Περι αποκλεισμού Radical : Προειδοποίηση

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Άβαταρ μέλους
Δανάη_
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009 23:27
Όνομα Ιστότοπου: -

Λοιπόν, αν μπορώ να πω κι εγώ κάποια γνώμη, δεν είμαι σύμφωνη με την πιθανή σου διαγραφή, Radical. Βέβαια οι διαχειριστές έκριναν πως έπρεπε να σου στείλουν μια προειδοποίηση. Δεν θα κρίνω την πράξη τους. Δεν έχω καμιά εμπειρία από διαχείριση φόρουμ. Μάλιστα αυτό είναι το πρώτο στο οποίο ξεκίνησα να γράφω.

Στο θέμα με την φωτογραφία της μαστεκτομής : η αλήθεια είναι πως με ενόχλησε και μένα η παράθεση μιας φωτογραφίας τη στιγμή που κάποιος το έχει βιώσει το θέμα άμεσα ή έμμεσα (δεν έχει σημασία). Δεν το θεώρησα ωστόσο «ανέντιμο» ή εσκεμμένο από τη μεριά σου. Απλά μου φάνηκε κάπως «χοντρό», χωρίς τακτ.

Radical, εκείνο που με ενοχλεί σε σένα στο έχω πει. Το ύφος σου είναι συχνά εριστικό και απότομο. Τουλάχιστον εγώ έτσι το εκλαμβάνω και αυτό με αποτρέπει κάποιες φορές από το να πάρω μέρος σε θέματα που ανοίγεις. Πες το «κόλλημα», πες το αδυναμία, πες το όπως θες. Αν και στο θέμα της ομοιοπαθητικής, απλά δεν έχω ασχοληθεί, δεν με ενδιαφέρει και τόσο, επομένως δεν έχω κάτι να πω κι έτσι το παρακολουθώ απλά, όταν έχω χρόνο.

Όμως περισσότερο με ενοχλεί η συνήθειά σου να αναφέρεσαι γενικά κι αόριστα σε πράγματα για τους υπόλοιπους συνομιλητές σου. Δηλαδή το να πετάς σπόντες και καρφιά, μέσα σε διάφορα θέματα άσχετα ως επί το πλείστον. Στο έχω ξαναπεί και ίσως να μην το κατάλαβες. Θα προτιμούσα να είσαι πιο συγκεκριμένος σ΄ αυτά που κατηγορείς κάποιους, για να μπορεί και ο άλλος να σου απαντήσει. Οι γενικές και αόριστες "βολές" δεν νομίζω πως βοηθούν την εξέλιξη της συζήτησης.

Λοιπόν, απλά τα σκέφτηκα όλα αυτά και ήθελα να στα πω.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

xarxar έγραψε:Όποιος δε δέχεται το ρόλο τους - όσο άδικο κι αν έχουν - νομίζω ότι μπορεί να εκφράσει τις αντιρρήσεις του, αλλά αν δε βρει άκρη μπορεί κάλλιστα να φτιάξει ή να πάει σε πιο δημοκρατικά - κατά τη γνώμη του - φόρουμ.
Ακόμα και αν ο τίτλος του φόρουμ ήταν «VW beetle» -εφόσον πρόκειται για φόρουμ και όχι μπλογκ- ως υποτιθέμενος φαν του σκαραβαίου δεν θα το κούναγα αν δεν με διώχνανε.
Εδώ ο τίτλος είναι «Αθεΐα», σίγουρα το πρόσεξες. Μήπως κατά την άποψή σου θα πρέπει να πηγαίνουμε και σε πιο δημοκρατική χώρα όταν δεν είναι εύκολος ο εκδημοκρατισμός της δικής μας;
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

ΔΤ, έστω ότι πηγαίνεις σε ένα φροντιστήριο να μάθεις μία γλώσσα, και ένας από τους συμμαθητές σου κάνει το μάθημα μπάχαλο, είτε εσκεμμένα είτε ακούσια.
Η πρώτη αντίδραση του δασκάλου είναι η παρατήρηση, η δεύτερη είναι η αποβολή.
Αν είσαι εσύ ΔΤ ο μπαχαλάκιας, δικαίωμά σου να περιμένεις μέχρι να σε αποβάλλουν, δικαίωμα και του δάσκαλου είναι να σε αποβάλλει.
Δικαίωμα και των υπολοίπων είναι να αποκομίσουν αυτό που προσδοκούν.
Ταπεινή μου άποψη είναι πως δεν πρέπει να φτάσει η κατάσταση στο σημείο να επέμβουν οι μαθητές, ώστε να ευδοκιμήσει να δράσει ο δάσκαλος. Μπορείς να τον κατηγορήσεις για αδράνεια.

ΔΤ, μόνο για αδράνεια μπορείς να κατηγορήσεις τους "δασκάλους" του φόρουμ, όχι για το αντίθετο. Και νομίζω ότι αυτή είναι η αντίληψη των περισσοτέρων "μαθητών" του φόρουμ.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Απο πότε ο συντονιστής/διαχειριστής πήρε το ρόλο του δασκάλου / καθοδηγητή ???!?!??! Καινούργιο αυτό.

Η γνώμη μου είναι πως όποιος ενοχλείται θα πρέπει να το εκφράζει. Επίσης, όποιος ενοχλεί και δημιουργεί πρόβλημα προαφανώς και πρέπει να φύγει. Δεν τίθεται θέμα. Απλά προσωπικά, θα λάμβανα υπόψη το αν + τι λέει ο εξερχόμενος αγενής, μου κάνει εντύπωση δηλαδή που τη στιγμή της διαφωνίας και επιχειρηματολογίας, το μόνο πράγμα που σχολιάζεται από την πάρτη μου, το μόνο που παρατηρείτε στα λόγια μου είναι η εριστικότητα.
Θα προτιμούσα να είσαι πιο συγκεκριμένος σ΄ αυτά που κατηγορείς κάποιους, για να μπορεί και ο άλλος να σου απαντήσει. Οι γενικές και αόριστες "βολές" δεν νομίζω πως βοηθούν την εξέλιξη της συζήτησης.
οι βολές μου δεν είναι γενικές ούτε αόριστες. Φαίνονται έτσι διότι δεν απαντιώνται σχεδόν ποτε. Παράθεσε ποια περίπτωση εννοείς, αυτή τη στιγμή μιλάς γενικά και αόριστα για κάτι που κάνω. Κάνε το συγκεκριμένο. Για ποια περίπτωση θεωρείς οτι οι βολές μου ήταν αόριστες και 'δε μπορεί ο άλλος να απαντήσει'?
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Radical, προσωπικά δεν θέλω να σου απαντάω ακριβώς επειδή είσαι εριστικός, και με νευριάζεις αφάνταστα. Είναι ο τρόπος με τον οποίο γράφεις και απαντάς στους άλλους ο οποίος με ενοχλεί και πραγματικά, αν δεν τον αλλάξεις, εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να συζητήσω μαζί σου. Διότι δεν κάνεις συζήτηση απλά φέρνεις αντιρρήσεις, γίνεσαι επιθετικός προς τους άλλους, και πραγματικά εξοργίζεις τους συνομιλητές σου. Και αυτός είναι ο λόγος που σπάνια διαβάζω και τα Post που κάνεις και που δεν θέλω να σου απαντήσω. Διότι είμαι άνθρωπος και μαζί σου είναι σίγουρο ότι θα ξεφύγω.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Radical έγραψε:όχι δεν ξέρω τι εννοείς.
Εννοώ ότι η συμπεριφορά σου δεν είναι αποδεκτή στο φόρουμ αυτό.
Radical έγραψε:δεν δείχνετε καμία ευαισθησία στο ότι σε αυτό το κόψιμο, κόβονται και κάποιες ιδέες.
Φυσικά και δείχνουμε, γι' αυτό και δεχομαστε να εκφράζεις εδώ τις ιδέες σου. Η αντίρρηση όπως ήδη είπαμε δεν αφορά το περιεχόμενο αλλά τον τρόπο. Αν σε ενδιαφέρει πράγματι αυτό, δείξε εσύ ευαισθησία στο γεγονός ότι η συμπεριφορά σου ίσως γίνει αιτία να στερηθούν οι ιδέες σου την φιλοξενία σε έναν χώρο με κάποια απήχηση, και άλλαξέ την.
Radical έγραψε:Δικάζομαι καιρό τώρα, ...
Δεν δικάζεσαι, σου γίνονται απλώς συστάσεις και προειδοποιήσεις για τον τρόπο έκφρασης και τη συμπεριφορά σου, τα οποία δεν είναι αποδεκτά στο φόρουμ αυτό.

Ο ενδεχόμενος (και όχι βέβαιος όπως υπονοείς) αποκλεισμός δεν συνιστά ποινή, αλλά μέσον διασφάλισης της ομαλής διεξαγωγής της συζήτησης, προς όφελος των μελών του φόρουμ. Το ίδιο ακριβώς ισχύει στη δική σου περίπτωση όπως και σε όλες τις άλλες.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

kmellos έγραψε:
AoratiMelani έγραψε:Kmellos, δεν είσαι σε θέση να ξέρεις αν γίνονται συστάσεις και προειδοποιήσεις σε επίπεδο συντονιστών και διαχειριστών. Επιπλέον, είσαι εκτος θέματος εδώ.
Βρήκες κάτι να πείς ε; χΑΟχυαο εκτος θέματος λέει....Δεν είπα πως ξέρω οτι δεν γίνονται συστάσεις σε επίπεδο συντονιστών και διαχειριστών ήταν ελαφριά ειρωνία για food for thought όπως λέει και ο κόμης, δεν ισχυρίστηκα οτι είναι γεγονός αλλα είσαι τόσο κοντοφθαλμη που αυτό κράτησες. Κράτα το καλά μην φύγει λοιπόν, με τα κουβαδάκια θα παίξουμε αλλη φορα οπότε και θα βρώ μια εξυπνάδα να σου πώ, τώρα δεν το κάνω γιατί όπως έιπα και στον γκρινιάρη το μόνο που θα βγέι απο αλλεπάλληλες εξυπνάδες είναι τα κόμπλεξ μας. Μπράβο πάντως με τάπωσες αν σε κάνει χαρούμενη κάτι τέτοιο.
Κμέλλος, όταν είπες "στους συντονιστές δεν κάνετε προειδοποιήσεις, έτσι;" είτε το εννοούσες ειρωνικά είτε όχι, έκανες μια δήλωση, προϋποθέτοντας ότι είναι σωστή. Προϋποθέτεις ότι οι συντονιστές καθόμαστε αυτάρεσκα και κρίνουμε τους χρήστες χωρίς να κάνουμε αυτοκριτική, ότι βλέπουμε την καμπούρα των άλλων και όχι τη δική μας. Αυτό ακριβώς λες, και αν το λες ειρωνικά, τόσο το χειρότερο: δεν φτάνει που εκτοξεύεις μια ανέρειστη κατηγορία, αλλά το κάνεις και με τέτοιον τρόπο που να προκαλέσεις και να ενοχλήσεις τους ανθρώπους που φροντίζουν τον χώρο αυτό όπου φιλοξενούνται οι συζητήσεις.

Είχα λοιπόν κάθε λόγο και κάθε δικαίωμα να επισημάνω το γεγονός ότι δεν μπορείς να ξέρεις τι λέμε οι συντονιστές μεταξύ μας, ούτε ξέρεις αν γίνονται συστάσεις και προειδοποιήσεις στους ίδιους τους συντονιστές για τη στάση τους απέναντι στα μέλη.

Ακόμη όμως και αν υποθέσουμε ότι είχα καταλάβει λάθος αυτό που λες, δεν δικαιολογείται να με προσβάλεις χαρακτηρίζοντάς με κοντόφθαλμη και κομπλεξικιά και υποθέτοντας ότι προσπαθώ να σε "ταπώσω". Αυτό που προσπαθώ είναι να απαντήσω στο ειρωνικό (κατά δική σου παραδοχή) σχόλιο κατά των συντονιστών με τρόπο όχι ειρωνικό αλλά ευγενικό, γεγονός που όχι μόνο δε μοιάζεις να εκτιμάς, αλλά που χλευάζεις κι από πάνω.

Ειλικρινά, τέτοιου είδους αντιδράσεις, όπως αυτή εδώ η δική σου και όπως του Ράντικαλ, με θλίβουν αφάνταστα. Σχεδόν μετανιώνω που επέμενα να ανοίξουμε αυτό το φόρουμ. Έχω κουραστεί απίστευτα με τη επιπολαιότητα που βλέπω σε πάρα πολλά μέλη.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Δανάη_
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009 23:27
Όνομα Ιστότοπου: -

Radical έγραψε:οι βολές μου δεν είναι γενικές ούτε αόριστες. Φαίνονται έτσι διότι δεν απαντιώνται σχεδόν ποτε. Παράθεσε ποια περίπτωση εννοείς, αυτή τη στιγμή μιλάς γενικά και αόριστα για κάτι που κάνω. Κάνε το συγκεκριμένο. Για ποια περίπτωση θεωρείς οτι οι βολές μου ήταν αόριστες και 'δε μπορεί ο άλλος να απαντήσει'?
Radical, οι βολές σου είναι συχνά και γενικές και αόριστες (έτσι φαίνονται σε μένα τουλάχιστον). Σκέφτηκες ποτέ πως ίσως γι΄αυτό δεν απαντιώνται και σχεδόν ποτέ? Γιατί να μπει στη διαδικασία ο άλλος να σου απαντήσει, αν δεν ξέρει αν αναφέρεσαι σ΄αυτόν ή σε κάποιον άλλον?

Ακόμα και στο νήμα αυτό που βρισκόμαστε είπες :
Radical έγραψε:Σε ουκ ολίγα ποστ είστε μειωτικοί και προσβλητικοί σύσσωμοι όλοι προς άλλους αντιφρονούντες και πιστούς, και απλά επειδή οι πιστοί είναι φλώροι και υποτακτικοί το ανέχονται μέχρι να τους κάνετε σκουπίδι και εξαφανιστούν.
δε σας βλέπω τόσο φλώρους οταν κάνετε ντου σε κανα πιστό
Και όταν ο Svoin σε ρώτησε πότε έγινε αυτό, η απάντησή σου ήταν και πάλι γενική και αόριστη.
Σε ρωτάω λοιπόν κι εγώ :
Για ποιους μιλάς? Γιατί δεν μπαίνεις στο νήμα, όπου διαπίστωσες κάτι τέτοιο να το πεις και να το σχολιάσεις? Και να σου απαντήσει ο άμεσα ενδιαφερόμενος.

Και εγώ μίλησα με πιστούς, όταν πρωτομπήκα εδώ. Τι δηλαδή? Πρέπει τώρα να ξαναδιαβάσω τις συζητήσεις που έγιναν, για να δω αν είπα κάτι, που ίσως να σε έκανε να σκεφτείς κάτι τέτοιο για μένα?

Νομίζεις πως βοηθάει κάτι τέτοιο τις συζητήσεις? Βοηθάει στο διάλογο?
Αν ναι, η γνώμη μου είναι πως κάνεις λάθος.
Αν όχι, τότε γιατί το κάνεις?

Εγώ πιστεύω πως έχεις ενδιαφέρουσες ιδέες. Γιατί δεν χαλαρώνεις λίγο, να χαλαρώσουμε και μεις, και να τα συζητήσουμε όλα αυτά ήρεμα και ωραία?
Άβαταρ μέλους
Skeftomilos
Δημοσιεύσεις: 429
Εγγραφή: 12 Δεκ 2009 16:16
Όνομα Ιστότοπου: Δεν έχω ιστότοπο καρντιά μου
Τοποθεσία: Ν.Κόσμος
Επικοινωνία:

Radical έγραψε:Το μόνο πράγμα που σχολιάζεται από την πάρτη μου, το μόνο που παρατηρείτε στα λόγια μου είναι η εριστικότητα.
Να σου εξηγήσω γιατί δε δίνω σημασία σε αυτά που λες.

Κάποια στιγμή πλήξης έκανα αναζήτηση στο Google για τη λέξη επιστήμη, και έπεσα σε μια συζήτηση στο φόρουμ atheia.gr. Δεν είχα ξανακούσει για αυτό το forum. Η συζήτηση ήταν ενδιαφέρουσα και οι συνομιλητές υψηλού επιπέδου - μορφωτικού και πολιτιστικού - με αποτέλεσμα να διαβάσω πολλές ακόμα συζητήσεις, και τελικά να γίνω μέλος. Επαναλαμβάνω ότι ο αρχικός λόγος που ήρθα σε επαφή με το φόρουμ ήταν μια στιγμή πλήξης, και ο λόγος που συνέχισα να παρακολουθώ τις συζητήσεις είναι ότι περνούσα καλά. Δηλαδή ο λόγος ήταν καθαρά εγωιστικός. Δεν άργησα φυσικά να διαπιστώσω ότι το επίπεδο των συνομιλητών δεν ήταν ομοιογενές. Υπήρχαν ορισμένα παρατράγουδα που χαλούσαν την καλή γενική εικόνα. Τα παρατράγουδα αυτά μείωναν την ευχαρίστησή μου, επομένως έβλαπταν τα εγωιστικά μου κίνητρα. Οι συντονιστές του φόρουμ δε φαίνονταν αρκετά προθυμοι ή δραστήριοι στο να διορθώσουν από μόνοι τους το πρόβλημα που αντιμετώπιζα, γι αυτό αναζήτησα αν υπήρχε τρόπος να προφυλάξω μόνος μου τον εαυτό μου. Μετά από λίγο ψάξιμο εντόπισα τη λειτουργία απόκρυψης μηνυμάτων, και σε χρόνο dt η αγία τριάδα των ταραξιών βρισκόταν όμορφα τακτοποιημένη στη σχετική λιστούλα. Αυτή η απλή κίνηση βελτίωσε την ποιότητα του φόρουμ - στα δικά μου μάτια - κατά 30%. Καταλαβαίνεις τώρα λοιπόν γιατί δε δίνω σημασία σε αυτά που λες. Διότι δεν τα διαβάζω.

ΥΓ προχτές σε αφαίρεσα από τη λίστα, γιατί μοιάζεις να παρουσιάζεις σημάδια βελτίωσης. :-)
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Λοιπόν έρχεται μεγάλο σεντόνι, παρόλο που αυτό το σχόλιο του Svoin (#25160) τα λέει όλα.

1ον Προσωπικά θεωρώ απαράδεκτο να δημοσιοποιούνται pm. Προσωπική άποψη.
ήθελα επίσης να στηρίξεις το ότι δεν έχω διάθεση για διάλογο.
Θα σου εξηγήσω εγώ. Όταν μιλάς ακραία, προσβλητικά και με σπόντες δεν έχεις διάθεση για διάλογο. Έχεις διάθεση να εκνευρίσεις τον άλλον. Επίσης θες ντε και καλά να ειπωθεί ένα συγνώμη σε θέματα που θεωρείς πως αδικήθηκες. Ενώ έχουν ειπωθεί σχόλια που ξεκαθαρίζουν λίγο το τοπίο, ανοίγουν έναν δρόμο για την συνειδητοποίηση πιθανής παρεξήγησης και την λύση της και θα μπορούσε να υπάρξει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ηρεμία σ’αυτό το φόρουμ. Αλλά όοοχι, θα ξαναρίξεις φιτιλιές. Επειδή θεωρείς πως αδικήθηκες και θες να "ταπεινώσεις" αυτούς που σε αδίκησαν (κατά την γνώμη μου). Αν αυτό εσύ θεωρείς πως μπορεί να οδηγήσει σε διάλογο καλώς. Δίνουμε διαφορετικό ορισμό στην λέξη, πάλι.
Σε ουκ ολίγα ποστ είστε μειωτικοί και προσβλητικοί σύσσωμοι όλοι προς άλλους αντιφρονούντες και πιστούς, και απλά επειδή οι πιστοί είναι φλώροι και υποτακτικοί το ανέχονται μέχρι να τους κάνετε σκουπίδι και εξαφανιστούν.
Συμφωνώ πως μερικές συμπεριφορές απέναντι σε πιστούς δεν είναι ωραίες, διαφωνώ με το σύσσωμοι. Αυτό βέβαια δεν δικαιολογεί τίποτα, σε σχέση με την δική σου συμπεριφορά.
Εγώ, από την άλλη που με δίκαια επιχειρήματα διαφωνώ με τη γραμμή που επιβάλετε στο φόρουμ και έχω καίρια σημεία κριτικής στις ομογενοποιημένες 'αθεϊστικές' συζητήσεις σας, έχει ήδη προαποφασιστεί πως θα αποκλειστώ.
Παράνοιες. Δεν έχει προαποφασιστεί τίποτα. Δεν σε βλέπω αποκλεισμένο παρόλο που έχεις προκαλέσει πάρα πολύ έντονα. Και γίνεσαι όλο και πιο έντονος κάθε φορά, λες και προσπαθείς να αποκλειστείς ρε παιδί μου... Πάντως γενικά ο,τι δίνει παίρνει ο καθένας.
…βέβαια, δεν έκανε τον κόπο να τις συντάξει, τουλάχιστον οχι μέχρι τη στιγμή που ήρθε το μήνυμα.
Του το ζήτησες;
Το θέμα αυτό αφορά τον αποκλεισμό μου από το φόρουμ λίγο πριν αυτός συμβεί. Θεώρησα σκόπιμο να μείνει η συλλογιστική πισω από αυτό, μιας και όπως είπα δεν άλλαξα συμπεριφορά από τότε που ήρθα. Ο ίδιος κάφρος είμαι.
Ε οπότε είναι θέμα του πόση υπομονή έδειξε το φόρουμ ε; :p
Η μετάνοια δεν υπάρχει στο λεξικό μου.
Η εξέλιξη κι η βελτίωση του χαρακτήρα;
Πολύ απλά λοιπόν, δε δίνετε καμία σημασία στο περιεχόμενο των γραπτών μου, τι με κάνει επιθετικό, ποιό είναι ο δίκαιο. Ούτε και έχετε τα ίδια μέτρα και σταθμά γενικά.
Το να δίνει κανείς σημασία σε κάποιον ή σε αυτά που λέει είναι κάτι που το κερδίζεις, όπως και τον σεβασμό.
Τα σεξιστικά σχόλια και περιεχόμενο δε σας ενοχλούν. Η φασιστική απαξίωση ευγενέστατων και χαμηλών τόνων ανθρώπων [που τυχαίνει όμως να είναι πιστοί] δε σας ενοχλεί.
Κάνεις λάθος. Έχουν ακουστεί υποστηρικτικά σχόλια για τους πιστούς (και όχι μόνο) από διάφορους εδώ μέσα όταν άλλοι τους μίλησαν άσχημα. Μήπως είσαι λίγο προκατειλημμένος;
Είναι η εριστικότητα της γαμημένης αλήθειας που δε μπορείτε. Είναι το ταμπού του καρκίνου. Είναι μάλλον οτι δεν έχω τρόπους οταν βλέπω υποκρισία και διπλά στάνταρντ.
Μήπως σ’αρέσει να τα βλέπεις παντού όμως; Κι εκεί που δεν υπάρχουν; Γιατί έτσι μπορείς να το παίζεις «μοναχικός κυνηγός της αλήθειας;».
συγγνώμη που σας σύγχυσα όλους. συγγνώμη που το πάθος μου για αλήθεια, με κάνει να γίνομαι μαλάκας κατά αυτών που θεωρώ 'λεκτικούς' αντιπάλους. Όλοι είμαστε λιγάκι αλαζόνες. Μερικοί το παρακάνουν. ΟΚ.
Όχι καμία συγνώμη δεν γίνεται δεχτή. Σιγά το πάθος για την αλήθεια. Το έχεις ανάγει σε «σταυροφορία» και κυνηγάς ανεμόμυλους.
Δικάζομαι καιρό τώρα,
Αυτό εμένα γιατί μου κάνει πάαααλι λίγο σε «την βρίσκω να είμαι θύμα, να ξεχωρίζω και να κυνηγάω ανεμόμυλους»;;;

Τα παραπάνω δεν τα λέω ως σίγουρες κρίσεις για σένα, υποθέσεις κάνω, προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται και φυσικά μπορεί να έχω κάνει και λάθος…
είμαι καλός ρήτωρ, όπως θα έχετε ήδη διαπιστώσει...
Πλάκα κάνεις έτσι;
το μόνο πράγμα που σχολιάζεται από την πάρτη μου, το μόνο που παρατηρείτε στα λόγια μου είναι η εριστικότητα.
Τι να κάνουμε; Κυριαρχεί.
δε σας βλέπω τόσο φλώρους οταν κάνετε ντου σε κανα πιστό
Ναι ρε Radical, sorry κιόλας που δεν πήρα την άδειά σου αλλά σ’ένα φόρουμ για την αθεΐα θέλω να μιλήσω με πιστούς. Την enchinacea την έχω ελαφρώς χεσμένη και δεν έχω και άπειρο χρόνο να κάθομαι να φιλοσοφώ για τα πάντα, τουλάχιστον όχι στο ίντερνετ. Τι να κάνουμε, μπορεί ένα θέμα να μην ενδιαφέρει πολλούς, να τους κρεμάσουμε; Δεν λέω πως είναι κακό που ανοίγεις τέτοια θέματα, καλά κάνεις. Αλλά δεν είναι και κανείς υποχρεωμένος να σου απαντήσει και δεν το βρίσκω λογικό να ενοχλείσαι και να κατηγορείς τον οποιοδήποτε πως στους πιστούς απαντάει ενώ σ’εσένα όχι. Επίσης μην το πάρεις στραβά αλλά ως τώρα προσωπικά δεν μου έχεις πει τίποτα καινούριο, τίποτα που να μην έχω σκεφτεί ή ξανακούσει ή συζητήσει - σε ό,τι με ενδιαφέρει τουλάχιστον. Γι'αυτό μπορεί και να μην ασχοληθώ καμιά φορά.

Πάντως εμένα δεν μπορείς να με κατηγορήσεις για φλωριά, τις απαντήσεις σου μία μία τις πιάνω και τις ξεκοκαλίζω, ελπίζω να είσαι ικανοποιημένος.

Η μελάνη είπε:
, ή να την χρησιμοποιήσεις για να ανοίξεις καυγά,
Ξέρεις, φαίνεται πως αυτό κάνεις συνεχώς. Πως θες να ανοίγεις καυγάδες. Δεν λέω πως αυτό θες, λέω πως αυτό φαίνεται να θες.
Αν σε ενδιαφέρει πράγματι αυτό, δείξε εσύ ευαισθησία στο γεγονός ότι η συμπεριφορά σου ίσως γίνει αιτία να στερηθούν οι ιδέες σου την φιλοξενία σε έναν χώρο με κάποια απήχηση, και άλλαξέ την.
Α μπράβο!! Πες τα χρυσόστομη. Μας έχεις πρήξει ότι δεν δίνουμε σημασία στις ιδέες σου. Ε άμα είναι τόσο σημαντικές πια μήπως να τις εξέφραζες κάπως διαφορετικά; Όταν αυτό στο λένε 100 άτομα μπορεί και να έχουν δίκιο ρε γαμώτο.

Ο xarxar είπε:
, αλλά αν δε βρει άκρη μπορεί κάλλιστα να φτιάξει ή να πάει σε πιο δημοκρατικά - κατά τη γνώμη του - φόρουμ.
Μπράβο. Γιατί μπορεί κάποιος να μένει σ’ένα φόρουμ που όπως λέει δεν τον εκφράζει και δεν του αρέσει ο τρόπος που λειτουργεί; Ε; Ε; Ε;

@Kmellos
Μιλάει γιατί αυτα έχουν παραγκονισθεί….
Μα βρε παιδί μου, δεν διαφωνούν και πολλοί μ’αυτά. Αλλά αφενός τα πετάει παντού κι αφετέρου έτσι όπως τα λέει προκαλεί, τι να κάνουμε; Μερικοί δεν μπορούν να μην απαντήσουν στην πρόκληση. Ούτε γω διαφωνώ επί της ουσίας με τον Radical στα περισσότερα, και στην αρχή πιστεύω πως του φέρθηκαν άδικα και ίσως κι άσχημα κάποιοι. Όμως αυτό ίσως τον τύφλωσε και ξεφεύγει τελείως (κατά την γνώμη μου). Βέβαια αρχίζω να πιστέυω πως μάλον θα ξέφευγε ούτως ή άλλως. Όπως και να έχει δεν αποτελεί δικαιολογία. Κι επίσης με το δικό σου ύφος εγώ προσωπικά δεν αρπάζομαι.


@Dtango
Βρε dtango εσύ το βιολί σου!!! Το ότι εσύ θεωρείς πως ένα φόρουμ που λέγεται αθεΐα θα πρέπει να έχει συγκεκριμένους σκοπούς και τρόπους λειτουργίας δεν σημαίνει πως έχεις δίκιο. Αυτά είναι απόψεις, όλοι έχουμε από μία. Επίσης νομίζω πως έχεις παρανοήσει το τι είναι ένα φόρουμ αλλά ας μην ξεφύγουμε κι άλλο από το θέμα.

@Δανάη
Δεν το θεώρησα ωστόσο «ανέντιμο» ή εσκεμμένο από τη μεριά σου. Απλά μου φάνηκε κάπως «χοντρό», χωρίς τακτ.
Μα αυτό είναι γεγονός. Ο Radical, συνειδητά ή ασυνείδητα δεν φαίνεται να σκέφτεται πως για κάποιον που έχει ζήσει κάτι ίσως να είναι ευαίσθητο το θέμα. Το οποιοδήποτε θέμα. Μου δίνει την εντύπωση πως κρίνει τα πάντα ως τρίτος χωρίς να προσπαθεί ποτέ να μπει στην θέση του άλλου.
Radical, οι βολές σου είναι συχνά και γενικές και αόριστες (έτσι φαίνονται σε μένα τουλάχιστον). Σκέφτηκες ποτέ πως ίσως γι΄αυτό δεν απαντιώνται και σχεδόν ποτέ? Γιατί να μπει στη διαδικασία ο άλλος να σου απαντήσει, αν δεν ξέρει αν αναφέρεσαι σ΄αυτόν ή σε κάποιον άλλον?
Συμφωνώ, επαυξάνω και προσθέτω πως καμιά φορά ο άλλος ίσως νιώθει πως καλείται να αποδείξει πως δεν είναι ελέφαντας κι ίσως να μην έχει όρεξη να μπει σε τέτοια διαδικασία.
Εγώ πιστεύω πως έχεις ενδιαφέρουσες ιδέες. Γιατί δεν χαλαρώνεις λίγο, να χαλαρώσουμε και μεις, και να τα συζητήσουμε όλα αυτά ήρεμα και ωραία?
Γιατί δεν θέλει;

Να πω εδώ, για όποιον άντεξε να διαβάσει όλο το κατεβατό ως το τέλος, πως θεωρώ ότι ο Radical μπορεί να γίνει συζητήσιμος αν θέλει. Και να κάνει κι ωραίες κουβέντες. Θεωρώ πως έχει παρεξηγηθεί σε κάποια θέματα και πως πολλές από τις απόψεις που του καταλογίζονται πως έχει δεν τις έχει, είναι παρανοήσεις. Παρόλα αυτά σε μεγάλο βαθμό το προκάλεσε ο ίδιος αυτό κι αν ήταν στο χέρι μου είναι πολύ πιθανό να τον απέκλεια από το φόρουμ γιατί δεν θεωρώ πως βοηθάει στην ομαλή διεξαγωγή διαλόγων. Θεωρώ πως ακόμη κι αν είχε να προσφέρει κάτι για την βελτίωσή του (του φόρουμ) δεν το κάνει, ίσως να κάνει και το αντίθετο.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Δανάη, οταν επιχειρηματολογώ για τις ιδέες μου δεν απαντάει κανείς. Τώρα θές να ψειρίσεις που και πότε στο φόρουμ αυτό κάποιοι κράξανε και χλευάσανε πιστούς? Ξαναλέω οτι έχει συζητηθεί αρκετές φορές, και αρκετές από αυτές είναι παλιότερες - πολύ πριν γραφτώ στο φόρουμ.
Radical, οι βολές σου είναι συχνά και γενικές και αόριστες (έτσι φαίνονται σε μένα τουλάχιστον). Σκέφτηκες ποτέ πως ίσως γι΄αυτό δεν απαντιώνται και σχεδόν ποτέ? Γιατί να μπει στη διαδικασία ο άλλος να σου απαντήσει, αν δεν ξέρει αν αναφέρεσαι σ΄αυτόν ή σε κάποιον άλλον?
αφού είναι έτσι, και τα post μου είναι τόσο αόριστα και γενικά, τότε γιατί θεωρούνται προσβλητικά??? Η πραγματικότητα πάντως είναι οτι οι ιδέες μου είναι σαφέστατες, και εγώ γουστάρω να συζητάω για ιδέες, όχι για πρόσωπα. Αν παρέθετες κάτι, θα μπορούσαμε να το δούμε. Διάλεξε εσύ περίπτωση. Ετσι στο γενικά τι να σου πω?

Η απάντησή μου στη svoin είναι επίσης σαφέστατη. Όποιος δεν έχει διαβάσει καθόλου τα Post μου και τα επίμαχα threads, δεν είναι λογικό να μου κάνει κριτική ούτε για τις ιδέες μου, ούτε για τις πρακτικές μου ούτε για τον τρόπο μου.

Μελάνη,
μια χαρά φαίνεται να τα λες
Φυσικά και δείχνουμε, γι' αυτό και δεχομαστε να εκφράζεις εδώ τις ιδέες σου.
δεχεστε να εκφράζω τις ιδέες μου, τις οποίες φροντίζετε να μένουν αναπάντητες. Σε πολύ εκτίμηση τις έχετε!!!
Η αντίρρηση όπως ήδη είπαμε δεν αφορά το περιεχόμενο αλλά τον τρόπο
όταν η Darkchild έδωσε το paper για το gingko ως paper που καταρρίπτει την αποτελεσματικότητα δήθεν ενός ομοιοπαθητικού φάρμακου ήταν σχετικά με το περιεχόμενο των ιδεών μου ή με τον τρόπο? Όταν έδωσε κάτι link για κάτι βότανα που δε σχολίασε τίποτα, ήταν για τον τρόπο ή ήθελε όντως να υποστηρίξει κάτι? Κι αν ναι, γιατί δε το έκανε?
Αν σε ενδιαφέρει πράγματι αυτό, δείξε εσύ ευαισθησία στο γεγονός ότι η συμπεριφορά σου ίσως γίνει αιτία να στερηθούν οι ιδέες σου την φιλοξενία σε έναν χώρο με κάποια απήχηση, και άλλαξέ την.
Οι ιδέες είναι ζωντανες, δεν στερούνται φιλοξενίας, δεν έχουν ανάγκη από φιλοξενία η αναγνώριση. Οι άνθρωποι έχουν ανάγκη την αναγνώριση. Η φιλοξενία του φόρουμ αυτού αρνήθηκε να αναγνωρίσει κατι στις ιδέες μου, μέχρι που αναγνωρίστηκε ο κακός μου χαρακτήρας από την επίσημη προειδοποίηση. Τώρα που υπάρχει επίσημη αφορμή για να διωχτώ [είναι επειδή τόλμησα να απαντήσω σε κάποιον που είχε οικογενειακή εμπειρία με τον καρκίνο, επειδή οταν προκλήθηκα, απάντησα, αυτή είναι η αφορμή] όλοι θυμήθηκαν τις ωραίες μου ιδέες.

Αλίμονο αν ζητιάνευα ελευθερία του λόγου σε ένα αθεϊστικό φόρουμ που θα έπρεπε ή θα περίμεναν ίσως κάποιοι να πρωτοπορεί στον τομέα αυτό. Δεν είναι τυχαίο που ελάχιστοι την υπερασπίζονται. Ευχαριστώ τη Δανάη εκ μέρους της ελευθερίας.

Οι ιδέες μου είναι ενάντιες προς κατ'εμέ δογματικούς τρόπους σκέψης που φαίνεται να εκφράζουν σε μεγαλο βαθμό το μέσο άθεο. Αν ήθελα να στεγάσω τις ιδέες μου στο φόρουμ αυτό, όπως άλλοι, θα το έκανα στρατηγικά και προσεκτικά, μιας και εκ των πραγμάτων ο βασικός πυρήνας που αποτέλεσε και την αφορμή για την προειδοποίηση για το ban μου, το ζήτημα ο επιστημονισμός ως δόγμα, είναι αντίθετο προς αυτό που πρεσβεύει το φόρουμ αυτό και οι διαχειριστές του. Η επιλεκτική λοιπόν μεταχείρισή μου [το double standard που προείπα και δε σχολιάστηκε] δε μπορεί να μην έχει σχέση με αυτό και να έχει ΜΟΝΟ με τη συμπεριφορά μου.

Αν η διαχειριστική ομάδα θεωρούσε οτι η ιδέες μου είναι αξιόλογες, αλλά κάνω μαλακία στον τρόπο, θα είχαν μπει στον κόπο να επικοινωνήσουν μαζί μου καιρό τώρα, αντί να κουράζονται, όπως δηλώνεις Μελάνη, με τις υποχρεώσεις που δημιουργεί η διαχείριση και η αστυνόμευση σε ενα διαχειριστή, ειδικά σε σχέση με αχάριστους και κακότροπους ανθρώπους, όπως φανταζομαι με θεωρείς.

Προσέξτε πως έχει αλλάξει το σκηνικο: κανείς δε λέει τώρα τίποτα κακό για τις ιδέες μου - κανείς όμως δε τις υπερασπίστηκε στις ενότητες τους όμως! Και δεν είχα πάντα κακή συμπεριφορά!! Με ειρωνεύτηκαν όμως ή παραποίησαν τα λόγια μου ουκ ολίγες φορές!

Ο 'συνωμοσιολόγος' που έλεγε για ζωδια, ομοιοπαθητική, βότανα, την κακή επιστήμη και τα συμφέροντα, όλα αυτά που γενναιόδωρα ειρωνευόσασταν στην αρχή, ξαφνικά αποδεικνύεται πως λόγω κακής διατύπωσης και συμπεριφοράς παρεξηγήθηκαν οι ιδέες του.


******

Darkchild, επιχείρησες να κάνεις διάλογο και δεν μπόρεσες, δεν έβγαλες δεύτερη κουβέντα, σε δυο τρεις περιπτώσεις. Εσύ λες οτι είναι ο τρόπος μου. Εγώ λέω οτι δεν ξέρεις να διαβάζεις επιστημονικά papers ή απλά έτυχε να κάνεις 2-3 λαθάκια απο βιασύνη και μετά επίμονα δεν είχες το σθένος να το παραδεχτείς, αλλά επέμενες να με απαξιώνεις ωθώντας και εμένα να πω καφρίλες.

Το οτι ουδέποτε παραδεχτηκες οτι έδωσες παραπλανητικά στοιχεία , ότι έκανες λάθος, και οτι ΜΟΝΟ η μελάνη το σχολίασε, δε μπορεί να παρά να με κάνει να πιστέψω οτι εσύ είσαι αυτή που δεν αντέχει το διάλογο με μένα [όπως έχω πει, με τους πιστούς που είναι εύκολα θύματα, μια χαρά τον κάνεις το διάλογο] και πως εσύ έχεις πείσει τον εαυτό σου πως έχεις κάποιο αλάθητο, και όσο δίκιο κι αν έχεις για τον τρόπο μου, θεωρώ οτι όντως δεν έχεις αρκετές γνώσεις και όντως είσαι υπερβολικά δογματική για να συζητήσεις μαζί μου χωρίς να εκνευριστείς...

Τώρα βέβαια που έχουμε συμφωνήσει στο τι 'κωλόπαιδο' είμαι, ο καθένας μπορεί να ισχυριστεί οτι εκνευρίστηκε από τον τρόπο μου, όμως υπάρχει και η παράμετρος 'εκνευρίζομαι διότι το κωλόπαιδο έχει δίκιο'

Κοινώς δε σου αρέσει που δεν είμαι ο συνωμοσιολόγος ή ο πορωμένος με την εναλλακτική ιατρική που νόμισες στην αρχή. Γιατί δεν λες οτι έχεις να πεις στα θέματα που κοντραριστήκαμε, όσο έχω την ευκαιρία να απαντήσω? Ή μήπως και τώρα που μιλάμε φταίει οι τρόπος μου?

*************

Είναι πάντως χαρακτηριστικό πως μόνο εγώ φαίνεται να έχω κάνει 'λάθη' ή λάθη - και να τα παραδέχομαι.

Το συμπέρασμα λέει λοιπόν οτι δεν έχω καμία θέση εδω μέσα αφού το μόνο που έχω να προσφέρω είναι αρνητική ενέργεια.

Και φτάνει πια με το αν μπορώ να κάνω συζήτηση. Όποιος ισχυρίζεται κάτι τέτοιο, θα πρέπει να το έχει δοκιμάσει. Για να το δοκιμάσει θα πρέπει να το θέλει. Όχι οτι πρέπει να το θέλει.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Radical, συμβιβάσου με την ιδέα ότι έστω και αν λέμε σωστά πράγματα, δεν εισακουόμαστε, εάν βρίζουμε-ειρωνευόμαστε-είμαστε εριστικοί. Live with this. Δεν αφορά μόνο αυτό το φόρουμ, ισχύει παντού. Είναι θέσφατο. Μόνο η μάνα σου θα σ' ακούει ενώ λες κάτι ασχημονώντας.
Από την άλλη, παραδέξου ότι στα περισσότερα φόρουμ θα σε είχαν σουτάρει ήδη. Δεν μπορεί να μην μας φτάνει η "περισσή" δημοκρατία και να απαιτούμε "ασύδοτη" δημοκρατία.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Radical έγραψε:Η φιλοξενία του φόρουμ αυτού αρνήθηκε να αναγνωρίσει κατι στις ιδέες μου, μέχρι που αναγνωρίστηκε ο κακός μου χαρακτήρας από την επίσημη προειδοποίηση.
Ούτε και τώρα αναγνωρίζουμε κάτι το ιδιαίτερο στις ιδέες σου, πέρα από το δικαίωμά σου να τις εκφράζεις ελεύθερα.
Radical έγραψε:Τώρα που υπάρχει επίσημη αφορμή για να διωχτώ [είναι επειδή τόλμησα να απαντήσω σε κάποιον που είχε οικογενειακή εμπειρία με τον καρκίνο, επειδή οταν προκλήθηκα, απάντησα, αυτή είναι η αφορμή] όλοι θυμήθηκαν τις ωραίες μου ιδέες.
Ο τρόπος που απάντησες στον Geysser δεν είναι η αφορμή για να διωχτείς (δεν ξέρω αν το πρόσεξες, αλλά δεν έχεις διωχτεί, απλώς σου έγινε μια προειδοποίηση), ήταν η αφορμή για να σταλεί η προειδοποίηση. Η αιτία της προειδοποίησης είναι ο τρόπος που εκφράζεσαι, πράγμα για το οποίο σου έχουν ήδη γίνει ουκ ολίγες παρακλήσεις και συστάσεις δημοσίως και με ευγένεια.
Radical έγραψε:Οι ιδέες μου είναι ενάντιες προς κατ'εμέ δογματικούς τρόπους σκέψης που φαίνεται να εκφράζουν σε μεγαλο βαθμό το μέσο άθεο. Αν ήθελα να στεγάσω τις ιδέες μου στο φόρουμ αυτό, όπως άλλοι, θα το έκανα στρατηγικά και προσεκτικά, μιας και εκ των πραγμάτων ο βασικός πυρήνας που αποτέλεσε και την αφορμή για την προειδοποίηση για το ban μου, το ζήτημα ο επιστημονισμός ως δόγμα, είναι αντίθετο προς αυτό που πρεσβεύει το φόρουμ αυτό και οι διαχειριστές του.
Ράβδος εν γωνία, άρα βρέχει.
Ο λόγος που σου έγινε προειδοπόιηση είναι ο τρόπος που εκφράζεσαι και όχι το περιεχόμενο των ιδεών σου.
Προσωπικά διαφωνώ με τις περισσότερες ιδέες σου, αλλά δεν έχω αντίρρηση να τις εκφράζεις, αρκεί να το κάνεις κόσμια και με σεβασμό στον συνομιλητή.
Δεν έχει καμμία σημασία αν οι ιδέες σου είναι ή όχι αξιόλογες. Αν δεν είναι, απλώς εκφράζουμε τις αντιρρήσεις μας. Η προειδοποίηση σου έγινε για τον τρόπο σου και όχι για τις ιδέες σου (επανάληψη μήτηρ μαθήσεως, το ξαναλέω μπας και χωρέσει στο κεφάλι σου).
Radical έγραψε:Προσέξτε πως έχει αλλάξει το σκηνικο: κανείς δε λέει τώρα τίποτα κακό για τις ιδέες μου...
Φυσικά, είναι εκτός θέματος εδώ. Ό,τι έχουμε να πούμε για τις ιδέες σου, το λέμε στις αντίστοιχες συζητήσεις.
Radical έγραψε:...κανείς όμως δε τις υπερασπίστηκε στις ενότητες τους όμως!
Και γιατί θα έπρεπε; Το ότι πρεσβεύουμε ελευθερία του λόγου δεν σημαίνει ότι οφείλουμε και να υπερασπιζόμαστε κάθε άποψη που ακούγεται εδώ μέσα. Αν θέλεις αποδοχή στις ιδέες σου θα πρέπει να την κερδίσεις.
Radical έγραψε:Και δεν είχα πάντα κακή συμπεριφορά!
Πράγματι, δεν είχες πάντα κακή συμπεριφορά. Οι συστάσεις και η προειδοποίηση αφορά τις περιπτώσεις που είχες, και δεν ήταν λίγες.
Radical έγραψε:Και φτάνει πια με το αν μπορώ να κάνω συζήτηση. Όποιος ισχυρίζεται κάτι τέτοιο, θα πρέπει να το έχει δοκιμάσει.
Εγώ το δοκίμασα, όπως καλά γνωρίζεις, και απελπίστηκα. Και φτάνει πια με την συμωμοσιολογική καραμέλα ότι σε πολεμάμε για τις προοδευτικές ιδέες σου.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

ΜΕΛΑΝΗ:
Ούτε και τώρα αναγνωρίζουμε κάτι το ιδιαίτερο στις ιδέες σου, πέρα από το δικαίωμά σου να τις εκφράζεις ελεύθερα.
προς τι ο πληθυντικός? ποιούς εκφράζεις?
Ο τρόπος που απάντησες στον Geysser δεν είναι η αφορμή για να διωχτείς (δεν ξέρω αν το πρόσεξες, αλλά δεν έχεις διωχτεί, απλώς σου έγινε μια προειδοποίηση), ήταν η αφορμή για να σταλεί η προειδοποίηση.
ναι , τι ακριβώς έκανα και ήταν άσχημο στο Geysser? Το ξαναρώτησα αυτό....
Προσωπικά διαφωνώ με τις περισσότερες ιδέες σου
ευχαριστώ, αυτό ήθελα να τονίσω

καμία συνωμοσιολογική καραμέλα. Απλά ήθελα να υπογραμμίσω την πραγματικότητα του οτι ο μοναδικός ιδιοκτήτης-διαχειριστής, διαφωνεί με τις περισσότερες ιδέες μου. Δε λέω οτι δεν έχω κακό τρόπο κι οτι δεν είναι αυτός ο λόγος της προειδοποίησης, λέω οτι παίζουν ρόλο και οι ιδέες μια ψιλή. Έτσι πιστεύω.

Αν θέλεις αποδοχή στις ιδέες σου θα πρέπει να την κερδίσεις.
χεχ, προφανώς απέτυχα!! :D
...αν μπορώ να κάνω συζήτηση. Όποιος ισχυρίζεται κάτι τέτοιο, θα πρέπει να το έχει δοκιμάσει.
Εγώ το δοκίμασα, όπως καλά γνωρίζεις, και απελπίστηκα.
πότε? πότε δηλαδή με απέρριψες ως συνομιλητή εφόσον κατάλαβες δεν βγάζεις άκρη μαζί μου?
τότε με τα ζώδια? [αλήθεια ρωτάω, γνήσια απορία, ποιό θέμα συζητούσαμε?]

Κόμη, δε διαφωνώ
Από την άλλη, παραδέξου ότι στα περισσότερα φόρουμ θα σε είχαν σουτάρει ήδη.
ελληνικά φόρουμ μάλλον ναι.

Ααχχχ. έρχομαι στην Ιοκάστη

Ιοκάστη, νομίζω πως η παράθεση παλιότερου post μου από σένα τη στιγμή που η συζήτηση έχει προχωρήσει με κάνει να φαίνομαι οτι "γίνομαι ολοένα πιο έντονος" ή η ατάκα οτι 'εκεί που πάει κάτι να λυθεί ρίχνω φυτιλιές' , όχι η πορεία της συζήτησης καθαυτή. Δε βλέπω φυτιλιές.

στο σχόλιο της svoin που 'τα λέει όλα' απάντησα. δεν έχει διαβάσει καν τα post μου!
Επίσης θες ντε και καλά να ειπωθεί ένα συγνώμη σε θέματα που θεωρείς πως αδικήθηκες.
δεν έχεις καταλάβει. καμία συγγνωμη δεν ζητάω. δε το βλέπω προσωπικά. τα θέματα που αναφέρεσαι που τονίζω ακόμα έχουν να κάνουν με την αποκατάσταση της αλήθειας και την τιμιότητα περισσότερο, όχι με το ότι έχω παρεξηγηθεί προσωπικά.
…βέβαια, δεν έκανε τον κόπο να τις συντάξει, τουλάχιστον οχι μέχρι τη στιγμή που ήρθε το μήνυμα.
Του το ζήτησες;
ναι ζήτησα εξηγήσεις. όχι με πολύ κόσμιο τρόπο αν θυμάμαι καλά, αλλά ναι ζήτησα. είναι το σημείο που με βρίζει ο Πυθέας
μιας και όπως είπα δεν άλλαξα συμπεριφορά από τότε που ήρθα. Ο ίδιος κάφρος είμαι.
Ε οπότε είναι θέμα του πόση υπομονή έδειξε το φόρουμ ε; :p
χεχ, ίσως... η αλήθεια είναι οτι σε κάποια φάση πήρα την αίσθηση οτι πραγματικά βρήκα ένα ελληνικό φόρουμ που αντέχει λίγο σκληρό λόγο, με πολύ καλό υλικό [ανθρώπους εννοώ] απο πλευράς μυαλού, αλλά αργότερα κατάλαβα πως δεν είναι έτσι και ότι είμαι αρκετά ενοχλητικός. Ίσως παίζει λίγο ρόλο οτι αρκετοί εδώ δεν έχουν ξανασυμμετάσχει σε φόρουμ.
Η μετάνοια δεν υπάρχει στο λεξικό μου.
Η εξέλιξη κι η βελτίωση του χαρακτήρα;
σαφώς! ναι... αυτά τα πράγματα δεν αλλάζουν από τη μια στιγμή στην άλλη, αλλά ναι με απασχολεί αρκετά, αν αυτό ρωτάς
Το να δίνει κανείς σημασία σε κάποιον ή σε αυτά που λέει είναι κάτι που το κερδίζεις, όπως και τον σεβασμό.
παραδέχομαι οτι απέτυχα. και δε μου κάνει καθόλου εντύπωση
Ναι ρε Radical, sorry κιόλας που δεν πήρα την άδειά σου αλλά σ’ένα φόρουμ για την αθεΐα θέλω να μιλήσω με πιστούς. Την enchinacea την έχω ελαφρώς χεσμένη και δεν έχω και άπειρο χρόνο να κάθομαι να φιλοσοφώ για τα πάντα, τουλάχιστον όχι στο ίντερνετ. Τι να κάνουμε, μπορεί ένα θέμα να μην ενδιαφέρει πολλούς, να τους κρεμάσουμε; Δεν λέω πως είναι κακό που ανοίγεις τέτοια θέματα, καλά κάνεις. Αλλά δεν είναι και κανείς υποχρεωμένος να σου απαντήσει και δεν το βρίσκω λογικό να ενοχλείσαι και να κατηγορείς τον οποιοδήποτε πως στους πιστούς απαντάει ενώ σ’εσένα όχι.
καραμελίτσα εχινάτσεα κανείς???? :D :D

κανείς δεν είναι υποχρειωμένος να συμμετάσχει σε κανένα θέμα. Όταν όμως παρουσιαζεται ως αυθεντία και συμμετάσχει, και μάλιστα με υποβόσκουσα υποτίμηση στο πρόσωπό μου και τις ιδέες μου, με τη βαρύτητα της συντονίστριας, θεωρώ πως είναι 'υποχρεωμένη' να μείνει στη συζήτηση να στηρίξει τα λεγόμενά της - αυτός είναι άλλωστε και ο λόγος που έμεινε η πρώτη 'παρεξήγηση' στον αέρα, άλυτη, απο το οτι μια διαχειρίστρια, παράλογα μετακίνησε ένα θέμα για να το υποτιμήσει, και στη συνέχεια έκανε γκάφα την οποία ουδέποτε σχολίασε μεχρι τώρα κανείς, παρα μόνο η Μελάνη.

δεν είμαι δικαιολογημένος να είμαι λίγο εκνευρισμένος με αυτή την συζήτηση - που στην ουσία οδήγησε μέσω της έντασης στην προειδοποίηση?
Πάντως εμένα δεν μπορείς να με κατηγορήσεις για φλωριά, τις απαντήσεις σου μία μία τις πιάνω και τις ξεκοκαλίζω, ελπίζω να είσαι ικανοποιημένος.
χαχα ναι

αν νομίζεις πως έχει νόημα, οι παραθέσεις που μου έβαλες ήταν από την αρχή της συζήτησης. αν θες quotaρε και τα υπόλοιπα, γιατί έχω απαντήσει αρκετές φορές από τότε : brrr :

ΟΛΑ είπαμε, όχι επιλεκτικά, ε??

Μακάρι να μπορούσα μερικές φορές να μεταδωσω την παιχνιδιάρικη διάθεση του μυαλού μου όταν γράφω στα φόρα. Τι τα θές, αυτοί οι PC δε θα τελειοποιηθούν ποτε αν δε γίνουν όπως στην ταινία ExistenZ, που συνδέονται με βύσμα στην σπονδυλική στήλη!! :mrgreen: :mrgreen:

Μπράβο. Γιατί μπορεί κάποιος να μένει σ’ένα φόρουμ που όπως λέει δεν τον εκφράζει και δεν του αρέσει ο τρόπος που λειτουργεί; Ε; Ε; Ε;
δεν είπα οτι δε με εκφράζει. σαφώς και δε με εκφράζει, δε μπήκα στο φόρουμ για να με εκφράσει αυτό, μπήκα για να εκφραστώ εγώ!

με τον κακό τρόπο μου κτλ κτλ κτλ
το λύσαμε αυτό. είμαι ένοχος κακής συμπεριφοράς.
Ο Radical, συνειδητά ή ασυνείδητα δεν φαίνεται να σκέφτεται πως για κάποιον που έχει ζήσει κάτι ίσως να είναι ευαίσθητο το θέμα. Το οποιοδήποτε θέμα. Μου δίνει την εντύπωση πως κρίνει τα πάντα ως τρίτος χωρίς να προσπαθεί ποτέ να μπει στην θέση του άλλου.
ωραία ρε παιδιά, αν κάποιος που έχει ευαισθησία σε ένα ζήτημα π.χ. τον καρκίνο, γιατί ανοίγει συζήτηση με έναν τύπο καταλογίζοντας του πράγματα που δεν είπε για αυτό καθαυτό το θέμα, αναφέροντας μάλιστα την προσωπική ιστορία ζητώντας μάλιστα και εναλλακτική θεραπεία??

Δηλαδή, φταίω που απάντησα?? Ναι, ΟΚ, απάντησα χοντροκομμένα... Ε βέβαια, κι η μάνα μου το ίδιο θα έκανε: Μαστεκτομή. Πρέπει να έχει κάνει και η μάνα μου μαστεκτομή για απαντήσω ή για να αναρτήσω μια μετεγχειρητική φωτό? ή να απαντήσω τέλος πάντων πως μιλώ για έρευνα και οικονομικά συμφέροντα και όχι οτιδήποτε που υπονοήθηκε για μένα??
Συμφωνώ, επαυξάνω και προσθέτω πως καμιά φορά ο άλλος ίσως νιώθει πως καλείται να αποδείξει πως δεν είναι ελέφαντας κι ίσως να μην έχει όρεξη να μπει σε τέτοια διαδικασία.
δεν είπα κανείς να απολογηθεί για τον εαυτό του. Τις ιδέες και τους ισχυρισμούς του θέλω να τεκμηριώσει. π.χ. οτι το βότανο gingko biloba είναι ομοιοπαθητικό φάρμακο και αποδείχτηκε μη αποτελεσματικό. αυτό δεν είναι διάλογος?

δικαίωση οχι προσωπική, αλλά της αλήθειας!
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Radical έγραψε: Darkchild, επιχείρησες να κάνεις διάλογο και δεν μπόρεσες, δεν έβγαλες δεύτερη κουβέντα, σε δυο τρεις περιπτώσεις. Εσύ λες οτι είναι ο τρόπος μου. Εγώ λέω οτι δεν ξέρεις να διαβάζεις επιστημονικά papers ή απλά έτυχε να κάνεις 2-3 λαθάκια απο βιασύνη και μετά επίμονα δεν είχες το σθένος να το παραδεχτείς, αλλά επέμενες να με απαξιώνεις ωθώντας και εμένα να πω καφρίλες.
Ναι, Radical, είναι ο τρόπος σου που με νευριάζει με εκνευρίζει και τις περισσότερες φορές θέλω να σου πώ πράγματα που δεν μου επιτρέπονται. Το αν ξέρω ή όχι να διαβάζω επιστημονικά paper δεν θα το πείς εσύ. Επιστημονικά Paper ξέρω να διαβάζω καλά σε ότι αφορά φυσική/αστρονομία που είναι ο τομέας μου, όσο για τα υπόλοιπα γνωρίζω βασικά πράγματα ώστε να μπορώ να καταλάβω τι γίνεται, γενικότερα.
Radical έγραψε: Το οτι ουδέποτε παραδεχτηκες οτι έδωσες παραπλανητικά στοιχεία , ότι έκανες λάθος, και οτι ΜΟΝΟ η μελάνη το σχολίασε, δε μπορεί να παρά να με κάνει να πιστέψω οτι εσύ είσαι αυτή που δεν αντέχει το διάλογο με μένα [όπως έχω πει, με τους πιστούς που είναι εύκολα θύματα, μια χαρά τον κάνεις το διάλογο] και πως εσύ έχεις πείσει τον εαυτό σου πως έχεις κάποιο αλάθητο, και όσο δίκιο κι αν έχεις για τον τρόπο μου, θεωρώ οτι όντως δεν έχεις αρκετές γνώσεις και όντως είσαι υπερβολικά δογματική για να συζητήσεις μαζί μου χωρίς να εκνευριστείς...
Δεν έδωσα ΠΟΤΕ παραπλανητικά στοιχεία. Τα στοιχεία όλα είναι από επιστημονικά sites, απλά δεν διάβασα τις συγκεκριμένες δημοσιεύσεις επειδή δεν σε διαβάζω συνήθως Radical. Δεν διαβάζω δικές σου αναρτήσεις πιά. Θα ήθελα πολύ να σε βάλω στην λίστα των "δεν διαβάζονται" αλλά δεν μπορώ να το κάνω αυτό ως moderator. Οπότε αρνούμαι να διαβάσω τώρα πιά οποιαδήποτε συζήτηση είσαι ανακατεμένος. Και είναι τουλάχιστον άλλα δύο άτομα στα οποία κάνω το ίδιο, και αν θες να μάθεις είναι ο dtango που μας έχει πρήξει με την ψευθοϋποθεσή του, και ο Πυθέας με τα στιχάκια του χωρίς νόημα για μένα.
Radical έγραψε: Τώρα βέβαια που έχουμε συμφωνήσει στο τι 'κωλόπαιδο' είμαι, ο καθένας μπορεί να ισχυριστεί οτι εκνευρίστηκε από τον τρόπο μου, όμως υπάρχει και η παράμετρος 'εκνευρίζομαι διότι το κωλόπαιδο έχει δίκιο'

Κοινώς δε σου αρέσει που δεν είμαι ο συνωμοσιολόγος ή ο πορωμένος με την εναλλακτική ιατρική που νόμισες στην αρχή. Γιατί δεν λες οτι έχεις να πεις στα θέματα που κοντραριστήκαμε, όσο έχω την ευκαιρία να απαντήσω? Ή μήπως και τώρα που μιλάμε φταίει οι τρόπος μου?
Radical, σε άλλο forum συνεχίζω τις συζητήσεις με άτομα με παρόμοιες ιδέες αν πας να δείς, και συνήθως είναι άλλοι που σταματάνε την συζήτηση, και δεν θέλουν να την συνεχίσουν επειδή δεν έχουν στοιχεία. Όπως είπα, είμαι κατά της εναλλακτικής ιατρικής, διότι όσο και να σου έχω πεί, δεν έχεις φέρει ούτε ένα πραγματικά επιστημονικό στοιχείο ότι λειτουργεί. Γιατί κανένας από τους εναλλακτικούς γιατρούς που έχουν βγάλει εκαττομμύρια δεν κάνουν μία σωστή έρευνα;

Και όχι δεν μου αρέσει η συνωμοσιολογία επειδή δεν έχει ούτε λογική ούτε στοιχεία. Αντε και εις ανώτερα να μας δείχνεις video από Photoshop με τους greys...

Και κοίτα τον τρόπο που απαντάς σε μένα αυτή την στιγμή. Αυτή την στιγμή το παραπάνω post σου είναι επιθετικό, εριστικό και πραγματικά κρατιέμαι με τα χίλια μην γραψω κάτι που δεν πρέπει.

Και πραγματικά Radical, σε άλλο forum θα είχες φάει πολλά περισσότερα warnings απ'ότι εδώ με τον τρόπο σου.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Δανάη_
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009 23:27
Όνομα Ιστότοπου: -

Radical έγραψε:Δανάη, οταν επιχειρηματολογώ για τις ιδέες μου δεν απαντάει κανείς. Τώρα θές να ψειρίσεις που και πότε στο φόρουμ αυτό κάποιοι κράξανε και χλευάσανε πιστούς?
Όχι, Radical, δεν θέλω ειλικρινά να το ψειρίσω, ούτε φυσικά η πρόθεσή μου ήταν να μάθω ποιους εννοούσες με την αόριστη αναφορά σου σε κάποιους.
Δεν είχα κουτσομπολίστικη διάθεση!!! :P
Το έφερα απλά σαν παράδειγμα, για να σου δείξω τι εννοούσα και τι με ενοχλεί με τις «βολές» σου κατ΄αγνώστων!!!
Radical έγραψε:αφού είναι έτσι, και τα post μου είναι τόσο αόριστα και γενικά, τότε γιατί θεωρούνται προσβλητικά??? Η πραγματικότητα πάντως είναι οτι οι ιδέες μου είναι σαφέστατες,
Φυσικά και δεν εννοούσα γενικά τα ποστ σου και τις ιδέες που αναπτύσσεις μέσα σ΄αυτά.
Απλά μιλάω για τον τρόπο σου να αναφέρεσαι κάποιες φορές σε συνομιλητές σου γενικά, βάζοντας τους κατά κάποιον τρόπο όλους στο ίδιο τσουβάλι.
Τον τρόπο σου δηλαδή να μην απευθύνεσαι προσωπικά στον καθένα για αυτό που σε ενοχλεί σ΄αυτόν ή σ΄αυτά που λέει ο ίδιος.

Ελπίζω τώρα να έγινα πιο κατανοητή και να το λύσαμε το θέμα :)
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Και κοίτα τον τρόπο που απαντάς σε μένα αυτή την στιγμή. Αυτή την στιγμή το παραπάνω post σου είναι επιθετικό, εριστικό και πραγματικά κρατιέμαι με τα χίλια μην γραψω κάτι που δεν πρέπει
:naughty: quote me or it never happened
Radical, σε άλλο forum συνεχίζω τις συζητήσεις με άτομα με παρόμοιες ιδέες αν πας να δείς, και συνήθως είναι άλλοι που σταματάνε την συζήτηση, και δεν θέλουν να την συνεχίσουν επειδή δεν έχουν στοιχεία.
Εγώ έχω στοιχεία όμως. Τα μισά μου τα έδωσες εσύ. Διάβασε τα papers που έδωσες με τα Links σου και αν θες, κάνε συζήτηση στα αντίστοιχα θέματα, ήρεμη συζήτηση, υπόσχομαι να είμαι κόσμιος, πως ξαφνικά την ξαναρχίζεις σε αυτό εδώ το θέμα? Μπάχαλο θα γίνει.

έχεις αφήσει ξεκρέμαστα links πίσω στις αρχικές συζητήσεις.
Όπως είπα, είμαι κατά της εναλλακτικής ιατρικής, διότι όσο και να σου έχω πεί, δεν έχεις φέρει ούτε ένα πραγματικά επιστημονικό στοιχείο ότι λειτουργεί. Γιατί κανένας από τους εναλλακτικούς γιατρούς που έχουν βγάλει εκαττομμύρια δεν κάνουν μία σωστή έρευνα;
τα στοιχεία που έδωσες εσύ δείχνουν οτι δείχνουν αποτελέσματα για τα δυο βότανα και το αναπτύσσω παρακάτω στο link!!!!

Στη συζήτηση Βοτανικά φάρμακα, που ειναι στην ενότητα της Μεταφυσικής [?] , το πρώτο πόστ , εκτός απο τα 2 αρχικά μου σχόλια Που σημειώνονται, σαν βοτανικα φάρμακα, είναι από απάντηση της Dark με quotes από Wiki και papers για τα εν λόγω βότανα που όντως δείχνουν αποτελεσματικότητα! Είναι links που έδωσε η Dark, όχι εγώ... :think:
Και όχι δεν μου αρέσει η συνωμοσιολογία επειδή δεν έχει ούτε λογική ούτε στοιχεία. Αντε και εις ανώτερα να μας δείχνεις video από Photoshop με τους greys...
εδώ σου ξέφυγε και εσένα λίγο ο τόνος. τι είναι οι greys?
Δεν έδωσα ΠΟΤΕ παραπλανητικά στοιχεία. Τα στοιχεία όλα είναι από επιστημονικά sites, απλά δεν διάβασα τις συγκεκριμένες δημοσιεύσεις επειδή δεν σε διαβάζω συνήθως Radical.
Ισχυρίστηκες οτι δεν διάβαζες τις δημοσιεύσεις μου. Ήξερες όμως οτι το θέμα ήταν για την ομοιοπαθητική, γιατί έγινε ολόκληρος ντόρος με την μετακίνηση, και το Paper που έδωσες ήταν για ένα βότανο. :think:

Τις δημοσιεύσεις μου είπες οτι δεν τις πολυδιαβάζεις - τα papers που αναφέρεις και δίνεις links τα διαβάζεις? Αρκεί οτι είναι επιστημονικά? Τι λογική είναι αυτή! Και μου λες οτι είμαι επιθετικός! Σε άλλη περίπτ]ωση τα links που έδωσες υποστήριζαν το αντίθετο από αυτό που λες [thread βοτανικά φάρμακα] .... :think:

Βλέπετε να είμαι παράλογος ή ανάγωγος κάπου?

ΥΓ: Δανάη απολύτως κατανοητή
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΡΙΑΣ: Radical και Darkchilde, έχετε ξεφύγει από το θέμα του νήματος και έχετε αρχίσει την προσωπική αψιμαχία. Αν θεωρείτε ότι υπάρχουν άλλα θέματα συζήτησης που εκκρεμούν μεταξύ σας, συζητήστε τα στα αντίστοιχα νήματα. ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ: το θέμα της προειδοποιησης προς τον Radical από μέρους των συντονιστών έχει εξαντληθεί. παρακαλώ να μην δοθεί συνέχεια στην συζήτηση, οτιδήποτε λέγεται πλέον είναι τροφή για έριδες και τίποτε παραπάνω.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Η απάντησή μου στη svoin είναι επίσης σαφέστατη. Όποιος δεν έχει διαβάσει καθόλου τα Post μου και τα επίμαχα threads, δεν είναι λογικό να μου κάνει κριτική ούτε για τις ιδέες μου, ούτε για τις πρακτικές μου ούτε για τον τρόπο μου.
όπως ηπα δεν μπορώ να έχω γνώμη για το αν πρέπει να αποκλειστείς καθώς δεν παρακολουθώ τις κουβέντες που κανεις.

Αλλα προφανώς μπορώ να έχω γνώμη για το πως χειριστικές το γεγονός τις προειδοποίησης που δέχτηκες σε pm από κάποιον διαχειριστή καθώς και το πως διάλεξες να απάντησης στο σχόλιο μου αυτό καθώς και τις κατηγοριες που έριξες πως γενικά όλα τα μελόι (περί δυο μέτρον και σταθμών), και σε εμενα προσωπικά, καθώς αφορούσαν όλους (άρα και εμενα) και διαφωνούσα με αυτές.
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

και σε εμενα προσωπικά, καθώς αφορούσαν όλους (άρα και εμενα) και διαφωνούσα με αυτές.
όταν χρησιμοποιώ πληθυντικό εννοώ προφανώς αυτούς που έχω συνομιλήσει και διαπληκτιστεί όχι κάθε μέλος! και κυρίως τη διαχείριση
Κλειδωμένο