ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΕΝΘΕΟ

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Λοιπόν μπαίνω κατευθείαν στο ψητό.Με λένε Ραφαήλ Ατεσιάν και είμαι Έλληνας πολίτης Αρμενικής καταγωγής 20 χρονών η ηλικία μου.Οι Αρμένιοι είμαστε το πρώτο χριστιανικό έθνος και είμαστε περήφανοι για αυτό.Ακόμα και οι νέοι όπως εγώ είμαστε βαθιά θρησκευόμενοι σε αντίθεση με τους νέους Έλληνες που είναι θρησκευτικά αδιάφοροι.Οι Αρμενικές εκκλησίες παντού στον κόσμο είτε στην Αρμενία είτε στην Αρμενική διασπορά είναι γεμάτες από νεαρό ηλικιακά κόσμο και γενικότερα επειδή η θρησκεία και η Αρμενική εκκλησία είναι το πιο σημαντικό κομμάτι για εμάς και χωρίς αυτήν δε θεωρείσαι Αρμένιος γιατί μπορεί να βρεις Αρμένιους που δεν μιλάνε τα Αρμενικα αλλά αν δεν έχεις την θρησκεία δεν είσαι Αρμένιος.Επιπλέον χάρη στην Αρμενική εκκλησία αναγεννηθήκαμε από την Αρμενική γενοκτονία.Άσε που στην εκκλησία συναντιόμαστε είναι δηλ. τόπος συνάντησης.Λοιπόν τα έχω με μία κοπέλα Ελληνίδα συνομίλικη μου(κανουμε και εμείς οι Αρμένιοισχέσεις αλλά όχι σεξ μόνο αγάπη,φιλιά αγκαλιές ουσιαστική αγάπη δηλαδή) η οποία με αγαπά και με φροντίζει αλλά έχω σαφείς ενδείξεις ότι είναι άθεη.Δεν την ρωτώ γιατί φοβάμαι ότι αν μου πει ναι θα την χωρίσω.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες!
η ερώτηση σου, ποια είναι;
Off Topic
Δεν μπορώ παρά να επισημάνω τις ομοιότητες της ρητορικής που παρουσιάζεις με των Ελλήνων χριστιανών, πχ ότι η εκκλησία διατήρησε τον ελληνισμό επί τουρκοκρατίας, ότι η θρησκεία είναι στοιχείο πολιτισμικής ταυτότητας, και άλλα που δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με το αν όντως υπάρχει το αντικείμενο του πόθου της θρησκείας.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν μου πει ότι είναι Αθεη (πραγμα που 99% είναι αλήθεια) θα αναγκαστω να την χωρισω!Ο πατέρας μου είναι ιερέας της Αρμενικής Ορθόδοξης Εκκλησίας της Ελλάδας!Κανείς Αρμένιος δεν δέχεται τους άθεους γιατί είμαστε οι πιο βαθιά θρήσκοι χριστιανοι και το πρώτο χριστιανικο έθνος!Και οι άθεοι συνήθως δε συμπαθούν τη θρησκεία και εμείς οι Αρμένιοι που είμαστε οι πιο θρήσκοι Χριστιανό δε τους συμπαθούν με τη σειρά μας!Ομως έχουμε δεθεί με την κοπέλα μου...Με φροντίζει και μου έχει πει ότι αν χωρίσουμε θα κάνει κακό στον εαυτό της και μου λέει ότι είμαστε γεννημένοι ο ένας για τον άλλο. Την αγαπώ πολύ! Ομως τι θα πώ στον πατέρα μου που είναι ιερέας της Αρμενικής Ορθόδοξου Εκκλησίας της Ελλάδας αν είναι αθεη; Πως θα αντικρισω τους άλλους νέους Αρμένιους και την Αρμενική κοινότητα την πρώτη χριστιανική κοινότητα της ιστορίας και του κόσμου; Αλλά δεν μπορώ ούτε να είμαι με κάποια η οποία δεν πιστεύει στον Κύριο μας τον Θεό μας(όπου λέω μας εννοώ ένας τους Αρμένιους);Η κοπέλα μου μου λέει ότι θα κάνει ότι θέλω για να είμαι ευτυχισμένος! Είναι μελαχρινή, ψηλή αδύνατη Κουκλάρα και την αγαπώ και της κάνω πολλά Χατιρια!Ομως αν αρχίσει να προσβάλει τα πιστεύω μου να μου λέει προσβλητικά λόγια για την εκκλησία!Θέλει να είναι μαζί μου και κάνει τα πάντα για την ευτυχία μου!Αλλά αν θέλει να μην φέρνω θρησκευτικά σύμβολα στο κοινό μας διαμέρισμα που θα πάμε να συγκατοικησουμε σύντομα;Μου έχει πεί ότι δε θα κάνει τίποτα που θα με στεναχωρησει αρκεί να με έχει δικό της στην αγκαλιά της!Και μου έχει δείξει έμπρακτα την αγάπη της!Πέρσι για παράδειγμα που είχα ένα ατυχημα όχι σοβαρό μαράζωσε από φόβο για μένα! Με φρόντιζε και με φροντίζει συνέχεια! Τι θα γίνει με αυτή την σχέση; Θα σεβαστεί τα πιστεύω μου;Να της ζητησω να κρύψει από τους Αρμένιους φίλους μου την αθεια της γιατί πως θα λέγομαι Αρμένιος μετά; Και με το κοινό νας διαμέρισμα που θα νοικιάσουνε μαζί (και οι δύο είμαστε φοιτητές 20 ετών) αν φέρω τα θρησκευτικά σύμβολα τους Αρμενικής Χριστιανικής πίστης του Αγίου Χριστιανικού Αρμένιου Εθνους θα προσβληθεί; Μου είπε ότι ποτέ δε θα με στεναχωρησει αρκεί να είμαι δικός της και να είναι δική μου. Οι άθεοι δεν είστε προκλητικό απέναντι στους κληρικούς (που οπως εξήγησα είναι ο πατέρας μου);Εχετε ζητήματα σε σχέσεις σας με ατομα που προέρχονται απί βαθιά θρησκευόμενα έθνη όπως π.χ Αρμένιους;
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Η κοπέλα μου είναι Ελληνίδα αν παίζει ρόλο...Δεν είναι Αρμενισα γιατί τότε δε θα υπήρχε περίπτωση να ήταν αθεη.Οι γονείς μου δε τη γνώρισαν ακόμα αλλά αν ήταν χριστιανη θα ήταν ομόθρησκη μου αλλά τώρα είναι αθεη(ευτυχώς δε το ξέρει κανείς άλλος Αρμενιος εκτός από μένα)..και αλλάζουν τα δεδομένα!
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Την Καρντάσιαν την θεωρείς Αρμένια; Δεν μου φαίνεται και πολύ της εκκλησίας. Αλλά μια χαρά τα έψαλλε στους Τούρκους για τη γενοκτονία.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

1)Η Καρντασιαν δεν είναι Αρμενια.Οι Αρμένιοι είναι λευκό ινδοευρωπαϊκό φύλο αυτή είναι πιο σκουρόχρωμη με μεσανατολικη καταγωγή. Απλά ανήκει σε κάποιους διάσημους που έχουν καλές σχέσεις με Αρμένιους επειχηρηματιες.Και ο Τζωρτζ Κλούνεϊ τους τους τα έψαλε στους Τούρκους! Και ο Σεκαχαντιν Ντεμιρτας ο ηγέτης του Κουρδικού κόμματος HDP της Τουρκίας τους τα έψαλε! Τι σημαίνει; Οτι για να καταδίκασε κάποιος τις Τουρκικές ηλιθιότητα πρέπει σωνει και καλά να είναι Αρμένιος;Οι Αρμένιοι σαν έθνος είμαστε οι πιο θρησκευόμενοι Χριστιανοί!Ομως την Αρμενική γενοκτονία μπορεί οποιοσδήποτε να την καταδικάσει αρκεί να έχει έστω και μια τυπική πίστη! Ο Κλούνεϊ και η Καρντασιαν δεν είναι Αρμένιο ούτε θρήσκοι ιδιαίτερα! Ομως δεν είναι άθεοι!
2)Ο Κεμάλ ήταν άθεος που διέπραξε την γενοκτονία όπως και ο Ταλαάτ Πασάς που σχεδίασε την γενοκτονία.
3)Με την κοπέλα μου θέλω να ξέρω τι θα γίνει; Εχει μέλλον αυτή η σχέση;
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Και για εμάς τους Αρμένιους αν δεν είσαι Χριστιανό δεν είσαι Αρμένιος! Αντίθετα μπορείς να είσαι Ελληνας και άθεος ή Βουλγαρος και άθεος κτλ.Δες π.χ τη Γαλλία με 1.000.000 Αρμένιους! Σε μία χώρα με 40% άθεους οι Αρμενικές εκκλησίες είναι γεμάτες απο νεαρό κοκοσμο ενώ οι άλλες εκκλησίες των Καθολικών είναι άδειες!Στις Αρμενικές οργανώσεις δε γίνονται δεκτοί άθεοι γιατί πολλοί απλά δεν έχουν το βασικό ενοποιητικό στοιχειο:Την θρησκεία!
Τώρα όμως εγώ θέλω να δω πως σκέφτεστε οι άθεοι για να ξέρω περίπου πως να προχωρησω με την κοπέλα μου που είναι αθεη...

Υ.Γ:Δεν θα σας αρέσει αλλά για τους Αρμένιους η λέξη άθεος είναι βρισιά συνώνυμο της ανηθικότητας.Οι πιο πολλοί άθεοι νεαροι Ελληνες που γνώρισα ήταν προσβλητικοί και αν ηθικοί ενώ κάποιοι Αρμένιο φίλοι μου/συμφοιτητές μου πλακωθηκαν στο ξύλο αφού τους πρόσβαλαν βάναυσα το θρησκευτικό αίσθημα.Η κοπέλα μου είναι η μόνη Αθεη που πραγματικά μου συμπεριφέρεται άψογα και είναι πολύ καλή κοπέλα και για αυτό δε θέλω να την αφήσω γιατί πλέον την αγαπώ! Συν το ότι αν κάνει κακό στον εαυτό της αν χωρίσουμε όπως μου είπε δε θαωτο συγχωρησω Ποτς στον εαυτό μου!Εσείς πιστεύετε ότι θα της κακοφανει αν μάθει ότι ο πατέρας μου είναι ιερέας της Αρμενικής εκκλησίας;Εσείς πως θα αντιδρούσαν που είστε άθεοι π.χ;Ξέρω ότι δε θα εκδηλώσει τη δυσαρέσκεια της για τον πατέρα μου γιατί είναι ευγενική και γλυκιά κοπέλα με ηθική πράγμα που δε βρήκα σε κανένα άλλο άθεο μέχρι τώρα και ότι δε θα θελήσει να με στεναχωρησει γιατί φοβάται μη με χάσει αλλά θέλω να ξέρω πως νιώθει ουσιαστικά μέσα της άσχετα αν δε το πει....
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα κανει τα παντα για εσενα αρκει να εισαι λεει ευτυχισμενος λεει αλλα μαζι δεν κανατε ακομα ουτε σεξ?Βεβαια το σεξ δεν ειναι απαραιτητο να το κανετε μαζι την ιδια ωρα στον ιδιο χωρο,αλλα οπως κι οποτε μπορει ο καθενας αρκει να εισαστε κι οι δυο ευτυχισμενοι.Κι οσο για τα υπολοιπα υπερβολικα πραγματα μην ανησυχεις,κανενας πιστος εως τωρα αν και το επιχειρησαν πολλοι δεν εχει καταφερει να χωρεσει τον γολγοθα μεσα στο σπιτι του.

Εαν ειμαστε εξισου πιστοι με εσενα θα πρεπει να εμπλακουμε σε εναν ατελειωτο διαλογο για το ποιοι ειναι οι πρωτοι χριστιανοι μιας κι ο καθενας παντοτε φανταζεται για τον εαυτο του οτι ειναι κι ο πρωτος κι αλλη δουλεια τοτε δεν θα κανουμε απο το να μιλαμε.

Εαν παλι αδιαφορησουμε η αποδεχθουμε οντως την Αρμενικη πρωτια κινδυνευουμε για να χαρακτηριστουμε ως αθεοι που ενα τετοιο λεπτοτατο και σοβαροτατο ζητημα τους αφηνει παγερα αδιαφορους.

Δηλαδη κι αλλη ρετσινια ασεβους αθεου τουτη τη φορα για την αρμενικη χριστιανικη πρωτια.Και θα προτιμουσα χιλιες φορες εκεινη την αλλη την μεγαλοπαρασκευατικη με τα κρεατομπουκωματα που τουλαχιστον γεμιζε και το στομαχι.Ασχετως με το εαν δεν παραβρεθηκα αλλα ομως σου εβγαινε το αθεο ονομα και η χοληστερινη απο τα αυτια οντας χορτατος.

Υ.Γ Μια χρησιμη συμβουλη ειναι παντοτε καλο πραγμα.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν μου πει ότι είναι Αθεη (πραγμα που 99% είναι αλήθεια) θα αναγκαστω να την χωρισω!...
Με φροντίζει και μου έχει πει ότι αν χωρίσουμε θα κάνει κακό στον εαυτό της και μου λέει ότι είμαστε γεννημένοι ο ένας για τον άλλο...
Είναι μελαχρινή, ψηλή αδύνατη Κουκλάρα και την αγαπώ και της κάνω πολλά Χατιρια!
Απλά πες της "αν μου πεις ότι είσαι Άθεη θα αναγκαστώ να σε χωρίσω"!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς ήλθες Ραφαήλ!

Λοιπόν, εγώ γνωρίζω προσωπικά δύο Αρμένιους άθεους, πατέρα και γιο. Ο πατέρας είναι καμιά πενηνταριά χρονών, ο γιος εικοσάρης. Για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω αν αυτοπροσδιορίζονται ως άθεοι ή ως αγνωστικιστές, γνωρίζω όμως σίγουρα ότι δεν πιστεύουν στον θεό και σίγουρα δεν είναι Χριστιανοί. Η μητέρα της οικογένειας είναι Ελληνίδα, ούτε κι αυτή είναι Χριστιανή, μάλλον αγνωστικίστρια θα έλεγα. Ο γιος πήρε απαλλαγή από τα θρησκευτικά στο γυμνάσιο κατόπιν επιθυμίας δικής του και των γονιών του. Νομίζω ότι δεν τον έχουν βαπτίσει αλλά δεν είμαι και σίγουρη.

Αυτά για τους Αρμένιους που είναι όλοι Χριστιανοί. Αυτοί δεν είναι και παραμένουν Αρμένιοι (για να ακριβολογούμε, είναι Έλληνες αρμενικής καταγωγής, όπως κι εσύ άλλωστε), και με κάργα αρμένικο ονοματεπώνυμο (που δεν γράφω εδώ για λόγους προστασίας δεδομένων).

Πάμε τώρα σε αυτά που ρωτάς.
Ομως έχουμε δεθεί με την κοπέλα μου [...] Την αγαπώ πολύ! [...] Ομως τι θα πώ στον πατέρα μου που είναι ιερέας της Αρμενικής Ορθόδοξου Εκκλησίας της Ελλάδας αν είναι αθεη;
Σοβαρά τώρα θα καθορίσει τη σχέση του το τι θα πεις στον πατέρα σου; Πόσων χρονών είσαι, δέκα;

Αν την αγαπάς και την θέλεις, θα του πεις "Πατέρα αγαπάω αυτήν την κοπέλα, νιώθω ότι θα είμαι ευτυχισμένος μαζί της, θέλω να την έχω στη ζωή μου." Το τι θα πει αυτός, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο (pun intended). Αν δεν το αντέξει και σου κόψει την καλημέρα ή σε πετάξει έξω από το σπίτι, θα είναι πολύ λυπηρό, λιγότερο όμως από το να χάσεις τη γυναίκα που αγαπάς και πολύ λιγότερο από το να αφήσεις τον πατέρα σου να καθορίζει τις επιλογές ζωής σου.
Πως θα αντικρισω τους άλλους νέους Αρμένιους και την Αρμενική κοινότητα την πρώτη χριστιανική κοινότητα της ιστορίας και του κόσμου;
Σαν άντρας που παίρνει τις δικές του αποφάσεις ζωής με δική του ευθύνη.

Δεν χρειάζεται να έρθεις σε ρήξη μαζί τους ούτε με κανέναν. Εσύ αποφασίζεις να είσαι μαζί με την κοπέλα σου, όχι εναντίον της αρμενικής κοινότητας. Θα προσπαθήσεις να τους δώσεις να το καταλάβουν. Αν δεν καταλαβαίνουν, τι να κάνουμε, κρίμα. Πιο πιο κρίμα όμως θα ήταν να στερηθείς την αγάπη σου, δεν νομίζεις;

Η κοινότητα όπου μεγαλώνουμε είναι πολύτιμη και σημαντική για όλους μας και σίγουρα είναι αναντικατάσταση. Όμως ο ρόλος της είναι να μας στηρίζει, όχι να μας χειραγωγεί και να μας απομονώνει με συναισθηματικούς εκβιασμούς. Αν η κοινότητα αντί για στήριγμα γίνεται τροχοπέδη, πρέπει να αποδεσμευτείς για να γίνεις αυτόνομος και ανεξάρτητος.
Αλλά δεν μπορώ ούτε να είμαι με κάποια η οποία δεν πιστεύει στον Κύριο μας τον Θεό μας(όπου λέω μας εννοώ ένας τους Αρμένιους);
Αν δεν μπορείς, τότε ξεκαθάρισε το συντομότερο το αν πιστεύει ή όχι, πριν η σχέση προχωρήσει άλλο, γιατί αλλιώς θα πληγωθείτε περισσότερο. Μάζεψε θάρρος και κάνε μια ειλικρινή συζήτηση μαζί της γύρω από αυτό το θέμα.

Εξήγησέ μου όμως, γιατί ακριβώς δεν μπορείς; Επειδή εσύ θα νιώθεις ότι σας χωρίζει ιδεολογικό χάσμα ή επειδή φοβάσαι την κοινωνική απόρριψη της αρμενικής κοινότητας; Αν είναι το πρώτο, σεβαστό και το καταλαβαίνω. Αν είναι το δεύτερο, κοίταξε να φανείς άντρας. ;)
Η κοπέλα μου μου λέει ότι θα κάνει ότι θέλω για να είμαι ευτυχισμένος!
Λόγια ερωτευμένων.

Θα προσπαθήσει, ίσως, αλλά κάποια πράγματα δεν εξαρτώνται από τη βούλησή μας. Αν όντως είναι άθεη, δεν μπορεί να γίνει θεΐστρια για χάρη σου. Αν έχει απομυθοποιήσει τον θεό, δεν μπορεί τώρα να πιάσει το μυαλό της να το αναγκάσει να πιστέψει. Το πολύ που μπορεί να κάνει είναι να τηρεί το τυπικό, να κάνετε θρησκευτικό γάμο, να βαφτίσετε παιδιά, να πηγαίνετε εκκλησία κ.τ.ό., αλλά όχι να πιστέψει. Μπορεί και να προσποιηθεί ότι πιστεύει, αλλά αυτό το θεωρώ πολύ κακό κι ελπίζω ότι δεν θα το κάνει: η υποκρισία δημιουργεί ανεπανόρθωτα ρήγματα στον σεβασμό και στην εμπιστοσύνη που χρειάζεται μια ουσιααστική σχέση.
Rafael Atesyan έγραψε:Με την κοπέλα μου θέλω να ξέρω τι θα γίνει; Εχει μέλλον αυτή η σχέση;
Από εσάς εξαρτάται. Και από εσένα, και από εκείνη. Από το πόσο μετρά για σας η σχέση και από το πόσο είστε διατεθειμένοι να επενδύσετε και να δεσμευτείτε - και οι δύο.


Εγώ από τα παραπάνω πάντως δεν κατάλαβα ένα πράγμα: εσύ πιστεύεις στον θεό;

Και αν πιστεύεις, πώς πιστεύεις; Από συνήθεια και αδράνεια επειδή έτσι μεγάλωσες, χωρίς ποτέ να έχεις αναρωτηθεί αν είναι αλήθεια όλα αυτά, να έχεις προβληματιστεί για τις αντιφάσεις, να έχεις αμφισβητήσει τις παραδόσεις; Ή έχεις κάνει την προσωπική σου εσωτερική πορεία και αναζήτηση κι έχεις κατασταλάξει ότι όντως υπάρχει θεός;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Rafael, κατ' αρχάς καλώς ηρθες.

Πρέπει να σου πω ότι διακρίνω μία σύγχυση σε αυτά που λες και ότι πρέπει να ξεκαθαρίσεις λίγο τα πράγματα στον τρόπο που σκέφτεσαι.

Λες
Rafael Atesyan έγραψε:Θα σεβαστεί τα πιστεύω μου; [...]Οι άθεοι δεν είστε προκλητικό απέναντι στους κληρικούς (που οπως εξήγησα είναι ο πατέρας μου); Εχετε ζητήματα σε σχέσεις σας με ατομα που προέρχονται απί βαθιά θρησκευόμενα έθνη όπως π.χ Αρμένιους;
Από αυτό φαίνεται ότι νομίζεις ότι οι άθεοι ακολουθούμε κάποιους κανόνες εν είδει δόγματος. Η αθεΐα δεν είναι θρησκεία για να έχει δόγμα και ο καθένας έχει διαφορετική συμπεριφορά και απόψεις. Άλλοι άθεοι είναι προκλητικοί απέναντι σε κληρικούς, άλλοι δεν είναι. Για άλλους είναι σημαντικό το έτερον ήμισυ να ασπάζεται την αθεΐα, για άλλους δεν είναι. Δεν μπορούμε να ξέρουμε πώς θα αντιδράσει η κοπέλα σου, αφού δεν την γνωρίζουμε. Θα σου πω τις δικές μου απόψεις αλλά αυτές δεν μπορώ να πω σε καμία περίπτωση ότι είναι αντιπροσωπευτικές όλων ή ακόμα και των περισσότερων άθεων.

Τσουβαλιάζεις όλους τους Αρμένιους σαν να ξέρεις τι σκέφτεται και τι κάνει ο καθένας. Το ότι πηγαίνουν (ας το δεχτούμε κι αυτό, όλοι) οι Αρμένιοι στην εκκλησία δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι θρήσκοι. Ξέρεις τι σκέφτεται ο καθένας που πηγαίνει στην εκκλησία; Μπορεί απλά να πηγαίνει για να δει τους φίλους του ή επειδή αν δεν πάει, «τι θα πουν οι άλλοι΄». Λες ότι οι Αρμένιοι δεν κάνετε σεξ πριν τον γάμο. Είχα έναν συμμαθητή Αρμένιο που στα 15 του έκανε σεξ με την οικιακή βοηθό. Ο κάθε άνρθωπος είναι διαφορετικός (και αυτό είναι κτγμ ωραίο).

Λες αν δεν είσαι χριστιανός, δεν είσαι Αρμένιος. Τι είναι πάλι τούτο; Δηλαδή αν έχεις αρμένικο διαβατήριο/υπηκοότητα και δηλώσεις ότι δεν είσαι χριστιανός σου αφαιρούν το διαβατήριο/υπηκοότητα; Την εθνικότητα/υπηκοότητα την παίρνεις όταν γεννιέσαι από τον τόπο στον οποίο γεννιέσαι ή κληρονομείς αυτήν των γονιών σου. Την θρησκεία μπορεί να την πάρεις από τους γονείς σου αλλά μπορείς να την αλλάξεις ή αποκηρύξεις ανά πάσα στιγμή. Εδώ υπάρχουν άθεοι Εβραίοι (atheist jews) και δεν θα υπάρχουν άθεοι ή άλλου θρησκεύματος Αρμένιοι; Από πού βγάζεις αυτό το συμπέρασμα;

Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι αισθάνεσαι εσύ για την κοπέλα σου. Λες ότι σε αγαπάει και σε φροντίζει. Εσύ; την αγαπάς; ή απλά της «κάνεις πολλά χατήρια» για να ανταποδώσεις την φροντίδα της. Η κοπέλα σου είναι ψηλή, μελαχροινή και κούκλα. Δηλαδή αν ήταν μέτριου αναστήματος, ξανθιά και όχι τόσο κούκλα; Αυτά που πρέπει να συνυπολογίσεις μαζί με την εμφάνιση είναι αν την βρίσκεις ενδιαφέρουσα, έξυπνη. Αν κάνετε ενδιαφέρουσες συζητήσεις. Την αγαπάς; Αν αγαπάς την θρησκεία σου περισσότερο από αυτήν, ίσως καλύτερα να το διαλύσετε από τώρα και να βρεις μία ομόθρησκή σου. Αυτά θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις μέσα σου.

Τέλος, αν είσαι σίγουρος ότι είναι άθεη και δεν την ρωτάς επειδή φοβάσαι ότι θα σου το πει ρητά και τότε θα πρέπει να την χωρίσεις, κτγμ κρύβεσαι πίσω από το δάχτυλό σου. Πιθανώς θα το κρατάει μέσα της για χρόνια, δεν θα λέει τίποτα και κάποια στιγμή θα εκραγεί και θα σου το ξεφουρνίσει. Τι θα κάνεις τότε, ειδικά αν θα έχετε και καναδυό παιδιά; Αυτά τα πράγματα πρέπει να τα ξεκαθαρίζεις από την αρχή αφού είναι τόσο σημαντικά για σένα.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Αόρατη Μελάνη να σου πω για αυτό... Αν δεν είσαι Χριστιανός δεν γίνεσαι δεκτός σε καμία Αρμενική οργάνωση, οι Αρμένιοι στέλνουμε τα παιδιά μας σε Αρμενικά σχολεία που λειτουργεί η Αρμενική εκκλησία, επιπλέον δεδομένου ότι πολλές Αρμενικές διοργανώσεις εκδηλώσεις λαμβάνουν χώρα στις Αρμενικές εκκλησίες πως θα συμμετέχει άμα είσαι άθεος; Αυτούς οι οποίοι είναι άθεοι δεν τους θεωρούμε Αρμένιους γιατί δε στέλνουν τα παιδιά τους στα Αρμενικά σχολεία που λειτουργεί η εκκλησία κτλ
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Εσύ ή άλλοι μπορεί να μην τους θεωρείτε Αρμένιους αλλά είναι.

Δεν μου λες, Ραφαήλ, εσύ τι διαβατήρια/υπηκοότητες έχεις; αρμενικό; ελληνικό; τουρκικό; άλλο;
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Πρώτον, να υποθέσω ότι όλοι αυτοί δεν είναι πραγματικοί Αρμένιοι, ε; https://en.m.wikipedia.org/wiki/Categor ... n_atheists

Δεύτερον, χώρισέ την να γλιτώσει η κοπέλα. Χάρη θα της κάνεις.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Rafael Atesyan έγραψε:Η Καρντασιαν δεν είναι Αρμενια.Οι Αρμένιοι είναι λευκό ινδοευρωπαϊκό φύλο αυτή είναι πιο σκουρόχρωμη με μεσανατολικη καταγωγή. Απλά ανήκει σε κάποιους διάσημους που έχουν καλές σχέσεις με Αρμένιους επειχηρηματιες.
Έχεις δίκιο, λάθος μου. Χίλια συγνώμη που προσέβαλλα την φυλετική καθαρότητα της ράτσας σου...
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Κατ' αρχάς, ας φωνάξει κάποιος τον νοξ.

Καλώς ήρθες κι από μένα. Πριν πω οτιδήποτε άλλο, ΧΩΡΙΣΤΕ. ΧΘΕΣ. (Τεμπελόσκυλο, πριν από σένα το 'γραψα, να ξέρεις, αλλά με πρόλαβες λόγω λακωνικότητας.) Να γλιτώσει η καημένη η κοπέλα. (Ναι, ξέρω, είμαι κακός, μαλάκας, σκατάνθρωπος και μισάνθρωπος. Μου τα 'χουν πει κι άλλοι, τα αποδέχομαι.) Αν τα αποδεχτώ όλα αυτά ως αληθή, και όχι κακή τρολλιά. Υποθέτοντας, λοιπόν, ότι είναι αληθή...

Τόσα στραβά σε ένα κείμενο έχω καιρό να δω, από την εποχή του μαγικού μας μουσουλμάνου Ali al-Yunani. Για κείνον δεν μπορεί να είναι κάποιος μουσουλμάνος ομοφυλόφιλος, για σένα δεν μπορεί να είναι ένας Αρμένιος άθεος. Ειλικρινά δεν ήξερα -αν όντως αποδεχτώ ότι ισχύουν αυτά που λες για τους Αρμένιους, τσουβαλιάζοντάς τους, όπως ήδη πολύ σωστά ειπώθηκε, κάτι που λογικά δεν το κάνω, τουλάχιστον όχι τόσο εύκολα από κάποιον που μεγάλωσε σε περιχαρακωμένο περιβάλλον ως γιος ιερέα κι αποδεχόμενος χίλιες δυο αστειότητες ως θέσφατα και δεδομένα- ότι είστε ίδιοι με τους μάρτυρες του Ιεχωβά και τους Άμις, κατά τρόπον ώστε να σας διαγράφουν από την κοινότητα αν φύγετε από τη θρησκεία σας. Αν ισχύουν, απλά σε/σας λυπάμαι. Γι' αυτό κι εύχομαι η καημένη η κοπέλα να μην μπλέξει με τέτοιες καταστάσεις, θα καταδικαστεί από πολύ μικρή.

Από κει και πέρα:

1. Διακρίνω κι απ' την πλευρά της κοπέλας μια ηλίθια συναισθηματική καταπίεση ("αν χωρίσουμε θα κάνει κακό στον εαυτό της και μου λέει ότι είμαστε γεννημένοι ο ένας για τον άλλο"), κοινώς είστε κι οι δυο μικρά κι άβγαλτα παιδιά που δεν ξέρετε ακόμα τι σας γίνεται. Σιγά τα αίματα, δηλαδή.

2. ΔΕΝ την αγαπάς. Να γαμήσεις θέλεις. Εξ ου και τα ψηλή, λυγερόκορμη κ.λπ. Ξεμπέρδεψέ τα. Κάντε και σεξ επιτέλους να ξελαμπικάρετε λίγο και να σας φύγουν τα πολλά ζουμιά, από κάθε άποψη. (Με προφυλάξεις, ε, εννοείται, μην τα κάνετε ακόμα πιο σκατά απ' ότι ήδη είναι.)

3. Γιατί τόσο κόλλημα, όχι μόνο με τη θρησκεία, αλλά κυρίως με την εθνικότητα; Σιγά τ' αβγά; Βγάζετε και πιστοποιητικά αρμενικότητας κι αρμενίζετε αρμοενικά; Ή κάνετε τεστ DNA για το πόσο Αρμένιος είναι ο καθένας και κερδίζετε πόντους;

4. Ακόμα δεν μας έδωσες να καταλάβουμε από πού συμπεραίνεις ότι μπορεί η κοπέλα να είναι άθεη.

5. Το ότι διστάζεις να της κάνεις ευθείες ερωτήσεις κι ειλικρινείς συζητήσεις κάτι δείχνει. Και σίγουρα αυτό το κάτι ΔΕΝ είναι ότι "είστε πλασμένοι ο ένας για τον άλλον". (Μπαναΐαμ, πιο κλισέ πεθαίνεις.)

Θέλω να γράψω πολλά ακόμα, αλλά όχι μόνο βαριέμαι, είμαι και σχεδόν πεπεισμένος ότι δεν αξίζει τον κόπο. Αν σε προσέβαλα... ήταν στις προθέσεις μου. Είναι απολύτως φανερό και ξεκάθαρο ότι σου χρειάζεται κάνα χαστούκι, ηχηρό κατά προτίμηση, μπας και ξυπνήσεις λιγάκι.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Δηλαδή ας πούμε η Αρμένικη εκκλησία αγιοποίησε τα θύματα της γενοκτονίας! Δε μπορεί να είσαι Αρμένιιος και να μη θεωρεία Αγίους τα θύματα της Αρμενικής Γενοκτονία που προτίμησαν τον θάνατο από τον εξισλαμισμό! Δεν θεωρούμε ότι οι άθεοι μπορεί να είναι Αρμένιο εφόσον ας πούμε η Αρμενική εκκλησία της Ελλάδας πληρώνεται από τους Αρμένιους! Αν δηλώσεις Αρμενία πληρώνει την Αρμενική εκκλησία όπως πληρωμές και διάφορες συνδρομές να το πω στους Αρμένιους συλλόγους! Οπως δε θεωρούμε Αρμένιου και τους εξισλαμισθέντες στην Τουρκία που έχουν Αρμενικά ονόματα αλλά είναι μουσουλμάνοι!
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Οι άθεοι που θεωρούνται "Αρμένιο" χωρίς να τους αναγνωρίζεται η εθνικότητα από καμία Αρμένιο οργάνωση και τους οποίους αναφέρει η βικιπαίδεια ήταν άμα δεις μέλη της κυβέρνησης της σοβιετικής κυβέρνησης της Σοβιετικής δημοκρατίας της Αρμενίας στην ΕΣΣΔ!Τώρα για την κοπέλα μου αγαπιόμαστε αλλά είναι ας πούμε σε μια βδομάδα το ανιψάκι μου 7 ετών(εγώ είμαι 20) που πάει σε Αρμενικό σχολείο την Δεύτερα έχουν προσκύνημα εικόνων από την Αρμενία που πάνε σε όλα τα σχολεία της Αρμενικής διασποράς τα οποία λειτουργεί η Αρμένικη εκκλησία...Λοιπόν επειδή εγώ έχω γρίπη πρότεινα στην κοπέλα μου να το πάει αυτή μια και το συμπαθεί πολύ αλλά τώρα φοβάμαι μήπως επειδή είναι αθεη δείξει περιφρόνηση μπροστά στους κληρικούς που θα είναι στο σχολείο.Τώρα ζήτησα την συμβουλή ενός ιερέα(όχι βέβαια του πατέρα μου ενός άλλου) και μόλις του εξομολογήθηκα(γιατί οι νέοι Αρμένιο εξομολογουμαστε συχνά και υπάρχει κίνδυνος να με ακούσει κάποιος άλλος νέος Αρμένιος και τεκωσπαντων πήγα χτες που δεν είχε πολύ "κίνηση" και ο ιερέας μου είπε να μη χωρισω γιατί ο Απόστολος Παύλος στις επιστολές του συμβουλεύει οποιος έχει αγνή σχέση με σύντροφο μη χριστιανό δεν είναι ανάγκη να χωρίσει και πως εφόσον εγώ πιστεύω δεν υπάρχει θέμα για την ώρα.Εν τω μεταξύ πλέον βσυγξστοικω με την κοπέλα μου οπότε έχουμε ισχυρό δεσμό.Και για τους Αρμένιους οι λέξεις "άθεος"," Τούρκος"," προφυλακτικό "," ανόητος " κτλ έχουν βαριά προσβλητική σημασία.Οι πιο πολλοί άθεοι Ελληνες η Βούλγαροι που γνώρισα είναι ανηθικοί! Η κοπέλα μου όμως είναι πολύ ηθική και καλή.
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Σεξ με ΤΙΠΟΤΑ!Το σεξ προδίδει έλλειψη αληθινής αγάπης! Ναι στις σχέσεις όχι στο σεξ!Και οι Αρμένιο έχουμε σχέσεις αλλά σχέσεις ουσιαστικής αγάπης! Δε κοιτανε Λως θα "πηδηξουμε" (συγνώμη από τις κύριες για αυτή την προσβλητική λέξη) κοιτάμε την αγάπη!
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Λοιπόν συμπαιρενω ότι η κοπέλα μου είναι Αθεη γιατί:
1)Δε κάνει τι σταυρό της μια φορά ας πούμε που ήμουν με κάτι φίλους μου Αρμένιους και κάτι φίλους της Ελληνες όταν περνούσμε από εκκλησία κάναμε τον σταυρό μας οι Ελληνες πέρα βρέχει.Θα μου πεις μπορεί να είναι θρησκευτικά αδιάφοροι ναι αλλα και σε άλλες περιπτώσεις έχω παρατηρήσει δε κάνει σταυρό
2)Μου έχει πει πόλκες φορές αν πιστεύω στον Θεό ή όχι κσι ότι αυτή δεν είναι χριστιανό (νομίζω κάνει μπαμ εδώ να λέγεται Ελπίδα και να μην είναι χριστιανή)
Και πολλά ακόμη!
Απάντηση