Συντονισμός φόρουμ

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

βλάξ έγραψε:O ξαδερφός μου απάντησε σε εσένα μέσω του λογαριασμού μου, όχι εγώ. Εγώ απλά σε αγνοώ :) Έπρεπε να σημειωσει οτι μιλάει αυτος, αλλα δεν το κάναμε.
Αυτό αποτελεί ευθεία παράβαση του άρθρου 5 του Κανονισμού Συζητήσεων, και είναι λόγος για μπάν.

Θα πρότεινες να είμαι αντικειμενικός στην κρίση μου ή θα πρότεινες στον κομητούλη κάποια απόφαση κατά το δοκούν;
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

ρε παιδια κατι μου διαφευγει?
κανετε κοντρες μεταξυ σας?

νομιζω οτι ο λογος ειναι ο αποκλεισμος μελους με 1 μηνα ,ολα αυτα που λετε προαγουν τη λυση σε επερχομενο παραπλησιο προβλημα τι θα κανουμε?
αυτο εγινε τελειωσε δεν μπορεις να κανεις κριτικη στον συντονιστη τελος!
μπορεις ομως να συνεργαστεις μαζι του για να προετοιμασεις τις αντιδρασεις σε ενα νεο τετοιου ειδους ενδεχομενο.
Δεν υπαρχουν συμπαθειες και αντιπαθειες.
Νομίζω ?
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
βλάξ
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010 18:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Εν τόπω χλοερό

Γεια σου epicourosan! (Συμπάθειες και αντιπάθειες πάντα υπάρχουν :D)

Comte de Toulouse,
Αρχικά εγώ δεν σε είπα κομητούλη. Δεύτερον, είχα πλήρη γνώση του άρθου που αναφέρεις όταν ο kmellos έγραψε μέσω του account μου.
Θα πρότεινα να κρατάτε την ίδια στάση προς όλα τα μέλη. Αν αυτό δεν γίνεται, θα πρότεινα να είστε τουλάχιστον ειλικρινείς για τους λόγους που κάνετε μια κίνηση και όχι να κρύβεστε πίσω απο τις όποιες παραβάσεις.

Καλό επίσης είναι, οποιαδήποτε εκτέλεση απόφασης του συνόλου των διαχειρηστών να γίνεται απο ξεχωριστό λογαριασμό (πχ το μέλος founder).
Το δικό σου, το δικό μου, το δικό του, το δικό της, το δικό τους, το δικό σας, δεν υπήρχε γιατί υπήρχε το δικό μας!

«Η θανατική ποινή είναι λάθος θεραπεία για το έγκλημα, όπως η φιλανθρωπία είναι λάθος θεραπεία για τη φτώχεια».
Χένρι Φορντ
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

βλάξ έγραψε:Αρχικά εγώ δεν σε είπα κομητούλη. Δεύτερον, είχα πλήρη γνώση του άρθου που αναφέρεις όταν ο kmellos έγραψε μέσω του account μου.
Εγώ, χωρίς να πάρω έγκριση από τους άλλους συντονιστές, παραβλέπω το ατόπημα του άρθρου 5 για πρώτη φορά (αν και δεν είναι στην πραγματικότητα η πρώτη).
Ο kmellos σε εξέθεσε. Σε παρακαλώ να αλλάξεις password και να χρησιμοποιείς μόνος σου τον λογαριασμό σου. Απ' ότι καταλαβαίνεις, δεν θα υπάρξει περαιτέρω επιείκεια, καθώς -δικαιολογημένα- κάποιοι επόμενοι θα μιλήσουν για δύο μέτρα και δύο σταθμά.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
βλάξ
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010 18:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Εν τόπω χλοερό

Κανείς δεν ξέρει την password μου. Δίπλα δίπλα ήμασταν όταν το έγραφε. Δεν θα μιλούσα όπως μίλησε αλλα συμφωνώ με όσα εννοούσε. Διαφέρουμε στον τρόπο. Και αυτό το λέω γιατί δεν νιώθω οτι με εξέθεσε αλλα δέχομαι όσα είπε σαν να τα είπα εγω.
Το δικό σου, το δικό μου, το δικό του, το δικό της, το δικό τους, το δικό σας, δεν υπήρχε γιατί υπήρχε το δικό μας!

«Η θανατική ποινή είναι λάθος θεραπεία για το έγκλημα, όπως η φιλανθρωπία είναι λάθος θεραπεία για τη φτώχεια».
Χένρι Φορντ
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

εδω σε πιανω λαθος Βλαξ

για μενα ειναι σαν να το εγραψες εσυ !
συμφωνεις και για το υφος ? και δεν χωρανε δικαιολογιες
εαν ημουν διαχειρισατης μου δινεις καθε δικαιωμα να παραξω αναλογα και συγχαιρω τον κομη που δεν απαντησε αμεσα.
εαν πας κοντρα νομιζεις οτι μπορεις να κερδισεις κατι?
εαν δεν σου αρεσει απλα φευγεις ειναι τοσο απλο.
εγω δεν ειμαι τιποτα , ενα απλο μελος και ομως οσο δυναμη εχουν οι διαχειριστες να με διωξουνε ,εχω και εγω να φυγω πουντο προβλημα?
με αυτην την σταση δεν κατανοειτε την δυναμη σας .
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
βλάξ
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010 18:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Εν τόπω χλοερό

Και γαι εμένα είναι σαν να το έγραψα εγώ.
Δεν δικαιολογήθηκα, ξεκαθάρισα.
Γνώριζα τις πιθανές συνέπεις και τις επακόλουθες κυρώσεις, και επέλεξα να το κάνω.

Και αυτό το δίπολό: ή μένω όπως έιναι ή φευγω είναι τραγικά λάθος. Αν είναι έτσι, τότε μπορεί κάποιος να ισχυριστεί:

Άθεοι, η ελλάδα είναι χριστιανική χώρα. Αν δεν σας αρέσει, φύγετε. Αν μείνετε, μην κλαψουρίζετε.
Το δικό σου, το δικό μου, το δικό του, το δικό της, το δικό τους, το δικό σας, δεν υπήρχε γιατί υπήρχε το δικό μας!

«Η θανατική ποινή είναι λάθος θεραπεία για το έγκλημα, όπως η φιλανθρωπία είναι λάθος θεραπεία για τη φτώχεια».
Χένρι Φορντ
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Στην Ελλάδα όσο συμμορφώνεσαι με τους νόμους δεν είναι απαραίτητο να φύγεις. Αν αποφασίσεις ξαφνικά να βγείς στο δρόμο και να χειροδικήσεις σε περαστικούς, πας φυλακή....
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Σωστα. Οι νόμοι πρέπει α) να είναι δίκαιοι, β) να εφαρμόζονται.
Και οι δράσεις που προτείνονται υπεύθυνα εδώ μέσα δεν είναι να αυτενεργήσουμε κλέβοντας το παγκάρι της εκκλησίας ή ρίχνοντας βιτριόλι στην θεολόγο του σχολείου ή καίγοντας αντί να θάψουμε την γιαγιά μας.
Προτείνεται να πιέσουμε για εφαρμογή του νόμου / αλλαγή στον νόμο για την φορολογηση, την απαλλαγή από την θρησκευτικά και την αποτέφρωση νεκρών.
βλάξ έγραψε:Και αυτό το δίπολο: ή μένω όπως είναι ή φευγω είναι τραγικά λάθος.
Μείνε και σεβάσου τους κανόνες.
Αν δεν σου αρέσει κάποιος κανόνας, πέστο εδώ.
Αν δεν συμφωνείς με το πώς εφαρμόστηκε ένας κανόνας, πέστο εδώ.
Μην περιμένεις ότι θα επιβάλλεις όμως την άποψή σου.
Αν νομίζεις ότι οι συντονιστές σε αντιμετωπίζουν κακόβουλα ή μεροληπτικά, σκέψου πρώτα ότι δεν σε ήξεραν από χθές και σε κρίνουν μόνο από όσα έχεις γράψει εδώ μέσα. Δεν υπάρχει καμμία αρνητική αντιμετώπιση σε ανθρώπους με αντίρροπες θέσεις, το έχεις καταλάβει φαντάζομαι. Οι συντονιστές κρίνουν μόνο τον τρόπο που εκφράζονται οι θέσεις. Κάθε φορά που ένας χρήστης αγγίζει τα όρια που έχουν τεθεί, ανεβαίνει το "malus". Αν ξεφεύγει από τα πλαίσια που εχουν τεθεί, τρώει προειδοποιήσεις και μπαν.
Εδώ ίσως να νομίζει κανείς ότι τον αντιμετωπίζουν μεροληπτικά. Στο ατόπημα, ένας που δεν έχει "malus" θα αντιμετωπιστεί επιεικέστερα από έναν που συστηματικά οριοβατεί στους κανονισμούς χρήσης.
Αν παρά ταύτα συνεχίζει κανείς να αισθάνεται αδικημένος, εεε τότε μάλλον θα πρέπει να μας ρίξει δυο μούτζες και να μην ξανασχοληθεί μαζί μας. Και αυτό το τελευταίο δεν στο λέω ως συντονιστής (θα έλεγα τότε "θα πρέπει να πάρει το κουβαδάκι του και να πάει σε άλλη παραλία"). Στο λέω πώς θα ενεργούσα εγώ σαν απλός χρήστης σε κάποιο άλλο φόρουμ.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Ειχα μεγαλη κοντρα και εγω φιλε μου και
οπου κοιταω η greece με πληγωνει αλλα επελεξα να μεινω στην greece και αν φαω ολα αυτα που εφαγα.
Δεν αλλαζει κατι με αγριο τροπο και πολιτισμενα μεσα .
Αν αποφασισεις με αγριο τροπο θελει και αγρια μεσα και αν εχεις οικογενεια σεφαγε η μαρμαγκα.
Μπορουμε ομως να φταξουμε παιδια που θα το αλωσουν το συστημα εκ των εσω.
Και χρειαζεται πολυ υπομονη.Θρησκευτικη αν με καταλαβαινεις.
Γριφος εεεεε!
Οσο οι επιστημες απομακρυνονται απο τον απλο ανθρωπο τοσο οι ανθρωποι θα πεφτουν προς την θρησκεια.
Ειναι καθηκον των λογικων να ξυπνησουν τους κοιμισμενους και οχι να τους διαγραψουν.
Δικα σου λογια βλαξ !
Και η greece δεν ξερει καν τι ειναι δεν νομιζεις?
τωρα πχ εχει κριση,
εχει?
Ειναι κριση συνειδησης αυτη
και η ερωτηση που δεν λυσαμε ειναι:
Τωρα που δεν πειναμε τι κανουμε?
Δεν εχω ακουσει εδω και 26 ετη που ζω εδω καποιον greek να λεει μια καλη κουβεντα για εναν αλλον χωρις να εχει να κερδιση κατι φιλε μου.............
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

βλάξ έγραψε:Και αυτό το δίπολό: ή μένω όπως έιναι ή φευγω είναι τραγικά λάθος. Αν είναι έτσι, τότε μπορεί κάποιος να ισχυριστεί:

Άθεοι, η ελλάδα είναι χριστιανική χώρα. Αν δεν σας αρέσει, φύγετε. Αν μείνετε, μην κλαψουρίζετε.
Δεν μπορείς να καταλάβεις πόσο ατυχής είναι ο παραλληλισμός (συχνά το τελευταίο χρησιμοποιείται από ακροδεξιά ελληνορθόδοξα blogs); Δε θυμάμαι να αποδέχτηκα κάποιους όρους όταν γεννήθηκα Έλληνας πολίτης. Ούτε θυμάμαι να λέει κάτι το Σύνταγμα ότι η Ελλάδα είναι χριστιανική χώρα...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Βρε παιδιά λίγη ηρεμία δεν έβλαψε ποτέ κανέναν. Καταρχάς δεν είναι ανάγκη να παίρνουμε τα πάντα τόσο προσωπικά, ειδικά όταν προέρχονται από άτομα που δεν γνωρίζουμε (και συνεπώς μπορεί να παρεξηγήσουμε το ύφος τους και αφετέρου δεν μας ενδιαφέρει και τόσο πολύ η γνώμη τους για εμάς – φαντάζομαι).

Για παράδειγμα:
Kapages έγραψε:θεωρεις οτι γενικοτερα ολες οι γκομενιτσες γκρινιάζουν και κλαίγονται και δεν έχουν αξιοπρέπεια; Κρινεις απο τις δικες σου γκομενιτσες;
Προσωπικά δεν με ενόχλησε το σχόλιο για τις γκομενίτσες γιατί παρόλο που συμμετέχω στην κουβέντα δεν θεωρώ πως απευθυνόταν σε δική μου συμπεριφορά – δεν το γενίκευσα. Δεν έχω την μύγα. Και να απευθυνόταν σε μένα από την άλλη και τι έγινε; Ωραία, κάποιος στο ίντερνετ είπε ότι κλαψουρίζω, ουάου… (η αλήθεια είναι πως όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι με ιστολόγια και με το φόρουμ τα έπαιρνα πολύ χειρότερα όλα, σιγά σιγά συνηθίζεις όμως : brrr : )
Kapages έγραψε:Δεν τα ξερεις καλα τα παραγματα. Δεν ειμαστε φιλοξενουμενοι εδω μεσα. Ειμαστε συνενοικιαστες του χωρου, και κανουμε χρηση συμφωνα με τους κανονισμους πληρωνοντας με προσωπικο μας χρονο και την οποια φαια ουσια χρησιμοποιησουμε για να γραψουμε. Χωρις εμας, τους "φιλοξενουμενους", δεν υπαρχει φορουμ.
Μ’αυτό δεν διαφωνώ. Το συνενοικιαστές δεν το βρίσκω ακριβές αλλά γενικά νομίζω πως κατάλαβα τι εννοείς και συμφωνώ. Τα μέλη είναι τόσο απαραίτητα σε ένα φόρουμ όσο και οι συντονιστές. Αυτό δεν σημαίνει πως μπορούν να φέρονται όπως θέλουν (ούτε οι μεν ούτε οι δε).
Kapages έγραψε:Αν εσυ αισθανεσαι φιλοξενουμενος, και θεωρεις αυτονοητο δικαιωμα του ιδιοκτητη να αυθαιρετει, απορω γιατι δεν εχεις φυγει ακομα!
Να αυθαιρετεί όχι, να θέτει κανόνες και να τους εφαρμόζει όμως έχει δικαίωμα. Ειδικά από την στιγμή που αποδεικνύουν περίτρανα τα μέλη πως δεν μπορούν πάντα να κάνουν σοβαρό και πολιτισμένο διάλογο.

epicourosan
epicourosan έγραψε:Οταν σε δυο αντιμαχωμενα δικαιωνεις το ενα και καταδικαζεις το αλλο σε 50-50%,εχεις κανει το μεγαλητερο λαθος σαν διαιτητης...
Όπως έχω πει πολλές φορές η συμπεριφορά του καθένα δεν κρίνεται από ένα περιστατικό αλλά από το σύνολο των δημοσιεύσεών του. Οπότε δεν θεωρώ πως ισχύει αυτό που λες εδώ.
epicourosan έγραψε:κανετε κοντρες μεταξυ σας?
Δυστυχώς ναι. Μερικοί βλέπεις αρέσκονται στο να κοντράρουν τους άλλους στο ίντερνετ. Βλακεία το βρίσκω αλλά τι να γίνει…
epicourosan έγραψε:αυτο εγινε τελειωσε δεν μπορεις να κανεις κριτικη στον συντονιστη τελος!
Μπορείς. Αρκεί να γίνει σωστά. Αρκεί και τα μέλη να μην την δουν επαναστάτες (χωρίς αιτία) και απλά φωνάζουν αλλά εξετάσουν λίγο την κατάσταση και αν όντως θεωρούν πως υπάρχει αδικία ή οτιδήποτε να το εκφράσουν ώριμα και να μην προσπαθήσουν να το επιβάλουν ντε και καλά... Όπως έχουμε ξαναπεί μπορεί να γίνει κάποιο λάθος κι από τις 2 πλευρές, όλοι άνθρωποι είμαστε, δεν είναι κακό αυτό.
epicourosan έγραψε:Δεν υπαρχουν συμπαθειες και αντιπαθειες.
Νομίζω ?
Εδώ νομίζεις λάθος μάλλον. Είναι λογικό να δημιουργηθούν συμπάθειες και αντιπάθειες (όσο γίνεται για άτομα άγνωστα μεταξύ τους). Κάποιοι με την συμπεριφορά τους δημιουργούν περισσότερες αντιπάθειες, η προσωπική μου γνώμη είναι ας πρόσεχαν. Η γνώμη μου σαν συντονίστρια είναι πως δεν με αφορά το αν θα δημιουργήσουν αντιπάθειες αρκεί να μην φέρνουν τα υπόλοιπα μέλη στα άκρα και καταλήγουμε σε βρισίδια.
epicourosan έγραψε:Δεν εχω ακουσει εδω και 26 ετη που ζω εδω καποιον greek να λεει μια καλη κουβεντα για εναν αλλον χωρις να εχει να κερδιση κατι φιλε μου.............
Αλήθεια; Έχω ακούσει πολλούς ευτυχώς :)
βλαξ έγραψε:Και αυτό το δίπολό: ή μένω όπως έιναι ή φευγω είναι τραγικά λάθος.
Συμφωνώ. Έχουμε πει 1000 φορές πως προτάσεις και κριτική είναι καλοδεχούμενα. Υπάρχει και νήμα για αυτό στο φόρουμ. Απλά όταν η πρόταση γίνεται με υφάκι του στυλ «τι μαλακία έκανες ρε φασίστα» ε δεν το λες κι ακριβώς πρόταση και δεν θα οδηγήσει σε καμία σοβαρή συζήτηση. Επίσης όταν 1-2 μέλη διαφωνούν με κάτι δεν γίνεται να επιβάλουν την γνώμη τους σε ολόκληρο το φόρουμ. Τέλος κάποια πράγματα έχουν πολυσυζητηθεί.. Κατανοώ πως δεν γίνεται να τα γνωρίζουν όλα τα νέα μέλη αλλά είναι κουραστικό και για τους παλιούς να λέμε τα ίδια και τα ίδια ξανά και ξανά. Για να βγάλει κανείς μια ολοκληρωμένη άποψη για το τι συμβαίνει κάποιες φορές θα πρέπει να ρίξει πολύ διάβασμα σε διάφορες παλιότερες συζητήσεις.

:text-+1: στην απάντηση του Κόμη και του Xarxar :)
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Ιοκαστη ειπα αυτο
epicourosan έγραψε:αυτο εγινε τελειωσε δεν μπορεις να κανεις κριτικη στον συντονιστη τελος!
μπορεις ομως να συνεργαστεις μαζι του για να προετοιμασεις τις αντιδρασεις σε ενα νεο τετοιου ειδους ενδεχομενο.
Νομίζω ?
και το πιστευω δεν κανεις κριτικη στον διαχειριστη συνεργαζεσαι για τα επομενα.

Ιοκαστη
Αλήθεια; Έχω ακούσει πολλούς ευτυχώς
Απο greeks? εισαι τυχερη.

Εδω γραφω μαλλον για την αρνητικη κριτικη που ακους παντου και απολους
οι λιγες εξαιρεσεις επιβεβαιωνουν τον κανονα.

το +1 δεν το πιανω
για μενα οι 3 κατηγοριες και υποκατηγοριες ειναι αφορισμοι.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν σε καποιον του αρεσει να διαβαζει σεξιστικες εκφρασεις και γενικευμενους αφορισμους περι βλαμμενων μεσα στα φορουμ, εμενα δεν μου πεφτει λογος.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Βρε kapages έχω την εντύπωση πως έχεις αρπαχτεί λιγάκι και τα παίρνεις όλα στραβά. Ή πως έχεις την τάση να παρανοείς/παραποιείς ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων τα λεγόμενα των άλλων.. Μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια. Τέλος πάντων, αν αυτό θες να καταλάβεις από αυτά που είπα κανένα πρόβλημα, είναι αναμενόμενο ο καθένας να ερμηνεύει τα λεγόμενα του άλλου βασισμένος στον δικό του τρόπο σκέψης.

@epicourosan

Οκ, συμφωνώ :). Απλά και την κριτική όταν είναι καλοπροαίρετη δεν την θεωρώ κάτι το αρνητικό.

Το +1 πήγαινε στο ότι συμφωνώ με αυτότο σχόλιο του Κόμη και αυτότο σχόλιο του Xarxar. Ποιες 3 κατηγοριες και υποκατηγοριες εννοείς;
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

kapages, άσε το white knighting. Δε μίλησα για γυναίκες, αλλά για γκομενίτσες, οπότε πιθανότατα εσύ είσαι ο σεξιστής εδώ πέρα που δε μπορεί να διακρίνει τις έννοιες. Όλοι οι άνθρωποι μπορούν εν δυνάμει να συμπεριφέρονται σα γκομενίτσες. Ο Chris Rock το αναλύει καλύτερα από εμένα:

[youtube]U8g5v__EepA[/youtube]
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιοκαστη, η ταση μου ειναι να γραφω ηρεμα και ωραια οπως στο αρχικο μου ποστ.
Το οποιο οδηγησε κατα τη γνωμη μου σε προοδο τη κουβεντα και αποφορτιση.
Πχ ο χρηστης apeleytheros εδειξε φοβερο επιπεδο και ηρθε και ζητησε συγνωμη επειδη ενοχλησε. Εγω σκλαβωθηκα, αλλα δεν ηθελα να το δειξω.
στο προηγουμενο θεμα που παλι μπλεχτηκα σε εντασεις, στο θεμα του Ευθυμη με τις πολιτικες προεκτασεις, αν κοιταξεις παλι το αρχικο μου ποστ, ηταν εξαιρετικα ηρεμο και εντος των πλαισιων της κουβεντας.

κατι με τσιγκλισε και στις δυο περιπτωσεις, κατι που προσεβαλλε, πρωτιστως την αισθητικη μου, παροτι δεν με αφορουσε προσωπικα.
Ανεξαρτητα απο τα επιχειρηματα (που δεν εχω αδικο, αλλα ας πουμε οτι ειναι και ζητημα οπτικης γωνιας), σε ζητηματα αισθητικης δεν πεφτω εξω ουτε διαπραγματευομαι. Δεν γουσταρω τη σημερινη φαση, παει και τελειωσε. Δεν τιθεται θεμα μυγας. Οπως επισης δεν τιθεται θεμα προσωπικης μου απαιτησης η δικη μου αισθητικη να επιβληθει στους διαχειριστες του φορουμ!!! Οχι και ετσι...

Επειδη ομως οπως εκφραστηκα στο τελευταιο μου ποστ, ισως να φανει οτι ηθελα να σε κατηγορησω για ελλειψη αισθητικης, ή ακομα χειροτερα να υποννοησω οτι σου αρεσει καποιος να
μιλαει σεξιστικα ή να μπαινει και να γραφει αφορισμους περι βλαμμενων...ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ και δεν το εννουσα ετσι.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

noxteryn έγραψε:kapages, άσε το white knighting. Δε μίλησα για γυναίκες, αλλά για γκομενίτσες, οπότε πιθανότατα εσύ είσαι ο σεξιστής εδώ πέρα που δε μπορεί να διακρίνει τις έννοιες. Όλοι οι άνθρωποι μπορούν εν δυνάμει να συμπεριφέρονται σα γκομενίτσες.
βεβαιως! Ολοι οι ανθρωποι μπορει να γκρινιαζουν σα γκομενιτσες, να κανουν καμωματα σα πουστρακια, να κλεβουν σα γυφτοι και να βρωμανε σαν αραπηδες.
Προφανως ειναι θεμα ορισμου, και οι γυναικες, οι γκει, οι αθιγγανοι και οι μαυροι δεν πρπεπει να προσβαλλονται, γιατι μπορει να θεωρηθουν και ρατσιστες οι ιδιοι!

Λοιπόν, δεν με ενδιαφερει τι εχεις μεσα στο κεφαλι σου. Μπορει να εχεις δικους σου ορισμους εννοιων πχ η φραση "συμπεριφερεται σα βλαμμενο" να ειναι αποπειρα καλοπροαιρετης νουθεσιας.

EDIT: Αυτολογοκρισια! Τα ευκολως εννουμενα παραλειπονται
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
βλάξ
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010 18:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Εν τόπω χλοερό

αδυνατώ να βρώ το σημείο οπου νομίζετε που σας επιτέθηκα..
Διαβάζω τα όσα μου απαντάτε και απορώ αν είπα όσα λετε..
Τα παρατάω.

xarxar οι νόμοι ήταν πιο θεοσεβούμενοι αλλα αλλάξανε και καλά κάνανε. Φυσικά και θα μείνουμε στην ελλάδα και φυσικά και θα αλλάξουμε τους νόμους-κανόνες. Αυτό είναι το θέμα. Και φυσικά θα γρεμίσουμε τις φυλακές apeleythere.
Τώρα όταν γεννήθηκες είτε τους αποδέχτηκες είτε όχι, τους λούζεσαι.


Δυστυχώς (πραγματικά δυστυχώς) δεν καταφέρνουμε να συννενοηθούμε.

Εν τέλει, μένω και τους κανόνες αν θέλω τους σέβομαι. Και φυσικά θα δεχτώ τις συνέπεις παράβασης τους.

Τώρα εξ' αρχής της συζήτησης εδώ, δεν εναντιώθηκα σε κάποιον κανόνα σας. Αυτό που με ενόχλησε είναι οτι κρύβετε τους πραγματικούς λόγους (πχ ο Πάνος αποτελούσε πρόβλημα για εσάς αρκετό καιρό τώρα) πίσω απο 1α, 2β,3Ε και έψα. Εκεί ήταν η ενστανσή μου.

epicourosan, συμφωνώ σε όσα έπιασα :D
Το δικό σου, το δικό μου, το δικό του, το δικό της, το δικό τους, το δικό σας, δεν υπήρχε γιατί υπήρχε το δικό μας!

«Η θανατική ποινή είναι λάθος θεραπεία για το έγκλημα, όπως η φιλανθρωπία είναι λάθος θεραπεία για τη φτώχεια».
Χένρι Φορντ
Επικουρίδης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 12 Ιουν 2010 13:04
Όνομα Ιστότοπου: -Η Δίκη των Θεών
Επικοινωνία:

viewtopic.php?f=86&t=2176&start=0#p43554

@ Dtango, AoratiMelani, Τεμπελόσκυλο, Ιοκάστη.

Ο Συντονισμός, ως τρόπος λειτουργίας του Forum Atheias και η μεθοδολογία διεξαγωγής διαλόγου και επικοινωνίας των μελών του καθορίζονται από τους ειδικούς κανονισμούς που θεσπίστηκαν από τους σχεδιαστές και ιδρυτές του φόρουμ και οι οποίοι, πριν την εγγραφή των μελών γίνονται αποδεκτοί. Αυτή η δέσμευση των μελών, ότι θα σεβασθούν και θα τηρήσουν τους κανονισμούς ομαλής και ήπιας λειτουργίας και συνομιλίας, ελέγχεται από τους διαχειριστές και συντονιστές του φόρουμ και οι οποίοι αρχικά επιλέγονταν μεταξύ των ιδρυτών, τώρα δε συμμετέχουν και τα μέλη.

Μέχρις εδώ όλα καλά και ωραία. Είναι η θεωρητική και νομοτυπική πλευρά. Στη πρακτική της, όμως εφαρμογή, η επικοινωνιακή λειτουργία του φόρουμ συναντά έντονα προβλήματα διαφωνίας που οδηγούν συχνά σε διαπληκτισμούς απαράδεκτους.

Μια τέτοια προβληματική διάσταση απόψεων, ανάμεσα στο παλαιό μέλος Dtango και τους συντονιστές-διαχειριστές Aorati Melani, Τεμπελόσκυλο, Ιοκάστη, θα παρακολουθήσουμε αμέσως παρακάτω.
AoratiMelani έγραψε:Νομίζω το πρόβλημα εδώ, Ντιτάνγκο, είναι το γεγονός ότι έχεις ταυτίσει το φόρουμ με τους απανταχού έλληνες άθεους. Κατάλαβε επιτέλους σε παρακαλώ ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Δεν έχουμε ούτε τη δυνατότητα, ούτε την υποχρέωση, ούτε το δικαίωμα να εκπροσωπούμε όλους τους άθεους.
Α.Μ, στο Φόρουμ Αθεϊα μπορούμε να δηλώνουμε ότι δεν έχουμε δυνατότητα, το δικαίωμα και την υποχρέωση να εκπροσωπούμε όλους τους άθεους, γιατί είναι ένα βήμα ανταλλαγής απόψεων, προερχόμαστε και από μη άθεους και δεν έχουμε νομική υπόσταση. Θέλω όμως να πιστεύω ότι στην Ένωση Άθεων, πρέπει να έχουμε δυνατότητα, το δικαίωμα και την υποχρέωση, να κάνουμε προσκλητήσιο συνένωσης με όλους τους άθεους, όχι μόνο της χώρας αλλά και παγκοσμίως, στο μέτρο του εφικτού.
dtango έγραψε:Έχουμε την δυνατότητα και την υποχρέωση και το δικαίωμα. Δεν βλέπω τι μας εμποδίζει πέρα από το ότι δεν αποφασίζετε να το παραδεχτείτε ανοιχτά ώστε να αντιληφτείτε ότι οφείλουμε να αποτελέσουμε το κάτι άλλο.
Αν σκοπεύετε να παραμείνετε μια ομαδούλα άθεων, καλά πάτε. Αν στοχεύετε, αν ονειρεύεστε την υπέρβαση, τότε πρέπει να αλλάξετε. Πρέπει όποιος μπαίνει στο φόρουμ να καταλαβαίνει ότι βρίσκετε αλλού, σε κάτι νέο, σε κάτι πρωτόγνωρο. Μη μου πείτε ότι ξεκινήσατε αυτή την προσπάθεια χωρίς όνειρα. Ποια ήταν τα όνειρά σας;
Αγαπητέ συνομήλικε, παρά επτά περιήλιους, γιατί αναλώνεσαι σε άσφαιρους πυροβολισμούς; Μπορούμε να υλοποιήσουμε το όνειρό σου που είναι και όνειρο ολονών και προπάντων των ιδρυτών. Αυτό, όμως, μπορεί να γίνει μέσα από την Ένωση και όχι από το Φόρουμ. Έλα στην ένωση και ανέλαβε δράσεις. Γίνε συναγωνιστής. Δεν σου ταιριάζει ο ρόλος του επικριτή. Ομολογώ ότι μ’ έχεις απογοητέψει. Γιατί αδρανείς;
Τεμπελόσκυλο έγραψε:Το λογισμικό το επιτρέπει. Απλά δεν υπάρχει κάποιος καταμερισμός μεταξύ της ΣΟ, και αντί να εμφανίζονται 7 ονόματα σε κάθε ενότητα, επιλέξαμε να μην εμφανίζεται κανένα.
Τεμπελόσκυλο, εκείνα που προέχουν, όσον αφορά τον συντονισμό και την εποπτεία των συντονιστών-διαχειριστών είναι πρωτίστως η διακριτικότητα, η ευπρέπεια, η ψυχραιμία και η ίση μεταχείριση. Να γίνονται φιλικές συστάσεις- παραινέσεις. Εσύ γνωρίζεις τη τεχνική. Όχι όμως και υπερβολική ανοχή. Πρέπει τα μέλη να κατανοήσουν, ότι το βήμα που μας παραχωρείται είναι απαραβίαστο και σεβαστό απ’ όλα και προς όλα τα μέλη. Έτσι προστατεύουμε το θεσμό των επιτηρητών. Όταν επικοινωνούμε μεταξύ μας, ας αφήσουμε τα βιώματα και τους προβληματισμούς εκτός άμβωνος. Να θυμόμαστε ότι ευγένεια είναι μιμητική.
dtango έγραψε:Εγώ εννοούσα να εμφανίζεται σε κάθε ενότητα μόνο το όνομα του υπεύθυνου συντονιστή (όταν θα έρθει η σειρά μου δεν θα δεχτώ να συντονίζω πάνω από μία ενότητα). :twisted:
Nτιτάνκο δεν είναι ανεδαφική η ιδέα του καταμερισμού της εποπτείας. Αλλά γιατί μας επιβάλεις κάθε φορά τους δικούς σου όρους. Για κάθε ζήτημα, θα προηγηθεί ψήφισμα στο όποιο θα πρέπει να συμμορφωθούμε. Τακτικά μιλάς για δημοκρατία. Μια από τις συνήθεις αρχές της είναι ο σεβασμός της πλειοψηφίας.
Ιοκάστη έγραψε: Έχεις σκεφτεί πως κάποια άτομα τον συντονισμό δεν τον βλέπουν ως θέση δύναμης κι εξουσίας αλλά ευθύνης; Πως κάποια άτομα έχουν περιορισμένο χρόνο και για διάφορους λόγους δεν ΘΕΛΟΥΝ να αναλάβουν αυτή την ευθύνη;


Πράγματι αυτό συμβαίνει σε άτομα που είναι πιεσμένα από χρόνο ή φοβούνται την ανάληψη ευθυνών. Όπως και άτομα που επιδιώκουν γαλόνια και κοινωνική προβολή. Υπάρχουν και άτομα που βρίσκουν διέξοδο στα κόμπλεξ να επιδεικνύονται και να τυραννούν. Σας θυμίζω τους βασανιστές πολιτικών κρατουμένων.
dtango έγραψε:Ούτε εγώ θέλω. Προτιμώ να ασχολούμαι με το ιερογλυφικό λεξικό το οποίο μου χάρισαν οι αιγυπτιολόγοι και είναι δυστυχώς στα γερμανικά. Όμως μου αρέσει δεν μου αρέσει, θα αναλάβω για ένα διάστημα διότι όποιος αρνείται θα κερδίζει τον τίτλο του chicken Samurai όπως ο Λοξίας.


Dtango κι’ εσύ δεν επιδιώκεις ευθύνες, για τα κοινά, αλλά επειδή φοβάσαι τον τίτλο του chicken Samurai, θ’ αποδεχθείς το ρόλο του συντονιστή, αν και προτιμάς να μελετήσεις την Αιγυπτιολογία και ιδιαίτερα τη μελέτη του ιερογλυφικού λεξικού. Ουδεμία παρατήρηση.
Ιοκάστη έγραψε: Επίσης έχεις σκεφτεί πως πρώην απλά μέλη σήμερα είναι συντονιστές;
Αυτό ευωδιάζει δημοκρατία. Στο Φόρουν Αθεΐα τα μέλη έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις. Πιστοί, θρησκευόμενοι, Ναζίδες, ντηντίδες, αριστεροί, κόκκινοι, πράσινοι, μπλε, μαύροι και δεν συμμαζεύεται, όλοι έχουν ίσα δικαιώματα, έχουν βήμα, για όποια άποψη.
Δεν πιστεύω να βάζεις και τον εαυτό σου στα απλά μέλη!!
Η ομάδα «Αθεΐα» αποτελείται από περίπου είκοσι μέλη. Θα μου στείλεις σε πμ τα ψευδώνυμά τους;
Βρε λιγότερο, παρά κάτι παλιόγερε από τον Επικουρίδη, γιατί λοιδορείς τις κόρες και τ’ αγόρια μας; Τη νέα γενιά και το μέλλον της Ένωσης και της χώρας μας; Εμείς αντί να σταθούμε σύμβουλοι και στηρίγματά τους, τους ενοχοποιούμε και τους επικρίνουμε; Ηρέμισε.
Τί πιο πάνω από απλό μέλος να φανταστούμε κάποια από αυτά που τρέχουν μπροστά; Το φορτίο των συντονιστών, της προσωρινής Γραμματείας και το βάρος των άλλων οργάνων που θα σηκώσουν αμέσως μετά την νομιμοποίηση και τις πρώτες αρχαιρεσίες που θα γίνουν με τις νόμιμες διαδικασίες, όπως αυτές προβλέπονται από τα ειδικά άρθρα του Καταστατικού;
Στο όνομα του καταπονημένου Λαού και της κακοποιημένης Πατρίδας μας, επειδή, εμείς, οι της φυλής μας, δεν αντιδρούμε κατά των υπαιτίων, και, αντί να ομονοούμε και να συνθέτουμε, είμαστε πάντα διχασμένοι και πάντοτε μαντρωμένοι από τους διχαστές θύτες ποιμένες και πολιτικούς ταγούς μας, σε καλώ να συστρατευθούμε, στο σωστό στήσιμο της Ένωσης. Δεν υπάρχει καιρός για χάσιμο. Μην ολιγωρείς και αναλώνεσαι. σε υποδείξεις και παρατηρήσεις.

AoratiMelani έγραψε:Εγώ διαφωνώ με το σύστημα αυτό, επειδή δίνει τη δυνατότητα σε οποιονδήποτε ασχέτως ικανοτήτων και προθέσεων να πάρει το αξίωμα του συντονιστή μόνο και μόνο επειδή γράφει πολλές αναρτήσεις οποιουδήποτε περιεχομένου. Επίσης, έτσι μπαίνουν στη συντονιστική ομάδα άτομα που ίσως δεν ταιριάζουν μεταξύ τους και δεν έχουν καλή συνεργασία. Τέλος, αν κάποιος συντονιστής δεν ασκεί σωστά το έργο του, με το σύστημα αυτό δεν υπάρχει τροπος να τον πάψουμε.
.

Νομίζω ότι δεν έχουμε δικαίωμα σε μέλος που γίνεται αποδεκτός στο φόρουμ, να του αρνηθούμε το ρόλο του συντονιστή, αν μας το ζητήσει. Και αν μεν ανταποκριθεί καλώς έχει. Αν όμως δεν μπορεί ή δεν θέλει ο εν ενεργεία συντονιστής, κανείς δεν μπορεί να τον στηρίξει. Κάποιο κανόνα μπορούμε να θεσπίσουμε σχετικά. Το πρόβλημά μας, θαρρώ, ότ’ είναι το σωστό στρώσιμο της Ένωσης, χωρίς να παραμελούμε, φυσικά και το Φόρουμ.
Εξήγησα πάρα πάνω ότι αναφέρομαι σε κάτι προσωρινό και περιοδικό. Εκτός αυτού η επιλογή θα γίνεται από τους ίδιους τους ανεπίσημους συντονιστές με την έγκριση των επισήμων. Το σύστημα του να καταβάλει κανείς ένα ποσό για εγγραφή στην Ένωση, π.χ., μου φάνηκε βάρβαρο. Πως γίνεται η επιλογή των μελών της Ένωσης;
Μη μου απαντήσετε απ’ αυτού. Περιμένω να ανοίξουν οι συζητήσεις για την Ένωση για να μάθω


Φίλε Δημήτρη, όλα στο καταστατικό, στου οποίου την επεξεργασία συμμετείχα και εγώ προσωπικά, πάνε όλα με δημοκρατική ρότα. Το θέμα της εγγραφής και της ετήσιας συνδρομής, άφησέ το να ρολάρρει. Είναι αναγκαίο ένα ταμείο της Ένωσης. Τίποτε δεν γίνεται χωρίς καύσιμο. Αν κάποιος θέλει να γίνει μέλος, θα δεχθεί να καταβάλει την ετήσια συνδρομή. Πιστοποίηση μαχητικότητας μέλους έχουμε, όταν τακτοποιεί την συνδρομή του. Δεν μπορώ να φανταστώ τι μαχητικότητα έχει το δωρεάν εγγραφόμενο μέλος. Στο κάτω της γραφής ξεκινούμε με
AoratiMelani έγραψε:Δεν είναι σύλλογος για να πρέπει να έχει δημοκρατικές διαδικασίες, χώρος συζήτησης είναι. Γνώμη μου βέβαια.
Αγαπητή Α.Μ, ευτυχώς που δηλώνεις ότι αποτελεί γνώμη και όχι επιμονή, ότι ο χώρος των συζητήσεων του φόρουμ δεν έχει ανάγκη από δημοκρατικές διαδικασίες. Θα μ’ εξέπληττες, γιατί γνωρίζω πόσο δημοκρατικά συμπεριφέρεσαι.
Εγώ βλέπω το φόρουμ σαν τον καθρέφτη της Ένωσης και, γιατί όχι, τον «κράχτη» της Ένωσης. Πως θα ενδιαφερθεί κάποιος για την Ένωση αν δεν έχει γνωρίσει και ακούσει τα μέλη της να εκθέτουν τις απόψεις τους στο φόρουμ και πως θα κάνετε εσείς επιλογή μελών χωρίς να έχετε ακούσει τι έχουν να πουν;


Εντάξει Dtago, η δημοκρατικότητα πρέπει να γίνεται φανερή, γιατί τραβάει και για τούτο δεν υπάρχει αμφιβολία.
AoratiMelani έγραψε:Τέλος νομίζω ότι οι απόψεις καλό είναι βέβαια να ακούγονται, αλλά οφείλουμε όλοι να σεβαστούμε τις τελικές επιλογές των ατόμων που ίδρυσαν και λειτουργούν το φόρουμ.
Μελάνη έχεις δίκαιο απόλυτο, γιατό εδώ έχουμε να κάνουμε με φιλοξενούμενους και φιλοξενούντες. Φιλοξενούμενοι εμείς που μας παραχωρείται έτοιμο βήμα και εκφραζόμαστε διαλογικά μεταξύ μας και φιλοξενούντες είναι οι δημιουργοί του Φόρουμ. Πρόκειται για ιδιοκτησία. Δεν είναι σύλλογος ή σωματείο.
Αυτό είναι το απόλυτο αμάρτημα!
Οι τελικές επιλογές για τα ζητήματα που αφορούν τους άθεους, γίνονται από τους ίδιους τους άθεους και όχι από τα άτομα που ίδρυσαν και λειτουργούν το φόρουμ. Σ’ αυτά κάποτε θα χτίσουμε ανδριάντες, αν τώρα κάνουν στροφή προς το δημοκρατικότερο.


Δεν θα το χαρακτήριζα, ως αμάρτημα και μάλιστα απόλυτο. Δεν γνωρίζω τι προσδοκούν οι συντελεστές του Φόρουμ. Ίσως τον ντόρο ή κάποια άγνωστη ωφέλεια, πχ διαφημίσεις. Εν πάσει περιπτώσει όμως εμείς ως φιλοξενούμενοι ωφελούμαστε. Γνωριζόμαστε, ανταλλάσουμε σκέψεις και ασκούμαστε στη γραπτή σοφιστική αντιπαράθεση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ευθύμης την 07 Ιαν 2011 10:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Διόρθωσα τις παραθέσεις, καθαρά τεχνικό ζήτημα
Δύο κατηγορίες ανθρώπων υπάρχουν: 1. Οι εξουσιαστές και 2. Οι εξουσιαζόμενοι.
Οι πρώτοι φτιάχνουν νόμους και τους παραβιάζουν ατιμώρητα, οι δε δεύτεροι, αναγκαστικά πειθαρχούν, διαφορετικά τιμωρούνται.
Ιστότοπος: "Η Δίκη των θεών" http://janastasiadis.blogspot.com/
Απάντηση