Δημόσιος διάλογος αθέων με πιστεύοντες.

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Διαμαντής
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2011 12:29
Όνομα Ιστότοπου: Αθεϊστικά χρονικά.
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Πιστεύετε ότι θα ήταν σύντομα δυνατό να γίνονται δημόσιες συζητήσεις μεταξύ αθέων και πιστευόντων, με μεγάλη τηλεοπτική κάλυψη, όπως γίνεται στην Αμερική, την Αγγλία και σε άλλες χώρες?
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ναι,θεωρητικά κάτι τέτοιο θα ήταν δυνατό αν και είναι σαφές ότι θα υπήρχαν κάποια θέματα,όπως:
-Ποιός θα διοργανώσει τέτοιες συζητήσεις; Η εκκλησία αποκλείεται.Τα κανάλια δεν έχουν δείξει ενδιαφέρον.Τα πανεπιστήμια (που το κάνουν αυτό συχνά στο εξωτερικό) επίσης.Η Ένωση θα μπορούσε ίσως να πάρει πρωτοβουλία αλλά αφού καταστήσει σαφές ότι δεν εκπροσωπεί τους άθεους στην Ελλάδα αλλά τα μέλη της.Δεν ξέρω βέβαια τι ανταπόκριση θα είχε μια τέτοια πρωτοβουλία ούτε ποιός θα εκπροσωπούσε την άλλη πλευρά σε μια τέτοια συζήτηση,ούτε τι κάλυψη θα είχε.
-Ίσως κάποιοι (και δεν τους αδικώ πλήρως) θα έλεγαν ότι σ'αυτή την δύσκολη συγκυρία για την κοινωνία ασχολούμαστε με πράγματα που για τους περισσότερους είναι δευτερεύοντα,αλλά ούτως ή άλλως πολλοί ασχολούνται με πολλά δευτερεύοντα πράγματα οπότε αυτή η αντίρρηση θα μπορούσε να ξεπεραστεί.

Τώρα για το σύντομα,δεν ξέρω,θεωρώ εξαρτάται από τα παραπάνω.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ναι, αρκεί να βρεθεί διοργανωτής. Έχει τρέξιμο η διοργάνωση και δεν είναι καθόλου απλή.

Εμείς ως Ένωση Αθέων προς το παρόν δεν το έχουμε επιχειρήσει. Μία φορά μόνο μας το πρότειναν από έναν χώρο πολιτιστικών εκδηλώσεων, δεχτήκαμε, είχαμε και δικό μας ομιλητή, υποτίθεται ότι εκείνοι θα έφερναν κάποιον από το "αντίπαλο δέος", αλλά τελικά δεν μας ειδοποίησαν ποτέ.

Δεν το κυνήγησα κι εγώ άλλο, γιατί το θεωρώ δύσκολο είδος: θέλεις τουλάχιστον δύο καλούς ομιλητές από τις δύο αντίθετες τοποθετήσεις, να είναι μορφωμένοι, σοβαροί, αξιόπιστοι, ει δυνατόν και με κάποιο κύρος, θες έναν καλό ουδέτερο συντονιστή της συζήτησης, θες δυο τρία άτομα στον χώρο να μαζέψουν διακριτικά τυχόν θερμοκέφαλους του κοινού, και φυσικά μετά θες τον χώρο κ.λπ.

Αλλά το βασικό είναι οι ομιλητές, να βρεις αξιόλογους ανθρώπους και να τους πείσεις ότι θα το κάνεις σωστά, χωρίς να εκτεθεί κανείς και χωρίς να εκφυλιστεί σε κονταρομαχία, αλλά κρατώντας το ενδιαφέρον.

Δύσκολο πράγμα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Οχι,κατι τετοιο ειναι απο την φυση του αδυνατο,κι αν καποια στιγμη δεν πιαστουν οι ομιλητες στα χερια ο εκνευρισμος και η διχονοια που θα περασει μια τετοια εκδηλωση η τηλεοπτικη εκπομπη προς το κοινο θα ειναι εκρηκτικων διαστασεων.Με λιγα λογια ειναι προτροπη φανατισμου ασχετως εαν παριστανουν οι ομιλητες το ακριβως αντιθετο και σε τετοιες περιπτωσεις οσο περισσοτερη η συγκαταβαση και οι χαμηλοι τονοι τοσο περισσοτερα τα νευρα που δημιουργουνται.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

στο εξωτερικό γίνονται πιθανόν γιατί συμμετέχουν γνωστοί αθειστές και ενθεοι συγγραφείς με μεγάλο αναγνωστικό κοινό κι απο τις δύο πλευρές οπότε υπάρχει το κατάλληλο κλίμα για τέτοιες συζητήσεις, οι οποίες είναι πολύ ενδιαφέρουσες γιατί γίνονται από άτομα ικανά στον λόγο και τα επιχειρήματα αν και δεν βγαίνει τελικά κάποιο αποτέλεσμα οι ακροατές περνούν ευχάριστα από τα επιχειρήματα των ομιλητών που έχουν πολλές φορές μια δόση χιούμορ διατηρώντας την συζήτηση σε φιλικούς και χαμηλούς τόνους.
κι εδώ στη ελλάδα έχουμε χαμηλών τόνων θεολόγους και άθεους συγγραφείς. μάλιστα έχω διαβάσει και ένα βιβλίο του φώτη τερζάκη '' το ιερο'' που συμμετέχει και ο μπέγζος όπου υποδείκνυεται ένας τρόπος συζήτησης χωρίς να καπελώνει ο ένας τον άλλον.εννοείται πως είναι απαραίτητο ο αποκλεισμός δογματικών και φανατισμένων έτσι ίσως μπορέσει να γίνει μια αρχή για διάλογου και στην ελλάδα.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

εγω σας το φωναζω χρονια για ενα ντιμπειτ αλλα δε με πηρατε ποτε στα σοβαρα
θα ηθελα οσο τιποτα αλλο να εχω εναν εκπροσοπο σας και εναν συντηριτικο θρησκο και να κανω της αναλογες ερωτισεις
βεβαια μπορει στο τελος να αλλαξοπιστησει καποιος και αυτο θα ηταν αρκετα σημαντικο για να δουμε ποσο πιστοι η μη ειμαστε ολοι

και μια ερωτιση τωρα σε εσας οποιος θελει απανταει οποιος δε θελει με γραφει

τολμαει κανεις να πει στο σοι του η στο σοι της γυναικας του δε πιστευω και σημετεχω σε αγωνες κατα του χριστιανισμου?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Μπορώ να παίξω κι εγώ που έχω άντρα και όχι γυναίκα? :D

Ντιμπέιτ δεν έχω κάνει, αλλά όχι για λόγους αρχής, επειδή δεν έτυχε. Έχω δώσει συνεντεύξεις κι έχω μιλήσει δημόσια.
Το σόι μου ξέρει ήδη τις δραστηριότητές μου και με στηρίζει απόλυτα.
Το σόι του άντρα μου δεν το ξέρει, αλλά επειδή ζει εξωτερικό και δεν έχουμε συχνή επαφή. Δεν έχω πρόβλημα όμως να τους το πω αν το φέρει η κουβέντα.
Και ο ίδιος ο άντρας μου φυσικά το ξέρει.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Και εγώ την ίδια απορία είχα. Γιατί μόνο στο εξωτερικό και όχι και εδώ?
Βέβαια, επειδή για κάποιους από τους ακαδημαικούς μας δεν έχω και την καλύτερη άποψη, διαισθάνομαι κάποιους λόγους που εξηγούν τη μη τέλεση ενός τέτοιου debate.

Όπως λέει ο aristotelis πολύ έξυπνα για το σόι του καθενός από εμάς τους ανώνυμους, έτσι και κάποιοι ακαδημαικοί όντας επώνυμοι δεν θέλουν να "στιγματιστούν" ως θρήσκοι ή θρησκόληπτοι.
Άλλωστε και η ίδια η Επιστήμη έχει τα δικά της (αυθαίρετα ή ξεπερασμένα από την επιστημονική πρόοδο) Δόγματα και στα οποία όποιος αντιδρά τίθεται εκτός.

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον πάντως ένα τέτοιο debate!
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.
Έφτασε ο Heisenberg στο τέλος του ποτηριού και δεν το ξέρει κανείς;
Μήπως φίλε Μήτσο ήπιε τίποτα άλλο bottoms up και μετά είδε τα πουλάκια στον πάτο για αγγελούδια του θεού;
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ε δεν το ξέρεις το μοτίβο; "Ο τάδε μεγάλος επιστήμων πίστευε στο θεό.Τι ήταν ο τάδε μεγάλος επιστήμων,βλάξ;"Checkmate atheists.

Εικόνα
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Yianis έγραψε: The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.
Έφτασε ο Heisenberg στο τέλος του ποτηριού και δεν το ξέρει κανείς;
Ο Heisenberg προφανώς έφτασε μέχρι εκεί που χρειαζόνταν να φτάσει για να πει αυτό που είπε.
Μήπως φίλε Μήτσο ήπιε τίποτα άλλο bottoms up και μετά είδε τα πουλάκια στον πάτο για αγγελούδια του θεού;
Λες Νομπελίστας άνθρωπος να έκανε τέτοια πράγματα?

Μπορεί...
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ φίλε Μήτσο δεν είμαι επιστήμονας αλλά ο Heisenberg δεν ήταν που είπε ότι δεν μπορείς να ξέρεις με βεβαιότητα αυτό που είναι μπροστά στην μύτη σου όταν το κοιτάς με μεγάλη προσοχή;
Αλλά ο τύπος ήξερε με βεβαιότητα τι έχει ο πάτος του ποτηριού της επιστήμης την στιγμή που ο ίδιος ήταν έτη φωτός πίσω από εμάς, οι οποίοι εμείς είμαστε στου διαόλου τον ξάδελφο από τον πάτο!!!!

Και επειδή αυτές οι μαλακίες αμετροέπειες περί κοτζάμ νομπελίστες πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσουν θα σας παραθέσω εδώ το συμφωνητικό το οποίο πρότεινε στην γυναίκα του ο άνθρωπος το όνομα του οποίου είναι συνώνυμο της απόλυτης διάνοιας.

Επιστημονική ευφυΐα σημαίνει ότι κάποιος έχει την ικανότητα να αντιληφθεί πράγματα που αφορούν την επιστήμη με την οποία ασχολείται.
Δηλαδή εάν βουλώσει ο νεροχύτης στο σπίτι σου θα πρέπει να είσαι μαλάκας αμετροεπής για να πιστέψεις ότι ο Αϊνστάιν θα στον ξεβούλωνε καλύτερα από τον Μπάμπη τον υδραυλικάρα.
Παρομοίως μαλάκας αμετροεπής θα πρέπει να είσαι εάν περιμένεις τον Αϊνστάιν να σου πει ότι δεν υπάρχει θεός.
Και σούπερ μαλάκας αμετροεπής εάν χρησιμοποιείς τον νομπελίστα τον Heisenberg για να μας πεις ότι στο πάτο του ποτηριού είναι ο θεός και όχι το σήμα κατατεθέν της εταιρείας που έφτιαξε το ποτήρι.
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Yianis έγραψε:Εγώ φίλε Μήτσο δεν είμαι επιστήμονας αλλά ο Heisenberg δεν ήταν που είπε ότι δεν μπορείς να ξέρεις με βεβαιότητα αυτό που είναι μπροστά στην μύτη σου όταν το κοιτάς με μεγάλη προσοχή;
Αλλά ο τύπος ήξερε με βεβαιότητα τι έχει ο πάτος του ποτηριού της επιστήμης την στιγμή που ο ίδιος ήταν έτη φωτός πίσω από εμάς, οι οποίοι εμείς είμαστε στου διαόλου τον ξάδελφο από τον πάτο!!!!

Και επειδή αυτές οι μαλακίες αμετροέπειες περί κοτζάμ νομπελίστες πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσουν θα σας παραθέσω εδώ το συμφωνητικό το οποίο πρότεινε στην γυναίκα του ο άνθρωπος το όνομα του οποίου είναι συνώνυμο της απόλυτης διάνοιας.

Επιστημονική ευφυΐα σημαίνει ότι κάποιος έχει την ικανότητα να αντιληφθεί πράγματα που αφορούν την επιστήμη με την οποία ασχολείται.
Δηλαδή εάν βουλώσει ο νεροχύτης στο σπίτι σου θα πρέπει να είσαι μαλάκας αμετροεπής για να πιστέψεις ότι ο Αϊνστάιν θα στον ξεβούλωνε καλύτερα από τον Μπάμπη τον υδραυλικάρα.
Παρομοίως μαλάκας αμετροεπής θα πρέπει να είσαι εάν περιμένεις τον Αϊνστάιν να σου πει ότι δεν υπάρχει θεός.
Και σούπερ μαλάκας αμετροεπής εάν χρησιμοποιείς τον νομπελίστα τον Heisenberg για να μας πεις ότι στο πάτο του ποτηριού είναι ο θεός και όχι το σήμα κατατεθέν της εταιρείας που έφτιαξε το ποτήρι.
Ελπίζω να ανακτήσεις σύντομα τη νηφαλιότητά σου φίλε Yianis και να μην ασχολείσαι off topic με τις υπογραφές των άλλων μελών.

Για να επανέλθουμε στο θέμα, να υποθέσω ότι δεν είσαι υπέρ της διεξαγωγής ενός debate μεταξύ αθέων και θειστών?
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Δημήτριε ο Heisenberg ήταν νομπελίστας στη φιλοσοφία ή στη θεολογία;

Yianis γαμάτο συμφωνητικό!Όντως ο Αλβέρτος ήταν διάνοια και μάλιστα μεγαλύτερη απ'ότι του το είχα (αν το συμφωνητικό είναι αληθινό).
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Demitrios έγραψε: Ελπίζω να ανακτήσεις σύντομα τη νηφαλιότητά σου φίλε Yianis και να μην ασχολείσαι off topic με τις υπογραφές των άλλων μελών.
τώρα το είδες ότι είναι off topic; Όταν απαντούσες δει το είχες δει;
Demitrios έγραψε: Για να επανέλθουμε στο θέμα, να υποθέσω ότι δεν είσαι υπέρ της διεξαγωγής ενός debate μεταξύ αθέων και θειστών?
εσύ είσαι υπέρ ή κατά ενός debate ανάμεσα σε υποστηρικτές του Δία και του μαντείου των Δελφών με αυτούς που σου δίνουν φυλακτά με τη φωτογραφία της παρθένας τα οποία θα σε κάνουν καλά από τον καρκίνο;

ΥΓ
Γιατρέ εάν σε πάρει χαμπάρι η γυναίκα σου να λες τέτοια δεν σε βλέπω καλά…
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

off topic: αϊνσταϊν τα εβαλε αυτα ως ορους για να παρει το διαζυγιο. η δευτερη συζυγος (μακρινη ξαδελφη) ηταν πιο προχω αφου ο αϊνσταϊν της εστελνε γραμματα με ολα τα ξενοπηδηματα που εκανε.
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Δημήτριε ο Heisenberg ήταν νομπελίστας στη φιλοσοφία ή στη θεολογία;
Νομπελίστας στις Natural Sciences που αναφέρεται ρητώς και κατηγορηματικώς.

Εκτός αν θες να σου φέρω Φιλοσόφους και Θεολόγους που να μιλάνε για Φυσικές Επιστήμες και Θεό για να πειστείς. Το μόνο εύκολο! :lol: :lol: :lol:

Σίγουρα κάτι άλλο θα ήθελες να πεις αλλά μάλλον δεν το κατάλαβα.
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Yianis έγραψε:εσύ είσαι υπέρ ή κατά ενός debate ανάμεσα σε υποστηρικτές του Δία και του μαντείου των Δελφών με αυτούς που σου δίνουν φυλακτά με τη φωτογραφία της παρθένας τα οποία θα σε κάνουν καλά από τον καρκίνο;
Είμαι υπέρ σε κάθε debate που γίνεται από σοβαρούς επιστήμονες/μελετητές και σοβαρά επιχειρήματα.

Να το κλείσουμε όμως εδώ σε παρακαλώ.
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν και νομιζω οτι ειναι πολυ δυσκολο να γινει ενα ντιμπεϊτ μεταξυ ελληνων γενικως (ή μαλλον μπορει να γινει μονο μεσα απο ενα αυστηρο πλαισιο τροπου και χρονου), εντουτοις διαπιστωνω με εκπληξη οτι μπορει ανετα να γινει ενα ντιμπεϊτ για το κατα ποσο δικαιουται ενας χριστιανος να βαλει την υπογραφη της αρεσκειας του σε ενα δημοσιο ανοιχτο φορουμ αθεων!
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Κούρος έγραψε:Αν και νομιζω οτι ειναι πολυ δυσκολο να γινει ενα ντιμπεϊτ μεταξυ ελληνων γενικως (ή μαλλον μπορει να γινει μονο μεσα απο ενα αυστηρο πλαισιο τροπου και χρονου), εντουτοις διαπιστωνω με εκπληξη οτι μπορει ανετα να γινει ενα ντιμπεϊτ για το κατα ποσο δικαιουται ενας χριστιανος να βαλει την υπογραφη της αρεσκειας του σε ενα δημοσιο ανοιχτο φορουμ αθεων!
:mrgreen:
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Απάντηση