Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 19 Δημοσιεύσεις ] 

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2015 10:05
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2015 10:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Προτείνω αλλαγή του τρόπου παρουσίασης των ενεργών θεμάτων όταν ο χρήστης πατά το κουμπί «Προβολή ενεργών θεμάτων».
Πριν βάλω αυτό το θέμα για ψήφιση θα σας παρακαλούσα να το συζητήσουμε πρώτα.

Έχει παρατηρηθεί ότι οι χρήστες δεν κάνουν login στο forum αλλά περιηγούνται σε αυτό διαβάζοντας τα ενεργά θέματα χρησιμοποιώντας το κουμπί «Προβολή ενεργών θεμάτων» και κάνουν login μόνο όταν θέλουν να γράψουν κάτι.
Είναι πολύ εύκολο να διαπιστωθεί αυτό. Είτε από προσωπική εμπειρία είτε από το τμήμα «Μέλη σε σύνδεση» όπου συνήθως μόνο το bot των μηχανών αναζήτησης είναι συνδεδεμένα.

Η τακτική αυτή δημιουργεί σοβαρότατο πρόβλημα με τις δράσεις της ένωσης οι οποίες βρίσκονται στο τμήμα Ομάδες Εργασίας, το οποίο δεν είναι ορατό εάν δεν κάνει κάποιος login.

Κανείς δεν βλέπει τι γίνεται εκεί καθώς για να δεις τις αλλαγές και να παρακολουθήσεις τα δρώμενα ΠΡΕΠΕΙ να είσαι συνδεδεμένος.

Αποτέλεσμα αυτής της τακτικής είναι να είναι κυριολεκτικά θαμμένες δράσεις οι οποίες είναι άκρως σημαντικές για την επίτευξη των στόχων της ένωσης, που σίγουρα δεν είναι μόνο να περνάμε την ώρα μας και να σπάμε πλάκα στο ανοικτό forum. Καλό είναι να ξεδίνουμε δεν λέω… αλλά δεν είναι αυτός ο στόχος της ένωσης.

Παράδειγμα είναι το τμήμα στην «Ομάδα εργασίας: κατάργηση καταγραφής θρησκεύματος».
Σχεδόν όλοι οι συγγραφείς και σχολιαστές σε όλες τις εργασίες είναι η γραμματεία της ένωσης και οι δημοσιεύσεις σε αυτήν την ομάδα είναι από πέρυσι, πρόπερσι το 2011 και μόνο 3 φέτος, εκ των οποίων η μία δεν έχει έστω και μία απάντηση και η άλλη είναι η δική μου στην οποία έχω θέσει μια ερώτηση και δεν θα πάρω απάντηση από ότι βλέπω.

Προτείνω να εμφανίζονται χωρίς σύνδεση οι τίτλοι των ομάδων εργασίας και όταν κάποιος πατά στον σύνδεσμο να του ζητείται login.

Πλεονεκτήματα:
    1. Συμμετοχή των μελών στις ομάδες εργασίας καθώς θα βλέπουν τις δράσεις των οποίων ούτε την ύπαρξη δεν γνωρίζουν
    2. Υποστηρικτές της ένωσης θα δουν ότι κάτι άλλο υπάρχει «πίσω από τα τείχη» και θα έχουν κίνητρο να γίνουν μέλη
    3. Θα βγουν από το θάψιμο σοβαρότατες δράσεις με τις οποίες δεν ασχολείται κανείς.

Το πεδίο που δείχνει τα συνδεδεμένα μέλη πρέπει να φύγει τελείως κατά την γνώμη μου. Όταν συνήθως έχει 2 μέλη συνδεδεμένα, συνήθως οι διαχειριστές, και την περισσότερη ώρα μόνο το Googlebot τότε ο νεοφερμένος δικαίως νομίζει ότι εδώ δεν ασχολείται κανείς…

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2015 10:33
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2015 10:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Τόσα χρόνια μέλος, πάντα κάνω πρώτα λογκιν ώστε να βλέπω πρώτα τα εσωτερικά και ιεραρχικά σημαντικότερα, αλλά και να μπορώ να απαντάω. Τι νόημα έχει να περιηγείται κάποιος σ' ένα φόρουμ χωρίς να συμμετέχει στις συζητήσεις;

"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2015 10:55
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2015 10:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

tasos_didymoteicho έγραψε:
Τόσα χρόνια μέλος, πάντα κάνω πρώτα λογκιν ώστε να βλέπω πρώτα τα εσωτερικά και ιεραρχικά σημαντικότερα, αλλά και να μπορώ να απαντάω. Τι νόημα έχει να περιηγείται κάποιος σ' ένα φόρουμ χωρίς να συμμετέχει στις συζητήσεις;
Πολύ σωστά το είπες…
Τόσα χρόνια μέλος και διαχειριστής επί πλέον…
Πιστεύεις πραγματικά ότι όλοι έχουν την ίδια εμπειρία που έχεις εσύ;

Και πως εξηγείς ότι στα «μέλη σε σύνδεση» είσαι πάντα μόνο εσύ η AoratiMelani ο apeleytheros και το Τεμπελόσκυλο.
Όταν άλλο μέλος φαίνεται σε σύνδεση συνήθως κάνει και καταχώρηση που σημαίνει ότι παρακολουθούσε την συζήτηση χωρίς να είναι συνδεδεμένος.
Το είχα διαπιστώσει αυτό στην συζήτηση Προσηλυτισμός & βάπτιση.

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2015 11:22
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2015 11:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Θα σου εξηγήσω:
Το φόρουμ, ως φόρουμ, πνέει τα λοίσθια εδώ και πολύ καιρό. Για πολλούς και διάφορους λόγους. Ελάχιστοι μένουν εδώ για καιρό, συμμετέχοντας. Άρα αυτό που παραμένει ενεργό είναι η Γραμματεία και η Ένωση. Αν ήσουν μέσα θα 'βλεπες ότι οι περισσότερες συζητήσεις είναι ενδογραμματειακές, εξ ου και όσα λέμε ότι ο χρόνος μας μοιράζεται σε πολλά μέτωπα ήδη ανοιχτά.

Αν πατήσεις στα "Μέλη" πάνω δεξιά, επιλέξεις κάτω κάτω "σύνολο δημοσιεύσεων" » "φθίνουσα ταξινόμηση" και πατήσεις δίπλα "υποβολή" θα δεις τις δημοσιεύσεις του καθενός. Οι τέσσερις πρώτοι είναι η τέως πρόεδρος -που δεν έχει σταματήσει στιγμή να τρέχει, ν' αναλαμβάνει και να ενδιαφέρεται- και τρία μέλη της νυν γραμματείας. (Τα δύο άλλα μέλη της νυν γραμματείας είναι στην επόμενη σελίδα, όχι μακριά.) Επίσης θα έχεις μια εικόνα ποιοι άλλοι έχουν διαρκή παρουσία, αναγνωρίζοντας ήδη κάποιους. Επίσης υπάρχουν πολλοί διαγεγραμμένοι και πολλοί που εξαφανίστηκαν ολοκληρωτικά, παρότι ήταν πάρα πολύ ενεργοί για χρόνια.

Αυτός που θέλει να ενδιαφερθεί, θα το κάνει, ΚΑΙ θα το κάνει συνδεδεμένος.

"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2015 11:54
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2015 11:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Όνομα Ιστότοπου:
Αόρατη Μελάνη
Το θέμα αυτό νομίζω ότι θα ταίριαζε καλύτερα στις "προτάσεις για τη βελτίωση του φόρουμ".

Όμως πολύ αμφιβάλλω ότι μπορεί να γινει τεχνικά. Χρησιμοποιούμε μια έτοιμη πλατφόρμα, οικονομική και εύχρηστη, αλλά χωρίς δυνατότητες προσαρμογής. Όμως ο καθ' ύλην αρμόδιος για τα τεχνικά θέματα είναι το Τεμπελόσκυλο, ας απαντήσει αυτός.

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2015 12:02
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2015 12:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Άκουσε τόσο εσύ Τάσο όσο και οι άλλοι…

Δεν ξέρω ακόμα τι ακριβώς παίζεται με την ένωση. Όντως έχω δει ότι μια χούφτα άνθρωποι ασχολούνται, τουλάχιστον εδώ στο forum.
Σίγουρα θα ήθελα να έχω την πραγματική εικόνα της ένωσης αλλά δεν την έχω.

Στην Ελλάδα είχα μια πολυάσχολη δουλειά και δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ με πράγματα που απαιτούν ώρες ενασχόλησης. Για ένα πολύ μικρό διάστημα ασχολήθηκα με την Wikipedia και αυτό όχι γιατί είχα χρόνο αλλά επειδή το έβρισκα άδικο να παίρνω τόσα πολλά από την Wikipedia (την αγγλική – η ελληνική είναι για τα μπάζα) χωρίς να δίνω τίποτα πίσω…

Τώρα λοιπόν έχω χρόνο γιατί δεν δουλεύω… το μόνο μειονέκτημα είναι ότι δεν είμαι στην Ελλάδα…

Το να σκάψω τον λάκκο των παπάδων είναι μια επιθυμία που είχα πάντα αλλά δεν είχα ασχοληθεί λόγω έλλειψης χρόνου…
Τώρα μπορώ να ασχοληθώ...
Και δεν είμαι άθεος…
Είμαι αντίθεος…
Όλοι μαζί εσείς στην ένωση δεν κάνετε ούτε το 1% της οργής που έχω εγώ για αυτά τα κατακάθια της ανθρωπότητας… (τους παπάδες και τους σταυροφόρους εννοώ όχι τους αγαθούς πιστούς)
Να φανταστείς ότι για μένα ο Ρίτσαρντ Ντόκινς είναι θρησκευόμενος… στο βιβλίο του δεν είχε βάλει τον εαυτό του στην κατηγορία των απολύτως σίγουρων ότι δεν υπάρχει θεός…

Δες εδώ τι πιστεύω:
Δεν είμαι βέβαιος ότι αύριο ο ήλιος θα ανατείλει καθώς υπάρχει μια κβαντική πιθανότητα να εξαφανιστεί στον χωροχρόνο.
Δεν υπάρχει αυτή η κβαντική πιθανότητα για να υπάρχει θεός…

Για να ξαναγυρισουμε πίσω στο θέμα αυτού του νήματος.
Εγώ πιστεύω αυτά που έγραψα και ίσως να το δοκιμάζαμε για αλλαγή μιας και το forum «πνέει τα λοίσθια» όπως λες και εσύ.
Αλλά δεν θα επιμείνω…

Μπορεί τώρα να πάει κάποιος ΑΠΟ ΕΣΑΣ της γραμματείας και να απαντήσει αυτά που ρώτησα στο νήμα για την νομική κίνηση;

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2015 12:31
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2015 12:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Όνομα Ιστότοπου:
Αόρατη Μελάνη
Άκουσε λοιπόν τώρα κι εσύ, Γιάνη.

Είμαστε όντως μια χούφτα άνθρωποι, άθεοι και όχι αντίθεοι, που παλεύουν να βάλουν ένα λιθαράκι για το διαχωρισμό εκκλησίας κράτους και για να διαλυθούν λίγο τα σκοτάδια της θρησκοληψίας. Δουλειά γίνεται μόνο από τους πέντε της γραμματείας και από άλλους πέντε - δέκα που νοιαζόμαστε. Βλέπεις συνέχεια ονλάιν μόνον εμάς, επειδή μόνον εμείς είμαστε πρόθυμοι να αφιερώσουμε τόσο χρόνο στο σκοπό αυτό. Αφιερώνουμε το υστέρημα του χρόνου μας για κάτι που οραματιστήκαμε και στήσαμε με πολύ προσωπική εργασία και κόπο και χαλάλι του, γιατί αποδίδει καρπούς, έστω μικρούς ακόμη, κι αυτό μας δίνει μεγάλη χαρά.

Αυτό δεν το πετύχαμε ότι με το να σηκώνει καθένας δικό του μπαϊράκι και να κρατάει την αναπνοή του μέχρι να του κάνουν όλοι τα χατίρια, όπως κάνεις εσύ. Το πετύχαμε με συνεργασία, και η συνεργασία απαιτεί να ακούς τους άλλους, να αφουγκράζεσαι, να επεξεργάζεσαι, να διαπραγματεύεσαι, να υποχωρείς πολλές φορές - κυρίως όμως να μετράς τους άλλους ως ίσους, ως δικούς σου, ως οικογένεια, όχι να τους αντιμετωπίζεις ως μέσον πραγματοποίησης ενός σκοπού. Η συνεργασία θέλει εμπιστοσύνη, και η εμπιστοσύνη κερδίζεται, δεν χαρίζεται.

Εσύ τι έχεις κάνει για να κερδίσεις την εμπιστοσύνη μας;

Για το φόρουμ έχουν γίνει πολλές προσπάθειες αναβίωσης, με πιο πρόσφατη την απόφαση να ενημερώνονται όλα τα μέλη κάθε φορά που έχουμε ψηφοφορία - όπως κι έγινε με την πρότασή σου, γι' αυτό και μπήκαν να ψηφίσουν πάρα πολλά άτομα συγκριτικά με άλλες φορές. Αλλά τα άτομα αυτά μπαίνουν, κάνουν ένα κλικ και ξαναβγαίνουν. Δεν κάθονται να διαβάσουν τα θέματα, να προβληματιστούν, να προσφέρουν.

Πόσες φορές έχω δει άτομα να λένε ότι θέλουν να βοηθήσουν, να τους λες ωραία, να, κάνε αυτό, και να μην τους ξαναβλέπεις; Ούτε θυμάμαι. Παλεύουμε 5-6 χρόνια με διάφορους τρόπους να αυξήσουμε τη συμμετοχή και τα καταφέρνουμε, αλλά πολύ-πολύ αργά, με πολύ κόπο και με διάφορους τρόπους.

Και ξαφνικά σκας εσύ σαν κομήτης και χωρίς καν να έχεις κάνει τον κόπο να δεις τι έχουμε κάνει εμείς μέχρι τώρα θεωρείς ότι έχεις τις απαντήσεις σε όλα; Και στο πρώτο νήμα που άνοιξες έχεις μια πρόταση και εμμονικά θες να την πραγματοποιήσουμε, αυτήν και μόνον αυτήν, και αν δεν εγκριθεί δεν θα γίνεις καν μέλος για να βοηθήσεις στην υλοποίηση άλλων προτάσεων, και μας κατηγορείς και μας βρίζεις μαλάκες (ω ναι το θυμάμαι πολύ καλά) και τώρα θες να κάτσουμε να ασχοληθούμε να πραγματοποιήσουμε αυτά που εσύ θεωρείς ότι είναι τα σωστά; Με συγχωρείς αλλά δεν βλέπω το λόγο.

Κατεβάζεις μάνι μάνι μια ιδέα για το πώς φαντάζεσαι ότι μπορεί να αυξηθεί η συμμετοχή. Έχεις ψάξει καν στο φόρουμ να δεις αν έχουν κατατεθεί τέτοιες ιδέες στο παρελθόν; Στη μόνιμη ηλεκτρονική συνέλευση μόλις τον περασμένο μήνα εγκρίθηκε μία - την ανέφερα παραπάνω. Την έχεις καν υπ' όψην σου; Μπήκες στον κόπο να ενημερωθείς; Αν δεν το έκανες εσύ που υποτίθεται ότι νοιάζεσαι, τι περιμένεις από άλλους που δεν νοιάζονται καν όσο εσύ;

Όταν μπαίνεις σε μια ομάδα, κοιτάς να δεις πώς λειτουργεί η ομάδα, ποιοι είναι στην ομάδα αυτή, τι τρόπους έχουν, τι μηχανισμούς. ΕΣΥ προσαρμόζεσαι στην ομάδα, ΟΧΙ το αντίστροφο. Και φυσικά μπορείς να προσπαθήσεις να κάνεις το αντίστροφο, όπως κάνεις ήδη, δεν απαγορεύεται - απλώς έχει μηδαμινές πιθανότητες επιτυχίας. Καλή τύχη από εμένα. Εμένα τουλάχιστον με έχεις χάσει ως συνεργάτη από την πρώτη στιγμή που άρχισες να εκτοξεύεις οργή εναντίον όλων όσων δεν συμφωνούσαν μαζί σου και να μας προσάπτεις κι εγώ δεν ξέρω τι κατηγορίες.

Αν βρεθούν άλλοι πρόθυμοι να βοηθήσουν, σούπερ. Καλή τύχη.

Υ.Γ. Ειρήσθω εν παρόδω, δεν ξέρω αν το πρόσεξες, αλλά όλοι εμείς οι εκνευριστικοί που δεν σου κάνουμε τα χατίρια σε βοηθήσαμε με την πρότασή σου και με την ένταξή σου στο χώρο του φόρουμ ακριβώς όπως βοηθάμε όλα τα άλλα μέλη - ούτε περισσότερο αλλά ούτε και λιγότερο. Γιατί έχουμε κάτι που λέγεται αρχές και εντιμότητα. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω κάνει ποτέ μου διάκριση μεταξύ των μελών για κανένα λόγο - πολύ λιγότερο για λόγους προσωπικής συμπάθειας.

Μην περιμένεις όμως ότι θα σκοτωθούμε και για την υλοποίηση των προτάσεών σου. Υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα που κάνουμε όσοι προσφέρουμε εθελοντικά - ιδίως οι πέντε της γραμματείας, και είμαι σε θέση να το βεβαιώσω ως σύμβουλος της γραμματείας γιατί παρακολουθώ από κοντά τις συζητήσεις και τις δράσεις τους και ξέρω πόσο χρόνο αφιερώνουν και τι προσπάθεια κάνουν - και δεν είμαστε υποχρεωμένοι να σηκώσουμε κι άλλο βάρος στις πλάτες μας, αν μάλιστα πρόκειται για προτάσεις τις οποίες θεωρούμε ατελέσφορες.

Τελευταία επεξεργασία από AoratiMelani και 20 Απρ 2015 13:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2015 12:59
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2015 12:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

:text-goodpost: :text-+1: :text-bravo: :text-yeahthat:
Περιμένω με μεγάλη ανυπομονησία τον προσεχή Σεπτέμβριο να δω πόσοι και ποιοι θα βάλουν υποψηφιότητα για τη Γραμματεία. Εγώ δεν θα είμαι ανάμεσά τους.

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2015 13:02
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2015 13:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Όνομα Ιστότοπου:
Αόρατη Μελάνη
Αμ γιατί νομίζεις ότι εγώ δεν ξανάβαλα? :mrgreen:

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2015 13:13
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2015 13:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Μάλιστα…

Το καλό με τα γραπτά είναι ότι μένουν.

Εάν πας λοιπόν και διαβάσεις θα δεις ποιος από τους δύο μας Μελάνη έριξε πρώτος τον λίθο.
Επί πλέον θα δεις και ποιος ήταν αυτός που έριξε πρώτος τον πρώτο λίθο γενικώς.
Και πέρα όλων έλα να μου πεις πότε έριξα εγώ λίθο πρώτος.

Στον Τάσο μόνο και δεν ήταν λίθος ούτε οργή όπως λες.

Μπορώ να έχω τα 50 ευρώ πίσω στον λογαριασμό μου;

Το απαιτεί η ηθική καθώς είναι διαφορετικό το να μην με βοηθήσετε στην πρόταση που εγκρίθηκε από το να με εμποδίσετε να την προωθήσω.

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2015 13:27
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2015 13:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Όνομα Ιστότοπου:
Τεμπέλικες Σκέψεις...
Δεν σε εμπόδισε κανείς να την προωθήσεις, την κατεβάσαμε, ψηφίστηκε και την συζητάμε. Αν θέλαμε να σε εμποδίσουμε, δεν θα την κατεβάζαμε καν προς ψήφιση, ή δεν θα ενημερώναμε τα μέλη να ρθουν να ψηφίσουν, ή χίλια δυο πράγματα. Πρέπει κι εσύ όμως να καταλάβεις ότι δεν γίνονται όλα αυτοστιγμή, και μάλιστα τη στιγμή που τα θες εσύ. Στην παρούσα φάση, η Γραμματεία κυριολεκτικά τρέχει και δεν φτάνει με τις δύο εκδηλώσεις με τον Ντώκινς που είναι προγραμματισμένες για το τέλος της βδομάδας. Και δεν ξέρω αν το καταλαβαίνεις, αλλά πρόκειται για ένα από τα μεγαλύτερα επιτεύγματα της Ένωσης, να συνδιοργανώνει εκδήλωση με ένα από τα διασημότερα ονόματα του αθεϊστικού ακτιβιστικού κινήματος παγκοσμίως. Είναι ένα event που έχει ήδη φέρει και συνεχίζει να φέρνει μέλη στην Ένωση και αρκετή δημοσιότητα.

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2015 13:37
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2015 13:37 
Χωρίς σύνδεση

Τα forum υπολειτουργούν επειδή έχει περάσει η εποχή τους, μονο πολύ μεγάλα forum δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα χαμηλής συμμετοχής. Τώρα όλοι πάνε κύριος στο facebook και στα social media.

Οποιος είναι μέλος και συμμετέχει σε ομάδα εργασίας εξ ορισμού κάνει log in για να ελένξει τις ομάδες. Το να γίνουν μέλη κάποιοι επειδή βλέπουν τις ομάδες εργασίας το βρίσκω απίθανο, αλλα εάν είναι δυνατόν να γίνει δεν είναι αρνητικό να γίνει, εφόσον υπάρχει η τεχνική δυνατότητα και o χρόνος.

Το να γίνει κάτι με γνώμονα την προώθηση τις δικια σου πρότασης και μονο και εάν εδώ βρίσκεσαι για την δικια σου πρόταση τότε έχεις λάθος αφετερία.

Από την στιγμή που έγινες μέλος θεωρω εξ ορισμού ότι βρίσκεσαι εδώ για να προώθησης τους σκοπούς και τις δράσης του σωματείου του οπιου είσαι μέλος (κατά ποσο μπορείς) και όχι το να προώθησης τον προσωπικό σου "πόλεμο" μέσω του σωματείου.

Τελευταία επεξεργασία από svoin και 20 Απρ 2015 13:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2015 13:40
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2015 13:40 
Χωρίς σύνδεση

Αυτό που ρώτησες, και διαμαρτύρεσαι ότι κανεις δεν σου απάντησε, ήταν στις 19, σήμερα έχουμε 20. Πέρασε 1 μέρα δηλαδή.

Ο χρόνος καθυστέρησης δεν είναι καθόλου μεγάλος δεδομένου ότι αυτή που θα σου απαντήσουν θα το κάνουν όταν θα έχουν διαθέσιμο ελεύθερο χρόνο να το κάνουν. Οποτε μπορείς να περιμένεις λίγο πρώτα, και να το επαναλάβεις μετά από 3-4 μέρες αν δεν λαβής απάντηση.

Ανακεφαλεοση, αν το θέμα είναι ότι όσοι ειναι στις ομάδες εργασίας δεν θα δουν κάτι επειδή δεν θα κάνουν log in είναι μη υπαρκτό πρόβλημα, όλοι όση ασχολούνται με τις ομάδες εργασίας θα κάνουν log in για να τσεκάρουν τι γίνετε. Αν κάποιος δεν κάνει log in πυθανον δεν θα ενημερωθεί αλλα πρακτικά και τυπικά είναι κάποιος που ΔΕΝ ασχολείται με τις ομάδες εργασίας

Αν το ζητούμενο είναι το να φαίνονται ότι υπάρχουν οι ομάδες εργασίας στους επισκέπτες για να κινήσουμε το ενδιαφέρον τους για να γίνουν μέλη και να δουν τη γίνετε εκεί μέσα, αυτό είναι συζητήσιμο

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2015 14:49
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2015 14:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

@Τεμπελόσκυλο
@svoin
Επανειλημμένα έχω δηλώσει ότι θέλω να βοηθήσω γενικώς.
Μου ζήτησε κάποιος την βοήθεια μου και είπα όχι;

Την ιδέα που είχα και ξεκίνησα αυτό το νήμα την άφησα στην απάντηση που έδωσα στον Τάσο:
«Για να ξαναγυρίσουμε πίσω στο θέμα αυτού του νήματος.
Εγώ πιστεύω αυτά που έγραψα και ίσως να το δοκιμάζαμε για αλλαγή μιας και το forum «πνέει τα λοίσθια» όπως λες και εσύ.
Αλλά δεν θα επιμείνω…»

@ΟΛΟΥΣ
Είχα μια τρομερή αντιπαράθεση με το kapages στην συζήτηση «Προσηλυτισμός & βάπτιση».
Κάποια στιγμή και ενώ εγώ υποστήριζα ένα επιχείρημα μου, ότι το Σύνταγμα ισχύει για όλους ανεξαρτήτως ηλικίας, έρχεται η AoratiMelani από το ΠΟΥΘΕΝΑ και έκανε αυτό το σχόλιο, άσχετο με την συζήτηση, με μόνο στόχο να με μειώσει χωρίς εγώ μέχρι εκείνη την στιγμή να έχω πει το οτιδήποτε εναντίον της.

Και βέβαια όταν κάποιος από το ΠΟΥΘΕΝΑ μου πετάει πέτρες εγώ μετά θα του πετάξω όχι κοτρόνες αλλά βουνά ολόκληρα όπως και όντως έκανα.
Και έρχεται τώρα η AoratiMelani να μου κάνει εμένα κήρυγμα συμπεριφοράς κτλ.
Μάλλον πρέπει να ζητήσεις συγνώμη αντί να μου κάνεις κήρυγμα.

Επί την ευκαιρία εγώ στο τέλος, παρ' ότι εν δικαίω, ζήτησα συγνώμη γιατί ο στόχος δεν ήταν το εγώ αλλά το εμείς όπως και έγραψα επανειλημμένα.

Δεν τίθεται θέμα εμπιστοσύνης από εσάς προς εμένα αλλά από μένα προς εσάς.
Εγώ δεν πετάω πέτρες πρώτος.
Πετάω όμως βουνά δεύτερος.

Μου είπατε να κάνω κάτι και δεν το έκανα ξαναρωτώ…
Όχι…
Αλλά η AoratiMelani στην απάντηση της προς εμένα έγραψε:
«Πόσες φορές έχω δει άτομα να λένε ότι θέλουν να βοηθήσουν, να τους λες ωραία, να, κάνε αυτό, και να μην τους ξαναβλέπεις; Ούτε θυμάμαι.»

Θυμάμαι εγώ όμως….
Καμία…

Εγώ ΞΑΝΑΛΕΩ θα σας βοηθήσω σε ότι θέλετε πέρα της δικής μου πρότασης.
Εσείς είστε σε θέση ΝΑ ΜΗΝ εμποδίσετε την εγκεκριμένη πρόταση μου;

ΥΓ. @Τεμπελόσκυλο
Και μια και μίλησες για τον Ντόκινς την είδες την ερώτηση στο facebook που θα ήθελα να του τεθεί;
Αναρωτιέμαι επί την ευκαιρία εάν θα την θέσει κανείς…
Καθώς, κατ' εμέ τουλάχιστον, κρύβονται πολλά πίσω από την απάντησή του...

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2015 15:13
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2015 15:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Όνομα Ιστότοπου:
Τεμπέλικες Σκέψεις...
Εκτός θέματος, δεν ασχολούμαι με το Facebook.

Κατά τα άλλα, επαναλαμβάνω αυτό που είπα πριν, και που είπαν και άλλοι: Χαλάρωσε και μην βιάζεσαι. Το ότι δεν απάντησε κάποιος μέσα σε μια μέρα σε κάτι που έγραψες, δε σημαίνει ότι υπάρχει μια σκοτεινή συνωμοσία για να εμποδίσει την πρότασή σου. Αν εσύ έχεις άπλετο ελεύθερο χρόνο, όπως έγραψες, κάποιοι έχουν ελάχιστο.

Και σταματάω εδώ το εκτός θέματος, γιατί πάλι ξεφύγαμε. Τα της πρότασης στο εκεί θέμα, τα περί ενεργών θεμάτων εδώ.

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2015 17:19
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2015 17:19 
Χωρίς σύνδεση

Το παρόν έγινε αντιληπτό από κάποιους (και από εμενα) ως μια πρόταση για να προώθηση την δράση που πρότεινες αλλα και ως έμμεσες κατηγοριες για κάποιους άλλους

Για αυτό απάντησα λαμβάνονας υπόψιν και τις 2 πιθανότητες, να είναι και να μην είναι έτσι.

Ίσος έφταιγε ο τρόπος που το διατύπωσες ίσος να μην καταλάβαμε σωστά εμείς (εγώ)

Γενικά πρέπει να πατήσεις λίγο φρένο και να κινηθείς με την ταχύτητα που κινείται το μερος που βρίσκεσαι, δεν γίνετε να αρχίσουν ξαφνικά τα πάντα να κινούνται στην ταχύτητα που θες εσύ

Παράθεση:
Και μια και μίλησες για τον Ντόκινς την είδες την ερώτηση στο facebook που θα ήθελα να του τεθεί;
Αναρωτιέμαι επί την ευκαιρία εάν θα την θέσει κανείς…
Καθώς, κατ' εμέ τουλάχιστον, κρύβονται πολλά πίσω από την απάντησή του...

Εγώ την βρήκα λίγο άκυρη :P

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2015 21:13
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2015 21:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εντάξει…
Θα πατήσω φρένο.
Απλά εσείς οι «μάχιμοι», όπως σας αποκάλεσα σε προηγούμενο post, είστε αυτοί που δεν ψηφίσατε την πρόταση και νοιώθω άβολα…

Ας δούμε τι θα φέρει το αύριο… :D

Μιας και αυτό το νήμα τελείωσε στην ουσία, αφού τελικά μάλλον έχετε δίκιο, δηλαδή ούτως ή άλλως αυτοί που θα ασχοληθούν είστε εσείς οι πέντε έξι… δηλαδή αυτοί που καταψήφισαν την πρόταση μου… δηλαδή πάλι νοιώθω μόνος μου :D
…και μέχρι να αποφασίσετε να μου δώσετε να κάνω κάτι άλλο, το οποίο δεν θέλει την φυσική παρουσία στην Ελλάδα… ας πω εκτός θέματος τι εννοώ με την...
ερώτηση στον Ντόκινς
Εάν η βασίλισσα, η οποία είναι επίσης και η κεφαλή της αγγλικής εκκλησίας, θελήσει να χρίσει τον κύριο Ντόκινς ιππότη θα το αποδεχθεί ή θα αρνηθεί μην επιθυμώντας να συνδέσει το όνομα του με έναν θεσμό που ξεκίνησε τιμώντας τους σταυροφόρους;

Η βασίλισσα της Αγγλίας είναι η κεφαλή της αγγλικής εκκλησίας.
Εάν η δουλειά σου, ανάμεσα στα άλλα, είναι να είσαι άθεος, όπως είναι του Ντόκινς καθώς βγάζει χρήματα τόσο από τα βιβλία του όσο και από τις διαλέξεις του περί αθεΐας, πρέπει να είσαι και συνεπής.
Εδώ να πω ότι προσωπικά τον εκτιμώ και το βιβλίο του Περί θεού αυταπάτη μου άρεσε.

Εάν λοιπόν ο επικεφαλής της εκκλησίας της χώρας σου σε καλέσει για να σε κάνει ιππότη, ένας σταυροφορικός καθαρά τίτλος, η απάντηση του Ντόκινς πρέπει να είναι ένα ξερό όχι…
Απλά έχω την περιέργεια να δω εάν θα το πει το όχι ξερά…
Ή θα το αφήσει ανοικτό…
Για να γίνει και αυτός μια μέρα Sir σαν τον χίπη τον Πωλ που έγινε Sir James Paul McCartney… χαχα!
Ο Λένον τουλάχιστον επέστρεψε πίσω μια παρόμοια «τιμή» που έγινε σε όλους τους Beatles το 65… το επέστρεψε 4 χρόνια μετά αλλά τουλάχιστον το επέστρεψε… δεν λέει να μιλάς για peace on earth και να είσαι ιππότης της British Empire που αιματοκύλισε και σκλάβωσε όλο τον πλανήτη… (για αυτόν τον λόγο περίπου το επέστρεψε)

Απλά θα ήθελα να ήξερα τι θα απαντούσε ο Ντόκινς…

Εσείς δεν θα θέλατε να ξέρατε;

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Απρ 2015 04:14
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Απρ 2015 04:14 
Χωρίς σύνδεση

Έτσι όπως το θέτεις έχει ένα ενδιαφέρον. Προσωπικά θα τον έκρινα βάση του πώς θα αιταιτιολογήσει την απάντησή τού.

Αν και δεν ξέρω κατά πόσο απομενεται απο την βασίλισσα με την ιδιότητα του αρχηγού εκκλησίας η του αρχηγού κράτους. Ως αρχηγό κράτους δεν βλέπω κάποια ασυνέπεια. Και ο ίδιος τίτλος είναι τιμιτικη διάκριση από αρχηγό κράτους και όχι εκκλησία, από όσο γνωρίζω, αρα ούτε εκεί υπάρχει κάποια ασυνέπεια. Τώρα για την σύνδεση με τής σταυροφορίες, είναι εμεση και σε μια ιστορική περίοδο, υποτες υπήρχαν και πρίν και το να είσαι υποτης δεν ειχαι ώς απαραίτητο κριτήριο το να είσαι σταυροφορος.

Μια τέτοια διάκριση από τον Παπα για παράδειγμα νομιζω θα ταίριαζε περισσότερο στην ερώτηση σου

Κάνε την ερώτηση σου με το # πού γράφει στο ποστ για να είναι αναμεσα σε αυτές που θα τού γίνουν

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Απρ 2015 09:59
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Απρ 2015 09:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Δίκιο έχεις… τουλάχιστον επιφανειακά…
Όντως δεν απονέμεται από την βασίλισσα σαν κεφαλή της εκκλησίας και όντως υπήρχαν ιππότες πριν τις σταυροφορίες.

Για ποιον λόγο όμως ο σταυροφόρος βασιλιάς Henry III δημιούργησε αυτόν τον θεσμό τον 13ο αιώνα;
Για να μετατρέψει στυγερούς δολοφόνους σταυροφόρους σε ευγενείς ήρωες που θα έδιναν το καλό παράδειγμα σε άλλους ώστε να γίνουν και αυτοί με την σειρά τους δολοφόνοι γυναικόπαιδων.
Έτσι δουλεύει το σύστημα… δηλαδή πρώτα δημιουργεί τρόπους για αποδοχή του εγκλήματος και έπειτα για μίμηση.

Με το ίδιο σύστημα έγιναν τα εγκλήματα των ναζί, εκτός και εάν πιστεύεις ότι ήταν θέμα DNA στην συγκεκριμένη περίοδο και όλοι οι Γερμανοί γεννήθηκαν εγκληματίες…
Και με το ίδιο σύστημα έγιναν, γίνονται τώρα και θα γίνονται στο μέλλον όλα τα εγκλήματα της ανθρωπότητας…

Οι Γερμανοί παραδείγματος χάριν την πάτησαν για χίλια χρόνια, όπως λένε, γιατί το 1945 που τα έκαναν όλα αυτά τα εγκλήματα είχε εφευρεθεί το video… Και όσο και να θες δεν μπορείς να ξεχάσεις τα στρατόπεδα συγκέντρωσης γιατί τα βλέπεις κάθε τόσο στην τηλεόραση…
Εάν είχες video από τις σταυροφορίες και τους αποικιοκρατικούς επεκτατικούς πολέμους θα έβλεπες ότι οι αγριότητες και τα ειδεχθή εγκλήματα των ναζί στην ουσία είναι πλημμέλημα!!
Η οργάνωση των Γερμανών και η μαζικότητα των δολοφονιών είναι η μόνη διαφορά…

Αυτά όλα που λέω δεν είναι δικές μου υποθέσεις… είναι πραγματικότητα και την ξέρει ο Ντόκινς…
Απλά θέλω να δω τι θα πει από καθαρή περιέργεια… με λίγα λόγια θέλω να δω εάν θα αφήσει ανοιχτό το ενδεχόμενο να αποδεχθεί μία τιμή ευγενείας του συστήματος, κατ’ εμέ ειδεχθή.

Αυτά όσο αφορά το Sir!

Τώρα πάμε στην βασίλισσα…
η οποία είναι ΚΑΙ αρχηγός του κράτους ΑΛΛΑ ΚΑΙ αρχηγός της εκκλησίας.
Ας υποθέσουμε ότι ο Κασιδιάρης κέρδιζε τις εκλογές και γινόταν δήμαρχος Αθηναίων.
Δηλαδή ο Κασιδιάρης είναι ΚΑΙ δήμαρχος ΑΛΛΑ ΚΑΙ απόβρασμα της κοινωνίας.

Δεν ξέρω εάν ισχύει ακόμα άλλα παλιότερα ο δήμαρχος Αθηναίων μοίραζε επαίνους σε αριστούχους μαθητές.
Εάν ο γιός σου αρίστευε θα καταδεχόσουν εσύ να πας στο δημαρχείο και να σφίξεις του Κασιδιάρη το χέρι;
Δεν θα έδινε τον έπαινο σαν απόβρασμα αλλά σαν δήμαρχος.

Θέλω απλά να ξέρω εάν ο Ντόκινς θα πάει να υποκλιθεί εκφράζοντας τα σέβη του στον αρχηγό της εκκλησίας και να συμμετάσχει και αυτός στο σύστημα αποδοχής εγκλημάτων ή/και θεσμών ή/και προσώπων.

Απλή περιέργεια έχω στην ουσία… τίποτα σημαντικό…

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 19 Δημοσιεύσεις ] 

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση