Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 170 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Απρ 2016 07:33
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Απρ 2016 07:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Όνομα Ιστότοπου:
Τεμπέλικες Σκέψεις...
Mail που ήρθαν με αφορμή τον Φανερό Δείπνο.
Παράθεση:
καλησπερα σας παντα ηθελα να ρωτησω μιας και δε πιστευετε σε θεους και αυτα πως δημιουργηθηκατε δηλαδη? εκτος δηλαδη απο τυς γοννεις που μας γεννανε ολα αυτα πως γινανε? ο κοσμος κλπ? να περναρτε καλα ***** απο Θεσσαλονικη
Παράθεση:
ΣΕ ΟΣΕΣ ΕΜΕΤΙΚΕΣ ΒΛΑΣΦΗΜΙΕΣ ΕΚΣΤΟΜΙΖΕΤΕ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΤΟΥ,ΑΣ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΟΙ ΑΘΕΟΙ.
https://www.youtube.com/watch?v=WPbLD5txq8c
ΚΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΓΛΥΚΕΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΠΟΡΦΥΡΙΟ ΤΟΝ ΚΑΥΣΟΚΑΛΥΒΙΤΗ: https://www.youtube.com/watch?v=YV1PA0pTw8Q
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΛΗΘΩΣ ΑΝΕΣΤΗ,ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ ΚΑΤΗΡΓΗΤΑΙ!
Παράθεση:
Σᾶς ξαναρώτησα μά δέν τολμήσατε νά μοῦ ἀπαντήσετε

ΑΘΕΟΙ ΕΙΣΤΕ Ἤ ΧΡΙΣΤΟΜΑΧΟΙ καί ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΜΑΧΟΙ;;;

Πληροφοριακά ἐπίσης,ἐπειδή ἔχετε ἄγνοια ἀπό κάθε τι ἑλληνικό::

α) Μ.Τετάρτη εἶναι ὁ Μυστικός Δεῖπνος (καί οὐχί φανερός σάν τόν δικό σας,γιά λόγους πού ἀγνοεῖτε φυσικά)

β) Μ.Παρασκευή,πού θέλετε τόσο νά τήν γιορτάσετε ἀπό τήν...ἀνάποδη,εἶναι ὁ ἐπιτάφιος θρῆνος τοῦ τέλειου Θεοῦ καί Ἀνθρώπου,

ΑΥΤΟΥ πού τόσο πολύ σᾶς ἐνοχλεῖ πού ὑπάρχει.....

καί πού Tόν ἀγαπᾶμε ὅσο ἄλλον κανέναν....

καί πού εἴμεθα πλήρεις καί ἄφοβοι μέ μιά τέτοια ΑΓΑΠΗ

τήν ὁποία προφανῶς τήν ζηλεύετε καί σᾶς σκανδαλίζει........

( Ἡ σωματική ἀναπηρία,παλεύεται μέ παλληκαριά

ἡ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ἀναπηρία ὅμως;;;;)

Ἄν ἔχετε αἷμα ἑλληνικό.εὔχομαι ἀπό καρδιᾶς,νά ἐπανέλθετε εἰς ἐαυτόν καί νά ἐνεργοποιήσετε
τό ἑλληνικό σας ΦΙΛΟΤΙΜΟ καί νά μήν παραμείνετε ΧΡΙΣΤΟΜΑΧΟΙ καί ΜΙΣΕΛΛΗΝΕΣ............

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Μάιος 2016 07:27
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Μάιος 2016 07:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:
Προώθηση της κρεοφαγίας στην εκδήλωση σας Φανερός Δείπνος 2016

28 Απρ (Πριν από 3 ημέρες)

προς contact
Όπως και πέρυσι σας είχαμε επισημάνει και ηλεκτρονικά και από κοντά σε εκδήλωση που συμμετείχατε στη Θεσσαλονίκη, σας ξανά-ενημερώνω πως:

Η εκδήλωση σας στο facebook www.facebook.com/events/1719713281641392/ προωθεί την κρεοφαγία διότι το εξώφυλλο-εικόνα της εκδήλωσης απεικονίζει κρεοφαγικό-πιάτο (δηλαδή τεμαχισμένα και ψημένα πτώματα ζώων).

Εφόσον λέτε στο κείμενο της εκδήλωσης σας ότι και οι χορτοφάγοι είναι καλοδεχούμενοι θα έπρεπε αυτό να είναι εμφανές και στην εικόνα εξωφύλλου, γιατί η εικόνα=1000 λέξεις.

Επιπλέον πρέπει να γνωρίζετε πως η συντριπτική πλειοψηφία των ολικών χορτοφάγων Vegan, έχει κάνει μια συνειδητή και πολιτική (όχι κομματική) στάση ζωής, και σχετίζεται, με την εκμετάλλευση, την δολοφονία, τον βασανισμό, τα δικαιώματα, την οικολογία, το περιβάλλον, την κλιματική αλλαγή, την λειψυδρία, την παγκόσμια πείνα κ.α. Άρα δεν πρόκειται για μια διατροφική ιδιαιτερότητα ή καπρίτσιο! Οπότε η ευαισθησία τους για τα ζητήματα αυτά είναι ουσιαστική και έτσι πρέπει να την αντιμετωπίσετε, όπως ακριβώς θέλετε να αντιμετωπίζουν την πολύ σημαντική πρωτοβουλία της Ένωσης Άθεων για ένα κοσμικό κράτος.

Στην Ζωική Παραγωγή κρύβεται:

1) Δολοφονία, βασανισμός, φυλάκιση των ζώων.

2) Σπισισμός - Διακρίσεις μεταξύ ειδών ζώων, αντίστοιχος του Ρατσισμού (Σκύλος=Συντροφιά, Γουρούνι=Φαγητό).

3) Ιδιοκτησία, σκλαβιά των ζώων.

4) Λειψυδρία. Υπερβολική ποσότητα νερού που χρειάζεται ο κύκλος ζωικής παραγωγής, για την καλλιέργεια τροφής για τα ζώα, το νερό που πίνουν τα ίδια,, για την επεξεργασία. Για μια μπριζόλα υπολογίζεται 10 φορές περισσότερο σε σύγκριση με ένα χορτοφαγικό πιάτο.

5) Παγκόσμια Πείνα. Οι μισές εκτάσεις της γης καλλιεργούνται για να τραφούν τα ζώα παραγωγής και όχι οι άνθρωποι.

6) Κλιματική Αλλαγή. Τα αέρια του Θερμοκηπίου της ζωικής παραγωγής φτάνουν το 51% σύμφωνα με την επανα-ταξινόμηση των δεδομένων της έρευνας του ΟΗΕ που καταγράφει 18%,, που έτσι και αλλιώς είναι περισσότερο από το 11% που είναι οι μεταφορές (αεροπλάνα, πλοία, τρένα, αυτοκίνητα κλπ).

7) Τοξικά απόβλητα των μονάδων παραγωγής που μολύνουν την γη, τον αέρα, και τον υδροφόρο ορίζοντα.

8) Αποψίλωση των Δασών και άλλης βλάστησης για να δημιουργηθούν βοσκοτόπια, όπου τα ζώα παραγωγής δεν αφήνουν τίποτα και συντελούν στον αφανισμό των ειδών.

9) Υπεραλιεία, που έχει καταστρέψει την θαλάσσια ζωή, συμπαρασύροντας και την θαλάσσια πανίδα.

Για περισσότερα για το ολοκαύτωμα των ζώων μπορείτε να δείτε το εκπληκτικό ντοκιμαντέρ "Earthlings".
Trailer https://vimeo.com/ondemand/earthlings/138586659
Πλήρες με ελληνικούς υπότιτλους www.youtube.com/watch?v=C3j0LyysECA

Για τις επιπτώσεις της ζωικής παραγωγής στο περιβάλλον του πλανήτη μπορείτε το ντοκιμαντέρ "Cowspiracy"
Πλήρες με ελληνικούς υπότιτλους www.youtube.com/watch?v=Wyht1Vd_JXc
Σύνοψη των επιπτώσεων σε 1.5 λεπτό www.youtube.com/watch?v=g1z1taw6yNw
Δεδομένα και Πηγές www.cowspiracy.com/facts/
Περιοχή συνημμένων
Προβολή βίντεο YouTube Earthlings {Full Movie} [Greek Subtitles]

Earthlings {Full Movie} [Greek Subtitles]
Προβολή βίντεο YouTube COWSPIRACY greek subs

COWSPIRACY greek subs
Προβολή βίντεο YouTube The Most Shocking 1.5 Min Video the World Must See!

The Most Shocking 1.5 Min Video the World Must See!

28 Απρ (Πριν από 3 ημέρες)

προς contact
Επιπλέον στο κείμενο της εκδήλωσης πρέπει να εξηγείτε ότι με την απόχη από τα ζωικά προϊόντα όλο τον χρόνο, δεν υιοθετούμε την χριστιανική λογική ότι τα ζώα τα δημιούργησε ο θεός για να τα εκμεταλλευτεί ο άνθρωπος.

Σχολιασμό, αν θέλει κάποιος, όχι εδώ, αλλά στην ωμοφαγία ή κάπου κατά κει.

"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Μάιος 2016 11:12
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Μάιος 2016 11:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Μήνυμα στη σελίδα του φβ.

Παράθεση:
είμαι ένας απλός χριστιανός ορθόδοξος και στέλνω αυτή την σύντομη επιστολή στην ένωσή σας διότι είδα με πολλή μεγάλη έκπληξη την προτροπή σας για την Μεγάλη Παρασκευή όπου με άνεση λέτε στον κόσμο να έρθει και να φάτε κρέας. Φυσικά ως εκείνη τη στιγμή είχα άγνοια για την ύπαρξη της ένωσής σας. Οπωσδήποτε είστε ελεύθεροι να έχετε ΠΙΣΤΗ ΕΙΣ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ΔΙΟΤΙ ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΑΦΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΣΑΣ. Δεν είναι όμως σωστό να πολεμάτε την Ορθόδοξη Πίστη με όσους τρόπους βλέπω και στη σελίδα σας ότι την πολεμάτε. Ούτε είναι σωστό να καλείτε με ειρωνική διάθεση τον κόσμο να φάει κρέας μαζί σας τη Μεγάλη Παρασκευή όταν γνωρίζεται τι σημαίνει για όσους πιστεύουμε στον Υιό και Λόγο του Θεού αυτή η ημέρα. Σας καλώ λοιπόν να μετανοήσετε για την πράξη σας αυτή και να ζητήσετε δημόσια συγγνώμη λόγο του σκοποϋ του καλέσματός σας. Ως νουθεσία σας προτρέπω να πιστέψετε στο Χριστό διότι είναι ο Θεάνθρωπος σωτήρας μας που άνοιξε ξανά με την Σταύρωση και την Ανάστασή του τις Πύλες της Βασιλείας των Ουρανών για την ανθρωπότητα.Πήρε πάνω του τις αμαρτίες μας και εμείς τι κάνουμε; Πως ζούμε ; Εύκολη λύση να πούμε οτί είναι ψέμα όμως επειδή δεν είναι σας λέγω να πιστέψετε στον Χριστό.Δεν ξέρουμε πότε θα φύγουμε από αυτή τη ζωή, όταν φύγουμε τότε θα δείτε ότι Ο Χριστός υπάρχει αλλά θα είναι αργά αν όλοι δεν μετανοήσουμε γενικά για τις πράξεις και σταματήσουμε να είμαστε υποκριτές.
Κώστας Δημητρόπουλος
Κώστας
27 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 1:00 Μ.Μ.

Διαβάστε επίσης την παρακάτω ιστορία και ας κάνετε μερικές σκέψεις σχετικά με τη πίστη σας στο τίποτα.
Πριν από αρκετά χρόνια με πλησίασε κάποιος νεαρός φοιτητής…

Με πολλή διστακτικότητα, αλλά και με την ένταση του απαιτητικού αναζητητή , μου δήλωσε ότι είναι άθεος, που όμως θα ήθελε πολύ να πιστέψει, αλλά δεν μπορούσε. Χρόνια προσπαθούσε και αναζητούσε, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Συνομίλησε με καθηγητές και μορφωμένους, αλλά δεν ικανοποιήθηκε η δίψα του για κάτι σοβαρό. Άκουσε για μένα και αποφάσισε να μοιρασθεί μαζί μου την υπαρξιακή ανάγκη του.

Μου ζήτησε μια επιστημονική απόδειξη περί υπάρξεως Θεού.

«Ξέρεις ολοκληρώματα ή διαφορικές εξισώσεις;» τον ρώτησα.

«Δυστυχώς όχι», μου απαντά, «είμαι της Φιλοσοφικής».

«Κρίμα, διότι ήξερα μια τέτοια απόδειξη», είπα εμφανώς αστειευόμενος.

Ένιωσε αμήχανα και κάπως σιώπησε για λίγο.

«Κοίταξε»,του λέω, «συγνώμη που σε πείραξα λιγάκι. Αλλά ο Θεός δεν είναι εξίσωση ούτε μαθηματική απόδειξη. Αν ήταν κάτι τέτοιο, τότε όλοι οι μορφωμένοι θα Τον πίστευαν. Να ξέρεις, αλλιώς προσεγγίζεται ο Θεός. Έχεις πάει ποτέ στο Άγιον Όρος; Έχεις ποτέ συναντήσει κανένα ασκητή;»

«Όχι πάτερ, αλλά σκέπτομαι να πάω, έχω ακούσει τόσα πολλά! Αν μου πείτε, μπορώ να πάω και αύριο. Ξέρετε κανένα μορφωμένο να πάω να τον συναντήσω;»

«Τί προτιμάς; Μορφωμένο που μπορεί να σε ζαλίσει ή άγιο που μπορεί να σε ξυπνήσει;»

«Προτιμώ τον μορφωμένο. Τους φοβάμαι τους αγίους».

«Η πίστη είναι υπόθεση της καρδιάς. Για δοκίμασε με κανέναν άγιο. Πώς σε λένε ;»,ρωτώ.

«Γαβριήλ», μου απαντά.

Τον έστειλα σε έναν ασκητή. Του περιέγραψα τον τρόπο πρόσβασης και του έδωσα τις δέουσες οδηγίες. Κάναμε κι ένα σχεδιάγραμμα.

«Θα πας»,του είπα,«και θα ρωτήσεις το ίδιο πράγμα: Είμαι άθεος, θα του πεις, και θέλω να πιστέψω. Θέλω μια απόδειξη περί υπάρξεως Θεού»

«Φοβάμαι, ντρέπομαι» μου απαντά.

«Γιατί ντρέπεσαι και φοβάσαι τον άγιο και δεν ντρέπεσαι και φοβάσαι έμενα;», ρωτώ. «Πήγαινε απλά και ζήτα το ίδιο πράγμα».

Σε λίγες μέρες, πήγε και βρήκε τον ασκητή να συζητάει με κάποιο νέο στην αυλή του. Στην απέναντι μεριά περίμεναν άλλοι τέσσερις καθισμένοι σε κάτι κούτσουρα. Ανάμεσα σε αυτούς και ο Γαβριήλ βρήκε δειλά τη θέση του. Δεν πέρασαν περισσότερα από δέκα λεπτά και η συνομιλία του γέροντα με τον νεαρό τελείωσε.

«Τί γίνεστε παιδιά;», ρωτάει. «Έχετε πάρει κανένα λουκουμάκι; Έχετε πιει λίγο νεράκι;»

«Ευχαριστούμε, γέροντα», απάντησαν με συμβατική κοσμική ευγένεια.

«Έλα εδώ», λέγει απευθυνόμενος στον Γαβριήλ και ξεχωρίζοντάς τον από τους υπόλοιπους. «Θα φέρω εγώ το νερό, πάρε εσύ το κουτί αυτό με τα λουκούμια, και έλα πιο κοντά να σου πω ένα μυστικό: Καλά να είναι κανείς άθεος, αλλά να έχει όνομα αγγέλου και να είναι άθεος; Αυτό πρώτη φορά μού συμβαίνει».

Ο φίλος μας κόντεψε να πάθει έμφραγμα από τον αποκαλυπτικό αιφνιδιασμό. Πού γνώρισε το όνομά του; Ποιός του αποκάλυψε το πρόβλημά του; Τί τελικά ήθελε να του πει ο γέροντας;

«Πάτερ, μπορώ να σας μιλήσω λίγο;», μόλις που μπόρεσε να ψελλίσει.

«Κοίταξε, τώρα σουρουπώνει· πάρε το λουκούμι, πιες και λίγο νεράκι και πήγαινε στο πιο κοντινό μοναστήρι να διανυκτερεύσεις»

«Πάτερ μου, θέλω να μιλήσουμε, δεν γίνεται;»

«Τί να πούμε, ρε παλικάρι; Για ποιόν λόγο ήλθες;»

«Στο ερώτημα αυτό ένιωσα αμέσως να ανοίγει η αναπνοή μου», αφηγείται, «η καρδιά μου να πλημμυρίζει από πίστη, ο μέσα μου κόσμος να θερμαίνεται· οι απορίες να λύνονται χωρίς κανένα λογικό επιχείρημα, δίχως καμία συζήτηση, χωρίς την ύπαρξη μιας ξεκάθαρης απάντησης. Γκρεμίσθηκαν μέσα μου αυτομάτως όλα τα αν, τα γιατί, τα μήπως και έμεινε μόνο το πώς και το τί από δω κι εμπρός».

Ό,τι δεν του έδωσε η σκέψη των μορφωμένων, του το χάρισε ο ευγενικός υπαινιγμός ενός αγίου, αποφοίτου μόλις της τέταρτης τάξης του δημοτικού. Οι άγιοι είναι πολύ διακριτικοί. Σου κάνουν την εγχείρηση χωρίς αναισθησία και δεν πονάς. Σου κάνουν τη μεταμόσχευση χωρίς να σου ανοίξουν την κοιλιά. Σε ανεβάζουν σε δυσπρόσιτες κορυφές δίχως τις σκάλες της κοσμικής λογικής. Σου φυτεύουν την πίστη στη καρδιά, χωρίς να σου κουράσουν το μυαλό.

Γέρων Παΐσιος

"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Οκτ 2016 09:49
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Οκτ 2016 09:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:
Beyond Belief!

28 Οκτ (Πριν από 3 ημέρες)

“I just spent the afternoon reading “No God!”. I thoroughly enjoyed it”…
Eric Thomas, President of Humanist Canada...and
Professor Steven Pinker of Harvard said "I'm forwarding this to my students!"
New Controversial eBook by Mike Newell, ex-Broadway and London actor
has just become available on Amazon Kindle and Kindle Fire
fully illustrated in full color
NO GOD!
500 FAMOUS ATHEISTS
and
INFAMOUS THEISTS!
An antidote for America’s religiosity!

This E-book is revised, updated and enlarged

Please forward this to any who may be interested

$12.00
For more info and
to order from Amazon.com worldwide click on the link
500 famous thinkers' thoughts about religion!
Including: Woody Allen, George Carlin, Richard Dawkins, Albert Einstein, Benjamin Franklin,
Sigmund Freud, Sam Harris, Adolf Hitler, Thomas Jefferson, John Lennon, Bill Maher,
Mark Twain and George Washington. Their views are outrageous, moving, shocking,
bloodcurdling, Infuriating and funny!
http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss? ... k%3ANO+GOD
The book is a tribute to all the men and women past, present and future who dare to break free of all the old, traditional religious dogma and beliefs.
ATHEISTS AND AGNOSTICS
are one of the world’s largest minorities. Of the seven billion or so people on this planet,
recent research shows that over one billion of them are NOT religious!
About 40 million of them are in the USA!
This book is an ideal introduction to Freethinking for young people of all ages! It includes
Priests, Popes, Prophets, Pagans, Pop Stars, Presidents, Poets, Politicians, Comedians
Actors, Artists, Scientists, Saints, Sinners, Film Stars, Philosophers and Founding Fathers!
and
Here's another new INTRIGUING AND TOPICAL eBook by Mike Newell...
it's just become available on Amazon Kindle, and Kindle Fire in full color.
800 FAMOUS GAYS
BISEXUALS, LESBIANS AND THESPIANS!

THIS BOOK
DOES NOT SET OUT
TO OUT ANYONE, IT’S TO SHOW PEOPLE
ESPECIALLY YOUNG PEOPLE
THAT VERY TALENTED PEOPLE
CAN ALSO BE GAY PEOPLE
AND NOT JUST SHOW PEOPLE
BUT ALL PEOPLE
This E-book has also been revised, updated and doubled in size!
$12.00
For more info and
to order from Amazon.com worldwide click on the link
http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss? ... +Bisexuals\c+Lesbians+and+Thespians!
including actors, architects, aristocrats, astronauts, athletes, billionaires, bishops, CEOs, comedians, generals, historians, heroes, intellectuals, journalists, judges, kings, mayors,
millionaires, musicians, philosophers, police officers, pop idols, presidents,
priests, psychiatrists, rabbis, race car drivers, rappers, rock stars, scientists, sex symbols, singers, socialites, songwriters, talk show hosts, tycoons, wrestlers and writers worldwide,
of every color, creed and country!

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Δεκ 2016 19:18
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Δεκ 2016 19:18 
Χωρίς σύνδεση

Παράθεση:
11/12/2016

το Μπιγκ Μπανγκ είναι ο Θεός σας, μα αντί για Βίβλο να μελετάτε φυσική,

βριζετε χωρίς αυτογνωσία εμάς τους Χριστιανούς. είσαστε Ά-θεοι, αντίθετοι με κάτι.

Δεν αγαπάτε κάτι να εστιάζετε σε αυτό! Κοίτα την Σημαία!

Αυτά κάνουν όσοι ασχολούνται με ότι αγαπούν. Ορίζουν Σημαίες!

Ενώ όσοι εστιάζουν στην γκρίνια, είναι μιζεροι χωρίς αυτογνωσία.

εισαστε εμείς, στο αρνητικό μας. Η γκρίνια δεν είναι αποψη.

Δεν είδα να διδάσκεται σε αίθουσες επιστήμη δωρεάν σε όλους όπως διδάσκουμε δωρεάν σε όλους την Πίστη μας.

Βρίζεις τον Χριστιανό. αλλά πάνω στην φουρια σου ξεχνάς και τα καλά μας.

Ο σοφός σέβεται τον εχθρό. Ο υβριστής αυτοδιαλύεται!

Μην απαντάς σε εμένα που είμαι μονάδα. Γίνε σοφός κι απαντα με συμπεριφορά που σε τιμά και σου δίνει ουσία και δομή σαν κοινότητα - θετική και δυνατή

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Δεκ 2016 06:42
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Δεκ 2016 06:42 
Χωρίς σύνδεση

Παράθεση:
Date: 2016-11-24 0:15 GMT+02:00

MESSAGE: Ο Θεός είναι ένας άνθρωπος, ένα ανθρωπομορφικό άυλο ον. Αγαπά, μισεί, διδάσκει, τιμωρεί. Είναι ένας τέλειος άνθρωπος όχι στην ύλη του, αλλά στην σκέψη του. Ο Θεός των Χριστιανών έχει ιστορία που μπορεί να ειπωθεί. Η Θεία Προΰπαρξη του Θεού είναι ανώτερη από Αυτόν διότι αποτελεί καθαρή ιδιότητα και όχι ένα ανθρωποστόχαστο ον. Επίσης η Θεία Προΰπαρξη εξασφαλίζει τον Θεό, ενώ ο Δημιουργός Θεός, έπλασε μόνο κατώτερα από Αυτόν όντα. Επίσης ο Χριστιανικός Θεός "έπλασε" όντας Δημιουργός, και από την φιλοσοφία γνωρίζουμε σαφέστατα ότι ο Δημιου
ργός είναι ανθρωπομορφικό και κατώτερο ον που άμεσα εμπλέκεται με το υλικό. Αντίθετα η Θεία Προΰπαρξη αποτελεί καθαρή έννοια που δεν σχετίζεται με το ανθρωπομορφικό ρήμα "δημιουργώ" αλλά με το ρήμα "εξασφαλίζω" και αναλυτικότερα "εξασφαλίζω εγγενή προΰπαρξη του θείου", πράγμα σαφέστατα ανώτερο βάση της "ηθικής στοχαστικής", η οποία αποτελεί εννοιοσυγκριτικό κλάδο της φιλοσοφίας - την οποία αγνοείς - και σε καμία περίπτωση δημώδη εκδήλωση την κοινής ηθικής. Δεν κατακρίνω την κοινή ηθική μα εσένα που βεβηλώνεις τον Θεό απαιτώντας να χωρέÏ
�ει σε ανθρώπινο μοτίβο αντιληπτικότητας. Ο ανώτερος Θεός όλων - και ο μόνος πραγματικός - , δεν σχετίζεται με ανθρώπινα πάθη, ηθική, σειριακή καταγραφή, συνειδητό πλάσιμο, τιμωρία, διδαχή, επιβράβευση κτλ. Ο Θεός είναι ένας, αλλά σε διαφορετικούς αλγεβρικούς τοπολογικούς φορμαλισμούς που υφίστανται εγγενώς όντας υποστατοί - δηλαδή μαθηματικά ορθοί - εκδηλώνεται ως διαφορετικό Σύμπαν. Τον Θεό να τον αποκαλείς Κβαντική Θεωρία Πεδίου, αλλιώς τον εξυβρίζεις. Αν προσεύχεσαι στον Θεό τον βεβηλώνεις. Απλώς μελετάς άλγεβρα Lie, θεωρία ομάδων και
Κβαντική Θεωρία Πεδίου. Θες να βιάσεις τον Θεό με την ανθρώπινη ενσυναίσθηση και την καλοσύνη σου, όμως τελικά το μόνο που βιάζεις είναι την επίγνωσή σου γι' Αυτόν αποδεχόμενος ένα ευκολοχώνευτο μα θεμελιωδώς βέβηλο και ανθρωπικό κατασκεύασμα.

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Δεκ 2016 20:23
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Δεκ 2016 20:23 
Χωρίς σύνδεση

22/12/2016
Παράθεση:
Ηταν ένας άθεος, ένας αντιμεταφυσικός κι ένας αθεϊστής και προσπαθούσαν να αποδείξουν ότι η δικιά τους θεωρία είναι η ορθή. Ο αντιμεταφυσικός λέει: "Εγώ δεν απορρίπτω μόνο τον Θεό, μα οτιδήποτε μη φυσικό και αναλυτικά αποδείξιμο". Ο άθεος του απαντά: "Μα τότε είσαι φυσικός!" "Σωστά" λέει ο αντιμεταφυσικός, απλώς είμαι σε κάθε σκέψη μου φυσικός, αλλά ο όρος είναι φιλοσοφικός. Ο αθεϊστής, ως πιο ιδεολόγος είπε ότι δεν αρκεί να είσαι απλά άθεος, αλλά πρέπει να δημιουργήσεις κοινότητα για να σε σέβονται. Ο άθεος δεν διαφώνησε, απλώς του άρεσαν οι μικρότερες λέξεις, και μάλιστα αυτές που ποσοστιαία προσέγγιζαν περισσότερο την λέξη "Θεός". "Και που είναι το αστείο" ρωτάει ο Θεός; "Μόνο όντας ανθρωπομορφικός, έχεις λόγο. Αυτό." του απάντησαν. "Θα έπρεπε να είμαι απλώς ένα θείο πεδίο όπως λένε κάποιοι Ασιάτες για να σας είμαι αποδεκτός;" "Το γεγονός ότι έχω ιδιότητες πεδίου, δεν σας δίνει το δικαίωμα να παίζετε γκολφ πάνω μου!"

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Δεκ 2016 21:36
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Δεκ 2016 21:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Όνομα Ιστότοπου:
Τεμπέλικες Σκέψεις...
Οι βλαμμένοι βγαίνουν τα Χριστούγεννα, όπως τα σαλιγκάρια με τη βροχή.

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Δεκ 2016 19:07
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Δεκ 2016 19:07 
Χωρίς σύνδεση

Παράθεση:
Date: 2016-12-25 2:01 GMT+02:00

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Δεκ 2016 10:02
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Δεκ 2016 10:02 
Χωρίς σύνδεση

Γυαλιά. Για να μην μπερδεύεις τον λούτσο με τον...

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 170 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot]

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: