forum ψυχολογικής υποστήριξης και αυτογνωσίας

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Άβαταρ μέλους
cyrus
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 19:11
Όνομα Ιστότοπου: Gravity and the Wind
Επικοινωνία:

Lacidar said: Tο θεό, μια μπερδεμένη πολυ-έννοια δεν τον προσεγγίζεις με τη λογική όταν μιλάς με πιστό.

Αν συζητάς με κάποιον χωρίς να χρησιμοποιείς τη λογική, τότε δεν συζητάς...
Μπορείς να αυταπατάσαι όσο θες, αλλά δεν μπορείς να απαιτείς από όλο τον κόσμο να ενστερνιστεί την πλάνη σου.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:
Τεμπελόσκυλο έγραψε: @dtango
Σε άλλη συζήτηση σου έχουν εξηγήσει κάποια πράγματα τα οποία προφανώς ακόμα να συνειδητοποιήσεις και να δεχτείς. Ας κάνουμε μια ανακεφαλαίωση: Οι αποφάσεις που αφορούν τη διαχείριση του φόρουμ (μετακινήσεις, αποκλεισμοί κλπ) παίρνονται από τη διαχειριστική ομάδα, δηλαδή τους διαχειριστές και τους συντονιστές.
Φίλε Τ, το ίδιο θα μπορούσα να πω κι εγώ: τους έχουν εξηγήσει κάποια πράγματα τα οποία προφανώς ακόμα να συνειδητοποιήσουν και να δεχτούν. Γιατί σώνει και καλά να δεχτώ εγώ τα δικά τους και όχι εκείνοι τα δικά μου;
Ζητώ συμμετοχή των χρηστών στην διαχείριση του φόρουμ. Δηλαδή: να μην γίνονται αποκλεισμοί εάν δεν υπάρχει η συγκατάθεση 5 απλών χρηστών του φόρουμ.
Το φόρουμ πρέπει να ανήκει στους άθεους και όχι στην διαχειριστική ομάδα στην οποία ανήκει τώρα.
Γιατί είναι δικό τους το φόρουμ. Αυτοί το τρέχουν, αυτοί το συντηρούν, αυτοί ξοδεύουν ώρες και χρήματα, αυτοί παίρνουν τις αποφάσεις. Τα έχουμε ξαναπεί, το φόρουμ δεν είναι κοινόβιο, δεν ανήκει σε όλους, δεν ανήκει σε οποιονδήποτε δηλώσει άθεος, δεν ανήκει καν σε αυτούς που το διαχειρίζονται. Ανήκει στους ιδρυτές του, τελεία και πάυλα!
dtango έγραψε:
Ωραία και καλά όλα αυτά, αλλά σκέφτομαι μήπως θα έπρεπε να υπάρχει και κάποια ενημέρωση των ανώνυμων μελών για το που οδεύει η συζήτηση αυτή. Ένα ρεζουμέ ρε παιδί μου, όποτε υπάρχει ελέυθερος χρόνος, είτε στο παρόν thread είτε με ΠΜ στα ανώνυμα μέλη. Απλά για να μην είμαστε εντελώς στο σκοτάδι το λέω...
Σου θυμίζουν τίποτα τα παραπάνω λόγια;
Αν σου θυμίζουν, γνωρίζεις ότι η απόλυτη κυριαρχία της διαχειριστικής ομάδας οδηγεί στο φίμωμα της φωνής εκείνου που διαμαρτύρεται, στο φιάσκο και την διάλυση.
Αν δεν απατώμαι είναι δικά μου λόγια, από συζητήσεις για την ίδρυση του φορέα που κατέληξε στην ΕΝΩ.ΟΥΜ.Ε.
Πρόσεχε όμως τις διαφορές:
  1. Σέβομαι αυτούς που τρέχουν και βγαίνουν μπορστά για την ίδρυση ενώ εγώ κάθομαι στον καναπέ μου.
  2. Παρακαλώ για ενημέρωση αντί να απαιτώ να γίνουν τα πράγματα όπως θέλω εγώ σαν παιδάκι νηπιαγωγίου.
  3. Έχω ήδη δηλώσει μέλος, έστω και ανώνυμο.
Γενικότερα πάντως, εμένα κάτι μου λέει το γεγονός ότι ενοχλούνται με τις απόψεις σου άτομα που δεν είναι εντός του "κλαμπ" όπως το αποκαλείς. Εσένα;
Off Topic
Επίσης πεθαίνω που άνοιξε το συγκεκριμένο νήμα για να σχολιαστούν κάποιες συμπεριφορές, και αυτές ακριβώς οι συμπεριφορές εμφανίστηκαν κι εδώ μέσα... Κάποιος δεν είπε για τραγική ειρωνεία πιο πριν;
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Ωραία και καλά όλα αυτά, αλλά σκέφτομαι μήπως θα έπρεπε να υπάρχει και κάποια ενημέρωση των ανώνυμων μελών για το που οδεύει η συζήτηση αυτή
Τώρα το είδα αυτό.. Υπάρχει ενημέρωση (και όχι μόνο) των ανώνυμων μελών στην δική μας ένωση. Αυτάαααα... Κάποια άλλη γκρίνια που να μην έχει βάση;
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:
fr0g έγραψε:Beat us to it. Όπως είπα κανείς δεν έχει το copyright. Αντί λοιπόν να κάθεσαι αναπαυτικά στην καρεκλίτσα σου, ξεκίνα ένα κίνημα. Άθεων, θεομάχων, κατοίκων ρετιρέ, όπως θες πες το. Τι σε εμποδίζει;
Μόλις διαπιστώνετε ότι δεν έχω άδικο, δεν είμαι παρανοϊκός ούτε χαζός, μου προτείνετε να φύγω.
Δεν θα φύγω, θα με διώξετε και θα γίνω ο πρώτος μάρτυρας της αθεΐας! :lol: :lol: :lol:

Που ακριβώς διαπίστωσα ότι δεν έχεις άδικο; Παρανοείς μου φαίνεται. Όπως παρανόησες ότι σε διώχνω. Δεν έχω τέτοιο σκοπό ούτε δικαίωμα. Μπορείς κάλλιστα να ανοίξεις όποιον σύλλογο σε εκφράζει χωρίς να χρειαστεί να φύγεις από εδώ. Απλά να μεταφέρεις τη γκρίνια σου εκεί. : brrr :
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Ιοκάστη έγραψε: Κάποια άλλη γκρίνια που να μην έχει βάση;
Αν είναι βάσιμη πειράζει;
Το παρακάτω γράφτηκε στις 17 Ιανουαρίου του 2010:
Ωραία και καλά όλα αυτά, αλλά σκέφτομαι μήπως θα έπρεπε να υπάρχει και κάποια ενημέρωση των ανώνυμων μελών για το που οδεύει η συζήτηση αυτή
Και μετά από εννέα μήνες, στις 7 Σεπτεμβρίου 2010 , επιτέλους κάποιος το είδε:
Τώρα το είδα αυτό.. Υπάρχει ενημέρωση (και όχι μόνο) των ανώνυμων μελών στην δική μας ένωση.
Είναι λοιπόν να μην γκρινιάζουν τα μέλη σας; :twisted:
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Οκ, πάμε σιγά σιγά γιατί δεν συνεννοούμαστε.

1. Το quote ήταν του τεμπελόσκυλου στην συζήτηση για την ίδρυση ένωσης που κατέληξε στην ΕΝΩ.ΟΥΜ.Ε τόσους μήνες πριν.
2. Το σχόλιο ζητάει τα ανώνυμα ΜΕΛΗ της ένωσης να έχουν ενημέρωση για το τι γίνεται.
3. Το σχόλιο αυτό το είχα δει ΤΟΤΕ.
4. Το σχόλιο αυτό το χρησιμοποίησες στην παρούσα συζήτηση ΧΤΕΣ.
5. ΧΤΕΣ δεν το πρόσεξα αμέσως γι'αυτό έγραψα "τώρα το είδα αυτό" περίπου 5 ώρες μετά...
6. Υποθέτω πως το έγραψες για να δείξεις πως και το τεμπελόσκυλο ζητούσε διαφάνεια κλπ και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.
7. Ήταν όμως άκυρο να το χρησιμοποιήσεις αυτό γιατί: (εδώ είναι το ΚΛΕΙΔΙ της υπόθεσης) Στην Ένωση Άθεων τα ανώνυμα ΜΕΛΗ ενημερώνονται για τα πάντα και όχι μόνο.
8. Τα μέλη της Ένωσης ΔΕΝ γκρινιάζουν. :twisted:
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Γκρινιάρης

Off Topic
Ιοκάστη έγραψε:Τα μέλη της Ένωσης ΔΕΝ γκρινιάζουν. :twisted:
Ότι γουστάρω θα κάνω!
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Ιοκάστη έγραψε:7. Ήταν όμως άκυρο να το χρησιμοποιήσεις αυτό γιατί: (εδώ είναι το ΚΛΕΙΔΙ της υπόθεσης) Στην Ένωση Άθεων τα ανώνυμα ΜΕΛΗ ενημερώνονται για τα πάντα και όχι μόνο.
Ο ΑΓΩΝΑΣ ΤΩΡΑ ΔΙΚΑΙΩΝΕΤΑΙ !!
Κάποτε με αποκλείσατε ακριβώς επειδή ενημέρωσα τα ανώνυμα μέλη.
Γιατί τα σκαλίζεις;
Ιοκάστη έγραψε:8. Τα μέλη της Ένωσης ΔΕΝ γκρινιάζουν. :twisted:
Τέτοια λέγε να μην σου μείνει κανένα! :lol:
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Μα τι συζήτηση κι αυτή! Διάβασα την πρώτη σελίδα και εξεπλάγην - κυρίως από την παρουσία του Cyrus (μυαλό δεν βάζεις εσύ... δεν σου είχα πει να μην ξαναπατήσεις στο δημόσιο φόρουμ ;) ). Διαβάζω και την τελευταία και μου ανάβουν τα λαμπάκια. Συζητάτε για την Ένωση Άθεων, ή είναι ιδέα μου? Και ανασύρετε παλιές υποθέσεις άσχετες με το θέμα μας, ή είναι ιδέα μου? Και είστε τελείως εκτός θέματος εδώ, ή είναι ιδέα μου? Και τα της Ένωσης αφορούν μόνο την Ένωση και τα μέλη της Ένωσης, ανώνυμα, επώνυμα και γενικώς, δεν χρήζουν υπεράσπισης από αυτόκλητους δικηγόρους γιατί μπορούν να απευθυνθούν στη Γραμματεία για ό,τι επιθυμούν, ή είναι ιδέα μου?

Παιδιά να χαρείτε, μόλις γύρισα από διακοπές, μην με κάνετε να ξαναφύγω τρέχοντας!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

το θεμα ειναι forum ψυχολογικής υποστήριξης και αυτογνωσίας

προφανώς,
Ολοι το θελουν, ολοι το χρειαζονται και ολοι το χρησιμοποιουν

ΚΑΙ
ως τετοιο
--------------------------
κατ έπεκταση δεν ειναι τα επιμερους θεματα και γνωμες που κρινονται οφ τοπικ
αλλα η αναγνωριση και αποδοχη των μελων που τα φερουν- δηλαδη ον τοπικ
σε κάθε φορουμ
--------------------------------------
ο βαθμος γελοιοτητας ποικιλει
οπως και οι διαθεσεις

αλλα δυσκολα μιλας direct για το κοκκαλο της υποθεσης...
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Dtango δεν σκαλίζω τίποτα, εσύ σκαλίζεις τα πάντα. Και τα έχεις κάνει και σαλάτα.

Μελάνη έχεις δίκιο, όταν αναφέρθηκε το θέμα της ένωσης έπρεπε να το κόψουμε κανονικά γιατί ήταν εκτός θέματος.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
kmellos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 15:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Μπα.. μάλλον ιδέα σου είναι Μελάνη :P
"Και τι γίνεται με τους επίγειους θεούς-άρχοντες; Αυτοί βλέπεις δεν είνα απλά μια ιδέα, έχουν ύλη και είναι μπροστά σου,
δεν μπορείς να πεις απλά οτι δεν πιστεύεις."
-Kαταναλώστε έξυπνα, αν δεν γίνεται καθόλου
-Razastarr.. τι να λεμε..
Lacidar
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 30 Αύγ 2010 11:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιοκάστη
Νομίζω πως σχολίασα την κάθε φράση σου όμως σχεδόν
no you didn't, you commented on the matters of lesser importance :D

Cyrus
Lacidar said: Tο θεό, μια μπερδεμένη πολυ-έννοια δεν τον προσεγγίζεις με τη λογική όταν μιλάς με πιστό.
Αν συζητάς με κάποιον χωρίς να χρησιμοποιείς τη λογική, τότε δεν συζητάς...
χεχεχεχ, φίλε Cyrus, οι αφορισμοί της μιας γραμμής θα ήταν σεβαστοί αν έστεκαν, αν είχαν λογική και βάση, πολλοί θα ήθελαν να είχαν τη δυνατότητα να πετάν αφορισμούς δυνατούς σα του Νίτσε, ειδικά οι άθεοι, αλλά δεν συμβαίνει. Ο αφορισμός σου δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα - την πραγματική όχι την επιστημονική. Ο αφορισμός σου στερείται της λογικής την οποια υποτίθεται πως υπερασπίζεται - μάλιστα την θεωρεί απαραίτητη σε κάθε συζήτηση.

Μάθε λοιπόν πως το ένα ημισφαίριο από τα δυο του εγκεφάλου μας δεν κυριαρχείται, ούτε σε επίπεδο λειτουργιών αναλύεται, από τη λογική. Κοινώς, το 1/2 [χοντρικά] του κόσμου μας, κυριαρχείται από συναισθήματα και ουχί τη λογική.

Αν ποτέ ερωτεύτηκες [με όλα τα θετικά ή/και αρνητικά παρελκόμενα], αγάπησες, εκνευρίστηκες αναίτια ή μη, ζήλεψες, αν ποτε θέλησες να στοχαστείς πάνω στην αποκάλυψη, την θρησκευτική εμπειρία, αν ένιωσες ποτέ πως κάποιος πιστός όντως είναι τίμιος στην πίστη του και θέλησες να καταλάβεις πραγματικά γιατί είναι 'πιστός', τι είναι πίστη, τι είναι θρησκευτική εμπειρία, αν ένιωσες ποτέ τη φλόγα παίζοντας ένα μουσικό όργανο, τραγουδώντας ή ακούγοντας απλά μουσική, αν ποτέ πήρες ψυχεδελικά ή θέλησες να σταχαστείς πάνω στο πως είναι η εμπειρία της ψυχεδέλειας, αν ποτέ κούρνιαξες στην αγκαλιά της μάνας ή της κοπελιάς, αν ποτέ θέλησες να εκσπερματώσεις μέσα στο στόμα της, αν ποτέ στο ζήτησε αυτή, αν ποτέ αισθάνθηκες 'πεταλούδες στο στομάχι' μπροστά στη γυναίκα των ονείρων σου......

αυτά κι άλλα πολλά, δεν αναλύονται με τη λογική, δεν εξηγούνται -τουλάχιστον σε πρώτο βαθμό, και σίγουρα όχι 100%- με τη λογική και σίγουρα οταν συζητάς για αυτά, δεν ονομάζεις τη συζήτηση λογική συζήτηση.

Είμαι πολύ ορθολογιστής άνθρωπος, αλλά ουδέποτε πίστεψα οτι η λογική κυριαρχεί απόλυτα, παρότι κυριαρχούσε σίγουρα στο κεφάλι μου έναντι των άλλων συναισθηματικού τύπου δυνάμεων. Αντιλαμβανόμουν πάντα - ορμώμενος από τη δική μου ζωή και την εμπειρία - τη ζωή ως μια άτυπη πάλη μεταξύ λογικής και συναισθήματος, μια πάλη παρόμοια με αυτή αντρών-γυναικών. Μια πάλη που δε βασίζεται σε "αντικρουόμενα" συμφέροντα, αλλά σε μια ισορροπία δύσκολο να επιτευχθεί και εύκολο να διαταραχτεί.

Ασφαλώς η παράδοση στον συναισθηματισμό μπορεί κάλιστα να οδηγήσει σε λανθασμένα συμπεράσματα, ομοίως, η παράδοση άνευ όρων στη λογική και η παραδοχή πως η λογική είναι η παντοδύναμη γλώσσα της συζήτησης, η μοναδική γλώσσα συζήτησης και αντίληψης, οδηγεί και αυτή σε διάφορα σφάλματα και ενδεχομένως και σε λαθεμένα συμπεράσματα.

Ένα απο αυτά τα λανθασμένα συμπεράσματα ήταν ο αφελής αφορισμός σου που πήγε πλέον για βρούβες βέβαια: οτί δήθεν, συζήτηση χωρίς λογική δεν είναι συζήτηση.

Σημειώνω πως όλο το παραπάνω γραπτό είναι μόνο λογικά επιχειρήματα για το ότι έχεις -όπως θέλει το στερεότυπο των άθεων/επιστημονιστών εδώ μέσα - υπερεκτιμήσει τις δυνατότητες της λογικής.

Δημήτρη>>>
αν θες να διαγραφείς, μπορώ να σου δώσω συμβουλές, έχω τεράστια [θεωρητική και πρακτική] εμπειρία στο θέμα

κατά τα άλλα, έχει γίνει σαφές οτι εκφράζεις μια επαναστατικότητα. Η επαναστατικότητά σου όμως δεν εκφράζει ελευθεριότητα, ούτε νομίζω πηγάζει από αυτήν. Αυτό που προτείνεις είναι πραξικόπημα, μόνο που τα πραξικοπήματα δεν προτείνονται. Απλά γίνονται. Και κατι τέτοιο δεν γίνεται, σε φόρουμ, εκτός αν είσαι τρελό χακερόνι!
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Μάθε λοιπόν πως το ένα ημισφαίριο από τα δυο του εγκεφάλου μας δεν κυριαρχείται, ούτε σε επίπεδο λειτουργιών αναλύεται, από τη λογική. Κοινώς, το 1/2 [χοντρικά] του κόσμου μας, κυριαρχείται από συναισθήματα και ουχί τη λογική.
Kαι συ μάθε ότι λες σαχλαμάρες.(Αφορισμός της μιας σειράς).

Ο Cyrus δεν σου είπε να ερωτευτείς χρησιμοποιώντας τη λογική,δε σου λέει να απολαύσεις μια μουσική χρησιμοποιώντας τη λογική,δε σου λέει να χρησιμοποιήσεις τη λογική για να δεις πως νοιώθει όποιος παίρνει ψυχεδελικές ουσίες.

Σου λέει ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΣ!Να ανταλλάσεις συγκροτημένες ιδέες με τους συνανθρώπους σου με στόχο την κατανόηση και τη συνεννόηση.Την ανταλλαγή νοημάτων,ανταλλαγή που γίνεται όταν υπάρχει κοινός κώδικας που τον υπαγορεύει η λογική.

Το γεγονός ότι κάθεσαι και γράφεις είτε ως Radical είτε ως Ladicar είτε όπως γουστάρεις κατεβατά για να κοντράρεις το αυτονόητο,ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ, δείχνει ή ελλειπή δυνατότητα κατανόησης είτε τρολλάρισμα του κερατά για να προκαλέσεις οργισμένες αντιδράσεις και να χασκογελάς απ'όπου κάθεσαι και γράφεις.

Μαθήματα συναισθηματικής νοημοσύνης ΑΛΛΟΥ!
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

By the way, η θεωρία περί ανεξάρτητων ημισφαιρίων του εγκεφάλου δεν είναι πλέον αποδεκτή, παρ'όλο που ο απλός κόσμος συνεχίζει να την πιστεύει.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
kmellos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 15:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Αλλο συζήτηση και αλλο διάλογος. Και δυο τέρμα μεθυσμένοι μια χαρά συζητάνε και συνεννοούντε κιόλας και χωρίς λογική.
Τι τρελάθηκες έτσι ρε γιατρέ;
Radi, σου έχει βάλει trojan και βλέπει απο την καμερα σου οτι χασκογελάς!
"Και τι γίνεται με τους επίγειους θεούς-άρχοντες; Αυτοί βλέπεις δεν είνα απλά μια ιδέα, έχουν ύλη και είναι μπροστά σου,
δεν μπορείς να πεις απλά οτι δεν πιστεύεις."
-Kαταναλώστε έξυπνα, αν δεν γίνεται καθόλου
-Razastarr.. τι να λεμε..
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Α ωραία.Δηλαδή εδώ φιλοδοξούμε να κάνουμε συζήτηση μεθυσμένων;Ή μήπως αν κάποιος συζητά σαν μεθυσμένος δεν είναι κομ ιλ φώ να διαμαρτύρονται οι υπόλοιποι που τους μαμάει τη συζήτηση;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
kmellos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 15:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Α, γι' αυτό διαμαρτυρώσουν; Συγνώμη, δεν το κατάλαβα. Στο οτι ηταν εκτός θέμ έχεις δίκιο.

Πάντως μπλέκεις πολύ περίεργα τα ποστς. Είπα εγω να γίνει συζήτηση μεθυσμένων; Απλα έβλα το παράδειγμα αυτό για να δείξω πια (κατα την γνώμη μου) ειναι η διαφορά συζήτης με λογικής συζήτηση(διαλόγου)
Επίσης, όσα είπ ο Radi παραπάνω ήταν παραδείγματα για να δείξει τι εννούσε με το "Tο θεό, μια μπερδεμένη πολυ-έννοια δεν τον προσεγγίζεις με τη λογική όταν μιλάς με πιστό." Όχι για να πείσει τον cyrus οτι η λογική ειναι άχρηστη σε μια συζήτηση.
Τέσπα, μη χαλάω τη φάση

Edit: και όχι δεν είμαι δικηγόρος του Radi, απλα λέω πως τα εξέλαβα εγω :D
"Και τι γίνεται με τους επίγειους θεούς-άρχοντες; Αυτοί βλέπεις δεν είνα απλά μια ιδέα, έχουν ύλη και είναι μπροστά σου,
δεν μπορείς να πεις απλά οτι δεν πιστεύεις."
-Kαταναλώστε έξυπνα, αν δεν γίνεται καθόλου
-Razastarr.. τι να λεμε..
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

kmello δεν θέλω να "καταλάβω" τι είναι πιστός,στο βαθμό τουλάχιστον της βιωματικής κατανόησης.Δεν θέλω να μπω στη θέση του ούτε κάν να νοιώσω την υπαρξιακή απειλή που νοιώθει ο ίδιος από την δική μου και τη δική σου ύπαρξη.

Όλη αυτή η συζήτηση αποπροσανατολίζει το θέμα και το φέρνει ακριβώς εκεί που θέλουν οι υπερασπιστές του οργανωμένου και κοινωνικά αναγνωρισμένου παραλογισμού που αποκαλείται θρησκευτικότητα.

Όταν κάποιος διατυπώνει προτάσεις κρίσεως επί του πραγματικού και όταν αρχίσουν τα σκούρα το γυρίσει στον καρσιλαμά του βιώματος και του συναισθήματος (και μάλιστα να στη βγαίνει και από "αριστερά" ότι και καλά είσαι ρομπότ προγραμματισμένο από Βολκανιανούς προγραμματιστές) έ τότε ΟΧΙ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ δεν πρόκειται να πάω με τα νερά του.Δεν θα του κάνω τη χάρη.

Αντίθετα θα του φωνάζω στο αυτί εξ επαφής μέχρι να στραβώσει η ευσταχιανή του σάλπιγγα ότι είναι ΠΑ-ΡΑ-ΛΟ-ΓΟΣ!
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
cyrus
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 19:11
Όνομα Ιστότοπου: Gravity and the Wind
Επικοινωνία:

@Lacidar: Σοφιστείες, που δεν έχουν καμία άπολύτως σχέση με τα όσα έγραψα. Συνέχισε μόνος σου...
Μπορείς να αυταπατάσαι όσο θες, αλλά δεν μπορείς να απαιτείς από όλο τον κόσμο να ενστερνιστεί την πλάνη σου.
Απάντηση