλλος από τα μούτρα και να τον αρχίζει «πρόσεχε τον τάδε, είναι έτσι», «πρόσεχε αυτό γιατί γίνεται το άλλο». Προτιμώ να τα ανακαλύπτει ο καθένας μόνος του σιγά σιγά :) .
Το να συζητάνε όμως με τον τύπο αυτόν οι παλιοί. Το βλέπω απαράδεκτο.
Συμφωνώ, όμως είμαστε άνθρωποι και καμιά φορά (πολλές φορές δηλαδή) είναι δύσκολο να αντισταθούμε σε κάποια πράγματα. Ο καθένας έχει το ευαίσθητο σημείο του άλλωστε και δεν στο κρύβω πως αυτό, το να απαντάω στα πάντα, είναι και το δικό μου ευαίσθητο σημείο. Παλεύω με νύχια και με δόντια κάποιες φορές για να το αγνοήσω…
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

@dtango και Ιοκάστη.
Προσωπικά έκανα αυτό που πρότεινε ο mpamiatzis και ο xarxar και τώρα δεν βλέπω τι λέει ο Ορθός. Βλέπω μόνο τις απαντήσεις σας που περιέχουν παραθέσεις των σχολίων του.

Όντως, αν τις πρώτες μέρες μου στο φόρουμ έπαιρνα ένα pm με προειδοποίηση για αυτόν, θα έπρεπε να είναι πολύ προσεκτικά διατυπωμένο για να μην παρεξηγήσω τις προθέσεις του αποστολέα. Άσε που θα σκεφτόμουν πως, αφού το συγκεκριμένο άτομο συμπεριφέρεται έτσι, γιατί δεν τον μπανάρουν;

dtango σου διαφεύγει πως οι νέοι αναγνώστες ή οι περαστικοί, δεν θα σχολιάσουν πάντα ώστε να αντιληφθούμε οι υπόλοιποι ότι υπάρχει θέμα.
Ιοκάστη έγραψε:είμαστε άνθρωποι και καμιά φορά (πολλές φορές δηλαδή) είναι δύσκολο να αντισταθούμε σε κάποια πράγματα. Ο καθένας έχει το ευαίσθητο σημείο του άλλωστε και δεν στο κρύβω πως αυτό, το να απαντάω στα πάντα, είναι και το δικό μου ευαίσθητο σημείο. Παλεύω με νύχια και με δόντια κάποιες φορές για να το αγνοήσω…
Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ όπως θα δεις. Αφορμή για την ακόλουθη ανταλλαγή μηνυμάτων με τον Ορθό στις 13 & 14 Νοεμβρίου, έδωσε ένα σχόλιο του Comte.
Spoiler: Εμφάνιση
Βέρα έγραψε:Καλησπέρα Ορθόδοξε, είμαι η Βέρα. Σε επισκέπτομαι μετά από ένα σχόλιο του Comte De Toulouse (στη συνέχεια θα δώσω σύνδεσμο για το σχόλιο).
Δεν έχω διαβάσει μέχρι στιγμής τις συζητήσεις που έχεις ανοίξει στο φόρουμ της Αθεΐας, όμως οφείλω να πω -προς αποφυγήν στρεβλών εντυπώσεων- πως αν και κλειδωμένες, είναι προσβάσιμες σε όλους τους πιθανούς αναγνώστες. Επίσης, την ώρα που έλεγχα αν όντως μπορώ να διαβάσω τις συζητήσεις σου, πρόσεξα ότι ήσουν online, το οποίο, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, σημαίνει ότι κάλλιστα μπορείς και να σχολιάσεις και να ανοίξεις νέα θέματα προς συζήτηση. Τώρα για τα ειρωνικά σχόλια που αναφέρεις, επιφυλάσσομαι αφού, όπως σου είπα, δεν έχω προσωπική άποψη.

Είναι όμως πραγματικά εύκολο σε κάποιον που απεχθάνεται την ειρωνία να την αποφύγει κιόλας; Όταν έστω και ένας από δύο ή περισσότερους συνομιλητές εμπλέκεται σε μία συζήτηση έχοντας ως αφετηρία ότι κατέχει τη μία και μοναδική αλήθεια, λέω πως είναι δύσκολο να αποφευχθεί ο ειρωνικός τόνος. Εκεί που είναι αδύνατο είναι όταν, αυτός με τη "μόνη αλήθεια", επιμένει μονότονα να τη μεταδώσει στον "αδαή" (κατά τη γνώμη του). Όταν επιμένει να τον σώσει από την "πλάνη" του. Φαντάσου έναν χιλιαστή να έρχεται κάθε μέρα και να σου λέει πόσο σε λυπάται που βρίσκεσαι στο λάθος δρόμο που πιστεύεις στην Αγία Τριάδα, στην Κόλαση και τον Παράδεισο. Φαντάσου τον να επιμένει να σε σώσει. Δε λέμε "κολάζει και άγιο;" Ένας άνθρωπος, όσο και να σέβεται τις διαφορετικές απόψεις του συνανθρώπου του, πόσο να αντέξει όταν αυτός επιμένει να του αλλάξει τις δικές του και να του επιβάλλει τον τρόπο ζωής του;

Αν συμφωνήσεις εκ των προτέρων -γιατί οι καλοί λογαριασμοί κάνουν και τους καλούς φίλους- να μην προσπαθήσεις να με σώσεις, σου υπόσχομαι ότι το ίδιο θα κάνω κι εγώ για σένα. Όσο άσχημο κι αν φαίνεται αυτό και στους δυο μας. Τουλάχιστον έτσι θα είναι βέβαιο ότι θα διατηρήσουμε ένα επίπεδο στην επικοινωνία μας. Η οποία μπορεί να συνεχιστεί αν θες κι εσύ, είτε από εδώ, είτε από το φόρουμ της Αθεΐας.

Τώρα, σε αυτή μου την επίσκεψη κομίζω ως δώρο μία πρόκληση - η οποία όμως έχει καλό απώτερο σκοπό. Όπως ξέρουμε και οι δύο, διάβασες στο blog Ακτίνες μία επιστολή που απευθυνόταν στην Υπουργό Παιδείας ΔΒΜΘ, με κοινοποίηση προς την Ιερά Σύνοδο και την ΠΕΘ. Η επιστολή φέρει την υπογραφή μιας συμπαθέστατης υποθέτω κυρίας η οποία, εκτός του εαυτού της, εκπροσωπεί όπως υποστηρίζει "100 και πλέον" γονείς και εκπαιδευτικούς. Διάβασα το κείμενο και αν όλα όσα καταμαρτυρεί ήταν σωστά ειπωμένα, το θέμα θα τελείωνε εκεί. Όμως υπήρχαν λάθη, τα οποία ήταν τραγικά. Ενώ θα μπορούσα να πράξω αλλιώς, αντιστάθηκα στον κακό εαυτό μου (όλοι έχουμε μέσα μας άλλωστε) και μπήκα στη διαδικασία να υποδείξω τα λάθη. Πρόσεξε, να τα υποδείξω, δηλαδή να πω ποια σημεία έπρεπε να διορθωθούν και για να το κάνει αυτό έπρεπε να ανατρέξει στις πηγές η ίδια, όχι να αρκεστεί -όπως ίσως έκανε- σε λόγια τρίτων, ή σε άλλες (αναρωτιέμαι ποιες) δημοσιεύσεις. Αυτό το σχόλιο/υπόδειξη δεν αναρτήθηκε ποτέ και άρα ο διαχειριστής του blog Ακτίνες αφήνει εκτεθειμένους τόσο τη συντάκτρια της επιστολής, όσο και τα άτομα που εκπροσωπεί.

Θα θέσω λοιπόν υπ' όψιν σου το σχόλιο που φιμώθηκε, ώστε να κρίνεις εσύ και οι αναγνώστες σου αν άξιζε τέτοιας αντιμετώπισης και να αποφασίσεις αν πρέπει να διαμαρτυρηθείς στον Διαχειριστή του Ακτίνες για την επιλογή του να μην προστατέψει τους αποστολείς.

(είχα παραθέσει το σχόλιο για τις Ακτίνες)

Υ.Γ. Προσπάθησα να στείλω το σχόλιο κάτω από αυτή σου την ανάρτηση, αλλά θα χάνονταν όλοι οι σύνδεσμοι που ήθελα να δεις. Είμαι σίγουρη πως θα το αναρτήσεις εσύ.
Ορθόδοξος έγραψε:Αγαπητή ξέρεις πόσα σχόλια προσπάθησα εγώ να αφήσω σε αθειστικά σιτε και απλά χάθηκαν?
Ξέρεις πόσα σιτε δεν επιτρέπουν τη συμετοχή μου σε συζητήσεις φανερώνοντας ουσιαστικά ηττοπάθεια?
Βλ. Ροιδη εμμονές, διαγόρας κτλ
Ξέρεις πόσα αθειστικά ιστολόγια έχουν περιορισμό στα σχόλια αλλά και πόσα υβριστικά μυνήματα δέχομαι από ομοιδεάτες σου στο χώρο μου?
Μεγάλη συζήτηση άνοιξες ...

ΥΓ
για την ειρωνεία και τη στάση μου γενικά δεν έχεις δίκιο. Μην προσπαθείς να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα ... Και εγώ δεν έχω πρόθεση να μειώσω ούτε και να πείσω κανένα. Απλή κουβέντα κάνουμε ...
Βέρα έγραψε:Ορθέ
κατέληγα έτσι: "Είμαι σίγουρη πως θα το αναρτήσεις εσύ." Δεν το έκανες γιατί
Ξέρεις πόσα σιτε δεν επιτρέπουν τη συμετοχή μου σε συζητήσεις φανερώνοντας ουσιαστικά ηττοπάθεια?
Βλ. Ροιδη εμμονές, διαγόρας κτλ.
και άρα εφαρμόζεις σε μένα την τακτική των blogger που αναφέρεις; Τί είδους δίκαιο είναι αυτό που μου επιβάλλεις, χωρίς καν να γνωρίζω πώς εσύ συμπεριφέρθηκες για να υποστείς τη φίμωση;

Μήπως με τιμωρείς για τις απόψεις μου; Αν ναι, κακώς, γιατί εγώ σέβομαι τις δικές σου. Απλά (όσο απλό μπορεί να είναι αυτό), δεν τις ασπάζομαι.
Μήπως για να μη διαβάσουν οι αναγνώστες σου την αντίθετη άποψη διατυπωμένη με λογική και χωρίς ίχνος ειρωνίας, κάτι το οποίο αποδίδεις συλλήβδην στους σχολιαστές του φόρουμ αθεΐα; Δεν το πιστεύω, αλλά με βάζεις σε σκέψεις...
Μήπως ίσως θεωρείς το σχόλιο στις Ακτίνες που έθεσα υπ' όψιν σου υβριστικό, ειρωνικό ή δεν ξέρω τι; Τότε γιατί δεν έβαλες το υπόλοιπο σχόλιό μου κάτω από το θέμα της Τετάρτης όπως σου ζήτησα;

Φυσικά σου αναγνωρίζω πως το blog είναι δικό σου και ό,τι θέλεις κάνεις, αλλά πες το μου να το ξέρω πριν καταλήξω σε αυθαίρετα συμπεράσματα -κάτι που δεν θα το ήθελα.
ΥΓ
για την ειρωνεία και τη στάση μου γενικά δεν έχεις δίκιο. Μην προσπαθείς να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα
Επίσης, δεν αναφέρθηκα πουθενά στη δική σου στάση. Στην πρώτη μου παράγραφο έκανα διαπίστωση της πραγματικότητας.
Στη δεύτερη μίλησα γενικά για την επιμονή κάποιων να σου αδειάσουν το κεφάλι και να σου το γεμίσουν με δικά τους πιστεύω. Σίγουρα θα είχες τέτοιες εμπειρίες στη ζωή σου, εγώ πάντως ναι. Τώρα, αν εσύ είσαι ένας από αυτούς τους επίμονους που λέω, δεν το ξέρω -όπως σου είπα ήδη- και για να προλάβω τυχόν παρεξηγήσεις, προσέφερα τη λύση της τρίτης παραγράφου μου.
Επομένως, θεωρώ ότι έχω δίκιο. (Αλλά πού να το βρω;)
Ορθόδοξος έγραψε:Αγαπητή μου μη βάζεις πολλά στο μυαλό σου. Το ιστολόγιο ακτινες δεν είναι δικό μου, οπότε το θέμα σου δεν με αφορά.
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Βέρα έγραψε:Όντως, αν τις πρώτες μέρες μου στο φόρουμ έπαιρνα ένα pm με προειδοποίηση για αυτόν, θα έπρεπε να είναι πολύ προσεκτικά διατυπωμένο για να μην παρεξηγήσω τις προθέσεις του αποστολέα. Άσε που θα σκεφτόμουν πως, αφού το συγκεκριμένο άτομο συμπεριφέρεται έτσι, γιατί δεν τον μπανάρουν;
Ακριβώς!! Εγώ πιθανότατα θα σκεφτόμουν πως ίσως προσπαθούν να με χειραγωγήσουν, να με κατευθύνουν και να με αποτρέψουν από το να βγάλω τα δικά μου αντικειμενικά συμπεράσματα..
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Απάντηση