Δημόσιος διάλογος αθέων με πιστεύοντες.

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ

Ελπίζω να τελειώσαμε με τα εκτός θέματος και τις προσωπικές επιθέσεις, και να πάμε παρακάτω.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ο κλασσικος της παρεας χαλασε αλλο ενα τοπικ η ερωτιση ητανε για καποιον δημοσιο διαλογο νομιζω ισως

αγαπητη μελανη μπραβο που σε υποστηριζουν στους δικους σου αγωνες τα δικα σου ατομα αλλα αν ηταν αντιθετοι με ολα αυτα θα μπορουσες να τα σχολιασεις μαζι τους οπως τα λες με τους αθεους φιλους σου?
η ερωτιση δεν ειναι σε εσενα μονο αλλα και σε ολους απλα ανεφερα εσενα γιατι πολυ σοφα ησουν η μονη που απαντησε στην ερωτιση μου
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Αρίστο…
Θα σου απαντήσω γιατί δεν θέλω να νομίσεις πράγματα που δεν ισχύουν.
Εγώ, αλλά και όλοι οι άλλοι άθεοι τουλάχιστον σε αυτό το forum, δεν θέλουν να εξαφανίσουν τους χριστιανούς από το πρόσωπο της γης. Αυτό που θέλουν είναι η πίστη τους, είτε είναι χριστιανοί είτε οτιδήποτε άλλο, να μην έχει δημόσιο και ιδιαίτερα υποχρεωτικό προς όλους χαρακτήρα.

Η ερώτηση σου στην ουσία είναι εναντίον της εκκλησίας και του χριστιανισμού καθώς το ύφος της «τολμάει κανείς…» παραπέμπει σε διωγμούς και κοινωνικούς αποκλεισμούς καθώς είναι εύλογο το ερώτημα για ποιον λόγο να μην τολμάει κάποιος εάν δεν έχει συνέπειες;
Αλλά βέβαια οι συνέπειες στους άθεους πηγάζουν μέσα από τις γραφές και ως εκ τούτου δεν μου κάνει και ιδιαίτερη εντύπωση ότι το θεωρείς φυσικό να υπάρχουν συνέπειες και επομένως να θέτεις την ερώτηση σε αυτό το ύφος.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Κούρος έγραψε:Αν και νομιζω οτι ειναι πολυ δυσκολο να γινει ενα ντιμπεϊτ μεταξυ ελληνων γενικως (ή μαλλον μπορει να γινει μονο μεσα απο ενα αυστηρο πλαισιο τροπου και χρονου), εντουτοις διαπιστωνω με εκπληξη οτι μπορει ανετα να γινει ενα ντιμπεϊτ για το κατα ποσο δικαιουται ενας χριστιανος να βαλει την υπογραφη της αρεσκειας του σε ενα δημοσιο ανοιχτο φορουμ αθεων!
Καθώς κανείς δεν απαγόρευσε σε κανέναν να έχει ότι υπογραφή θέλει μήπως το θέμα είναι αν έχει ένας άθεος το δικαίωμα να σχολιάζει και να κρίνει την υπογραφή ενός χριστιανού χωρίς αυτός (ή κάποιος άλλος...) να αρχίζει να σκούζει "ααααα με κρίνετε άρα (;) μου απαγορεύετε (επίσης ; ) να κάνω ότι θέλω";
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Demitrios έγραψε:Σίγουρα κάτι άλλο θα ήθελες να πεις αλλά μάλλον δεν το κατάλαβα.
Θέλω να πω,για ποιό λόγο τα φιλοσοφικά συμπεράσματα του Heisenberg έχουν κάποιο ιδιαίτερο κύρος; Ο Heisenberg θεωρείται ειδικός στην εξαγωγή θεολογικού χαρακτήρα συμπερασμάτων από τις φυσικές επιστήμες; Γενικά υπάρχει τέτοιου είδους ειδικός; Για ποιό λόγο η άποψη του Heisenberg για το τι κρύβεται στον πάτο του ποτηριού της επιστήμης (που όπως πολύ σωστά επισημάνθηκε ούτε ο ίδιος το έφτασε εκεί) είναι πιο έγκυρη από την άποψη του οποιουδήποτε;
Οταν το διάβασμα έγινε μελέτη έγινα ένθεος και όταν η μελέτη έγινε έρευνα έγινα Χριστιανός Ορθόδοξος.
Αφού βλέπεις ότι το διάβασμα σε χαλάει τι το συνεχίζεις;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:
Demitrios έγραψε:Οταν το διάβασμα έγινε μελέτη έγινα ένθεος και όταν η μελέτη έγινε έρευνα έγινα Χριστιανός Ορθόδοξος.
Αφού βλέπεις ότι το διάβασμα σε χαλάει τι το συνεχίζεις;
:lol: :lol: :lol:
Ο μίστερ Λοκ ξανακτύπησε...
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

aristotelis_1 έγραψε:αγαπητη μελανη μπραβο που σε υποστηριζουν στους δικους σου αγωνες τα δικα σου ατομα αλλα αν ηταν αντιθετοι με ολα αυτα θα μπορουσες να τα σχολιασεις μαζι τους οπως τα λες με τους αθεους φιλους σου?
Αν ήταν αντίθετοι, υποθέτω ότι θα τα έκανα και πάλι αλλά θα απέφευγα τις συζητήσεις μαζί τους για να μην χαλαστούμε. Αν άνοιγαν εκείνοι συζήτηση, θα τους έλεγα ότι είναι κάτι πολύ σημαντικό για εμένα και θα συνεχίσω να το κάνω, αλλά ότι επειδή ξέρω ότι έχουμε διαφορετικές απόψεις και ότι οι δικές τους απόψεις είναι επίσης πολύ σημαντικές για εκείνους, προτιμώ να μην το συζητήσουμε (αυτό ακριβώς είπα σε μια θρήσκα φίλη μου σε αντίστοιχη περίπτωση).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ

Yianis, άλλο ένα σχόλιό σου διαγράφτηκε. Δεν έχει μόνο η μαλακία όρια, αλλά και η υπομονή.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:
ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ

Yianis, άλλο ένα σχόλιό σου διαγράφτηκε. Δεν έχει μόνο η μαλακία όρια, αλλά και η υπομονή.
Τι μου λες; εσύ ποια όρια πλησιάζεις τώρα; αυτά της μαλακίας ή αυτά της υπομονής;
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Και έτσι, όπως έλεγε ο Αντόρνο, βιβλία που αν ζωντάνευαν θα έπαιζαν γροθιές μεταξύ τους, κάθονται δίπλα-δίπλα σαν μπιμπελό στο καθησυχασμένο ράφι της βιβλιοθήκης μας.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχω κάνει θεολογική συζήτηση ανοιχτά ως άθεος με τον κάπως radical μουσουλμάνο ξάδελφο μου. Οποτε η απάντηση είναι ναι, αν με ρωτήσει θα του πω.

Εκτος αν μου βάλει ένα ΑΚ 47 στο κρόταφο και μου πει αν πιστεύω στον Αλλαχ η όχι, τότε δεν έχω πρόβλημα να πω και το σύμβολο τις πιστης άμα λάχει
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Αριστοτέλη αν θέλεις τόσο πολύ να συντονίσεις ένα debate γιατί δεν κανεις ένα thread όπου θα ζητάς αυτό ακριβώς.

Ζητα απο έναν θεϊστή και έναν άθεο να σου απαντήσουν στις ερώτησης σου.
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε: Θέλω να πω,για ποιό λόγο τα φιλοσοφικά συμπεράσματα του Heisenberg έχουν κάποιο ιδιαίτερο κύρος; Ο Heisenberg θεωρείται ειδικός στην εξαγωγή θεολογικού χαρακτήρα συμπερασμάτων από τις φυσικές επιστήμες; Γενικά υπάρχει τέτοιου είδους ειδικός; Για ποιό λόγο η άποψη του Heisenberg για το τι κρύβεται στον πάτο του ποτηριού της επιστήμης (που όπως πολύ σωστά επισημάνθηκε ούτε ο ίδιος το έφτασε εκεί) είναι πιο έγκυρη από την άποψη του οποιουδήποτε;
Μπερδεύεσαι γιατρέ.
Ο Η. δεν θεολογεί, απλά επαναδιατυπώνει μια γενική πανάρχαια θέση μέσα από το πρίσμα της προσωπικής του εμπλοκής με την επιστήμη του.
Δεν θεολογεί. Ούτε χρειάζεται να έχει κανείς πτυχία θεολόγου για να μιλήσει τόσο αφαιρετικά για το Θεό. Όλοι το κάνουμε.
Και εσύ το κάνεις και η ένωση αθεων συστάθηκε με κοινό τόπο μια θεολογική θέση, χωρίς να είναι οι άνθρωποι θεολόγοι ή να επιθυμούν να θεολογούν.

Γενικές αφαιρετικές θέσεις. Όχι θεολογία.
Παράδειγμα:
Η στιγμή που συλλαμβάνετε τη λύση ενός προβλήματος είναι μια στιγμή επικοινωνίας με τον Θεό;

«Οπωσδήποτε, διότι είναι ασφαλώς μια ενόραση. Θυμάμαι πολλές τέτοιες στιγμές. Μια τέτοια στιγμή συνάντησής μου με τον Θεό είναι όταν ανακάλυψα "το αναλλοίωτο στο άπειρο"! Σκέφτηκα πώς είναι δυνατόν κάτι τόσο αφηρημένο, κάτι το οποίο ανήκει εντελώς στον κόσμο των ιδεών, να είναι άμεσα συνδεδεμένο με κάτι που είναι μπροστά στα μάτια μου; Αυτές όμως οι ανακαλύψεις μπροστά στις ανακαλύψεις των μεγάλων δεν είναι τίποτε».

Αρα ο Νεύτωνας και ο Αρχιμήδης είχαν συνεχή επικοινωνία με τον Θεό, έτσι;

«Οπωσδήποτε. Εγώ νομίζω ότι υπάρχει μόνο η θεία χάρις, η οποία σου αποκαλύπτει κάτι. Κανείς δεν ανακάλυψε κάτι που να μην υπήρχε. Φευγαλέα ίσως βλέπεις περισσότερα πράγματα. Στην προσπάθεια όμως να τα κάνεις συγκεκριμένα, πολλά σου ξεφεύγουν και μένεις τελικά με λιγότερα».
(Δημήτρης Χριστοδούλου)

Μην μπερδεύεσαι και μην αφήνεις τις κακές παρέες να σε παρασύρουν στον παραλογισμό .. ;)
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Μπερδεύεσαι γιατρέ.
Ο Η. δεν θεολογεί, απλά επαναδιατυπώνει μια γενική πανάρχαια θέση μέσα από το πρίσμα της προσωπικής του εμπλοκής με την επιστήμη του.
Δεν θεολογεί. Ούτε χρειάζεται να έχει κανείς πτυχία θεολόγου για να μιλήσει τόσο αφαιρετικά για το Θεό. Όλοι το κάνουμε.
Και εσύ το κάνεις και η ένωση αθεων συστάθηκε με κοινό τόπο μια θεολογική θέση, χωρίς να είναι οι άνθρωποι θεολόγοι ή να επιθυμούν να θεολογούν.
Καθόλου δεν μπερδεύομαι αγαπητέ.Όταν έχεις μια ρήση του στυλ "όσο περισσότερο καταλαβαίνεις την επιστήμη τόσο περισσότερο πιστεύεις στο θεό" δεν κοτσάρεις το όνομα του Μπουρούτη που μου έκανε φυσική στο γυμνάσιο γιατί ξέρεις την αντίδραση...Κοτσάρεις τον Χάιζενμπεργκ,το Goedel,τον Νεύτωνα κλπ γιατί θες να αποκτήσει κύρος η άποψή σου (που εκφράζεται μέσω της ανωτέρω ρήσης) μέσω μιας εσφαλμένης και θα έλεγα κάπως ύπουλης επίκλησης σε μια αυθεντία που όμως απ'ότι φαίνεται είναι απούσα.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Με τον ίδιο τρόπο που θεώρησες ότι δεν επιτρέπεται ένα μέλος να φέρει υπογραφή θεωρείς τώρα ότι δεν επιτρέπουμε σε έναν μη θεολόγο να έχει θεολογική άποψη.

Να μην χρησιμοποιείται ένας γνωστός και επιτυχημένος επιστήμονας ως ειδικός ο οποίος επιβεβαιώνει την ύπαρξη του θεού επειδή επιβεβαίωσε την ύπαρξη της βαρύτητας.

Αυτό είπε ο γιατρός και αυτό είπα κι εγώ.
Δεν φταις όμως εσύ που δεν το κατάλαβες.
Τα upside-down κουαρκ στους νευρώνες σου φταίνε, σύμφωνα με τις κακές σου παρέες.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

σβοιν το ζηταω το θελω μακαρι να γινει μακαρι να ειχα εκπομπη να εκανα χτες ενα τετοιο ντιμπειτ αλλα μπορει να γινει και με ατομα μεσο φορουμ

μελανη μου ειπες κατι το σωστο που το λεμε και το κανουμε ολοι δηλαδη δε μηλαμε σε δικα μας ατομα καποια πραγματα που ξερουμε πως αν θα τους τα πουμε θα χαλαστουμε μεταξυ μας αυτο προσπαθησα να πω

και επειδη ειδα πως ο γιαννης απαντησε σε εμενα ενω σε αλλες ερωτισεις με εγραψε εγω φυσικα και θα απαντησω και σε αυτων

το τολμαει κανεις το ειπα για εναν και μονο λογο γιατι αρκετοι οχι μονο δε θα κανανε ντιμπειτ αλλα ουτε για χαβαλε θα λεγανε σε δικα τους ατομα πως ειμαστε αθεοι και κανουμε αγωνες για τα δικαιωματα τον αθεων-αλοθρησκων στην ελλαδα
αφου λοιπον δε θα το λεγατε στην δικια σας παρεα γιατι να τρελλενεστε οταν ακουτε κατι διαφωρετικο για εσας?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Ε, καντο
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Κοίτα Αρίστο να μαθαίνεις από τον Κούρο….
Όταν εγώ σχολιάζω την υπογραφή ενός μέλους ο Κούρος δημιουργεί την εικονική πραγματικότητα, η οποία υπάρχει μόνο στο δικό του ή παρεμφερή μυαλά, ότι δεν επιτρέπω στο μέλος να φέρει υπογραφή.
Όταν εγώ λέω ότι αυτός που ανακάλυψε την βαρύτητα είναι ένας άριστος και ευφυής φυσικός επιστήμονας, ο οποίος όμως δεν έχει την παραμικρή ιδέα για το πώς θα σου ξεβουλώσει τον νεροχύτη, ο Κούρος δημιουργεί την εικονική πραγματικότητα, η οποία υπάρχει μόνο στο δικό του ή παρεμφερή μυαλά, ότι δεν επιτρέπω στον άριστο αυτόν επιστήμονα να έχει γνώμη περί υδραυλικών θεμάτων.

Βέβαια η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων δεν θα άκουγε τον Μήτσο τον υδραυλικάρα, ο οποίος θα έλεγε ότι εάν αλλάξεις την ροδέλα η διαρροή θα σταματήσει.
Θα άκουγε τον πιο ευφυή άνθρωπο στον πλανήτη ο οποίος θα έλεγε ότι πρέπει να γκρεμίσεις τον τοίχο, να ξηλώσεις το πάτωμα και να αλλάξεις τις σωληνώσεις προκειμένου να σταματήσεις την διαρροή.
Και επειδή γενικώς οι άνθρωποι είναι βλακοsapiens και θα ξήλωναν το πάτωμα για να αλλάξουν σωλήνες, αυτή η «προσφυγή (ή επίκληση) στην αυθεντία» έχει γίνει εργαλείο χειραγώγησης διαχρονικά.

Για άλλους όμως είναι εργαλείο τόνωσης της προσωπικότητας τους…
Επειδή πιστεύουν ότι οι άλλοι θα τους κλάσουν με αυτά που λένε δεν χρησιμοποιούν δικά τους επιχειρήματα αλλά καταφεύγουν σε αυτά που έχουν πει «επώνυμοι».
Παραδείγματος χάριν εάν ένας εν πάση περιπτώσει άνθρωπος πει ότι στην πρώτη γουλιά της επιστήμης είσαι άθεος άλλα στον πάτο, όπου δεν έχει φτάσει βέβαια κανείς για να το ξέρει, υπάρχει ο θεός τότε οι άλλοι θα πουν «τι λες ρε εμπάς περιπτώσει άνθρωπε που θα ξηλώσω το πάτωμα;»
Εάν όμως πει ότι αυτό το είπε ο Νομπελίστας ο Heisenberg τότε η συντριπτική πλειοψηφία των βλακοsapiens θα πει: «ρε μεγάλε… μήπως τελικά θα πρέπει να ξηλώσουμε το πάτωμα;»
Δηλαδή ο μέσος βλακοsapiens αδυνατεί να ξεχωρίσει την ασύλληπτη ευφυΐα του Heisenberg ως εξαίρετου φυσικού από την μαλακία ότι είδε τον θεό στον πάτο να τον περιμένει ενώ ο Heisenberg όχι μόνο στον πάτο δεν έχει φτάσει για να ξέρει αλλά ούτε ματιά δεν έχει ρίξει καθώς απέχει έτη φωτός από αυτόν.

Τι σημαίνουν τώρα όλα αυτά.
Αυτό σημαίνει ότι εάν είσαι αυτοδίδακτος του ΟΑΕΔ, όπως λέει ο εν πάση περιπτώσει για μένα, τότε λες μαλακίες.
Εάν όμως έχεις πτυχίο επιστήμονα, όπως διαλαλεί ο Κούρος και ο εν πάση περιπτώσει ότι έχουν, τότε λες μοναδικές αλήθειες.

Που κολλάνε τώρα όλα αυτά με αυτό που ρώτησες εσύ;
Κολλάνε στο ότι δεν πρέπει να δημιουργείς μια εικονική πραγματικότητα στο μυαλό σου την οποία πραγματικότητα εν συνεχεία θα την εφαρμόζεις σε όλους ανεξαιρέτως επειδή τυγχάνει οι δύο ή τρεις άθεοι φίλοι ή γνωστοί που έχεις να μην «τολμάνε» να μιλήσουν στους οικείους τους περί αθεϊσμού.
Δεν έχεις δηλαδή ένα επαρκές στατιστικό δείγμα ώστε να το γενικεύσεις και μάλιστα απόλυτα, όπως έκανες εσύ στην ερώτηση που έθεσες.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

svoin έγραψε:Αριστοτέλη αν θέλεις τόσο πολύ να συντονίσεις ένα debate γιατί δεν κανεις ένα thread όπου θα ζητάς αυτό ακριβώς.

Ζητα απο έναν θεϊστή και έναν άθεο να σου απαντήσουν στις ερώτησης σου.
καλή ιδέα. αν δεν βρεί ένθεο προσφέρομαι εγώ.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ωραια ενας ο θεοφιλος και ενας ακομα αθεος απο θεσσαλονικη μερια να κανωνισουμε μια συναντηση ψηνεσται?

γιαννη πραγματι το κουρασες για να με πεις πως δε πρεπει να κρινω μονο οσους ξερω

αντε εσυ και οι περισσοτεροι ειστε ποιο τσεκεβαρες και τα λετε ολα στις παρεες για τους αγωνες σας οκ?

εγω θεωρω ενα μεγαλο κομματι ανθρωπων που δεν πιστευουνε σε θεο θρησκεια λιγο ποιο σημαζεμενους οταν μηλανε στις παρεες τους για αυτα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Απάντηση