Προτάσεις για τη βελτίωση του Forum

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Άβαταρ μέλους
JustAnotherGoneOff
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 17 Μαρ 2009 23:32
Όνομα Ιστότοπου: Λαπούτα
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse
Αφού η λέξη προβληματικός μπήκε σε εισαγωγικά, δέχομαι την εξήγηση.

Να πω ότι τέτοιου είδους διενέξεις είναι δυσάρεστες στους υπόλοιπους αφού πολώνεται η κατάσταση γύρω από μια δημοσίευση. Θα πρότεινα να μπει νερό στο κρασί, ακόμα δεν ξεκίνησαν καλά καλά το φόρουμ και το μπλογκ και είχαμε τη πρώτη άσχημη διένεξη που κόστισε την αποχώρηση ενός διαχειριστή. Τώρα αρπαζόμαστε από μια προβληματική[sic] ερμηνεία μιας λέξης για να απλωθεί το θέμα σε δύο τόπικ. Νομίζω αρκεί.

Το συγκεκριμένο θέμα του καπνίσματος είναι σαφώς πολύ ευαίσθητο και θα ήταν καλό να είμαστε συγκρατημένοι στις δημοσιεύσεις μας. Εδώ δεν κάνουμε ντέρμπι για να δούμε ποιος θα έχει την καλύτερη απάντηση που θα αποστομώσει τον αντίπαλο[sic], αλλά με άξονα το κοινό πεδίο ενδιαφερόντων που διέπει το φόρουμ της Αθεΐας θα συνιστούσα εγκράτεια και σεβασμό στις εξωτερικές εκφάνσεις. Δεν πάει να βαρέσουμε διάλυση αν δεν αντέχουμε την κριτική και την αντίθετη άποψη.

Αν και έχω κάποιες συγκεκριμένες απόψεις επί του θέματος της απαγόρευσης του καπνίσματος, συνειδητά επιλέγω να μην ασχοληθώ καθόλου αφού πολώθηκε η συζήτηση. Ας τα κουβεντιάσουμε στα μπλογκ μας.

Τελικά, ίσως βγαίνει αναποτελεσματική ιδέα η δημιουργία της κατηγορίας "Εκτός Θέματος", αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση. Κρίμα δεν είναι να χαλάσουμε τις καρδιές μας;
Άβαταρ μέλους
ntoreMy
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 26 Απρ 2009 12:53
Όνομα Ιστότοπου: -

JustAnotherGoneOff έγραψε: Τελικά, ίσως βγαίνει αναποτελεσματική ιδέα η δημιουργία της κατηγορίας "Εκτός Θέματος", αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση. Κρίμα δεν είναι να χαλάσουμε τις καρδιές μας;
Θα σου έλεγα να αγιάσει το keyboard σου αλλά λέω να μην την κάνω αυτή την πατάτα ακόμα... :mrgreen:
Και ες αύριον τα σπουδαία...
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Η συζήτηση περί καπνίσματος κάθε άλλο παρά πολωμένη είναι, τουλάχιστον στην παρούσα φάση. Αλλά είναι εντελώς άσχετο με το θέμα μας εδώ. Η μοναδική παραπομπή που έκανα ήταν στον χαρακτηρισμό "προβληματικός" ο οποίος και με έθιξε, όπως με θίγει ο χαρακτηρισμός "ανήθικος" που κολλάνε σαν ταμπέλα οι θρήσκοι. Δεν έχω κάτι προσωπικό απέναντι στον κόμη, ούτε έχει πέσει καθόλου στην υπόληψη μου. Ούτε καν τίθεται θέμα για τον χαρακτηρισμό. Το ανέφερα στο εν λόγω θέμα και δεν έδωσα παραπάνω έκταση. Ο λόγος που το ανέφερα εδώ, αν και το τόνισα, από πολλούς αγνοήθηκε. Το ανέφερα σαν παράδειγμα και μόνο. Δεν είχα καμία απαίτηση από τους διαχειριστές να αναλάβουν δράση, ούτε από τον κόμη να διευκρινίσει κάτι παραπάνω. Άλλωστε το έχω πει κι αλλού, να διαβάζετε όλο το κείμενο και όχι μόνο επιλεκτικά. Αν είχε γίνει κάτι τέτοιο δεν θα υπήρχε λόγος να εξηγώ όσα γράφω τώρα.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
JustAnotherGoneOff
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 17 Μαρ 2009 23:32
Όνομα Ιστότοπου: Λαπούτα
Επικοινωνία:

Τότε, αγαπητέ fr0g, ας θεωρήσουμε το θέμα λήξαν. Μην επικαλούμαστε τους διαχειριστές με την πρώτη στραβή, ας τα βρίσκουμε μεταξύ μας.
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Δεν υπήρξε ποτέ θέμα και δεν επικαλέστηκα ποτέ τους διαχειριστές, παρά μόνο για παράδειγμα.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
liarak
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 24 Απρ 2009 08:05
Όνομα Ιστότοπου: -

Υπάρχει δυνατότητα διαγραφής λογαριασμού κάποιου μέλους που δεν επιθυμεί πια να συμμετέχει στο φορουμ; Η μόνο μεσω p.m. με admin;
Άβαταρ μέλους
Astron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009 15:18
Όνομα Ιστότοπου: Σπίθες
Επικοινωνία:

liarak έγραψε:Υπάρχει δυνατότητα διαγραφής λογαριασμού κάποιου μέλους που δεν επιθυμεί πια να συμμετέχει στο φορουμ; Η μόνο μεσω p.m. με admin;
Μέσω pm σε διαχειριστή.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Έγινε λόγος παραπάνω (πολύ παραπάνω), μεταξύ άλλων, για την μετακίνηση θεμάτων ή/και μεμονωμένων σχολίων και αυτό παρουσιάστηκε ως απαράδεκτη αυθαιρεσία των διαχειριστών. Το ίδιο και η επεξεργασία και διαγραφή σχολίων.

Σε άλλα φόρουμ που συμμετέχω έχω δει να μετακινούνται σχόλια και θέματα, χωρίς την άδεια των ανθρώπων που τα έγραψαν (μάλιστα μετακίνησαν και δικά μου σχόλια). Οι μετακινήσεις έγιναν πάντα με γνώμονα την συγκέντρωση ομοειδών σχολίων σε ένα θέμα και ομοειδών θεμάτων σε έναν χώρο. Αυτή η λειτουργία χρειάζεται στα φόρουμ, επειδή υπάρχει η τάση να βγαίνουν εκτός θέματος οι σχολιαστές και επειδή τυχαίνει να μπει ένα θέμα σε λάθος χώρο από άγνοια.

Μετακινήσεις λοιπόν έγιναν, γίνονται και θα συνεχίσουν να γίνονται. Αν κάποιος έχει αντίρρηση για μια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ μετακίνηση μπορεί να το αναφέρει, ευγενικά και καλοπροέραιτα, έχοντας πάντα κατά νου ότι και οι διαχειριστές δρουν καλοπροέραιτα.

Επεξεργασία και διαγραφή σχολίων χρειάζεται να γίνει αν εμφανιστούν υβριστικά, χυδαία ή επιθετικά σχόλια, ή τέλος πάντων σχόλια κατά κάποιον τρόπο απαράδεκτα. Τα κριτήρια είναι αυτά που υπαγορεύει η κοσμιότητα και η κοινή λογική. Δεν νομίζω ότι χρειάζονται να συζητηθούν στην κάθε τους λεπτομέρεια. Φόρουμ ανοίξαμε, δεν ιδρύσαμε ανεξάρτητο κράτος.

Σημαντικό είναι να έχουμε κατά νου ότι οι διαχειριστές δρουν καλοπροαίρετα και ότι όλα λύνονται με καλή διάθεση και συζήτηση.

Διαφορετικά, ας πάμε να βρούμε δικηγόρους να τους βάλουμε να κάνουν τους κανονισμούς φύλλο φτερό, μήπως τυχόν υπάρχει καμμία ανακρίβεια.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

μήπως θα έπρεπε η συζήτησις περί θρησκείας να γίνονται σε ξεχωριστό subforum για την θρησκεία και όχι στο μεταφυσικά ?
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Παιδιά πληρώνετε για αυτό το φόρουμ;
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
batcic
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 10:50
Όνομα Ιστότοπου: Τhe Schrodinger's Dragon
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, GREECE
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:Παιδιά πληρώνετε για αυτό το φόρουμ;
Όχι αλλά εγώ είμαι διατεθιμένος να πληρώνω ένα ποσό γύρω στα 10 € το μήνα για να συμμετέχεις εδώ και να μας διασκεδάζεις! 8-)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος batcic την 11 Ιουν 2009 14:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
--
Ορθολογισμός και Φιλοσοφία
The Schrodinger's Dragon: exists in both states although dragons do not exist!
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Με θίγεις τώρα. Μόνο 10€ με κοστολογείς; Ούτε για αστείο.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
batcic
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 10:50
Όνομα Ιστότοπου: Τhe Schrodinger's Dragon
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, GREECE
Επικοινωνία:

130 μέλη επί 10 € το μήνα = 1300 € μισθός ως διασκεδαστής! Συνεχίζω να σε θίγω;
--
Ορθολογισμός και Φιλοσοφία
The Schrodinger's Dragon: exists in both states although dragons do not exist!
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Να βγάλω τον κατάλογο;
Και μετά τον δίσκο.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Τέλος πάντων, θα προσφερω τις υπηρεσις αφιλοκερδως.Ειναι μια προσφορα απο τον "Πιστος"
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Έλα ρε συ Batcic,λες και ο εν λόγω Πιστός είναι επιπέδου Δηδρ,Θ.Β. και λοιπών θεοκρατικών δυνάμεων.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
batcic
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 10:50
Όνομα Ιστότοπου: Τhe Schrodinger's Dragon
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, GREECE
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Έλα ρε συ Batcic,λες και ο εν λόγω Πιστός είναι επιπέδου Δηδρ,Θ.Β. και λοιπών θεοκρατικών δυνάμεων.
Μια χαρά είναι! ΑΠΟΚ βέβαια δεν θα γίνει ποτέ...
--
Ορθολογισμός και Φιλοσοφία
The Schrodinger's Dragon: exists in both states although dragons do not exist!
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Respect...
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Μια ερώτηση:
Πώς μπορεί κανείς να εισάγει φωτό εκτός ιστοσελίδας π.χ. ;
Από δικό του αρχείο δηλαδή.
Μήπως υπάρχει κάτι και δεν το έχω δει;
Πρέπει να την 'ανεβάσουμε' πρώτα κάπου; Δεν γίνεται χωρίς αυτό; :think: :?:

Και άλλη μία: Γίνεται όταν παίρνουμε ειδοποίηση για ΠΜ να υπάρχει και ο σύνδεσμος που βγάζει κατευθείαν στο γραμματοκιβώτιο -εισερχόμενα- (όπως με την ειδοποίηση για νέα ανάρτηση στο θέμα που παρακολουθούμε) αντί στην αρχική σελίδα για να κλικάρουμε στο ''1 νέο μήνυμα'' ; :?:
Π.χ.: ucp.php?i=pm&folder=inbox (αντέγραψα το λινκ της ειδοποίησης από άλλο φόρουμ, με του εδώ το πρόθεμα - μέχρι το / και, είδα ότι δουλεύει το ίδιο καλά! Με έβγαλε εκεί που πρέπει! ;) )
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

EmilofCrete έγραψε:Μια ερώτηση:
Πώς μπορεί κανείς να εισάγει φωτό εκτός ιστοσελίδας π.χ. ;
Από δικό του αρχείο δηλαδή.
Μήπως υπάρχει κάτι και δεν το έχω δει;
Πρέπει να την 'ανεβάσουμε' πρώτα κάπου; Δεν γίνεται χωρίς αυτό; :think: :?:
Όχι, δεν μπορείς να εισάγεις εικόνα απευθείας από τον υπολογιστή σου στο forum.

Πρέπει πρώτα να την ανεβάσεις στο ίντερνετ, σε έναν server που ειδικεύεται σε uploading βίντεο και εικόνων, όπως είναι το imageshack.us. Αφού ολοκληρωθεί το upload, το imageshack θα σου εμφανίσει τα links που χρειάζεσαι για να τα βάλεις μέσα στα [img] tags.

Όσο για τη δεύτερη ερώτηση, νομίζω πως είναι θέμα forum. Αν και δεν είμαι 100% σίγουρος, πιστεύω πως οι admins έχουν τη δυνατότητα να διαμορφώσουν το αυτοματοποιημένο μήνυμα ειδοποίησης PM και να εισάγουν τον σύνδεσμο για το Inbox.
Απάντηση