Παίρνοντας πίσω τα έγγραφα βάπτισης από την εκκλησία.

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
forevermore_33
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 28 Απρ 2020 01:40
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλημέρα σας.
Έχω μια απορία. Ετοιμάζω την αίτηση για διαγραφή θρησκεύματος και κάπου πήρε το μάτι μου σε κοινωνικό δίκτυο ότι αν πάμε στην εκκλησία που έγινε η βάπτιση και ζητήσουμε τα έγγραφα που έχουν στο αρχείο τους θα μπορέσουν (;) να μας τα δώσουν.

Θα μπορούσα να το κάνω; Με την πρόφαση την διαγραφή θρησκεύματος ή οτιδήποτε άλλο, να ζητήσω τα έγγραφα πίσω μιας και πλέον (πιθανόν) να θεωρούνται άκυρα ή ότι δεν αφορούν το κράτος ή την εκκλησία.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες!

Αυτό που θα σου δώσουν από την εκκλησία, θα είναι μια βεβαίωση βάπτισης. Συνήθως τις ζητάνε από υποψήφιους νονούς (άλλες εκκλησίες). Καταλαβαίνω ότι νομίζεις ότι θα σου δώσουν τα "πρωτότυπα" αλλά αυτοί έχουν ένα βιβλίο με ημερομηνίες και ονόματα και είναι δικό τους, δεν θα το πάρεις. Από οπουδήποτε στο δημόσιο ζητήσεις κάτι, κάποιο αντίγραφο η βεβαίωση θα πάρεις, όχι τα πρωτότυπα έγγραφα που έχουν, αυτά τους ανήκουν.

Μπορείς να ζητήσεις διαγραφή θρησκεύματος (δες τη σχετική μας σελίδα). Αυτή απευθύνεται στο ληξιαρχείο, όπου καταχωρείται μεταβολή θρησκεύματος από ότι ήταν σε κενό.
Μπορείς να πας και στην εκκλησία, και να ζητήσεις διαγραφή των προσωπικών σου δεδομένων, αυτό που θα κάνουν αυτοί είναι να πάνε στο βιβλίο που έχουν και να σβήσουν με διορθωτικό το όνομα σου, ημερομηνία γέννησης κλπ, και να σου δώσουν και βεβαίωση ότι διέγραψαν τα στοιχεία σου.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
forevermore_33
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 28 Απρ 2020 01:40
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε: 28 Απρ 2020 04:05
Μπορείς να πας και στην εκκλησία, και να ζητήσεις διαγραφή των προσωπικών σου δεδομένων, αυτό που θα κάνουν αυτοί είναι να πάνε στο βιβλίο που έχουν και να σβήσουν με διορθωτικό το όνομα σου, ημερομηνία γέννησης κλπ, και να σου δώσουν και βεβαίωση ότι διέγραψαν τα στοιχεία σου.

Αυτό πιστεύω απαντάει στο ερώτημά μου.

Σκέφτηκα μη τυχόν τα έχουν σε στυλ συρτάρι > φάκελος > καρτέλα "πελάτη" :lol:
Αυτή η διόρθωση γίνεται μπροστά στον ενδιαφερόμενο ή μετά από αίτημα; Γνωρίζεις τίποτα;
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Αυτά που λέω για τη διαδικασία είναι αυτά που πρακτικά λέει η νομοθεσία προσωπικών δεδομένων, αν πας, να πας προετοιμασμένος να μην έχουν ιδέα. Δεν ξέρω αν έχουν κάρτα πελάτη, δεν υπάρχει κάποιος λόγος να το αποκλείσω απλώς θα μου φαινόταν too much. Η διαδικασία από την νομοθεσία λέει για γραπτό αίτημα.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
forevermore_33
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 28 Απρ 2020 01:40
Όνομα Ιστότοπου: -

Σε ευχαριστώ πολύ :)
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Όταν είχα παει να πάρω βεβαίωση βαπτίσεις είχαν ενα μεγάλο βιβλίο που είχαν τα στοιχεια και οχι ξεχωριστό φάκελο για τον καθένα
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλησπέρα. Το θέμα που θέτεις έχει συζητηθεί στο νήμα Διαγραφή από τα αρχεία της εκκλησίας - Ακύρωση θρησκεύματος. Μεταφέρω εδώ από το πιο πρόσφατο σχόλιο σε εκείνο το νήμα:
Αν πας να ζητήσεις διαγραφή θα σου πουν πως δεν ξέρουν πού είναι το αρχείο και θα κάνουν τον Κινέζο, οπότε πρώτα ζητάς καλύτερα ένα πιστοποιητικό βαπτίσεως, γιατί έτσι μπορείς να τους πεις ότι από το αρχείο που βρήκατε και μου τυπώσετε το πιστοποιητικό, από εκεί πέρα πηγαίνετε και σβήστε με.
Οπότε η γραμμή δράσης είναι:
1. Πας στην εκκλησία όπου βαπτίστηκες και κάνεις γραπτή αίτηση για να σου εκδώσουν πιστοποιητικό βάπτισης.
2. Αφού το παραλάβεις, κάνεις γραπτή αίτηση ζητώντας πρόσβαση στα δεδομένα σου (να σου δείξουν το βιβλίο) και μετά γραπτή αίτηση να διαγράψουν τα προσωπικά σου δεδομένα από το αρχείο τους (ανάφερέ τα αναλυτικά: όνομα, επώνυμο, όνομα πατρός και μητρός, ημερομηνία βάπτισης, φύλο και κ κάθε άλλο προσωπικό δεδομένο που θα δεις ότι υπάρχει στο βιβλίο).
3. Αφού γίνει η διαγραφή και το διαπιστώσεις με τα μάτια σου, έλα να μας το πεις. Η εμπειρία σου θα ανοίξει δρόμο και για άλλους.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

και αυτό που λέει ουσιαστικά ότι κρατάνε βιβλία, καθώς και το τι στοιχεία έχουν αυτά.
viewtopic.php?p=141796#p141796
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Stan
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2013 04:18
Όνομα Ιστότοπου: -

forevermore_33 έγραψε: 28 Απρ 2020 03:19 Καλημέρα σας.
Έχω μια απορία. Ετοιμάζω την αίτηση για διαγραφή θρησκεύματος και κάπου πήρε το μάτι μου σε κοινωνικό δίκτυο ότι αν πάμε στην εκκλησία που έγινε η βάπτιση και ζητήσουμε τα έγγραφα που έχουν στο αρχείο τους θα μπορέσουν (;) να μας τα δώσουν.

Θα μπορούσα να το κάνω; Με την πρόφαση την διαγραφή θρησκεύματος ή οτιδήποτε άλλο, να ζητήσω τα έγγραφα πίσω μιας και πλέον (πιθανόν) να θεωρούνται άκυρα ή ότι δεν αφορούν το κράτος ή την εκκλησία.
Ερωτηση. Εχεις τοσο ελευθερο χρονο ή το κανεις καθαρα για επιστημονικους λόγους; και εμενα με βαφτισαν αλλα δε με περασε ποτε απο το μυαλο να παω να με διαγραψουν.
"Εκείνοι που μπορούν να σας κάνουν να πιστεύετε σε παραλογισμούς, μπορούν να σας κάνουν να διαπράξετε ακρότητες" - Βολταίρος
"Για να γνωρίσεις ποιος σε κυβερνάει, απλά μάθε ποιον δεν επιτρέπεται να επικρίνεις" - Βολταίρος
"Η βία είναι το τελευταίο καταφύγιο των ανίκανων" -Ισαάκ Ασίμωφ
forevermore_33
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 28 Απρ 2020 01:40
Όνομα Ιστότοπου: -

τότε είχα σχετικά ελεύθερο χρόνο, τώρα με δυσκολεύει λίγο η δουλειά. τι εννοείς με το "επιστημονικούς λόγους"; είναι κάτι που δεν με αντιπροσωπεύει πια. οπότε όταν μπορέσω θα το κάνω και αυτό γιατί λόγο κορόνας το έχω αφήσει
dimitris_k
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 01 Μαρ 2019 16:05
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλημέρα σας,
είχα κάνει την διαγραφή θρησκεύματος στο ληξιαρχείο το 2019 και διάβασα πριν λίγο καιρό στο site της Ένωσης: https://union.atheia.gr/campaigns/remov ... documents/ ότι μπορώ να ζητήσω και διαγραφή προσωπικών δεδομένων και έτσι τους έστειλα πριν ένα μήνα υπεύθυνη δήλωση τυπωμένη από το gov στο email της μητρόπολης στην πόλη που διαμένω. Από τότε μέχρι την περασμένη εβδομάδα δεν είδα καμία απάντηση, μίλησα με δικηγόρο που της ανέθεσα να τους ρωτήσει ποια είναι η απάντηση και σήμερα πήρα την απάντηση (η οποία και καλά την είχαν στείλει 15/11 αλλά στο email που έψαξα δεν υπήρχε ούτε στα spam και άλλα δύο άτομα της οικογένειάς μου που έστειλαν ακριβώς το ίδιο αίτημα για διαγραφή προσωπικών δεδομένων την ίδια μέρα με εμένα δεν πήραν επίσης απάντηση, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα!) και τελικά μου απάντησαν ότι "το αίτημά μου είναι άνευ αντικειμένου καθώς σε καμία δομή της εκκλησίας δεν τηρείται κάποιο αρχείο με ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα". Ήμουν σίγουρος ότι κάτι θα έβρισκαν και δεν θα προχωρούσε η διαδικασία!
Διάβασα ότι μπορώ να κάνω καταγγελία στην Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα, βέβαια δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο, όποτε θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιο μέλος έχει παρόμοια εμπειρία και γενικά τί μπορώ να κάνω για αυτό το θέμα.
Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλησπέρα! Κι εμένα αυτό μου είχαν πει πριν χρόνια και δυστυχώς δεν είχα διάθεση να το κυνηγήσω παραπάνω. Μακάρι να έχεις εσύ και να δικαιωθείς.

Υπάρχουν ορισμένοι που πήγαν στην εκκλησία όπου βαπτίστηκαν, για να ζητήσουν να σβηστούν από εκεί τα στοιχεία τους. Υπάρχει ένα μεγάλο νήμα συζήτησης με αυτό το θέμα που αναφέρονται στις εμπειρίες τους (υπάρχει λινκ λίγο πιο πάνω). Αν δεις το σχόλιό μου λίγο πιο πάνω, η προτεινόμενη γραμμή δράσης είναι η εξής:

1. Πας στην εκκλησία όπου βαπτίστηκες και κάνεις γραπτή αίτηση για να σου εκδώσουν πιστοποιητικό βάπτισης.
Με αυτόν τον τρόπο, θα είσαι βέβαιος ότι έχουν τα στοιχεία σου στα αρχεία τους και δεν θα μπορούν να το αρνηθούν. Ενώ αν απλά πας και ζητήσεις να τα σβήσουν, μπορεί να σου πουν ψέματα ότι δεν τα έχουν.

2. Αφού το παραλάβεις, κάνεις γραπτή αίτηση ζητώντας πρόσβαση στα δεδομένα σου (να σου δείξουν το βιβλίο).

3. Μετά, κάνεις γραπτή αίτηση να διαγράψουν τα προσωπικά σου δεδομένα από το αρχείο τους (στην αίτηση να τα αναφέρεις αναλυτικά: όνομα, επώνυμο, όνομα πατρός και μητρός, ημερομηνία βάπτισης, φύλο, και κάθε άλλο προσωπικό δεδομένο που θα δεις ότι υπάρχει στο βιβλίο).

Είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν. Να τα σβήσουν με μαρκαδόρο, με μπλάνκο, με όποιον τρόπο μπορούν, ώστε να μην φαίνονται πλέον. Αν αρνηθούν ή αν καθυστερήσουν, πας για καταγγελία στην ΑΠΔΠΧ. Εννοείται ότι κρατάς αντίγραφο από κάθε έγγραφο που θα τους δώσεις (έχε έτοιμα δύο αντίτυπα από το καθετί) και αριθμό πρωτοκόλλου (που θα σου δώσουν στον ναό).

Και φυσικά μπορείς να ζητήσεις συμβουλή από την ΑΠΔΠΧ πριν πας. Εμένα μου είχαν πει ότι τα βιβλία που τηρούνται στους ναούς θεωρούνται αρχεία προσωπικών δεδομένων.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
dimitris_k
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 01 Μαρ 2019 16:05
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευχαριστώ για την απάντηση και το νήμα που μου δώσατε!! Στην σελίδα της Ένωσης που βρήκα τις οδηγίες για την διαγραφή θρησκεύματος είχα δει τα tips, ότι καλό είναι να ζητήσω πρώτα το πιστοποιητικό βάφτισης, αλλά θεώρησα ότι με την αίτηση που τους έστειλα θα γινόταν. Ίσως βέβαια περίμενα να γίνεται λίγο πιο αυτόματα όλο αυτό όπως στο ληξιαρχείο και όχι μόνο για την βάφτιση, αλλά από ότι φαίνεται από την απαντησή τους δεν θέλουν να το κάνουν. Οπότε για αυτό που λέτε ότι θα πρέπει να πάω στον ναό που έγινε η βάφτιση δεν ξέρω αν έχει κάποιο νόημα, γιατί σίγουρα θα έχουν ενημερωθεί από την μητρόπολη μετά την αίτηση μου και πιθανόν θα πουν τα ίδια και εκεί, ότι δηλαδή δεν κρατάνε προσωπικά δεδομένα. Αλλά εκτός από αυτό, και εγώ δεν θέλω να πάω γιατί δεν θέλω ούτε να τους ξαναδώ, πόσο μάλλον να τους ζητήσω να μου δείξουν την σελίδα στο βιβλίο και μετά να τα σβήσουν. Κάτι θα βρουν και εκεί και ίσως το δουν και ως ευκαιρία για να αρχίσουν άλλου είδους συζητήσεις σχετικά με την αθεΐα ή οτιδήποτε άλλο! Ίσως κάνω μια ερώτηση στην ΑΠΔΠΧ και αναλόγως θα το προχωρήσω.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Δυστυχώς η διαδικασία όχι μόνο δεν είναι "αυτοματοποιημένη" αλλά μάλλον είναι γεμάτη προσκόμματα και κωλυσιεργίες.
Αν το προχωρήσεις μέσω ΑΠΔΠΧ, ενημέρωσέ μας για την έκβαση.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
dimitris_k
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 01 Μαρ 2019 16:05
Όνομα Ιστότοπου: -

Έτσι φαίνεται! Οκ θα σας ενημερώσω αν υπάρξει κάποια απάντηση.
Απάντηση