Υπάρχει Θεός;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

το θέμα είναι με τι προδιάθεση την μεταφράζεις και όχι κατά γράμμα τι λέει
δηλαδή μιλάμε για ΕΡΜΗΝΕΙΑ και οχι μετάφραση.

ακριβώς σαν τους αστρολογικούς χαρτες!
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:αυτό που κάνεις Θεόφιλε ονομάζεται «με το στανιό εκλογίκευση» των παράλογων. Η κοινωνία άλλαξε και αναγκάστηκε και η εκκλησία να αλλάξει. Δες πχ κάποιους μητροπολίτες που εξακολουθούν να κάνουν κηρύγματα μίσους για άθεους, ομοφυλόφιλους, Αλλόθρησκους κλπ. Νομίζεις ότι αν δεν απαγορευόταν, δεν θα πρότειναν να τους καθαρίσουν; Στη Μέση Ανατολή φανατισμένοι θρησκευτικοί ηγέτες καλούν σε δολοφονία όποιου τους προσβάλλει. Στην Αμερική, το φανατικότερο λόμπι υποστήριξης θανατικής ποινής και οπλοφορίας είναι κατά κύριο λόγο δεξιών πεποιθήσεων, της παράταξης που υπερασπίζεται περισσότερο τη θρησκεία. Το μοτίβο είναι το ίδιο. Οι ανθρωπότητα άλλαξε και δεν τους επιτρέπει να εκφράζονται.
δεν είναι εκλογίκευση, είναι η σωστή θέση που πρέπει να έχει ο λόγος του Θεού. ο Θεός δεν είναι παράλογο, παράλογοι είναι αυτοί που κάνουν εγκλήματα στο όνομα του,κρίνουν ανθρώπους που ξέφυγαν από την θρησκεία,και άλλους που πιστεύουν σε άλλες θρησκείες, και άλλους πάλι που έχουν περίεργες σεξουαλικές προτιμήσεις, ο ρόλος της θρησκείας δεν είναι να τους ξεμπροστιάζει, αλλά μέσα από το έργο της να τους κάνει να της βγάλουν το καπέλο ακόμη και αυτοί που διαφωνούν.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Θεόφιλος έγραψε:...το θέμα είναι με τι προδιάθεση την μεταφράζεις και όχι κατά γράμμα τι λέει, π.χ. εδώ σε αυτήν την μετάφραση εγώ βλέπω πώς εννοεί ότι ο άνθρωπος όσα πράγματα να μάθει ποτέ δεν θα πλουτίσει το πνεύμα του σε όσα γνωρίζει ο Θεός. επομένως δεν κάνει τον κόκορα και τον ψευτοπερήφανο, και πως τα ξέρει όλα. αυτό είναι ταπεινότητα. και αν δεν με πιστεύεις ρώτησε και τις γερόντισσες του τόπου σου.
Με καμμία προδιάθεσι δεν μεταφράζω... Το κείμενο είναι απλούστατο. Απλώς μεταφράζω: ( μακάριοι οἱ πτωχοὶ τῷ πνεύματι... ) Μακάριοι αυτοί που έχουν πνευματική υστέρησι. Και είναι λογικό, λογικότατο... Αυτοί έχουν το ακαταλόγιστο και άρα δεν μπορείς κανείς (και ο θεός) να τους καταλογίση αμαρτία... Τόσο απλό...
Όσο για την ταπεινότητα που λες, ...χρειάζεται πολύ φαντασία για να γίνη η πνευματική ένδεια ταπεινοφρασύνη...
Εάν κάθε τι που διαβάζεις το μεταφράζεις κατά το δοκούν... καλλίτερα μη διαβάζεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αναρχος την 31 Αύγ 2012 15:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Leo21 έγραψε:
το θέμα είναι με τι προδιάθεση την μεταφράζεις και όχι κατά γράμμα τι λέει
δηλαδή μιλάμε για ΕΡΜΗΝΕΙΑ και οχι μετάφραση.

ακριβώς σαν τους αστρολογικούς χαρτες!
κοντεύεις να το πιάσεις, λίγη προσπάθεια ακόμη χρειάζεται, ώστε να μην μπερδεύεις τον τσαρλατανισμό με το ιερό.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:
Θεόφιλος έγραψε:...το θέμα είναι με τι προδιάθεση την μεταφράζεις και όχι κατά γράμμα τι λέει, π.χ. εδώ σε αυτήν την μετάφραση εγώ βλέπω πώς εννοεί ότι ο άνθρωπος όσα πράγματα να μάθει ποτέ δεν θα πλουτίσει το πνεύμα του σε όσα γνωρίζει ο Θεός. επομένως δεν κάνει τον κόκορα και τον ψευτοπερήφανο, και πως τα ξέρει όλα. αυτό είναι ταπεινότητα. και αν δεν με πιστεύεις ρώτησε και τις γερόντισσες του τόπου σου.
Με καμμία προδιάθεσι δεν μεταφράζω... Το κείμενο είναι απλούστατο. Απλώς μεταφράζω: ( μακάριοι οἱ πτωχοὶ τῷ πνεύματι... ) Μακάριοι αυτοί που έχουν πνευματική υστέρησι. Και είναι λογικό, λογικότατο... Αυτοί έχουν το ακαταλόγιστο και άρα δεν μπορείς κανείς (και ο θεός) να τους καταλογίση αμαρτία... Τόσο απλό...
Όσο για την ταπεινότητα που λες, ...χρειάζεται πολύ φαντασία για να γίνη η πνευματική ένδεια ταπεινοφρασύνη...
Εάν κάθε τι που διαβάζεις το μεταφράζεις κατά το δοκούν... καλλίτερα μη διαβάζεις.
εγώ δεν είμαι μεταφραστής η θεολόγος για να το ερμηνεύσω, αν και η λογική μου μου λέει πώς έχω δίκιο. παραθέτω από άλλη ερμηνεία του κολιτσάρα.

Ματθ. 5,3 “Μακάριοι και τρισευτυχισμένοι είναι εκείνοι, που συναισθάνονται την πνευματικήν πτωχείαν των (και εξαρτούν τον εαυτόν τους με ταπείνωσιν και πίστιν από τον Θεόν), διότι ιδική των είναι η βασιλεία των ουρανών.

αν δεν σου κάνουν και αυτοί, τότε ρώτησε αυτούς καλύτερα, σίγουρα θα βρείς πολλά κοινά μαζί τους.
http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=115088
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Θεόφιλος έγραψε:...εγώ δεν είμαι μεταφραστής η θεολόγος για να το ερμηνεύσω, αν και η λογική μου μου λέει πώς έχω δίκιο...
Ούτε γνωρίζεις ούτε ερμηνεύεις αλλά έχεις την ...λογική που σε δικαιώνει...
Τι θέλω και μπλέκομαι;
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

θεόφιλε να με συμπαθάς, αλλά αν η λογική σου σου λέει ότι ένας άνθρωπος μεταμορφώθηκε σε μυρμήγκι και θανατώθηκε μαρτυρικά κάτω από μια πατούσα, γιατί θέλει να απαλλάξει το γένος των μυρμηγκιών από τις μυρμυγκοαμαρτίες τους, παραβάσεις παράλογων κανόνων που ο ίδιος θέσπισε, όπως πχ το ότι αναπαράγονται χωρίς να του δίνουν λογαριασμό, η ότι τρώνε ότι βρίσκουν, επειδή συμπεριφέρονται ΣΑ ΜΥΡΜΗΓΚΙΑ εν πάση περιπτώσει, να με συμπαθάς λέγω, αλλά η λογική σου δεν είναι πολύ αξιόπιστη.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

μα το ζήτημα ειναι ακριβώς εκεί : που σταματάει ο τσαρλατανισμός και που αρχίζει το ιερό?
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Θεόφιλε εξακολουθώ να παρακολουθώ τη συζήτηση αλλά δεν συμμετέχω τόσο πολύ γιατί προσεγγίζουμε το θέμα πολύ διαφορετικά, εγώ με τη λογική κι εσύ με το συναίσθημα και δε βγάζουμε άκρη.

Και πάνω σ'αυτό το θέμα, με ρώτησες κάποιες σελίδες πιο πριν αν θεωρώ τους πιστούς παράλογους και η απάντηση είναι πως ναι, στο θέμα της θρησκείας τους θεωρώ παράλογους. Το είπες κι εσύ άλλωστε πως τη λογική και τη θρησκεία δεν τις μπλέκεις. Έτσι λοιπόν μπορεί κάποιος να είναι γενικά μια χαρά λογικός στη ζωή του κι απλά στο θέμα της θρησκείας να ξεχνάει τι σημαίνει η λέξη.

Γιατί θεωρείς τα ζώδια τσαρλατανισμό; Θέλω συγκεκριμένους λόγους αν έχεις.

Ουσιαστικά μας παρουσιάζεις ένα δόγμα που:

1. Υποτίθεται πως είναι λόγος του ίδιου του Θεού, αλλά γράφτηκε από ανθρώπους, και μάλιστα κι οι ίδιοι οι ευαγγελιστές έχουν καταγράψει τις ίδιες ιστορίες διαφορετικά (για να μην πιάσω τώρα όλα τα άλλα ευαγγέλια που έμειναν απέξω).

2. Περιέχει ένα κάρο ιστορικές κι επιστημονικές ανακρίβειες αλλά αυτά εμείς πρέπει να τα πάρουμε μεταφορικά.

3. Τα άλλα όμως, που εσύ θεωρείς ορθά και ηθικά πρέπει να τα πάρουμε κυριολεκτικά.

4. Τις ιστορίες για τον χριστό να τις δεχτούμε ως αλήθεια αλλά κάποιες άλλες για άλλα πρόσωπα και καταστάσεις να τις δεχτούμε ως παραμύθια.

5. Κάποιες από τις ηθικές αξίες που διδάσκει είναι απαρχαιωμένες και πρέπει να τις αγνοήσουμε, κάποιες άλλες είναι ακόμη κοινωνικά αποδεκτές κι επιθυμητές και για αυτό το λόγο θα πρέπει να το θεωρήσουμε ως εξαιρετικό κείμενο και οδηγό ζωής.

Ε αν αυτό δεν είναι «με το στανιό εκλογίκευση» των παράλογων που λέει κι ο apeleytheros τότε τι να πω...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
nor
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 22 Απρ 2012 23:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε: πολύ απλοϊκή σκέψη για να χαρακτηρίσεις ένα θρησκευόμενο άτομο, το να είναι κανείς ολιγαρκής είναι αρετή,η θρησκεία ορθώς διδάσκει την εγκράτεια και την αποχή από την πλεονεξία, η πραγματική ευτυχία δεν είναι τα υλικά πλούτη αλλά τα πνευματικά. αν είσαι ταπεινός και ολιγαρκής και δοξάζεις τον Θεό για όσα σου δίνει είσαι ήδη στον παράδεισο, τα χρυσά κουτάλια είναι για τους ανθρώπους που βρωμίζουν την ψυχή τους.
Οι εκπροσωποι του θεου παντως καθε αλλο παρα εγκρατεια και πνευματικοτητα δεν διαθετουν. Εγω οταν περασω το κατωφλι της εκκλησιας αυτους βλεπω. Πως να σου το πω, ειναι σαν να ακουω τον Τσοχατζοπουλο να μιλαει για τη σωτηρια της πατριδας. Εσενα δε σε ενοχλει ο πλουτος της Εκκλησιας, οι πατσοκοιλιες των τεμπελχαναδων κληρικων που πληρωνονται μισθο για ελαχιστες ωρες εργασιας; Που πανε κι ερχονται στα σπιτια ακληρων κυριων με σκοπο να τις κληρονομησουν; Που ντυνονται στο χρυσο απο πανω μεχρι κατω και κυκλοφορουν με λιμουζινες;
οι Εσσαίοι ήταν αναχωρητές και δεν τους ενδιέφεραν τα πολιτικοστρατιωτικά πεπραγμένα της εποχής τους, απλά η λιλή ζωγράφου αντιγράφει τον κάρλ κάουτσκυ όπως και τόσοι άλλοι για να της βγεί η πολιτική της άποψη
Η Λιλη Ζωγραφου παραθετει περι των 7 σελιδων βιβλιογραφια στο τελος του βιβλιου της.
Αν ο Ιησους και το κινημα του δεν διδαξε τιποτε αλλο απο αγαπη, "γυρνα το μαγουλο αν σε χτυπησουν", "μη σε απασχολουν τα πλουτη των αλλων γιατι θα κερδισεις τη βασιλεια των ουρανων", "αν πεινας τωρα θα περασεις καλα στην αιωνια ζωη σου" για ποιο λογο το Ιερατειο να ηθελε να τον βγαλει απο την μεση; Προς τι τετοιο μισος; Ηλιθιοι ηταν; Μικροφωνο επρεπε να του δωσουν και ισως και μια θεσουλα στο Ιερατειο. Οχι δικη, βασανιστηρια, σταυρωση. Προς τι η χολιγουντιανη υπερπαραγωγη;


Περι Μακαρισμων

Επειδη ο λογος του θεου ειναι σαν της Πυθιας τους χρησμους, αφου καθενας εχει και μια δικη του ερμηνεια, να πως τους καταλαβαινω εγω:
Να χαιρεστε που ειστε φτωχοι, αδικημενοι, στεναχωρημενοι σε αυτη τη ζωη και να μην το πολυψαχνετε, ουτε να επαναστατειτε να αλλαξουν τα πραγματα γιατι ετσι κι αλλιως στην αιωνια ζωη θα τα εχετε ολα.


Τελος, γιατι να ειμαι ευτυχισμενη αν νιωθω την πνευματικη μου φτωχεια; Για να τα εχω καλα με την παρτη μου θελω να νιωθω εξυπνη αρκετα ωστε να μπορω να μαθαινω, να κρινω, να αναθεωρω. Τωρα, αν με αυτο εννοει να αποφευγουμε την αλαζονεια, τοτε τι να πω ..."μιλας με γριφους γεροντα" που λεει και το ανεκδοτο. Γιατι να μιλα με γριφους σε απλους αγραμματους ανθρωπους ο Ιησους;
-God is black.
-Yes, she is.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:
Θεόφιλος έγραψε:...εγώ δεν είμαι μεταφραστής η θεολόγος για να το ερμηνεύσω, αν και η λογική μου μου λέει πώς έχω δίκιο...
Ούτε γνωρίζεις ούτε ερμηνεύεις αλλά έχεις την ...λογική που σε δικαιώνει...
Τι θέλω και μπλέκομαι;
έλα ντέ. ξεκινάς να ερμηνεύσεις λαθεμένα ένα κείμενο. σου παραθέτω δύο ερμηνίες από 2 θεολόγους ,δεν ασχολείσαι με αυτές καθόλου, και μιλάς για την λογική μου, που πραγματικά με δικαιώνει βάσει ερμηνείας από τους θεολόγους. εστιάζοντας μόνο στο ότι δεν μπορώ να ερμηνεύσω όπως ένας θεολόγος την καινή διαθήκη.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:θεόφιλε να με συμπαθάς, αλλά αν η λογική σου σου λέει ότι ένας άνθρωπος μεταμορφώθηκε σε μυρμήγκι και θανατώθηκε μαρτυρικά κάτω από μια πατούσα, γιατί θέλει να απαλλάξει το γένος των μυρμηγκιών από τις μυρμυγκοαμαρτίες τους, παραβάσεις παράλογων κανόνων που ο ίδιος θέσπισε, όπως πχ το ότι αναπαράγονται χωρίς να του δίνουν λογαριασμό, η ότι τρώνε ότι βρίσκουν, επειδή συμπεριφέρονται ΣΑ ΜΥΡΜΗΓΚΙΑ εν πάση περιπτώσει, να με συμπαθάς λέγω, αλλά η λογική σου δεν είναι πολύ αξιόπιστη.
δεν μιλάμε για μυρμήγκια, αλλά για τον άνθρωπο και την πίστη του πρός τον Θεό.αλλά η μυρμηγκοθεωρία σου έχει κάποια βάση. γιατί μπροστά στον Θεό, μυρμήγκι είναι ο άνθρωπος.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Leo21 έγραψε:μα το ζήτημα ειναι ακριβώς εκεί : που σταματάει ο τσαρλατανισμός και που αρχίζει το ιερό?
0 τσαρλατανισμός σταματά όταν δεν έχει να πεί τίποτε παραπάνω από την τύχη, και την εκμετάλευση των απλών επιθυμιών του ανθρώπου, εργασία, υγεία, έρωτας, κ.τ.λ. το ιερό αρχίζει εκεί που ο άνθρωπος ξεφεύγει από τα παραπάνω, και αναζητά μέσω του ιερού να γνωρίσει πραγματικά τον άνθρωπο που έχει μέσα του. το μέγεθος είναι ασύγκριτο, ρώτα μια γυναίκα που θρησκεύεται και ασχολείται και με το ωροσκόπιο, σε τί θέση βάζει το ιερό και σε τι θέση βάζει την αστρολογία. δεν υπάρχει περίπτωση να βρείς έστω και έναν που βάζει το ωροσκόπιο πάνω από το ιερό.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Θεόφιλος έγραψε:δεν μιλάμε για μυρμήγκια, αλλά για τον άνθρωπο και την πίστη του πρός τον Θεό.αλλά η μυρμηγκοθεωρία σου έχει κάποια βάση. γιατί μπροστά στον Θεό, μυρμήγκι είναι ο άνθρωπος.
η αναλογία μια χαρά στέκει. Στο σύμπαν η γη είναι μια μυρμηγκοφωλιά, σήμερα είναι, αύριο (σε συμπαντικούς χρόνους) δεν είναι. Ο άνθρωπος είναι για το μυρμήγκι κάτι σαν τον θεό. τεράστιος, παντοδύναμος, και το μυρμήγκι μπορεί να πιστεύει με την ΙΔΙΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ότι ο άνθρωπος έφτιαξε το δάσος που βρίσκεται. στην πραγματικότητα ο άνθρωπος χέστηκε για την ύπαρξη πόσο μάλλον για την ευημερία της συγκεκριμένης μυρμηγκοφωλιάς.

ο άνθρωπος υπάρχει βέβαια, παίζει να τον έχουν δει τα μυρμήγκια....
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιοκάστη έγραψε:Θεόφιλε εξακολουθώ να παρακολουθώ τη συζήτηση αλλά δεν συμμετέχω τόσο πολύ γιατί προσεγγίζουμε το θέμα πολύ διαφορετικά, εγώ με τη λογική κι εσύ με το συναίσθημα και δε βγάζουμε άκρη.


είμαι πολύ λογικός άνθρωπος, αλλά η πίστη πρός τον Θεό δεν απαιτεί την λογική που χρησιμοποιούμε καθημερινά, αλλά την λογική του συναισθήματος, μπορώ να διακρίνω τι είναι δίκαιο και άδικο, μπορώ επίσης να καταδικάζω ενέργειες ιερωμένων τύπου άνθιμου και χριστόδουλου που ανακατεύονται στα πολιτικά πράγματα. αλλά άλλο η λογική και άλλο η πίστη. η πίστη στο θείον είναι στην κορυφή της κοινωνικής πυραμίδας, είναι αυτήν που δίνει την περί δικαίου αίσθηση ανεξάρτητα σε όλους τους ανθρώπους από τον πιο μορφωμένο μέχρι τον πιό αγράμματο. είναι ο θεμέλιος λίθος κάθε κοινωνίας και των νόμων της.
Και πάνω σ'αυτό το θέμα, με ρώτησες κάποιες σελίδες πιο πριν αν θεωρώ τους πιστούς παράλογους και η απάντηση είναι πως ναι, στο θέμα της θρησκείας τους θεωρώ παράλογους. Το είπες κι εσύ άλλωστε πως τη λογική και τη θρησκεία δεν τις μπλέκεις. Έτσι λοιπόν μπορεί κάποιος να είναι γενικά μια χαρά λογικός στη ζωή του κι απλά στο θέμα της θρησκείας να ξεχνάει τι σημαίνει η λέξη.
είναι δικαίωμα σου να θεωρείς τους πιστούς διχασμένες προσωπικότητες, αυτό είναι κάτι δικό σου προσωπικό και δεν μπορώ να έχω άποψη για το τι θεωρείς εσύ παράλογο και λογικό.
για σένα το ιερό είναι παράλογο αλλά για μένα είναι σεπτό. εσύ μιλάς για παραλογισμό εγώ μιλώ για σεβασμό. και η λογική απουσιάζει.

Γιατί θεωρείς τα ζώδια τσαρλατανισμό; Θέλω συγκεκριμένους λόγους αν έχεις.
τα εξήγησα και σε κάποιο άλλο μέλος, με άλλη μορφή ερώτησης, είναι τσαρλατάνοι διότι ισχυρίζονται πώς τα άστρα επεμβαίνουν στην ζωή των ανθρώπων κατά ομάδες ανάλογα τον μήνα που γενήθηκαν. δεν υπάρχει κάτι το ιερό για να σεβαστείς, είναι καθαρή μελοντολογία χωρίς βαθύτερο σκοπό. μιλά για γεγονότα που ίσως συμβούν στην ημέρα την εβδομάδα και σε τρία τέρμινα.
Ουσιαστικά μας παρουσιάζεις ένα δόγμα που:

1. Υποτίθεται πως είναι λόγος του ίδιου του Θεού, αλλά γράφτηκε από ανθρώπους, και μάλιστα κι οι ίδιοι οι ευαγγελιστές έχουν καταγράψει τις ίδιες ιστορίες διαφορετικά (για να μην πιάσω τώρα όλα τα άλλα ευαγγέλια που έμειναν απέξω).
ο Θεός είναι πνεύμα και δεν λειτουργεί όπως εμείς,δίνει την φώτιση σε ανθρώπους να γράψουν όλα αυτά που θέλει να μάθουν οι άνθρωποι. τα ευαγγέλια το κοράνι το ταλμούδ, οι βέδες κ.τ.λ. είναι βιβλία που γράφτηκαν από ανθρώπους που τους ενέπνευσε ο Θεός για να μεταφέρουν σε αυτούς τους λαούς τον λόγο του, θα μου πείς γιατί τα λέει διαφορετικά τότε;φαίνονται διαφορετικά σε επιμέρους σημεία αλλά γενικά όλα τους μοιάζουν και έχουν την σφραγίδα του ιερού, που δεν είναι άλλο από το έναν και μοναδικό Θεό.
2. Περιέχει ένα κάρο ιστορικές κι επιστημονικές ανακρίβειες αλλά αυτά εμείς πρέπει να τα πάρουμε μεταφορικά.
η δημιουργία του κόσμου και της ζωής επάνω στην γή δεν είναι ανακρίβεια αλλά γεγονότα που τα αφηγείται ο ανθρωπος με διαφορετικούς τρόπους ,αποδίδοντας τα στην γενετήσια αρχή τους. δηλαδή τον Θεό.π.χ. τι υπήρχε πρίν την μεγάλη έκρηξη; τι ήταν αυτό που την προκάλεσε; για τους επιστήμονες δεν έχει νόημα γιατί δεν υπήρχε τίποτε μετρήσιμο , εγώ όμως λέω πώς υπήρχε . και ήταν και είναι ο Θεός πρίν την αρχή του χρόνου και του κόσμου. και αυτό δεν είναι λογική αλλά πίστη.
3. Τα άλλα όμως, που εσύ θεωρείς ορθά και ηθικά πρέπει να τα πάρουμε κυριολεκτικά.
δεν είναι απαραίτητο.
4. Τις ιστορίες για τον χριστό να τις δεχτούμε ως αλήθεια αλλά κάποιες άλλες για άλλα πρόσωπα και καταστάσεις να τις δεχτούμε ως παραμύθια.
αναλόγως με την δύναμη της πίστης που έχει ο καθένας,έχω και εγώ σαν άνθρωπος που τον τρώει το σαράκι της λογικής.έχω κάποιες αμφιβολίες για όσα γράφονται στην αγία γραφή. για αυτό και ορισμένα τα θεωρώ μεταφορικά.
5. Κάποιες από τις ηθικές αξίες που διδάσκει είναι απαρχαιωμένες και πρέπει να τις αγνοήσουμε, κάποιες άλλες είναι ακόμη κοινωνικά αποδεκτές κι επιθυμητές και για αυτό το λόγο θα πρέπει να το θεωρήσουμε ως εξαιρετικό κείμενο και οδηγό ζωής.
για να απαντήσω, πρέπει να αναφέρεις τι θεωρείς εσύ απαρχαιωμένο και τι όχι μέσα από την αγία γραφή . πιθανόν να υπάρχουν αλλά οι περισσότερες είναι πολύ χρήσιμες για τον θρήσκο άνθρωπο, οι άθεοι έχουν την δική τους θεωρία, σέβονται τον νόμο είναι ηθικοί αλλά τους λείπει η ιερότητα από όλα αυτά και επάνω σε αυτά.είναι μια μικρή διαφορά γιατί το πρώτιστο είναι η εφαρμογή των νόμων και η ηθική και όχι η ιερότητα τους.
Ε αν αυτό δεν είναι «με το στανιό εκλογίκευση» των παράλογων που λέει κι ο apeleytheros τότε τι να πω...
τι να κάνουμε έτσι λειτουργεί το μυαλό του ανθρώπου πρέπει ακόμα και τα απίθανα και θαυμαστά να έχουν μια δόση λογικής σειράς.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε:
Γιατί θεωρείς τα ζώδια τσαρλατανισμό; Θέλω συγκεκριμένους λόγους αν έχεις.
τα εξήγησα και σε κάποιο άλλο μέλος, με άλλη μορφή ερώτησης, είναι τσαρλατάνοι διότι ισχυρίζονται πώς τα άστρα επεμβαίνουν στην ζωή των ανθρώπων κατά ομάδες ανάλογα τον μήνα που γενήθηκαν. δεν υπάρχει κάτι το ιερό για να σεβαστείς, είναι καθαρή μελοντολογία χωρίς βαθύτερο σκοπό. μιλά για γεγονότα που ίσως συμβούν στην ημέρα την εβδομάδα και σε τρία τέρμινα.
Στον πραγματικά προτότυπο ορισμό που αναγκάστηκες να δώσεις για τους τσαρλατάνους, περιλαμβάνονται άνετα και οι μετεωρολόγοι (όπως και όλοι όσοι προβλέπουν με πραγματικά στοιχεία ή μη, μελλοντικές καταστάσεις, δηλ. όλοι οι άνθρωποι). Όταν λέμε τσαρλατάνος καταλαβαίνουμε όλοι απατεώνας. Φυσικά αποφεύγεις να τους αμφισβητήσεις ως προς την αλήθεια των όσων λένε, γιατί ξέρεις ότι με τον ίδιο τρόπο θα αμφισβητηθεί ο θεός σου...
Άβαταρ μέλους
nor
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 22 Απρ 2012 23:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε: έλα ντέ. ξεκινάς να ερμηνεύσεις λαθεμένα ένα κείμενο. σου παραθέτω δύο ερμηνίες από 2 θεολόγους ,δεν ασχολείσαι με αυτές καθόλου, και μιλάς για την λογική μου, που πραγματικά με δικαιώνει βάσει ερμηνείας από τους θεολόγους. εστιάζοντας μόνο στο ότι δεν μπορώ να ερμηνεύσω όπως ένας θεολόγος την καινή διαθήκη.

Γιατι να μιλαμε για ερμηνειες δεν το καταλαβαινω. Οι γραφες δεν ειναι το πονημα κανενος πυρηνικου επιστημονα, ουτε μεγαλου φιλοσοφου για να πρεπει να τις ερμηνευσουμε. Ο Ιησους μιλουσε σε απλους ανθρωπους και λογικα, αν ηθελε να τον κατανοησουν θα επρεπε να μιλα απλα και ξεκαθαρα, οχι "ηξεις αφηξεις". Τα λογια του τα μετεφεραν αυτοι οι ιδιοι απλοι και αγραμματοι ανθρωποι που επισης απευθυνονταν σε απλους και αγραμματους ανθρωπους ως επι το πλειστον. Γιατι σπαζουμε το κεφαλι να βρουμε γωνια στο δεκαρικο;

Καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο να απαντας σε ολους και ειναι αξιοθαυμαστο που ασχολεισαι τοσο πολυ αλλα αν εχεις χρονο λυσε μου και μια αλλη απορια. Γιατι ο Ιησους θεωρηθηκε τοσο επικινδυνος απο το Ιερατειο ωστε να βασανιστει και σταυρωθει με τοσο μισος; Τοτε κυκλοφορουσαν πολλοι δηθεν μεσσιες αφου αυτο περιμενε ο κοσμος. Μιλησε για αγαπη, συγχωρεση, δεν εθιξε ουτε ταξικα, ουτε πολιτικα θεματα οπως λες, υποσχεθηκε μια σουπερ μετα θανατον ζωη σε ολους οσους υπομεινουν καρτερικα τη φτωχεια, δυστυχια, αδικια εις βαρος τους. Γιατι να τον εχουν τοσο αχτι;
-God is black.
-Yes, she is.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Θεόφιλος έγραψε:η πίστη πρός τον Θεό δεν απαιτεί την λογική που χρησιμοποιούμε καθημερινά, αλλά την λογική του συναισθήματος
όπως λέμε την εξυπνάδα της ηλιθιότητας, το πράσινο του κόκκινου, την ευθεία της καμπύλης.

:facepalm:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε: η αναλογία μια χαρά στέκει. Στο σύμπαν η γη είναι μια μυρμηγκοφωλιά, σήμερα είναι, αύριο (σε συμπαντικούς χρόνους) δεν είναι. Ο άνθρωπος είναι για το μυρμήγκι κάτι σαν τον θεό. τεράστιος, παντοδύναμος, και το μυρμήγκι μπορεί να πιστεύει με την ΙΔΙΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ότι ο άνθρωπος έφτιαξε το δάσος που βρίσκεται. στην πραγματικότητα ο άνθρωπος χέστηκε για την ύπαρξη πόσο μάλλον για την ευημερία της συγκεκριμένης μυρμηγκοφωλιάς.

ο άνθρωπος υπάρχει βέβαια, παίζει να τον έχουν δει τα μυρμήγκια....
δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν το μυρμήγκι μπορεί να θεωρεί τον άνθρωπο σαν Θεό,γιατί δεν έχει νοημοσύνη αρκετή. μόνο ο άνθρωπος μπορεί να σκεφθεί τον Θεό. να τον πιστέψει και να τον αγαπήσει αγαπώντας όλους τους άλλους.
ο άνθρωπος δεν αδιαφορεί για το περιβάλλον που ζεί. σήμερα αρχίζει να αντιλαμβάνεται πώς τα μυρμήγκια και όλα τα ζωντανά πλάσματα είναι μέρος της ισορροπίας του οικοσυστήματος της γής, όλα έχουν κάποιο ρόλο να παίξουν αλλιώς δεν θα υπήρχαν..
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
:shock: πως έγραψα έτσι το πρωτότυπο...
Απάντηση