Περι αποκλεισμού Radical : Προειδοποίηση

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

τώρα κατάλαβα γιατί υποστηρίζεις τόσο πολύ το lsd
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
kmellos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 15:46
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Κμέλλος, όταν είπες "στους συντονιστές δεν κάνετε προειδοποιήσεις, έτσι;" είτε το εννοούσες ειρωνικά είτε όχι, έκανες μια δήλωση, προϋποθέτοντας ότι είναι σωστή. Προϋποθέτεις ότι οι συντονιστές καθόμαστε αυτάρεσκα και κρίνουμε τους χρήστες χωρίς να κάνουμε αυτοκριτική, ότι βλέπουμε την καμπούρα των άλλων και όχι τη δική μας. Αυτό ακριβώς λες, και αν το λες ειρωνικά, τόσο το χειρότερο: δεν φτάνει που εκτοξεύεις μια ανέρειστη κατηγορία, αλλά το κάνεις και με τέτοιον τρόπο που να προκαλέσεις και να ενοχλήσεις τους ανθρώπους που φροντίζουν τον χώρο αυτό όπου φιλοξενούνται οι συζητήσεις.

Είχα λοιπόν κάθε λόγο και κάθε δικαίωμα να επισημάνω το γεγονός ότι δεν μπορείς να ξέρεις τι λέμε οι συντονιστές μεταξύ μας, ούτε ξέρεις αν γίνονται συστάσεις και προειδοποιήσεις στους ίδιους τους συντονιστές για τη στάση τους απέναντι στα μέλη.

Ακόμη όμως και αν υποθέσουμε ότι είχα καταλάβει λάθος αυτό που λες, δεν δικαιολογείται να με προσβάλεις χαρακτηρίζοντάς με κοντόφθαλμη και κομπλεξικιά και υποθέτοντας ότι προσπαθώ να σε "ταπώσω". Αυτό που προσπαθώ είναι να απαντήσω στο ειρωνικό (κατά δική σου παραδοχή) σχόλιο κατά των συντονιστών με τρόπο όχι ειρωνικό αλλά ευγενικό, γεγονός που όχι μόνο δε μοιάζεις να εκτιμάς, αλλά που χλευάζεις κι από πάνω.

Ειλικρινά, τέτοιου είδους αντιδράσεις, όπως αυτή εδώ η δική σου και όπως του Ράντικαλ, με θλίβουν αφάνταστα. Σχεδόν μετανιώνω που επέμενα να ανοίξουμε αυτό το φόρουμ. Έχω κουραστεί απίστευτα με τη επιπολαιότητα που βλέπω σε πάρα πολλά μέλη.
Δεν ειπα ποτε οτι δεν εκτιμάω την προσπάθεια σας και τον τρόπο που χερίζεστε το οτιδήποτε. Το φόρουμ ειναι πολύ ελαστικό και πολύ μπροστά σε σχέση με όσα έχω παρακολουθήσει. Απλα εγώ προσωπικά περίμενα κάτι περισσότερο απο άθεους γιατί (λάθος μου όπως αποδείχτηκε) πίστευα οτι,
πωωω τεσπα δεν μπορώ να γράψω τώρα πονάει το κεφάλι, εχω διάβασμα και ειμαι και μπουκωμένος(φυσικά ούτε λόγος για αποσυμφωρητικό ή λοιπά φάρμακα ε :P Φυσικός ορος FTW και θυμάρι για το ανοσοποιητικό).

Το ερωινικό μοτ σχόλιο αναφερόταν στους συντονιστές σαν μέλη και όχι σαν συντονιστές. Το πως φέρονται δηλαδή όταν κάνονυν διάλογο με πιστους. Η απάντηση και όσα είπε μου φανήκαν παιδιάστικα. Συγνώμη αν δεν ήταν αλλα τα εξέλαβα εγώ λάθος
"Και τι γίνεται με τους επίγειους θεούς-άρχοντες; Αυτοί βλέπεις δεν είνα απλά μια ιδέα, έχουν ύλη και είναι μπροστά σου,
δεν μπορείς να πεις απλά οτι δεν πιστεύεις."
-Kαταναλώστε έξυπνα, αν δεν γίνεται καθόλου
-Razastarr.. τι να λεμε..
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

τώρα κατάλαβα γιατί υποστηρίζεις τόσο πολύ το lsd
δε υποστηρίζω καθόλου τη χρήση γενικά. υποστηρίζω την ιδέα της χρήσης του στην ψυχιατρική έρευνα

ε καλά ήμουνα κομμάτια απο μπύρες και μου ήρθε, τι lsd μου λες?? :roll:
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

karakitsossecurity έγραψε:τώρα κατάλαβα γιατί υποστηρίζεις τόσο πολύ το lsd
φάε λίγο και τότε θα καταλάβεις
say "Hi!"
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

τώρα κατάλαβα γιατί υποστηρίζεις τόσο πολύ το lsd
πράγματι πρόκειται για στερεότυπο αστειάκι ανθρώπου που η γνώμη του για τα ψυχεδελικά προέρχεται από ... στερεότυπα και όχι από διάβασμα ή προσωπική εμπειρία...
Άβαταρ μέλους
Geysser
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 26 Φεβ 2009 23:10
Όνομα Ιστότοπου: Adequatio Intellectus Et Rei
Επικοινωνία:

Να πω κι εγώ την γνώμη μου - κάπως αργά βέβαια - περί πιθανότητας αποκλεισμού του Radical.Ως άμεσα εμπλεκόμενος (με αφορμη την μεταξύ μας "διαμάχη" στάλθηκε η προειδοποίηση) καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι είμαι ενάντια στον αποκλεισμό του. Η συμπεριφορά του, αν και χοντροκομμένη πολλές φορές, σπαζαρ...και λοιπά, άλλες τόσες, δεν νομίζω ότι έχει φτάσει στο σημείο να δικαιολογεί ένα τόσο ακραίο μέτρο. Βέβαια οι διαχειριστές του forum έχουν τον τελευταίο λόγο, και συντάσσομαι με τους γενικούς κανόνες που έχουν θεσπιστεί.
Στα καθ'υμάς τώρα.
Θεώρησα την συγκεκριμένη κίνηση του Radical ως "ανέντιμη" για τους εξής απλουστατους λόγους: α)Δεν προσέφερε τίποτε απολύτως στην επιχειρηματολογια του, β) ήταν απλά μια κίνηση εντυπωσιασμού (αν και αδυνατώ να καταλάβω ποιος θα εντυπωσιαζόταν) γ) άγγιξε ένα λεπτό, προσωπικό θεμα στο οποίο θα μπορούσε τουλάχιστον να δείξει ένα στοιχειώδες δείγμα ευαισθησίας. Βεβαίως και προσέφερα το παράδειγμα της μητέρας μου οικειοθελώς, αλλά μόνο σαν παράδειγμα - δεν δημοσίευσα ολόκληρο το ιστορικό της (αν και, ακατανόητο γιατί, μου ζητήθηκε).
Απο κει και πέρα, την απάντηση στο ερώτημα που του είχα υποβάλλει, την πήρα - αφού με ψυχόβγαλε βέβαια.Στο σημείο αυτό ακολούθησα την πάγια τακτική μου, να αγνοήσω επιμελώς τον τόνο και τον τρόπο της εκφρασής του, τακτική που έχω ακολουθήσει και σε άλλα forums ή blogs, και να θεωρήσω το όλο ζήτημα λήξαν.
Αυτά εν είδει αυτού που το Reader's Diggest αποκαλεί "Μια Προσωπική Ματιά".
Για να συνοψίσω, θα σεβαστώ βεβαίως την όποια απόφαση των διαχειριστών, συνεχίζω ακόμα να αγνοώ επιμελώς τον Radical , τουλάχιστον μέχρι να αλλάξει κάπως την συμπεριφορά του (πράγμα που προβλέπω πως θα γίνει όταν παγώσει η Κόλαση),διαφωνώ με τον αποκλεισμό του αλλά δεν θα κατεβάσω σημαία μεσίστια αν φτάσει εκεί και, όπως λέει ο Μεγάλος Pat Condell...Peace!

Υ.Γ: :angelic-blueglow:
Οταν θελεις κατι παρα πολυ, όλο το Συμπαν συνομωτει για να το αποκτησει οποιοσδηποτε αλλος
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Καταρχάς πρέπει να ξεκαθαρίσουμε, έχοντας ξεμπερδέψει με τους χοντροκομμένους μου τρόπους που συνομολογούνται από όλο το φόρουμ σύσσωμο και μένα μαζί, για το ποια ακριβώς ήταν η διαμάχη. Ο Guysser, και χωρίς να έχει γίνει μνεία σε καμία συγκεκριμένη εναλλακτική θεραπεία, πόσο μάλλον πρόταση, για τον καρκίνο, ενημέρωσε πως η οικογένειά του έχει πληγεί από τη δύσκολη αυτή ασθένεια και μεταξύ άλλων είπε
Εσύ τι θα πρότεινες; Να πλακωθεί στα γαϊδουράγκαθα και στις εχινάτσεες, επειδή τα φάρμακα που παίρνει τα φτιάχνουν οι κακές φαρμακοβιομηχανίες;
και μετά την εκτενή απάντηση που μιλώ [χοντροκομμένα, ομολογουμένως] για καρκίνο μαστού και που είχε την επίμαχη φωτογραφία συμπληρώνει και το
η μητέρα μου θα έπρεπε να αποφύγει την χημειοθεραπεία και την φαρμακευτική αγωγή και να καταφύγη σε μεθόδους που προτείνεις εδώ και τόσα posts (φυτικά εκχυλίσματα, βότανα κλπ) ή όχι;
'συκοφαντώντας' με [ΟΚ, μπορεί να εκνευρίστηκε από την απάντησή μου, δεκτόν] οτι δήθεν πρότεινα μεθόδους θεραπείας, πόσο μάλλον για τον καρκίνο - αυτό είναι και το σημείο που με λέει ανέντιμο, επειδή δημοσίευσα φωτογραφία μιας μαστεκτομής από το άρθρο της Wikipedia

έχουμε και λέμε, για τη φωτό
α)Δεν προσέφερε τίποτε απολύτως στην επιχειρηματολογια του
φυσικά και προσέφερε στην επιχειρηματολογία μου. Δε γνωρίζουν όλοι, [π.χ. τα 20χρονα που θα κληρονομήσουν το σάπιο σύστημα υγείας που θα τους δώσουμε όλο χαρά] τι σημαίνει μαστεκτομή, δηλαδή η αφαίρεση μέρους του μαστού. Επίσης, όταν εμφανίζεσαι ως υποστηρικτής της μεθόδου αυτής, υπονοόντας οτι οι άλλες μέθοδοι πρέπει να καούν στη πυρά, [ΟΚ δε το είπες, αλλά ειρωνεύτηκες τις ιδέες μου τη στιγμή που κάθε άλλο παρα προτάσεις προς θεραπεία ήταν] , πως είναι άσχετο με την επιχειρηματολογία μου να εξετάσω κριτικά ποιά είναι αυτή η μονοπωλιακή μέθοδος και ποιά είναι η εικόνα της, ειδικά όταν υπονοείται οτι ΕΓΩ ΛΕΩ ΜΠΟΥΡΔΕΣ , δηλαδή πως αυτή η μέθοδος είναι σουπερ ντούπερ και όλα τα άλλα είναι μούφες ?????
β) ήταν απλά μια κίνηση εντυπωσιασμού
αν ήταν απλά μια κίνηση αντυπωσιασμού τότε πως δεν είχε σχέση με την επιχειρηματολογία μου? Ναι είναι -μεταξύ άλλων, και όχι απλα- μια κίνηση εντυπωσιασμού που σκοπό είχε να δείξει οτι αυτή η τρέχουσα μέθοδος μπορεί στο μέλλον να βελτιωθεί π.χ. να παρακάμψουμε τον ακρωτηριασμό... Όμως αυτοί τους οποίους κατηγορώ και τους οποίους έμμεσα υπαρασπίστηκες αρνούνται να εξετάσουν κάτι άλλο παρα μόνο το συγκεκρικένο πρωτόκολλο, το οποίο κάθε άλλο παρά τέλειο είναι, αλλά παρόλαυτά είναι χρυσορυχείο για αυτούς που υπερασπίζονται το μονοπώλιό του.
(αν και αδυνατώ να καταλάβω ποιος θα εντυπωσιαζόταν)
ίσως έτσι εξηγούνται αρκετά, μιας και η φωτογραφία ήταν αρκετά 'εντυπωσιακή' , αρκετά για να με χαρακτηρίσεις αναίτια ανέντιμο, να αφαιρεθεί η φωτογραφία από το post μου ως κάτι που "κρίθηκε ότι μπορεί να είναι οδυνηρή και προσβλητική για πρόσωπα που έχουν ιδία πικρή πείρα του τι σημαίνει αυτό, ενώ δεν είναι διόλου αναγκαία για την κατανόηση του κειμένου", και να μου γίνει σύσταση να βελτιώσω τη συμπεριφορά μου. Κοινώς, ενώ ήταν παντελώς αρνητική και κατά μου η όλη ιστορία αυτή, η φωτογραφία όντως προκάλεσε εντύπωση

Μπαμπινιώτης, εντύπωση: (1) η εικόνα που αφηνει ένα εξωτερικό ερέθισμα [θέαμα άκουσμα πρόσωπο κατάσταση] στη συνείδηση, ο τρόπος με τον οποίο αξιολογεί η συνείδηση το ερέθισμα αυτό (2) η άποψη (για κάποιον/κάτι) που προκύπτει ως άμεση αντίδραση σε κάτι που βλέπει ή ακούει κανείς
γ) άγγιξε ένα λεπτό, προσωπικό θεμα στο οποίο θα μπορούσε τουλάχιστον να δείξει ένα στοιχειώδες δείγμα ευαισθησίας.
αυτό είναι δείγμα κυνικότητας, χοντράδας, κτλ αλλά οχι ανεντιμότητας. Πάντως εκείνη την ώρα συζητούσαμε [εγώ, εσύ απλά έκανες μια ερώτηση υπονοόντας οτι εγώ είμαι κανας ηλίθιος που ισχυρίζεται οτι το Χ θεραπεύει τον καρκίνο] συζητούσαμε επι επιστημονικής βάσης, και δεν υπήρχε κανένας λόγος να αναφέρεις το πρόβλημα του συγγενικού σου προσώπου για να συζητήσουμε για τον καρκίνο και αυτά που μου καταλόγισες.

Βεβαίως και προσέφερα το παράδειγμα της μητέρας μου οικειοθελώς, αλλά μόνο σαν παράδειγμα
θα σου αντιγυρίσω λοιπόν οτι π.χ. το παράδειγμά σου ήταν ανέντιμο γιατί

1) δεν πρόσφερε τίποτα στο επιχείρημά σου - θα μπορούσες να πεις πως ο καρκίνος του μαστού θεραπεύεται, γενικά απο το τρέχον πρωτόκολλο.
2) ήταν απλά ένας εντυπωσιασμός
3) με υπεβαλλες, ίσως οχι συνειδητά, στο να μην απαντήσω, ακριβώς επειδή το θέμα ειναι λεπτό και προσωπικό.

Το πρόβλημα είναι οτι η αλήθεια είναι δυσάρεστη, και εγώ υπήρξα απλά ο αγγελιοφόρος στο συγκεκριμένο παράδειγμα. Η συζήτηση δεν μιλούσε για τον καρκίνο πριν παρέμβεις, εσύ επέλεξες να εστιάσεις στο δικό σου παράδειγμα, ζητώντας μου [στο άσχετο] αντιπρόταση θεραπείας.
- δεν δημοσίευσα ολόκληρο το ιστορικό της (αν και, ακατανόητο γιατί, μου ζητήθηκε).
κατα την ταπεινή μου γνώμη ακατανόητο είναι να ζητήσεις από κάποιον θεραπευτική πρόταση χωρίς να του δώσεις ιστορικό. Αυτό το σχόλιο το έχω ξανακάνει, αλλά δεν απαντήθηκε. Προφανώς δεν περίμενα να μου δώσεις ιστορικό, αλλά να σου δείξω οτι η ερώτησή σου ήταν κάπως άκυρη, γιαυτό και δε σου απάντησα την πρώτη φορά.

Οι συναισθηματισμοί πάντως δε νομίζω οτι έχουν θέση σε τέτοια θέματα, κι αν έχουν, έχει θέση και η φωτογραφία και τα αναπάντητα ερωτήματα για το πως ήταν όλη αυτή δεκαετία της θεραπείας. Πως γίνεται να συζητήσουμε για έναν καρκίνο κρύβοντας κάτω από το χαλί τα δεδομένα, ιατρικές φωτογραφίες, την περιγραφή της θεραπείας και της ποιότητας ζωής του ασθενή αλλά και των προβλημάτων και παρενεργειών της, επειδή είναι 'λεπτό ζήτημα' - που όντως είναι?

******

Κάποιος π.χ. λέει οτι η μοναδική νόμιμη θεραπεία και ιδανικότερη μέθοδος είναι να κόψουμε το μέλος που ασθενεί [και μετά να γίνει χημειοθεραπεία /ακτινοθεραπεία] , ενώ ειρωνεύετε την άποψη μου που υποστηρίζει οτι οι εναλλακτικές μέθοδοι πρέπει να ερευνηθούν και να συνδυαστούν με τη συμβατική επιστήμη, θέλοντας , χωρίς να το λέει ξεκάθαρα, να ανάγει τον ακρωτηριασμό+χημειοθεραπεία+ακτινοθεραπεία ως το σουπερ ντούπερ εργαλείο.

Θεώρησα οτι αφού είναι τόσο σουπερ ντούπερ, και οτι δε χρειάζομαστε καμία άλλη έρευνα επι τούτου καθώς φαίνεται, να δημοσιεύσω και την εικόνα της σουπερ ντούπερ μεθόδου. Τον ακρωτηριασμό δηλαδή.

Ζητώ συγγνώμη αν σε έθιξα/στεναχώρησα γιατί αναίσθητος δεν είμαι, και προφανώς έχεις περάσει πολλά με την ιστορία αυτή. Καταλαβαίνω την αγανάκτηση κάποιου που τα έχει περάσει και που ακούει διάφορα που τα εκλαμβάνει παλαβά και τσαρλατανίστηκα. Αλλά πργματικά, όπως είπα, οι ιδέες μου είναι υγιέστατες και τεκμηριωμένες, και μέχρι τώρα σε μεγάλο βαθμό αναπάντητες από αυτούς που τόσο γενναιόδωρα επιδίδονται στο debunking...

Σορρυ και για τον επιθετικό τόνο στην πρώτη μου απάντηση στο ερώτημα σου, εκεί όντως ήμουν πέραν του ταιριαστού επιθετικό, αλλά θεωρώ οτι με προκάλεσες και συ.

Οι ιδέες μου για την ιατρική έχουν ως επίκεντρο τη βελτίωση της ποιότητας ζωής του ασθενή, την αλλαγή οπτικής του γιατρού σε ένα πιο ανθρωποκεντρικό μοντέλο, την αποκατάσταση της αλήθειας σχετικά με μεθόδους που η βιομηχανία της ιατρικής αρνείται πεισματικά να ερευνήσει πόσο μάλλον να ενσωματώσει στην πρακτική της και τελικά την περαιτέρω κατανόηση του εαυτού και του σώματός μας.
τουλάχιστον μέχρι να αλλάξει κάπως την συμπεριφορά του (πράγμα που προβλέπω πως θα γίνει όταν παγώσει η Κόλαση)
Θα διαπιστώσεις οτι όσο περισσότερο αυτοί που μου απευθύνουν το λόγο μιλούν για αυτά που πραγματικά μιλάω, τις ιδέες μου, και δεν παραχαράζουν τους ισχυρισμούς μου είμαι κοσμιότατος και ευγενέστατος.

Peace & Υγεία [είτε με οζον είτε με χημειοθεραπεία]
Κλειδωμένο