Όροι χρήσης εγγραφής

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Απάντηση
triapoulakiakathontan
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010 20:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Δέχεστε να μην δημοσιεύετε οποιασδήποτε μορφής περιεχόμενο που είναι προσβλητικό, άσεμνο, χυδαίο, συκοφαντικό, περιέχον μίσος ή απειλή, σεξουαλικά προσανατολισμένο ή οτιδήποτε άλλο πιθανόν παραβιάζει νόμους είτε της χώρας σας, είτε της χώρας στην οποία φιλοξενείται το “forum.atheia.gr”
Νομίζω πως οι τρέχοντες όροι που υποχρεώθηκα να δεχθώ για να γραφτώ στο φόρουμ δεν αρμόζουν στο πνεύμα και την φιλοσοφία του σκοπού που θέλει να επιτελέσει το φόρουμ αυτό, ειδικά ως προς τα προσβλητικό, άσεμνο, χυδαίο και είναι ιδιαιτέρως ασαφή με αποτέλεσμα να αφήνουν περιθώριο παρερμηνειών και επιλεκτικής εφαρμογής από τους διαχειριστές.

Επίσης η δημοσιοποίηση προσωπικών μηνυμάτων (pm) ή email των οποίων γίνεσαι παραλήπτης είναι σύννομη στο ελληνικό δίκαιο (και παγκόσμια όσο γνωρίζω) και δεν μπορώ να καταλάβω ποιος ο λόγος να υπάρχει περιορισμός με απειλή διαγραφής λογαριασμού.

Σας ευχαριστώ και ζητώ συγνώμη που το πρώτο μήνυμά μου εδώ είναι τέτοιο αλλά δίνω ιδιαίτερη σημασία στους όρους σαν δείγμα προθέσεων του φόρουμ.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Ομολογώ ότι με προβλημάτισε και εμένα η ορολογία, ειδικά το "άσεμνο" και το "χυδαίο" που παραπέμπουν σε Victorian αντιλήψεις, αλλά φαντάστηκα ότι αναφέρονται στη πορνογραφία που είναι όντως παράνομη όταν δεν υπάρχει όριο ηλικίας.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Οι όροι είναι τυποποιημένοι και σκοπίμως γενικόλογοι. Το σημαντικό δεν είναι τόσο η διατύπωση των όρων όσο το τι γίνεται στην πράξη, πώς ερμηνεύονται οι όροι.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

@triapoulakiakathontan

Γεια σου καλώς ήρθες καταρχάς :)
Νομίζω πως οι τρέχοντες όροι που υποχρεώθηκα να δεχθώ για να γραφτώ στο φόρουμ δεν αρμόζουν στο πνεύμα και την φιλοσοφία του σκοπού που θέλει να επιτελέσει το φόρουμ αυτό, ειδικά ως προς τα προσβλητικό, άσεμνο, χυδαίο και είναι ιδιαιτέρως ασαφή με αποτέλεσμα να αφήνουν περιθώριο παρερμηνειών και επιλεκτικής εφαρμογής από τους διαχειριστές.
Βασικά δεν υποχρεώθηκες να κάνεις τίποτα, αν δεν ήθελες μπορούσες να μην γραφτείς. Όσο για τους όρους αυτούς καθαυτούς, δεν είναι δυνατόν να μην υπάρχουν κάποιοι όροι σ’ένα φόρουμ, και από νομικής πλευράς να το δει κανείς. Σκέψου πως δυστυχώς οι άνθρωποι δεν είναι και ιδανικά πλάσματα και από την στιγμή που μπορεί να μπει ο καθένας και να γράψει ό,τι θέλει πρέπει να υπάρχει μια κάλυψη. Προσωπικά θα μ’άρεσε να μην υπήρχε κανένας όρος (ποτέ και πουθενά στην ζωή μας) όμως δυστυχώς δεν μπορώ να ζω στο διάστημα, ζω εδώ και δέχομαι κάποια πράγματα όπως είναι αυτή την στιγμή…
Επίσης η δημοσιοποίηση προσωπικών μηνυμάτων (pm) ή email των οποίων γίνεσαι παραλήπτης είναι σύννομη στο ελληνικό δίκαιο (και παγκόσμια όσο γνωρίζω) και δεν μπορώ να καταλάβω ποιος ο λόγος να υπάρχει περιορισμός με απειλή διαγραφής λογαριασμού.
Δεν ξέρω αν είναι έτσι όπως τα λες, όμως όταν κάποιος σου στέλνει ένα προσωπικό μήνυμα προφανώς δεν θέλει να το πει δημόσια. Είναι λίγο γαϊδουριά να το δημοσιεύεις χωρίς να θέλει (κατά την γνώμη μου πάντα). Αν δεν έχει πρόβλημα κι αυτός που στο στέλνει οκ.
Σας ευχαριστώ και ζητώ συγνώμη που το πρώτο μήνυμά μου εδώ είναι τέτοιο αλλά δίνω ιδιαίτερη σημασία στους όρους σαν δείγμα προθέσεων του φόρουμ.
Λογικό και καλά κάνεις. Ελπίζω μια βόλτα στο φόρουμ να διαψεύσει τις ανησυχίες σου όσον αφορά τους όρους.

Καλές συζητήσεις :)
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Ιοκάστη έγραψε:Βασικά δεν υποχρεώθηκες να κάνεις τίποτα, αν δεν ήθελες μπορούσες να μην γραφτείς. Όσο για τους όρους αυτούς καθαυτούς, δεν είναι δυνατόν να μην υπάρχουν κάποιοι όροι σ’ένα φόρουμ, και από νομικής πλευράς να το δει κανείς. Σκέψου πως δυστυχώς οι άνθρωποι δεν είναι και ιδανικά πλάσματα και από την στιγμή που μπορεί να μπει ο καθένας και να γράψει ό,τι θέλει πρέπει να υπάρχει μια κάλυψη. Προσωπικά θα μ’άρεσε να μην υπήρχε κανένας όρος (ποτέ και πουθενά στην ζωή μας) όμως δυστυχώς δεν μπορώ να ζω στο διάστημα, ζω εδώ και δέχομαι κάποια πράγματα όπως είναι αυτή την στιγμή…
Δε νομίζω να απάντησες σε αυτό που λέει ο τυπάς. Δε μιλάει γενικά για τους όρους χρήσεις. Μιλάει για τους συγκεκριμένους όρους χρήσης.
:think:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Όλοι οι όροι χρήσης βρίσκονται εκεί τους λόγους που ανέφερε η Ιοκάστη. Χωρίς περιορισμούς, αφενός ο καθένας μπορεί να γράφει το μακρύ του και το κοντό του και το φόρουμ να καταληξει μπάχαλο, αφετέρου μπορεί ο ιδιοκτήτης του φόρουμ να βρει τον (νομικό) μπελά του για κάτι που έγραψε ένα μέλος. (Ιδίως στη χώρα που ζούμε, βλέπε υπόθεση blogme.gr)


@triapoulakiakathontan
Καλωσήρθες! Πέρνα αν θέλεις κι από δω μια βόλτα να σε γνωρίσουμε καλύτερα...
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Για τους συγκεκριμένους μιλάω κι εγώ Νοξ. Κρίθηκε πως ήταν απαραίτητοι για τους λόγους που ανέφερα, δεν νομίζω πως χρειάζεται παραπάνω εξηγήσεις ειδικά από την στιγμή που υπάρχει η διευκρίνηση "ή οτιδήποτε άλλο πιθανόν παραβιάζει νόμους είτε της χώρας σας, είτε της χώρας στην οποία φιλοξενείται το “forum.atheia.gr”".
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

triapoulakiakathontan, έχεις δίκιο, η ασάφεια δίνει το περιθώριο για επιλεκτική εφαρμογή από τους διαχειριστές.
Το ίδιο συμβαίνει και με τους νόμους. Το γράμμα του νόμου και το πνεύμα του νόμου συχνά διαφέρουν, και το δεύτερο αφήνεται στην κρίση των δικαστών.

Αν δεν κάνω λάθος, δεν είσαι μεταξύ των ανθρώπων που έστησαν αυτό το forum. Συνεπώς, στην πραγματικότητα, δεν γνωρίζεις "το πνεύμα και τη φιλοσοφία του σκοπού που θέλει να επιτελέσει το φόρουμ αυτό", απλώς εκφράζεις μια εκτίμηση για τα παραπάνω με βάση τη δική σου κοσμοθεωρία, για το πως θα έπρεπε να είναι ένα forum άθεων.

Για κάποιους, η σάτιρα των παράλογων ιδεών της θρησκείας είναι προσβλητική, για κάποιους το ελαφρύ ντύσιμο είναι άσεμνο και η δημόσια εκδήλωση τρυφερότητας μεταξύ ομοφυλοφίλων είναι χυδαία. Με λίγα λόγια: Το προσβλητικό, το άσεμνο και το χυδαίο είναι υποκειμενικές έννοιες και αφορούν σε όλο το φάσμα της ανθρώπινης έκφρασης, και επομένως δεν μπορεί να υπάρξει πλήρης ορισμός τους, ούτε εχέγγυα που να σε καλύπτουν. Συνεπώς, αυτό που μένει είναι να παραμείνεις στο φόρουμ χωρίς να περιορίζεις τον τρόπο που εκφράζεσαι, και να διαπιστώσεις αν το δικό σου αίσθημα για τα παραπάνω είναι συμβατό με αυτό των διαχειριστών. Αν διαφωνείς με κάποιες επιλογές τους, μπορείς να τις συζητήσεις μαζί τους, και μπορείς να κάνεις προτάσεις για τη βελτίωση του forum στο νήμα "Προτάσεις για βελτίωση του Forum".
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Μα το θέμα είναι η σαφήνεια των όρων "προσβλητικό", "άσεμνο", και "χυδαίο", όχι η φιλοσοφία μιας κοινότητας κανόνων. Και okay, για την προσβολή και τα όρια της ελευθερίας του λόγου μπορούμε να μιλήσουμε σε φορμαλιστικό επίπεδο, αλλά τι είναι άσεμνο? Τι είναι χυδαίο? Οι νόμικοί κανόνες που μιλούν για τέτοιες εννοιες έχουν υπαγορευτεί από τη Victorian και τη Χριστιανική ηθική. Το Atheia δεν είναι Χριστιανικό, οπότε πάνω σε ποια ηθική στηρίζονται αυτές οι τόσο εύκαμπτες και αόριστες έννοιες?


EDIT: Okay, η απάντηση του breadfan νομίζω είναι πιο επαρκής.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Δεν ξέρω αν οι προλαλήσαντες Tεμπελόσκυλο,Ιοκάστη και Breadfan έγιναν αρκούντως σαφείς φίλτατε Noxteryn αλλά νομίζω ότι το νόημα των λεγομένων τους ήταν λιγο ως πολύ το εξής:"Χυδαίο,προσβλητικό και άσεμνο" σ'αυτό το φόρουμ είναι ότι λέμε εμείς (όπου εμείς=η διαχειριστική ομάδα του φορουμ) ότι είναι χυδαίο,προσβλητικό και άσεμνο.Και συμφωνώ απόλυτα μαζί τους (αν τους ερμηνεύω σωστά).Δεν έχεις άλλη επιλογή από το να εμπιστευτείς ότι η ερμηνεία μας για αυτούς τους όρους δεν θα αποκλίνει πολύ από τον κοινό νου και θα γίνεται με φιλελεύθερη ελαστικότητα.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Sure, δεκτά και γνωστά όλα αυτά, αλλά πέραν της ερμηνείας του κανονισμού, δε θα έπρεπε να υπάρχει και μια αντικειμενική διάσταση των εννοιών αυτών? Plus, ο λόγος που αυτές οι λέξεις με ξυνίζουν είναι επειδή παραπέμπουν σε πουριτανισμό. Do not want.

Πάντως, όπως είπα και πριν, εγώ δεν έχω παράπονο από τον κανονισμό, απλώς ανέφερα τον προβληματισμό που είχα όταν εγγραφόμουν, μιας και προέκυψε το θέμα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος noxteryn την 18 Αύγ 2010 13:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Τον ίδιο προβληματισμό είχα κι εγώ όταν γράφτηκα. Παρόμοιες επιφυλάξεις για τους κανονισμούς έχουν διατυπωθεί πολύ νωρίς, απ' την ίδρυση του φόρουμ.
Νομίζω όμως (και δεν το λέω για να ευλογήσω τα γένια μου) ότι στην πράξη, η διαχείριση και ο συντονισμός γίνονται πολύ διακριτικά, τόσο που μερικές φορές φαίνεται σαν να μην υπάρχουν.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

δε θα έπρεπε να υπάρχει και μια αντικειμενική διάσταση των εννοιών αυτών?
Aντικειμενική διάσταση αξιολογικώ κρίσεων;Δύσκολο.Επιπλέον το πως μιά κοινωνία κατατηγοριοποιεί αξιολογικά την ανθρώπινη δράση έχει μέν την ιστορική της διάσταση (την βικτωριανή ηθική ή πιό πιθανά όσον αφορά την ελληνική πραγματικότητα,τον πατριαρχικό συντηρητισμό των αγροτικώ κοινωνιών) αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα ταμπού αποδομούνται τη στιγμή που ταυτοποιείται η ιστορικότητά τους ούτε ότι το ίδιο συμπέρασμα δεν μπορεί να προκύψει από διαφορετικές αφετηρίες ή με διαφορετικά κριτήρια.
Και στην τελική ανάλυση από τη στιγμή που υπάρχουν νόμοι δεν μπορούμε παρά να λαμβάνουμε τα μέτρα μας για να αυτοπροστατευόμαστε.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
triapoulakiakathontan
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010 20:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Κατ' αρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Νομίζω πως είναι πολύ πιο σαφές και χρήσιμο να αναφέρεται στους όρους κάτι σαν "η διαχειριστική ομάδα αναλαμβάνει να διατηρεί το κόσμιο επίπεδο των συζητήσεων όπως αυτή νομίζει μέσα στους κανόνες της ελευθερίας του λόγου, κλπ" παρά κανόνες που το λιγότερο φαίνονται ασύμβατοι με (αυτό που εγώ νομίζω και από τα λεγόμενά σας μάλλον συμφωνούμε για) το περιεχόμενο ενός αθειστικού φόρουμ.

Τελικά καταλήγουμε πως οι κανόνες υπάρχουν απλά σαν catch all clause με αμφίβολλο αν όχι ανύπαρκτο νομικό πλεονέκτημα σε περίπτωση μήνυσης. Θα προτιμούσα να γίνεται ξεκάθαρο αυτό γιατί όπως είπα η πρώτη εικόνα μετά την εγγραφή είναι αρνητική και αυτός είναι ο λόγος που έκανα το post. Αν κάποιοι το εκλάβατε ως επίθεση (νομίζω κάποια μηνύματα είχαν μια μικρή δόση επιθετικότητας ή "ποιος είσαι εσύ που θα μας πεις τώρα") κακώς, δεν είχα τέτοια πρόθεση.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

δεν έχουμε τον Θεό μας
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

triapoulakiakathontan έγραψε:Αν κάποιοι το εκλάβατε ως επίθεση (νομίζω κάποια μηνύματα είχαν μια μικρή δόση επιθετικότητας ή "ποιος είσαι εσύ που θα μας πεις τώρα") κακώς, δεν είχα τέτοια πρόθεση.
Λοιπόν κι εγώ παρατήρησα μια τέτοια χροιά σε κάποια σχόλια. Ελπίζω να μη σχημάτισες κακή γνώμη για τη συντονιστική ομάδα κι ελπίζω ότι μετά την προχθεσινή συνάντηση θα βελτιώθηκε η άποψή σου για μας. Εγώ σίγουρα χάρηκα που σε γνώρισα και σε ευχαριστώ που μου επέστησες την προσοχή στη συγκεκριμένη κουβέντα, την οποία δεν είχα αντιληφθεί όταν έγινε.

Οι όροι χρήσεις είναι λίγο πολύ στάνταρ στα περισσότερα φόρουμ. Όχι ότι έτσι πρέπει να είναι, απλώς κάπου παρασύρεσαι και ακολουθείς το ρεύμα. Όταν στήσαμε το φόρουμ αντιγράψαμε κανόνες από αλλού και τους προσαρμόσαμε στα δικά μας δεδομένα όπου κρίναμε σκόπιμο. Το συγκεκριμένο κομμάτι που θίγεις νομίζω ότι δεν συζητήθηκε καν, θεωρήθηκε δεδομένο ως "αναγκαία τυπικότητα" με την έννοια που ειπώθηκε παραπάνω. Υπάρχει για να καλύπτει ακραίες περιπτώσεις, διάδοση πορνογραφίας κ.τ.ό. Σίγουρα δεν μας έχει κάνει σεμνότυφους, όπως μπορείς να δεις από το περιεχόμενο των συζητήσεων.

Μπορώ ωστόσο να ρωτήσω τη γνώμη των δικηγόρων μας και να συζητήσουμε το ενδεχόμενο της τροποποίησης. Πάντως μην το αφήνεις να σε απασχολεί πολύ, μια τυπικότητα είναι και δεν έχει σκοπό να βάλει κανένα στενό κορσέ στους χρήστες του φόρουμ
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση