Προτάσεις για τη βελτίωση του Forum

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Αυτό που θα ήθελες λοιπόν είναι περισσότερη ελευθερία στην ανάγνωση των απόψεων. Ο περιορισμός έχει μπει γιατί ο χαρακτήρας του φόρουμ δεν είναι γενικός αλλά συγκεκριμένης θεματολογίας, και η συγκεκριμένη θεματολογία προβάλλεται αποκρύπτοντας από τους περαστικούς επισκέπτες τα εκτός θέματος ζητήματα.

Φυσικά η ελευθερία του λόγου, καθώς και το ότι ως άνθρωποι είμαστε πολυδιάστατοι χαρακτήρες επιβάλλει τη διατήρηση των εκτός θέματος/γενικών συζητήσεων.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
viki94
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 10 Μαρ 2011 13:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Τεμπελόσκυλο έγραψε:
Αυτό ακριβώς προσπαθούμε να κάνουμε κι εδώ. Ένα φόρουμ που να περιστρέφεται γύρω από το θέμα της Αθεΐας. Ένα χώρο στον οποίο να θέλουν να έρθουν όσοι θέλουν να συζητήσουν για την αθεΐα, όχι όσοι θέλουν να συζητήσουν για γενικά θέματα. Όπως είπα και πριν, προφανώς και δεν είναι δυνατόν όλες οι συζητήσεις να περιστρέφονται 100% γύρω από την αθεΐα, οπότε γι' αυτό δημιουργήθηκαν τα Άλλα Θέματα: για να συζητάν για άλλα θέματα, άτομα που κυρίως ενδιαφέρονται να συζητήσουν για την αθεΐα. Αυτό είναι το κοινό του φόρουμ, άτομα που κυρίως ενδιαφέρονται να συζητήσουν για την αθεΐα. Αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται να συζητήσει για την αθεΐα αλλά για αυτοκίνητα ή για πολιτική, γιατί να γραφτεί στο παρόν φόρουμ; Υπάρχουν σίγουρα άλλα φόρουμ που θα βρει πολύ πιο ενδιαφέροντα.

Φιλε μου Τεμπελοσκυλο η πολιτικη δυστυχως η ευτυχως εχει να κάνει με οσα βιωνουμε. Αρα θα πρεπει η οποια συζητηση να ειναι εμφανης. Κατανοω το ρολο της Ενωσης, μα δε μπορω επ'ουδενι να κατανοησω το ρολο του κρυφτου. Επιθυμω να ειναι εμφανή τα προβληματα στον τοπο μου και να τα συζητησω, να ανταλάξω αποψεις και όχι να αναλωνομαι σε ιδιαζουσες καταστασεις. Να υπαρξει η λογικη.Να υπαρξει συζητηση επι του πρακτεου. Ο τοπος μας αργοπεθαινει. Αν αυτο δε σας ενδιαφερει, πειτε μου παρακαλω να βρω αλλου αποκουμπι.
viki94
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 10 Μαρ 2011 13:25
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:Αυτό που θα ήθελες λοιπόν είναι περισσότερη ελευθερία στην ανάγνωση των απόψεων. Ο περιορισμός έχει μπει γιατί ο χαρακτήρας του φόρουμ δεν είναι γενικός αλλά συγκεκριμένης θεματολογίας, και η συγκεκριμένη θεματολογία προβάλλεται αποκρύπτοντας από τους περαστικούς επισκέπτες τα εκτός θέματος ζητήματα.

Φυσικά η ελευθερία του λόγου, καθώς και το ότι ως άνθρωποι είμαστε πολυδιάστατοι χαρακτήρες επιβάλλει τη διατήρηση των εκτός θέματος/γενικών συζητήσεων.
Αυτο που θα ηθελα ειναι οτι προανεφερα. Εμεις δεν ειμαστε εξω απο το προβλημα που βιωνει η κοινωνια. Αρα πρεπει να συμμεριζομαστε οσα συμβαινουν.
Αν θελουμε να θεωρουμαστε πολυδιαστατοι οφειλουμε διαφανεια.Απλα. ;)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Δεν είμαστε έξω από τα προβλήματα που βιώνει η κοινωνία, απλώς περιοριζόμαστε σε ορισμένες πτυχές τους για να είμαστε αποτελεσματικοί.
Προσωπικά πιστεύω ότι ένα γραμμάριο δράσης είναι αποτελεσματικότερο από 1 τόνο θεωρίας, για όποιον ενδιαφέρεται αρκετά. Ειδικά για τα θέματα στα οποία επικεντρώνεται το φόρουμ, είναι το μοναδικό στο είδος του (ελληνικό), και ως τέτοιο θα προτιμούσα να διατηρήσει το χαρακτήρα του.

Η διαφάνεια δεν έχει αναλογική σχέση με τη δημοσιοποίηση. (ένα πραγματικό παράδειγμα είναι το Διαύγεια που δημοσιεύονται όλες οι αποφάσεις αλλά είναι πολύ δύσκολο να βρεις αυτές που θέλεις λόγω του όγκου της πληροφορίας που πρέπει να ξεκαθαρίσεις) Ίσα ίσα, νομίζω ότι περισσότερη διαφάνεια επιτυγχάνεται προβάλλοντας ειδικά τις πληροφορίες τις οποίες ψάχνει ο κόσμος στο παρόν φόρουμ και όχι θάβοντας τες πίσω από χιλιάδες άσχετα ζητήματα. Για τα υπόλοιπα, ας κάνει μια εγγραφή των 2 λεπτών να τα διαβάσει, και να σχολιάσει κιόλας.

Ξέρεις φόρουμ που χρησιμοποιούν το σύστημα που θέλεις; Τα περισσότερα ελληνικά φόρουμ δεν είναι ανοιχτά καν στο google.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

viki94 έγραψε:Φιλε μου Τεμπελοσκυλο η πολιτικη δυστυχως η ευτυχως εχει να κάνει με οσα βιωνουμε. Αρα θα πρεπει η οποια συζητηση να ειναι εμφανης. Κατανοω το ρολο της Ενωσης, μα δε μπορω επ'ουδενι να κατανοησω το ρολο του κρυφτου.
Το Τεμπελόσκυλο εξήγησε αρκετά αναλυτικά το σκεπτικό μας, θα κάνω κι εγώ μια άλλη προσέγγιση.

Παλιότερα είχαμε ορατές όλες τις ενότητες, και το αποτέλεσμα ήταν τα μη-αθεϊστικά θέματα να κυριαρχούν στο φόρουμ και επιπλέον να έχουμε πολύ περισσότερες επιπόλαιες συζητήσεις και πολλές τρολιές. Συζητήσαμε το θέμα ως συντονιστές και αποφασίσαμε να κάνουμε τις μη-αθεϊστικές ενότητες ορατές μόνο στα εγγεγραμμένα μέλη του φόρουμ (τις βλέπουν μόνο όταν έχουν κάνει log in). Από τότε το επίπεδο των συζητήσεων έχει βελτιωθεί αισθητά.

Έτσι γράφονται πλέον αν όχι μόνον, τουλάχιστον κυρίως, άτομα που ενδιαφέρονται να συζητήσουν για την κύρια θεματολογία του φόρουμ - τον αθεϊσμό. Διότι όπως είπε το Τεμπελόσκυλο, στόχος μας ήταν ένας χώρος συζήτησης με τη συγκεκριμένη θεματολογία, όχι ένας χώρος γενικής συζήτησης.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
viki94
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 10 Μαρ 2011 13:25
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:Δεν είμαστε έξω από τα προβλήματα που βιώνει η κοινωνία, απλώς περιοριζόμαστε σε ορισμένες πτυχές τους για να είμαστε αποτελεσματικοί.
Προσωπικά πιστεύω ότι ένα γραμμάριο δράσης είναι αποτελεσματικότερο από 1 τόνο θεωρίας, για όποιον ενδιαφέρεται αρκετά. Ειδικά για τα θέματα στα οποία επικεντρώνεται το φόρουμ, είναι το μοναδικό στο είδος του (ελληνικό), και ως τέτοιο θα προτιμούσα να διατηρήσει το χαρακτήρα του.

Η διαφάνεια δεν έχει αναλογική σχέση με τη δημοσιοποίηση. (ένα πραγματικό παράδειγμα είναι το Διαύγεια που δημοσιεύονται όλες οι αποφάσεις αλλά είναι πολύ δύσκολο να βρεις αυτές που θέλεις λόγω του όγκου της πληροφορίας που πρέπει να ξεκαθαρίσεις)

Επιτρεψε μου να σου πω οτι αν πραγματικα θες να επικεντρωθεις στα προβληματα που αντιμετωπιζει η ελληνικη κοινωνια, δεν εξεταζεις ορισμενες πτυχες, μα ολες εκεινες που σου δινονται. Οσες υπαρχουν.
Δε γνωριζω για τα γραμμαρια δρασης. Η δικη μου λογικη υποκειται στο ουσιαστικο και οχι απλα στο εικονικο. Αν λοιπον υπαρξει δυνατοτητα να διαχωριστει αυτου του ειδους η δραση και να γινει πιο οικεια, ειμαι μεσα. Το να φωναζω απο το διαδικτυο και να χανεται η φωνη μου διοτι λιγοι εχουν τη δυνατοτητα να με διαβασουν, πολλω δε μαλλον να με αντικρυσουν, χαθηκε η μπαλα.
Το παιχνιδι βρισκεται εκει εξω. Στο καθημερινο αλισβερισι.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εγώ προσωπικά, ως Τατιάνα, θέλω να επικεντρωθώ σε όλα τα κοινωνικά ζητήματα, και αυτό κάνω.

Η Ένωση Αθέων θέλει να επικεντρωθεί στα ζητήματα των αθέων, και αυτό κάνει, μεταξύ άλλων και μέσα από αυτό το φόρουμ. Δεν είναι πολιτικό κόμμα, ούτε ανθρωπιστική οργάνωση γενικού αντικειμένου, για να επικεντρωθεί και σε όλα τα άλλα.

Το να ζητάς από μια Ένωση Αθέων να επικεντρωθεί σε όλα τα κοινωνικά προβλήματα είναι λίγο άστοχο, νομίζω. Κάπως σα να πηγαίνεις σε έναν σύλλογο φίλων της μουσικής, όπου κουβεντιάζουν και για ζωγραφική και λογοτεχνία καμιά φορά, και να ζητάς να επικεντρωθούν σε όλες τις τέχνες. αν ήθελαν από την αρχή να επικεντρωθούν σε όλες τις τέχνες, δεν θα έκαναν σύλλογο φίλων της μουσικής, αλλά σύλλογο φίλων των τεχνών. Δεν νομίζεις
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
viki94
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 10 Μαρ 2011 13:25
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Εγώ προσωπικά, ως Τατιάνα, θέλω να επικεντρωθώ σε όλα τα κοινωνικά ζητήματα, και αυτό κάνω.

Η Ένωση Αθέων θέλει να επικεντρωθεί στα ζητήματα των αθέων, και αυτό κάνει, μεταξύ άλλων και μέσα από αυτό το φόρουμ. Δεν είναι πολιτικό κόμμα, ούτε ανθρωπιστική οργάνωση γενικού αντικειμένου, για να επικεντρωθεί και σε όλα τα άλλα.

Το να ζητάς από μια Ένωση Αθέων να επικεντρωθεί σε όλα τα κοινωνικά προβλήματα είναι λίγο άστοχο, νομίζω. Κάπως σα να πηγαίνεις σε έναν σύλλογο φίλων της μουσικής, όπου κουβεντιάζουν και για ζωγραφική και λογοτεχνία καμιά φορά, και να ζητάς να επικεντρωθούν σε όλες τις τέχνες. αν ήθελαν από την αρχή να επικεντρωθούν σε όλες τις τέχνες, δεν θα έκαναν σύλλογο φίλων της μουσικής, αλλά σύλλογο φίλων των τεχνών. Δεν νομίζεις
Πολυ καλα πραττεις αγαπητη Τατιανα. Δικαιωμα σου.
Εγω ομως δεν ανηκω στην Ενωση Αθεων, μα ειμαι ενα απλο μελος στο φορουμ της Αθειας. Θα ηθελα λοιπον περαν των ζητηματων που απτονται της Αθειας, να προβληματιστω και να ανταλλαξω αποψεις για τα τεκτενομενα του τοπου μου. Αν αυτο θεωρείται απαγορευτικο για να φαινεται ευρεως, παρακαλω να μου το πεις.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

ας μην μπερδεύουμε τα πράγματα. Μπορείς να ασχοληθείς και να συζητήσεις όσο θέλεις, ακόμα και στο παρόν φόρουμ. Η συζήτηση είναι για το τι θα βλέπει κάποιος όταν γκουγκλάρει «φόρουμ αθεΐας». Αθεϊστικά θέματα, η συζήτηση για το «πως πήγε ο βάζελος τις προάλλες»; (η κάτι εξίσου άσχετο...)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
viki94
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 10 Μαρ 2011 13:25
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:ας μην μπερδεύουμε τα πράγματα. Μπορείς να ασχοληθείς και να συζητήσεις όσο θέλεις, ακόμα και στο παρόν φόρουμ. Η συζήτηση είναι για το τι θα βλέπει κάποιος όταν γκουγκλάρει «φόρουμ αθεΐας». Αθεϊστικά θέματα, η συζήτηση για το «πως πήγε ο βάζελος τις προάλλες»; (η κάτι εξίσου άσχετο...)
Απελευθερε θεωρεις πως ολα εκεινα που αντιμετωπιζει ο τοπος μου χριζουν διαλογης η μηπως ειναι το ιδιο σημαντικα με τους γαβρους η τους βαζελους;
Ποια θα πρεπει να πεταξω στον καλαθο και με ποια θα πρεπει να ασχοληθω εκτενεστερα; Ποια η γνωμη σου;
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

viki94 έγραψε:Εγω ομως δεν ανηκω στην Ενωση Αθεων, μα ειμαι ενα απλο μελος στο φορουμ της Αθειας. Θα ηθελα λοιπον περαν των ζητηματων που απτονται της Αθειας, να προβληματιστω και να ανταλλαξω αποψεις για τα τεκτενομενα του τοπου μου. Αν αυτο θεωρείται απαγορευτικο για να φαινεται ευρεως, παρακαλω να μου το πεις.
  • Ως απλό μέλος του φόρουμ Αθεΐα, μπορείς να συζητάς με τα άλλα μέλη του φόρουμ Αθεΐα για οτιδήποτε δεν απαγορεύεται από τους κανονισμούς.
  • Τις συζητήσεις αυτές θα τις βλέπουν και θα μπορούν να συμμετέχουν όλα τα μέλη του φόρουμ Αθεΐα.
  • Τις συζητήσεις αυτές θα μπορούν να τις βλέπουν και μη μέλη του φόρουμ Αθεΐα, μόνο αν πρόκειται για αθεΐστικά θέματα, αλλιώς όχι.
  • Στις συζητήσεις αυτές, ανεξαρτήτως θέματος, δεν θα μπορούν να συμμετέχουν μη μέλη του φόρουμ Αθεΐα.
Τα παραπάνω είναι αυτά που ισχύουν την παρούσα χρονική στιγμή. Δεν ήταν πάντα έτσι, και δεν είναι 100% σίγουρο ότι θα εξακολουθήσουν να ισχύουν έτσι και στο μέλλον. Ένα φόρουμ δεν είναι κάτι στατικό, εξελίσσεται με το πέρασμα του χρόνου.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Στα Εκτός θέματος, στο νήμα της πολιτικής, έχουμε και λέμε:

Η μάστιγα της αριστεράς 23 σελίδες
Χρυσή Αυγή. Η άγνωστη ιστορία και δράση της 68 :!: :!: :!: σελίδες
Περί Αναρχίας 60 :!: :!: :!: σελίδες
ΚΚΕ 39 σελίδες
...

Στις συζητήσεις για την αθεΐα απ' όλη την πρώτη σελίδα των τελευταίων είκοσι ενεργών θεμάτων οι περισσότερες σελίδες που βλέπω σε ένα θέμα είναι 8.

Πόσο περισσότερο θα ήθελες ν' ασχολούμαστε με την πολιτική;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
viki94
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 10 Μαρ 2011 13:25
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:Στα Εκτός θέματος, στο νήμα της πολιτικής, έχουμε και λέμε:

Η μάστιγα της αριστεράς 23 σελίδες
Χρυσή Αυγή. Η άγνωστη ιστορία και δράση της 68 :!: :!: :!: σελίδες
Περί Αναρχίας 60 :!: :!: :!: σελίδες
ΚΚΕ 39 σελίδες
...

Στις συζητήσεις για την αθεΐα απ' όλη την πρώτη σελίδα των τελευταίων είκοσι ενεργών θεμάτων οι περισσότερες σελίδες που βλέπω σε ένα θέμα είναι 8.

Πόσο περισσότερο θα ήθελες ν' ασχολούμαστε με την πολιτική;

Φιλτατε αν απευθυνεσαι σε μενα, εχω εκφρασει παραπανω τις ενστασεις μου. Μαλλον δεν καταλαβες τι εννοουσα αν και το ειπα ξεκαθαρα. Μιλησα περι κρυφων θεματων. Αυτα ειναι που μου φαινονται παραταιρα. Δε νομιζω πως χρειαζεται να δαπανησω περαιτερω φαια ουσια για να εξηγησω τα αυτονοητα για μενα. Αυτα δηλαδη που ηδη εχω εκφρασει.
viki94
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 10 Μαρ 2011 13:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Τεμπελόσκυλο έγραψε:
viki94 έγραψε:Εγω ομως δεν ανηκω στην Ενωση Αθεων, μα ειμαι ενα απλο μελος στο φορουμ της Αθειας. Θα ηθελα λοιπον περαν των ζητηματων που απτονται της Αθειας, να προβληματιστω και να ανταλλαξω αποψεις για τα τεκτενομενα του τοπου μου. Αν αυτο θεωρείται απαγορευτικο για να φαινεται ευρεως, παρακαλω να μου το πεις.
  • Ως απλό μέλος του φόρουμ Αθεΐα, μπορείς να συζητάς με τα άλλα μέλη του φόρουμ Αθεΐα για οτιδήποτε δεν απαγορεύεται από τους κανονισμούς.
  • Τις συζητήσεις αυτές θα τις βλέπουν και θα μπορούν να συμμετέχουν όλα τα μέλη του φόρουμ Αθεΐα.
  • Τις συζητήσεις αυτές θα μπορούν να τις βλέπουν και μη μέλη του φόρουμ Αθεΐα, μόνο αν πρόκειται για αθεΐστικά θέματα, αλλιώς όχι.
  • Στις συζητήσεις αυτές, ανεξαρτήτως θέματος, δεν θα μπορούν να συμμετέχουν μη μέλη του φόρουμ Αθεΐα.
Τα παραπάνω είναι αυτά που ισχύουν την παρούσα χρονική στιγμή. Δεν ήταν πάντα έτσι, και δεν είναι 100% σίγουρο ότι θα εξακολουθήσουν να ισχύουν έτσι και στο μέλλον. Ένα φόρουμ δεν είναι κάτι στατικό, εξελίσσεται με το πέρασμα του χρόνου.
Ευχαριστω. Ευελπιστω στην καλλιτερευση του παροντος ανταλλακτηριου ιδεων συν τω χρονω.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

viki94 έγραψε:Εγω ομως δεν ανηκω στην Ενωση Αθεων...
Εσύ όχι, αλλά το φόρουμ ναι. ;)
Αυτό είναι που προσπαθούμε να εξηγήσουμε.
viki94 έγραψε:Δε νομιζω πως χρειαζεται να δαπανησω περαιτερω φαια ουσια για να εξηγησω τα αυτονοητα για μενα.
Κι εγώ το ίδιο.

Οπότε καλές συζητήσεις σε όλους μας από εδώ και πέρα! :D
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
viki94
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 10 Μαρ 2011 13:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Οι εποικοδομητικες συζητησεις αγαπητη μου Τατιανα ειναι το ζητουμενο. Ετσι.
Ημουν λιγο αποτομη το ομολογω μα οι προθεσεις μου ειναι αγνες. ;)
Κανενα προβλημα. Αληθεια. : brrr :
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Τα παραπάνω είναι αυτά που ισχύουν την παρούσα χρονική στιγμή. Δεν ήταν πάντα έτσι, και δεν είναι 100% σίγουρο ότι θα εξακολουθήσουν να ισχύουν έτσι και στο μέλλον. Ένα φόρουμ δεν είναι κάτι στατικό, εξελίσσεται με το πέρασμα του χρόνου.
ωραία λοιπόν.

εννοείται ο συμφωνώ με τη Viki
αν και γνωρίζω πολύ καλά το σκεπτικό της διαχείρισης.

απλά κάποια στιγμή θα καταλάβετε οτι ακτιβισμός με το ζορι δε γίνεται

και ούτε μπορείτε να κάνετε τα αθεϊστικά θέματα να ειναι δημοφιλή σε σχέση με οτιδήποτε άλλο.

δε μπορείτε να ανεβάσετε το επίπεδο της ελλαδική αθεϊας με το κρύβετε τι συζητιέται, ειδικά τη στιγμή που η Ένωση Άθεων ειναι και πολιτικά χρωματισμένη κατα τη γνώμη μου

αν και αν κατάλαβα καλά, δηλώθηκε οτι με την χειραγώγηση της δομής και εμφανισιμότητας των θεμάτων, καταφέρατε να ειναι "καλύτερο το επίπεδο" στις αθεϊστικές συζητήσεις? Μήπως επειδή γράφουν πολύ λιγότεροι τώρα? Μήπως αυτό το 'καλύτερο επίπεδο' ειναι απλά η βιτρίνα?

Τοσο πολύ μας ενδιαφέρει η βιτρίνα? Και μετά μου λες (απε) για το ΣΥΡΙΖΑ που παίζουν επικοινωνιακά?

Προσωπικά γουστάρω να συζητάω με Άθεους και να ενημερώνομαι για τις εξελίξεις της των θεμάτων της αθεϊας και της ένωσης. Δεν ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα να συζητήσω περι αθεϊας φιλοσοφικά, τι άλλο να πεις μετά απο 2000-3000 ποστ?

αν και οταν κάτι με ενδιαφέρει συμμετέχω.

Περισσότερο με ενδιαφέρει το να μπορώ να έχω ένα χώρο που να συζητάω με άθεους και σκεπτικιστές. Αναμφίβολα, εδώ μέσα υπάρχει αρκετά καλή γνώση μαζεμένη, και ειναι τουλάχιστον αντιφατικό να παριστάνει κάποιος, οποιος και να ειναι ο πραγματικός λόγος της δημιουργίας του φόρουμ, οτι οι αθεϊστικές συζητήσεις είναι ανώτερης αξίας απο τον όγκο των υπολοίπων συζητήσεων...

Εγώ πιστεύω οτι οι εμφανείς συζητήσεις θα ήταν διαφήμιση για την αθεϊα και το φόρουμ.

Ή μπορει και όχι ? Vote now!

ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ: Ενωση & forum VS Politics - Πόσο μας πολώνουν;
viewtopic.php?f=54&t=6356
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ

[quote="Καταστατικό Ένωσης Άθεων, άρ. 4, παρ. 1,"]Η Ένωση δεν υιοθετεί οποιαδήποτε πολιτική, κομματική ή θρησκευτική ιδεολογία.[/quote]Οποιοσδήποτε έχει αποδείξεις ότι παραβιάζεται το καταστατικό της Ένωσης, μπορεί κάλλιστα να καταφύγει στα αστικά δικαστήρια, τα οποία ρυθμίζουν τη λειτουργία κάθε σωματείου. Το να εκτοξεύονται ανυπόστατες κατηγορίες δεξιά και αριστερά, αποτελεί συνειδητή προσπάθεια σπίλωσης και συκοφάντησης της Ένωσης και των δράσεών της, και δεν θα γίνεται ανεκτό στο φόρουμ.

Παρακαλώ οι αναρτήσεις στο παρον θέμα να αφορούν αυτό που λέει ο τίτλος του, "Προστάσεις για την βελτίωση του φόρουμ".
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

ειπα κατα τη γνώμη μου ειναι πολιτικά χρωματισμένη

και αυτός ειναι και ο λόγος που δεν είμαι μέλος αν και συμφωνώ με την πλειοψηφία των ενεργειών της Ένωσης.

μύγα σε τσίμπησε? τι συκοφαντίες και αποδείξεις και μ#####ς?
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Κλιντ Ήστγουντ ως Επιθεωρητής Κάλαχαν γι' άλλη μια φορά.
Ή "πώς σκατά μπορείς ν' αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας"; Δηλαδή αν σου πω ότι ψήφισα ΣΥΡΙΖΑ, καίτοι (αναπληρωματικό) μέλος της γραμματείας, αυτό τι με κάνει; Την εξαίρεση του (φανταστικού κι εντελώς αστήρικτου) κανόνα (σου);

Κι αφού δεν είσαι ηλίθιος μην κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις αυτό που σου λέει ο τεμπελόσκυλος. Αποδίδεις (εδώ και καιρό) ευθείες κατηγορίες συντεταγμένης πολιτικής υποστήριξης ολόκληρου του σωματείου που λέγεται "Ένωση Αθέων", ή, στην καλύτερη περίπτωση, της γραμματείας του. Αυτό όχι μόνο επ' ουδενί θα μπορούσε ποτέ να χαρακτηριστεί καλόπιστη κριτική ή προσπάθεια για βελτίωση, αλλά είναι μια εντελώς κακόπιστη κατηγορία βγαλμένη απ' τον κώλο σου. Έχει επαναληφθεί, δε, πολλάκις, έχοντας καταντήσει κουραστική, εκνευριστική, σπαστική και μπορούμε πλέον εύκολα να την κατηγοριοποιήσουμε, όπως και δεκάδες άλλες συμπεριφορές σου, στο συστηματικό σου τρολλάρισμα. Κοινώς σύνελθε γιατί αυτή τη φορά η πόρτα που διαφαίνεται μπροστά σου θα κλείσει οριστικά και αμετάκλητα, και το λέω αυτό εγώ, που ήμουν κατά της οριστικής διαγραφής.

Προσωπικά, δε, να το θέσω κι αλλιώς: Ούτε ξέρω ούτε και μ' ενδιαφέρει σε ποιον πολιτικό χώρο ανήκει και τι ψηφίζει ο καθένας εδώ μέσα. Τα νήματα της πολιτικής τα παρακολουθώ ελάχιστα και τα βαριέμαι συνήθως αφόρητα. Άσε που ούτε τον ίδιο μου τον εαυτό μπορώ να κατηγοριοποιήσω πολιτικά, πολλώ δε μάλλον κομματικά. Και ό,τι και να 'χω ψηφίσει ως τώρα, το 'χω μετανιώσει. Χωρίς εξαιρέσεις.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Απάντηση