ΕΝΕΡΓΑ ΜΕΛΗ & ΤΣΑΜΠΑ ΘΕΩΡΙΕΣ

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Απάντηση
arpcnet
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010 21:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Γράφουμε, γράφουμε, γράφουμε...όλοι γράφουμε και έχουμε από μία άποψη, σαν τις πορδές που όλοι μπορούν να κάνουν μία.

Εκείνο που διαπιστώνω όμως είναι ότι λείπει η ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΗ και ΕΜΠΡΑΚΤΗ σοβαρότητα στην ανταλλαγή απόψεων και αυτή μπορεί να αποδεικνύεται ΜΟΝΟ όταν κάποιος είναι ΕΝΕΡΓΟ ΜΕΛΟΣ δηλαδή πληρώνει συστηματικά την οικονομική συνδρομή του.

Το να τεκμηριώνει κάποιος με παραπομπές τις απόψεις του είναι ΜΠΟΥΡΔΕΣ όταν αυτό δεν συνοδεύεται με ΠΡΑΞΗ.

Στο ΤΣΑΜΠΑ όλοι είμαστε πρώτοι και πρόθυμοι.

Τι να την κάνω την πρόταση αυτού που κάθεται τσάμπα και αργόσχολα και μας γράφει τις απόψεις και τις θεωρίες του στο forum;

Μου είναι έμπρακτα αδιάφορες, ακόμα και εάν με κάποιες μπορεί να συμφωνώ. Η πράξη μετράει και όχι η επιθυμία, πράξη είναι να ΕΙΣΑΙ ΣΥΝΕΠΗΣ και να ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ την ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΣΟΥ!

Από επιθυμία έχουμε όλοι μας μπόλικη.

Όταν κάποιος πληρώνει έχει και υπόσταση αυτό που λέει; ΝΑΙ (με μεγάλα γράμματα) απαντώ (προσοχή σε κάποιες/ους δεν είμαι καπιταλιστής)

Με πολλούς έχω διαφωνήσει και έχουν διαφωνήσει μαζί μου ή αντίστροφα έχουμε συμφωνήσει. Αξία για μένα και στις δύο περιπτώσεις έχει ο συνομιλητής μου να είναι συνεπής με την συνδρομή του.

Επίσης κανείς δεν θέλει να αφαιρέσει το λόγο από κανέναν αλλά είναι εκτιμώ δικαίωμά μου να επιλέγω τους συνομιλητές μου μεταξύ οικονομικά ενεργών μελών και τσαμπατζήδων. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να δημιουργηθεί ένας μηχανισμός.

Όταν η Ένωση έχει μία τόσο χαμηλή συνδρομή εκτιμώ ότι ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ έχουν την δυνατότητα να την πληρώσουν αρκεί να το θέλουν πραγματικά.

Τώρα όσοι αρχίσουν τις θεωρίες περί οικονομικών και τις εξαιρέσεις για διάφορες αιτίες, μας κάνουν να καταλαβαίνουμε πως σκέφτονται και τι τελικά στόχο έχουν οι ίδιοι για τη ζωή τους.
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν συμφωνώ.

Το φόρουμ είναι για άθεους και μη άθεους, για μέλη της Ένωσης και μη μέλη. Είναι για όλους όσους επιζητούν διάλογο. Τα κριτήρια διαλόγου μπορεί να είναι πολλά και διαφορετικά, αλλά η πληρωμή ή μη της συνδρομής, δεν αποτελεί κριτήριο. Τουλάχιστον για μένα. Κάθε συνομιλητής είναι σεβαστός.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Μηχανισμος αποκλεισμου συνομιλητων δεν ειναι σωστο να γινει, γιατι, ανεξαρτητως του τι σου αρεσει, ο διαλογος μεταξυ ολων ειναι σημαντικος, ενω ολοι εχουν και δικαιωμα ψηφου στις ηλεκτρονικες ψηφοφοριες, ακομα και αν προσωρινα δεν ειναι ενημεροι. Οποτε εφοσον εχουν δικαιωμα ψηφου, εχουν και δικαιωμα συμμετοχης σε οποιες συζητησεις.
Εννοειται, οτι εφοσον παραμεινουν μη ενημεροι επι μακρον, θα χασουν την ιδιοτητα του μελους.


Δεν θα ηταν ομως τοσο ασχημο, να υπαρχει ενα ιδιαιτερο χρωματακι, πχ βαθυ κοκκινο-βυσινι, για οσους ειναι ενημερα μελη.


Εγω θεωρω πολυ πιο σημαντικο το να αφιερωνει καποιος χρονο σε ομαδα δρασης, ενω τα ψωροευρω της συνδρομης τα θεωρω δευτερευον θεμα.
Εγω πχ, δεν ειμαι ενεργο μελος, συμφωνα με το παραπανω κριτηριο (θεωρω το χρονο που ξοδεψα προσφατα με το ζητημα του Γιανη, ως χαμενο), παροτι ειμαι ενημερος στις συνδρομες μου.

Οποτε, τα μελη που συμμετεχουν σε ομαδες δρασης, θα αξιζαν επισης ενα ξεχωριστο χρωμα. Σαν αναγνωριση για τις πολυτιμες υπηρεσιες που προσφερουν.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Μπα, διαφωνώ εν γένει, καπαγες. Πρώτον, δεν νομίζω να κερδίζει κανένας κάτι, δεύτερον, μπορεί κάλλιστα να θεωρηθεί είδος διαπόμπευσης και διαχωρισμού μελών του φόρουμ, τρίτον, δεν νομίζω οποιοσδήποτε εθελοντής να προσφέρει για να το κουνάει μετά παντιέρα στη μούρη των άλλων, τέταρτον, πώς μπορεί να διαχωριστεί ποσοτικά και ποιοτικά η προσφορά του καθενός;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
arpcnet
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010 21:52
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:Μπα, διαφωνώ εν γένει, καπαγες. Πρώτον, δεν νομίζω να κερδίζει κανένας κάτι, δεύτερον, μπορεί κάλλιστα να θεωρηθεί είδος διαπόμπευσης και διαχωρισμού μελών του φόρουμ, τρίτον, δεν νομίζω οποιοσδήποτε εθελοντής να προσφέρει για να το κουνάει μετά παντιέρα στη μούρη των άλλων, τέταρτον, πώς μπορεί να διαχωριστεί ποσοτικά και ποιοτικά η προσφορά του καθενός;
:text-goodpost:
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Τα παραπάνω Απόστολε θα τα έλεγε κάποιος θεϊστής που πρέπει να αποδείξει στον θεό την προσφορά- υποταγή του και να περιμένει ανταλλάγματα, τον παράδεισο πχ.

Ο καθένας προσφέρει ΟΤI θεωρεί σωστό και μπορεί να προσφέρει, δεν είναι καταναγκαστικό έργο.

Οι διαχωρισμοί κάνουν την διάφορα, εγώ ας πούμε δεν θα ξαναμιλήσω σε πούστηδες :lol: :lol: :lol:

Κατάλαβε κανείς?
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
arpcnet
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010 21:52
Όνομα Ιστότοπου: -

epicourosan έγραψε:Τα παραπάνω Απόστολε θα τα έλεγε κάποιος θεϊστής που πρέπει να αποδείξει στον θεό την προσφορά- υποταγή του και να περιμένει ανταλλάγματα, τον παράδεισο πχ.

Ο καθένας προσφέρει ΟΤI θεωρεί σωστό και μπορεί να προσφέρει, δεν είναι καταναγκαστικό έργο.

Οι διαχωρισμοί κάνουν την διάφορα, εγώ ας πούμε δεν θα ξαναμιλήσω σε πούστηδες :lol: :lol: :lol:

Κατάλαβε κανείς?
Ο καθένας έχει την άποψή του και βεβαίως επιτρέπονται τα "άλματα λογικής" από φίλους (βλέπε τον χαρακτηρισμό θεϊστής). Ας μην επεκταθώ σχετικά με το εάν ο χαρακτηρισμός στέκει γιατί θα πάει μακρυά το θέμα.

Σε ότι αφορά την ουσία του θέματος (δυστυχώς για κάποιους προσπαθώ να είμαι ρεαλιστής) και σε ότι αφορά την τοποθέτησή μου θα την υπερασπιστώ με την λαϊκή παροιμία (σοφία):

"μπάτε σκύλοι αλέστε κι αλεστικά μη δώστε"

Για όσους θέλουν να ξέρουν και να καταλάβουν τι εννοώ ας διαβάσουν τον Σαραντάκο, έχει ενδιαφέρον.

https://sarantakos.wordpress.com/2012/01/23/alethoun/
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Ρε φίλε δεν είπα εσένα θεϊστή, νομίζω κατάλαβες.
Καιγω συμφωνώ για τα αλεστικά, αλλα άλλο η ένωση και άλλο το φόρουμ της ένωσης.
Αυτά περίμενα να είναι κατανοητά από εμάς.

Διόρθωση.
Τώρα που διάβασα και τον σαραντακο είναι σαν να λέμε ότι
Κακοδιαχείριση κάνει η γραματεια και λοιποί που είναι και οι μόνοι μαζί με κάποιους άλλους πολύ λίγους που δουλεύουν.
Γιατί δεν θα μπορούσα να πάρω
το μπατε σκύλοι......και αλεστικα

έτσι......
Γεια και καλά μπανια. :lol:
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:Μπα, διαφωνώ εν γένει, καπαγες. Πρώτον, δεν νομίζω να κερδίζει κανένας κάτι, δεύτερον, μπορεί κάλλιστα να θεωρηθεί είδος διαπόμπευσης και διαχωρισμού μελών του φόρουμ, τρίτον, δεν νομίζω οποιοσδήποτε εθελοντής να προσφέρει για να το κουνάει μετά παντιέρα στη μούρη των άλλων, τέταρτον, πώς μπορεί να διαχωριστεί ποσοτικά και ποιοτικά η προσφορά του καθενός;
Εστω και μια συμμετοχη ανα εξαμηνο, ενα μικρο παραδοτεο, ειναι καλυτερα απο το τιποτα. Δεν προτεινα να φτιαξουμε κανενα συστημα επιμετρησης παραγωγικοτητας.
Γενικα ας μη μπερδευουμε την αναγνωριση με την επιδειξη παντιερας.
Τελος, διαπομπευση σε αυτη τη κριση και με αυτη την ανεργια και εφορια δεν παιζει σαν εννοια. Σιγουρα ομως, υπαρχουν καποιοι μη ενημεροι, που αν ηξεραν οτι θα αλλαξει το χρωμα τους, θα πληρωναν.
Δεν μιλαμε για καθυστερηση 1 ή 3 μηνων, αλλα για εξαμηνο και πανω.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Εγώ δεν έχω να κάνω κάποιο σχόλιο πάνω σε όσα λέγονται εδώ.Η διαχείριση του forum ανήκει στην Ένωση Άθεων και η ίδια μέσα από τα όργανά της μπορεί να αποφασίσει το ποιοί θα είναι οι όροι συμμετοχής στο forum και σε ποιούς θα επιτρέπεται ο σχολιασμός και σε ποιούς όχι.Όλοι όσοι δεν είμαστε μέλη της Ένωσης δεν έχουμε λόγο πάνω στο θέμα των όρων συμμετοχής στο forum.Είμαστε φιλοξενούμενοι στον χώρο και εφόσον επιθυμούμε την φιλοξενία και το βήμα σχολιασμού που ο χώρος μας παρέχει οφείλουμε ή να αποδεχτούμε τους όρους σχολιασμού ή όπως οικειοθελώς επιλέξαμε να σχολιάζουμε εδώ μέσα έτσι εξίσου οικειοθελώς μπορούμε και να σταματήσουμε να σχολιάζουμε αν δεν αποδεχόμαστε τους όρους σχολιασμού.

Επίσης δεν κατάλαβα αν το σχόλιο αφορά τα μέλη της Ένωσης και το αν πληρώνουν ή δεν πληρώνουν τη συνδρομή τους ή αφορά την πρόταση (; γιατί δεν είδα κάποια πρόταση,μόνο την έκφραση κάποιας γενικής δυσφορίας περί λόγων,έργων,πράξεων,θεωριών κλπ) κάποιων περιορισμών σχολιασμού για όποιους δεν είναι μέλη της Ένωσης.Αν το θέμα αφορά το δεύτερο σας παραπέμπω στην πρώτη παράγραφο του σχολιασμού μου αλλά αν αφορά το πρώτο τότε το σχόλιο γίνεται σε λάθος χώρο καθώς εδώ ο τίτλος της ευρύτερης ενότητας είναι "Σχετικά με το forum".
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρε, η αρχικη προταση αφορουσε μονο τα μελη της Ενωσης, και προφανως μονο τα threads της Ενωσης οπου απαγορευεται ετσι και αλλιως η συμμετοχη μη μελων και ειναι κρυφα.

Αλιμονο, δεν αφορουσε ολο το φορουμ. Θα ειχαμε ριξει χριστοπαναγιες...

Οποτε δεκτη η ενσταση, το θεμα δεν ανηκει στο "Σχετικά με το forum" , αλλα αφορα την Ενωση και κανονικα δεν θα επρεπε καν να το εχεις δει και σχολιασει (οχι οτι πειραζει, για μενα πρεπει να σου δωθει προσβαση σε ολο το φορουμ, τιμης ενεκεν).

Η συνεχεια ομως του θεματος και η διασταση που εδωσα με τα "χρωματα", προφανως αγγιζει ολοκληρο το φορουμ, οποτε μαλλον δεν πειραζει...
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

arpcnet έγραψε:Γράφουμε, γράφουμε, γράφουμε...όλοι γράφουμε και έχουμε από μία άποψη, σαν τις πορδές που όλοι μπορούν να κάνουν μία.

Εκείνο που διαπιστώνω όμως είναι ότι λείπει η ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΗ και ΕΜΠΡΑΚΤΗ σοβαρότητα στην ανταλλαγή απόψεων και αυτή μπορεί να αποδεικνύεται ΜΟΝΟ όταν κάποιος είναι ΕΝΕΡΓΟ ΜΕΛΟΣ δηλαδή πληρώνει συστηματικά την οικονομική συνδρομή του.

Το να τεκμηριώνει κάποιος με παραπομπές τις απόψεις του είναι ΜΠΟΥΡΔΕΣ όταν αυτό δεν συνοδεύεται με ΠΡΑΞΗ.

Στο ΤΣΑΜΠΑ όλοι είμαστε πρώτοι και πρόθυμοι.

Τι να την κάνω την πρόταση αυτού που κάθεται τσάμπα και αργόσχολα και μας γράφει τις απόψεις και τις θεωρίες του στο forum;

Μου είναι έμπρακτα αδιάφορες, ακόμα και εάν με κάποιες μπορεί να συμφωνώ. Η πράξη μετράει και όχι η επιθυμία, πράξη είναι να ΕΙΣΑΙ ΣΥΝΕΠΗΣ και να ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ την ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΣΟΥ!

Από επιθυμία έχουμε όλοι μας μπόλικη.

Όταν κάποιος πληρώνει έχει και υπόσταση αυτό που λέει; ΝΑΙ (με μεγάλα γράμματα) απαντώ (προσοχή σε κάποιες/ους δεν είμαι καπιταλιστής)

Με πολλούς έχω διαφωνήσει και έχουν διαφωνήσει μαζί μου ή αντίστροφα έχουμε συμφωνήσει. Αξία για μένα και στις δύο περιπτώσεις έχει ο συνομιλητής μου να είναι συνεπής με την συνδρομή του.

Επίσης κανείς δεν θέλει να αφαιρέσει το λόγο από κανέναν αλλά είναι εκτιμώ δικαίωμά μου να επιλέγω τους συνομιλητές μου μεταξύ οικονομικά ενεργών μελών και τσαμπατζήδων. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να δημιουργηθεί ένας μηχανισμός.

Όταν η Ένωση έχει μία τόσο χαμηλή συνδρομή εκτιμώ ότι ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ έχουν την δυνατότητα να την πληρώσουν αρκεί να το θέλουν πραγματικά.

Τώρα όσοι αρχίσουν τις θεωρίες περί οικονομικών και τις εξαιρέσεις για διάφορες αιτίες, μας κάνουν να καταλαβαίνουμε πως σκέφτονται και τι τελικά στόχο έχουν οι ίδιοι για τη ζωή τους.
για όλα τα παραπάνω, συμφωνώ απολύτως. και ζητώ την διαγραφή μου μιας και είμαι τζάμπα μάγκας.
dionusos
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 31 Ιαν 2016 10:39
Όνομα Ιστότοπου: -

@ arpcnet
1. “…όλοι γράφουμε και έχουμε από μία άποψη, σαν τις πορδές που όλοι μπορούν να κάνουν μία.”
= άτυχης, παράλογη και ακαλαίσθητη παρομοίωση.
Θα με εξέφραζε περισσότερο μια διατύπωση όπως »… όλοι γράφουμε και έχουμε από μία άποψη, σαν ελεύθεροι και σκεπτόμενοι άνθρωποι, εκφράζοντας τις υποκειμενικές μας απόψεις και αξίες, σωστές ή λανθασμένες .

2. «…λείπει η ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΗ και ΕΜΠΡΑΚΤΗ σοβαρότητα στην ανταλλαγή απόψεων και αυτή μπορεί να αποδεικνύεται ΜΟΝΟ όταν κάποιος είναι ΕΝΕΡΓΟ ΜΕΛΟΣ δηλαδή πληρώνει συστηματικά την οικονομική συνδρομή του».

= Αυθαίρετο συμπέρασμα διότι κάποιος μπορεί να μην έχει πληρώσει την οποιαδήποτε συνδρομή και οι απόψεις του να είναι σοβαρές , λογικές και τεκμηριωμένες.

3. Επειδή γράφτηκα σήμερα και διάβασα προσεκτικά (πριν γραφτώ),
• τόσο τους «όρους χρήσης» του καταστατικού για να γίνω μέλος του forum ,
• όσο και τις «συχνές ερωτήσεις» αυτού
και δεν διέκρινα πουθενά την οποιαδήποτε απαίτηση για υποχρεωτική ή προαιρετική οικονομική ενίσχυση.
Αναρωτιέμαι λοιπόν από προκύπτει η υποχρεωτική ή η προαιρετική οικονομική ενίσχυση του forum που ισχυρίζεσαι?

Αν η απάντηση σου είναι «για να μπορεί να συντηρηθεί και για να βγάλει τα έξοδα του, για να μπορώ εγώ και κάποιοι άλλοι «τσάμπα μάγκες» να εκφράζουμε τις απόψεις μας» , θα σου απαντήσω ότι αυτοί που δημιούργησαν το Forum, ας το σκεπτόντουσαν πριν το δημιουργήσουν και αν δεν είχαν τα χρήματα ας έβαζαν τη χ συνδρομή σαν προϋπόθεση εισόδου (όπως πολλά αλλά site). Είτε το πολύ – πολύ να μου έλεγαν (ξεκάθαρα όμως) , αν θέλεις κάνε μια χ προσφορά.

Αλλά δεν θα δεχόμουν επ΄ουδενί την απαίτηση της συνδρομής, σαν προϋπόθεση για να καταθέσω τις απόψεις μου.
===============================================

ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΜΟΥ ΠΙΣΤΗΣ ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΑΠΟ 100% ΣΤΟ 0,00033 %, ΟΤΑΝ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΠΙΣΤΟΙ ΑΛΛΩΝ 2.999 ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ, ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΤΟΥΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ .
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς όρισες. Δεν μιλάει για το φόρουμ στο οποίο η συμμετοχή σαφώς και δεν απαιτεί χρήματα, αλλά για την Επίσημη Ένωση Αθέων, το Σωματείο.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Όπως το είπε ο Τάσος, η αρχική ανάρτηση αναφέρεται στην Ένωση Αθέων, όχι στο φόρουμ.

Η σύγχυση είναι εύλογη πάντως, όχι μόνο επειδή ένας νεοφερμένος δεν θα έχει ακόμη συνειδητοποιήσει τη διαφορά, αλά και επειδή η ανάρτηση έγινε στην ενότητα "Σχετικά με το Forum" - κακώς κατά τη γνώμη μου, θα έπρεπε να έχει γίνει στις "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης".

Το φόρουμ έχει δύο μεγάλους διακριτούς χώρους: έναν δημόσιο, ανοιχτό σε όλους όσους κάνουν εγγραφή στο φόρουμ, και έναν κλειστό, προσβάσιμο μόνο στα μέλη της Ένωσης Αθέων. Εσύ, Διόνυσε, γράφτηκες στο φόρουμ, και μπορείς να αναρτάς στον δημόσιο χώρο, όπου φυσικά κάθε άποψη είναι εξίσου σεβαστή.

Καλώς ήλθες κι από μένα και καλές συζητήσεις!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση