ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΕΝΘΕΟ

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Και αυτό από τον αγώνα των Αρμενίων για να παραμείνει ζωντανός ο χριστιανισμό στην Μέση Ανατολή: http://www.tribune.gr/world/news/articl ... -foto.html, http://anccanada.org/armenia-tries-to-h ... lee-syria/, http://www.tovima.gr/world/article/?aid=697509
Στο τελευταίο link που παραθέτω περιγραφεται η ιστορία ενός Αρμένιου που νόμιζε ότι είναι Τούρκος και μόλις ανακάλυψε ότι είναι Αρμένιος έγινε αμέσως Χριστιανος!Γιατί; Γιατί μονο έτσι μπορούσε να ξαναβρει τις Αρμενικές ρίζες του λαι την Αρμενική ταυτότητα του!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rafael Atesyan την 02 Οκτ 2016 15:18, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
stelios8
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 28 Απρ 2009 02:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κρητη

Eντάξει,Ραφαήλ,νομίζω ότι το κούρασες.
Απάντηση τελικά για την ερώτησή σου πήρες;
I can't sleep so I take a breath and hide behind my bravest mask,
I admit I've lost control..
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

stelios8 έγραψε:Eντάξει,Ραφαήλ,νομίζω ότι το κούρασες.
Απάντηση τελικά για την ερώτησή σου πήρες;
Ναι πήρα! Αυτά τα ανεβασα για να δείτε γιατί η χριστιανική θρησκεία είναι το κριτήριο για να είναι κάποιος αποδεκτός από τον Αρμενικό λαό!Κλεινωντας να επισημανω ότι πιο προστυχο άτομο από τον Αναρχο δεν ξαναειδα!
Άβαταρ μέλους
stelios8
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 28 Απρ 2009 02:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κρητη

Σίγουρα θα έχει κι άλλους που δεν εκδηλώνονται όπως επίσης είμαι σίγουρος ότι όλα αυτά τα links που ανεβάζεις δεν τα διαβάζει σχεδόν κάνεις γιατί καθόλου δε μας αφορά αν η Αρμενική εκκλησία είναι πρώτη ή δεύτερη.
I can't sleep so I take a breath and hide behind my bravest mask,
I admit I've lost control..
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

stelios8 έγραψε:Σίγουρα θα έχει κι άλλους που δεν εκδηλώνονται όπως επίσης είμαι σίγουρος ότι όλα αυτά τα links που ανεβάζεις δεν τα διαβάζει σχεδόν κάνεις γιατί καθόλου δε μας αφορά αν η Αρμενική εκκλησία είναι πρώτη ή δεύτερη.
Αυτά τα link ενδιαφέρουν τους Αρμένιους λογικό αυτοί να τα διαβάζουν! Τους Ελληνες δε νομίζω να τους πολυενδιαφερει!Αυτά τα link τα βρίσκω με τη βοήθεια των Αρμενίων φίλων μου!Τους Ελληνες δε νομίζω να τους πολυνοιαζει!Εδώ δε τους νοιάζει η γενοκτονία των Ποντίων θα τους νοιάζει αυτό; Εγώ σου λέω τι ισχύει στην Αρμενική κοινότητα! Και αυτό δεν αλλάζει! Οταν π.χ οι Αρμένιοι πάμε εκκλησία 1-2 φορές την βδομάδα και οι Ελληνς πάνε 1-2 φορές τον χρόνο ε νομίζω κάτι λέει αυτό! Αν δεις τις Ελληνικές εκκλησίες μόνο ηλικιωμένους έχει! Ενώ αν δεις μια Αρμενική εκκλησία θα βρείς κυρίως νεαρό κόσμο και η εκκλησία γεμάτη!Αυτά! :mrgreen:
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Θέλω να πω γιατί αυτοί μόλις συνηδητοποιουν ότι είναι Αρμένιοι και όχι Κούρδοι, Τούρκοι κτλ αμέσως βαφτίζονται ή αρχίζουν να ασκούν τον χριστιανισμό κρυφά (κρυπτοχριστιανοί);Γιατί δεν δέχονται απλώς ότι είναι Αρμένιοι και να συνεχίσουν με την ίδια θρησκεία; Γιατί η Χριστιανική θρησκεία είναι αναπόσπαστο κομμάτι των Αρμενίων! Εχω παταθεσει και βιντεο!Ουφ!Εδώ μπήκα για ένα προσωπικό θέμα και κατέληξαν να αναλυω όλα αυτά! Ας το κλείσουμε εδώ! Τώρα ξέρετε πως είμαστε οι Αρμένιοι!
Άβαταρ μέλους
stelios8
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 28 Απρ 2009 02:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κρητη

Εντάξει, κατάλαβα με τα πολλά κάτι που ήξερα και από πριν, ότι Αρμένιοι και εκκλησία είναι ένα.
Εσύ άκουσες διάφορες γνώμες για την υπόθεσή σου... εύχομαι να ικανοποιήθηκες.
Αλήθεια, στα άλλα φόρουμ τι σου απάντησαν, θα με ενδιέφερε να μάθω από απλή περιέργεια.
I can't sleep so I take a breath and hide behind my bravest mask,
I admit I've lost control..
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Rafael Atesyan έγραψε:...Κλεινωντας να επισημανω ότι πιο προστυχο άτομο από τον Αναρχο δεν ξαναειδα!
Η κατακλείδα όλα τα λεφτά... Περαστικά...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

stelios8 έγραψε:Εντάξει, κατάλαβα με τα πολλά κάτι που ήξερα και από πριν, ότι Αρμένιοι και εκκλησία είναι ένα.
Εσύ άκουσες διάφορες γνώμες για την υπόθεσή σου... εύχομαι να ικανοποιήθηκες.
Αλήθεια, στα άλλα φόρουμ τι σου απάντησαν, θα με ενδιέφερε να μάθω από απλή περιέργεια.
Ελεεινό αντι-αρμενικο άρθρο από τον Αρη Δημοκιδη:http://m.lifo.gr/team/bitsandpieces/55156 με τίτλο "τι δουλειά είχαν όλοι αυτοί στην Βουλή;"

Τωρα τι με συμβουλεψαν:Να μιλήσω με την κοπέλα μου και να κατσουμε να βάλουμε τις γνώμες μας κάτω να την ρωτησω ξεκάθαρα ποιά η γνώμη της για την θρησκεία μου κτλ.Αυτή είναι η ιδέα που θα υιοθετησω έχω ακούσει πάρα πολλές αλλες ιδέες!Ομως στα άλλα φόρουμ είχα ξαναγράψει άλλα θέματα και ήξεραν από Αρμένιους και τι σχέση έχουμε με την θρησκεία ενώ σε αυτό το φόρουμ έγραψα πρώτη φορά και δεν ξέρατε από Αρμένιου και ξέφυγε αρκετές φορές το θέμα!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rafael Atesyan την 02 Οκτ 2016 17:28, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:
Rafael Atesyan έγραψε:...Κλεινωντας να επισημανω ότι πιο προστυχο άτομο από τον Αναρχο δεν ξαναειδα!
Η κατακλείδα όλα τα λεφτά... Περαστικά...
Είσαι αναρχικός;
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Rafael Atesyan έγραψε:Είσαι αναρχικός;
Πολύ μεγάλη κουβέντα...
Προσπαθώ να είμαι.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:
Rafael Atesyan έγραψε:Είσαι αναρχικός;
Πολύ μεγάλη κουβέντα...
Προσπαθώ να είμαι.[/quote
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Armenia ... _in_Turkey
Ετσι εξηγείται η γλώσσα σου...Τι εννοεις προσπάθεια να είσαι;
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Rafael Atesyan έγραψε:Είσαι αναρχικός;
Αναρχος έγραψε:Πολύ μεγάλη κουβέντα...
Προσπαθώ να είμαι.
Ετσι εξηγείται η γλώσσα σου...Τι εννοεις προσπάθεια να είσαι;
Η γλώσσα μου μια χαρά είναι
Εικόνα
Τι εννοώ προσπαθώ; Η αναρχία είναι μία τεράστια σε περιεχόμενο φιλοσοφία ζωής. Ποτέ δεν μπορείς να πεις ότι την κατέχεις ολοκληρωτικά. Πάντα κάτι θα σου ξεφεύγει, στην εργασία, στην συνεργασία, στην παρέα, στην συντροφική σχέση. Προσπαθώ, λοιπόν, να αποβάλω μικροαστικά κατάλοιπα και συμπεριφορές στην καθημερινότητά μου, εφαρμόζοντας τα προτάγματα της αναρχίας...
Μη το ψάχνεις όμως περισσότερο... Είμαι βέβαιος ότι δεν έχεις ιδέα του τι εστί αναρχία... και αυτό που νομίζεις ότι ξέρεις δεν έχει απολύτως καμμία σχέση με την αναρχία. Εάν νομίζεις ότι κάνω λάθος, έλα εδώ να το συζητήσουμε... viewtopic.php?f=54&t=2879
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν δεν εχεις σκοπο να το τσουτσουνισεις το γκομενακι μην το ζαλιζεις αδικα.Δηλωση κοινωνικων φρονηματων κανεις δεν γουσταρει να κανει σε κανεναν,γιατι στο τελος θα ακουσεις τιποτα για την αρμενια και την θρησκεια σου και θα πειραχτεις και θα βριζεις ως αθεους κι οσους δεν εβριζες μεχρι τωρα.

Γιατι διαβλεπω μια κουτσαβακικη συμπεριφορα με λυμενο το ζωναρι καταμεσης προκαλωντας ολον τον κοσμο να σου το πατησει για να στησεις τον καυγα.Γνωστη τακτικη ολων των φανατικων,αν εισαι και πραγματικα αυτος που λες πως εισαι γιατι με τοσα κατεβατα μαλλον θα προκειται για καποια εμμισθη συντακτικη ομαδα.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

επικουρειος έγραψε:Αν δεν εχεις σκοπο να το τσουτσουνισεις το γκομενακι μην το ζαλιζεις αδικα.Δηλωση κοινωνικων φρονηματων κανεις δεν γουσταρει να κανει σε κανεναν,γιατι στο τελος θα ακουσεις τιποτα για την αρμενια και την θρησκεια σου και θα πειραχτεις και θα βριζεις ως αθεους κι οσους δεν εβριζες μεχρι τωρα.

Γιατι διαβλεπω μια κουτσαβακικη συμπεριφορα με λυμενο το ζωναρι καταμεσης προκαλωντας ολον τον κοσμο να σου το πατησει για να στησεις τον καυγα.Γνωστη τακτικη ολων των φανατικων,αν εισαι και πραγματικα αυτος που λες πως εισαι γιατι με τοσα κατεβατα μαλλον θα προκειται για καποια εμμισθη συντακτικη ομαδα.
αυτός που λέει τι κάνει σε μια γυναίκα δεν είναι άνδρας, κι αυτός που λέει τι δεν έκανε σε μια γυναίκα είναι μαλάκας, και στην συγκεκριμένη περίπτωση που σου την πέφτει μια γυναίκα συνεχώς και δεν κάνεις τίποτε, και μάλΙστα το λές και σε άλλους ε τότε μάλλον δεν υπάρχει καν γυναίκα παρά μόνο ΦΑΝΤΑΣΙΑ
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Rafael Atesyan έγραψε:Αν η εκκλησία δεν έχει αντίρρηση για πρωκτικό ίσως το δοκιμασω!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Γειά σου ρε Μητσάρα!!!
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
andy
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 01 Οκτ 2016 16:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλά εσένα Ραφαλάκο σε βλέπω να σου έρχονται μεγάλες απογοητεύσεις! Δεν μπορείς να τους ικανοποιήσεις όλους, και τον πατέρα σου, και τη θρησκεία σου, και τον περίγυρό σου, και την άθεη-άθρησκη κοπέλα σου, και τον εαυτό σου, κάποιος εξ αυτών, αν όχι όλοι τελικά, θα μείνει ανικανοποίητος. Δεν πειράζει όμως, έτσι πάνε αυτά! Κατά πάσα πιθανότητα, η θρησκεία θα την πληρώσει...

[youtube]FQ2yXWi0ppw[/youtube]
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

επικουρειος έγραψε:Αν δεν εχεις σκοπο να το τσουτσουνισεις το γκομενακι μην το ζαλιζεις αδικα.Δηλωση κοινωνικων φρονηματων κανεις δεν γουσταρει να κανει σε κανεναν,γιατι στο τελος θα ακουσεις τιποτα για την αρμενια και την θρησκεια σου και θα πειραχτεις και θα βριζεις ως αθεους κι οσους δεν εβριζες μεχρι τωρα.

Γιατι διαβλεπω μια κουτσαβακικη συμπεριφορα με λυμενο το ζωναρι καταμεσης προκαλωντας ολον τον κοσμο να σου το πατησει για να στησεις τον καυγα.Γνωστη τακτικη ολων των φανατικων,αν εισαι και πραγματικα αυτος που λες πως εισαι γιατι με τοσα κατεβατα μαλλον θα προκειται για καποια εμμισθη συντακτικη ομαδα.
Τα θερμότερα μου συγχαρητήρια για το πλούσιο λεξιλόγιο σου.
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

andy έγραψε:Καλά εσένα Ραφαλάκο σε βλέπω να σου έρχονται μεγάλες απογοητεύσεις! Δεν μπορείς να τους ικανοποιήσεις όλους, και τον πατέρα σου, και τη θρησκεία σου, και τον περίγυρό σου, και την άθεη-άθρησκη κοπέλα σου, και τον εαυτό σου, κάποιος εξ αυτών, αν όχι όλοι τελικά, θα μείνει ανικανοποίητος. Δεν πειράζει όμως, έτσι πάνε αυτά! Κατά πάσα πιθανότητα, η θρησκεία θα την πληρώσει...

[youtube]FQ2yXWi0ppw[/youtube]
Πως φαίνεται ότι δεν έχεις γνωρίσει Αρμένιους.https://translate.google.gr/translate?h ... rev=search
Απάντηση