forum ψυχολογικής υποστήριξης και αυτογνωσίας

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Λοιπόν παρατηρώ 2 φαινόμενα στο forum. Το ένα το ονομάζω «εγώ δεν είμαι ρατσιστής/φανατισμένος/δογματικός αλλά…» και το δεύτερο «κανείς δεν μου δίνει σημασία και θα κρατήσω την ανάσα μου μέχρι να σκάσω (συμπεριφορά 12χρονου με το ζόρι και συγνώμη στα 12χρονα που τα προσβάλω λιγάκι τώρα)». Βασικά λάθος όνομα στο 2ο, μακάρι να γινόταν έτσι. Μάλλον το σωστό είναι «κανείς δεν μου δίνει σημασία γι’αυτό θα πρήξω τους πάντες».

Το πρώτο έχω σχολιάσει σ’αυτό το άρθρο. Για όποιον βαριέται να το διαβάσει να πω απλά πως σε μερικά πράγματα δεν υπάρχουν «αλλά». Κι ο Χίτλερ φαντάζομαι θα μπορούσε άνετα να πει δεν είμαι ρατσιστής αλλά θέλω να κάνω τους Εβραίους σαπούνια. Θα το δεχόμασταν; Δεν νομίζω. Είναι σαν να λες «δεν είμαι έγκυος αλλά… θα γεννήσω». Δηλαδή είμαι έγκυος αλλά δεν θέλω να το παραδεχτώ. Get over it, grow up and deal with it. Είτε αποδεχτείτε το είτε αλλάξτε το αν δεν σας αρέσει τόσο πολύ.

Το δεύτερο αφορά στα χιλιάδες κόμπλεξ που μπορεί να αποφασίσει ο καθένας να βγάλει σ’αυτό το forum. Ναι, είναι σκληρή η ζωή και άδικη καμιά φορά αλλά αντί να κατηγορεί ο καθένας τους άλλους (επιστήμονες, επιστημονιστές, «φανατικούς», «κολλημένους» κλπ) θα μπορούσε να ωριμάσει και να μην κάνει σαν μωρό παιδί που δεν του δίνουν σημασία οι μεγάλοι. ΟΧΙ δεν θα δεχτώ καμία επιστημονική θεωρία πριν την δεχτεί η επιστημονική κοινότητα. Αν αυτό σας φαίνεται τραβηγμένο ή λάθος ξανασκεφτείτε το, και οι φανατικοί χριστιανοί τα ίδια λένε και λίγο διαφέρετε από αυτούς. Για άλλη μια φορά get over it, grow up και κυρίως σταματήστε την γκρίνια. Κι επίσης σταματήστε να γυρνάτε το κάθε θέμα στο θέμα που σας καίει. Έχει ξεπεράσει τα όρια του γελοίου προ πολλού. Έλεος. Αν χρεώναμε με την ώρα την γραμμή ψυχολογικής υποστήριξης θα είχαμε γίνει πλούσιοι εδώ μέσα.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
kmellos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 15:46
Όνομα Ιστότοπου: -

[youtube]bTaHG0QB_dI[/youtube]

Αυτο ακριβώς. Τίποτ' άλλο.
"Και τι γίνεται με τους επίγειους θεούς-άρχοντες; Αυτοί βλέπεις δεν είνα απλά μια ιδέα, έχουν ύλη και είναι μπροστά σου,
δεν μπορείς να πεις απλά οτι δεν πιστεύεις."
-Kαταναλώστε έξυπνα, αν δεν γίνεται καθόλου
-Razastarr.. τι να λεμε..
Άβαταρ μέλους
Nemertes
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 08 Αύγ 2010 11:29
Όνομα Ιστότοπου: η Νημερτής
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Αυτό που τις μετράμε... τις θεωρίες εννοώ... για να δούμε ποιος την έχει καλύτερη, μεγαλύτερη, μακρύτερη... την άποψη εννοώ... ξέχασες... ;)
Έχετε κάθε δικαίωμα να προσκυνάτε την παναγία, να δοξολογείτε τον χριστό και να περιμένετε… Εμπρός λοιπόν πέστε στα γόνατα, συρθείτε στα πατώματα… Ίσως εσάς σας ακούσουν, γιατί φαίνεται οι άλλοι δεν έκαναν αρκετές μετάνοιες…

Τελικά είμαι πολύ περήφανη για άλλη μια φορά. Δεν ξέρω τι κάνει ο δικός μου θεός, αλλά τουλάχιστον, δεν είναι ζήτουλας…
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Συμφωνώ με την Ιοκάστη. Στο πρώτο θα πρόσθετα επίσης ότι και μόνο το να ξεκινάς λέγοντας "εγώ δεν είμαι ρατσιστής αλλά..." δείχνει έλλειψη εμπιστοσύνης στην ίδια σου την κρίση. Δεν είναι ανάγκη να είναι κάποιος ρατσιστής για να πει το ο,τιδήποτε. Όσο για το δεύτερο, μεγάλη ιστορία... Δυστυχώς δε μας φτάνουν τα νήματα που ήδη υπάρχουν, πρέπει να εκτροχιάσουμε νήματα για να επιβεβαιώσουμε την άποψή μας και να λουστούμε στο αίμα των νεκρών εχθρών μας που κατασφάξαμε ως καλοί internet warriors...

Απλώς κάποιοι παίρνουν πολύ στα σοβαρά το forum. Είναι ένα καλό μέσο συζήτησης και τίποτε πέρα από αυτό. Όποιος ψάχνει εκτόνωση ή προσωπική αντιπαράθεση, του προτείνω χωρίς ίχνος ειρωνείας να αρχίσει κάποιο άθλημα ή κάποιο επιτραπέζιο παιχνίδι όπως το σκάκι.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Ξέχασες και την κατηγορία αυτών που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα, ότι είναι σωστοί και υπεράνω, και που θεωρούν ότι έχουν το δικαίωμα να αποφασίζουν σε τι κατηγορία ανήκουν οι υπόλοιποι, τι ζόρια τραβάνε, και να τους κρίνουν ανάλογα με το φτωχό μυαλό τους.. :)
In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

@Kmellos,
sure, γιατί όχι;

@Nemertes
χαχαχα, ναι σωστά :). Αν και τους βάζω στην 2η κατηγορία αυτούς ;)

@Ευθύμης
ωραίο αυτό με το λουτρό αίματος, μήπως να βάλουμε arena και στο forum;

@Πάνος
όποιος έχει την μύγα να την φέρει πίσω (που λέει κι ένας γνωστός μου : brrr : )
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Sisifos
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010 04:25
Όνομα Ιστότοπου: ---

Ξέχασες και την κατηγορία "Δεν τα πες όλα ξέχασες αυτο..."

Συγνώμη Ιοκάστη δε μπόρεσα να κρατηθώ!
"Το να τσακώνεσαι στο Internet είναι σα να τρέχεις στους παραολυμπιακούς. Ακόμα και αν κερδίσεις παραμένεις καθυστερημένος."
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

@Ιοκάστη (αρχικό ποστ)
Συμφωνώ απόλυτα. Σαν να 'σαι μες στο μυαλό μου ένα πράμα...

@kmellos
Τι θέλεις να πεις; Δεν σε καταλαβαίνω.

@Ευθύμης
Πολύ καλά τα λές! Επίσης έχω ακούσει ότι το πλέξιμο είναι χαλαρωτικό, για όσους έχουν νεύρα.

@Panos
Περίεργο, εγώ δεν τους έχω δει ποτέ. Θα κρύβονται πίσω απ' τις παπαρούνες...
It is by will alone I set my mind in motion.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Ιοκάστη έγραψε:Λοιπόν παρατηρώ 2 φαινόμενα στο forum. Το ένα το ονομάζω….

Εκτός από την κατηγορία που πρόσθεσε ο Πάνος, υπάρχει και η κατηγορία των χλιαρών.
Αυτοί δεν ενοχλούν διότι είναι άχρωμοι. Δεν έχουν κάτι που θα το υποστήριζαν με πάθος, δεν έχουν καν αποφασίσει που ανήκουν, αυτοαποκαλούνται τάδε αλλά διαθέτουν και λίγο από δείνα και μια και βρίσκονται από γεννήσεως στην τρίτη ηλικία, φυσικό είναι να ενοχλούνται από την ορμή και το πάθος και οι επιδόσεις τους να περιορίζονται μόνο στην γκρίνια. :lol: :lol: :lol:
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Sapisa
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Μαρ 2010 12:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Πάντα ευγενικός ο Πάνος ομώς. Αυτές οι φατσουλες στο τέλος των προτάσεων ειναι θεϊκές :lol:
  ▲
▲ ▲
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

@dtango
Αν γκρινιάζουν δεν σε ενοχλούν; Εμένα με ενοχλούν πολύ οι γκρινιάρηδες...
Off Topic
Εξαιρείται το ομώνυμο μέλος του φόρουμ...
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Sisife τι συγνώμη, την καλύτερη κατηγορία είπες!!

dtango μα ναι έχεις δίκιο, φυσικά και υπάρχουν κι αυτοί!! Όμως αφενός δεν είχα σκοπό να γράψω για όλες τις κατηγορίες ανθρώπων στο forum αλλά για αυτές που θεωρώ πιο ενοχλητικές και λιγότερο ικανές να κάνουν μια σωστή συζήτηση :). Αφετέρου ευτυχώς αυτοί που περιγράφεις είναι πολύ λίγοι και δεν πτοούν με την κακόβουλη κριτική που κάνουν από τον καναπέ του σπιτιού τους τους υπόλοιπους που έχουν όρεξη και πάθος και κάνουν ενεργά πράγματα :)

Και πάνο, μου δίνεις λίγο την μύγα που λέγαμε; Από ότι φαίνεται την θέλει άλλος ;)
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
cyrus
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 19:11
Όνομα Ιστότοπου: Gravity and the Wind
Επικοινωνία:

Όπως κατάλαβες, Ιοκάστη, δεν έγινες κατανοητή ― αλλά αυτό είναι αναμενόμενο, εδώ είναι ίντερνετ, δεν είναι παίξε-γέλασε... Είναι απολύτως φυσικό σε ένα φόρουμ να μαζεύεται κάθε καρυδιάς καρύδι, και να λέει ο ένας το μακρύ του κι ο άλλος το κοντό του. Κάποιοι κάποτε έχουν δίκιο, κάποιοι κάποτε έχουν άδικο, κάποιοι γουστάρουν να είναι προσβλητικοί, έστω και πίσω από χαρωπές φατσούλες, κάποιοι όχι, κάποιοι προβάλλουν τα δικά τους κουσούρια πάνω στους άλλους, και η ζωή συνεχίζεται...
Μπορείς να αυταπατάσαι όσο θες, αλλά δεν μπορείς να απαιτείς από όλο τον κόσμο να ενστερνιστεί την πλάνη σου.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Κι όμως cyrus νομίζω πως έγινα κατανοητή σε όσους έπρεπε, τώρα το κατά πόσο μπορεί να κάνει κανείς την αυτοκριτική του είναι άλλο θέμα. Έχεις δίκιο για τo τι γίνεται σε ένα forum αλλά αυτό είναι το πρώτο μου και είχα άλλες προσδοκίες... Πάντως έχεις δίκιο, η ζωή συνεχίζεται :)
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Εικόνα
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Τεμπελόσκυλο έγραψε:@dtango
Αν γκρινιάζουν δεν σε ενοχλούν; Εμένα με ενοχλούν πολύ οι γκρινιάρηδες...
Αγαπητέ Τ, εγώ δεν γκρινιάζω. Καταθέτω ευθέως την άποψή μου και ενεργώ ανάλογα. Τούτο το γνωρίζεις!
Τεμπελόσκυλο έγραψε:
dtango έγραψε:Εμένα αυτό δεν μου κάνει.
Αν αναθεωρήσετε τα ξαναλέμε.
Δεκτόν. Αλλά δεν μπορείς να πιπιλάς συνεχώς αυτή την καραμέλα περί αναθεώρησης, από τη στιγμή που δεν προτείνεις βιώσιμες λύσεις. Άσε μας τότε εμάς να κάνουμε αυτό που σκεφτήκαμε….
Όπως είδες δεν ξανάγραψα και ούτε θα ξαναγράψω τίποτα στο νήμα για την Ένωση. Την γκρίνια επομένως και την επάνοδο στα ίδια την προκάλεσε η Ιοκάστη.

Όπως έγραψε και ο Cyrus, δεν γίνεται να σας είναι όλοι αρεστοί.
Το ευτύχημα βεβαίως είναι πως δεν μπορείτε να αποκλείσετε όλους όσους δεν σας είναι αρεστοί, επειδή αυτοί οι πονηροί αιρετικοί είναι και προσεκτικοί. ;)
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Παρεξήγησις αγαπητέ! Δεν είπα ότι γκρινιάζεις... Απλά αναφέρεις μια κατηγορία χρηστών που λες ότι δεν είναι ενοχλητικοί και μόνο γκρινιάζουν. Και απάντησα ότι για μένα προσωπικά αυτοί που γκρινιάζουν είναι ενοχλητικοί. Για σένα προφανώς δεν είναι. Απόψεις είναι αυτές. Δεν υπάρχει κανένα υπονοούμενο σε αυτό που είπα...

Επίσης προσωπικά δεν βλέπω γκρίνια εκ μέρους της Ιοκάστης, ούτε θέλω να αποκλείσω κανέναν από το φόρουμ.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα, έτσι, παραληρήματα θέλω....

I rest my case : brrr : : brrr : : brrr :
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Το ποιο διασκεδαστικό πράγμα που μπορεί να συναντήσει κάποιος σε ένα ιντερνετικό φόρουμ είναι ερασιτέχνες ψυχολόγους.. είναι κάτι ανάλογο με τους κριτικούς στην τέχνη.. ότι δεν μπορούν να κάνουν ή θα ήθελαν να κάνουν οι ίδιοι το βγάζουν πάνω στους άλλους.. :)

Καθένας που συμμετέχει σε μια ιντερνετική κοινότητα το κάνει για διαφορετικούς λόγους.. πολλές φορές διαφορετικούς ακόμα και για κάθε συγκεκριμένη φορά που συμμετέχει..

Επίσης από τον γραπτό λόγο ο καθένας ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του καταλαβαίνει διαφορετικά πράγματα πολλές φορές με αποτέλεσμα άλλα να εννοεί ο ένας και αλλιώς να τον καταλαβαίνει καθένας από αυτούς που τον διαβάζουν..

Το να προσπαθείς να τους εντάξεις σε κατηγορίες είναι εξ ορισμού άσκοπο.. ιδίως αν είναι κάποιος που ούτε γνωρίζεις, ούτε πρόκειται να γνωρίσεις ποτέ..

Οπότε το ερώτημα είναι ποιος ο σκοπός μια τέτοιας κατηγοριοποίησης και ποια η λογική και η ευχαρίστηση αυτού που την κάνει; ποιο το όφελος του πλην της προσωπικής του προβολής και εξαπάτησης ότι είναι κάποιος εκτός του συνόλου και υπεράνω κριτικής; Άντε και του ανούσιου κουτσομπολιού..

Εγώ κάπως έτσι το βλέπω φίλε Τεμπελόσκυλε.. για αυτό ίσως βλέπω και μέσα από τις παπαρούνες.. :)

p.s.: Τη μύγα νομίζω ότι την έχει πάρει το μούτρο.. την έχει εγκλωβίσει στο αβατάρ του.. :)

p.s. 2: Ναι είμαι πάντα ωμός γιατί όπως είπε και ο κύριος John Maynard Keynes - Words ought to be a little wild for they are the assault of thoughts on the unthinking..
In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

εγω παιδες ελληνων και βαρβαρων παιζω σε ολες τις κατηγοριες
και σε αυτη την κατηγορια που ειπε ο σισιφος παιζω τρελα μαζι με τους περισσοτερους εδω μεσα (ο σισιφος ειναι σιγουρα μεσα οταν ξεκινα το ποστ του ετσι
Ξέχασες και την κατηγορία "Δεν τα πες όλα ξέχασες αυτο...
και σκεφτομουν να συμπληρωσω το γιατρο για κατι που ειπε για τους αλλοδαπους που τους εφερε η δεξια

Τελος παντον εγω για αλλο σας πηρα τηλ κυρια Ιοκαστη, ειπατε το εξης:
Έχει ξεπεράσει τα όρια του γελοίου προ πολλού. Έλεος. Αν χρεώναμε με την ώρα την γραμμή ψυχολογικής υποστήριξης θα είχαμε γίνει πλούσιοι εδώ μέσα.
εχω την εντυπωση οτι αυτη η γραμμη ψυχαναλυσης ελαχιστους βοηθαει εδω μεσα. Εγω εχω την εντυπωση (ισως ψευδαίσθηση) οτι μαθενω πραγματα και αλλαζω αποψεις. π.χ: ο νοξ για μενα ειναι μεγας ψυχαναλυτης και χωρις να μιλαω εγω. Αντιθετα καποιοι ανθρωποι (ονοματα δεν λεω εκτος αν με ρωτησετε) εχω την εντυπωση (μπορει παλι ψευδαισθηση) οτι δεν αλλαζουν αποψεις.
Εκτιμω οτι ο σκοπος ενος φορουμ εκτος απο το ρολο της ψυχαναλυσης, δηλαδη της ευκαιριας του βηματος σε ενα ατομο να βγαλει τις εσωψυχες σκεψεις και αποψεις με σχετικη ανωνυμια, ειναι και η αλληλεπιδραση μεταξυ των μελων για την διαμορφωση ορθοτερων αποψεων
π.χ εγω δεν εχω υποψην μου ενα αρθρο, μια ερευνα, μια ταινια ή ενα τραγουδι, το ξερει ομως ο ταδε, το παραθετει, το σχολιαζει και ανοιγει το μυαλο μου.
Οχι ωραια μου κυρια αν χρεωνατε για την ψυχαναλυση καποιοι θα πληρωνανε τζαμπα.

Εσεις τι λετε ρε παιδια, ποιος ειναι ο σκοπος του φορουμ?
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Απάντηση