Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 6 Δημοσιεύσεις ] 

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Σεπ 2015 09:57
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Σεπ 2015 09:57 
Χωρίς σύνδεση

Διαπίστωση που ήθελα να την κάνω εδώ και καιρό.

Η εκτίμησή μου είναι πως οι φυσικές συναντήσεις που γινόντουσαν έχουν πλέον ατονίσει σε "επικίνδυνο" βαθμό, γιατί άραγε;

Ακόμα και εάν ισχυριστεί κάποιος ότι η προσέλευση ήταν μικρή θα απαντήσω ότι με το να μην της κάνουμε καθόλου επιβαρύνουμε αυτό το αποτέλεσμα αρα οδηγούμαστε να γίνουμε μία ακόμα περισσότερο "απρόσωπη" ΕνΑ.

Μπορεί βεβαίως αυτό να συμφέρει κάποιους.

Για να έχουν όμως επιτυχία οι συναντήσεις αυτές θα πρέπει να έχουν, κατά την γνώμη μου τα εξής στοιχεία:

1) Σταθερό σημείο που να είναι όμως decent (πω πω κράξιμο που έχω να φάω από Ελληνάρες)
2) Σταθερή ημερομηνία και ώρα κάθε μήνα πχ κάθε πρώτη Πέμπτη του μήνα ώρα 19:00
3) Υποστήριξη από forum & website (Ναι χρειάζεται και τα δύο)
4) After meeeting support ίσως με ένα μικρό περιληπτικό κείμενο κάθε φορά 50-100 λέξεων ή και φωτογραφίες.

Σημείωση: Μπορούμε να δημιουργήσουμε ημερολόγιο συναντήσεων.

Η ανάγκη φυσικής επικοινωνίας είναι αναντικατάστατη και κυρίως δημιουργεί δυναμική που τόσο χρειαζόμαστε.

Τελευταία επεξεργασία από Τεμπελόσκυλο και 26 Σεπ 2015 11:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Μεταφέρθηκε εδώ, καθώς αφορά την Ένωση.

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Σεπ 2015 11:24
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Σεπ 2015 11:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Όνομα Ιστότοπου:
Τεμπέλικες Σκέψεις...
Αν εννοείς τους καφέδες που κάναμε παλιότερα, ναι, έχουν ελαττωθεί. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι δεν συναντιόμαστε με άλλο σκοπό (φαγητό, ομιλίες, προβολές, φιλανθρωπική δράση κλπ). Θεωρώ ότι τουλάχιστον μια φορά το μήνα έχουμε κάποιο λόγο για συνάντηση, με εξαίρεση Ιούλιο-Αύγουστο που επίτηδες δεν προγραμματίζουμε κάτι, καθώς οι περισσότεροι λείπουν.

Προσωπικά, θεωρώ ότι το πράγμα κολλάει σε δύο σημεία. Πρώτον, οι χαλαροί καφέδες σε σταθερή βάση ενδεχομένως να κόβουν προσέλευση από πιο σοβαρές εκδηλώσεις της Ένωσης. Π.χ. θα προτιμούσα να ερχόταν κάποιος στο Κάνε Καλό Χωρίς Θεό, κι ας μην έδινε αίμα, κι ας μην έφερνε ούτε ένα κουτί γάλα για φιλανθρωπία, απλά να βρισκόταν εκεί, παρά να ρθει μετά από μια βδομάδα να πιει τον καφέ του και να πει δυο κουβέντες στο χαλαρό. Δεύτερον, για να γίνουν σταθερές συναντήσεις πρέπει να βρεθεί κάποιος να τις αναλάβει. Να βρει χώρο, να παρίσταται ανελλιπώς εκπροσωπώντας την Ένωση, να γράφει τα κείμενα μετά κλπ. Αν προσέξετε, η σχετική ομάδα εργασίας δεν ξεχειλίζει κι από συμμετέχοντες.

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Σεπ 2015 16:05
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Σεπ 2015 16:05 
Χωρίς σύνδεση

Τεμπελόσκυλο έγραψε:
...Να βρει χώρο, να παρίσταται ανελλιπώς εκπροσωπώντας την Ένωση, να γράφει τα κείμενα μετά κλπ. Αν προσέξετε, η σχετική ομάδα εργασίας δεν ξεχειλίζει κι από συμμετέχοντες.

Μήπως τελικά κάτι γίνετε λάθος;

Μήπως πλέον βλέπουμε το δέντρο και έχουμε χάσει το δάσος;

Από την στιγμή που αναφέρεις το ζήτημα της χαμηλής συμμετοχής, πολύ σωστά, το θέμα είναι απλό, απλούστατο και η λύση λέγεται ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΕΣ.

Εφ' όσον δεν υπάρχουν συμμετοχές να υλοποιήσουν με αποτελεσματικό τρόπο κάποιες δράσεις τότε κόβεις τις δράσεις που έχουν χαμηλή συμμετοχή. Επειδή κάποτε έγινε μία δράση δεν σημαίνει ότι αυτή πρέπει να συνεχίζεται δια παντός.

Εκείνο που θέλω να τονίσω είναι το πόσο σημασία δίνω στην "φυσική" επικοινωνία μεταξύ μας. Για μένα είναι από τα πλέον σημαντικά θέματα και προτείνω να το έχουμε ψηλά στις προτεραιότητες.

Επίσης το θέμα του χώρου δεν είναι δα και κανένα ζήτημα βουνό ούτε χρειάζονται χιλιάδες meeting για να το αποφασίσει κάποιος. Το καφέ που συναντιόμαστε στο θησείο είναι μιά χαρά, ας το κάνουμε στέκι, απλά είναι τα πράγματα.

Η γνώμη μου είναι ότι ακόμα και η χαμηλή συμμετοχή στις εκλογές οφείλεται στην χαμηλή προσέλευση των υπολοίπων εκδηλώσεων. Όταν δεν έχει "μπει μέσα" σου η φυσική συμμετοχή δύσκολα ξεκινάς ένα απόγευμα να πας να ψηφίσεις.

Ποιόν να πας να ψηφίσεις και γιατί;

Εκείνον που δεν γνωρίζεις και απλά θα δείς κάποιο όνομα σε ένα ψηφοδέλτιο και θα βάλεις έναν σταυρό;

Εκτός βεβαίως εάν θέλουμε να παραμείνουμε ένα "κλειστό" club (να μην παρεξηγηθεί ο όρος τον χρησιμοποιώ θετικά) με εμάς κι εμάς!!!

Εάν βεβαίως οι συναντήσεις είναι κάτι το οποίο δεν έχει κανένα αποτέλεσμα, δεν παράγει έργο ή δεν χρειάζονται ή είναι χαμηλά στις προτεραιότητές μας τότε να μην γίνονται.

Απλά όποιος έχει αντίθετη άποψη ας κοιτάξει πίσω λίγο τον αριθμό των συναντήσεων και εκδηλώσεων που γινόντουσαν παλαιότερα και ας τα συγκρίνει με το σήμερα και μετά ας δώσει όποια δικαιολογία θέλει. Εκτιμώ ότι και η οικονομική κρίση θα είναι μία "λογική" δικαιολογία.

Το ξέρεις "Τεμπελόσκυλο" ότι εκτιμώ πολύ την δράση σου όλα αυτά τα χρόνια απλά αξιολόγησε αυτό που προτείνω και κάνε μία συζήτηση εσωτερική μήπως και έχει κάποια αξία αυτό που προτείνω, αν θέλεις και μην δημοσιοποιήσεις τίποτα σε αυτό το ζήτημα που άνοιξε εδώ.

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Σεπ 2015 17:47
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Σεπ 2015 17:47 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Όνομα Ιστότοπου:
Τεμπέλικες Σκέψεις...
Μα αυτό ακριβώς λέω, για μένα έχει μεγαλύτερη προτεραιότητα το να γίνει κάτι πιο ουσιώδες από μία απλή συνάντηση. Και μεταξύ ενός καφέ με 10 άτομα και μιας ομιλίας με 10 άτομα, θα προτιμήσω να αφιερώσω τον προσωπικό μου χρόνο στο δεύτερο.

Όσο για τη συχνότητα, επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Ξαναλέω ότι τουλάχιστον μια φορά το μήνα υπάρχει ευκαιρία να έρθει κάποιος και να μας δει από κοντά και να μας γνωρίσει και να μάθει για τη δράση μας (μας = την Ένωση). Απλά δεν είναι πάντα ο γνωστός "καφές στο Θησείο", μπορεί να είναι μια ημερίδα στην Πάντειο ή το περίπτερο στο Pride ή ο Φανερός Δείπνος κλπ.

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Σεπ 2015 19:30
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Σεπ 2015 19:30 
Χωρίς σύνδεση

Τεμπελόσκυλο έγραψε:
Μα αυτό ακριβώς λέω, για μένα έχει μεγαλύτερη προτεραιότητα το να γίνει κάτι πιο ουσιώδες από μία απλή συνάντηση. Και μεταξύ ενός καφέ με 10 άτομα και μιας ομιλίας με 10 άτομα, θα προτιμήσω να αφιερώσω τον προσωπικό μου χρόνο στο δεύτερο.

Όσο για τη συχνότητα, επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Ξαναλέω ότι τουλάχιστον μια φορά το μήνα υπάρχει ευκαιρία να έρθει κάποιος και να μας δει από κοντά και να μας γνωρίσει και να μάθει για τη δράση μας (μας = την Ένωση). Απλά δεν είναι πάντα ο γνωστός "καφές στο Θησείο", μπορεί να είναι μια ημερίδα στην Πάντειο ή το περίπτερο στο Pride ή ο Φανερός Δείπνος κλπ.

Διάβασα την τοποθέτησή σου με προσοχή, εάν θέλεις μου απαντάς συγκεκριμμένα στα 2 παρακάτω ερωτήματα:

1) Με αφετηρία τον Σεπτέμβρη 2015 και 12 μήνες πίσω, ποιές εκδηλώσεις συνάντησης αποκλειστικά μελών της ΕνΑ είχαμε ΚΑΘΕ μήνα στην Αθήνα;

ΣΕΠ
ΑΥΓ
ΙΟΥΛ
ΙΟΥΝ
ΜΑΙ
ΑΠΡ
ΜΑΡΤ
ΦΕΒ
ΙΑΝ
ΔΕΚ
ΝΟΕ
ΟΚΤ

2) Γιατί οι συναντήσεις 10 ατόμων με φυσική παρουσία είναι υποδιέστερη από πχ 1.000 καναπεδάτα εικονικά μέλη του ενός "κλικ" στον υπολογιστή τους;

Προσωπικά, επειδή σε έχω συναντήσει πολλές φορές σε δράσεις της ΕνΑ δεν μπορώ την μία δική σου συμμετοχή να την συγκρίνω με τίποτα με 1.000 άλλες "καναπεδάτες". Για μένα στόχος θα ήταν η αύξηση της φυσικής συμμετοχής και όχι της εικονικής. Όμως δεν ασκώ διοίκηση στην ΕνΑ, απλά δημοσιοποιώ τις απόψεις μου.

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Σεπ 2015 09:10
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Σεπ 2015 09:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Όνομα Ιστότοπου:
Τεμπέλικες Σκέψεις...
1) Συναντήσεις απκλειστικά μελών της Ένωσης δεν κάναμε ποτέ. Όλες οι συναντήσεις που κάναμε από την ίδρυση της Ένωσης και μετά είναι ανοιχτές σε όλους. Ακόμα και στις ΓΣ είναι δυνατόν να έρθουν μη μέλη, απλά δεν έχουν δικαίωμα ψήφου. Από κει και πέρα, ευκαιρίες στις οποίες μπορούσε να έρθει κάποιος για να γνωρίσει την Ένωση και να μάθει περισσότερα (στην Αθήνα) ήταν οι εξής:

ΜήναςΣυναντήσεις
ΣΕΠ. '15Κάνε καλό χωρίς θεό: Αιμοδοσία και συλλογή απαραίτητων, 12/9/2015
ΑΥΓ. '15-
ΙΟΥΛ. '15Αντιρατσιστικό Φεστιβάλ, ακυρώθηκε λόγω δημοψηφίσματος
ΙΟΥΝ. '15Του Αγίου Οινο-πνεύματος, 1/6/2015
Athens Pride 13/6/2015
ΜΑΪ. '15Michael Schmidt-Salοmοn, συζήτηση και παρουσίαση βιβλίων, 17/05/2015
ΑΠΡ. '15Φανερός Δείπνος, 10/4/2015
Richard Dawkins, 24/4/2015
ΜΑΡ. '15Ανοιχτή συνάντηση - Καφές, 7/3/2015
ΦΕΒ. '15-
ΙΑΝ. '15Κοπή πίτας, 31/1/2015
ΔΕΚ. '14Κάνε καλό χωρίς θεό: Αιμοδοσία και συλλογή απαραίτητων, 20/12/2014
ΝΟΕ. '14Γενική Συνέλευση, 1/11/2014
ΟΚΤ. '14-
ΣΕΠ. '14Κάνε καλό χωρίς θεό: Συγκέντρωση σχολικών ειδών, 20/9/2014

Επισημαίνω ότι εκτός από τις ομιλίες Dawkins και Schmidt-Salomon, όλες οι υπόλοιπες εκδηλώσεις είχαν και παράλληλη εκδήλωση στη Θεσσαλονίκη. Ο Φανερός Δείπνος μάλιστα είχε και σε άλλες πόλεις. Με εξαίρεση λοιπόν τους καλοκαιρινούς μήνες, που λείπει ο κόσμος και δεν έχουμε εκδηλώσεις, το μεγαλύτερο διάστημα μεταξύ εκδηλώσεων ήταν 35-40 μέρες. Δεκτόν, θα μπορούσαμε να παρεμβάλλουμε μια ανοιχτή συνάντηση για καφέ εκεί μέσα, αλλά δε νομίζω ότι χάθηκε και ο κόσμος.

2) Δεν είπα ποτέ ότι η φυσική παρουσία 10 ατόμων είναι υποδεέστερη από την καναπεδάτη 1000.

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 6 Δημοσιεύσεις ] 

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: MSNbot Media, Yahoo [Bot]

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση