Υπάρχει Θεός;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Νικήτας
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2009 11:56
Όνομα Ιστότοπου: Ψυχολογία και Θρησκεία
Επικοινωνία:

Εικόνα
Κατανοώ απόλυτα την απόρριψη της ορθόδοξης χριστιανική πίστης. Όπως έγραψε και ένας φίλος "Και οι περισσότεροι έχουμε γίνει θύματα κάποια στιγμή του χριστιανικού προσηλυτισμού!"
Θα έλεγα ότι οι περισσότεροι έχουμε διαπιστώσει γύρω μας άρρωστες και προβληματικές μορφές θρησκευτικότητας. Υπάρχει πολύ περισσότερη αρώστεια στο χώρο της Εκκλησίας από ότι φαντάζεστε αλλά και πολύ περισσότερη Αλήθεια από ότι μπορείτε να υποθέσετε.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί αφού έχετε διάθεση αναζήτησης της Αλήθειας δεν έχετε διερευνήσει την μυστική-θρησκευτική βίωση και προσέγγιση του εαυτού και του υπάρχοντος.
Κανένας σοβαρός μελετητής δεν απορρίπτει, την σπουδαιότητα και την εγκυρότητα των πνευματικών εμπειριών.

Προτείνω δύο δυνατά εισαγωγικά βιβλία.
Εσωτερική Διάσταση του Χρίστου Μαλεβίτση και
Πρόσωπο και ¨Ερως του Χρίστου Γιανναρά

Μην μπερδεύεται αυτό που μπορείτε να καταλάβετε με αυτό που είναι αληθινό. Ίσως η Εκκλησία δεν έχει και τόσο μεγάλη σχέση με τη θρησκευτικότητα της μαμάς σας ή του παπά της ενορίας σας.
Αυτό που εσείς απορρίπτετε ως Θεό και Εκκλησία το απορρίπτω και εγώ. Δεν πιστεύω στον Θεό που αρνείστε ούτε ανήκω στην Εκκλησία που απεχθάνεστε.

Άλλωστε ενδιαφέρθηκα για την ορθοδοξία μόνο μετά από ένα ταξίδι αμφισβήτησης στο Άγιο Όρος.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:...Το δικό μου το πρόβλημα όμως,που το εξέθεσα με την ερώτησή μου στο προηγούμενο post μου ποιός θα μου το λύσει;
Φαντάζομαι ότι η απάντηση "42" δεν είναι κατάλληλη για όλες τις ερωτήσεις, ε; :lol: :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Comte de Toulouse την 09 Νοέμ 2009 12:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Νικήτας έγραψε:Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί αφού έχετε διάθεση αναζήτησης της Αλήθειας δεν έχετε διερευνήσει την μυστική-θρησκευτική βίωση και προσέγγιση του εαυτού και του υπάρχοντος.
Αρκετοί από εμάς την έχουν διερευνήσει.
Τα μυστικιστικά βιώματα είναι σαν τον έρωτα: όταν είσαι μέσα σ' αυτό, δεν βλέπεις τίποτε άλλο τριγύρω, και λυπάσαι όσους δεν έχουν αυτό το βίωμα.
Μόλις σου περάσει, απορείς γιατί στην ευχή έκανες σαν παλαβός τόσον καιρό.

Δεν έχω τίποτα με τα μυστικιστικά βιώματα και τα συναφή. Βάρδα μόνο μην τα συσχετίσουμε με τον φυσικό κόσμο, κι αντί να βιώνουμε την αγγελική μας φύση, βλέπουμε αγγέλους να μας φέρνουν κρίνα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ωραία.Απαντήθηκε (κάπως) το ερώτημά μου.Διαχωρίζεις τη θέση σου από τα φαινόμενα που επισήμανα.Θα μπορούσα να παρατηρήσω βέβαια ότι όλοι όσοι είναι υπεύθυνοι γι'αυτά τα εκφυλιστικά φαινόμενα στηρίζονται και στη δική σου αποδοχή ή τουλάχιστον στην προθυμία σου να τα παραβλέπεις και να επικεντρώνεις σ'αυτά με τα οποία εσύ νοιώθεις καλά,αλλά ας το αφήσουμε προς το παρόν,αν θες κι εσύ.
Για τα άλλα που λες:Το ότι οι άνθρωποι έχουν πνευματικές και μυστικιστικές εμπειρίες καμία αντίρρηση.Ούτε για το ότι μπορεί υποκειμενικά να είναι συγκλονιστικές εμπειρίες,που μπορούν να αλλάξουν τη ζωή σου και την αντίληψή σου για τον κόσμο.Μιά ερώτηση πάνω σ'αυτό:Τι μας λέει ότι αυτές οι εμπειρίες προσφέρουν σ'αυτόν που τις βιώνει πρόσβαση σε κάποια μορφή αλήθειας,αλήθειας εξωτερικής σε σχέση με αυτόν που τη βιώνει και δεν είναι καθαρά εσωτερική διαδιακασία,εσωτερικό βίωμα;Να ξεκαθαρίσω ότι λέγοντας "εξωτερική αλήθεια" εννοώ την πρόσβαση σε γνώση,έστω και εμπειρική,μιάς πραγματικότητας που υπάρχει ανεξάρτητα από το υποκείμενο.
Και κάτι ακόμη:Αν δεν μπορείς να καταλάβεις κάτι,ούτε εσύ ούτε κανείς άλλος,που θα μπορεί να στο εξηγήσει,τότε πως ξέρεις ότι είναι αληθινό;Το βίωμα είναι εγγύηση αλήθειας;Δεν είναι δυνατό να βιώσει κανείς κάτι που δεν υπάρχει παρά μόνο στο μυαλό του;

Και τέλος μιά απορία άσχετη με τα παραπάνω:Ο άνθρωπος με τη σημερινή του μορφή υπάρχει εδώ και 200000 χρόνια.Γιατί ο θεός του αποκαλύπτεται μόνο στα τελευταία 2000 με 3500 (αν θεωρήσει κανείς ως αποκάλυψη όσα ανναφέρονται στην παλαιά διαθήκη);Τι περίμενε,τι έκανε τα υπόλοιπα 196000 χρόνια;(Sry αν είναι τελείως άσχετο αλλά πάντα θέλω να το ρωτάω αυτό στους χριστιανούς.Θέλω να δω πως το δικαιολογούν στον εαυτό τους.Δεν έχω εξυπνακίστικη πρόθεση,ούτε θέλω να φέρω κανέναν σε δύσκολη θέση).

@Κόμη το 42 είναι ως γνωστόν η σωστή απάντηση στα πάντα όλα (και στα Κοάλα τίποτα).Υπάρχουν όμως και αιρετικοί που το αρνούνται...ανάθεμα.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Black_cat
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 06 Σεπ 2009 17:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Αγαπητέ φίλε Νικήτα παρακολουθώ την περίπτωσή σου με μεγάλο ενδιαφέρον. Νομίζω ότι όπως μας την περιγράφεις, περισσότερο έχει σχέση με κάποιου είδους εξάρτηση, παρά με κάποιου είδους πίστη. Νομίζω ότι η λύση στο πρόβλημά σου θα ηταν ίσως μερικές συνεδρίες με γκρουπ τύπου Α.Α, αλλά για πιστούς! Εσύ βασανίζεσαι βρε παιδί μου! Άμα σε χαλάει τόσο γιατί δεν προσπαθείς να κάνεις κάτι γι αυτό? Ηδη αναγνώρισες το πρόβλημα... Μένουν ακόμη άλλα 11 βήματα αν δεν κάνω λάθος? Καλή επιτυχία! :D
God? No, thanks...
Γκρινιάρης

Η απάντηση στο ερώτημα, αν υπάρχει θεός, είναι απλή: Όχι.
Το λέει άλλωστε και στο μοναδικό επίσημο ιστοτόπο συνηθισμένων ερωτοαπαντήσεων για το θεό.
Γιατρος Του Ικα έγραψε:...αλλά υποθέτω ότι αν κάτι δεν βιώνεται από αυτόν που το νοιώθει ως πρόβλημα τότε οι γνώμες των άλλων περισσεύουν.
Γιατρέ μου, όσοι νομίζουν ότι είναι Ναπολέοντες, νομίζεις ότι το βιώνουν ως πρόβλημα;
Το να νιώθεις κάτι, χωρίς αυτό να υπάρχει, αυτό λέγεται χονδρικά, σχιζοφρένεια.

Ντισκλέημερ για να μη παρεξηγηθώ:
Νικήτα, το σχόλιο μου σχετικά με τη σχιζοφρένεια, αφορά στην απάντηση του Γιατρού και όχι σε σένα.
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Νικήτας έγραψε:Εικόνα
Κατανοώ απόλυτα την απόρριψη της ορθόδοξης χριστιανική πίστης. Όπως έγραψε και ένας φίλος "Και οι περισσότεροι έχουμε γίνει θύματα κάποια στιγμή του χριστιανικού προσηλυτισμού!"
Θα έλεγα ότι οι περισσότεροι έχουμε διαπιστώσει γύρω μας άρρωστες και προβληματικές μορφές θρησκευτικότητας. Υπάρχει πολύ περισσότερη αρώστεια στο χώρο της Εκκλησίας από ότι φαντάζεστε αλλά και πολύ περισσότερη Αλήθεια από ότι μπορείτε να υποθέσετε.
Αυτη την αλήθεια την περιμένω 40 χρόνια τώρα και δεν την έχω δεί. Μισογυνισμό, σκοταδισμό, ρατσισμό... Αυτά έχω δεί.
Νικήτας έγραψε: Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί αφού έχετε διάθεση αναζήτησης της Αλήθειας δεν έχετε διερευνήσει την μυστική-θρησκευτική βίωση και προσέγγιση του εαυτού και του υπάρχοντος.
Κανένας σοβαρός μελετητής δεν απορρίπτει, την σπουδαιότητα και την εγκυρότητα των πνευματικών εμπειριών.
Ποιός είπε ότι δεν την έχουμε αναζητήσει με διάφορους τρόπους; Εγώ δεν την έχω βρεί πουθενά.

Οι μελετητές απορρίπτουν την εγκυρότητα και την σπουδαιότητα των πνευματικών εμπειριών, διότι δεν καθιστούν πραγματικά στοιχεία. Οι πνευματικές εμπειρίες, οι προσωπικές εμπειρίες στην επιστήμη δεν αποτελούν βάσιμα στοιχεία. Είναι σαν να λές ότι για να εξιχνιαστεί ένας φόνος, θα πρέπει να καταφεύγουμε σε μέντιουμ που "νοιώθουνε" τους νεκρούς! Η να αφήσουμε την ιατρική στους ομοιοπαθητικούς...
Νικήτας έγραψε: Προτείνω δύο δυνατά εισαγωγικά βιβλία.
Εσωτερική Διάσταση του Χρίστου Μαλεβίτση και
Πρόσωπο και ¨Ερως του Χρίστου Γιανναρά
Συγγνώμη, αλλά δεν πρόκειται να διαβάσω απολογητική και προσωπικές εμπειρίες κάποιων που προσπαθούν με λάθος τρόπους να δείξουν ότι η υπόθεση του θεού είναι πραγματική. Αν πραγματικά θέλουν, ας το κάνουν μέσω της επιστημονικής μεθόδου.
Νικήτας έγραψε: Μην μπερδεύεται αυτό που μπορείτε να καταλάβετε με αυτό που είναι αληθινό. Ίσως η Εκκλησία δεν έχει και τόσο μεγάλη σχέση με τη θρησκευτικότητα της μαμάς σας ή του παπά της ενορίας σας.
Tι ακριβώς θέλεις να πείς εδώ;

Και την κβαντομηχανική, οι περισσότεροι δεν την καταλαβαίνουν, ούτε καν τα πιο απλά όπως την αρχή της αβεβαιότητας του Heisenberg, αλλά δεν παύει να είναι πραγματικότητα.

Και τι εννοείς με την δεύτερη φράση ακριβώς;
Νικήτας έγραψε: Αυτό που εσείς απορρίπτετε ως Θεό και Εκκλησία το απορρίπτω και εγώ. Δεν πιστεύω στον Θεό που αρνείστε ούτε ανήκω στην Εκκλησία που απεχθάνεστε.
Δηλαδή, τι δέχεσαι εσύ ως θεό;
Νικήτας έγραψε: Άλλωστε ενδιαφέρθηκα για την ορθοδοξία μόνο μετά από ένα ταξίδι αμφισβήτησης στο Άγιο Όρος.
[/quote]

Ναι, στους μισάνθρωπους, μισογύνηδες και άχρηστους μοναχούς. Που τους πληρώνουμε και δεν κάνουν τίποτε άλλο από το να είναι εκτός από τα πάντα και να τρώνε και τα λεφτά του κοσμάκη, και όλα τα σκάνδαλα... βλέπε Βατοπέδιο, που πραγματικά κανένας δεν ξέρει τι έχουνε κάνει! Και μετά θέλουνε και την υποστήριξη της Ευρωπαικής ένωσης για συντηρήσεις κλπ., συν ότι ο μισός πλυθησμός δεν μπορεί καν να πάει στο Άγιο Ορος λόγω μισογυνισμού.

Και στο Άγιο Όρος νέα θύματα θέλουνε. Τίποτε άλλο.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Γειά και από εμένα, λοιπόν διάβασα και τις τέσσερις σελίδες του νήματος (θα με απολύσουν και θα φταίτε εσείς) και αυτό που κατάλαβα είναι το εξής

Εμείς... "Θέλουμε αποδείξεις"
Νικήτας... "Πρέπει απλώς να πιστέψετε, να αποδεχθείτε το Θεό και να βρείτε την αλήθεια μέσω από την πίστη.

Νικήτα αν στα ποστ σου βάλουμε "Νεράϊδες" ή "Santa Claus" όπου λες "Θεος" πάλι στο ίδιο συμπέρασμα θα καταλήγαμε. Αλλά δεν νομίζω να πιστεύεις πως θα πάρεις δώρο ένα πόνυ για τα Χριστούγεννα (η μία Λαμποργκίνι, ανάλογα πόσων ετών είσαι) ή πως η καλή νεράϊδα παίρνει το δοντάκι σου και σου αφήνει λεφτά.
Νομίζεις όμως πως αν προσευχηθείς στο "θεο" θα βρεις απαντήσεις-βοήθεια-παρηγοριά. Γιατί? Γιατί απλώς πιστεύεις.
Νικήτας έγραψε:
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί αφού έχετε διάθεση αναζήτησης της Αλήθειας δεν έχετε διερευνήσει την μυστική-θρησκευτική βίωση και προσέγγιση του εαυτού και του υπάρχοντος.
Φέτος το καλοκαίρι έφτασα πολύ κοντά στο θάνατο, έμεινα τρεις ημέρες στην εντατική δισωληνωμένη και αιμορραγόντας. Κάθε μέρα οι γιατροί περίμεναν να πεθάνω, δεν πέθανα. Όσο ήμουν στο κατώφλι του θανάτου δεν είδα ούτε βίωσα τίποτε, ούτε φώτα, ούτε αγγέλους, ούτε εικόνες. Όταν ξύπνησα έχοντας διαφύγει τον κίνδυνο, βρέθηκαν πολλοί να μου πουν πως γλίτωσα "με τη βοήθεια του θεού", "με τη χάρη του θεού" κλπ κλπ κλπ.
Τότε ήταν που μου αποκαλύφθηκε η αλήθεια (ξανα).
:Drums:
Αν ο "θεος" θεωρεί σωστό να μείνουν τα δύο παιδάκια μου ορφανά (ετών 9 και 6) μόνο και μόνο για να έλθουν κοντά του (γιατί με εμένα για μάνα αποκλείεται) τότε είναι ένας σαδιστής Μπ-------ς. Αν θεώρησε σωστό να "δοκιμάσει" την πίστη μου στέλνοντάς με στο νοσοκομείο και κατόπιν στα πρόθυρα του θανάτου, τότε είναι ένας σαδιστής Μπ-------ς που επιπλέον τη βρίσκει να βασανίζει και ανθρώπους που ούτε του ζήτησαν τίποτα ποτέ, ΟΥΤΕ ασχολήθηκαν μαζί του. Αν το έκανε για να με τιμωρίσει που τον απορρίπτω τότε εκτός από σαδιστής Μπ-------ς είναι και τυφλός κουφός και με εκτεταμένες εγκεφαλικές βλάβες που δεν βλέπει πως φέρονται οσοι ΔΕΝ τον απορρίπτουν αλλά αντίθετα διαπράτουν εγκλήματα στο όνομά του και αντί να τους ρίξει επιτόπου ξερούς τους αφήνει και ζούν μέχρι τα 90 και μέσα στη χλίδα. Τέλος αν θεωρεί εμένα το ένα προς 7 δισ (και μιλάω μόνο για τον πληθυσμό της γης ε?) τόσο σημαντικό ώστε να ασχοληθεί μαζί μου αλλά όχι με τα εκατομμύρια παιδάκια που πεθαίνουν απο πείνα στη Ρουάντα, που πουλάνε το κορμί τους στο Σάο πάολο για πενταροδεκάρες ή που γίνονται τροφή για τα κανόνια στο Ιράκ τότε είναι ένας σαδιστής Μπ-------ς που τη βρίσκει να βασανίζει και παιδάκια.

Disclaimer για όσους διαβάσουν το ποστ. Οι απόψεις αυτές είναι καθαρά προσωπικές και διαμορφώθηκαν την περίοδο που βρισκόμουν στο νοσοκομείο μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας δεν καταφέρομαι εναντίον του Νικήτα αλλά παραθέτω τη συνέβη κατά την στιγμή που βίωσα εγώ και υποτίθεται πως είναι το καλύτερο wake up call για διάφορους μετανούντες χριστιανούς.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Αυτο με τις πνευματικες εμπειριες δεν καταλαβαινω διοτι παντα αυτες οι εμπειριες (αν και θεμα προσωπικο) αναφερονται επιγραμματικα.
Τι ειδους εμπειριες ειναι αυτες οι πνευματικες?
Το να σκεφτεσαι, να μαθαινεις, να βιιωνεις καταστασεις, να χαιρεσαι, να αγαπας, να ζεις κτλ αυτες οι εμπειριες δεν ειναι πνευματκες?

Η μηπως τις παιρνουμε ως δεδομενες και αρχιζουμε να αναζητουμε εσωτερικα 'φωτακια' και κοσμικες φωνες?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
psyche
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 17 Αύγ 2009 14:29
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: αθήνα

Δεν υπάρχει θεός! Και αν 1 στα τρία δισεκατομμύρια υπάρχει, τότε είναι σίγουρα μεγάλο καθίκι.
The finality of death is the coldest truth one must face. Religion makes the perfect distraction.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

dtango έγραψε: Διαβάζοντας όμως όσα έγραψες περί «Αλήθειας της Εκκλησίας», υποπτεύομαι ότι δεν ανήκεις ιδεολογικά στην «ορθόδοξη» ορθοδοξία και ακολουθείς κάποιο βαθιά φιλοσοφημένο θεολογικό δόγμα.
Νικήτας έγραψε:Αυτό που εσείς απορρίπτετε ως Θεό και Εκκλησία το απορρίπτω και εγώ. Δεν πιστεύω στον Θεό που αρνείστε ούτε ανήκω στην Εκκλησία που απεχθάνεστε.
Άλλωστε ενδιαφέρθηκα για την ορθοδοξία μόνο μετά από ένα ταξίδι αμφισβήτησης στο Άγιο Όρος.
Ελπίζω να μας πει τελικά ο Νικήτας ποιο ακριβώς δόγμα ακολουθεί.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Νικήτας
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2009 11:56
Όνομα Ιστότοπου: Ψυχολογία και Θρησκεία
Επικοινωνία:

Νομίζω ότι στο επίπεδο του λόγου και του διαλόγου οφείλω να ομολογήσω ότι ο Θεός δεν υπάρχει. Αν και θα μπορούσα να πω με τα λόγια του Χρήστου Μαλεβίτση ότι ο Θεός δεν υπάρχει αλλά άρχει.

Δεν είναι τυχαίο που η εσωτερική, πνευματική ζωή χαρακτηρίζεται ως μυστικισμός.
Γιατί μια διδασκαλία χαρακτηρίζεται ως μυστική;
Θέλει να την κρατήσει κανείς μυστική και να μην την διαδώσει;
Όχι ακριβώς το αντίθετο. Οι μυστικοί δάσκαλοι κήρυτταν την Αλήθεια που τους αποκαλυπτόταν και μάλιστα επίμονα και δωρεάν.
Γιατί;
Οι εσωτερικές διδσκαλίες είναι μυστικές διότι δεν ισχύουν στο επίπεδο του λόγου ή της αντικειμενικότητας ή της λογικής. Η εγκυρότητά τους είναι πνευματική, υπαρξιακή ή οντολογική.
Μαρτυρούν Αλήθειες εσωτερικές, δηλαδή Αλήθειες που αφορούν στην νοηματοδότηση-ολοκλήρωση-τελειοποίηση-φωτισμό της ύπαρξης.
Οι Αλήθειες αυτές δεν αποδεικνύονται με αντικειμενικές μεθοδολογίες αλλά επαληθεύονται μέσα από βιωματικές εμπειρίες. Οι Αλήθειες αυτές δεν μας βοηθούν να ελέγξουμε και να αλλάξουμε την πραγματικότητα αλλά να αναμορφώσουμε την προσωπική μας ζωή και τις σχέσεις μας.

Ο πιστός δεν βεβαιώνεται λογικά για την ύπαρξη του Θεού. Λογικά πάντοτε αμφιβάλλει. Ο πιστός βεβαιώνεται εμπειρικά για την θεραπευτική σοφία και τη δύναμη του λόγου και της Αγάπης του Θεού στη ζωή του.

Ο πιστός δεν γνωρίζει ότι ο Θεός υπάρχει. Ο πιστός φωτίζεται και αναμορφώνεται μέσα από την προσωπική του σχέση με το Θεό.

Ίσως δεν υπάρχει Θεός. Ίσως πρόκειται για ένα παιχνίδι της φαντασίας. Κανείς δεν θα αποδείξει ποτέ με αντικειμενικά επιχειρήματα ότι ο Θεός υπάρχει. Και αν το αποδείξει δεν θα έχει αποδείξει ότι ο Θεός υπάρχει. Απλά θα έχει επικυρώσει αντικειμενικά-λογικά μια "υπόθεση εργασίας". Ο Θεός δεν αποδεικνύεται. Προσκαλεί σε ερωτική σχέση.
Από την σκοπιά της θεολογίας, δεν χρειάζεται να αποδείξουμε ότι ο Θεός υπάρχει αλλά ότι η "αποδεικτική διαδικασία" είναι έγκυρη όταν αναφέρεται στο Θεό. Από την σκοπιά της θεολογίας, ο Θεός αξιολογεί την εγκυρότητα της επιστημονικής μεθοδολογίας και όχι η επιστημονική μεθοδολογία το Θεό. Από την σκοπιά της θεολογίας, ο Θεός είναι το μέγα κριτήριο της Αλήθειας. Ο Θεός είναι ο έγκυρος, ο σημαντικός, ο πρωτεύων, ο μέγας Αλήθινός.

Για να γίνει περισσότερη ευνόητη η σπουδαιότητα του Θεού στη ζωή του χριστιανού ας την αντιπαραβάλλουμε με την σπουδαιότητα του ερώμενου προσώπου στην ζωή του ερωτευμένου.
Ο έρως είναι ανίκατος μάχαν διότι είναι ριζικά συγκλονιστικός και υπέροχος. Δεν ερωτεύομαι επειδή συμπεραίνω λογικά ότι αξίζει τον κόπο να ερωτευθώ. Ερωτεύομαι επειδή αναδύεται μέσα μου η ερωτική εμπειρία και με μεταμορφώνει.
Ο χριστιανός είναι και αυτός ερωτευμένος. Ο έρωτας τον αρπάζει. Είναι αρπαγμένος από έρωτα. Γι αυτό και τα έχει χαμένα. Είναι παράφρων εν Χριστώ. Και όταν προσπαθεί να εξηγήσει στους άλλους τον έρωτά του δεν τον καταλαβαίνει κανείς. Διότι ο έρωτας δεν εξηγείται. Ανακύπτει μέσα μας σαν φωτιά και μας κατακαίει και μας φωτίζει. Αμήν!
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Νικήτας έγραψε:Μαρτυρούν Αλήθειες εσωτερικές, δηλαδή Αλήθειες που αφορούν στην νοηματοδότηση-ολοκλήρωση-τελειοποίηση-φωτισμό της ύπαρξης.
[...]
Είναι παράφρων εν Χριστώ. Και όταν προσπαθεί να εξηγήσει στους άλλους τον έρωτά του δεν τον καταλαβαίνει κανείς. Διότι ο έρωτας δεν εξηγείται. Ανακύπτει μέσα μας σαν φωτιά και μας κατακαίει και μας φωτίζει. Αμήν!
Αγαπητέ Νικήτα, είναι τόσο εγωιστική και εγωκεντρική η προσέγγιση του θείου από πλευράς σου που, παρόλο που εκπλήσσομαι και ο ίδιος με αυτό που πρόκειται να πω, προτιμώ την προσέγγιση της επίσημης εκκλησίας. Εκείνοι τουλάχιστον έχουν ενδυθεί το ένδυμα του ενδιαφέροντος προς τον πλησίον.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Νικήτα, μου θυμίζεις μια ψυχή που έλεγε: "Αν ο Χριστός και η αλήθεια αποδειχτούν δύο διαφορετικά/αντίθετα πράγματα, εγώ θα πάω με τον Χριστό".
ΟΚ, live your myth in Christianity. Προφανώς κάποιες εμπειρίες σου σε έκαναν να βρεις παρηγορια-ερωτα-ελπιδα κλπ, εκεί.
Αν δεν είχες αυτό το "παυσίλυπον", τι θα μπορουσε εναλλακτικά να καλύψει αυτή σου την ανάγκη;
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Ολο αδεια λογια, σουξου-μουξου το ενα, σουξου-μουξου το αλλο... ιστοριες.
Η ειλικρινεια σου μαλλον σε 'ευγενη ψευδη' και 'χρησιμες ιστοριες' οδηγει.

Πιστη, ελπιδα, εξαρτηση και κοσμικος στρουθοκαμηλισμος.

Σεβομαι τις παραπανω 'αρετες' μονο σε νοσοκομεια/γηροκομεια για να ειμαι και εγω ειλικρινης.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Andrameleh
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2009 23:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλά όλα αυτά Νικήτα όμως: Το ίδιο ακριβώς θα ισχυριζόταν (αν ήταν εν ζωή) και οι οπαδοί του περιβόητου Αιδεσιμότατου Jim Jones , κι αυτοί όπως κι εσύ θα περιέγραφαν με γλαφυρό τρόπο το προσωπικό τους βίωμα, κι αυτοί θα επικαλούνταν την "εσωτερική τους αγαλλίαση" και ανάταση αλλά δυστυχώς δεν είναι εδώ για να μας το πουν αφού έχασαν την ζωή τους εξαιτίας της τυφλής πίστης τους στις τρελές διδαχές ενός παρανοικού!
When one person suffers from a delusion, it is called insanity. When many people suffer from a delusion it is called religion. – Robert Pirsig

What can be asserted without proof can be dismissed without proof. - Christopher Hitchens

Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by the rulers as useful. - Seneca the Younger

A casual stroll through the lunatic asylum shows that faith does not prove anything. F.Nietzsche
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

O Δανός θεωρητικός φυσικός Holger Bech Nielsen, καθηγητής στο Ινστιτούτο Niels Bohr του πανεπιστημίου της Κοπεγχάγης και θεμελιωτής της Θεωρίας των Χορδών, υποστηρίζει ότι τα πειράματα στο CERN δεν θα πραγματοποιηθούν επειδή …δεν θα το επιτρέψει ο Θεός.

Την παρακάτω συνέντευξη «απομαγνητοφώνησα» από την τηλεόραση, από την εκπομπή του Χαρδαβέλα. Η Darkchilde ελπίζω ότι θα διαβεβαιώσει πως πρόκειται για σημαντικό και σοβαρό επιστήμονα.

Δημοσιογράφος: Σε πρόσφατη συνέντευξή σας δηλώσατε τα εξής: «Θα μπορούσε να πει κάποιος ότι έχουμε φτιάξει ένα μοντέλο για τον Θεό (το CERN). Υποθέτουμε ότι θα πρέπει να μισεί τα σωματίδια χιγκς, και γι αυτό προσπαθεί να τα αποφεύγει». Η δήλωσή σας σίγουρα προκαλεί εκπλήξεις.
Καθηγητής: Ναι, και εξακολουθώ να το υποστηρίζω αυτό. Αν προσπαθήσουμε να βρούμε την απάντηση για το πώς δημιουργήθηκε το σύμπαν, θα πρέπει να ελαχιστοποιήσουμε τις πιθανότητες για αυτό που εγώ αποκαλώ το φανταστικό μέρος της δράσης. Θα καταλήξουμε λοιπόν πως υπάρχει κάποιος θεός ή κάποιος κυβερνήτης που τα ελέγχει όλα αυτά και προσπαθεί να ελαχιστοποιήσει τις πιθανότητες να βρούμε την συγκεκριμένη απάντηση. Με αυτή την έννοια έχουμε φτιάξει ένα μοντέλο για τον θεό. Αλλά θα πρέπει να τονίσουμε ότι ο σκοπός αυτού του θεού σύμφωνα με το μοντέλο μας δεν είναι απαραιτήτως καλός γιατί αν σκεφτεί κανείς ότι μας επιτρέπει ένα μικρό φανταστικό πεδίο δράσης, τότε μπορούμε και εμείς να τον αμφισβητήσουμε όσον αφορά την αγάπη του. Έτσι δεν νομίζω ότι είναι σωστό να χρησιμοποιήσουμε την λέξη θεός σε αυτή την περίπτωση χωρίς να είναι μέσα σε εισαγωγικά γιατί ίσως να είναι απλώς κάποιος βοηθός του πραγματικού Θεού. Θα πρέπει πάντα η λέξη να μπαίνει μέσα σε εισαγωγικά.
Δημοσιογράφος: Θα πρέπει να πούμε στους τηλεθεατές μας ότι είστε ένας από τους βασικούς θεμελιωτές της Θεωρίας των Χορδών.
Καθηγητής: Σωστά! Από την στιγμή που στην πραγματικότητα δεν ξέρουμε ακριβώς πως είναι η μάζα του χιγκς, δεν ξέρουμε ούτε τον αριθμό των σωματιδίων που θα μπορούσαν να αναπαραχθούν. Βλέποντας λοιπόν ότι μέχρι τώρα δεν έχουμε ανιχνεύσει ή αναπαραγάγει το σωματίδιο, αυστηρά μιλώντας μπορούμε να πούμε ότι παρεμβαίνει αυτός ο «θεός» και αποτρέπει την επιτυχία των πειραμάτων.
Δημοσιογράφος: Θα ήταν λάθος να πούμε ότι εφόσον οι μεγάλες προσπάθειες που έχουν γίνει μέχρι τώρα δεν έχουν καταλήξει σε ασφαλές αποτέλεσμα, ο «θεός» του σύμπαντος πράγματι υπάρχει και απλώς δεν θέλει εμείς να κατανοήσουμε πως ξεκίνησαν όλα: πως τα δημιούργησε.
Καθηγητής: Αν είναι ο δικός μας κυβερνήτης, τότε δεν ενδιαφέρεται άμεσα για αυτήν την προσπάθειά μας, απλώς τον απασχολεί τι θα θελήσει να κάνει το ανθρώπινο γένος μέσα στα επόμενα χρόνια που θα έχει προχωρήσει η τεχνολογία. Αυτό που τον ενδιαφέρει κυρίως είναι ο αριθμός των σωματιδίων χιγκς που παράγονται και όχι τόσο πολύ η άποψή μας για αυτό το θέμα. Από την άλλη μεριά όμως μπορεί να προτιμά να κατανοήσουμε το συγκεκριμένο θέμα μέχρι του σημείου που θα πούμε: «Ω, δεν θέλει ο ίδιος να κατασκευάσουμε αυτές τις μηχανές, δεν θα επιτρέψει την ολοκλήρωσή τους, και για αυτό θα ήταν καλύτερο να σταματήσουμε άμεσα τις προσπάθειές μας». Δεν είμαι λοιπόν και τόσο σίγουρος για τις προθέσεις του αναφορικά με το τι θα πρέπει να γνωρίζουμε και να κατανοούμε. Αυτό είναι πιο δύσκολο να το προσδιορίσουμε.


Δίδαγμα: Ο βοηθός του Θεού ονομάζεται κι αυτός Θεός, αλλά με το όνομά του μέσα σε εισαγωγικά!!
Ο επιστήμονας αυτός έχει το θάρρος της γνώμης –μάλλον της πίστης του-, πόσοι είναι εκείνοι που δεν το έχουν;
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Οff topic:Δυστυχώς Dtango ο Νielsen τώρα τελευταία έχει κάνει και πεί πράγματα που τον τοποθετούν εκτός πλαισίου σοβαρότητας.Πιστεύει (όπως λέει και στη συνέντευξη που απομαγνητοφώνησες) ότι κάτι (η φύση,ο θεός ή και τα δύο) απεχθάνεται το μποζόνιο του Higgs και εκεί οφείλονται και οι όποιες αποτυχίες στο χώρο της πειραματικής φυσικής τα τελευταία χρόνια.Κάτι,λέει ο κάποτε σεβάσμιος επιστήμονας (και πράγματι είναι πολύ σημαντικός στο χώρο της θεωρητικής φυσικής) γυρνάει πίσω στο χρόνο και ακυρώνει τις ενέργειες που θα μπορούσαν να οδηγήσουν στην παραγωγή μποζονίων Higgs.Έτσι το Αμερικάνικό κονγκρέσσο ακύρωσε το 1992 (;-δε θυμάμαι καλά) την κατασκευή του Superconducting Super Collider και το ίδιο κάτι προκάλεσε διαρροή στο ψυκτικό υλικό που χρησιμοποιείται για την επίτευξη υπεραγωγιμότητας στα ηλεκτρικά κυκλώματα που παράγουν το ισχυρό μαγνητικό πεδίο που χρειάζεται για να λειτουργήσει ο LHC.Αποτέλεσμα,το ηλεκτρικό ρεύμα συνάντησε αντίσταση και οι τεράστιες θερμότητες που αναπτύχθηκαν έλιωσαν σε ένα σημείο τα κυκλώματα.
Σύμφωνα με τον Nielsen η καλύτερη ερμηνεία γι'αυτό το γεγονός (μιά μηχανική βλάβη σε ένα σημείο μιάς εκπληκτικά περίπλοκης και προηγμένης τεχνολογικά μηχανής μήκους 27 χιλιομέτρων) είναι η επέμβαση από το μέλλον του κυβερνήτη,όπως ο ίδιος λέει του σύμπαντος ή κάποιου χωροχρονικού παράδοξου.
Και το πράγμα δε σταματάει εκεί.Ο Nielsen ούτε λίγο ούτε πολύ προτείνει να αποφασίσουμε για το αν θα λειτουργήσει ή όχι ο LHC ρίχνοντας τα χαρτιά.Ναι,δεν υπερβάλλω,δεν κάνω πλάκα,αυτό ακριβώς προτείνει εδώ,εδώ και εδώ.Με λίγα λόγια φτιάχνουμε μιά τεράστια τράπουλα που τα περισσότερα χαρτιά της να λένε:"χρησιμοποίησε τον LHC ελεύθερα".Μέσα σ'αυτά τα χιλιάδες χαρτιά βάζουμε και λίγα (δυό-τρία) που να λένε "μην τον χρησιμοποιείτε" και ακόμη λίγα που να λένε "μη τον χρησιμοποιείτε σε υψηλές ενέργειες".Αν τραβήξουμε κάποιο απ'τα πολλά,οκ είναι εντάξει να χρησιμοποιηθεί ο LHC.Αν τραβήξουμε κάποιο απ'τα περιοριστικά χαρτιά τότε προφανώς (!) κάτι από το μέλλον μας λέει να μη χρησιμοποιήσουμε τον LHC.(Επιστημονικόν!)
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Dtango... είναι ακριβώς όπως τα λέει ο Γιατρός. Αυτή την στιγμή η επιστημονική κοινότητα γελάει με τον Nielsen, διότι έχει χάσει την σοβαρότητά του, και προτείνει σενάρια κακής επιστημονικής φαντασίας ...
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Γκρινιάρης

«Οι προηγούμενες αποδόσεις δεν εγγυούνται τις επόμενες», λένε στο χρηματιστήριο και έχει γενικότερη αξία η ρήση.

Το γεγονός ότι είσαι ο μεγαλύτερος επιστήμονας όλων των εποχών (λέμε τώρα), δεν σημαίνει ότι δε θα πεις και μπούρδες.
Ότι λέει ο καθένας, είναι αντικείμενο έρευνας και επιβεβαίωσης, που λέει (πάνω κάτω) και ο Lilly.
Απάντηση