Διαγραφή θρησκεύματος από το Απολυτήριο Λυκείου

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
TheLightWarrior
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 14 Απρ 2016 15:12
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλησπέρα φίλοι μου,

Έχοντας τελειώσει τις τελευταίες τάξεις του Λυκείου σε ιδιωτικό λύκειο στη Θεσσαλονίκη το απολυτήριό μου δεν είναι το κλασσικό Ελληνικό απολυτήριο αλλά Αμερικάνικο και δεν γράφει από default κάποιο θρήσκευμα (και είμαι πολύ ευγνώμων αν με ρωτήσετε).
Ορισμένοι φίλοι μου ακουγοντας την παραπάνω ιστορία επιθυμούν πλεον να διαγράψουν το θρήσκευμά τους από το απολυτήριο. Ορισμένοι έχουν ήδη αποφοιτήσει απο το λύκειο και ορισμένοι ακόμα είναι στο Λύκειο. Στο Ελληνικό Internet δεν έχω βρει κανενα άρθρο να αναφέρεται στη διαγραφή του θρησκεύματος από το απολυτήριο του Λυκείου. Όπως επίσης δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια διαδικασία διαγραφής επειδή δεν τελείωσα σε δημόσιο Λύκειο. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Είναι δυνατόν να διαγράψει κανείς το θρησκευμα πριν εκδοθεί το απολυτήριο; (Αυτό δεν συνεπάγαιται με τη διαγραφή του θρησκεύματος από το ληξιαρχείο;)
2) Είναι δυνατόν να διαγράψει κανείς το θρησκευμα αφότου εκδοθεί το απολυτήριο;
3) Η αναγραφή του Χ.Ο στο θρήσκευμα δεν είναι ενάντια στο νομικό πλαίσιο που αφορά τη προστασία των προσωπικών δεδομένων;

Στο 2 και 3 εννοείται υποβολή υπεύθυνης δήλωσης.

Το μόνο πράγμα που μπόρεσα να βρω από το forum εδώ:

Κώδικας: Επιλογή όλων

http://www.12830.gr/forum/draseis/diagrafh-thrhskeymatos-apo-to-lhksiarxeio/20/
Στο οποίο βλέπω είναι σκούρα τα πράγματα όσο αφορά τη διαγραφή θρησκεύματος από το απολυτήριο.


Ποιες είναι οι σκέψεις και γνώμες σας όσο αφορά το συγκεκριμένο θέμα;

TheLightWarrior
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Καλησπέρα.

Ρίξε μια ματιά εδώ, κάτω-κάτω.

Συνοπτικά,
1. Διαγράφεις/αλλάζεις το θρήσκευμα από το ληξιαρχείο, παίρνεις καινούργο πιστοποητικό γέννησης χωρίς θρήσκευμα, το πας στο λύκειο και ζητάς να σου το διαγράψουν κι εκεί. Δεν ξέρω τι πιθανότητες επιτυχίας θα έχεις.
2. Δε γνωρίζω.
3. Ναι, δες τις αποφάσεις της ΑΠΔΠΧ και του ΣτΠ στο λινκ που έβαλα παραπάνω.
It is by will alone I set my mind in motion.
TheLightWarrior
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 14 Απρ 2016 15:12
Όνομα Ιστότοπου: -

Τεμπελόσκυλο έγραψε:Καλησπέρα.

Ρίξε μια ματιά εδώ, κάτω-κάτω.

Συνοπτικά,
1. Διαγράφεις/αλλάζεις το θρήσκευμα από το ληξιαρχείο, παίρνεις καινούργο πιστοποητικό γέννησης χωρίς θρήσκευμα, το πας στο λύκειο και ζητάς να σου το διαγράψουν κι εκεί. Δεν ξέρω τι πιθανότητες επιτυχίας θα έχεις.
2. Δε γνωρίζω.
3. Ναι, δες τις αποφάσεις της ΑΠΔΠΧ και του ΣτΠ στο λινκ που έβαλα παραπάνω.

Ουαο μου ξέφυγε από την αναζήτηση μου. Ευχαριστώ πάρα πολύ!

:text-+1:
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν ειμαι ο πλεον ειδικος επι του ζητηματος,οποτε μια ερωτηση ειναι που γενικως χρειαζεται το πιστοποιητικο γεννησης και το αλλο εχει να κανει με την πολυπλοκοτητα του ολου ζητηματος,το ποσο χρονοβορο μπορει να ειναι κι οτι επισης εκτιθεσαι στην κριση,τα κεφια και την ειρωνεια πολλων ανευθυνουπευθυνων και αλλων τυχαιως παρευρισκομενων.Αν εξαιρεσεις το τρεξιμο που θα χρειαστει το ολο ζητουμενο κατα ποσο ειναι πιθανον τελικα να ολοκληρωθει με επιτυχια.

Κι εντελει παλι θα προκειται για μια ακομα ματαιοδοξια ομοιας αλλα αντεστραμμενης με εκεινων που επιθυμουν την αναγραφη του θρησκευματος,διαμαχης δηλαδη περι ονου σκιας.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλημέρα.

Η αναγραφή του θρησκεύματος στο απολυτήριο δεν συνδέεται με την καταγραφή του θρησκεύματος στο ληξιαρχείο.
Είναι δύο διαφορετικά πράγματα.
Για να αποκτήσεις απολυτήριο χωρίς αναφορά σε θρήσκευμα, δεν χρειάζεται να διαγράψεις (=να μεταβάλλεις) το θρήσκευμά σου στο ληξιαρχείο. Μάλιστα δεν έχει καν νόημα. Το μόνο που θα πετύχεις έτσι, είναι ένα απολυτήριο που θα γράφει κάτι άλλο στο πεδί οθρήσκευμα (έστω και "άνευ θρησκεύματος", που είναι επίσης μια πληροφορία για τις θρησκευτικές σου πεποιθήσεις). Εδώ το ζητούμενο είναι να μην γράφει τίποτε, να μην υπάρχει καν πεδίο θρήσκευμα.

Ας δούμε λίγο τι λέει ο νόμος επ' αυτού.

Σύμφωνα με το υπόδειγμα που περιλαμβάνεται στην Υπουργική Απόφαση 233.1/6/Γ2/2058/30-4-86, ΦΕΚ 317Β/9/5/86, με θέμα "Καθορισμός του τύπου των απολυτηρίων τίτλων των Γυμνασίων και Γενικών Λυκείων της Β/βάθμιας Εκπαίδευσης", στα απολυτήρια αναγράφεται πάνω δεξιά υπηκοότητα, θρήσκευμα και έτος γεννήσεως.

Σύμφωνα όμως με την απόφαση 77Α/2002 της Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού χαρακτήρα, η αναγραφή του θρησκεύματος στο απολυτήριο παραβιάζει τον νόμο 2472/97 περί προστασίας δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα. Η Αρχή συγκεκριμένα "Απευθύνει σύσταση, προειδοποιεί και καλεί τον υπεύθυνο επεξεργασίας του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, μέσα σε εύλογο χρόνο - και πάντως όχι περισσότερο απ' όσο είναι αναγκαίος για την τροποποίηση των σχετικών ρυθμίσεων και την προσαρμογή των σχετικών πρακτικών - να συμμορφωθεί προς το περιεχόμενο της παρούσας απόφασης και, ειδικότερα:
1. Να μεριμνήσει για την άμεση τροποποίηση των σχετικών ρυθμίσεων και να λάβει και κάθε άλλο αναγκαίο μέτρο προκειμένου να μην αναγράφεται, ούτε να επιτρέπεται η αναγραφή του θρησκεύματος στους απολυτήριους τίτλους σπουδών δημοτικής και μέσης εκπαίδευσης. "


Δυστυχώς, το Υπουργείο όχι μόνο δεν συμμορφώθηκε με την σύσταση της ΑΠΔΠΧ, αλλά οκτώ ολόκληρα χρόνια αργότερα έστειλε την εγκύκλιο 73735/Γ2/23-6-2010 στην οποία λέει ότι στα απολυτήρια αναγράφεται το θρήσκευμα.

Αν λοιπόν θέλεις απολυτήριο χωρίς αναφορά σε θρήσκευμα, ενεργείς ως εξής:

1. Πας στο Λύκειο όπου αποφοίτησες και υποβάλλεις μια αίτηση για την οποία ζητάς να σου δώσουν αριθμό πρωτοκόλλου. Στην αίτηση λες κάτι σαν "Είμαι απόφοιτος του Τάδε Λυκείου της Τάδε χρονιάς. Στο απολυτήριό μου αναγράφεται το θρήσκευμα. Επειδή σύμφωνα με την απόφαση 77Α/2002 της Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού χαρακτήρα, η αναγραφή του θρησκεύματος στο απολυτήριο παραβιάζει τον νόμο 2472/97 περί προστασίας δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα, παρακαλώ να μου χορηγήσετε νέο απολυτήριο στο οποίο δεν θα αναγράφεται το θρήσκευμα."
2. Εάν δεν σου το χορηγήσουν, θα πρέπει ωστόσο να σου απαντήσουν γραπτώς εξηγώντας ή έστω αναφέροντας την άρνησή τους. Παίρνεις την γραπτή αυτή απάντηση και απευθύνεις εκ νέου την ίδια αίτηση στο Υπουργείο Παιδείας, στην Γενική Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας.
3. Εάν δεν ικανοποιήσουν το αίτημά σου ούτε αυτοί, θα σου απαντήσουν βέβαια κι αυτοί γραπτά. Κάνεις καταγγελία στην ΑΠΔΠΧ, με όλα τα συνημμένα έγγραφα (το απολυτήριο και τις δύο αρνήσεις). Καταγγελία κάνεις επίσης αν καθυστερήσουν πολύ να σου απαντήσουν.

Προσωπικά, έχω το ίδιο θέμα με το απολυτήριο δημοτικού της κόρης μου, που είναι και πρόσφατο. Αντί όμως να πάω στο σχολείο να ζητήσω νέο απολυτήριο, θα προτιμήσω να πάω κατευθείαν για καταγγελία στην ΑΠΔΠΧ. Αυτό θα το κάνω μπας και ξεκουνηθεί η ΑΠΔΠΧ και επιβάλλει τίποτε κυρώσεις στο Υπουργείο και το αναγκάσει να στείλει εγκύκλιο στις σχολικές μονάδες ώστε να βγαίνουν πλέον όλα τα απολυτήρια χωρίς θρήσκευμα.

Εάν το απολυτήριό σου έχει εκδοθεί μετά το 2002, μπορείς κι εσύ να κάνεις κατευθείαν καταγγελία στην ΑΠΔΠΧ. Διαφορετικά πρέπει να ακολουθήσεις τη διαδικασία των 3 βημάτων που περιέγραψα πιο πάνω.

Όσοι είναι μέλη ή υποστηρικτές της ΕνΑ κι έχουν πρόσβαση στις ανοικτές ομάδες εργασίας, μπορούν να δουν αυτά και άλλα πολλά στο θέμα "θρήσκευμα στο απολυτήριο" που συζητιέται στην ομάδα για Κατάργηση Καταγραφής Θρησκεύματος.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Για να αποκτήσεις απολυτήριο χωρίς αναφορά σε θρήσκευμα, δεν χρειάζεται να διαγράψεις (=να μεταβάλλεις) το θρήσκευμά σου στο ληξιαρχείο. Μάλιστα δεν έχει καν νόημα. Το μόνο που θα πετύχεις έτσι, είναι ένα απολυτήριο που θα γράφει κάτι άλλο στο πεδίο θρήσκευμα (έστω και "άνευ θρησκεύματος", που είναι επίσης μια πληροφορία για τις θρησκευτικές σου πεποιθήσεις).
Διορθώνω και υπερθεματίζω: με τη διαγραφή του θρησκεύματος στο ληξιαρχείο, δεν πετυχαίνεις ούτε καν να αλλάξει το θρήσκευμα που αναγράφεται στο απολυτήριο, διότι η διαγραφή θα γίνει τώρα, ενώ το θρήσκευμα που αναγράφεται στο απολυτήριο είναι εκείνο που είχες τότε.

Το απολυτήριο είναι ένα έγγραφο το οποίο αντανακλά την πραγματικότητα της χρονικής στιγμής κατά την οποία εκδόθηκε. Αν τότε ήσουν ΧΟ - κι εφόσον το απολυτήριο αναγράφει θρήσκευμα - όλα του τα μελλοντικά αντίγραφα θα γράφουν ΧΟ. Ακόμη κι αν άλλαξες θρήσκευμα αργότερα, το γεγονός ότι τότε ήσουν ΧΟ παραμένει.

Αυτό όμως δεν έχει σημασία. Το ζητούμενο, όπως είπα και πριν, είναι να μην υπάρχει καν πεδίο "θρήσκευμα". Να μην γράφει δηλαδή πουθενά τη λέξη "θρήσκευμα" πάνω στο απολυτήριο, ούτε καν με κενό δίπλα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση