Φανερός Δείπνος 2016

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτή τη δημοσίευση ήθελα να την δημοσιεύσω στο ήδη υπάρχων νήμα Φανερός Δείπνος 2016 αλλά δεν έχω δικαίωμα δημοσίευσης και επομένως την δημοσιεύω εδώ.

Έχω έρθει σε αντίθεση με σχεδόν όλους σας επειδή η δική μου τακτική σε ότι αφορά την αντιμετώπιση του χριστιανισμού και της θρησκείας γενικότερα είναι ο σαρκασμός, ο χλευασμός, η ειρωνεία, η κοροϊδία και η πρόκληση.

Ο Φανερός Δείπνος 2016 δεν είναι τίποτα λιγότερο από μια πρόκληση με μεγάλη δόση χλευασμού και φυσικά με βρίσκει πλήρως σύμφωνο.

Τι είναι αυτό όμως το οποίο σας δίνει το δικαίωμα να προκαλείτε και να χλευάζετε τις παραδόσεις και την κοσμοθεωρία άλλων ανθρώπων;

Σε πολλούς από εμάς, όπως διαπίστωσα με το θέμα του συμφώνου συμβίωσης, γυρνάνε τα άντερα στην σκέψη του ομοφυλοφιλικού σεξ.
Για ποιον λόγο όμως υποστηρίξαμε, στην πλειοψηφία μας, το δικαίωμα των ομοφυλοφίλων στην διαφορετικότητα και «παλέψαμε» υπέρ των δικαιωμάτων τους σεβόμενοι την δική τους «κοσμοθεωρία»;
Γιατί να μην πάμε σε ένα «gay parade» και να τους προκαλέσουμε όπως συνειδητά προκαλούμε τώρα τους χριστιανούς στο δικό τους «epitafios parade» με τον Φανερό Δείπνο;

Η απάντηση είναι πολύ απλή.
Και είναι τόσο απλή που θα πρέπει «υποχρεωτικά» πλέον ο σαρκασμός, η ειρωνεία, η πρόκληση ακόμα και η επιθετικότητα να είναι μονόδρομος στην αντιμετώπιση των χριστιανών.

Διότι οι ομοφυλόφιλοι δεν κάνουν καμπάνια ώστε να μας υποχρεώσουν ενάντια στην θέληση μας να γίνουμε κι εμείς ομοφυλόφιλοι.
Διότι ακόμα και εάν είχανε την πλειοψηφία στην Βουλή δεν θα ψήφιζαν νόμους για να προάγουν την ομοφυλοφιλία μέσα στα σχολεία και σε μικρά παιδάκια.
Διότι δεν θα είχαν την απαίτηση η κοσμοθεωρία τους να γίνει παγκόσμιος νόμος και όποιος δεν συμφωνεί να καίγεται ζωντανός όπως παλιότερα ή να περιθωριοποιείται και να στιγματίζεται όπως σήμερα.
Διότι δεν έχουν και ούτε θα έχουν την απαίτηση το δημόσιο να τους χρηματοδοτήσει τα «σκοτεινά τους δωμάτια».
Διότι…
Διότι…

Για όλους αυτούς τους λόγους οι ομοφυλόφιλοι απολαμβάνουν τον σεβασμό μας και την υποστήριξη μας στην διαφορετικότητα τους, έστω και εάν σε εμάς «γυρίζουν τα άντερα» με την κοσμοθεωρία τους.
Και εάν γίνουν ποτέ πλειοψηφία στην Βουλή και αρχίζουν και ψηφίζουν νόμους για να προάγουν και να επιβάλουν την ομοφυλοφιλία τους, όπως οι χριστιανοί χρησιμοποιούν τους θεσμούς για να προάγουν και να επιβάλουν την κοσμοθεωρία τους, τότε θα πάμε και εμείς σε ένα «gay parade» και θα αρχίσουμε να τους γιουχάρουμε αποκαλώντας τους πουσταράδες, λούγκρες και κραγμένες αδελφάρες.
Διότι αυτοί, προσπαθώντας με το ζόρι να μας επιβάλλουν την κοσμοθεωρία τους αρνούμενοι το δικό μας δικαίωμα στην ελεύθερη επιλογή, θα μας έχουν στην ουσία δώσει το δικαίωμα να κρίνουμε δημόσια την κοσμοθεωρία τους με προκλητικό, χλευαστικό και πιθανώς επιθετικό τρόπο.

Όποιος άνθρωπος σέβεται τον εαυτό του και πιστεύει ότι η ελευθερία στην επιλογή είναι δικαίωμα όλων χωρίς εξαιρέσεις και ότι σε καμιά περίπτωση η κοσμοθεωρία και οι φιλοσοφικές απόψεις του ενός είναι υποχρέωση του άλλου τότε θα πρέπει να βροντοφωνάξει μαζί μου: «Γαμώ την παναγία σας, τον χριστό σας, τον θεό σας και το άγιο σας το πνεύμα καριόλια χριστιανοί.»

Και όταν θα γίνει η κοσμοθεωρία σου χριστιανέ δική σου υπόθεση, όπως είναι του ομοφυλόφιλου δική του υπόθεση, τότε θα έρθω εγώ να σε προστατέψω από τον κάθε καριόλη που αυθαίρετα θα σου επιτίθεται και θα σου προσβάλλει τα πιστεύω σου, διότι έχεις χριστιανέ το αναφαίρετο δικαίωμα να πιστεύεις ότι θέλεις και όπου θέλεις, όσο περίεργο και απίθανο να είναι αυτό που πιστεύεις και όσο και εάν εμείς δεν συμφωνούμε.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα συμφωνούσα απόλυτα αν το παραπάνω το έγραφες για να εξηγήσεις τα συναισθήματά μας απέναντι στο χριστιανισμό που προσπαθεί να μας επιβληθεί. Όλοι μας έχουμε πει από μέσα μας σε διάφορες περιστάσεις "γαμώ την παναγία σου κωλοχριστιανέ" κλπ.
Με αυτό που διαφωνώ κάθετα είναι η πεποίθησή σου ότι εξυπηρετεί τους σκοπούς μας το να εξωτερικέυουμε με προκλητικό τρόπο την αγανάκτησή μας απέναντι σε μια θρησκεία με την οποία ταυτίζεται η μεγάλη πλειοψηφία, το μεγαλύτερο μέρος της οποίας όμως βλέπει ήδη ως δίκαιο τον διαχωρισμό κράτους-εκκλησίας (σύμφωνα με τις δημοσκοπήσεις). Μια προκλητική συμπεριφορά από μέρους μας θα τους έβαζε συναισθηματικά σε θέση άμυνας και θα μας έβλεπαν (αδίκως) σαν εχθρούς της δικής τους θρησκευτική ελευθερίας. Το αποτέλεσμα θα ήταν το να αντιμετωπίσουν το ζήτημα περίπου έτσι: "ή αυτοί, ή εμείς".
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτό που λες δεν είναι λιγότερο ή περισσότερο σωστό από αυτό που λέω εγώ καθώς έχουν κοινό παρονομαστή το γεγονός ότι δεν μπορούν να κριθούν σωστό ή λάθος εκ των προτέρων.

Ούτε εγώ ξέρω με βεβαιότητα ότι θα αποδειχτεί σωστό ούτε εσύ ότι θα αποδειχτεί λάθος.
Μπορούν όμως να «ζυγιαστούν» ως στρατηγική.

Ο Φανερός Δείπνος είναι μια δράση πρόκληση παρόμοια με αυτές που εγώ υιοθετώ.
Σίγουρα για να γίνεται αυτή η δράση έχει κριθεί από την γραμματεία ως ωφέλιμη για την Ένωση.
Στο facebook όμως είδα «κράξιμο» ακόμα και από άθεους για την «πρόκληση» να φάμε κοντοσούβλι την Big Παρασκευή.
Τι σημαίνει δηλαδή αυτό;
Ότι η οποιοδήποτε δράση της Ένωσης θα πρέπει να συμφωνείται και να αρέσει 100% από όλους;

Όχι βέβαια…

Και εκεί μπαίνει η στρατηγική.
Από το άγιο φως και τον φανερό δείπνο σας ξέρει πιο πολύς κόσμος από όσο όλες οι άλλες δράσεις μαζί, με εξαίρεση το πεντάλεπτο στον αντ1.

Δηλαδή τέτοιες δράσεις κάνουν ντόρο και είναι φυσιολογικό να δημιουργούν πολλούς φίλους αλλά και πολλούς εχθρούς.

Για ποιον όμως λόγο θες να έχεις ως φίλο αυτόν που δεν καταλαβαίνει ότι η κοσμοθεωρία του δεν θα παγκόσμιος νόμος και δεν μπορεί να στην επιβάλλει;
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Θα ήθελα και εγώ να έρθω γιατί θέλω να υποστηρίξω τη προσπάθεια μετά απο τόσο πόλεμο που της έχει γίνει αλλά δε ξέρω κανέναν σας απο κοντά :)
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Κάποτε κάποια στιγμή κάθε ένας από εμάς δεν ήξερε τους άλλους από κοντά. :) έλα και θα διορθωθεί μόνο του!
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

μολυς αρχισα να λεω για την συναντηση σας χτες ακυροθηκε με φενεται πως θα αρχισω να πιστευω πως ειμαι γκαντεμης :dance: :dance: :D :D

πριν 2 χρονια ειχα γραψει πως θεωρω γελοιο απο πλευρα ενος αθεου[οχι η ενωση σας γενικα ο αθεος] να κανει συναντηση για φαι μεγαλη παρασκευη μονο και μονο για να προκαλεσει την πλειοψηφια
και ειχα φαει απιστευτο κραξιμο-τρολαρισμα στο τουιτερ απο καμια 20αρια αθεους-αναρχοαπλυτους και απο τοτε δεν εκανα ξανα καμια δηλωση
οπως ειναι τα πολιτικα ετσι ειναι και θρησκευτικα αν πεις κατι διαφωρετικο σε κραζουνε οι της αλλης μεριας

για το θεμα πολυ καλα κανετε και τρωτε γυρους κοκορετσια και αλλα τετοια και μεγαλη παρασκευη και οποια αλλη μερα νηστειας θελετε αφου δεν τα πιστευεται
αρκετοι θρησκευομενοι επισης δεν νηστευουνε

το ολο κακο με εσας ειναι αλλο
ΓΙΑΤΙ ΣΟΝΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΥΤΗ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΟΥΝΕ ΟΛΟΙ? Ο ΣΚΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΠΟΥ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΝΘΙΜΗ?

ο γκεμπελς ειπε πως ακομα και η χειροτεροι μπορουν να κυβερνισουν σωστα αν εχουνε την καταλληλη προπαγανδα εσεις αυτην την ιδεα εχετε?

οποιος θελει απανταει
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Yianis το να γίνουμε περισσότερο γνωστοί σε άθεους, αγνωστικιστές και "αναποφάσιστους" είναι μόνο ένα από τα ζητούμενά μας και αν θες τη γνώμη μου δεν πρέπει να είναι το βασικό. Μπορούμε άλλωστε όλοι μας να φανταστούμε τρόπους που θα μας έκαναν γνωστούς και ταυτόχρονα μισητούς στο πανελλήνιο μέσα σε μία μέρα. btw δεν θεωρώ ότι ο φανερός δείπνος είναι κάτι το ιδιαίτερα προκλητικό για τον μέσο Χ.Ο.

Ποιός σου είπε ότι θέλω να κάνω φίλο μου αυτόν που θέλει να μου επιβάλλει τη κοσμοθεωρία του; Αυτό που θέλω είναι να τον κάνω να καταλάβει ότι δεν έχει να κερδίσει τίποτα με αυτήν του την προσπάθεια.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Τότε ίσως να πρέπει να ορίσουμε τι εννοεί ο καθένας προκλητικό καθώς για μένα ο φανερός δείπνος είναι ένα άκρως προκλητικό event.

Εγώ πάντως για δράσεις τέτοιου βεληνεκούς μιλώ και όχι να πάμε να γκρεμίσουμε τις εκκλησίες τους.
Δράσεις που θα αναδείκνυαν τον παραλογισμό στην προσπάθεια επιβολής της οποιασδήποτε φιλοσοφίας ή κοσμοθεωρίας με το ζόρι σε άλλους ανθρώπους.
Δεν θα ψήφιζα ποτέ δράσεις που περιέχουν βία ή υπόνοια βίας καθώς έτσι γίνεσαι κι εσύ χριστιανός που διδάσκει αγαπάτε αλλήλους με το σπαθί στο χέρι…

Η σύγκριση της ομοφυλοφιλίας με τον χριστιανισμό, όπως το ανέπτυξα στην δημοσίευση μου, είναι κατ’ εμέ ένα προκλητικό κείμενο το οποίο εγώ προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα, με ένα μικρό ρετουσάρισμα ως προς τα ελληνικά του, να το αναρτήσω στην index σελίδα του site ή/και στην facebook σελίδα της Ένωσης.

Δηλαδή για ποιον λόγο ο οποιοσδήποτε άνθρωπος είτε χριστιανός είτε μουσουλμάνος θα πρέπει σώνει και καλά να επιβάλλει την κοσμοθεωρία του σε άλλους άνθρωποι με το ζόρι;
Ποιος άνθρωπος που πράττει με αυτόν τον τρόπο ή συνηγορεί υπέρ παρόμοιων πρακτικών είναι άξιος σεβασμού;

Ο καθένας έχει την ελευθερία και το δικαίωμα να πιστεύει όπου θέλει εάν δεν ενοχλεί άλλους.
Το ότι με ενοχλούν είναι ο λόγος που εγώ ενεργά «μάχομαι» εναντίον του χριστιανισμού.
Εάν η θρησκεία ήταν προσωπική υπόθεση δεν θα με ενδιέφερε καθόλου εάν οι γονείς βαπτίζουν τα παιδιά τους ή τα αλείφουν με γάλα γλάρου και τα πασπαλίζουν με ασημόσκονη στο όνομα της αγίας πούτσας.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Πάντως το υπερβολικά προκλητικό δεν είναι ανάγκη να είναι βίαιο. Πχ αν κάναμε μια δημόσια εκδήλωση και είχαμε πανό με συνθήματα του τύπου "πρέπει να σαι χαζός για να δηλώνεις χριστιανός" θα είμασταν τέρμα προκλητικοί και κατά συνέπεια αυτοκαταστροφικοί.
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

αυτο που η αθεϊα εχει ενταχθει σε ενα πλαισιο σεβασμου μειονοτητων οπως οι αδελφες και οι λεσβιες με ξεπερνα.
οσο για τις αδελφες που πηδιουνται, δυστυχως γι αυτους ο αντρικος πρωκτος ειναι υπερευαισθητος (πολυ περισσοτερο απο της γυναικας) με ενα ματσο νευρικες αποληξεις. Το οτι ο αλλος με το να τον παιρνει απο πισω καταστρεφει τον οργανισμο του, δικαιωμα του, αλλα ξανα, το πως εχει κολλησει η αλλαξοκωλια με την αθεϊα, ιζ βεγιοντ μι :D

οσο για τους δειπνους... νομιζω οτι λιγο πολυ θα συμφωνησουμε οτι αν πειραξει καποιους θα ειναι τους χριστιανοταλιμπαν τυπου ελενης λουκα. οι υπολοιποι μετα τον επιταφια θα ξαμολυθουν στα τσιπουραδικα και θα σαβουριασουν μυδοπιλαφα και σαγανακια.
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Τώρα σοβαρά δεν καταλαβαίνεις τον παραλληλισμό ή κάνεις πλάκα?

Vesid εάν κάνατε μια δημόσια εκδήλωση και είχατε πανό με συνθήματα του τύπου "πρέπει να σαι χαζός για να δηλώνεις χριστιανός" τότε ο χαζός δεν θα ήταν ο χριστιανός αλλά αυτός που θα κράταγε το πανό.

Πάντως ο ντόρος που έχει προκύψει από τον φανερό δείπνο είναι προς όφελος της Ένωσης γιατί, όπως ήδη έχει γίνει, μπορείς να βάλεις μια ανακοίνωση η οποία θα διευκρινίζει ορισμένα πράγματα.

Μεταφέρω από το luben.tv με τα έντονα γράμματα να είναι δικά μου:
Για όσους είδαν την εικόνα εξώφυλλου του event και βιάστηκαν να φωνάξουν «είμαι βήγκαν», η Ένωση Άθεων Ελλάδος διευκρινίζει ότι είναι ευπρόσδεκτοί και οι κρεατοφάγοι και οι χορτοφάγοι στον Φανερό Δείπνο, αρκεί να μην αποφασίζει η εκκλησία τι θα φας και τι όχι. και πότε θα προσέθετα

Εάν θα μπορούσες να κάνεις κάτι «τραβηγμένο» το οποίο θα έφερνε μερικά εκατομμύρια στην ιστοσελίδα σου, θα το έκανες;
Δηλαδή τι τραβηγμένο υπάρχει στο να υποστηρίζεις ότι κανείς δεν έχει το δικαίωμα να επιβάλλει σε άλλους την κοσμοθεωρία του με το ζόρι;
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

κολλησατε παλυ στις λεπτομεριες και δεν κρατησατε την ουσια
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

αυτο που με ξεπερνα επισης ειναι οτι οι αθεοι πρεπει να εχουν καποιου ειδους ενωση. γουετ δε φακ κανονικα :)
στην αμερικη που ειναι μανουλες σε τετοιες λαλακιες ειχαν κανει και αθεϊστικες λειτουργιες με κυρηγμα κυριακη πρωϊ.
αφου εφαγαν τρελλο κραξιμο τις σταματησαν.
προσωπικα σαν αθεος το τελευταιο πραγμα που νοιωθω οτι εχω αναγκη ειναι να ανηκω σε μια ομαδα ανθρωπων με τα ιδια "πιστευω" (παν ιντεντετ)
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Αρίστο να σε ρωτήσω κάτι; Εγώ συμφωνώ ότι ο φανερός δείπνος είναι κάτι που εμένα δεν με καλύπτει. Αν θες κιόλας προκαλεί αλλά δε με νοιάζει αυτό. Τόσα χρόνια όμως που με πηγαίνανε με το σχολείο με το ζόρι στην εκκλησία, που έπρεπε να κάτσω να ακούω τις προσευχές στο σχολείο, που έφαγα στη μάπα 12 χρόνια θρησκευτικά νοιάστηκες αν με προκαλούν εμένα και τους άλλους σαν εμένα; Διαμαρτυρήθηκες; Σε ενόχλησε; Είπες στους χριστιανούς "ρε παιδιά γιατί να προκαλούμε όσους δεν πιστεύουν";
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Itko
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 19 Οκτ 2012 01:00
Όνομα Ιστότοπου: -www.denexw.com

Και οι φασίστες δυσανασχετούν βλέπω...

Εικόνα

και το πλήρες link : http://www.xryshaygh.com/enimerosi/view ... -parti-kre
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

nik_korosis έγραψε:αυτο που με ξεπερνα επισης ειναι οτι οι αθεοι πρεπει να εχουν καποιου ειδους ενωση. γουετ δε φακ κανονικα :)
προσωπικα σαν αθεος το τελευταιο πραγμα που νοιωθω οτι εχω αναγκη ειναι να ανηκω σε μια ομαδα ανθρωπων με τα ιδια "πιστευω" (παν ιντεντετ)
Εάν κάτι σε ξεπερνά το πρώτο που πρέπει να τσεκάρεις είναι η ταχύτητα με την οποία πηγαίνεις.
Με λίγα λόγια κάλλιστα θα μπορούσε ένας από τους λόγους να ήταν ότι το μυαλό σου έχει μείνει πίσω και είναι επομένως ξεπερασμένο.
Και πιθανώς να είναι σωστή αυτή η εκδοχή καθώς εάν το μυαλό σου δεν είχε μείνει πίσω θα είχες καταλάβει ότι στην ζωή αυτή είναι δυνατόν, απίστευτο αλλά είναι όντως δυνατόν, να γίνονται πράγματα που εσύ δεν καταλαβαίνεις ή με τα οποία εσύ δεν συμφωνείς.

Παραδείγματος χάριν οι χριστιανοί δεν καταλαβαίνουν ότι εμείς είμαστε άθεοι και παλιά μας έκαιγαν ζωντανούς.
Επίσης παραδείγματος χάριν το γεγονός ότι εσύ δεν καταλαβαίνεις τις εξισώσεις του Maxwell δεν σημαίνει ότι εμείς οι υπόλοιποι θα πρέπει να σβήσουμε τα φώτα και να γυρίσουμε πίσω στον μεσαίωνα.

γουετ δε φακ κανονικότατα!!!

Γιατρέ εξομολογήσεις δεν σε έστελναν να κάνεις; Κατηχητικό κτλ;
Ήσουν απλά τυχερός ή ήσουν μαθητής ιδιωτικών σχολείων βορείων προαστίων; :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Itko έγραψε:Και οι φασίστες δυσανασχετούν βλέπω...

Εικόνα

και το πλήρες link : http://www.xryshaygh.com/enimerosi/view ... -parti-kre
Διαχωρισμός φασισμού-εκκλησίας δεν υπήρξε ποτέ. Είναι τυχαίο που τα περισσότερα εκκλησιαστικά σαιτ είναι και νεοναζιστικά;
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Με κάποιο τρόπο πρέπει να απαντήσουμε στους φασίστες ότι ούτε φοβόμαστε ούτε υποστηρίζουμε τους μουσουλμάνους και ότι αυτό αποδεικνύεται από το αίτημά μας για την κατάργηση της σαρίας των μουσουλμάνων της Θράκης.
Αυτό είναι πολύ σημαντικό γιατί έχει περάσει σε πολύ κόσμο η άποψη ότι "στρεφόμαστε μονό εναντίον του χριστιανισμού" είτε επειδή είμαστε "κρυφοανθέλληνες" και "κρυφοαντίχριστοι" είτε επειδή φοβόμαστε τους οπαδούς των άλλων θρησκειών.
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

vesid έγραψε:Με κάποιο τρόπο πρέπει να απαντήσουμε στους φασίστες ότι ούτε φοβόμαστε ούτε υποστηρίζουμε τους μουσουλμάνους και ότι αυτό αποδεικνύεται από το αίτημά μας για την κατάργηση της σαρίας των μουσουλμάνων της Θράκης.
Αυτό είναι πολύ σημαντικό γιατί έχει περάσει σε πολύ κόσμο η άποψη ότι "στρεφόμαστε μονό εναντίον του χριστιανισμού" είτε επειδή είμαστε "κρυφοανθέλληνες" και "κρυφοαντίχριστοι" είτε επειδή φοβόμαστε τους οπαδούς των άλλων θρησκειών.
Προσωπικα δε νομιζω οτι χρειαζεται...

1. Αυτοι που λειτουργουν λογικα το καταλαβαινουν αυτο. Ξερουν τι σημαινει αθεος.
2. Αυτοι που δε θελουν να το καταλαβουν δε το καταλαβαινουν

Αδικος κοπος δηλαδη.
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Επιμένω αφού:
1. Αυτοί που λειτουργούν λογικά είναι λίγοι
2. Αυτοί που θέλουν να καταλάβουν είναι πολύ περισσότεροι
Απάντηση