Θαυματα ?!

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Constantine115
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 11 Ιαν 2017 17:38
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Κατ'αρχην παρακαλω συγχωρεστε με για την ορθωγραφια μου
Ειμαι 19 ετων και απιστος (Δεν μου αρεσει και πολυ ο τιτλος "Αθεος" αν και ειμαι ) Ολοι οι γνωστοι και φιλοι μου ειναι Χριστιανοι και οποτε κανουμε κουβεντα περι θρησκειας φερνουν το επηχειτημα των "Θαυματων" και μπορω να πω οτι κολαω σε αυτο το θεμα , παρολο που τους εξηγω οτι ,π.χ. το ανθρωπινο σωμα μπορει να διατιρηθει σε ενα βαθμο απο φυσικα ετοια και οχι απο "θαυμα" , η οτι ο καρκινος εχει μια μικρη πυθανοτητα να σταματησει να εξαπλωνετε και να αρχισει να συρικνωνετε απο μονος του (αν και σπανια) ,συν αρκετα αλλα. Παρ'ολλα αυτα δεν πυθονται με τιποτα , εξακολουθουν να υσχιριζονται πως υπαρχουν θαυματα.
Μηπως εχετε καποιο επηχειρημα που θα μπορουσα να χρησιμοποιησω για να υπερασπιστω την θεση μου , θα το εκτημουσα πολυ !
Άβαταρ μέλους
GReaperEx
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 27 Ιαν 2015 22:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν θέλουν να πιστεύουν στα θαύματα, δεν υπάρχει τίποτα που μπορείς να τους πεις για να τους αλλάξεις γνώμη. Απλά πρέπει να δεχτείς ότι δε παίρνουν όλοι από λόγια. Έτσι κ' αλλιώς, όσο κ να επιμένεις εσύ δε πρόκειται να τους αλλάξεις γνώμη τόσο εύκολα. Κάποιες αποκαρδιωτικές έρευνες έχουν δείξει ότι όσο περισσότερες αποδείξεις και επιχειρήματα προσφέρεις σε κάποιον εναντίον αυτού στο οποίο πιστεύει, τόσο περισσότερο το πιστεύει εκείνος... Είμαστε τρελοί εμείς οι άνθρωποι.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
Constantine115 έγραψε:Δεν μου αρεσει και πολυ ο τιτλος "Αθεος" αν και ειμαι
Εκτιμώ πολύ αυτή τη δήλωση. Πολύ πιο συνειδητός από όσους ενώ είναι άθεοι επιμένουν ότι δεν είναι.
Constantine115 έγραψε:Μηπως εχετε καποιο επηχειρημα που θα μπορουσα να χρησιμοποιησω για να υπερασπιστω την θεση μου , θα το εκτημουσα πολυ!
1. Τα περισσότερα "θαύματα" που ξέρουμε, τα μαθαίνουμε από δεύτερο ή τρίτο ή τέταρτο κλπ. χέρι. Αν προσπαθήσουμε να τα επιβεβαιώσουμε, σχεδόν όλα αποδεικνύεται ότι ήταν υπερβολές ή ανακρίβειες (αποφεύγω να λέω "ψέματα", ο κόσμος τσιτώνει όταν το ακούει).
2. Από τα υπόλοιπα, τα περισσότερα έχουν κάποια φυσική εξήγηση που απλώς δεν την γνωρίζουν οι εμπλεκόμενοι. Αν το ψάξουν λίγο, θα τη βρουν. Αν έχει περάσει πολύς καιρός ή αν δεν έχουμε όλα τα στοιχεία ίσως να μη βρουν την εξήγηση, ωστόσο αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει εξήγηση.
3. Τα ελάχιστα που απομένουν ανεξήγητα (αν απομείνουν), σίγουρα έχουν κι αυτά κάποια φυσική εξήγηση που ίσως δεν έχει ανακαλύψει ακόμη η επιστήμη. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι "υπερφυσικά", φυσικά είναι κι αυτά και κάποια στιγμή θα ανακαλυφθεί η εξήγηση και γι' αυτά.
4. Ακόμη κι αν συμβαίνουν γεγονότα ανεξήγητα από την επιστήμη που φαινομενικά αντιβαίνουν στους γνωστούς μας νόμους της φύσης, γιατί θα πρέπει να τα πούμε "θαύματα" και γιατί αυτό θα σημαίνει ότι υπάρχει θεός (και μάλιστα συγκεκριμένα ο χριστιανικός θεός ή όποιος θεός πιστεύουν αυτοί που αφηγούνται τα θαύματα); Άλλες πιθανές εξηγήσεις δεν υπάρχουν;
Μπορεί να σημαίνει απλώς ότι σε κάποιες περιπτώσεις οι "νόμοι της φύσης" όπως τους ξέρουμε δεν ισχύουν, μπορεί να σημαίνει ότι υπάρχουν νεράιδες ή εξωγήινοι, μπορεί οτιδήποτε. Γιατί αμέσως κάνουν το λογικό άλμα "θαύμα => θεός";

Ξέρω ότι αυτά μάλλον δεν θα πείσουν τους θαυματολάγνους. Μπορεί όμως να τους κάνουν πιο συγκρατημένους στις αφηγήσεις τους, αφού θα δουν ότι δεν καταπίνουν όλοι αμάσητα τις περί θαυμάτων μυθολογίες, και μπορεί να βάλουν σε σκέψεις τρίτους ακροατές που παρακολουθούν.

Ίσως θα σε βοηθούσε να δεις λίγο τι λέει ο James Randi πάνω σε τέτοια θέματα. Εγώ δεν έχω δει βίντεό του αλλά ξέρω ότι ασχολείται συστηματικά με το debunking, οπότε ίσως βρεις εκεί επιχειρήματα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Constantine115
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 11 Ιαν 2017 17:38
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

Οταν τονιζω οτι καποια πραγματα γινονται χωρις λογο η απλα δεν ξερουμε τον λογο , γι'αυτο δεν πρεπει να λες οτι το εκανε καποιος θεος , η χειρωτερα ο δικος σου θεος , τοτε αρχιζουν να φωναζουν και να προσπαθουν να αμινθουν εναντια στην "απειλη" , που ειμαι εγω! Νομιζω οτι ειναι ακομα στο σταδιο της αρνισης , το αναγνωριζω γιατι κι εγω ειμουν σε αυτο το σημειο πριν 1,5 χρονο ,οποτε εχω ελπιδες για μια αλλαγη εστω και σε μικρο βαθμο.Θα προσπαθησω να βρω περισσοτερα επηχειρηματα , μαλον διαβαζοντας χριστιανικα βιβλια που μηλανε για σημερινα θαυματα και μετα ψαχνωντας επηστιμονικες εξηγησεις στο Internet η απο τους καθηγητες μου στο Παν/μιο...

Αν εχετε καποια βιβλια να μου προτεινετε (οτι θεμα κι αν εχουν) θα με βοηθουσε , ειναι καινουριο μου χομπι το διαβασμα μεχρι τα 17 μου δεν ειχα διαβασει ουτε ενα εξοσχολικο βιβλιο και τωρα καταλαβα τι λαθος εκανα και προσπαθω να αναπληρωσω για τον χαμενο χρονο!
Επισης θα τσεκαρω τον James Randi ευχαριστω πολυ !!!
Άβαταρ μέλους
stelios8
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 28 Απρ 2009 02:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κρητη

http://www.biblionet.gr/book/76808/%CE% ... F%84%CE%B1

Θα μπορούσες να ξεκινήσεις μ΄αυτό,υπάρχει κ σε pdf στο διαδίκτυο.
I can't sleep so I take a breath and hide behind my bravest mask,
I admit I've lost control..
Άβαταρ μέλους
Andrameleh
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2009 23:45
Όνομα Ιστότοπου: -

@
Constantine115

Μπορείς συμπληρωματικά να τους θέσεις το εξής ερώτημα: Για ποιο λόγο δεν αναφέρονται ΠΟΤΕ θαύματα που να αφορούν στην αποκατάσταση κάποιου χαμένου ανθρώπινου μέλους (ένα πόδι ή ένα χέρι ας πούμε) ,συνήθως ακούμε για καρκινοπαθείς που έγιναν καλά, παράλυτους που περπάτησαν κλπ , ποτέ μα ποτέ δεν αναφέρεται ένα "θαύμα" που να συνοδεύεται από στοιχεία (φωτογραφίες πριν και μετά) της αποκατάστασης ενός κομμένου χεριού. Εύκολα καταλαβαίνει κανείς τον λόγο που κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει ποτέ έτσι δεν είναι;
When one person suffers from a delusion, it is called insanity. When many people suffer from a delusion it is called religion. – Robert Pirsig

What can be asserted without proof can be dismissed without proof. - Christopher Hitchens

Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by the rulers as useful. - Seneca the Younger

A casual stroll through the lunatic asylum shows that faith does not prove anything. F.Nietzsche
Άβαταρ μέλους
Elanor
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 25 Μάιος 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: oh hi

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Ας δούμε τα θαύματα με άλλο μάτι ;)

https://antichainletter.wordpress.com/2 ... avid_hume/
Minds are like para-chutes. They only function when open.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Το μοναδικο αξιο θαυμασμου σε ενα υποτιθεμενο θαυμα ειναι το πως καταφερνει και γινεται πιστευτο.κι αυτο απο μονο του ειναι ενα θαυμα κι οχι το αρχικο υποτιθεμενο γεγονος.Αποδεικνυει δε την παρουσια μιας κρισιμης μαζας μεσα στις κοινωνιες ικανης για χειραγωγηση των αφελων οπως και καθε αλλης αντικοινωνικης κι επιζημιας ανωμαλιας.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Εγώ θα προσέγγιζα το θέμα οντολογικά.

Πώς χαρακτηρίζεται ένα θαύμα? Ένας απλός ορισμός είναι "το να συμβαίνει κάτι αδύνατο". Ωστόσο, αν κάτι είναι αδύνατο, δε μπορεί να συμβεί. Αν συμβαίνει, παύει να είναι αδύνατο. Συνεπώς, τίποτα το οποίο συμβαίνει δε μπορεί να αποκαλεστεί θαύμα, επειδή συνέβη, και άρα δεν είναι θαύμα.

Εφόσον οι νόμοι της φύσης καθορίζουν τι είναι δυνατό και τι αδύνατο, το να παραβιαστούν αυτοί οι νόμοι ακόμα και για μια στιγμή θα είχε τεράστιες επιπτώσεις για το σύμπαν. Συνεπώς, είναι πολύ πιο λογικό και πολύ πιο πιθανό να μην παραβιάστηκε κανένας νόμος, αλλά απλώς να συνέβη κάτι το οποίο φαίνεται αδύνατο, αλλά προφανώς δεν είναι. Αν αυτό παραβιάζει τις αντιλήψεις μας για τους νόμους της φύσης, τότε πρόκειται για κάποια νέα επιστημονική ανακάλυψη, όχι θαύμα (όπως, για παράδειγμα, το φωτοηλεκτρικό φαινόμενο αψήφησε τις επιστημονικές ιδέες της εποχής). Αν τελικά μπορεί να εξηγηθεί πλήρως με τις παρούσες επιστημονικές θεωρίες, τότε δεν είναι ούτε θαύμα ούτε αξιόλογο, αλλά απλώς κάτι που συνέβη.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Απάντηση