Η αθεΐα μέσα στην εκκλησία

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Antonia
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 26 Δεκ 2016 22:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Πρόσφατα βρήκα αυτή την ταινία ψάχνοντας στο internet: http://alatasfilms.gr/movie_viewer.php?p_id=307.Η ταινια είναι η καλύτερη(και ίσως η μόνη) Ελληνική ταινια που πραγματεύεται το θέμα της αθειας.Ονομάζεται η διαθήκη του πατέρα Ιωάννη Μελιέ.Ομως δεν μπορώ να την βρω να την δω.Ξέρει κανείς πως μπορώ να την δω στο διαδίκτυο.εδώ βρήκα μόνο το trailer:
Άβαταρ μέλους
GReaperEx
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 27 Ιαν 2015 22:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτό κατάφερα να βρω:
Antonia
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 26 Δεκ 2016 22:20
Όνομα Ιστότοπου: -

GReaperEx έγραψε:Αυτό κατάφερα να βρω:
Ευχαριστώ. Δυστυχώς ολόκληρη η ταινία δεν νομίζω να υπάρχει στο internet.Δε γνωρίζω αν προβλήθηκε στον κινηματογράφο.Βέβαια δεν ξέρω αν τα επιτράπηκε να προβληθεί στον κινηματογράφο στο κράτος που ζούμε. Υποψιαζομαι ότι η απουσία απουσιάζει όλης της ταινίας είναι επίσης αποτέλεσμα της "ανεκτικότητας" της χώρας μας.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Απ' όσο ξέρω, δεν κυκλοφορεί στο ίντερνετ.
Επίσης απ' όσο ξέρω, προβλήθηκε μόνο στο φεστιβάλ Θεσσαλονίκης.

Η Ένωση Αθέων είχε προτείνει στον Κολλάτο να την συμπεριλάβουμε στον κύκλο προβολών που κάναμε πριν λίγα χρόνια, αλλά τελικά δεν έγινε. Όσο συζητούσαμε το ενδεχόμενο ήταν πολύ προσεκτικός με την κόπια, δεν μας έδωσε κόπια της ταινίας (και πολύ καλά έκανε ο άνθρωπος), θα την έφερνε μόνο για την προβολή και μετά θα την έπαιρνε πίσω. Θέλω να πω ότι ήταν πολύ προσεκτικός με το copyright (και πολύ καλά έκανε, ξαναλέω), επομένως είναι αρκετά απίθανο να την βρεις.

Δεν ξέρω αν κυκλοφορεί σε DVD, πολύ φοβάμαι όμως πως ούτε καν αυτό. Ρώτα όμως αν θες σε κανένα video club, να μάθουμε κι εμείς αν είναι διαθέσιμη.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Antonia
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 26 Δεκ 2016 22:20
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Απ' όσο ξέρω, δεν κυκλοφορεί στο ίντερνετ.
Επίσης απ' όσο ξέρω, προβλήθηκε μόνο στο φεστιβάλ Θεσσαλονίκης.

Η Ένωση Αθέων είχε προτείνει στον Κολλάτο να την συμπεριλάβουμε στον κύκλο προβολών που κάναμε πριν λίγα χρόνια, αλλά τελικά δεν έγινε. Όσο συζητούσαμε το ενδεχόμενο ήταν πολύ προσεκτικός με την κόπια, δεν μας έδωσε κόπια της ταινίας (και πολύ καλά έκανε ο άνθρωπος), θα την έφερνε μόνο για την προβολή και μετά θα την έπαιρνε πίσω. Θέλω να πω ότι ήταν πολύ προσεκτικός με το copyright (και πολύ καλά έκανε, ξαναλέω), επομένως είναι αρκετά απίθανο να την βρεις.

Δεν ξέρω αν κυκλοφορεί σε DVD, πολύ φοβάμαι όμως πως ούτε καν αυτό. Ρώτα όμως αν θες σε κανένα video club, να μάθουμε κι εμείς αν είναι διαθέσιμη.
Δεν το καταλαβαίνω.Ποιός ο λόγος να γυριστεί μια ταινία που δεν πρόκειται να βγεί ούτε στο σινεμά ούτε στο internet ούτε στο video club(ρωτησα και στο video club της γειτονιάς μου που είναι μεγάλο δεν την έχουν);Μήπως δεν επιτράπηκε η κυκλοφορία της;Θα κοιτάξω και σε κάποια άλλα video club ελπίζω να την βρω.
Άβαταρ μέλους
GReaperEx
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 27 Ιαν 2015 22:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ έχω την εντύπωση ότι το βίντεο που σας έδωσα είναι ολόκληρη η ταινία. Βγάζει νόημα αν σκεφτείς ότι προβλήθηκε στο φεστιβάλ και ότι φαίνεται πως τα κοψίματα ανάμεσα στις διάφορες σκηνές είναι μέρος της ταινίας. Την έχουν δομήσει σαν ντοκιμαντέρ για να τη κάνουν να φανεί πιο ρεαλιστική.
Antonia
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 26 Δεκ 2016 22:20
Όνομα Ιστότοπου: -

GReaperEx έγραψε:Εγώ έχω την εντύπωση ότι το βίντεο που σας έδωσα είναι ολόκληρη η ταινία. Βγάζει νόημα αν σκεφτείς ότι προβλήθηκε στο φεστιβάλ και ότι φαίνεται πως τα κοψίματα ανάμεσα στις διάφορες σκηνές είναι μέρος της ταινίας. Την έχουν δομήσει σαν ντοκιμαντέρ για να τη κάνουν να φανεί πιο ρεαλιστική.
Δεν νομιζω ότι αυτή είναι όλη η ταινία. Είναι μόνο αποσπάσματα. Αν δεις το trailer έχει κάποιες σκηνές που δεν φαίνονται στο video που παραθέτεις.Αυτό νομίζω τουλάχιστον. Τώρα αν υπήρξαν αντιδράσεις από θρησκόληπτους και δεν προβλήθηκε δεν ξέρω.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Δεν ξέρω τίποτε για αντιδράσεις από κανέναν. Προφανώς ο Κολλάτος δεν ήρθε σε συμφωνία με καμία αίθουσα, αλλά δεν γνωρίζω τον λόγο. Δεν ξέρω αν π.χ. οι αίθουσες δίσταζαν να την προβάλλουν φοβούμενες αντιδράσεις, αλλά δεν το θεωρώ πιθανό. Σιγά τώρα και ποιος ξέρει σήμερα τον Ζαν Μελιέ για να ασχοληθεί. Άλλος πρέπει να ήταν ο λόγος, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω ποιος. Θα σου πρότεινα να ρωτήσεις τον ίδιο τον Κολλάτο γιατί δεν προβλήθηκε.

ΕΔΙΤ: το βιντεάκι στο λινκ δεν μπορεί να είναι όλη η ταινία. Είναι κανονική ταινία μεγάλου μήκους, δεν μπορεί να διαρκεί μόνο 16 λεπτά.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Antonia
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 26 Δεκ 2016 22:20
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Δεν ξέρω τίποτε για αντιδράσεις από κανέναν. Προφανώς ο Κολλάτος δεν ήρθε σε συμφωνία με καμία αίθουσα, αλλά δεν γνωρίζω τον λόγο. Δεν ξέρω αν π.χ. οι αίθουσες δίσταζαν να την προβάλλουν φοβούμενες αντιδράσεις, αλλά δεν το θεωρώ πιθανό. Σιγά τώρα και ποιος ξέρει σήμερα τον Ζαν Μελιέ για να ασχοληθεί. Άλλος πρέπει να ήταν ο λόγος, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω ποιος. Θα σου πρότεινα να ρωτήσεις τον ίδιο τον Κολλάτο γιατί δεν προβλήθηκε.

ΕΔΙΤ: το βιντεάκι στο λινκ δεν μπορεί να είναι όλη η ταινία. Είναι κανονική ταινία μεγάλου μήκους, δεν μπορεί να διαρκεί μόνο 16 λεπτά.
Οντως μόνο ο Κωλαττος ξέρει γιατί δεν προβλήθηκε.Ομως δεν μπορώ να τον βρω και να τον ρωτησω.Σίγουρα πάντως υπάρχει σημαντικός λόγος φανταζομαι.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Έχει facebook, μπορείς να του γράψεις εκεί (και δεύτερο προφίλ, δεν θυμάμαι τώρα ποιο από τα δύο χρησιμοποιεί περισσότερο). Αν και βέβαια δεν έχεις καμιά εγγύηση ότι θα σου απαντήσει ή ότι θα σου πει τι πραγματικά συνέβη.

Αν πάντως βρεις άκρη με την ταινία, θέλω κι εγώ πολύ να την δω. ;)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Antonia
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 26 Δεκ 2016 22:20
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Έχει facebook, μπορείς να του γράψεις εκεί (και δεύτερο προφίλ, δεν θυμάμαι τώρα ποιο από τα δύο χρησιμοποιεί περισσότερο). Αν και βέβαια δεν έχεις καμιά εγγύηση ότι θα σου απαντήσει ή ότι θα σου πει τι πραγματικά συνέβη.

Αν πάντως βρεις άκρη με την ταινία, θέλω κι εγώ πολύ να την δω. ;)
Ευχαριστώ. Θα γράψω κι ελπίζω να μου απαντήσει.
Απάντηση