Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 8 Δημοσιεύσεις ] 

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Μάιος 2015 09:25
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Μάιος 2015 09:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Είναι ένα ζήτημα λεπτό και δύσκολο , το οποίο όμως μοιραία θα μας απασχολήσει όλους και νομίζω πως έχει έρθει η ώρα να το δούμε διεξοδικότερα. Πολλοί άνθρωποι, δεν ξέρουν πως τους δίνεται η επιλογή της πολιτικής κηδείας , ή φοβούνται πως θα υπάρξουν επιπλοκές με την εκκλησία. Το χειρότερο είναι δε, πως ενώ αρκετοί εκφράζουν ανοιχτά την επιθυμία να έχουν πολιτική κηδεία, τελικά δεν γίνεται σεβαστή από το περιβάλλον τους ( πράγμα το οποίο έχει μεν μια λογική, διότι ο πενθών κάνει ο,τι νομίζει καλύτερο σε εκείνες τις δύσκολες στιγμές για το πρόσωπο που αποχαιρετά, αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός , πως είτε αγνοεί επιδεικτικά την επιθυμία του θανόντα, ή δεν ξέρει πως να τις πραγματώσει και μέσα στην σύγχυση του πένθους του φοβάται τις επιπλοκές ή και την κατακραυγή από το περιβάλλον του , ιδίως αν ζει στην επαρχία). Μιας λοιπόν και πρόκειται για το ύστατο δικαίωμα όλων μας, να μας αποχαιρετήσουν από αυτόν τον κόσμο οι οικείοι μας κατά τον τρόπο που εμείς επιθυμούμε, σκεφτόμουν να εξετάσουμε ως Ένωση το νομικό πλαίσιο που θα μας επέτρεπε να το εξασφαλίσουμε αυτό τουλάχιστον στα μέλη μας , αν όχι και σε όποιον άλλον επιθυμεί.
Μια πρώτη ιδέα είναι ( αφού συμβουλευθούμε φυσικά τους δικηγόρους μας προς τούτο) , να φτιαχτεί ένα ερωτηματολόγιο- υπεύθυνη δήλωση που να περιλαμβάνει περίπου τα εξής:
Επιθυμώ αποτέφρωση/ ταφή ( αναλόγως των συνθηκών: αποτεφρωτήριο, χρήματα κλπ).
Επιθυμώ πολιτική κηδεία
Σε περίπτωση ενταφιασμού δεν επιθυμώ θρησκευτικά σύμβολα ή θέλω να αναγράφεται πχ το εξής....
Σε περίπτωση αποτέφρωσης θέλω η τέφρα μου να ...
Επιθυμώ δωρεά των οργάνων μου ( αν οι συνθήκες το επιτρέπουν), ή δωρεά του σώματός μου στην Επιστήμη.
Και τέλος με μια φόρμουλα που θα σκεφτούν φυσικά οι δικηγόροι μας: εξουσιοδοτώ τον εκάστοτε νομικό Σύμβουλο της Ένωσης , όπως υπερ και αντ΄εμού επιβλέψει ότι τα οι ως άνω επιθυμίες μου θα εφαρμοστούν στο ακέραιο και η παρούσα ενυπόγραφη δήλωσή μου , είναι ανακληταία μόνο από τυχόν μεταγενέστερη τροποποίησή της που θα έχω υπογράψει ο ίδιος και όχι από συγγενείς μου.
Θα μπορούσαμε επίσης, να προβλέψουμε και ένα μικρό ποσόν που θα πληρώσουμε τα μέλη προκαταβολικά, προκειμένου να εξασφαλιστεί η αμοιβή του δικηγόρου , αν και εφόσον κάποιος εξ ημών έχει επιπλοκές.
Τι λέτε;

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Μάιος 2015 11:41
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Μάιος 2015 11:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Όνομα Ιστότοπου:
Απελευθέρωση από τα δεσμά!
πολύ ωραία ιδέα! :)

Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Μάιος 2015 11:44
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Μάιος 2015 11:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

πολυ καλη ιδεα. Αλλα δυστυχως το πως θα γινει η κηδεια εξαρταται απο τις εντολες που θα δωσουν οι συγγενεις.
Το γραφειο κηδειων που θα επιλεξουν οι συγγενεις δεν θα εχει προσβαση στο συγκεκριμενο εντυπο, ουτε η Ενωση θα γνωριζει οτι πεθανε ενα μελος της. Και να γνωριζε δεν θα ηξερε που να απευθυνθει.

Θα ηταν καλο να φτιαχναμε μια online υπηρεσια στην οποια να μπουν μελη τα γραφεια κηδειων, και να τσεκαρουν αν ενας πεθαμενος εχει δηλωσει καποιες ιδιαιτερες επιθυμιες ή ακομα και αν έχει καποια λεφτα για το σκοπο αυτο.
Για να μην υπαρχει ζητημα προσωπικων δεδομενων, θα επρεπε να τσεκαρουν με το ΑΦΜ, χωρις να εμφανιζεται το ονομα.
Εμεις εδω θα ειχαμε τα αληθινα στοιχεια, μαζι με απαραιτητα εγγραφα ταυτοπροσωπειας.

Στη συνεχεια θα διαφημιζαμε την υπηρεσια στα γραφεια κηδειων ωστε να γινουν δωρεαν μελη και σε ολο το κοσμο, ωστε να γινει μελος, με συμβολικη αμοιβη.

Για να διασφαλιστει οτι θα ξερουμε ποιοι πεθαναν ωστε να ενεργησουμε εγκαιρως, θα μπορουσαμε να ζητησουμε απο τη κυβερνηση η δημοσιευση των κηδειων να γινεται και ηλεκτρονικα και οχι μονο σε εφημεριδες. Ωστε αυτοματα να ελεγχεται αν στη λιστα υπαρχει καποιο ΑΦΜ που ειναι στην υπηρεσια μας.
Αν δεν γινει αυτο, θεωρητικα μπορει οι συγγενεις να απευθυνθουν σε ενα γραφειο το οποιο δεν ειναι μελος, ή απλως θα επιλεξει να μην τσεκαρει την υπηρεσια μας.

Θα χρεωνουμε συμβολικη αμοιβη για τα εξοδα μας. Προφανως θα απευθυνομαστε στους παντες, και οχι μονο σε μελη. Ετσι, ισως να διευρυνουμε και τους υποστηρικτες μας.

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Μάιος 2015 15:22
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Μάιος 2015 15:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Μακροπρόθεσμα θα μπορούσε φαντάζομαι να γίνει μια online λίστα , από το αρμόδιο υπουργείο για τα γραφεία τελετών, αλλά αν κρίνουμε από το πως γίνεται η μηχανογράφηση σε αυτήν την χώρα, μάλλον μια τέτοια διαδικασία θα καθυστερήσει αρκετά και το θέμα είναι να υπάρξει άμεσα μια πρώτη λύση, η οποία και εμάς θα διασφαλίζει και πιθανώς να τραβήξει και περισσότερο κόσμο στην Ένωση. Άσε που δεν ξέρω κατά πόσον θα θέλουν οι άνθρωποι να είναι ονλάιν ανεβασμένες οι ύστατες επιθυμίες τους, υπάρχει ως γνωστόν μια γενικότερη καχυποψία γι ΄αυτά τα ζητήματα, εδώ αρκετοί διστάζουν να βγάλουν κάρτα δωρητή οργάνων , από φόβο μη τους αφήσουν να πεθάνουν για να πάρουν τα όργανά τους! Αυτό που σωστά λες για το πως θα ενημερωθεί η Ένωση, νομίζω ότι αν ο υπογράφων στην δήλωση βάλει έναν αντίκλητο επιφορτισμένο να μας ειδοποιήσει, το θέμα λύνεται σε σημαντικό βαθμό.

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Μάιος 2015 15:38
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Μάιος 2015 15:38 
Χωρίς σύνδεση

Ο μονος τρόπος που μπορώ να σκεφτώ ώστε να υποχρεωθούν η συγγενής να πράξουν αυτά που επιθυμεί ο νεκρός είναι ο νεκρός να έχει έκδοση ένα πληρεξούσιο προς κάποιο πρόσωπο το οποιο εμπιστεύεται να ακουλουθήσει τις επιθυμίες του με το οποιο το εξουσιοδοτεί να αναλάβει την ταφή του με τον τρόπο που ο ίδιος ορίζει. Προφανώς αυτός που θα ορίσει με το πληρεξούσιο θα πρέπει να το αποδεχτεί.

Οποτε το θέμα που τίθεται είναι ότι ο εντελοδόχος θα πρέπει να έχει την δυνατότητα να μάθει άμεσα ότι ο εντολέας πέθανε ώστε να παρουσίαση το πληρεξούσιο και να πάρει την διαδικασία πάνω του, αυτό πρακτικά εφικτό είναι μονο αν ο εντελοδόχος είναι κάποιο φιλικό, κοντινό πρόσωπο του εντολέα. Επίσης ο εντελοδόχος θα πρέπει να είναι διατεθειμένος να αντιμετώπιση τις αρνητικές αντίδρασης τον συγγενών καθώς και κάποιον πιθανό δικαστικό αγώνα.

Αν εντελοδόχοι θα είμαστε εμείς, η ο δικηγόρος που μας εκπρόσωποι, μια λύση που βρίσκω σε αυτό είναι να συμβουλέψουμε τους εντολής να εμπιστευτούν σε κάποιο κοντινό τους πρόσωπο να μας ειδοποίηση. Προφανώς τότε εμείς, η ο δικηγόρος μας, ως πληρεξούσιοι αναλαμβάνουμε και οποια δήποτε δικαστική διαμάχη μπορεί να προκύψει με τους συγενις.

Διαφορετικά θα πρέπει να ψάχνουμε δημοσια έγγραφα και εφημερίδες κάθε μέρα για το ποιος πέθανε :P

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Μάιος 2015 09:29
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Μάιος 2015 09:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Έχει δίκιο ο σβόιν. Είναι τεχνικό το ζήτημα. Όχι ότι είναι κακή η ιδέα, κάθε άλλο. Αλλ' αναρωτιέμαι αν, κατά πόσο και πότε θα είναι δυνατόν να εφαρμοστούν όλα αυτά που προτείνει ο καπαγες στην μπανανία μας. Όπως και να 'χει, δεν βλάπτει να το ερευνήσουμε.
Θα μπορούσαμε ίσως να κάνουμε μια κάρτα όπως εκείνη της δωρεάς οργάνων που να γράφει ότι απαιτούμε πολιτική κηδεία ή/και αποτέφρωση -όταν το τελευταίο καταστεί δυνατό στην πατρίδα μας.

"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Μάιος 2015 09:17
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Μάιος 2015 09:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Νομίζω ότι θα πρέπει το ζήτημα να τεθεί άμεσα στην επόμενη συνάντηση και στο μεταξύ να ερωτηθούν οι δικηγόροι για το νομικό πλαίσιο για να μην συζητάμε στον αέρα. Απελεύθερε, τι λες;

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Μάιος 2015 09:34
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Μάιος 2015 09:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Όνομα Ιστότοπου:
Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Λέω ότι είναι πολύ ωραία ιδέα. Με το τεχνικό κομμάτι και την εμπλοκή της ένωσης ωστόσο χωρεί αρκετή συζήτηση για το πως θα μπορούσε να γίνει, καθώς τον λόγο της κηδείας έχουν οι συγγενείς, και θα ήταν τουλάχιστον άκομψο να κάνουμε νομικές κινήσεις απέναντι σε χήρες η χήρους και ορφανά κλπ, για αθέτηση επιθυμίας νεκρού.

Αρχικά σκέφτομαι επώνυμη καρτούλα μέλους που θα λέει είμαι άθεος επιθυμώ πολιτική κηδεία η κάτι τέτοιο η οποία θα μοιράζεται σε όποιον το επιθυμεί, ώστε να είναι σαφής η επιθυμία του στους συγγενείς. Μπορεί να είναι και κάτι σαν πτυχίο που θα κρέμεται στον τοίχο, ώστε να το χωνέψουν με τα χρόνια οι συγγενείς.
Κατόπιν μια πιο αναλυτική ιστοσελίδα η φυλλάδιο που θα αναφέρει ακριβώς την διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί.

Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 8 Δημοσιεύσεις ] 

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot]

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση