Επιτέλους! Το μπλογκ λειτουργεί!

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Μετά από πολυήμερη αναμονή και αγωνία, το βλόγιον άνοιξε τις πύλες του και σας περιμένει στην γνωστή διεύθυνση: http://blog.atheia.gr/.

Σπεύσατε! (και βάλτε και καμμιά ανακοίνωση στα μπλογκ σας)

:banana-dreads:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
ellinaki
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 07:56
Όνομα Ιστότοπου: Το ελληνάκι
Επικοινωνία:

Καλορίζικο. Να του κάνουμε ένα τρισάγιο να πάει καλά! :dance:
Life is hard? Compared to what?!?
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ίσως είναι νωρίς για να ανησυχώ, αλλά δεν βλέπω καθόλου σχόλια ούτε στο δικό μου μπλογκ ούτε στης 50ft queenie. Δεν έρχονται; Έρχονται αλλά δεν διαβάζουν; Διαβάζουν αλλά δεν θέλουν να σχολιάσουν; Θέλουν να σχολιάσουν αλλά βαριούνται να κάνουν ένα κλικ παραπάνω; Θέλουν να σχολιάσουν αλλά δεν έχουν καταλάβει ότι αυτό γίνεται στα ιστολόγια των αρθρογράφων;

Άλλο θέμα: ένας γνωστός μου μού είπε ότι δεν φαίνεται πως είναι συλλογικό, γιατί εμφανίζονται άρθρα μόνο από δυο άτομα, και δεν υπάρχει πουθενά κάτι σαν "κατάλογος συμμετεχόντων". Του εξήγησα το σκεπτικό μας, και φαντάζομαι πως είναι θέμα χρόνου να γίνει σαφές στους αναγνώστες ότι είμαστε πολλοί και θέλουμε να γίνουμε περισσότεροι.

Ο ίδιος γνωστός μου μού είπε ότι ήταν πολύ καλό που μιλήσαμε για τη σχέση εκκλησίας-χρήματος, διότι αυτά δεν λέγονται συχνά και διότι είναι το μόνο σημείο που μπορεί να ξεκουνήσει τον αραχτό νεοέλληνα από τη χαύνωσή του.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
ellinaki
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 07:56
Όνομα Ιστότοπου: Το ελληνάκι
Επικοινωνία:

Βρε Μελάνη μου, γιατί βιάζεσαι; Blog είναι, όχι ο νέος δίσκος του Ρουβά! Σιγά σιγά. Όταν αρχίσουν να μπαίνουν και τα υπόλοιπα άρθρα θα αποκτήσει τη μορφή που θέλουμε. Υπομονή 1-2 βδομαδούλες!
Life is hard? Compared to what?!?
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Το έχω το ελάττωμα, από παιδί ήμουν βιαστική!

Κάνω μια σκέψη πάντως: μήπως είναι καλύτερα το όνομα και ο ιστότοπος του αρθρογράφου να μπαίνει στην αρχή και όχι στο τέλος κάθε ποστ;

Πείτε κι εσείς η γνώμη σας
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
50ft queenie
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 17:19
Όνομα Ιστότοπου: Attack Of The Quasars
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Κατ' αρχάς με γεια μας κι από μένα! ^__^

Μελάνη, σήμερα είχα ένα σχόλιο αλλά γενικά γνώμη μου είναι ότι δεν πρόκειται να υπάρχει εκτενής σχολιασμός στα δικά μας blog. Το πολύ μπλαμπλα θα έπεφτε αν ήταν ανοιχτά τα σχόλια. Κάποιοι βαριούνται να κάνουν δυό κλικ παραπάνω, άλλοι μπερδεύονται, άλλοι απλά δεν θέλουν να μετακινηθούν.

Όσο για το όνομα και το blog του συγγραφέα, μάλλον θα ήταν καλύτερο να πηγαίνει στην αρχή.
subject to change without notice
Άβαταρ μέλους
Διαγόρας ο Μήλιος
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: 24 Φεβ 2009 19:03
Όνομα Ιστότοπου: Διαγόρας ο Μήλιος
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Συμφωνώ κι εγώ ότι το όνομα του συγγραφέα του άρθρου πρέπει να προηγείται του κειμένου, έτσι ώστε να προϊδεάζει καταλλήλως τον αναγνώστη, και μάλιστα το θεωρώ αυτό σημαντικό. Από την άλλη μεριά ο σύνδεσμος για το σχολιασμό πρέπει να είναι στο τέλος του άρθρου, έτσι ώστε με το που θα τελειώσει ο αναγνώστης το διάβασμα του άρθρου να έχει τις επιλογές του ενώπιόν του και να μπορεί με ένα κλικ να πάει να σχολιάσει. Επίσης καλό είναι ο σύνδεσμος προς τα σχόλια να είναι τύπου "open in new window" αν δεν είναι ήδη.
http://diagoras.wordpress.com
«Τα είδωλα κάνουν τα καλύτερα καυσόξυλα»

Αν θέλετε να επικοινωνήσετε μαζί μου, στείλτε μου email. Μην μου στέλνετε ΠΟΤΕ προσωπικό μήνυμα μέσω της αγοράς. Τέτοιου είδους μηνύματα συνήθως δεν τα διαβάζω, κι αν τα διαβάσω δεν τα απαντάω.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Διαγόρας ο Μήλιος έγραψε:Συμφωνώ κι εγώ ότι το όνομα του συγγραφέα του άρθρου πρέπει να προηγείται του κειμένου, έτσι ώστε να προϊδεάζει καταλλήλως τον αναγνώστη, και μάλιστα το θεωρώ αυτό σημαντικό. Από την άλλη μεριά ο σύνδεσμος για το σχολιασμό πρέπει να είναι στο τέλος του άρθρου, έτσι ώστε με το που θα τελειώσει ο αναγνώστης το διάβασμα του άρθρου να έχει τις επιλογές του ενώπιόν του και να μπορεί με ένα κλικ να πάει να σχολιάσει.
Οκέι, πάω να τα φτιάξω αυτά, αν δεν τα έχει ήδη φτιάξει κανείς άλλος.
Διαγόρας ο Μήλιος έγραψε:Επίσης καλό είναι ο σύνδεσμος προς τα σχόλια να είναι τύπου "open in new window" αν δεν είναι ήδη.
Αυτό δεν ξέρω να το κάνω. Νομίζω πως δεν είναι έτσι. Ας το φτιάξει κάποιος άλλος από τους συν-διαχειριστές του μπλογκ.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
JustAnotherGoneOff
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 17 Μαρ 2009 23:32
Όνομα Ιστότοπου: Λαπούτα
Επικοινωνία:

Αόρατη Μελάνη, θα το κάνεις εσύ για να μαθαίνεις. :dance:

Πας στο edit του άρθρου. Μαρκάρεις το λινκ με το ποντίκι και πατάς το κουμπάκι στη μπάρα που δείχνει μια αλυσίδα. Θα ανοίξει ένα μικρό παράθυρο και θα επιλέξεις "άνοιγμα συνδέσμου σε νέο παράθυρο" από το πτυσσόμενο μενού Στόχος.

Κάνεις τα save και όλα ρολόι. :clap:
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Γιαβόλ μάιν κομαντάντ! :handgestures-salute:

Έτοιμο κιόλας! :handgestures-thumbsup:

Άραγε θα ήταν καλό να γίνει το ίδιο και για όλους τους άλλους συνδέσμους, ή όχι; (μάλλον όχι). Μήπως μόνο για τον σύνδεσμο προς το προφίλ του αρθρογράφου; (δεν είναι κι απαραίτητο). Τι λέτε;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
JustAnotherGoneOff
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 17 Μαρ 2009 23:32
Όνομα Ιστότοπου: Λαπούτα
Επικοινωνία:

Συμβουλή μου είναι ότι εφόσον το κάνεις για ένα λινκ, θα κάνεις το ίδιο και για όλα τα υπόλοιπα.
Εξάλλου, ακόμα και χωρίς το target blank υπάρχει η ροδέλα στο ποντίκι... της κάνεις κλικ πάνω από λινκ και βουαλά!
Άβαταρ μέλους
kavatzas7
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 07:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλή αρχή και απο μένα παιδιά!! Ήταν επιτακτική ανάγκη να γίνει ένα τέτοιο forum!! Άντε να μαζευόμαστε σιγά σιγά!! ;) :clap:
Δέν είναι ο άνθρωπος δημιούργημα του Θεού, αλλα ο Θεός δημιούργημα του ανθρώπου.
tiresias eosforos
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009 11:15
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Μετά από πολυήμερη αναμονή και αγωνία, το βλόγιον άνοιξε τις πύλες του και σας περιμένει στην γνωστή διεύθυνση: http://blog.atheia.gr/.
Σπεύσατε! (και βάλτε και καμμιά ανακοίνωση στα μπλογκ σας)
:banana-dreads:
Μόλις σήμερα έφτιαξα ιστολόγιο (μου λέγαν εδώ στο internet cafe) ότι "δεν γίνεται" κλπ.
Ίδρωσα γιατί δεν ξέρω από Η/Υ ... Τώρα θέλω να βάλω και το atheia.gr στο ιστολόγιο αλλά δεν ξέρω πως γίνεται.. Η βοήθεια που δίνει το σύστημα μάλλον "δέχεται ως :oops: δεδομένο" ότι όσοι την διαβάζουν ξέρουν και κάποια πράγματα!?
Μπορεί κανείς να βοηθήσει;
Παρεμπιπτόντως θα ήθελα και την γνώμη σας για την ανάρτηση που έχω κάνει.. Και δεν ξέρω αν μπορούν οι επισκέπτες να αφήσουν σχόλια
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

tiresias eosforos έγραψε:Παρεμπιπτόντως θα ήθελα και την γνώμη σας για την ανάρτηση που έχω κάνει.. Και δεν ξέρω αν μπορούν οι επισκέπτες να αφήσουν σχόλια
Το άρθρο είναι πολύ ενδιαφέρον. Συγχαρητήρια!
Οι επισκέπτες φαντάζομαι ότι θα μπορούν να αφήσουν σχόλια αλλά εγώ δεν προχώρησα στην εγγραφή που ζητάει το σύστημα.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Τειρεσία, βλέπω ότι είσαι στο blogger. Θα σου πω λοιπόν έναν μπακάλικο τρόπο να φτιάξεις ένα banner εύκολα και γρήγορα.

Κάνε δεξί κλικ πάνω στην εικόνα του banner που θέλεις σε κάποιο άλλο μπλογκ (στο δικό μου ας πούμε, έχω μπάννερ του Αθεϊα).
Αντίγραψε το URL της εικόνας ("copy image location") και φύλαξέ το κάπου (ας πούμε στο Notepad ή στο word).
Πήγαινε στην ιστοσελίδα στην οποία αντιστοιχεί το banner και αντίγραψε κι αυτό το URL και φύλαξέ το.
Πήγαινε στον Πανόπτη σου και από εκεί στην Διάταξη.
Διάλεξε "προσθήκη gadget" και μετά "φωτογραφία".
Στο πλαίσιο που θα βγει, βάλε εκεί που λέει "σύνδεσμος" το URL της ιστοσελίδας, και εκεί που λέει "εικόνα" διάλεξε "από τον ιστό" και βάλε εκεί το URL της εικόνας. ΠΡΟΣΕΞΕ ΜΗΝ ΤΑ ΜΠΛΕΞΕΙΣ!
Κάνε "αποθήκευση" και είσαι έτοιμος.

[Εναλλακτικά, αντί να αντιγράψεις το URL της εικόνας, μπορείς να κάνεις δεξί κλικ στην εικόνα, να την σώσεις στον υπολογιστή σου, και να την ανεβάσεις από εκεί. Έτσι εξασφαλίζεις ότι η εικόνα σου δεν θα εξαρτάται από τα καπρίτσια ενός άλλου που την έχει ανεβάσει κάπου αλλού, αλλά θα βρίσκεται σωσμένη στο δικό σου μπλογκ. Απλά θέλει δυο κλικ παραπάνω.]
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
tiresias eosforos
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009 11:15
Όνομα Ιστότοπου: -

@ AoratiMelani
Ευχαριστώ πολύ!!
Την εικόνα την έχω κάνει επισύναψη από τα [έγγραφα μου] (αφού πρώτα την σχεδίασα – άλλος ιδρώτας από εκεί) – Δεν καταλαβαίνω, πως θα εξαρτάται από τα καπρίτσια ενός άλλου;

Εντάξει λειτουργεί!!!
:big-band: :piano: :harp: :band-singer: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

tiresias eosforos έγραψε:Εντάξει λειτουργεί!!!
:big-band: :piano: :harp: :band-singer: :lol: :lol:
Ναι, αλλά σε πάει σε αυτή τη συζήτηση (Επιτέλους! Το μπλογκ λειτουργεί!), που δεν είναι σωστό, πρέπει να σε πηγαίνει στην αρχική. :doh:
Ρίξε επισκευή. :techie-hiding:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
tiresias eosforos
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009 11:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte de Toulouse έγραψε: Ναι, αλλά σε πάει σε αυτή τη συζήτηση (Επιτέλους! Το μπλογκ λειτουργεί!), που δεν είναι σωστό, πρέπει να σε πηγαίνει στην αρχική. :doh:
Ρίξε επισκευή. :techie-hiding:
Ευχαριστώ Comte de Toulouse .. τώρα θα είναι εντάξει.. :)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

tiresias eosforos έγραψε:Την εικόνα την έχω κάνει επισύναψη από τα [έγγραφα μου] (αφού πρώτα την σχεδίασα – άλλος ιδρώτας από εκεί) – Δεν καταλαβαίνω, πως θα εξαρτάται από τα καπρίτσια ενός άλλου;
Αν αντί να την επισυνάψεις από τα έγγραφά σου (όπως έκανες) είχες απλώς κάνει copy το URL της εικόνας που θέλεις από ένα άλλο site, τότε θα ποστάριζες την εικόνα ενός άλλου, κι αυτός ο άλλος κάποια στιγμή μπορεί να την έσβηνε ή να την μετακινούσε.

Εγώ πάλι δεν κατάλαβα γιατί την σχεδίασες αφού υπάρχει έτοιμη. Μπορούσες να την κατεβάσεις από το μπλογκ μου (ή από το μπλογκ Αθεϊα) ή από κάπου αλλού, να την σώσεις στον δίσκο σου και μετά να την χρησιμοποιείς όπως θέλεις.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
tiresias eosforos
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009 11:15
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε: Εγώ πάλι δεν κατάλαβα γιατί την σχεδίασες αφού υπάρχει έτοιμη. Μπορούσες να την κατεβάσεις από το μπλογκ μου (ή από το μπλογκ Αθεϊα) ή από κάπου αλλού, να την σώσεις στον δίσκο σου και μετά να την χρησιμοποιείς όπως θέλεις.
:lol:
Εγώ σας μιλάω για το σχέδιο της τετρακτύος κι εσείς για το Αθεία.gr !!??
Απάντηση