Διαγραφη Θρησκευματος

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
err
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 10 Μάιος 2016 20:48
Όνομα Ιστότοπου: -

καλησπερα σας, να ρωτησω μηπως ξερει κανεις, μπορω να κανω διαγραφη θρησκευματος μεσω ΚΕΠ, γιατι το να μεταβω στο δημο μου ειναι δυσκολο?
to err is human
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Εξ όσων ξέρω, όχι.
Αν δεν μπορείς να πας αυτοπροσώπως στο ληξιαρχείο, τότε μπορεί να πάει κάποιος άλλος στον οποίο θα έχεις κάνει συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο. Όχι απλή εξουσιοδότηση.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
err
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 10 Μάιος 2016 20:48
Όνομα Ιστότοπου: -

ευχαριστω μεσσιε!
to err is human
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Kι εγώ αυτό ξέρω που είπε ο μεσιέ. Αλλά αν θες να είσαι σίγουρος, ρώτα στο ίδιο το ληξιαρχείο. Πρόσεξε ότι πρέπει να είναι το ληξιαρχείο όπου δηλώθηκε η γέννησή σου, όχι αυτό στο οποίο είσαι τώρα δημότης, ακόμη κι αν έχεις κάνει μεταδημότευση θα πρέπει να απευθυνθείς εκεί που δηλώθηκε η γέννηση. Παρε τηλέφωνο, πες ότι θέλεις να κάνεις μεταβολή θρησκεύματος και ότι δεν θα δηλώσεις κανένα θρήσκευμα, και ρώτα αν είναι απαραίτητη η φυσική παρουσία σου για να το κάνεις αυτό.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
thanos_k
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018 21:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλησπέρα
Θα γράψω κι εγώ την εμπειρία μου από τη διαδικασία διαγραφής θρησκεύματος στο ληξιαρχείο.
Συγκεκριμένα πήγα στο ληξιαρχείο Αθηνών - γιατί γεννήθηκα στο δήμο Αθηναίων. Είχα κατεβάσει και συμπληρώσει την υπεύθυνη δήλωση από την ιστοσελίδα, η οποία μου είπε ο υπάλληλος ότι είναι λάθος και με παρέπεμψε στην προϊσταμένη. Αυτή πολύ ευγενική μου είπε ότι πρέπει να γράψω στην ΥΔ ότι "αποχωρώ από το καταγραφεν στο ληξιαρχείο θρήσκευμα, δεν προσχωρώ σε νέο ώστε να θεωρούμαι άνευ θρησκεύματος. Αυτό έγινε με ελεύθερη βούληση μου.". Αφού το κατέθεσα αυτό στον αρμόδιο υπάλληλο μετά από λίγη ώρα υπέγραψα τη δήλωση στο βιβλίο ληξιαρχείου και μου έδωσε πιστοποιητικό γέννησης το οποίο γράφει βάφτιση ιερός ναός τάδε κλπ και από κάτω θρήσκευμα άνευ.
Γενικά η διαδικασία είναι πολύ απλή.
Θ.Κ
Απάντηση