forum ψυχολογικής υποστήριξης και αυτογνωσίας

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

dtango δεν αλλάζει τίποτα με αυτό που λες. Τα έχεις ξαναπεί ακριβώς τα ίδια και σου έχουμε απαντήσει οπότε δεν έχει νόημα να επαναλαμβανόμαστε, τι δεν καταλαβαίνεις από αυτό που λέω;;; Αν δεν τα θυμάσαι ψάξε βρες τα, κάπου στο forum είναι...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

@ Kόμης, Επικουρίδης, Ιοκάστη
Comte de Toulouse έγραψε:Δεν παραβιάζεις, γι' αυτό και είσαι ακόμα εδώ.
Απαιτείς όμως πιεστικά να αλλάξουν οι παρακάτω κανόνες:
Δέχεστε ότι το “forum.atheia.gr” έχει το δικαίωμα να απομακρύνει, να επεξεργαστεί, να μετακινήσει ή να κλείσει ένα θέμα συζήτησης οποιαδήποτε χρονική στιγμή επιλέξει.
Eσύ και ο Γιατρός έχετε διδακτορικό στην στρεψοδικία!
Δεν πίεσα ποτέ να αλλάξει ο κανόνας αυτός. Σας επεσήμανα λάθος μετακινήσεις.
Αν κάποιος αναρτήσει ένα θέμα για την χειρομαντεία στην ενότητα της επιστήμης και δεν το μετακινήσετε, θα σας το επισημάνω. Έτσι έκανα και με την συζήτηση για το Big Bang η οποία είναι συζήτηση επιστημονική και όχι τσαρλατανική.
Σχόλια που παραβιάζουν τους παραπάνω κανόνες θα διαγράφονται άμεσα. Η παραβίαση των παραπάνω κανόνων μπορεί να οδηγήσει σε προσωρινό ή μόνιμο αποκλεισμό σας από το forum.
Ας μην κοροϊδευόμαστε όμως. Δεν πρόκειται για τους κανονισμούς (τους οποίους στο κάτω κάτω εσείς μόνοι σας τους επιλέξατε ερήμην των άθεων πάνω στους οποίους τώρα θέλετε να τους επιβάλλετε) αλλά για το ότι εσείς θεωρείτε το αθεϊστικό κίνημα υπόθεση της ομάδας σας ενώ εγώ το θεωρώ υπόθεση των άθεων.
Comte de Toulouse έγραψε:
Επικουρίδης έγραψε:Αλλά ουδέν κακόν αμιγές καλού. Με αφορμή την αντιπαράθεση αυτή, από την οποίαν αποσύρομαι, μας δίδεται η ευκαιρία, να σκεφθούμε την αναγκαιότητα της έναρξης εκπόνησης Κανονισμού Εσωτερικής Λειτουργίας της Ένωσής μας.
Αν δεν σου αρκεί το καταστατικό, μπορείς να προτείνεις κάτι τέτοιο. Δεν είναι όμως εδώ ο κατάλληλος τόπος για αυτό, πρέπει να το κάνεις στον χώρο της Ενωσης Αθέων.
Και στον χώρο της Ένωσης και εδώ. Γιατί όχι;
Αν δηλαδή υπάρξουν δυσαρεστημένοι στην Ένωση θα τους διαγράψετε αυτομάτως και από το φόρουμ;

Επικουρίδη, φίλε μου, φαίνεται ότι τώρα με τον χειμώνα προβλέπεται να κατεβούν λύκοι. :mrgreen:
Ιοκάστη έγραψε:dtango δεν αλλάζει τίποτα με αυτό που λες. Τα έχεις ξαναπεί ακριβώς τα ίδια και σου έχουμε απαντήσει οπότε δεν έχει νόημα να επαναλαμβανόμαστε, τι δεν καταλαβαίνεις από αυτό που λέω;;; Αν δεν τα θυμάσαι ψάξε βρες τα, κάπου στο forum είναι...
Ιοκάστη, γιατί δεν βάζεις κάπου εκεί στο προφίλ σου τον βαθμό σου να ξέρουμε με ποιόν έχουμε να κάνουμε; Ούτε συντονίστρια είσαι ούτε διαχειρίστρια. Έχεις όμως ύφος αφεντικού:
Ιοκάστη έγραψε:@Dtango
Άνοιξε ένα νήμα με τίτλο «Διαφορά μεταξύ μπλογκ και φόρουμ»
Μια γνώμη που μπορείτε να αγνοήσετε φυσικά αν θέλετε: To θέμα έχει ήδη συζητηθεί.
Εγώ απευθυνόμουν σε συντονιστή. Εσύ με ποιο δικαίωμα πετάγεσαι και του προτείνεις, για να μην πω του επιβάλεις, να αγνοήσει την γνώμη μου;
Το επιχείρημα «σου έχουμε απαντήσει» και «τα έχουμε συζητήσει» είναι άνευ αξίας διότι αναφέρεσαι μόνο σε σας, στην ομάδα σας. Νέα μέλη μπαίνουν στο φόρουμ και η δική τους άποψη είναι που μετράει, όχι η δική σας.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Κόμη λυπάμαι αλλά αυτό που λες δεν ισχύει. Ο dtango παραβιάζει πολλούς κανόνες, αυτούς της νοημοσύνης και της σωστής συζήτησης μεταξύ άλλων. Όσον αφορά το φόρουμ, μπορεί να μην βρίζει με απρεπείς λέξεις όμως προσβάλλει συνεχώς αρκετούς συνομιλητές του. Αλλά δεν θα σταθώ ούτε σ’αυτό. Θα σταθώ στο συνεχές trolling και flooding που ανέφερα παραπάνω, το οποίο θεωρώ χειρότερο από οποιαδήποτε άλλη παραβίαση κανόνων.

dtango
αλλά για το ότι εσείς θεωρείτε το αθεϊστικό κίνημα υπόθεση της ομάδας σας ενώ εγώ το θεωρώ υπόθεση των άθεων.
Dtango αφενός μας έχεις πρήξει μ’αυτή την καραμέλα αφετέρου δεν επικοινωνείς με το περιβάλλον. Κι εμείς υπόθεση των άθεων το έχουμε δει αλλά δεν θες να το καταλάβεις. Επίσης θα ήμουν υπερευτυχισμένη αν οι άθεοι αφήνανε τους καναπέδες και την κριτική και αναλαμβάνανε δράση, κάτι που προσπαθούμε να κάνουμε κι ας μην θες να το παραδεχτείς..
Και στον χώρο της Ένωσης και εδώ. Γιατί όχι;
Γιατί εκεί συζητάμε τα της ένωσης. Εσύ ποιος την έχεις δει και θέλεις να κάνεις κουμάντο στα πάντα; Αφού θες να γίνονται όλα με τον τρόπο σου γιατί τα περιμένεις όλα από τους άλλους και τους κρίνεις κιόλας; Αμάν πια, έχω βαρεθεί μ'αυτό το βιολί...
Αν δηλαδή υπάρξουν δυσαρεστημένοι στην Ένωση θα τους διαγράψετε αυτομάτως και από το φόρουμ;
Αυτό που κάνεις είναι πολύ ποταπό και μικροπρεπές. Έχεις μια λανθασμένη εικόνα για το τι συμβαίνει και προβάλεις συνεχώς σ’εμάς αυτά που νομίζεις πως κάνουμε. Οι προβολές σου όμως είναι το λιγότερο άκυρες, κακόβουλες και εντελώς εκτός πραγματικότητας. ΟΧΙ δεν θα το κάναμε αυτό που λες, μόνο εσύ θα μπορούσες να σκεφτείς κάτι τέτοιο.
Εγώ απευθυνόμουν σε συντονιστή. Εσύ με ποιο δικαίωμα πετάγεσαι και του προτείνεις, για να μην πω του επιβάλεις, να αγνοήσει την γνώμη μου;
Την παλεύεις καθόλου; Πόσο πολύ μπορεί να έχεις κολλήσει και να μην βλέπεις μπροστά σου; Είπα μια γνώμη και πως μπορείτε να την αγνοήσετε, την ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ, όχι την πρότασή σου. Ξεκόλλα και σταμάτα να βλέπεις παντού εχθρούς. Αν δεν είχες τις παρωπίδες σου θα καταλάβαινες πως δεν υπάρχει ύφος αφεντικού, κατά την γνώμη μου απλά είναι ανούσιο να γίνονται ίδιες συζητήσεις και το εξέφρασα. Δεν προσπαθώ αν επιβάλλω τίποτα σε κανέναν, αυτό είναι η δική σου ειδικότητα. Η παράνοιά σου όμως σε κάνει να βλέπεις αμέσως τα χειρότερα, πως παροτρύνω τους άλλους να σε αγνοήσουν.. Ε λοιπόν καμία σχέση. Όσο έχεις αυτή την συμπεριφορά (που είναι και δογματική και αυταρχική, τι ειρωνία!!!), την επιθετικότητα και την όρεξη για διαφωνία θα κυνηγάς πάντα ανεμόμυλους, δεν θα καταφέρεις τίποτα, και θα χάνεις ευκαιρίες για πραγματικά καλή συνεργασία.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Ιοκάστη έγραψε:
dtango έγραψε:Αν δηλαδή υπάρξουν δυσαρεστημένοι στην Ένωση θα τους διαγράψετε αυτομάτως και από το φόρουμ;
Αυτό που κάνεις είναι πολύ ποταπό και μικροπρεπές. […] ΟΧΙ δεν θα το κάναμε αυτό που λες, μόνο εσύ θα μπορούσες να σκεφτείς κάτι τέτοιο.
Λες: ΟΧΙ δεν θα το κάναμε και εννοείς πάλι την ομάδα σας. Δεν λες: «Όχι δεν γίνεται. Θα υπάρξει αντίδραση.»

Νομίζετε ότι θα μπορέσετε να κρατήσετε τα ηνία για πάντα; Ότι δεν θα υπάρξει αντιπολίτευση; Μάλλον όχι, αλλά προσπαθείτε να το τραβήξετε όσο παίρνει.
Δεχτείτε ότι υπάρχει και η αντίθετη άποψη, τώρα που είναι νωρίς, για να ομαλοποιηθεί η κατάσταση.
Το ουσιαστικό είναι να μπούνε σωστές βάσεις. Δεν χάθηκε ο κόσμος αν η Ένωση δεν φανεί να δρα αμέσως.
Ιοκάστη έγραψε:Η παράνοιά σου όμως σε κάνει να βλέπεις αμέσως τα χειρότερα, πως παροτρύνω τους άλλους να σε αγνοήσουν..
Δεύτερη φορά το ακούω αυτό περί παράνοιας.
Για αναλογίσου, γιατί χάνεις την ψυχραιμία σου;
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Να διευκρινήσω ότι τα παρακάτω τα λέω ως απλός χρήστης του φόρουμ και όχι ως συντονιστής.

@dtango
Σε άλλη συζήτηση σου έχουν εξηγήσει κάποια πράγματα τα οποία προφανώς ακόμα να συνειδητοποιήσεις και να δεχτείς. Ας κάνουμε μια ανακεφαλαίωση:
  1. Οι αποφάσεις που αφορούν τη διαχείριση του φόρουμ (μετακινήσεις, αποκλεισμοί κλπ) παίρνονται από τη διαχειριστική ομάδα, δηλαδή τους διαχειριστές και τους συντονιστές. Φυσικά αν κάποιοι χρήστες θέλουν να εκφράσουν την αντίθεσή τους σε ενέργειες της δ.ο. μπορούν να το κάνουν, όπως έχει γίνει πολλάκις στο παρελθόν και η δ.ο. του συγκεκριμένου φόρουμ πιστεύω ότι έχει δείξει αρκετή ευαισθησία στις απόψεις των χρηστών. Η τελική απόφαση όμως είναι πάντα της δ.ο. και αν κάποιος χρήστης έχει πρόβλημα με αυτό έχει 2 επιλογές: να το αποδεχτεί και να συνεχίσει να συμμετέχει ή να αποχωρήσει από το φόρουμ. Τα επαναλαμβανόμενα παράπονα δεν οδηγούν πουθενά, παρά μόνο στον εκνευρισμό και τις κόντρες.
  2. Η Ένωση ΔΕΝ είναι ταυτόσημη με το φόρουμ, ούτε όλοι οι συμμετέχοντες στο φόρουμ έχουν δικαίωμα λόγου για το τι γίνεται στην Ένωση. Ούτε γενικά όλοι οι άθεοι. Οι συμμετέχοντες σε αυτήν έχουν το δικό τους χώρο για να συζητούν τη λειτουργία της, να προτείνουν βελτιώσεις και να λύνουν τα προβλήματά τους. Οι έξω από την Ένωση δεν γνωρίζουν και δεν μπορούν να γνωρίζουν το πώς αυτή λειτουργεί στην πράξη, και το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι αστήρικτες υποθέσεις.
@Ιοκάστη & dtango
Προφανώς παρεξηγήθηκαν τα λεγόμενα του ενός από τον άλλο και ανέβηκαν οι τόνοι. Θα ήταν καλό για όλους και για το φόρουμ να προσπαθήσουμε να ηρεμήσουμε...
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

dtango
Λες: ΟΧΙ δεν θα το κάναμε και εννοείς πάλι την ομάδα σας. Δεν λες: «Όχι δεν γίνεται. Θα υπάρξει αντίδραση.»
Μα για μένα το θέμα δεν είναι αν υπάρχει αντίδραση. Αν κάτι το θεωρώ σωστό θα το κάνω, άσχετα με το αν υπάρχει αντίδραση ή όχι. Και για τα όσα κάνουμε για την αθεΐα υπάρχει αντίδραση αλλά δεν πτοούμαι. Επίσης στην προκειμένη απάντησα με πληθυντικό γιατί μας τσουβαλιάζεις συνήθως στο "εγώ" κι "εσείς" αφενός κι αφετέρου είμαι μέλος της ένωσης και ξέρω πως δεν θα "περνούσαν" τέτοια θέματα από την ένωση στο forum γιατί είναι ανεξάρτητα. Όσον αφορά το forum δεν έχω δικαίωματα σχετικά με την απόφαση διαγραφής μελών όμως αν γινόταν κάτι σαν κι αυτό που περιέγραψες και το θεωρούσα άδικο θα αντιδρούσα προφανώς.
Νομίζετε ότι θα μπορέσετε να κρατήσετε τα ηνία για πάντα; Ότι δεν θα υπάρξει αντιπολίτευση; Μάλλον όχι, αλλά προσπαθείτε να το τραβήξετε όσο παίρνει.
Το λες και το ξαναλές αυτό. Βασικά δεν τα ήθελα ποτέ τα ηνία πουθενά… Επίσης αυτό είναι ένα δικό σου λανθασμένο συμπέρασμα. Δεν θες να το δεχτείς πως κάνεις λάθος κι ούτε να εξετάσεις έστω τα επιχειρήματά μας, δικαίωμά σου. Δεν βοηθάει όμως και η αντίδρασή σου πουθενά. Κατά την γνώμη μου (που μπορείς πάντα να αγνοείς αν θες), υπάρχουν πολύ πιο παραγωγικοί τρόποι αντίδρασης. Α ναι, και ποιοι είμαστε εμείς; Νομίζω πως ακόμη κι εκεί έχεις καταλάβει κάποια πράγματα λάθος.. Ακόμη και η χρήση της λέξης αντιπολίτευση μου φαίνεται λανθασμένη στην περίπτωσή μας...

Επίσης με την συμπεριφορά σου μπορώ κάλλιστα να υποθέσω πως όλη αυτή η φασαρία γίνεται μόνο και μόνο επειδή εσύ θες να αναλάβεις τα ηνία. Έχει κάποιο νόημα να στο λέω και να στο ξαναλέω; Όχι…
Δεχτείτε ότι υπάρχει και η αντίθετη άποψη, τώρα που είναι νωρίς, για να ομαλοποιηθεί η κατάσταση.
Μα το δεχόμαστε. Γιατί θεωρείς πως συμβαίνει το αντίθετο; Δεν περνάει ποτέ από το μυαλό σου πως το πρόβλημα είναι με την συμπεριφορά σου και πως άλλες αντίθετες απόψεις ακούγονται και συζητιούνται μια χαρά;
Το ουσιαστικό είναι να μπούνε σωστές βάσεις. Δεν χάθηκε ο κόσμος αν η Ένωση δεν φανεί να δρα αμέσως.
Συμφωνώ για τις σωστές βάσεις. Και θα μπουν, οι προτάσεις είναι καλοδεχούμενες. Απλά θεωρώ πως έχεις κάποια κολλήματα που δεν σου επιτρέπουν να δεις την κατάσταση ακριβώς όπως είναι και η επιθετικότητά σου και η προφανής έλλειψη διάθεσης για επικοινωνία δυσχεραίνει την συνεννόηση. Θα είχα όλη την καλή διάθεση να γίνει ένας φυσιολογικός διάλογος απαλλαγμένος από προκαταλήψεις αλλά μου φαίνεται πως μόνο εγώ το θέλω αυτό..
Δεύτερη φορά το ακούω αυτό περί παράνοιας.
Για αναλογίσου, γιατί χάνεις την ψυχραιμία σου;
Γιατί θεωρείς πως είναι έλλειψη ψυχραιμίας το συγκεκριμένο; Με βάση τα δεδομένα που έχω απλά το πιστεύω. Έχεις καταλήξει κάποιες φορές τώρα σε συμπεράσματα που είναι τελείως λανθασμένα και όχι μόνο αυτό αλλά επιμένεις και σ’αυτά ό,τι και να σου πει ο άλλος. Στην προκειμένη περίπτωση η αρνητικότητα σου σε ώθησε στο να παρεξηγήσεις αμέσως αυτό που έγραψα, αυτό εγώ το ονομάζω παράνοια ειδικά όταν γίνεται επανειλημμένα. Μπορεί κάποιος άλλος να το ονομάζει αλλιώς, τι να πω…

@Τεμπελόσκυλο
Ιοκάστη & dtango
Προφανώς παρεξηγήθηκαν τα λεγόμενα του ενός από τον άλλο και ανέβηκαν οι τόνοι. Θα ήταν καλό για όλους και για το φόρουμ να προσπαθήσουμε να ηρεμήσουμε...
Έχεις δίκιο τεμπελόσκυλο, πρέπει να ηρεμήσουμε. Απλά κουράζομαι όταν λέμε τα ίδια και τα ίδια και θεωρώ κάποιες συμπεριφορές πολύ προκλητικές..
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Ιοκάστη έγραψε:Έχεις δίκιο τεμπελόσκυλο, πρέπει να ηρεμήσουμε.
"All things have a common ground in decay. War is necessary. Death is necessary. Decay is necessary."
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Τεμπελόσκυλο έγραψε: @dtango
Σε άλλη συζήτηση σου έχουν εξηγήσει κάποια πράγματα τα οποία προφανώς ακόμα να συνειδητοποιήσεις και να δεχτείς. Ας κάνουμε μια ανακεφαλαίωση: Οι αποφάσεις που αφορούν τη διαχείριση του φόρουμ (μετακινήσεις, αποκλεισμοί κλπ) παίρνονται από τη διαχειριστική ομάδα, δηλαδή τους διαχειριστές και τους συντονιστές.
Φίλε Τ, το ίδιο θα μπορούσα να πω κι εγώ: τους έχουν εξηγήσει κάποια πράγματα τα οποία προφανώς ακόμα να συνειδητοποιήσουν και να δεχτούν. Γιατί σώνει και καλά να δεχτώ εγώ τα δικά τους και όχι εκείνοι τα δικά μου;
Ζητώ συμμετοχή των χρηστών στην διαχείριση του φόρουμ. Δηλαδή: να μην γίνονται αποκλεισμοί εάν δεν υπάρχει η συγκατάθεση 5 απλών χρηστών του φόρουμ.
Το φόρουμ πρέπει να ανήκει στους άθεους και όχι στην διαχειριστική ομάδα στην οποία ανήκει τώρα.
Ωραία και καλά όλα αυτά, αλλά σκέφτομαι μήπως θα έπρεπε να υπάρχει και κάποια ενημέρωση των ανώνυμων μελών για το που οδεύει η συζήτηση αυτή. Ένα ρεζουμέ ρε παιδί μου, όποτε υπάρχει ελέυθερος χρόνος, είτε στο παρόν thread είτε με ΠΜ στα ανώνυμα μέλη. Απλά για να μην είμαστε εντελώς στο σκοτάδι το λέω...
Σου θυμίζουν τίποτα τα παραπάνω λόγια;
Αν σου θυμίζουν, γνωρίζεις ότι η απόλυτη κυριαρχία της διαχειριστικής ομάδας οδηγεί στο φίμωμα της φωνής εκείνου που διαμαρτύρεται, στο φιάσκο και την διάλυση.
Τεμπελόσκυλο έγραψε:Η Ένωση ΔΕΝ είναι ταυτόσημη με το φόρουμ
Το πρόβλημα δεν βρίσκεται εκεί. Βρίσκεται στο γεγονός ότι η Ένωση διοικείται από τους διοικούντες το φόρουμ (οι οποίοι την Ένωση την ίδρυσαν μεταξύ τους στα κρυφά).

Αν θέλετε κίνημα άθεων και όχι Club άθεων, θα δεχτείτε το κίνημα να στηριχτεί σε δημοκρατικές και όχι απολυταρχικές βάσεις.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Το γεγονός ότι κανείς δε σε έχει φιμώσει μέχρι τώρα, αναιρεί αυτά που μόλις είπες.

Αυτό που δεν έχεις καταλάβει, είναι ότι η άποψή σου δεν είναι τίποτα παραπάνω από αυτό: μια άποψη. Την είπες, την ακούσαμε, λήφθηκε υπόψη και απορρίφθηκε. Το να επιμένεις και να απαιτείς να "υπακούσουμε" στις προσταγές σου, είναι πιο φασιστικό από αυτό που νομίζεις ότι γίνεται εδώ μέσα. Στην τελική, δημιούργησε ένα δικό σου κίνημα άθεων, όπως το θέλεις εσύ κι άσε τους "πλανεμένους" στο δικό τους. Κανείς δεν είπε ότι η ένωση ή το forum έχουν το copyright.

Άλλωστε πώς θα σου φαινόταν εσένα να άνοιγες το δικό σου forum "θεομάχων" (μιας και το άθεων στο φάγανε εδώ, λέμε τώρα) και να είχες ένα χρήστη να σου λέει συνέχεια ότι το λειτουργείς λάθος, να σου κάνει υποδείξεις με τις οποίες διαφωνείς και γενικότερα τη συμπεριφορά σου εδώ μέσα; Θα αναγκαζόσουν να τον διώξεις, να τον αγνοήσεις ή να συμμορφωθείς με τις απαιτήσεις του παρά τις διαφωνίες του;
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

fr0g έγραψε:Το γεγονός ότι κανείς δε σε έχει φιμώσει μέχρι τώρα, αναιρεί αυτά που μόλις είπες.
Φρόντισε στο μέλλον να είσαι βέβαιος για κάτι που υποστηρίζεις, καθώς βέβαια και να παρακολουθείς το φόρουμ πιο τακτικά.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Αυτό ήταν απάντηση όντας φιμωμένος;
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

dtango, σα γκόμενα κάνεις. Όπως είπε και ο fr0g, είπες την άποψή σου, και δεν τους ενδιαφέρει. Τι άλλο θέλεις? Σκοπεύεις να γκρινιάζεις μέχρι να κάνουν όλοι ό,τι γουστάρεις εσύ? Σε αυτό το forum, όπως όλοι οι χρήστες, είσαι φιλοξενούμενος. Ξεκόλλα επιτέλους, γιατί καταντά κουραστικό.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

fr0g έγραψε:Αυτό ήταν απάντηση όντας φιμωμένος;
Απάντησα στην φράση σου: Το γεγονός ότι κανείς δε σε έχει φιμώσει μέχρι τώρα, η οποία είναι λάθος. Ψάξτο! ;)
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Προφανώς και δεν είσαι φιμωμένος τώρα. Μέχρι να το ψάξω, δεν απαντάς και στο υπόλοιπο post; Τι θα έκανες εσύ σε αντίστοιχη περίπτωση σε δικό σου forum;
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Lacidar
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 30 Αύγ 2010 11:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιοκάστη,
Είναι ο ορισμός της τραγικής ειρωνείας. Δεν έχει σχέση με την λύπηση.
η τραγικότητα περιέχει μια λύπηση, ίσως. είναι σκέτη ειρωνεία πάντως, δε βλέπω την τραγικότητα και ζητώ να το δώσουν αυτοί που χρησιμοποίησαν τον όρο. Βρίσκω τη συζήτηση πολύ δυνατή και καλή, παρά τον ειρωνικό τίτλο.

κι αυτό σημειολογική παρατήρηση ήταν, χεχ, απορώ που επέλεξες αυτό για να σχολιάσεις...
και να πετάει τη θεωρία ή τέλος πάντων 'την κοντρούλα' που έγινε ανέκδοτο του παντού και πάντα και να γίνεται κάπως ενοχλητικός κτλ,
Κάτι το οποίο έκανες κι εσύ στο παρελθόν βέβαια… : brrr :
σαφώς και αποκρούω την κατηγορία, ως εξής:

το θέμα που εγώ χτύπαγα είναι το θέμα της επιστημονικής αυθεντίας, του επιστημονισμού, και της επιστημονικής συνωμοσίας, που απο ότι είδες, τώρα τελευταία ξανασηκώθηκε. Αυτό που έκανα εγώ είναι να σχολιάζω και όχι πάντα την τυφλή προσκόληση, όταν αυτή γινόταν σαφής και παράδειγμα, όντως μπορεί να το έκανα σε πολλά θέματα, αλλά εγώ ήμουν εντός θέματος γενικά, διότι η άποψή μου, αυτή που πολλοί ακόμα δεν έχουν καταλάβει και πολλοί ακόμα παρεξηγούν είναι επιστημολογία, φιλοσοφία της επιστήμης και συζήτηση πάνω στην ιστορική εφαρμογή της επιστήμης και ότι αυτό συνεπάγεται. Όταν λοιπόν βλέπω οτι ακόμα και τώρα οτι επιμένεται σοφίστικα στο 99,99 % στην ύπαρξη του θεού, αλλά είστε στο 100% για το τρέχον επιστημονικό consesus, το οποίο όμως ενδέχεται να αλλάξει καθώς βελτιώνονται οι θεωρίες, παρατηρώ ένα δογματισμό, αυτό που ονομάζω επιστημονισμό και το τονίζω.

Γιατι δε λέτε, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ, 100% , αυτό είναι το τρέχον consensus [Όταν και αν υπάρξουν ενδείξεις / αποδείξεις, το συζητάμε] ???? Γιατί το κάνετε μόνο με την επιστήμη και δε λέτε, π.χ. οτι υπάρχει μια περίπτωση να παίζει ένα ρόλο και το πλάσμα στην κοσμολογία, μόνο και μόνο επειδή το big bang καιτο βαρυτικό σύμπαν είναι κυρίαρχο θεωρητικά consensus ??

εγώ είχα πρόβλημα 'σωστής συμπεριφοράς'. Συγκεκριμένα η συμπεριφορά μου υπήρξε πολλάκις εριστική και κάποιες φορές, όχι και λίγες ξέφυγα και απο τα όρια. Δεν είναι το περιεχόμενο όσων λέω το πρόβλημα, νομίζω...
Κάτσε βρε παιδί μου. Συμφωνείς μαζί του ή όχι; Αν δεν σε ενοχλούν τα ίδια και πολύ συγκεκριμένα πράγματα που ενοχλούν τον dtango τότε δεν συμφωνείς με το σχόλιό του πολύ απλά γιατί σας ενοχλούν διαφορετικά πράγματα (στην συγκεκριμένη περίπτωση τουλάχιστον). Αν συμφωνείς μόνο και μόνο για να διαφωνήσεις με κάποιους στο φόρουμ τότε μήπως να το ξανασκεφτείς; Μου ακούγεται κάπως κομπλεξικό αυτό (και δεν το λέω με διάθεση παρεξήγησης).
βρε ιοκάστη τι μαύρο άσπρο λογική είναι αυτή?

να , ας πούμε συμφωνώ με αυτό:
Δεν πίεσα ποτέ να αλλάξει ο κανόνας αυτός. Σας επεσήμανα λάθος μετακινήσεις.
Αν κάποιος αναρτήσει ένα θέμα για την χειρομαντεία στην ενότητα της επιστήμης και δεν το μετακινήσετε, θα σας το επισημάνω. Έτσι έκανα και με την συζήτηση για το Big Bang η οποία είναι συζήτηση επιστημονική και όχι τσαρλατανική.
συμφωνώ με την ουσία του σκαλώματος που έχει φάει ο Δημήτρης σχετικά με τον 100% άθεο, φιλοσοφικά, εννοιολογικά, διαφωνώ και δε βρίσκω σκόπιμο για κανένα να επιναλαμβάνεται αυτή η επησήμανση.

Παράλληλα όμως τρελαίνομαι οταν ακούω απόλυτες σιγουριές απο κάποιους για πράγματα που δεν έχουμε κατανοήσει πλήρως, όπως το σύμπαν, την ιατρική, τις ανίατες ασθένειες αλλά μικρή αμελητέα επιφύλαξη για το θεό, οπότε η επισήμανση αυτή είναι ένα κάποιο επιχείρημα όταν κάποιοι απο μας διακρίνουμε έναν δογματισμό απο πλευράς κάποιων φίλων άθεων εδώ, δογματισμό επιστημονικού τύπου θα έλεγα...

Θες κι άλλα?

με χαλάει ο δογματισμός του, ειδικά σχετικά με τη θεωρία του και η αδιαλλαξία για της άλλες μορφές θεού, που τον κάνει βασικά ακατάλληλο να μιλήσει για την αθεϊα, από την άλλη μου αρέσει η άθεη επαναστατικότητά του και η σημειολογία του αθεομάχου , καθότι υπήρξα αντίθεος, βλάσφημος και 100 από μικρή ηλικία. Και σαφώς έχουν κοινά σημεία μιας και τις θέσεις μας τις πλήττει η ίδια πανούκλα: ο επιστημονισμός.


Lacidar έγραψε:
Π.χ. ας πούμε, οι φασίστες είναι κατά της ευρωπαϊκής ένωσης. Και εγώ είμαι κατά της ευρωπαϊκής ένωσης. Άρα θα πρέπει να σταματήσω να έχω αυτή την άποψη και να την προβάλλω επειδή κάτι παρόμοιο λένε οι χρυσαυγίτες?

Cyrus
Η αναλογία είναι εσφαλμένη: Το εγγενές πρόβλημα με τη θέση ότι η αδυναμία απόδειξης της ανυπαρξίας είναι σόφισμα (και επομένως δεν ισχύει) δεν έγκειται στο ότι την υιοθετούν οι απολογητές ― το εγγενές πρόβλημα έγκειται στο ότι η θέση αυτή αψηφά κάθε έννοια λογικής. Το γεγονός ότι την χρησιμοποιούν οι απολογητές είναι απλώς μια παρενέργεια, την οποία εγώ προσωπικά θεωρώ σοβαρή διότι θεωρώ ότι η λογική είναι ο καλύτερος τρόπος να καταρρίψεις τα επιχειρήματά τους, και δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις όταν την έχεις απαρνηθεί ο ίδιος.
φίλε, ακούγεσαι ως αυτός που αποφασίζει τι είναι λογικό και τί οχι. Δε το βρίσκω καθόλου λογικό αυτό που λες.

Tο θεό, μια μπερδεμένη πολυ-έννοια δεν τον προσεγγίζεις με τη λογική όταν μιλάς με πιστό. H απλοϊκότητα της θέσης σου θα φαινόταν αν μίλαγες με κάποιον φαγμένο μη-χριστιανό θεϊστή, όπως το φανταστικό πρόσωπο VoiceOfGod. Δε μας λες καν τι είναι θεός, ποιον θεό εξετάζεις... Από την άλλη, σέβομαι όποια στρατηγική και έκπτωση γίνεται στα πλαίσια ενός ακτιβισμού με κοινωνικοπολιτικά αιτήματα, και τη χρήση τους στην προπαγάνδα, φιλοσοφικά όμως δε συμφωνώ.

Να, Ιοκάστη, εδώ συμφωνώ με το dtango, δε βλέπω το λόγο [ή να πω το κόμπλεξ?] να κάνω μια δήλωση, να πάρω θέση. Απλα δεν είμαι τόσο απολυτος όσο ο dtango - εξαρτάται απο τη θέση βέβαια...

Όσο για το θεό, επειδή κάποιοι μάλλον δεν έχουν πραγματικά καταλάβει τι εστί θρησκευτικότητα στο πληρες φάσμα εκφράσεών της, θα πω απλά πως η συζήτηση για έναν αόριστο θεό και σοφιστική συζήτηση του αν αποδεικνύεται ή όχι η ύπαρξή του, δε με ενδιαφέρει - ποσο μάλλον για τον αισχρό θεό των μονοθεϊστών. Αν μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα, σε ένα θέμα 'αποδεικνύοντας τη μη ύπαρξη του θεού', θα επιχειρηματολογήσω παραπέρα.

Κατα τα άλλα , χαλάρωσε βρε δημήτρη με την αντιπαράθεση μεταξύ σου και της ένωσης. Θα κάνουμε αντιπολίτευση, αφού δεχτήκαν τους κάφρους συνωμοσιολόγους , δεν είναι σωστό να τους κατηγορείς για αυταρχικότητα. Απλά σου λένε -κι έχουν δίκιο- οτι επιμένεις παραπάνω του δέοντος ρε καπετάνιε. Στο κάτω κάτω βρες τι έχετε κοινό έχετε με την ένωση και κάνετε πράγματα για αυτά. Αν δε συμφωνείς στα βασικά, μη πας μαζί τους, μείνε να κάνει δημιουργική αντιπολίτευση. Δημιουργική όμως! Α.. Σε ενημερώνω πως σε αναρχικούς και αυτονομους χώρους η μαχητική αθεϊστική φλόγα που κουβαλάς υπάρχει ανεπτυγμένη, κατά καιρούς έχουν βγεί και καταπληκτικά έντυπα και τρικάκια. Κοινώς φίλε, ψάχνεις σε λάθος μέρη για συμμάχους , μπορεί να κάνω και λάθος...

ΥΓ:
ιοκάστη:
Βασικά δεν είναι τυχαίο πως είναι το πρώτο μου φόρουμ και μάλλον το τελευταίο. Δεν είχα την ανάγκη ούτε να μιλήσω με άθεους,
Α, Ιοκάστη, για να χαλαρώσουμε τα πνεύματα, στην ουσία, εμείς των 1000 ποστ είμαστε βασικά σε φόρουμ γιατι γουστάρουμε τη συζήτηση, την πάρλα. Αυτό είναι το βασικό. Ά. Και είμαστε και άθεοι [99,99 ή 100, στην πράξη δεν έχει σημασία], κάτι που το κάνει πολύ ενδιαφέρον


peace brothers 7 sisters. stay united under none god!

ΥΓ2: σιγά σιγά η ειρωνία, αρχίζει να γίνεται λίγο τραγική

Σταμάτα ρε Δημήτρη ! Κάνεις λες πως είναι οι απολυταρχικοί τύποι ever, ενώ στην πραγματικότητα είναι αρκετά ελευθεριακοί διαχειριστές, οι πιο ελευθεριακοί θα έλεγα έλληνες που έχω δει -εξαιρούμαι εγώ, όταν έκανα ένα φεγγάρι τον οργανωτή και νταραβεριτζή σε άλλα φόρουμ-.

Έχει δίκιο ο frog σε αυτό που είπε

το να προσπαθήσεις να αλλάξεις το πολίτευμα, π.χ. με οποιον τρόπο είναι κάτι που μπορείς να κάνεις στην πραγματικότητα.

το να προσπαθήσεις να αλλάξεις με το έτσι πρέπει ή την ατέρμονη επανάληψη το πολίτευμα του φόρουμ είναι παράλογο. Αφού είναι φάση τους και έτσι γουστάρουν να διαχειρίζονται το χώρο... δεν είπαν οτι είναι ανοιχτή αναρχοαυτόμονη συνεύλεση όπως συνεχώς υπονοείς.

οχι οτι δε θα γούσταρα να ήταν έτσι, αλλά αν ήταν έτσι νομίζω οτι δε θα είχε τόσους πολλούς επιστημονιστές για να ακονίζω τα νύχια μου :D

Στην πραγματικότητα θα πρέπει να λατρεύεις την αντιπαράθεση, γιαυτό ακόμα κι όταν συμφωνούν μαζί σου εσύ θα βρείς κάτι ακόμα πιο εξωφρενικό που θα τους στείλει όλους!

Είσαι πραγματική μούρη και πολύ σε πάω, αλλά άλλαξε λίγο συχνότητα ;)
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

fr0g έγραψε:Προφανώς και δεν είσαι φιμωμένος τώρα. Μέχρι να το ψάξω, δεν απαντάς και στο υπόλοιπο post; Τι θα έκανες εσύ σε αντίστοιχη περίπτωση σε δικό σου forum;
Το «δικό» μου φόρουμ δεν θα είχε τίτλο Αθεΐα και η «δική» μου Ένωση δεν θα ονομαζόταν Ένωση Άθεων. Αν τα ονόμαζα έτσι δεν θα παρουσιαζόμουν ως ιδιοκτήτης τους. Θέλετε και Atheist Union of Greece και να την κάνετε ότι θέλετε την Union. Εμ, δεν πρόκειται να γίνει.
Το αθεϊστικό κίνημα με ενδιαφέρει περισσότερο από εσάς!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Beat us to it. Όπως είπα κανείς δεν έχει το copyright. Αντί λοιπόν να κάθεσαι αναπαυτικά στην καρεκλίτσα σου, ξεκίνα ένα κίνημα. Άθεων, θεομάχων, κατοίκων ρετιρέ, όπως θες πες το. Τι σε εμποδίζει;
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

@Lacidar
κι αυτό σημειολογική παρατήρηση ήταν, χεχ, απορώ που επέλεξες αυτό για να σχολιάσεις...
Κι εγώ απορώ… Νομίζω πως σχολίασα την κάθε φράση σου όμως σχεδόν oπότε βγάζει λίγο νόημα : brrr : : brrr :
εγώ είχα πρόβλημα 'σωστής συμπεριφοράς'. Συγκεκριμένα η συμπεριφορά μου υπήρξε πολλάκις εριστική και κάποιες φορές, όχι και λίγες ξέφυγα και απο τα όρια. Δεν είναι το περιεχόμενο όσων λέω το πρόβλημα, νομίζω...
Έλα χιουμοράκι ήταν, κοτζάμ γλωσσίτσα : brrr : δεν την είδες; Να ελαφρύνουμε την ατμόσφαιρα δεν λες;
βρε ιοκάστη τι μαύρο άσπρο λογική είναι αυτή?
Στο συγκεκριμένο θέμα που απάντησες ο dtango σχολίαζε κάτι πολύ συγκεκριμένο για το φόρουμ. Ήθελα να δω αν εσύ συμφωνείς με αυτό το πολύ συγκεκριμένο, με άλλα πράγματα που λέει ξέρω αν συμφωνείς ή όχι. Δεν είπα πως είσαι κομπλεξικός, είπα πως αν έκανες κάτι συγκεκριμένο θα το θεωρούσα κομπλεξικό, προτίμησα όμως να σε ρωτήσω για διευκρινήσεις πριν καταλήξω κάπου :)
Α, Ιοκάστη, για να χαλαρώσουμε τα πνεύματα, στην ουσία, εμείς των 1000 ποστ είμαστε βασικά σε φόρουμ γιατι γουστάρουμε τη συζήτηση, την πάρλα. Αυτό είναι το βασικό. Ά. Και είμαστε και άθεοι [99,99 ή 100, στην πράξη δεν έχει σημασία], κάτι που το κάνει πολύ ενδιαφέρον
Μα κι εγώ γουστάρω την πάρλα. Δεν γουστάρω τα κολλήματα και τους αιώνιους άσκοπους κύκλους απλά.

Συμφωνώ μαζί σου πάντως, peace :romance-grouphug: (μα που είναι τα emoticons από το woodstock???)
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

fr0g έγραψε:Beat us to it. Όπως είπα κανείς δεν έχει το copyright. Αντί λοιπόν να κάθεσαι αναπαυτικά στην καρεκλίτσα σου, ξεκίνα ένα κίνημα. Άθεων, θεομάχων, κατοίκων ρετιρέ, όπως θες πες το. Τι σε εμποδίζει;
Μόλις διαπιστώνετε ότι δεν έχω άδικο, δεν είμαι παρανοϊκός ούτε χαζός, μου προτείνετε να φύγω.
Δεν θα φύγω, θα με διώξετε και θα γίνω ο πρώτος μάρτυρας της αθεΐας! :lol: :lol: :lol:
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

...συνεχίζοντας να κάνεις σα γκόμενα που δε λέει να ξεκολλήσει.

Dude, δική τους είναι η ένωση, δικό τους είναι το forum, ό,τι θέλουν τα κάνουν. Αν δε σε εκφράζει η ιδεολογία τους, ίδρυσε δική σου ομάδα. Απλό είναι.

Για παράδειγμα, όταν επιλέγεις πολιτικό κόμμα, δεν πηγαίνεις σε κάποιο που δε σε εκφράζει και τους κάνεις κήρυγμα για το πώς θα έπρεπε να είναι. Πηγαίνεις σε αυτό που σε εκφράζει. Αν δεν υπάρχει, το ιδρύεις ή συμβιβάζεσαι με αυτό που σε εκφράζει περισσότερο. Αλλά σταματάς να γκρινιάζεις. Έλεος.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Απάντηση