Περι αποκλεισμού Radical : Προειδοποίηση

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Έλαβα αυτό το μήνυμα από τη Μελάνη:
Radical, ο τρόπος που εκφράζεσαι είναι υπερβολικά συχνά μειωτικός, προσβλητικός και προκλητικός για τους άλλους χρήστες. Έιδικά στο ποστ αυτό, viewtopic.php?f=37&t=962&start=100#p24868 ,δείχνεις απαράδεκτη έλλειψη σεβασμού απέναντι σε έναν άνθρωπο που σου είπε ότι έχει σοβαρό πρόβλημα υγείας στην οικογένειά του. Η συμπεριφορά σου είναι συχνά εριστική και δεν δείχνει διάθεση για διάλογο παρά μόνο για λογομαχία. Αν συνεχιστεί αυτό θα αναγκαστούμε να σε αποκλείσουμε από το φόρουμ.
viewtopic.php?f=37&t=962&start=100

Θα ήθελα εξηγήσεις στο που δείχνω έλλειψη σεβασμού. Θα ήθελα επίσης να στηρίξεις το ότι δεν έχω διάθεση για διάλογο.

Σε ουκ ολίγα ποστ είστε μειωτικοί και προσβλητικοί σύσσωμοι όλοι προς άλλους αντιφρονούντες και πιστούς, και απλά επειδή οι πιστοί είναι φλώροι και υποτακτικοί το ανέχονται μέχρι να τους κάνετε σκουπίδι και εξαφανιστούν. Εγώ, από την άλλη που με δίκαια επιχειρήματα διαφωνώ με τη γραμμή που επιβάλετε στο φόρουμ και έχω καίρια σημεία κριτικής στις ομογενοποιημένες 'αθεϊστικές' συζητήσεις σας, έχει ήδη προαποφασιστεί πως θα αποκλειστώ.

Ο άνθρωπος που αναφέρεις ανέφερε το πρόβλημα υγείας που είχε στην οικογένειά του αυτοβούλως, όχι για να τον σεβαστούμε αλλά για κάνει διάλογο, φαντάζομαι. Αυτό και έκανα.
Εξ αρχής στην συζήτηση αυτή υπονοείται οτι εγω ισχυρίζομαι εξωφρενικά πράγματα και στην πορεία χαρακτηρίζομαι ανέντιμος - για τη φωτό της μαστεκτομής- ενώ το οτι ο οποιοσδήποτε που επικαλείται το πρόβλημα υγείας που πέρασε αυτομάτως αλλάζει το περιεχόμενο αυτών που επιτρέπεται να συζητηθούν??? θα πρέπει να με κάνει προσεκτικό μαζί του, να μην τον προσβάλλω?? Απο που κι ως που?

'Ανήθικος' ναι. Ανέντιμος οχι.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

το μήνυμα σου ήρθε σε pm, δεν είναι σωστό να δημοσιοποιείς προσωπικά μηνύματα. Το σωστό θα ήτανε να απάντησης με pm αφού ο διάλογος είναι μεταξύ εσένα και ενός προσώπου
Άβαταρ μέλους
Skeftomilos
Δημοσιεύσεις: 429
Εγγραφή: 12 Δεκ 2009 16:16
Όνομα Ιστότοπου: Δεν έχω ιστότοπο καρντιά μου
Τοποθεσία: Ν.Κόσμος
Επικοινωνία:

Ο Radical είναι μάλλον της κυνικής σχολής, και δεν κάνει διάκριση μεταξύ δημόσιας και ιδιωτικής ζωής. Περίπου όπως ο Διογένης ο Σινωπεύς δηλαδή, που συνήθιζε να εκτονώνει δημοσίως τις γενετήσιες ορμές του. Και όταν οι περαστικοί απορούσαν, τους απαντούσε ότι μακάρι να μπορούσε να χορτάσει και την πείνα του τρίβοντας το στομάχι του. :-)
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Σε ουκ ολίγα ποστ είστε μειωτικοί και προσβλητικοί σύσσωμοι όλοι προς άλλους αντιφρονούντες και πιστούς, και απλά επειδή οι πιστοί είναι φλώροι και υποτακτικοί το ανέχονται μέχρι να τους κάνετε σκουπίδι και εξαφανιστούν.
ποτε έγινε αυτό ?
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

δεν είναι διάλογος, είναι ανακοίνωση χωρίς καμία υπόνοια διαλόγου. Το "υπερβολικά συχνά μειωτικός, προσβλητικός και προκλητικός" τα λέει όλα. Πριν από τη προειδοποίηση σε PM ο Comte, άλλος διαχειριστής, μου είπε
Radical, αν θέλεις να έχεις γόνιμο διάλογο με τους υπόλοιπους, προσπάθησε να τηρείς κάποιες προϋποθέσεις, που αν δεν τις ξέρεις να κάνω τον κόπω να τις συντάξω.
βέβαια, δεν έκανε τον κόπο να τις συντάξει, τουλάχιστον οχι μέχρι τη στιγμή που ήρθε το μήνυμα. Εφετέρου, η συμπεριφορά μου ήταν τέτοια από την αρχή, αγενής, απότομη, εριστική με τους εξυπνάκηδες που λέγανε μπούρδες, οποιονδήποτε έλεγε μπούρδες, ακόμα και μια διαχειρίστρια που λέει μπούρδες και όχι επιλεκτικά επιθετικοί με τους πιστούς όπως η πλειοψηφία των χρηστών του φόρουμ και γλείφτες με τη διαχείρηση και τους πιστοποιημένους 'άθεους' .

Το θέμα αυτό αφορά τον αποκλεισμό μου από το φόρουμ λίγο πριν αυτός συμβεί. Θεώρησα σκόπιμο να μείνει η συλλογιστική πισω από αυτό, μιας και όπως είπα δεν άλλαξα συμπεριφορά από τότε που ήρθα. Ο ίδιος κάφρος είμαι. Η μετάνοια δεν υπάρχει στο λεξικό μου. Όσο ξέρατε κι εσείς οτι θα με κάνετε ban αν συνέχιζα το ίδιο 'βιολί', δηλαδή να είμαι 'αγενής' και 'επιθετικός', διπλά σίγουρος ήμουν κι εγώ οτι είναι απλά θέμα χρόνου, βλέποντας τη διαχειριστικη ομάδα να φέρεται άδικα, τη στιγμή που κάνει στραβά μάτια / επιχειρεί να καλύψει τα λάθη της διαχειρίστριας με την περίσσεια επιστημονικής μονομανίας, τη στιγμή που η εν λόγω διαχειρίστρια αποδεικνύει οτι είναι απλά ανεπαρκής έστω για να κατανοήσει το [άσχετο με το θέμα] abstract ενός paper το οποίο η ίδια μου το έδωσε ως Link για να δείξει [τι??] πόσο πολύ δίκιο έχει.

Πολύ απλά λοιπόν, δε δίνετε καμία σημασία στο περιεχόμενο των γραπτών μου, τι με κάνει επιθετικό, ποιό είναι ο δίκαιο. Ούτε και έχετε τα ίδια μέτρα και σταθμά γενικά.

Svoin, η επιλεκτική σου ευαισθησία [ 'δεν είναι σωστό' ] είναι ανάλογη της ανορθογραφίας σου. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Δεν έθιξα κανένα προσωπικό δεδομένο. Δεν είχα κανένα σκοπό να θίξω κανένα, εξάλλου το PM αυτό δεν θίγει κανένα και για αυτό δε θίγεται κανεις. Απλά έδειξα την αφορμή που βρήκαν να με κάνουν ban. Nαι ήθελα να την βάλω αυτούσια.

Σημαντικό επίσης θεωρώ οτι ουδέποτε μου έστειλε κάποιος που τον ενοχλούσε το ύφος μου PM για να το κοινοποιήσει. Εκτός από την Ιοκάστη.

Εξάλλου, από οτι φαίνεται, οι φασίζουσες ιδέες δε σας ενοχλουν καθόλου, δε τις βρίσκετε προσβλητικές - τις συζητάτε και αναλύετε λέξη λέξη, ακριβώς όπως με τους πιστούς. Τα σεξιστικά σχόλια και περιεχόμενο δε σας ενοχλούν. Η φασιστική απαξίωση ευγενέστατων και χαμηλών τόνων ανθρώπων [που τυχαίνει όμως να είναι πιστοί] δε σας ενοχλεί.

Είναι η εριστικότητα της γαμημένης αλήθειας που δε μπορείτε. Είναι το ταμπού του καρκίνου. Είναι μάλλον οτι δεν έχω τρόπους οταν βλέπω υποκρισία και διπλά στάνταρντ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Radical την 17 Φεβ 2010 16:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

ποτε έγινε αυτό ?
ποιός ήρθε? ποιός βαγγέλης?

υποκρισία!!! έχει συζητηθεί αρκετές φορές και σχολιαστεί απο κάποιους. Είμαι σίγουρος οτι δεν έχω καν δει όλες τις περιπτώσεις.

απλά οταν ξεφτιλίζεις τον άλλο, 'κάνεις πλάκα', ενώ οταν γίνεσαι ο ίδιος τσιμπούκι, τότε πρόκειται για απαράδεκτη συμπεριφορά που χαίρει προειδοποίησης και μετά ban από την δίκαιη ανοιχτόμυαλη διαχείριση.

μόλις δόθηκε ο ορισμός του double standard
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

1. Συζήτηση μεταξύ διαφωνούντων μπορεί να μακροημερεύσει μόνο αν τηρείται κάποιο επίπεδο δεοντολογίας, που κάποιοι θα το αποκαλούσαν φλώρικο. Αν δεν τηρηθεί φλώρικο επίπεδο, η κουβέντα λήγει με τον ένα τρόπο ή τον άλλο.

2. Μπήκες σε ένα αθεϊστικό φόρουμ, και 100% της ενέργειάς σου το έχεις δώσει σε αυτά που σε ενδιαφέρουν αποκλειστικά. Η επαγωγική σκέψη μου λέει ότι έχεις γραφτεί και σε φόρουμ φίλων του VW σκαραβαίου, και μετά την καλημέρα, το "γουστάρω το σκαραβαίο", έχεις πιάσει το "Εκτός θέματος" και αναπτύσσεις την εχινατσέα και την τζοτζόμπα. Κάντο, αλλά με φλώρικο στύλ ώστε να μην δίνεις λαβές και δημιουργείς τριβές. Μπορεί οι χρήστες να πλακωθούν για το αν ο V ή ο μπόξερ είναι καλύτερος, αλλά αυτό είναι το ζητούμενο εκεί.

Ως χρήστης, δεν είμαι φαν του μπαν. Δέρφορ, ως συντονιστής θα το ψήφιζα μόνο αν καταλάβαινα ότι το πας επίτηδες για να το προκαλέσεις.
Radical έγραψε:
Comte de Toulouse έγραψε:Radical, αν θέλεις να έχεις γόνιμο διάλογο με τους υπόλοιπους, προσπάθησε να τηρείς κάποιες προϋποθέσεις, που αν δεν τις ξέρεις να κάνω τον κόπω να τις συντάξω.
βέβαια, δεν έκανε τον κόπο να τις συντάξει, τουλάχιστον οχι μέχρι τη στιγμή που ήρθε το μήνυμα.
Δεν ειδοποίησες ότι δεν τις ξέρεις, θεώρησα προσβλητικό για την αντίληψή σου να το κάνω χωρίς να το ζητήσεις.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
kmellos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 15:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Διαχειρηστές, σοβαρα τωρα, δεν είναι δυνατον να μην βλέπτε οτι με τους πιστούς είστε κατα πολύ πιο εριστικοί και "μαγκες" και χαχα χουχουχου και ακου τι λεει και τι ωραι που τον κοροιδεύουμε παρέα. Ειδικά η εξυπνάδα και η ειρωνία πάει σύννεφο. Εσας γιατι δεν σας στέλνετε καμια προειδοποίηση;

Κόμη κατάλαβε επι τέλους, οτι δεν μιλάει για τα βότανα.. αν ειναι δυνατόν. Μιλάει γιατί αυτα έχουν παραγκονισθεί και δεν γίνετε πλεον έρευνα πάνω τους γιατί πολύ απλά η χημεία που γίνεται μόνο στα εργαστηριά τους έιναι εύκολα εκεμταλεύσιμα. Οπικονομολόγος νομίζω έισαι δεν γίνεται να μην το βλέπεις.. Ιδια φάση με πετρέλαιο- ατμοηλεκτικά εργοστάσια και εναλακτικες πηγές. Μην είσαι ξίγκας, ασε το ξίγκι. νιώσ(τ)ε αυτό το κλασικό τρε μπανάλ πλέον με το δέντρο το δάσος και το δάχτυλο.
"Και τι γίνεται με τους επίγειους θεούς-άρχοντες; Αυτοί βλέπεις δεν είνα απλά μια ιδέα, έχουν ύλη και είναι μπροστά σου,
δεν μπορείς να πεις απλά οτι δεν πιστεύεις."
-Kαταναλώστε έξυπνα, αν δεν γίνεται καθόλου
-Razastarr.. τι να λεμε..
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

1. δε σας βλέπω τόσο φλώρους οταν κάνετε ντου σε κανα πιστό
2. να υποθέσω λοιπόν οτι μέχρι τώρα δε θεώρησες οτι συμμετέχω για να δημιουργήσω πρόβλημα....όπως υπονοεί το PM της Μελάνης..... δηλαδή πιστεύεις οτι θέλω να κάνω διάλογο... ε? το θέμα είναι οτι οι άλλοι θα με κάνουν ban επειδή δε φέρομαι 'σωστα' κι όχι επειδή το κάνω εσκεμμένα, οπότε πάλι εκτός είμαι. Ευχαριστώ πάντως :D
3. Στο θέμα που προειδοποίησες, ζήτησα εξηγήσεις. Αντίο αυτού πήρα ένα μήνυμα την επόμενη μερα από τη μελάνη που το είδατε διότι είχα το άτιμο θράσος να το δημοσιεύσω. Φτου μου!


4. τα θέματα που έχω πιάσει έχουν άμεση σχέση με το φόρουμ, τη φιλοσοφία του, τα ενδιαφέροντα των χρηστών του. το θέμα ψυχεδελικά και θρησκεία, δεν αναπτύχθηκε π.χ. γιατί δεν υπήρχε ενδιαφέρον και γνώσεις [δηλαδή σχετικός κόσμος] για να γίνει διάλογος.

δε βρίσκω να είμαι καθόλου εκτός θέματος. θα το αναπτύξω κι άλλο αν χρειαστεί, θεωρώ οτι το παραδειγματάκι με το VW δεν αρκεί για να με βγάλεις εκτός κλίματος... forum δεν σημαίνει club.

δηλαδή αν επέμενα π.χ. οτι δεν είστε άθεοι επειδή αμφιβάλλετε θα ήταν ΟΚ, ενω τώρα είμαι εκτός κλίματος του forum, επειδή μιλάω για το δογματισμό του ΑΘΕΟΥ? πως εξηγείς οτι οι συνδιαχειρίστριά σου πολλάκις αρνήθηκε το διάλογο σε θέματα που την ενδιαφέρουν και είναι και φανατικιά?? [Myth bashing και τέτοια], Φταίει ο τρόπος μου ή οτι ήμουν εκτός θέματος ή απλά η κυρία δεν έχει τα φόντα να τα υποστηρίξει?

Υπονοείς ακόμα, οτι στο κύριο θέμα , την αθεϊα, επιτρέπονται οι καφρίλες, οχι όμως και στα εκτός θέματος. Μπορεί να μου πεις πως η κατάρριψη [έστω απόπειρα] του μεγαλύτερου επιχειρήματός σας, είναι εκτός θέματος, πως το γεγονός ή ο ισχυρισμός οτι ορισμένοι φέρεστε σα να κάνατε το δόγμα σας [επιστήμη] θεό είναι εκτός θέματος?

Και πως είμαι εκτός θέματος, αφού τα περισσότερα θέματά μου είναι σε άλλες ενότητες παρά στα εκτός? Και πως είναι εντός θέματος κάποιος που ούτε άθεος είναι και φαίνεται όντως να θέλει να πει τα δικά του?? Επειδή είναι ευγενικός και σας ευχαριστεί για τη φιλοξενία? Τελικά είναι η θεματολογία ή η ευγένεια?

Δηλαδή η κατάρριψη των επιχειρημάτων των θρήσκων ταιριάζουν στο φόρουμ ενώ η κατάρριψη των επιχειρημάτων της πλειοψηφίας των άθεων, έστω κι αν είμαι και εγώ άθεος, είναι Off topic???

Όπως είπα, δυο μέτρα και δυο σταθμά...

ΥΓ: Γεια σου ρε Κμέλε καραμουζουκλή
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Δεν είναι θέμα ουσίας*,είναι θέμα ύφους.Και θέμα αισθητικής και θέμα ευαισθησίας.Νιώσε και συ αυτά Kmellos (γιατί ο Radi τα νιώθει και προκαλεί σκόπιμα) γιατί αυτά δεν είναι το δάχτυλό μας,είναι το δικό μας δάσος.

*Προσωπικά δεν διαφωνώ και πολύ με τον Radical σ'αυτά που λέει για τις φαρμακοβιομηχανίες και την διαπλοκή της εφαρμοσμένης ιατρικής μαζί τους.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Δεν νομίζω ότι θα πω κάτι καινούριο λέγοντας ότι δεν συμφωνώ με τον πιθανό αποκλεισμό του Radical.
Πολύ σας «έχει μπει στη μύτη» με τα ριζοσπαστικά του (το ίδιο και εγώ, εδώ που τα λέμε), αλλά θεωρώ ότι έκανε καλά που δημοσιοποίησε την προειδοποίηση.
Οι προειδοποιήσεις του είδους θα πρέπει να είναι δημόσιες ώστε να δίνεται τουλάχιστον η δυνατότητα στους χρήστες να αντιδράσουν.

Ο κατηγορούμενος δικαιούται να απολογηθεί. Αν πάρει την προειδοποίηση ιδιωτικά και δεν διαμαρτυρηθεί, πιθανόν να ακολουθήσει ο αποκλεισμός χωρίς απολογία.

Δεν σας αρέσει η άμεση δημοκρατία –εδώ που έχει δυνατότητα εφαρμογής- αλλά αφήστε τους άθεους να γεύονται έστω και μια οσμή δημοκρατίας στον χώρο αυτό όπου σιγά σιγά συγκεντρώνονται.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

kmellos έγραψε:Κόμη κατάλαβε επι τέλους, οτι δεν μιλάει για τα βότανα.. αν ειναι δυνατόν. Μιλάει γιατί αυτα έχουν παραγκονισθεί και δεν γίνετε πλεον έρευνα πάνω τους γιατί πολύ απλά η χημεία που γίνεται μόνο στα εργαστηριά τους έιναι εύκολα εκεμταλεύσιμα. Οπικονομολόγος νομίζω έισαι δεν γίνεται να μην το βλέπεις.. Ιδια φάση με πετρέλαιο- ατμοηλεκτικά εργοστάσια και εναλακτικες πηγές. Μην είσαι ξίγκας, ασε το ξίγκι. νιώσ(τ)ε αυτό το κλασικό τρε μπανάλ πλέον με το δέντρο το δάσος και το δάχτυλο.
Μαζί σου, εγώ δεν έχω διαφωνήσει με τον ραντικαλ επί της ουσίας. Δεν έχω ασχοληθεί, και κάποια από αυτά που λέει (οταν τα διαβαζω :mrgreen: ), τα κρατω ως food for thought.
kmellos έγραψε:Διαχειρηστές, σοβαρα τωρα, δεν είναι δυνατον να μην βλέπτε οτι με τους πιστούς είστε κατα πολύ πιο εριστικοί και "μαγκες" και χαχα χουχουχου και ακου τι λεει και τι ωραι που τον κοροιδεύουμε παρέα. Ειδικά η εξυπνάδα και η ειρωνία πάει σύννεφο. Εσας γιατι δεν σας στέλνετε καμια προειδοποίηση;
Προς απάντησή σου, η τελευταία γραμμή αυτού του σχολίου
Radical έγραψε:Υπονοείς ακόμα, οτι στο κύριο θέμα , την αθεϊα, επιτρέπονται οι καφρίλες, οχι όμως και στα εκτός θέματος
Οχι. Δεν το υπονοώ.Τα "παράπλευρα συμπεράσματα" είναι ίδιον των στρεψόδικων εγκεφάλων.
Η φράση "Μπορεί οι χρήστες να πλακωθούν για το αν ο V ή ο μπόξερ είναι καλύτερος, αλλά αυτό είναι το ζητούμενο εκεί" σημαίνει ότι είναι λογικό στο φόρουμ του σκαραβαίου να πλακώνονται για πιστόνια και μπιέλες, αλλά για γέλια αν πλακώνονται για τα βυζιά της Μόνικα Μπελούτσι.
Εδώ η εχινατσεα κοντεύει να σηκώσει περισσότερη σκόνη από την ίδρυση του φορέα!
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
kmellos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 15:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Ε ρε παιδία μην αρπάζεστε, συγνώμη αν ενόχλεισε το ύφος μου. δεν ηθελα να το παίξω εξυπνάκιας ή κάτι τέτοιο. Και συγνώμη στον Κόμη για την παρεξήγηση.
Τα νιώθω ωρε γιατρέ κι εσύ νιώθεις την ουσία το ξέρω, το (τ) πήγαινε σε όλα τα μέλη όχι μόνο στους διαχειρηστές και συγνώμη (τρίτο) που δεν ήταν κατανοητό.
Comte de Toulouse έγραψε:
kmellos έγραψε:Διαχειρηστές, σοβαρα τωρα, δεν είναι δυνατον να μην βλέπτε οτι με τους πιστούς είστε κατα πολύ πιο εριστικοί και "μαγκες" και χαχα χουχουχου και ακου τι λεει και τι ωραι που τον κοροιδεύουμε παρέα. Ειδικά η εξυπνάδα και η ειρωνία πάει σύννεφο. Εσας γιατι δεν σας στέλνετε καμια προειδοποίηση;
Προς απάντησή σου, η τελευταία γραμμή αυτού του σχολίου
Και προς δική σου απάντηση η τελευτaαία γραμμή του σχολίου το οποίο έχεις λινκάρει (στην λέξη Εδώ) στην γραμμή που αναφέρεσαι :D Επίσης, ογιατρός δεν ειναι οι διαχειρηστές, είναι ένας απο τους διαχειριστές :P
"Και τι γίνεται με τους επίγειους θεούς-άρχοντες; Αυτοί βλέπεις δεν είνα απλά μια ιδέα, έχουν ύλη και είναι μπροστά σου,
δεν μπορείς να πεις απλά οτι δεν πιστεύεις."
-Kαταναλώστε έξυπνα, αν δεν γίνεται καθόλου
-Razastarr.. τι να λεμε..
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

kmellos έγραψε:Διαχειρηστές, σοβαρα τωρα, δεν είναι δυνατον να μην βλέπτε οτι με τους πιστούς είστε κατα πολύ πιο εριστικοί και "μαγκες" και χαχα χουχουχου και ακου τι λεει και τι ωραι που τον κοροιδεύουμε παρέα. Ειδικά η εξυπνάδα και η ειρωνία πάει σύννεφο. Εσας γιατι δεν σας στέλνετε καμια προειδοποίηση;
Kmellos, δεν είσαι σε θέση να ξέρεις αν γίνονται συστάσεις και προειδοποιήσεις σε επίπεδο συντονιστών και διαχειριστών. Επιπλέον, είσαι εκτος θέματος εδώ.

Διευκρίνιση: ο Γιατρός, ο Comte de Toulouse και η Darkchilde είναι συντονιστές (moderators), όχι διαχειριστές (administrators).

Ράντικαλ, έλαβες μια προειδοποίηση, είναι στη δική σου διακριτκή ευχέρεια το πώς θα την αντιμετωπίσεις.
Μπορείς φυσικά να την δημοσιοποιήσεις, όπως και έκανες, δεν είναι απόρρητη.
Μπορείς να την λάβεις υπόψη σου και να αλλάξεις, ή να την αγνοήσεις και να συνεχίσεις, ή να την χρησιμοποιήσεις για να ανοίξεις καυγά, στον οποίο εννοείται ότι δεν θα συμμετέχω.
Μην περιμένεις να συζητήσω περισσότερο το θέμα, η προειδοπόιηση τα λέει όλα και είμαι απόλυτα σίγουρη ότι ξέρεις τι εννοώ.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Svoin, η επιλεκτική σου ευαισθησία [ 'δεν είναι σωστό' ] είναι ανάλογη της ανορθογραφίας σου. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Δεν έθιξα κανένα προσωπικό δεδομένο. Δεν είχα κανένα σκοπό να θίξω κανένα, εξάλλου το PM αυτό δεν θίγει κανένα και για αυτό δε θίγεται κανεις. Απλά έδειξα την αφορμή που βρήκαν να με κάνουν ban. Nαι ήθελα να την βάλω αυτούσια.
βλέπεις γιατί γίνεσαι αντιπαθής ? Μου λες ότι η επιλεκτική μου ευαισθησία είναι ανάλογη με την ορθογραφία μου, αυτό ήτανε καθαρή εξυπνάδα για να μου την πεις και δεν είχε καμια ουσία (Υπόψιν έχω δυσλεξία) και δεν υπήρχε κανεις λόγος να το πεις, θα μπορούσες πολύ απλά να πεις ότι έχω επιλεκτική ευαισθησία και ότι σε βλέπω με κακό μάτι. Το σχόλιο για την ορθογραφία μου ήτανε απλά για να μου την πεις και άμα θέλεις να αρχίσουμε να την λέμε ο ένας στον άλλον για να δείξουμε ποσο έξυπνη είμαστε μπορώ να το παίξω το παιχνίδι. Εσύ δηλαδή με αυτό το σχόλιο δεν προσπάθησες να μείωσης τον άλλον ? και ποιον πηγες να μείωσης δηλαδή ? εμενα, που το πολύ να έχουμε ανταλλάξει 2-3 post και δεν έχουμε καμια αντιπαράθεση και διαμάχη για να πεις ότι με εχής άχτι και ξέρεις τι καθίκι είμαι. Δεν γνωρίζω αν όντως εχής κάνει τα όσα σε κατηγορούν καθώς δεν διαβάζω τα θέματα σου αφού δεν είναι στα ενδιαφερόντα μου οποτε δεν μπορώ να φέρω άποψη για το αν πρέπει να αποκλειστείς η όχι, ο τρόπος όμως που απάντησες σε εμενα (η άμεση επίθεση σου στην ορθογραφία μου για να υποτίμησης τα όσα λέω και να μου την πεις ενώ δεν έχουμε κανένα προηγούμενο) με προδιαθέτει για να μην σχηματίσω και καλή γνώμη. Επίσης μπορείς να μου υποδείξεις ποτε έχω δείξει επιλεκτική ευαισθησία ?

άμα ήθελες να συζήτησις με την συντονίστρια την διαφωνία σου για την προειδοποίηση θα έπρεπε να το κανεις με pm αφού η διαφωνία σου είναι καθαρά μεταξύ εσένα και αυτής και δεν υπάρχει κάτι να συζητήσουμε εδώ. Το να δημοσίευσης την προειδοποίηση δεν βλέπω σε τι αποσκοπεί εκτος του ότι να κανεις θέμα και σαματά. άμα εχής πρόβλημα με την πολιτική αποκλεισμός μπορούσες να κανεις ένα σχετικό θέμα όπου να συζητήσουμε γύρο από την πολιτική η να προτείνεις κάτι άλλο, με αυτή σου την κίνηση το μονο που μπορείς να δημιουργήσεις είναι καβγάδες και αντιπαράθεσης

επίσης εγώ δεν διακρίνω αυτό που λες για το γλείψιμο μεταξύ μας και την επίθεση να φάμε τους πιστούς. το αντίθετο μάλιστα, χρηστες που ήτανε ερεστικι και επιθετική χωρίς κανένα λόγο προς χτίστες που ήτανε ένθεοι αποκλείστηκαν (πχ tacktical), και εγώ όταν ξέφυγα κάποια στιγμή και αποκάλεσα κάποιον μαλακα (ο οποιος ήτανε troll) έλαβα την προειδοποίηση μου.
kmellos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 15:46
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Kmellos, δεν είσαι σε θέση να ξέρεις αν γίνονται συστάσεις και προειδοποιήσεις σε επίπεδο συντονιστών και διαχειριστών. Επιπλέον, είσαι εκτος θέματος εδώ.
Βρήκες κάτι να πείς ε; χΑΟχυαο εκτος θέματος λέει..
Δεν είπα πως ξέρω οτι δεν γίνονται συστάσεις σε επίπεδο συντονιστών και διαχειριστών ήταν ελαφριά ειρωνία για food for thought όπως λέει και ο κόμης, δεν ισχυρίστηκα οτι είναι γεγονός αλλα είσαι τόσο κοντοφθαλμη που αυτό κράτησες. Κράτα το καλά μην φύγει λοιπόν, με τα κουβαδάκια θα παίξουμε αλλη φορα οπότε και θα βρώμια εξυπνάδα να σου πώ, τώρα δεν το κάνω γιατί όπως έιπα και στον γκρινιάρη το μόνο που θα βγέι απο αλλεπάλληλες εξυπνάδες είναι τα κόμπλεξ μας. Μπράβο πάντως με τάπωσες αν σε κάνει χαρούμενη κάτι τέτοιο.
AoratiMelani έγραψε:Διευκρίνιση: ο Γιατρός, ο Comte de Toulouse και η Darkchilde είναι συντονιστές (moderators), όχι διαχειριστές (administrators).
Συνώμη λάθος λέξη, εννούσα και τους 2.
"Και τι γίνεται με τους επίγειους θεούς-άρχοντες; Αυτοί βλέπεις δεν είνα απλά μια ιδέα, έχουν ύλη και είναι μπροστά σου,
δεν μπορείς να πεις απλά οτι δεν πιστεύεις."
-Kαταναλώστε έξυπνα, αν δεν γίνεται καθόλου
-Razastarr.. τι να λεμε..
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Ρε παιδιά για χαλαρώστε λιγάκι. Οι admin και οι moderators αυτό το ρόλο έχουν, να ασκούν ένα στοιχειώδη έλεγχο στις συζητήσεις ώστε αυτές να μην ξεφεύγουν από το διάλογο και να καταντούν διαπληκτισμοί με προσωπικές "φιλοφρονήσεις". Όποιος δε δέχεται το ρόλο τους - όσο άδικο κι αν έχουν - νομίζω ότι μπορεί να εκφράσει τις αντιρρήσεις του, αλλά αν δε βρει άκρη μπορεί κάλλιστα να φτιάξει ή να πάει σε πιο δημοκρατικά - κατά τη γνώμη του - φόρουμ.

Υ.Γ. Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι ο Radical θέλοντας να αναδείξει τον υποτιθέμενο δογματισμό κάποιων ιδρυτικών μελών του φόρουμ, καταλήγει να γίνεται αυθεντία και να φέρεται με μονομέρεια, όπως του επεσήμανα ευγενικά όσο μπορούσα σε δικά του ποστ. Δυστυχώς θα συμφωνήσω ότι, αν και δεν είναι ο μόνος, χρησιμοποιεί γλώσσα, ύφος και χαρακτηρισμούς παρεξηγήσιμους από την πλειοψηφία. Επειδή μου θυμίζει ένα φίλο μου σε νοοτροπία και έκφραση, εγώ προσωπικά δεν τον παρεξηγώ, αλλά δε βρίσκω και άδικη την αντίδραση των άλλων απέναντί του. Μάλλον θα συμφωνήσω με την εκτίμηση του Skeftomilou. Αντικειμενικά όμως εκτιμώ ότι αυτή η συμπεριφορά είναι εριστική και δεν προάγει την ομαλή ανταλλαγή απόψεων.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

xarxar
Μάλλον θα συμφωνήσω με την εκτίμηση του Skeftomilou.
χεχ, νόμιζα οτι αυτό το post ήταν καθαρά αστείο * σας διαβεβαιω οτι υπήρξα πολύ ντροπαλός έφηβος, και κατα καιρούς μου βγαίνει αυτός ο ντροπαλός εαυτός.
Α, ΚΑΙ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΑΥΝΑΝΙΣΤΗΚΑ ΔΗΜΟΣΙΑ!!! :| :)

ας σοβαρέψουμε

Λοιπόν svoin κοιταξε να δεις, αφού δεν έχεις διαβασει τα θέματά μου και δε σε ενδιαφέρανε, δεν ξέρεις καθόλου προφανως και τι έχει παιχτεί, δεν έχει και μεγάλη βαρύτητα η γνώμη σου στο θέμα της διαγραφης μου ,σόρρυ κιόλας. Μου λες οτι ΔΕΝ έχεις διαβάσει τις ιδέες μου. Έγώ έχω διαβάσει αρκετά Post σου, κι όπως με την πλειοψηφία των χρηστων εδώ , μια χαρά σε βρίσκω. Στη μούρη μου η εξυπνάδα που είπα για την ορθογραφία, δε παριστάνω κάποιον, ιδέες φέρω. Είμαι εγώ. Τέλος πάντων διάβασε τα θέματα, και πες μου μετά. Εγω είμαι σαν τον ετοιμοθάνατο εδώ μέσα τώρα όπως μιλάμε, τι μου λές τώρα για τα δικά σου? Μου λένε τις τελευταίες ευχές.

Χαίρομαι που δικάζομαι για κακή συμπεριφορά κι όχι για συνωμοσιολογία ή για προτροπή σε χρήση αμφίβολης αποτελεσματικότητας και ασφάλειας εναλλακτικές θεραπείες όπως αρχικά προτάθηκε και όπως γινόταν στον μεσαίωνα! Χαίρομαι ιδιαίτερα για τα 2-3 πράγματα που πήρα ως το ελάχιστο θετικό feedback έστω την τελευταία στιγμή από γιατρό και κόμη - ίσως φταίω και γώ [slacky] που δεν ήξερα οτι η μελάνη και κάποιοι άλλοι που δεν πολυμιλάν είναι αυτοί που έχουν το φόρουμ

................. λοιπόν... που ειμασταν? ναι...

στην προαναγγελία της διαγραφής μου.

κι αν δεν είναι προαναγγελία το ίδιο το μήνυμα, είναι προαναγγελία το
στον οποίο εννοείται ότι δεν θα συμμετέχω [σημ: τον καβγά. ποιόν καυγά!?!?!]

Μην περιμένεις να συζητήσω περισσότερο το θέμα, η προειδοπόιηση τα λέει όλα και είμαι απόλυτα σίγουρη ότι ξέρεις τι εννοώ.
ταδε έφη μελάνη

όχι δεν ξέρω τι εννοείς. εννοείς οτι θα με κάνεις ban ότι και θα γίνει?? χεχ? εγώ αυτό καταλαβαίνω!

ευχαριστώ τον dtango για την υπεράσπιση της δημοσιοποίησης της τυποποιημένης προειδοποίησης με παντελώς άκυρη αφορμή.

ποιά ήταν η αφορμή??

σε παρακαλώ μελάνη, πριν με διαγράψεις να μου πεις σε τι ακριβώς δε σεβάστηκα το Gyesser στη κουβέντα μας

και γιατί μου έκανες αυτή την ειδοποίηση με αυτή την αφορμή

Κατα τα άλλα και ιστορικά:

Γιατρός του ΙΚΑ:
*Προσωπικά δεν διαφωνώ και πολύ με τον Radical σ'αυτά που λέει για τις φαρμακοβιομηχανίες και την διαπλοκή της εφαρμοσμένης ιατρικής μαζί τους.
Comte de Toulouse:
Δεν έχω ασχοληθεί, και κάποια από αυτά που λέει (οταν τα διαβαζω :mrgreen: ), τα κρατω ως food for thought.
δεν έχω κανένα πρόβλημα να με κάνετε ban τώρα. αλήθεια. δε το βρίσκω άδικο. Απλα για αθειστικό φόρουμ είναι τουλαχιστον άκομψο, και αντιδημοκρατικό όπως το κάνετε, όπως παρατηρεί ο dtango που είναι και πιο παλιός, δεν δείχνετε καμία ευαισθησία στο ότι σε αυτό το κόψιμο, κόβονται και κάποιες ιδέες.

ιδέες που, [μην με πείτε ψώνιο] κάποιες από τις οποίες ένας διαχειριστής της χαρακτήρισε food for thought [love ya]

χμμμμμμ ίσως τελικά έχει δίκιο ο σκεφτόμιλος που είπε οτι είμαι ο κυνικός που τον παίζει δημόσια για να κατευνάσει το πάθος του, κι έχει δίκιο όχι διότι τον παίζω δημόσια, αλλά για το ότι είμαι όντως κυνικός.

χεχ. δεν είχατε ποτέ στο φόρουμ αυτό κάτι τέτοιο? Κάποιον κυνικό?

τέλος πάντων

θα σας πω τώρα ένα παραμύθι


έχει πλάκα να 'αναγκάζεις' τους προοδευτικούς πολέμιους του σκοταδιστικού χριστιανισμού να δείχνουν σαν να εφαρμόζουν τις ίδιες πρακτικές με τους ιδεολογικούς τους εχθρούς. Αυτό είναι. Αυτό κατέληξε να είναι, μα είναι το twist. δεν ήθελα αυτό, ήθελα διάλογο!

Δικάζομαι [καιρό τώρα, αλλά για κάποιο λόγο επικρατούσε μια αμήχανη, ίσως και λίγο ποιητική [φσσσστ - μποΊνγκ] σιωπή] γιατί ο τρόπος συμπεριφοράς μου δεν ήταν ευπρεπής....

αν το σκεφτείς δεν επέχει και πολύ από τη ιερά εξέταση.... χαχαχαχαχα

κοιτάχτε να δείτε...

είμαι καλός ρήτωρ, όπως θα έχετε ήδη διαπιστώσει...

κάνω και γω ποιήματα, όπως ο πυθέας
[κάποιοι ηθικολόγοι αυτό π.χ. το βαφτίζουν ανέντιμο, cash-in]

αλλά ναι: κάνω ποίματα , να:

***

δεν είμαι εχθρός - απλά ειμαι αισχρός
λεω αλήθεια δε γουστάρω ρεβύθια
σίγουρα δε γουστάρω ολο τα ίδια και τα ίδια
οπότε αμα είναι να πάει στράφι όλη προσπάθεια
πρέπει να βρεις μια συνάφεια, ποιός ήμουνα, τι έκανα
τι έσφαλα, αν πήρα λάφυρα
για το σκοπό
ποιό?
τον αθεϊστικό?
τι είν Θεός?
ελα ~αν σε πάει~ να μπεις στον πυρήνα, αφού μπήκα και βγήκα κει και είδα πως ήταν


χαλόοου
1-2-1

ενά δύο ένα δυο

αφήσαμε το ποίημα
πλανήτης γη καλεί πλανήτη γή.
εϊ
μάγκες
έχω να σας δώσω πληροφορίες. ενδιαφέρεστε?

ε, ο τρόπος της επικοινωνίας θα διαμορφωθεί στην πορεία
δεν προσυμφωνείται
αυτό μας έκανε άλλωστε αυτό που είμαστε.
η γλώσσα

με κατηγορείς για ασέβεια??? σε τι?????

κάποιος διάλογος , επιτέλους

Re:Comte
Η φράση "Μπορεί οι χρήστες να πλακωθούν για το αν ο V ή ο μπόξερ είναι καλύτερος, αλλά αυτό είναι το ζητούμενο εκεί" σημαίνει ότι είναι λογικό στο φόρουμ του σκαραβαίου να
πλακώνονται για πιστόνια και μπιέλες, αλλά για γέλια αν πλακώνονται για τα βυζιά της Μόνικα
Μπελούτσι.Εδώ η εχινατσεα κοντεύει να σηκώσει περισσότερη σκόνη από την ίδρυση του
φορέα!
Come on! ποιά εχινάτσεα? εννοείς τον επιστημονισμό. Αυτό είναι το θέμα μου με εσάς που κανείς δεν έχει κάτσει να απαντήσει. Τελικά το πιο σωστό είναι να ανοίξω ένα θέμα επιστημονισμός στην ενότητα επιστήμη για το κυρίως θέμα που σας τσιγκλάω. Το 'πρόβλημα' είναι οτι το θέμα μου είναι τεράστιο. Πιάνει πολλά γνωσιακά πεδία. Πιάνει τα πάντα όλα. Είναι θέμα διαφορετικής ή μάλλον, παραλλαγμένης οπτικής. Είναι θέμα δηλαδή
διορθωσης οπτικής ή πρότασης προς διόρθωση. Θέμα συνεργατικότητας και όχι σεχταρισμού, όπως είναι το συμβατικό ιατρικό καθεστώς.

Ο επιστημονισμός και το θέμα μου μπαίνει εκεί που οι μισοί καυλογκαζάκηδες [είμαστε ακόμα στο φόρουμ της VW] είναι Oldskool kαι της παλιάς σχολής, στο στυλάκι να μπορούν να επεμβαίνουν στο αυτοκίνητο όπως θέλουν, ενώ οι άλλοι πιστεύουν οτι τα εργοστασιακά μοντέλα είναι τα καλύτερα, διότι προέρχονται από την 'επιστήμη' και χρόνια ερευνών, ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Εγώ δεν παίρνω θέση, να έχουν όλοι την άποψή τους. Θέλω να πω, χεχ, για τους ακροατές στο βάθος, πως τα θέματα που έθεσα με ζήλο προς συζήτηση σε άλλα θέματα και που σίγουρα δεν είναι τα βότανα ή εχινάτσεα όπως υπονοήθηκε, είναι


σχετικότατα

με το θέμα του φόρουμ. Το θεό. Στην τελική, την αυθεντία.

Στην προσπάθεια να καταρρίψετε πράγματα που δεν είπα, έχετε ανάγει την επιστήμονικότητα σε αυθεντία, και κανένα απο αυτούς που ψήφισαν ΚΚΕ ή ΣΥΡΡΙΖΑ [βλέπε το δημοψήφισμα] δεν ακούω να μιλάν ΚΑΝ για τις εταιρείες και τις κομπίνες και όλα αυτά που έλεγα

μάλλον επειδή .....

κάπως φταίει ο τρόπος μου.... και είμαι αγενής κτλ κτλ
ναι ναι

λές κι έχουμε εκλογές!

κοίτα να δεις πράματα...

με συνοπτικές διαδικασίες για τον τρόπο μου
να είστε όλοι καλά
:) :D

συγγνώμη που σας σύγχυσα όλους. συγγνώμη που το πάθος μου για αλήθεια, με κάνει να γίνομαι μαλάκας κατά αυτών που θεωρώ 'λεκτικούς' αντιπάλους. Όλοι είμαστε λιγάκι αλαζόνες. Μερικοί το παρακάνουν. ΟΚ.

ΥΓ Υγειαίνετε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Radical την 18 Φεβ 2010 01:15, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

προφανώς και δεν μπορώ να έχω γνώμη στο αν πρέπει να banαριστις η όχι η αν σωστά έλαβες προειδοποίηση. Το μονο που έκρινα είναι ο τρόπος που χειριστικές το θέμα και αυτό που είπες για τα 2 μετρα και σταθμά που έχουμε (στο οποιο διαφωνώ) καθώς και την απάντηση σου προς εμενα. Προσωπικά πάντως από όσα έχω δει μέχρι τώρα (γενικά όχι όσο αφορά εσένα) έχω εμπιστοσύνη στην χρήση τον συντονιστών και δεν μου έχουν δόση λαβές για το αντίθετο
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

προφανώς και δεν μπορώ να έχω γνώμη στο αν πρέπει να banαριστις η όχι η αν σωστά έλαβες προειδοποίηση.
Τιτλος θέματος:
Περι αποκλεισμού Radical : Προειδοποίηση
Κλειδωμένο