Κλείδωμα νημάτων - σχόλια

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Απάντηση
georgegous
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010 14:57
Όνομα Ιστότοπου: -

Όλα τα παραπάνω φυσικά θα μπορούσα να τα είχα υποστηρίξει και στο θέμα Η ειρωνεία είναι το μόνο “επιχείρημα” των άθεων; εάν κάποιοι διαχειριστές δεν φρόντιζαν εσπευσμένα να κλείσουν, όπως επιθυμούν να κλείσουν και αυτό το θέμα.
Με συγχωρείς που επεμβαίνω στον επίλογό σου αλλά, 14 σελίδες ερωτο-απαντήσεων στο προηγούμενο θέμα και 28 σελίδες ερωτο-απαντήσεων σε αυτό το θέμα, δε νομίζω ότι χαρακτηρίζονται εσπευσμένο κλείσιμο.

Αντίο!
Τα σκολειά μου τα κλείνανε τα μάτια.
Μου τ' ανοίγαν η ζούγκλα των Ολίγων και τα <<καταραμένα>> τα βιβλία.
Κι ολάνοιχτ' απομείναν ως το τέλος.
Κ. Βάρναλης
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

georgegous έγραψε:Με συγχωρείς που επεμβαίνω στον επίλογό σου αλλά, 14 σελίδες ερωτο-απαντήσεων στο προηγούμενο θέμα και 28 σελίδες ερωτο-απαντήσεων σε αυτό το θέμα, δε νομίζω ότι χαρακτηρίζονται εσπευσμένο κλείσιμο
.
Θα ζητήσω κι’ εγώ συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά στις 14 καθώς και στις 28 σελίδες ο Ορθόδοξος δεν έγραφε μόνος του. Του απαντούσατε όλοι και μαζί με εσάς κι εγώ. Θα καταλάβαινα το αδιέξοδο που οδηγεί στο κλείδωμα αν ο Ορθόδοξος έκανε μονόλογο.

Όταν πάω εγώ σε χριστιανικό φόρουμ θα βρουν τρόπο να με κάνουν να σωπάσω μετά την πρώτη σελίδα. Εδώ δεν γίνεται στην πρώτη σελίδα αλλά γίνεται στις 28 ή στις 50, όμως γίνεται!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
georgegous
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010 14:57
Όνομα Ιστότοπου: -

georgegous έγραψε:Με συγχωρείς που επεμβαίνω στον επίλογό σου αλλά, 14 σελίδες ερωτο-απαντήσεων στο προηγούμενο θέμα και 28 σελίδες ερωτο-απαντήσεων σε αυτό το θέμα, δε νομίζω ότι χαρακτηρίζονται εσπευσμένο κλείσιμο
.
Γράφω πολύ συγκέκριμένα ότι:
1ον: 14 και 28 σελίδες ερωτο-απαντήσεων. Νομίζω ότι δεν υποστήριξα πουθενά ότι έκανε μονόλογο.
2ον: Το είπα αυτό για να τονίσω το εσπευσμένο και όχι το κλείσιμο.
Θα ζητήσω κι’ εγώ συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά στις 14 καθώς και στις 28 σελίδες ο Ορθόδοξος δεν έγραφε μόνος του. Του απαντούσατε όλοι και μαζί με εσάς κι εγώ. Θα καταλάβαινα το αδιέξοδο που οδηγεί στο κλείδωμα αν ο Ορθόδοξος έκανε μονόλογο.

Όταν πάω εγώ σε χριστιανικό φόρουμ θα βρουν τρόπο να με κάνουν να σωπάσω μετά την πρώτη σελίδα. Εδώ δεν γίνεται στην πρώτη σελίδα αλλά γίνεται στις 28 ή στις 50, όμως γίνεται!
Θεωρώ ότι είναι διαφορετικό να σε κλείσουν πριν προλάβεις να παραθέσεις έστω και ένα επιχείρημα και διαφορετικό να λες επί 14+28=42 σελίδες ένα και μόνο επαναλαμβανόμενο άλογο επιχείρημα και κάποια στιγμή που δεν έχει κανένας να πει τίποτα καινούριο να κλειδώσεις το θέμα!
Τα σκολειά μου τα κλείνανε τα μάτια.
Μου τ' ανοίγαν η ζούγκλα των Ολίγων και τα <<καταραμένα>> τα βιβλία.
Κι ολάνοιχτ' απομείναν ως το τέλος.
Κ. Βάρναλης
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

georgegous έγραψε:… και κάποια στιγμή που δεν έχει κανένας να πει τίποτα καινούριο να κλειδώσεις το θέμα!
Εγώ θα προτιμούσα, για να είμαστε πράγματι διαφορετικοί από τους θεϊστές, να κλειδώσει το θέμα όταν δεν θα έχει κανείς –εκτός από τον Ορθόδοξο- να προσθέσει κάτι. Αυτό βεβαίως δύσκολα γίνεται επειδή τα νέα μέλη του φόρουμ θα απαντήσουν.
Όμως και έτσι, το προτιμώ από το να αναγκάζεις κάποιον να σωπάσει έστω και με έμμεσο τρόπο.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
georgegous
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010 14:57
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε:
georgegous έγραψε:… και κάποια στιγμή που δεν έχει κανένας να πει τίποτα καινούριο να κλειδώσεις το θέμα!
Εγώ θα προτιμούσα, για να είμαστε πράγματι διαφορετικοί από τους θεϊστές, να κλειδώσει το θέμα όταν δεν θα έχει κανείς –εκτός από τον Ορθόδοξο- να προσθέσει κάτι. Αυτό βεβαίως δύσκολα γίνεται επειδή τα νέα μέλη του φόρουμ θα απαντήσουν.
Όμως και έτσι, το προτιμώ από το να αναγκάζεις κάποιον να σωπάσει έστω και με έμμεσο τρόπο.
Μάλλον, η μόνη μας διαφωνία είναι ότι εγώ δεν θεωρώ ότι γίνεται επίτηδες και με σκοπό να κάνουμε τον Ορθόδοξο να σωπάσει.
Πιστεύω ότι αν κάποιος το ήθελε αυτό θα είχε γίνει καιρό πριν και όχι μετά από τόσο καιρό και τόσες αναρτήσεις.
Τελειώνοντας, θα ήθελα να προσθέσω, ότι ο Ορθόδοξος είναι ελεύθερος να ανοίξει και άλλο θέμα ή να συμμετέχει στα ήδη υπάρχοντα, γεγονός που καταδεικνύει ότι δεν γίνεται προσπάθεια φίμωσής του αλλά κλείνει απλά ένα εξαντλημένο θέμα.
Τα σκολειά μου τα κλείνανε τα μάτια.
Μου τ' ανοίγαν η ζούγκλα των Ολίγων και τα <<καταραμένα>> τα βιβλία.
Κι ολάνοιχτ' απομείναν ως το τέλος.
Κ. Βάρναλης
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Μη διαμαρτύρεστε μόνο για να διαμαρτύρεστε, καταντάτε πιο γραφικοί και απ' τα Μετέωρα.

Δεν έχω να προσθέσω κάτι στα λεγόμενα του georgegous. Όποιος θέλει επίσης μπορεί να δει το νήμα στο οποίο ξεκίνησε αυτή η συζήτηση και είναι εδώ:

viewtopic.php?f=7&t=1769

και να μας πει τι επιπλέον θα μπορούσε να γραφτεί.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Ευθύμης έγραψε:…και να μας πει τι επιπλέον θα μπορούσε να γραφτεί.
Ευθύμη dear, άφησέ το ανοιχτό το νήμα να μάθεις τι επιπλέον πρόκειται να γραφτεί.
Αν κάποιοι θέλουν να επαναλαμβάνουν τα ίδια και τα ίδια είναι προτιμότερο να τους αφήσεις να το κάνουν από το να γίνεις εσύ εκείνος που θα τους στερήσει τον λόγο.

Περισσότερη ευαισθησία όταν πρόκειται για βασικές αρχές, please!

Y.Γ. Πολλών ειδών γραφικότητες υπάρχουν. ;)
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

"Νέο θέμα" λέγεται το κουμπάκι. Το να κάνει πως δεν το βλέπει κανείς είναι Η γραφικότητα ;) Το να πετάς σπόντες ότι ο χώρος δεν είναι δημοκρατικός τη στιγμή που εγώ ο ίδιος έφτιαξα ΝΕΟ ΝΗΜΑ για να συζητάμε τα κλειδώματα είναι Η γραφικότητα ;) . Επίσης κι εσύ και ο Ορθόδοξος, αν καταλαβαίνατε πώς λειτουργεί ένας τέτοιος χώρος, δε θα είχατε καμία αντίρρηση γι' αυτή την αλλαγή: πρώτον πιο πιθανό είναι κάποιος να παρακολουθήσει ένα μικρό νήμα παρά ένα νήμα - τέρας κοντά στις 30 σελίδες. Δεύτερον, και συνδέεται με το πρώτο, περισσότεροι άνθρωποι θα μπορούν να μπουν στο νόημα και να απαντήσουν χωρίς να μονολογούν.

Δείχνω κατανόηση και δεν το συνεχίζω. Θα απαντήσω ξανά μόνο όταν ειπωθεί κάτι καινούριο ή καταργηθεί το ενλόγω κουμπάκι. Αυτά. Καλή συνέχεια.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Όμως και έτσι, το προτιμώ από το να αναγκάζεις κάποιον να σωπάσει έστω και με έμμεσο τρόπο.
Ώρες ώρες ειναι απαραίτητο να αναγκάσεις κάποιον να σωπάσει. Ας πούμε όταν φωνάζει συνέχεια και παίρνει τα αυτιά όλων, ή όταν μονοπωλεί τη συζήτηση, ή όταν επαναλαμβάνεται σε βαθμό αηδίας.

Η δουλειά των συντονιστών είναι να κρίνουν πότε χρειάζεται να κάνουν κάποιον να σωπάσει για να ησυχάσουν οι υπόλοιποι και να μπορούν να συζητήσουν σαν άνθρωποι.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Για ποιο λόγο το “κλείδωμα” ή το κρύψιμο μιας συζήτησης είναι το δεύτερο μεγαλύτερο όπλο των άπιστων μετά την ειρωνεία;

Εικόνα
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Sapisa
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Μαρ 2010 12:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Εικόνα
  ▲
▲ ▲
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Ορθόδοξε, φίλε μου, μην το παρατραβάς!
Εγώ διαμαρτυρήθηκα για το κλείδωμα ενός από τα νήματα που είχες ανοίξει εσύ αλλά ποτέ δεν σου απαγορεύτηκε να λες ότι θέλεις. Μάλιστα εγώ σε ρώτησα κάτι, σχετικά με το «είμαστε εικόνες του Θεού» που ανέφερες, αλλά με αναγκάζεις να υποπτευτώ ότι ανοίγεις νέα θέματα για να αποφύγεις τα παλιά.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Σε αυτή την ενότητα μπαίνουν τα νήματα κριτικής.

Όσο υπάρχει το κουμπάκι "νέο θέμα", τόσο αυτογελοιοποιείσαι Ορθόδοξε. Τα υπόλοιπα τα είπαμε.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Αγησίας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 11:11
Όνομα Ιστότοπου: Αγησίας
Τοποθεσία: Κως, Δωδεκάνησα
Επικοινωνία:

Ορθόδοξος έγραψε:Για ποιο λόγο το “κλείδωμα” ή το κρύψιμο μιας συζήτησης είναι το δεύτερο μεγαλύτερο όπλο των άπιστων μετά την ειρωνεία;
Οπλίσθητι μεθ' υπομονής, αγαπητέ! Βλέπεις, άλλοι είνα καφίρ (άπιστοι) και άλλοι κάφροι ....
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Έψαξα να βρω εικόνα στο internet που να δείχνει κάποιον να έχει γαλάζιο χιαστί λευκοπλάστ στον κώλο .

αλλά δεν βρήκα δυστυχώς .

Πάντως δεν ήταν σωστή η απόφαση των συντονιστών να κλειδώσουν το θέμα του ορθόδοξου παρά έπρεπε να υπομείνουν το γεγονός
να του μιλάνε και αυτός να κλάνει

εις τους αιώνας των αιώνων
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Εγώ πάντως σε ευχαριστώ γι'αυτή σου την ανάρτηση Ορθό-δοξε.Διότι απορροφημένοι στις διαλεκτικές μας διαφωνίες εμείς οι ορθολογιστές καμιά φορά ξεχνάμε με τι είδους ανθρώπους έχουμε να κάνουμε.

Σε ευχαριστώ που μας θυμίζεις το πραγματικό σας πρόσωπο.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Ορθόδοξε γιαβρί μ' , ό,τι θέλεις να πεις, μπορείς να το πείς. Αν απαιτείς μετά από 10 σελίδες και αφού έχουμε πει εξήντα φορές τα ίδια και τα ίδια, να μπορείς να κουράζεις τα θέματα και τους συνομιλητές σου εις το άπειρον, δεν θα σου γίνεται το χατήρι. Πάρτο απόφαση.

Επίσης Ορθόδοξε πουλάκι μου, έχεις δει πόσο χρόνο μένουν ανοιχτά τα θέματα, και ακόμα χειρότερο πόσο χρόνο μένουν ενεργοί οι λογαριασμοί τυχόν αθέων σε χριστιανικά φόρουμ; Θέλεις να κάνουμε ένα πείραμα πάνω σε αυτό; Θέλεις να μπεί κάποιος από εδώ σε χριστιανικό φόρουμ να δεις τον ορισμό του dt;

Ασε κατά μέρος την πρόθεσή σου να αγιάσεις εδώ μέσα, αν υπήρχε ο θεός θα είχε τρελαθεί στο facepalm με τους πωλητές που έχει.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Ορθόδοξε,

αν έχεις κάτι να πείς, τότε άνοιξε ένα νέο θέμα. Κανένας δεν σου το απαγορεύει. Θέλεις να ανοίξεις ένα θέμα και να λες τα ίδια και τα ίδια; Ανοιξέ το. Πες τα ίδια αναμασημένα παράλογα που επί πάνω από 10 σελίδες στο κάθε θέμα έλεγες. Δεν σου κλείσαμε το στόμα όπως λες, επειδή δεν είχες πεί τίποτα απολύτως επί πάνω από 10 σελίδες.

Δεν σε διώξαμε, αντίθετα σου εξηγήσαμε τους λόγους για τους οποίους το θέμα έκλεισε. Έκλεισε επειδή κρίναμε ότι έκανε τον κύκλο του, και ότι δεν υπήρχε κάτι καινούργιο να ειπωθεί. Αν θέλεις μπορείς κάλλιστα να ανοίξεις ένα νέο θέμα.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Απάντηση