ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΕΝΘΕΟ

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Και για να δείτε ποσο σημαντική είναι η θρησκεία για τους Αρμένιους πατήστε youtube Αρμένιοι κρυοπτοχριστιανοι στην Τουρκία.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

...Ενώ το να λες αν μου πει ότι δεν πιστεύει καρμπόν τα ίδια με εμένα θα χωρίσω είναι ένδειξη ειλικρινών αισθημάτων. Η αν δεν την εγκρίνει ο παπάς του χωριού. Όχι φίλε μου, ένδειξη ναρκισσισμού είναι και προσκόλληση σε ένα αρρωστημένο κοινωνικό περιβάλλον με βουνά προκαταλήψεων.

Χώρισε την κοπέλα να γλυτώσει από τη σέχτα που πάει να μπλέξει, μικροί είστε ακόμα και θα βρείτε το δρόμο σας και οι δύο. Εσύ με μια σκλάβα της προκοπής, να μην έχεις αμφιβολίες και εσύ και ο παπάς και το χωριό κλπ κλπ, και αυτή με έναν άνθρωπο που πράγματι θα την αγαπά γιαυτό που είναι, όχι γι' αυτά που του προσφέρει.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Τώρα εγώ εδώ μπήκα για να δω πως συμπεριφέρονται περίπου οι άθεοι και κατέληξαν να αναλυω γιατί Αρμένιο και Χριστιανός είναι γεγονός αδιαίρετο!Στο θέμα μας η κοπέλα μου επίσης ξέρει για τι εν λόγω φόρουμ το δικό σας...
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Επίσης την κοπέλα μου την εντόπισαν σε ένα φόρουμ στήριξης να γράφει με ένα ψευδώνυμο που μου έχει πει πως χρησιμοποιει σε όλα τα φόρουμ και εκεί εκφράζεται ξεκάθαρα κατά της εκκλησίας και των κληρικών και μάλιστα αναφέρει ότι δεν της άρεσε που ο πατέρας μου Σινά έχει κληρικός αλλά θέλει να είμαι ευτυχισμένος για αυτό δε μου λέει ξεκάθαρα τη γνώμη της για την εκκλησία επειδή εκεί είναι ο πατέρας μου και είναι σύντομα να γνωρίσει τους γίνεις μου και θα ήθελε να τα πάει καλά με τον πατέρα μου που είναι ιερέας αλλά και τη μητέρα μου....Εμένα με καίει τι θ γίνει τη Δεύτερα στο σχολείο του ανιψιού μουβτη Δεύτερα που θα είναι και κληρικοί στην προσκύνηση εικόνων αρμενικής εκκλησιαστικής τέχνης που θα προσκυνήσουν οι μαθητές του Αρμενικου σχολείου τύπου Δημοτικού (επαναλαμβάνω οι Αρμένιοι της διασπορας στέλνουμε τα παιδιά μας σε Αρμενικα σχολεία που λειτουργει η Αρμενική εκκλησία και λαμβάνουν θρησκευτική παιδεία και εθνική που πάνε μαζί για εμάς και στην Αρμενία η παιδεία επίσης είναι θεοκεντρικη.Σε αυτό το σημείο να αναφέρω ότι η Αρμενική εκκλησία έπαθε τέτοια ζημιά στην Αρμένιο γενοκτονία που το 92% των κληρικών σφάχτηκαν έτσι ώστε για μερικά χρόνια υπήρχε πρόβλημα στην εκκλησιαστικη οργάνωση μέχρι να ανασυγκροτηθεί η εκκλησία και μιας δεν υπήρχε μέχρι το 1991 Αρμενικό κράτος η εκκλησία αναγεννήσε το Αρμένικο έθνος! Γενικώς η θρησκεία είναι σημαντική αφού μέχρι και μεγάλοι ηγέτες όπως ο Βλαντιμίρ Πούτιν και ο Τζωρτζ Μπους το κατάλαβαν.Εμένα π.χ με έναν Ρώσο η κοινη θρησκεία...Τελωσπαντων πάλι ξεφευγω το θέμα είναι ότι η κοπέλα μου με αγαπά γιατί όπως μου είπε της κάνω όλα τα χατιρια και αυτή με φροντίζει εμπραγκτα με τη σειρά της.Αλλά τι θα γίνει με την Δεύτερα στο σχολείο; Η κοπέλα μου στο φόρουμ που την εντόπισα όπως είπα γράφει ότι δεν της πολυαρεσει να προσκυνά εικόνες τα παιδάκια γιατί η θρησκεία για αυτήν είναι επικίνδυνη και πως νιώθει απαξίωση για την εκκλησία και τους κληρικούς και πως αν ήταν άλλος θα του έλεγε τι ανοησίες πιστεύει αλλά επειδή είμαι το αγόρι της με αγαπά και δε θέλει να μου τα πεί για να μη με χάσει και πληγωθω!Και εγώ όπως έκανε ένας φίλος μου επίσης Αρμένιος που ένας Ελληνας άθεος του το είπε θα φοβόμουν εξαλος αν ήταν ένας άθεος οποιοσδήποτε αλλά είναι η κοπελα που αγαπώ!Εντάξει είναι ψηλή σχεδόν σαν εμένα μελαχρινή αδύνατη κουκλαρα με όμορφα μάτια δηλ.είναι η πιο όμορφη κοπέλα που γνώρισα εμφανισιακά αλλά με κάνει να την αγαπώ κσι συναισθηματικά όπως με αγαπά κι αυτή άλλωστε! Ενας φίλος μου Αρμένιος μου είπε να της δείξω καλύτερα τον χριστιανισμό σιγα σιγα γιατι απο ενθεους μονο εμενα θα κατσει να ακουσει τι θα της πω εστω κι αν μεσα τγς σιωπηλα διαφωνει,τουλάχιστον να πάψει να έχει τόσο χαλια γνώμη για αυτόν(τον Χριστιανισμό).Γι αυτό της είπα να πάει τιν ανιψιό μου αυτή στο σχολείο για να δει ότι οι κληρικοί επιτελούν έργο και πως η θεό κεντρική ανατροφή και η θρησκεια είναι για ένας τους Αρμένιους σημαντική εφόσον οι Αρμένιοι της διασποράς δεν ξέρουμε οι πιο πολλοί τα Αρμενικά λόγω τηεμς καθυστέρησης τιυ Αρμενικού κράτους κσι πως μόνο η θρησκεία ουσιαστικά μας υπενθυμίζει πως είμαστε Αρμένιοι! Και σιγά σιγά να αλλάξει με αυτή την προσέγγιση που θα της κάνω διακριτικά να αλλάξει γνώμη για τον χριστιανισμο τουλάχιστον!
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:...Ενώ το να λες αν μου πει ότι δεν πιστεύει καρμπόν τα ίδια με εμένα θα χωρίσω είναι ένδειξη ειλικρινών αισθημάτων. Η αν δεν την εγκρίνει ο παπάς του χωριού. Όχι φίλε μου, ένδειξη ναρκισσισμού είναι και προσκόλληση σε ένα αρρωστημένο κοινωνικό περιβάλλον με βουνά προκαταλήψεων.

Χώρισε την κοπέλα να γλυτώσει από τη σέχτα που πάει να μπλέξει, μικροί είστε ακόμα και θα βρείτε το δρόμο σας και οι δύο. Εσύ με μια σκλάβα της προκοπής, να μην έχεις αμφιβολίες και εσύ και ο παπάς και το χωριό κλπ κλπ, και αυτή με έναν άνθρωπο που πράγματι θα την αγαπά γιαυτό που είναι, όχι γι' αυτά που του προσφέρει.
Ορίστε τι μας εκνευρίζει τους Αρμένιου με τους άθεους! Οτι όσοι πιστεύουν είναι σκλάβοι! Αρα δηλαδή είμαστε σκλάβοι ένας ολόκληρος λαός; Εχεις υπόψιν σου ότι προσβάλεις ενα ολόκληρη λαό; Το ίδιο έγραψε σε άλλο φόρουμ η κοπέλα μου επειδή δε περίμενε ότι θα το δω ότι μολις γνωρισε τους Αρμενιους φιλους μου και απορει πως γινεται ενας ολόκληρης λαός να πιστεύει σε παραμύθια και που εμένα δε μου το λέει γιατί με αγαπά! Με την κοπέλα μου όμως δε μπορώ να θυμωσω γιατί είναι η κοπέλα μου που την αγαπώ με όλη νου την καρδιά!Με εσένα όμως που δεν είσαι η κοπέλα μου θυμωσα πραγματικά! Σεβασου την Αρμενική ταυτότητα μου!Σεβασού τους 80.000 Αρμένιους που ζουν στην Ελλάδα που εν μέσω οικονομικής κρίσης πληρωνουνε με τη θέληση νας την Αρμενική εκκλησία εκτός από την Ελληνική που πληρώνουν όλοι οι Ελληνες πολίτες!Σεβασμού τα θύματα της Αρμενική γενοκτονίας!
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Παιδιά να ξεκαθαρίσω κάτι: Θέλω σεβασμό στην Αρμενική ταυτότητα μου η οποία περιλαμβάνει:
1)Την Αρμένικη Χριστιανική θρησκεία
2)Την Αρμενία
3)Τους ίδιους τους Αρμένιους σαν λαό
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Internation religious freemdom report in armenia όποιος θέλει έξτρα πληροφορίες!
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Η αν προτιμάτε arnenian first christianism national!
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Και επειδή ξαναξεφυγα θέλω να δω τι πιστεύεται οι άθεοι για τους άθρησκος για να ψιλοκαταλάβω πως με βλέπει η κοπέλα μου!
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Καλώς ήλθες Ραφαήλ!

Λοιπόν, εγώ γνωρίζω προσωπικά δύο Αρμένιους άθεους, πατέρα και γιο. Ο πατέρας είναι καμιά πενηνταριά χρονών, ο γιος εικοσάρης. Για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω αν αυτοπροσδιορίζονται ως άθεοι ή ως αγνωστικιστές, γνωρίζω όμως σίγουρα ότι δεν πιστεύουν στον θεό και σίγουρα δεν είναι Χριστιανοί. Η μητέρα της οικογένειας είναι Ελληνίδα, ούτε κι αυτή είναι Χριστιανή, μάλλον αγνωστικίστρια θα έλεγα. Ο γιος πήρε απαλλαγή από τα θρησκευτικά στο γυμνάσιο κατόπιν επιθυμίας δικής του και των γονιών του. Νομίζω ότι δεν τον έχουν βαπτίσει αλλά δεν είμαι και σίγουρη.

Αυτά για τους Αρμένιους που είναι όλοι Χριστιανοί. Αυτοί δεν είναι και παραμένουν Αρμένιοι (για να ακριβολογούμε, είναι Έλληνες αρμενικής καταγωγής, όπως κι εσύ άλλωστε), και με κάργα αρμένικο ονοματεπώνυμο (που δεν γράφω εδώ για λόγους προστασίας δεδομένων).

Πάμε τώρα σε αυτά που ρωτάς.
Ομως έχουμε δεθεί με την κοπέλα μου [...] Την αγαπώ πολύ! [...] Ομως τι θα πώ στον πατέρα μου που είναι ιερέας της Αρμενικής Ορθόδοξου Εκκλησίας της Ελλάδας αν είναι αθεη;
Σοβαρά τώρα θα καθορίσει τη σχέση του το τι θα πεις στον πατέρα σου; Πόσων χρονών είσαι, δέκα;

Αν την αγαπάς και την θέλεις, θα του πεις "Πατέρα αγαπάω αυτήν την κοπέλα, νιώθω ότι θα είμαι ευτυχισμένος μαζί της, θέλω να την έχω στη ζωή μου." Το τι θα πει αυτός, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο (pun intended). Αν δεν το αντέξει και σου κόψει την καλημέρα ή σε πετάξει έξω από το σπίτι, θα είναι πολύ λυπηρό, λιγότερο όμως από το να χάσεις τη γυναίκα που αγαπάς και πολύ λιγότερο από το να αφήσεις τον πατέρα σου να καθορίζει τις επιλογές ζωής σου.
Πως θα αντικρισω τους άλλους νέους Αρμένιους και την Αρμενική κοινότητα την πρώτη χριστιανική κοινότητα της ιστορίας και του κόσμου;
Σαν άντρας που παίρνει τις δικές του αποφάσεις ζωής με δική του ευθύνη.

Δεν χρειάζεται να έρθεις σε ρήξη μαζί τους ούτε με κανέναν. Εσύ αποφασίζεις να είσαι μαζί με την κοπέλα σου, όχι εναντίον της αρμενικής κοινότητας. Θα προσπαθήσεις να τους δώσεις να το καταλάβουν. Αν δεν καταλαβαίνουν, τι να κάνουμε, κρίμα. Πιο πιο κρίμα όμως θα ήταν να στερηθείς την αγάπη σου, δεν νομίζεις;

Η κοινότητα όπου μεγαλώνουμε είναι πολύτιμη και σημαντική για όλους μας και σίγουρα είναι αναντικατάσταση. Όμως ο ρόλος της είναι να μας στηρίζει, όχι να μας χειραγωγεί και να μας απομονώνει με συναισθηματικούς εκβιασμούς. Αν η κοινότητα αντί για στήριγμα γίνεται τροχοπέδη, πρέπει να αποδεσμευτείς για να γίνεις αυτόνομος και ανεξάρτητος.
Αλλά δεν μπορώ ούτε να είμαι με κάποια η οποία δεν πιστεύει στον Κύριο μας τον Θεό μας(όπου λέω μας εννοώ ένας τους Αρμένιους);
Αν δεν μπορείς, τότε ξεκαθάρισε το συντομότερο το αν πιστεύει ή όχι, πριν η σχέση προχωρήσει άλλο, γιατί αλλιώς θα πληγωθείτε περισσότερο. Μάζεψε θάρρος και κάνε μια ειλικρινή συζήτηση μαζί της γύρω από αυτό το θέμα.

Εξήγησέ μου όμως, γιατί ακριβώς δεν μπορείς; Επειδή εσύ θα νιώθεις ότι σας χωρίζει ιδεολογικό χάσμα ή επειδή φοβάσαι την κοινωνική απόρριψη της αρμενικής κοινότητας; Αν είναι το πρώτο, σεβαστό και το καταλαβαίνω. Αν είναι το δεύτερο, κοίταξε να φανείς άντρας. ;)
Η κοπέλα μου μου λέει ότι θα κάνει ότι θέλω για να είμαι ευτυχισμένος!
Λόγια ερωτευμένων.

Θα προσπαθήσει, ίσως, αλλά κάποια πράγματα δεν εξαρτώνται από τη βούλησή μας. Αν όντως είναι άθεη, δεν μπορεί να γίνει θεΐστρια για χάρη σου. Αν έχει απομυθοποιήσει τον θεό, δεν μπορεί τώρα να πιάσει το μυαλό της να το αναγκάσει να πιστέψει. Το πολύ που μπορεί να κάνει είναι να τηρεί το τυπικό, να κάνετε θρησκευτικό γάμο, να βαφτίσετε παιδιά, να πηγαίνετε εκκλησία κ.τ.ό., αλλά όχι να πιστέψει. Μπορεί και να προσποιηθεί ότι πιστεύει, αλλά αυτό το θεωρώ πολύ κακό κι ελπίζω ότι δεν θα το κάνει: η υποκρισία δημιουργεί ανεπανόρθωτα ρήγματα στον σεβασμό και στην εμπιστοσύνη που χρειάζεται μια ουσιααστική σχέση.
Rafael Atesyan έγραψε:Με την κοπέλα μου θέλω να ξέρω τι θα γίνει; Εχει μέλλον αυτή η σχέση;
Από εσάς εξαρτάται. Και από εσένα, και από εκείνη. Από το πόσο μετρά για σας η σχέση και από το πόσο είστε διατεθειμένοι να επενδύσετε και να δεσμευτείτε - και οι δύο.


Εγώ από τα παραπάνω πάντως δεν κατάλαβα ένα πράγμα: εσύ πιστεύεις στον θεό;

Και αν πιστεύεις, πώς πιστεύεις; Από συνήθεια και αδράνεια επειδή έτσι μεγάλωσες, χωρίς ποτέ να έχεις αναρωτηθεί αν είναι αλήθεια όλα αυτά, να έχεις προβληματιστεί για τις αντιφάσεις, να έχεις αμφισβητήσει τις παραδόσεις; Ή έχεις κάνει την προσωπική σου εσωτερική πορεία και αναζήτηση κι έχεις κατασταλάξει ότι όντως υπάρχει θεός;
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Αόρατη μελάνη μου φαίνεται ότι σέβεται τα πιστεύω μου και για αυτό σου απαντώ με μεγάλη χαρά! Λοιπόν με την κοπέλα μου δεν υπάρχει κόλλημα οπως μου ειπε και ο ιερεας που εξομολογουμαι αλλωστε πλέον συγκατοικούμαι και με αγαπά και το δείχνει συνέχεια! Για τον Χριστιανισμό έχει χειριστη γνώμη όπως και για τους κληρικούς(ο πατέρας μου είναι κληρικός) και επειδη με αγαπά δε μου τα λέει σε εμένα γιατί δε θέλει να στεναχωριεμαι αλλά στο φόρουμ που την βρήκα εκφέρει ξεκάθαρα την άποψη της επί της θρησκείας και γράφει ότι δε μου τα λέει για να μη πληγωθω.Ομως την αγαπώ και για αυτό δεν θυμωνω όμως θα ήθελα να της αλλάξω γνώμη για την Χριστιανό θρησκεία να δει ότι οι κληρικοί κσι η εκκλησία έχουν έργο και ότι δεν είναι επικίνδυνη η θρησκευτική ανατροφη στα παιδιά!Ας πουμε ενας φιλος μου Αρμενιος που μιλουσε με την κοπελα μου και μόλις καταλαβε ότι αυτός ο φίλος μου δεν πρόκειται να το πει σε τρίτους του ειπε την γνωμη της για τον Θεό ότι πλέον δε πιστεύει σε Αυτόν για χχχ λόγους και τον παρακάλεσε να μη μου πει τίποτα γιατί δε θέλει να στεναχωρηθω.Ο φίλος μου έγινε έξαλλος αλλα της ειπε οτι δε θα τα πει σε μενα και μου τα είπε και μου είπε ότι η κοπέλα μου έχει επιθετικό αθεϊσμό εναντίον της θρησκείας! Εγώ υπερασπίστηκα την κοπέλα μου και μου ειπε δικη μου κοπελα ειναι να κανω οτι καταλαβσινω μου τα ειπε να τα ξερω.Το θέμα αυτό το άνοιξα και σε άλλα φόρουμ γιατί θέλω να πέσει σε κάποιο η κοπέλα μου να δει ότι ξέρω τις πεποιθήσεις της και να κατσουνε να συζητήσουμε και να κατσουμε να μιλήσουμε επί της θρησκείας και να της αλλάξω τρόπο σκέψης δεν φιλοδοξω να την κάνω να πιστέψει κάτι τέτοιο είναι σχεδόν αδύνατο αλλά τουλάχιστον να μην έχει χειριστή γνώμη για τον χριστιανισμό να τον δει κάπως πιο φιλικά! Ομως επειδή δε θέλει να με στενάχωρησει δε συζητά μαζί μου αυτά τα θέματα και όταν λίγο πάμε να ανοιξουμε συζήτηση μου υπενθυμίζει ποσο με αγαπά με χαϊδεύει με αγκαλιάζει και τελειώνει εκεί!Πως όμως να την πεισω να συζητησουμε;
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Rafael Atesyan έγραψε:Αλλά αν θέλει να μην φέρνω θρησκευτικά σύμβολα στο κοινό μας διαμέρισμα που θα πάμε να συγκατοικησουμε σύντομα; [...] Και με το κοινό νας διαμέρισμα που θα νοικιάσουνε μαζί (και οι δύο είμαστε φοιτητές 20 ετών) αν φέρω τα θρησκευτικά σύμβολα τους Αρμενικής Χριστιανικής πίστης του Αγίου Χριστιανικού Αρμένιου Εθνους θα προσβληθεί;
Rafael Atesyan έγραψε:Εν τω μεταξύ πλέον βσυγξστοικω με την κοπέλα μου οπότε έχουμε ισχυρό δεσμό.
Έλα ρε, τόσο σύντομα συγκατοικήσατε; Από Σάββατο σε Κυριακή;
It is by will alone I set my mind in motion.
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Ραφαήλ, γράφεσαι στο φόρουμ που το ξέρει η κοπέλα σου και μας ξεφουρνίζεις ένα σωρό λεπτομέρειες για τον μπαμπά σου, για τον ανηψιό σου, για αυτήν, που αν τις διαβάσει η ψηλή, μελαχροινή, κούκλα αμέσως θα καταλάβει ότι μιλάς για αυτήν.

Ακόμα το «σεξ προδίδει έλλειψη αληθινής αγάπης»; Τι είναι αυτά; Τι άτομα είναι αυτοί που σου τα λένε αυτά; Ξέρεις πόσα ζευγάρια χώρισαν εξαιτίας του ότι δεν ταίριαζαν στο σεξ (που δεν είχαν κάνει πριν από τον γάμο επειδή «προδίδει έλλειψη αληθινής αγάπης»); Παντρέψου εσύ και κάνε δύο φορές σεξ για να κάνεις δύο παιδιά και μετά μην κάνεις ποτέ ξανά.

Επίσης «αφού την λένε Ελπίδα και δεν είναι χριστιανή, κάνει μπαμ ότι είναι άθεη». Τι είναι αυτά που διαβάζουμε Κυριακάτικα.

Ισχυρίζεσαι ότι οι άθεοι είμαστε επιθετικοί και προσβλητικοί απέναντι στους ιερείς και οι πιο πολλοί άθεοι που έχεις γνωρίσει είναι ανήθικοι αλλά έρχεσαι στο forum των αθέων και ζητάς συμβουλές. Και μάλιστα μετά από όλο αυτό το λούσιμο που μας έχεις κάνει όλους μαζί.

Ή είσαι μεγάλο τρολ ή δεν είσαι 20 χρόνων ή κάτι άλλο δεν πάει καλά εδώ πέρα (ή και συνδυασμός των προηγούμενων). Αν δεν είσαι τρολ και είσαι τουλάχιστον 18 χρόνων, κάτσε και διάβασε παρόμοια θέματα για να γνωρίσεις έστω λίγο τα άτομα από τα οποία ζητάς συμβουλές.


Edit: Είχα γράψει αυτήν την απάντηση πριν γράψεις τα τελευταία πράγματα αλλά το αφήνω επειδή η ουσία παραμένει. Γιατί θέλεις η κοπέλα σου να καταλάβει όσα ξέρεις διαβάζοντας fora και να μην της το πεις ο ίδιος; Και ωραίος ο φίλος σου, υποσχέθηκε ότι δεν θα πει τίποτα και πήγε και σου τα ξέρασε. Και εσύ (ακόμα πιο ωραίος) τώρα τον δίνεις στεγνά στο forum το οποίο θέλεις να διαβάσει η κοπέλα σου για καταλάβει ότι ξέρεις. Ραφαήλ, το ξαναλέω· ή είσαι τρολ ή βρίσκεσαι σε σύγχυση.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Τεμπελόσκυλο έγραψε:
Rafael Atesyan έγραψε:Αλλά αν θέλει να μην φέρνω θρησκευτικά σύμβολα στο κοινό μας διαμέρισμα που θα πάμε να συγκατοικησουμε σύντομα; [...] Και με το κοινό νας διαμέρισμα που θα νοικιάσουνε μαζί (και οι δύο είμαστε φοιτητές 20 ετών) αν φέρω τα θρησκευτικά σύμβολα τους Αρμενικής Χριστιανικής πίστης του Αγίου Χριστιανικού Αρμένιου Εθνους θα προσβληθεί;
Rafael Atesyan έγραψε:Εν τω μεταξύ πλέον βσυγξστοικω με την κοπέλα μου οπότε έχουμε ισχυρό δεσμό.
Έλα ρε, τόσο σύντομα συγκατοικήσατε; Από Σάββατο σε Κυριακή;
Συγξατοικουσανε ήδη απλά είναι να πάμε σε πιο ευρύχωρο διαμέρισμα σε αυτό που ήμασταν μέχρι τώρα είχα Μόνι δύο εικόνες όλες κι όλες!
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

csar έγραψε:Ραφαήλ, γράφεσαι στο φόρουμ που το ξέρει η κοπέλα σου και μας ξεφουρνίζεις ένα σωρό λεπτομέρειες για τον μπαμπά σου, για τον ανηψιό σου, για αυτήν, που αν τις διαβάσει η ψηλή, μελαχροινή, κούκλα αμέσως θα καταλάβει ότι μιλάς για αυτήν.

Ακόμα το «σεξ προδίδει έλλειψη αληθινής αγάπης»; Τι είναι αυτά; Τι άτομα είναι αυτοί που σου τα λένε αυτά; Ξέρεις πόσα ζευγάρια χώρισαν εξαιτίας του ότι δεν ταίριαζαν στο σεξ (που δεν είχαν κάνει πριν από τον γάμο επειδή «προδίδει έλλειψη αληθινής αγάπης»); Παντρέψου εσύ και κάνε δύο φορές σεξ για να κάνεις δύο παιδιά και μετά μην κάνεις ποτέ ξανά.

Επίσης «αφού την λένε Ελπίδα και δεν είναι χριστιανή, κάνει μπαμ ότι είναι άθεη». Τι είναι αυτά που διαβάζουμε Κυριακάτικα.

Ισχυρίζεσαι ότι οι άθεοι είμαστε επιθετικοί και προσβλητικοί απέναντι στους ιερείς και οι πιο πολλοί άθεοι που έχεις γνωρίσει είναι ανήθικοι αλλά έρχεσαι στο forum των αθέων και ζητάς συμβουλές. Και μάλιστα μετά από όλο αυτό το λούσιμο που μας έχεις κάνει όλους μαζί.

Ή είσαι μεγάλο τρολ ή δεν είσαι 20 χρόνων ή κάτι άλλο δεν πάει καλά εδώ πέρα (ή και συνδυασμός των προηγούμενων). Αν δεν είσαι τρολ και είσαι τουλάχιστον 18 χρόνων, κάτσε και διάβασε παρόμοια θέματα για να γνωρίσεις έστω λίγο τα άτομα από τα οποία ζητάς συμβουλές.


Edit: Είχα γράψει αυτήν την απάντηση πριν γράψεις τα τελευταία πράγματα αλλά το αφήνω επειδή η ουσία παραμένει. Γιατί θέλεις η κοπέλα σου να καταλάβει όσα ξέρεις διαβάζοντας fora και να μην της το πεις ο ίδιος; Και ωραίος ο φίλος σου, υποσχέθηκε ότι δεν θα πει τίποτα και πήγε και σου τα ξέρασε. Και εσύ (ακόμα πιο ωραίος) τώρα τον δίνεις στεγνά στο forum το οποίο θέλεις να διαβάσει η κοπέλα σου για καταλάβει ότι ξέρεις. Ραφαήλ, το ξαναλέω· ή είσαι τρολ ή βρίσκεσαι σε σύγχυση.
Σε σύγχυση είμαι και δεν το κρύβω το πρόβλημα μου το έγραψα σε πέντε φόρουμ αλλιώς γιατί να τι έγραφα; Η κοπέλα μου θέλω να δει έστω σε ένα φόρουμ κάποια από τις αναρτήσεις μου για να δει ότι υπάρχουν πράγματα που πρέπει να συζητήσουνε!
2)Χωρίς σεξ ο άνθρωπος πεθαίνει; Δεν το ήξερα
3)Είπα ότι οι πιο πολλοί άθεοι είναι ανηθικοι όχι όλοι! Αμα ήταν όλοι θα ήταν ανήθικη και η κοπέλα μου αλλά είπα ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αλλιώς δε θα ήμουν μαζί της.
4)Εδώ μπήκα για να πάρω μια γεύση να δω αν έχω παρεξηγήσει τους άθεους και μήπως οι άθεοι σαν την κοπέλα μου είναι ηθικοί οι πιο πολλοί αλλά από ότι βλέπω η κοπέλα μου μάλλον ανήκει στην εξαίρεση!
5)Οταν λεει ο άλλος πιο πάνω ότι πιστεύω σε παραμύθια δε θα θιχτω;
6)Η κοπέλα μου δεν είναι μέλος της ένωσης άθεων άσε που είναι 20 ετών μόνο!Εκτός κι αν όλοι οι άθεοι είναι μέλη της ένωσης οπότε πάω πάσο!Απλά διαβάζει που και που το φόρουμ χωρίς να γράφει κάτι στα μόνο φόρουμ που γράφει είναι δύο γυναικείου ενδιαφέροντος φόρουμ με ερωτικές σχέσεις!
7)Αυτό που θέλω να μάθω είναι πως αντιδράτε εσείς οι άθεοι αν ο συντροφος σας πάει να σας μιλήσει για θρησκεία και πως συνοεριφερεστε όταν είναι μπροστά σας ιερείς! Μπορεί κανείς να απαντήσει έστω στο 7;
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Απάντησε ήδη ο csar στο 7 . Κάθε άθεος αντιδρά διαφορετικά. Δεν μπορούμε να ξέρουμε πώς θα αντιδράσει ή κοπέλα σου. Μίλα της.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Απάντησε ήδη ο csar στο 7 . Κάθε άθεος αντιδρά διαφορετικά. Δεν μπορούμε να ξέρουμε πώς θα αντιδράσει ή κοπέλα σου. Μίλα της.
Μα μόλις πάω να της μιλήσω μου λέει πως με αγαπά με χαϊδεύει με αγκαλιάζει με φιλάει γενικά τρυφερά τρυφερά αλλάζει θέμα.Ξεχνιεμαι κι εγώ και η συζήτηση δεν γίνεται τελικά!ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΠΕΡΝΑΜΕ ΟΜΟΡΦΕΣ ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΝΕ ΓΙΑ ΘΡΗΣΞΕΙΑ ΣΤΙΓΝΕΣ ΠΟΥ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙ ΕΝΑ ΕΥΤΥΧΙΣΝΕΝΟ ΖΕΥΓΑΡΙ! Υπόψιν ο άδερφος της κοπέλας μου είναι μαχητικός άθεος και στο παρελθον είχα πολλούς διαδικτυακούς καυγάδες μαζί του αλλά η κοπέλα μου του είπε όταν είμαι μπροστά μου να μην ανοίγει θέμα με τη θρησκεία γιατί δε θέλει να τσακωνομαι και ο αδελφός της δε ξέρει ότι εγώ ήμουν αυτός με τον οποίο καυγαδιζε διαδικτυακα ούτε εγώ το ήξερα η κοπέλα μου μου είπε ποιό κωδικό όνομα χρησιμοποιεί! Ο αδελφός της κοπέλας μου σχολίαζε και σχολιάζει συχνά στο blog "η αθεια είναι αρετή" αν το έχετε ακουστα...Το blog το έχει ένας bloger ονόματι "άθεος"...Ο αδερφός της δε ξέρει ότι εγώ είμαι αυτός με τον οποίο καυγαδιζε ξέρει όμως ότι είμαι θρησκος και μιλάμε τυπικά στο τηλέφωνο μια φορά που ήρθε επίσκεψη στο σπίτι μας να δει την αδερφή τιυ(την κοπέλα μου) εγώ είχα κατέβει Αθήνα για να δω ένα φίλο μου.Ούτε ο αδερφός της ούτε η κοπέλα μου είναι βαπτισμένοι άρα συμπαιρανω ότι και οι γονείς της κοπέλας μου είναι άθεοι αν και αυτό δεν το ξέρω με σιγουριά καθώς δε ξέρω πολλά για αυτούς μόνο ότι μου είπε η κοπέλα μου.Τελωσπαντων η κατάσταση είναι πέρα για πέρα μπερδεμένη εγώ θέλω να ξέρω πως αντιδρατε εσείς ως άθεοι!
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Θα συγκατοικήσουμε... όχι, όχι συγκατοικούμε ήδη.
Υποπτεύομαι ότι είναι άθεη επειδή δε σταυροκοπιέται... όχι, όχι, μου το πε ο φίλος μου που του το πε η ίδια.
Περισσότερες αντιφάσεις και από τη Βίβλο πια.

Γι' αυτό θα αφήσω αυτό εδώ
rafael.PNG
rafael.PNG (59.05 KiB) Προβλήθηκε 388 φορές
και θα πω ότι δεν επθυμώ να συνομιλώ με κάποιον που θέλει να με δείρει και να με φυλακίσει επειδή δεν πιστεύω τον φανταστικό του φίλο.

Καλά να περάσετε οι υπόλοιποι.
It is by will alone I set my mind in motion.
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Τεμπελόσκυλο έγραψε:Θα συγκατοικήσουμε... όχι, όχι συγκατοικούμε ήδη.
Υποπτεύομαι ότι είναι άθεη επειδή δε σταυροκοπιέται... όχι, όχι, μου το πε ο φίλος μου που του το πε η ίδια.
Περισσότερες αντιφάσεις και από τη Βίβλο πια.

Γι' αυτό θα αφήσω αυτό εδώ
rafael.PNG
και θα πω ότι δεν επθυμώ να συνομιλώ με κάποιον που θέλει να με δείρει και να με φυλακίσει επειδή δεν πιστεύω τον φανταστικό του φίλο.

Καλά να περάσετε οι υπόλοιποι.
Δε φτάνει που προκαλεσες ρε έξυπνε ζητάς Κάιντα ρέστα! Για δες τι λένε οι άλλοι Αρμένιο σε παρόμοιες περιπτώσεις και θα δεις ποσο ευγενικός ήμουνα! Ευτυχώς τουλάχιστον η κοπέλα μου αν και Αθεη σέβεται κάποια πράγματα!
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

η πίστη στο θεό είναι κάτι εντελώς προσωπικό και κανείς δεν μπορεί να πεί στον άλλον τι να πιστέψει, η αν θα πιστέψει, η σχέση μεταξύ ενός ζευγαριού είναι ακόμη πιο προσωπική και εδώ επίσης κανένας δεν μπορεί να σου πεί τι πρέπει να κάνεις με την κοπελιά, είναι καθαρά δική σου απόφαση. εκείνο που μου κάνει εντύπωση είναι η άποψη πως δεν υπάρχουν σε ένα έθνος άθεοι αυτό είναι αδύνατο γιατί αν συνέβαινε, θα μιλούσαμε για αντίγραφα κι όχι για ανθρώπους.
Απάντηση