ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΕΝΘΕΟ

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε:η πίστη στο θεό είναι κάτι εντελώς προσωπικό και κανείς δεν μπορεί να πεί στον άλλον τι να πιστέψει, η αν θα πιστέψει, η σχέση μεταξύ ενός ζευγαριού είναι ακόμη πιο προσωπική και εδώ επίσης κανένας δεν μπορεί να σου πεί τι πρέπει να κάνεις με την κοπελιά, είναι καθαρά δική σου απόφαση. εκείνο που μου κάνει εντύπωση είναι η άποψη πως δεν υπάρχουν σε ένα έθνος άθεοι αυτό είναι αδύνατο γιατί αν συνέβαινε, θα μιλούσαμε για αντίγραφα κι όχι για ανθρώπους.
Ναι ρε εσύ όλοι οι άθεοι μέσα τους δε συμπαθούν κατά βαθος τη θρησκεία! Και η κοπέλα μου ειρωνεύεται τον χριστιανισμό ως ένα βαθμό αλλά μπριστα μου δε λέει κάτι γιατί με αγαπά.Καλά ο αδερφός της εχει τρομερά απωθημένο απέναντι στην εκκλησία αλλά δε θέλω να εοεκταθω γιατί είναι αδερφός της....Ευτυχώς με αυτόν πέρα από ένα ξερό γεια στο τηλ. δε λέμε κσι πολλά αλλά γιατί θα τσακωνομασταν 1000% !Με την κοπέλα μου κοιτάζω πως να την πρισεγγισω στο θρησκευτικό κομμάτι να μιλήσουμε ήρεμα ενώ πιο πολύ προτιμώ να μη μιλάμε για θρησκεία και τότε περνάμε ωραία σαν ένα ερωτευμένο ζευγάρι! Με την κοπέλα μου δεν μπορώ να θυμωσω και αν τα έλεγε χύμα μπροστά μου κάτι που ευτυχώς δεν κανει δε θα θυμωνα απλά θα στεναχωριωμουνα ενώ με το τεμπελοσκυλο το οποιο προφανως δε βλεπω ερωτικα γιατι απλα ειμαι αντρας 100% ετεριφυλοφιλος γίνομαι εξω φρενων με τα ειρωνικά του σχόλια!Και που να δει πως αντιδρούν οι άλλοι Αρμένιοι να δεί ποσο ήσυχα και ψύχραιμα του απάντησα!Αλλά η κοπέλα μου με σέβεται και με φροντιζει έστω κι αν δεν έχει καλή γνώμη για την εκκλησία και τον χριστιανισμό!Κάτι που το τεμπελοσκυλο φυσικά δεν σέβεται! Πάντως είμαι φουλ άτυχος στο θέμα των φόρουμ! Εδώ μόλις είδαν ενθεο δύο τρεις άθεοι ονόματα δε λέμε (δε λέω όλοι λέω κάποιοι) άρχισε η σκληρή κόντρα και ενεργοποίησαν τα αντανακλαστικά τους(ο Θεός να τα κάνει) σε άλλο φόρουμ άρχισαν να μου δίνουν συμβουλές πως να χωρισω ενώ τους εξήγησα ότι η κοπέλα μου δε θέλει χωρισμό όπως δε θέλω κι εγώ τελικά μόνο σε δύο φορουμ απί τα 5 που έγραψα το πρόβλημα μου μου έδωσαν εν μέρει ορθές απαντήσεις!
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Rafael Atesyan έγραψε:το τεμπελοσκυλο το οποιο προφανως δε βλεπω ερωτικα γιατι απλα ειμαι αντρας 100% ετεριφυλοφιλος γίνομαι εξω φρενων
Είσαι σίγουρος; Αφού δεν έχεις κάνει σεξ, έχεις αναρωτηθεί μήπως γιαυτό το αποφεύγεις, και βρίσκεις δικαιολογία τη θρησκεία; Επίσης το άγχος σου να μας πείσεις ότι είσαι ετερόφυλος δείχνει ότι και εσύ υποψιάζεσαι ότι δεν πάει καλά με εσένα, και προσπαθείς να το καταπιέσεις.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Προφανώς και είναι σίγουρος ότι είναι ετεροφυλόφιλος. Ομοφυλόφιλος Αρμένιος δεν υπάρχει!
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Μετα απο ολα αυτα που γραφεις δεν νομιζω να εχεις καμμια κοπελα,οχι ψηλη και λυγεροκορμη αλλα μαλλον ουτε καν σε μιλανε τα κοριτσια.Και μαζι με μερικους φιλους σου στην ιδια κατασταση θελετε να εκδικηθειτε-οπως ακριβως κανουνε και οι τζιχαντιστες-και τραβατε το ζωναρι σας ετοιμοι για καυγα για την θρησκεια σας για να επιδειξετε τον ανδρισμο σας.

Προφανως πατε και σε γυμναστηρια να δυναμωσετε και τετοιους δυστυχεις και καταπιεσμενους ευκολα τους χειραγωγεις μιας και η απορριψη της κοινωνιας τους εχει ισοπεδωσει τον ηδη ταραγμενο τους εγκεφαλο.Ομοφυλοφιλοι ειναι και οι τζιχαντιστες που καταφευγουν στην Συρια και εαν δεν ηταν οι θρησκευτικοι περιορισμοι θα ζουσαν την ζωη τους οπως ηθελαν,τωρα ομως τρελαθηκαν και η ελλειψη σωματικης επαφης αντικατασταθηκε απο την αγελαια αποκτηνωση και την ορεξη για εκδικηση των απιστων.

Οι απιστοι και οι αθεοι ομως δεν απαγορευσαν τιποτα.Στα θρησκευτικα αιτια και τις θρησκευτικες απογορευσεις ας αναζητηθουν τα αιτια γιατι δεν μπορουν να εχουν το παλλικαρι των ονειρων τους τα φανατισμενα τα λεβεντοπαιδα.Και για τα μπακουρια που δεν τα θελει καμμια γυναικα οι καλοι θρησκευτικοι νομοι προβλεπουν δημοσια διαπομπευση και λιθοβολισμο μεχρι θανατου,ως δειγμα μισογυνισμου και ομοφυλοφυλικης κακιας.

Υ.Γ.Μηπως εισαι gay?
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Δηλαδη σε χαζεψαν απο μικρο-δεν σε θελει καμμια γυναικα-το ιδιο επαθαν κι αλλοι σαν εσενα-υπαρχει καταπιεσμενη οργη-ο περιγελος της κοινωνιας γινεται πιο εντονος λογω της γραφικοτητας αυτων των ατομων-κι οι ιδιοι το νιωθουν ομως μεταθετουν οτι η γελοιοποιηση προερχεται λογω της θρησκειας τους-εχουν αναγορευσει την θρησκεια τους στο υπερτατο εγω τους μιας αλλα εαν ειχαν ισορροπημενο χαρακτηρα δεν θα τα τραβαγαν ολα αυτα-υστατη αμυνα τους το υπερτατο της θρησκειας-ολοι οι αποτυχημενοι ομοιοπαθεις συνασπιζονται και νοιωθουν αδερφια-αν οι αλλοι ειναι οι εχθροι αναμεταξυ τους αυτοι ειναι αδερφια-ομως προκυπτει κι αλλο καταπιεσμενο συναισθημα χειροτερο του πρωτου λογω της οικειοτητας-και ιδου αλλος ενας καταπιεσμενος η οχι ομοφυλοφιλικος ερωτας μεταξυ φανατικων.

Καπως ετσι λειτουργει θαρρω το πραγμα κι οσο πιο κλειστη η κοινωνια τοσο χειροτερα,υπαρχει ομοφιλοφιλια απλα δεν λεγεται ανοικτα γιατι ειναι απο τα μυστικα που συγκρατανε αυτην την κλειστη κοινωνια με το ζορι και προφανως απεχθανεται ολους τους εξω απο αυτην.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

vesid έγραψε:Προφανώς και είναι σίγουρος ότι είναι ετεροφυλόφιλος. Ομοφυλόφιλος Αρμένιος δεν υπάρχει!
Ρε εξυονε υπάρχουν ομοφυλόφιλο σε όλα βτα έθνη! Και στους Αρμένιους! Και αυτό που με εκνευρίζει είναι ότι αν ψαξεις στο LOAT christians forum έχει μερικούς ομοφυλόφιλους Αρμένιου! Λάθη γίνονται στην ανατροφή σε όλους τους ανθρώπους! Γκέι Αρμένιοι δυστυχως υπάρχουν κρυφοι στις Αρμενικές οργανώσεις άθεοι δεν γίνονται δεκτοί!
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

επικουρειος έγραψε:Μετα απο ολα αυτα που γραφεις δεν νομιζω να εχεις καμμια κοπελα,οχι ψηλη και λυγεροκορμη αλλα μαλλον ουτε καν σε μιλανε τα κοριτσια.Και μαζι με μερικους φιλους σου στην ιδια κατασταση θελετε να εκδικηθειτε-οπως ακριβως κανουνε και οι τζιχαντιστες-και τραβατε το ζωναρι σας ετοιμοι για καυγα για την θρησκεια σας για να επιδειξετε τον ανδρισμο σας.

Προφανως πατε και σε γυμναστηρια να δυναμωσετε και τετοιους δυστυχεις και καταπιεσμενους ευκολα τους χειραγωγεις μιας και η απορριψη της κοινωνιας τους εχει ισοπεδωσει τον ηδη ταραγμενο τους εγκεφαλο.Ομοφυλοφιλοι ειναι και οι τζιχαντιστες που καταφευγουν στην Συρια και εαν δεν ηταν οι θρησκευτικοι περιορισμοι θα ζουσαν την ζωη τους οπως ηθελαν,τωρα ομως τρελαθηκαν και η ελλειψη σωματικης επαφης αντικατασταθηκε απο την αγελαια αποκτηνωση και την ορεξη για εκδικηση των απιστων.

Οι απιστοι και οι αθεοι ομως δεν απαγορευσαν τιποτα.Στα θρησκευτικα αιτια και τις θρησκευτικες απογορευσεις ας αναζητηθουν τα αιτια γιατι δεν μπορουν να εχουν το παλλικαρι των ονειρων τους τα φανατισμενα τα λεβεντοπαιδα.Και για τα μπακουρια που δεν τα θελει καμμια γυναικα οι καλοι θρησκευτικοι νομοι προβλεπουν δημοσια διαπομπευση και λιθοβολισμο μεχρι θανατου,ως δειγμα μισογυνισμου και ομοφυλοφυλικης κακιας.

Υ.Γ.Μηπως εισαι gay?
Αρα ολοι οι Αρμενιοι εοειδη ειμαστε ευσεβεθς ειμαστε γκει!Πωοωπω τι συμοερασνα εβγαλεεες!Αντιπαρερχομαι το ότι μπερδεψες το Ισλάμ με τον Χριστιανισμό και στο υ.γ απάντησα πιο πάνω εξυπνακια!Καλά θα κάνω να μην συνεχίζω να τσακωνομαι με άθεους στι φόρουμ και αρχίσω και φωνάζω στην κοπέλα μου χωρίς λόγο και δε φταιει σε τίποτα το κορίτσι! Βγαίνοντας από το φόρουμ σας μπορεί να μην βρήκα απάντηση για την σχέση μου όμως επιβεβαίωσαν δύο πράγματα:
1)Οι πιο πολλοί άθεοι είναι κομπλεξικοι και δε σέβονται τίποτα αλλά υπάρχουν και λίγες εξαιρέσεις πέρα από την κοπέλα μου και ας πούμε από το φόρουμ αυτό σεβασμό έδειξαν η Αόρατη Μελάνη και ο Θεόφιλος μόνο! Ολοι οι άλλοι κλασσικοί άθεοι!
2)Οτι με τους πιο πολλούς άθεους δε μπορείς να συνενοηθεις με ελάχιστες εξαιρέσεις στις οποίες ευτυχώς ανήκει η κοπέλα μου και τα άτομα που προανεφερα
Υ.Γ:Ρε παιδιά τι την έχετε την οργάνωση;Αφού δε σας χρειάζεται οι Ελληνες είναι 99% άθεοι! Απλά χωρίζονται σε δηλωμένους και αδηλοτους!Οι αδηλωτοι είναι οι πιο πολλοί Ελληνες οι οποίοι πιστεύουν στον Θεό μόνο για να έχουν κάποιον να κατηγορούν όταν τα βρίσκουν σκούρα! Εσκασε το λάστιχο; Φταιει ο Θεός! Εσπασε το παραθύρι; Φταιει ο Θεός! Και η βλασφημιαυ κατά των θείων στους Ελληνες πάει σύννεφο!Ακόμα και οι Γάλλοι με 50% άθεους δεν βλασφημουν!Εχετε βάλει τα γυαλιά στους πιο άθεους του κόσμου τους Σκανδιναβούς!
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

επικουρειος έγραψε:Δηλαδη σε χαζεψαν απο μικρο-δεν σε θελει καμμια γυναικα-το ιδιο επαθαν κι αλλοι σαν εσενα-υπαρχει καταπιεσμενη οργη-ο περιγελος της κοινωνιας γινεται πιο εντονος λογω της γραφικοτητας αυτων των ατομων-κι οι ιδιοι το νιωθουν ομως μεταθετουν οτι η γελοιοποιηση προερχεται λογω της θρησκειας τους-εχουν αναγορευσει την θρησκεια τους στο υπερτατο εγω τους μιας αλλα εαν ειχαν ισορροπημενο χαρακτηρα δεν θα τα τραβαγαν ολα αυτα-υστατη αμυνα τους το υπερτατο της θρησκειας-ολοι οι αποτυχημενοι ομοιοπαθεις συνασπιζονται και νοιωθουν αδερφια-αν οι αλλοι ειναι οι εχθροι αναμεταξυ τους αυτοι ειναι αδερφια-ομως προκυπτει κι αλλο καταπιεσμενο συναισθημα χειροτερο του πρωτου λογω της οικειοτητας-και ιδου αλλος ενας καταπιεσμενος η οχι ομοφυλοφιλικος ερωτας μεταξυ φανατικων.

Καπως ετσι λειτουργει θαρρω το πραγμα κι οσο πιο κλειστη η κοινωνια τοσο χειροτερα,υπαρχει ομοφιλοφιλια απλα δεν λεγεται ανοικτα γιατι ειναι απο τα μυστικα που συγκρατανε αυτην την κλειστη κοινωνια με το ζορι και προφανως απεχθανεται ολους τους εξω απο αυτην.
Αν ισχύει αυτό που λες τότε οι Αρμένιοι σαν έθνος θα είχαν εξαφανιστεί! :mrgreen: Τι έχεις πιεί;
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Ραφαήλ, χούφτωσ' την... χούφτωσ' την... Θα το μετανιώσεις. Θα βαρεθεί αγάμητη η κοπέλα και θα την χάσεις...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Rafael Atesyan έγραψε:Μα μόλις πάω να της μιλήσω μου λέει πως με αγαπά με χαϊδεύει με αγκαλιάζει με φιλάει γενικά τρυφερά τρυφερά αλλάζει θέμα.Ξεχνιεμαι κι εγώ και η συζήτηση δεν γίνεται τελικά!
Ραφαήλ, αν αυτό είναι το πρόβλημα, πηγαίνετε κάπου που δεν θα μπορεί να σε αγκαλιάζει και να σε φιλάει γενικά τρυφερά τρυφερά, π.χ. σε τίποτα Goody's ή σε κανένα πάρκο με μικρά παιδάκια για να ντραπεί. Προσωπικά, πιστεύω καλύτερα είναι τα Goody's, να ανεβάσετε και λίγο το ΑΕΠ της χώρας (της Ελλάδας, όχι της Αρμενίας).
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Rafael Atesyan έγραψε: απί τα 5 που έγραψα το πρόβλημα μου μου έδωσαν εν μέρει ορθές απαντήσεις!
σου το είπα και το ξαναλέω, και μην το κουράζεις πολύ, η απόφαση είναι δική σου, αν θέλεις συμβουλές μην τρέχεις στα φόρουμ, αλλά πάνε στον πνευματικό σου, κι αν δεν σε καλύψει κι αυτός, τράβα και σε κανένα ψυχολόγο καλό θα σου κάνει.πάντως εκτός από αρμένους ομοφυλόφιλους υπάρχουν και άθεοι που σίγουρα δεν πηγαίνουν εκκλησία.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Η αλήθεια του γιατί λέμε ψέματα

Ο καθηγητής ψυχολογίας του Πανεπιστημίου New England, στο Μέιν των ΗΠΑ, δρ. David L. Smith υποστηρίζει ότι η τάση να λέμε ψέματα είναι «ένα πολύ φυσικό ανθρώπινο χαρακτηριστικό». «Το ψέμα σου επιτρέπει να χειραγωγείς τον τρόπο με τον οποίον θέλεις να σε βλέπουν οι άλλοι», συνεχίζει ο δρ. Smith, εξηγώντας ότι οι περισσότεροι άνθρωποι λέμε ψέματα επειδή επιδιώκουμε με αυτά να δείχνουμε καλύτεροι, σπουδαιότεροι, πιο αρεστοί από όσο πιστεύουμε ότι είμαστε. Η ανάγκη, λοιπόν, θετικής ένταξης στο κοινωνικό σύνολο, στον χώρο εργασίας μας, στις διαπροσωπικές μας σχέσεις, είναι ένας ακόμα λόγος για τον οποίον λέμε ψέματα.

Το ψέμα στην φύση (μας)

Πέραν των παραπάνω επί μέρους εξηγήσεων, πάντως, σαφής, ολοκληρωμένη και κοινώς αποδεκτή απάντηση στο «γιατί λέμε ψέματα;» δεν υπάρχει και ο βασικός λόγος είναι η πολυπλοκότητα τόσο του ανθρώπινου εγκεφάλου όσο και του ίδιου του ορισμού της λέξης. Ο Ζαν Πωλ Σαρτρ, για παράδειγμα, διευκρινίζοντας τους ορισμούς του ψέματος, λέει ότι ακόμα και μια αληθής δήλωση μπορεί να εκληφθεί ως ψέμα, αν το άτομο που την κάνει δεν την υποστηρίζει ως τέτοια. Από την άλλη, ο δρ. Smith επισημαίνει την άρρηκτη σχέση ψεύδους και εξαπάτησης, εξηγώντας ότι κινήσεις με σκοπό την παραπλάνηση των άλλων συναντώνται στην ίδια την φύση: τα φυτά και τα ζώα, για παράδειγμα, αναπτύσσουν συχνά πρακτικές μίμησης προκειμένου να προστατευτούν από επικίνδυνες καταστάσεις. Συνεπώς, η προδιάθεσή μας να εξαπατούμε, σύμφωνα πάντα με τον Smith, είναι ένα χαρακτηριστικό της εξελικτικής διαδικασίας του ανθρώπου, πιθανώς μία κληρονομική νοητική βλάβη.

Από την προδιάθεση ως την πράξη, όμως, μεσολαβεί ένας εγκέφαλος ανεπτυγμένος σε κοινωνικά πλαίσια και κανόνες. Όπως σχετικά διαπιστώνει και η ψυχολόγος του In2life που απαντά στις ερωτήσεις των αναγνωστών «Η προδιάθεση να λέμε ψέματα είναι μεν εγγεγραμμένη στο hardware του οργανισμού, αλλά φυσικά διαπλάθεται και από την εμπειρία. Στην ηλικία των τριών ετών ξεκινάνε οι πρώτες απόπειρες εξαπάτησης – αν και χωρίς μεγάλη επιτυχία – ενώ μέχρι την ηλικία των πέντε, τα παιδιά γνωρίζουν ήδη ότι οι πεποιθήσεις των άλλων αποτελούν μια αναπαράσταση και όχι μια ακριβή αντανάκλαση της πραγματικότητας.

Κοντολογίς, όσο μεγαλώνουμε, τόσο πιο επιδέξιοι γινόμαστε στην εξαπάτηση, αλλά και στην ανίχνευση της εξαπάτησης των άλλων. Κάπως έτσι άλλωστε αποκτάμε και τα κοινωνικά μας συναισθήματα: ηθική αγανάκτηση, οργή και εκδίκηση όταν ανακαλύπτουμε ότι μας εξαπάτησαν, ενοχή, ντροπή και επανόρθωση, αν μας πιάσουν να εξαπατάμε.»

Το ερώτημα, τελικά, που γεννάται είναι «υπάρχει σωτηρία από το ψέμα;». Μπορεί -ή χρειάζεται ή πρέπει- κανείς που συνηθίζει να λέει συχνά μεγάλα ή μικρά ψέματα να… συνέλθει; Η ψυχολόγος μας κάνει διαχωρισμό ανάμεσα στα άτομα που ψεύδονται για να γίνουν αρεστά και στους παθολογικούς ψεύτες, εξηγώντας πάντως ότι και στις δύο περιπτώσεις υπάρχουν ελπίδες «διόρθωσης», εφόσον φυσικά το άτομο το επιθυμεί. Όπως λέει, «ένας άνθρωπος που ψεύδεται κατά σύστημα επειδή αισθάνεται την ανάγκη να εντυπωσιάζει τους άλλους και να γίνεται αρεστός, θα μπορούσε να περιορίσει αυτή τη συμπεριφορά αν κατάφερνε να βασίσει την αυτοεκτίμησή του σε λιγότερο θεαματικά, αλλά πιο αυθεντικά ερείσματα. Κι αυτό είναι κάτι που η ψυχοθεραπεία ή η αλληλεπίδρασή του με τους άλλους μπορεί να του διδάξει.

Στον αντίποδα, άνθρωποι με παθολογική οργάνωση του χαρακτήρα, όπως οι ψυχοπαθητικοί, είναι πολύ πιο δύσκολο να εκπαιδευτούν στη φιλαλήθεια. Όμως σε τέτοιες περιπτώσεις οι μειονεξίες είναι βαθύτερες και διαχέονται σε όλη τη συναισθηματική και κοινωνική έκφραση, ενώ υποστηρίζεται ότι έχουν και οργανικό υπόβαθρο.»

Το αποτέλεσμα σε κάθε περίπτωση είναι το ίδιο και το εκφράζει με τον καλύτερο τρόπο ο Νίτσε, στην περί ψέματος φιλοσοφία του: «Δεν με ενοχλεί που μου είπες ψέματα, με ενοχλεί που από εδώ και πέρα δεν μπορώ να σε πιστεύω». Ο ίδιος φόβος της απόρριψης και έλλειψης εμπιστοσύνης από τους γύρω μας είναι τελικά το μόνο που μπορεί να μας «σώσει» από το να… μην λέμε ψέματα.
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:Ραφαήλ, χούφτωσ' την... χούφτωσ' την... Θα το μετανιώσεις. Θα βαρεθεί αγάμητη η κοπέλα και θα την χάσεις...
Δεν θέλω να κάνω σεξ!Η κοπέλα μου μου είπε ότι θέλει να είμαστε μαζί και θα σεβαστεί την επιθυμία μου αρκεί να είμαστε μαζί.Θα προτιμούσε βέβαια μου είπε να είχαμε ερωτική επαφή για να μου δείξει ποσο με αγαπά αλλά μου είπε πως μπορεί να μου το δείξει και με την σχέση μας δηλ. να μου δείξει την αγάπη της!
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε:
Rafael Atesyan έγραψε: απί τα 5 που έγραψα το πρόβλημα μου μου έδωσαν εν μέρει ορθές απαντήσεις!
σου το είπα και το ξαναλέω, και μην το κουράζεις πολύ, η απόφαση είναι δική σου, αν θέλεις συμβουλές μην τρέχεις στα φόρουμ, αλλά πάνε στον πνευματικό σου, κι αν δεν σε καλύψει κι αυτός, τράβα και σε κανένα ψυχολόγο καλό θα σου κάνει.πάντως εκτός από αρμένους ομοφυλόφιλους υπάρχουν και άθεοι που σίγουρα δεν πηγαίνουν εκκλησία.
Ναι αλλά αυτοί δεν είναι Αρμένιοι! Αν δεν έρχονται στην εκκλησία ούτε σε εθνικές στιγμές π.χ όταν γίνεται θεία λειτουργία στην μνήμη των Αρμενίων που σκοτώθηκαν στην Αρμενική γενοκτονία τότε πως να τους δεχθούμε στην Αρμενική κοινότητα; Η στις Αρμενικές οργανώσεις και εκδηλώσεις; Μόνοι τους θέτουν εαυτόν εκτός της Αρμενικής κοινότητας!Η Αρμενία είναι το.μοναδικό κράτος που δεν έχει οργάνωση άθεων!Ολα τα άλλα κράτη αν δεις έχουνε! Το ποσοστό άθεων/αγνωστικιστων μαζί στην Αρμενία υπολογίζεται σε μόλις 0,5-0,7% δηλ. το μικρότερο στον κόσμο αφού ακόμα και η Αίγυπτος και το Κατάρ έχουν 2% άθεους και 1% αγνωστικιστές!
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Rafael Atesyan έγραψε:
Θεόφιλος έγραψε:
Rafael Atesyan έγραψε: απί τα 5 που έγραψα το πρόβλημα μου μου έδωσαν εν μέρει ορθές απαντήσεις!
σου το είπα και το ξαναλέω, και μην το κουράζεις πολύ, η απόφαση είναι δική σου, αν θέλεις συμβουλές μην τρέχεις στα φόρουμ, αλλά πάνε στον πνευματικό σου, κι αν δεν σε καλύψει κι αυτός, τράβα και σε κανένα ψυχολόγο καλό θα σου κάνει.πάντως εκτός από αρμένους ομοφυλόφιλους υπάρχουν και άθεοι που σίγουρα δεν πηγαίνουν εκκλησία.
Ναι αλλά αυτοί δεν είναι Αρμένιοι! Αν δεν έρχονται στην εκκλησία ούτε σε εθνικές στιγμές π.χ όταν γίνεται θεία λειτουργία στην μνήμη των Αρμενίων που σκοτώθηκαν στην Αρμενική γενοκτονία τότε πως να τους δεχθούμε στην Αρμενική κοινότητα; Η στις Αρμενικές οργανώσεις και εκδηλώσεις; Μόνοι τους θέτουν εαυτόν εκτός της Αρμενικής κοινότητας!Η Αρμενία είναι το.μοναδικό κράτος που δεν έχει οργάνωση άθεων!Ολα τα άλλα κράτη αν δεις έχουνε! Το ποσοστό άθεων/αγνωστικιστων μαζί στην Αρμενία υπολογίζεται σε μόλις 0,5-0,7% δηλ. το μικρότερο στον κόσμο αφού ακόμα και η Αίγυπτος και το Κατάρ έχουν 2% άθεους και 1% αγνωστικιστές!
Δεν τού δεχόμαστε στην Αρμενικη κοινότητα και συνήθως ούτε αυτοί αισθάνονται Αρμένιοι! Αν ρωτήσεις έναν άθεο αν αισθάνεται Αρμένιος θα σου πει όχι! Ομως αν ρωτήσεις έναν άθεο Ελληνα αν νιώθει Ελληνας θα σου πει ναι!Δεν τους δεχόμαστε όπως δε δεχόμαστε και τους εξισλαμισθέντες Αρμένιους!
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Και λίγο πιο κόσμιο λεξιλόγιο όχι αγαμητη μιλανε για την κοπελα μου!Λίγο σεβασμό!
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

csar έγραψε:
Rafael Atesyan έγραψε:Μα μόλις πάω να της μιλήσω μου λέει πως με αγαπά με χαϊδεύει με αγκαλιάζει με φιλάει γενικά τρυφερά τρυφερά αλλάζει θέμα.Ξεχνιεμαι κι εγώ και η συζήτηση δεν γίνεται τελικά!
Ραφαήλ, αν αυτό είναι το πρόβλημα, πηγαίνετε κάπου που δεν θα μπορεί να σε αγκαλιάζει και να σε φιλάει γενικά τρυφερά τρυφερά, π.χ. σε τίποτα Goody's ή σε κανένα πάρκο με μικρά παιδάκια για να ντραπεί. Προσωπικά, πιστεύω καλύτερα είναι τα Goody's, να ανεβάσετε και λίγο το ΑΕΠ της χώρας (της Ελλάδας, όχι της Αρμενίας).
Το ΑΕΠ της Ελλάδας αγαπητέ είναι τόσο πεσμένο που δεν ανεβαίνει! :mrgreen:
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Rafael Atesyan έγραψε:Γκέι Αρμένιοι δυστυχως υπάρχουν κρυφοι στις Αρμενικές οργανώσεις άθεοι δεν γίνονται δεκτοί!
Φανεροί γκέι και κρυφοί άθεοι γίνονται δεκτοί στις Αρμενικές οργανώσεις;
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Rafael Atesyan έγραψε:
Αναρχος έγραψε:Ραφαήλ, χούφτωσ' την... χούφτωσ' την... Θα το μετανιώσεις. Θα βαρεθεί αγάμητη η κοπέλα και θα την χάσεις...
Δεν θέλω να κάνω σεξ!...
βρε, χούφτωσ' την σου λέω. Γιατί αυτή θα βρει να γαμηθεί... Εσύ θα μείνεις αγάμητος...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγω αλλο ειπα.Κανεις δεν ειναι γκεη κανεις δεν ειναι φυσιολογικος γιατι η ανθρωπινη συμπεριφορα δεν καθοριζεται απο εθνικα φυλετικα καλουπια.Οτιδηποτε ομως ξεφευγει απο το κοινως καθιερωμενο προτυπο συμπεριφορας αναγκαστικα εμπιπτει στον ορισμο της γραφικοτητας.Ειτε η εμμονη σε θρησκευτικου τυπου συμπεριφορες ειτε συμπεριφορα χεβυμεταλλα ροκσταρ που παει ετσι στον φουρνο το πρωι ειναι κατι το εξισου γραφικο.

Βεβαια λογω της θρησκευτικοτητας καποιος την νομιζει ως πιο σοβαρη κι εδω αρχιζουν τα προβληματα.Εαν αθροισεις και την καταπιεση που υφισταται καποιος μεχρι να αποκτησει αυτην την συγκεκριμενη συμπεριφορα τοτε μοναχα με ομοιους του θα μπορει να ταιριαξει.Αλλα λογω της ιεροτητας του πραγματος τοτε καταφευγει ευκολα στο μισος για αυτους που δεν μπορει να ελεγξει,μιας κι ο ελεγχος ειναι ο βαθυτερος σκοπος του κι οχι η πραγματικη επικοινωνια.

Κι εδω πλεον εχουν αρχισει για τα καλα τα προβληματα για τον καθε φανατικο.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Απάντηση