Δημόσιος διάλογος αθέων με πιστεύοντες.

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

nik_korosis έγραψε:κουρε
ο γιανναρας εισαι? πες αληθεια :D

αν δεις μπροστα σου εναν εξορκισμο και ο εξορκισμενος γυρναει το κεφαλι του 360 μοιρες χωρις να μενει παραλυτος σε κανει πιστο ή οχι?
Καλό! :D

Μπα, με κάτι τέτοια τσιμπάνε συνήθως οι άθεοι και αρχίζουν να φοβούνται και να τρέχουν στις εκκλησίες (το έχω δει να συμβαίνει!)

Οι πιστοί είναι πιο κουλ, δεν μασάνε από τα κόλπα του οξαποδώ.. ;)
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

nik_korosis έγραψε:τοτε τί παραπανω θες απο μια υλιστικη ερμηνεια? εξατομικευση? αν θες κατι τετοιο τοτε δεν χριεαζεσαι την επιστημη αλλα την φιλοσοφια
Θέλω να συζητήσουμε τις προεκτάσεις που έχει η Υλιστική θεωρία, σε ζητήματα Ηθικής, Κοινωνικότητας κτλ.

Ο Υλισμός a la carte είναι αυτός που μ'ενοχλεί από την πλευρά των Υλιστών και θέλω να το συζητήσουμε.
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:
και επανήλθε στον Χριστιανισμό και μάλιστα στην Ορθοδοξία?
41% of Russians claim to be Orthodox Christians. Adding together those who are undecided, those who are spiritual but not religious, and those who are atheistic, as of a 2012 survey, 43.5% of Russians claim no particular religious affiliation.
Irreligious viewpoints are more widely held than any religious belief in the Czech Republic. Over 60% of Czech citizens can be identified as irreligious
Eastern Germany is perhaps the least religious region in the world.Atheism is embraced by young and old, though even more so by younger Germans. One study in September 2012 was unable to find a single person under 28 who believed in a god.
Κατάλαβες γιατί τσούζει;
Όχι.

Γιατρέ όταν εγώ φέρνω στατιτιστικά στοιχεία φέρνω αυτού του επιπέδου
http://www.pewforum.org/2015/04/02/reli ... 2010-2050/

Από εκεί διαβάζουμε

As of 2010, Christianity was by far the world’s largest religion, with an estimated 2.2 billion adherents, nearly a third (31%) of all 6.9 billion people on Earth. Islam was second, with 1.6 billion adherents, or 23% of the global population.

και αυτό καθώς σου αρέσουν τα ποσοστά:

Similarly, the religiously unaffiliated population is projected to shrink as a percentage of the global population, even though it will increase in absolute number. In 2010, censuses and surveys indicate, there were about 1.1 billion atheists, agnostics and people who do not identify with any particular religion.5 By 2050, the unaffiliated population is expected to exceed 1.2 billion. But, as a share of all the people in the world, those with no religious affiliation are projected to decline from 16% in 2010 to 13% by the middle of this century.

Καταλαβαίνεις λοιπόν ποιος θα υποφέρει από έντονο τσούξιμο έως το....όσο πάει μ.Χ? :lol:
Πάμε παρακάτω.
Ελπίζω με καλύτερη επιστημονική τεκμηρίωση αυτήν τη φορά.
Στο βαθμό που το "εγώ" είναι ένα από τα παράγωγα του προγράμματος που τρέχει στον βιολογικό υπολογιστή που λέγεται εγκέφαλος και που διαχειρίζεται τα ερεθίσματα,εσωτερικά και εξωτερικά που βιώνονται ως κίνητρα και στο βαθμό που αυτός ο βιολογικός υπολογιστής έχει δυνατότητες μέσα από το πρόγραμμά του αυτοπρογραμματισμού,ναι,αυτό που λέμε "εγώ" από κάποιες περιοχές του εγκεφάλου (εκεί που κυρίως εδράζονται οι λεγόμενες "ανώτερες" λειτουργίες της συνείδησης) στέλνει σήματα σε άλλα κέντρα και παράγει αντιδράσεις.Αυτό μπορείς να το κάνεις με βάση τις ηλεκτροχημικές ιδιότητες των εγκεφαλικών συνάψεων.
α) Έχεις κάποια επιστημονική πηγή που να σ'επιβεβαιώνει στα παραπάνω?

Ακόμα και να μην έχεις δεν έχω πρόβλημα και συνεχίζω.

β) Με βάση ποιους φυσικούς νόμους το "εγώ" (που εδράζεται όπου εδράζεται) στέλνει σήματα (δηλ. ρεύματα) σε άλλα κέντρα?

γ) Γιατί το "εγώ" μπορεί να στείλει σήματα (εσύ θα μας πεις το πως) για να κινήσω τα χέρια μου και τα πόδια μου ενώ δεν μπορεί να στείλει για να μειώσω/αυξήσω τους χτύπους της καρδιάς μου κατά το δοκούν, ή για να διακόψω το αίσθημα του πόνου όταν έχω πάρει ήδη την πληροφορία ότι πονάω κάπου ή πολύ χειρότερα όταν πάσχω από κάτι ανίατο (π.χ καρκίνο στα οστά) και δεν μπορώ να αξιοποιήσω την πληροφορία του πόνου ως μέσο αυτοσυντήρησης ή ακόμα πιο περίεργα για να κινήσω με διαφορετικές φορές περιστροφής τα χέρια μου και τα πόδια μου ταυτόχρονα?

Ακόμα και για το τσούξιμο θα μπορούσε ο... ρημάδης ο εγκέφαλος να κάνει κάτι για κάποιους συνανθρώπους μας αλλά δεν το κάνει! :mrgreen:
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

stratos έγραψε: Την διαφορά έμβιου και άβιου μπορούμε να την φανταστούμε ως διαφορά πολυπλοκότητας.
Όχι απόλυτα.
Υπάρχουν έμβιοι οργανισμοί ελάχιστης πολυπλοκότητας όπως είναι τα βακτήρια και οι μύκητες.

Κατά τ'άλλα συμφωνώ με το υπόλοιπο κείμενό σου.
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Χμμμ...Συνείδηση....

Σας έπεσε βαριά η έννοια απ'οτι σας διαβάζω.

Χόρτασα από αυθαιρεσίες, fallacies, opinions, wishful thinking κτλ κτλ

Θέλετε να σας το κάνω πιο απλό?

Ξεχάστε τη συνείδηση και το βίωμα και όλα τα σχετικά και ας το πιάσουμε από την αρχή.

Μπορείτε να μου αποδείξετε επιστημονικά ότι ξυπνήσατε σήμερα το πρωί?
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

λεπίδα του οκκάμ, το περιττό σενάριο δε χρειάζεται αν δεν εξηγεί τίποτα παραπάνω. Η ενναλλακτική σου, είναι ότι είμαστε σε μάτριξ ξέρω γω και δεν ξυπνήσαμε, αλλά γράφουμε κανονικά, η αμφισβητείς το ότι κοιμηθήκαμε και άρα ψευδόμαστε ως προς το ότι ξυπνήσαμε; Απόδειξη μέσω παρατήρησης: γράφουμε, άρα είμαστε ξύπνιοι.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:λεπίδα του οκκάμ, το περιττό σενάριο δε χρειάζεται αν δεν εξηγεί τίποτα παραπάνω. Η ενναλλακτική σου, είναι ότι είμαστε σε μάτριξ ξέρω γω και δεν ξυπνήσαμε, αλλά γράφουμε κανονικά, η αμφισβητείς το ότι κοιμηθήκαμε και άρα ψευδόμαστε ως προς το ότι ξυπνήσαμε; Απόδειξη μέσω παρατήρησης: γράφουμε, άρα είμαστε ξύπνιοι.
Χρησιμοποίησε όσες λεπίδες σου βρίσκονται πρόχειρες.

Το ότι γράφεις είναι απόδειξη του ότι είσαι ξύπνιος?
Ενδιαφέρον.

Και ποιος έκανε την παρατήρηση?
Αυτός που την έκανε ήταν αποδεδειγμένα ξύπνιος?

Μήπως είναι και επιστημονική απόδειξη η γραφή για το ξύπνημα και έχεις και τα σχετικά στοιχεία?

Σε όποιον ισχυρίζεται ότι είναι ξύπνιος αυτήν την ώρα του ζητώ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ του ισχυρισμού του.

Έχετε ή δεν έχετε κύριοι?

Άντε γιατί μετά έχουμε να λύσουμε και τα θέματα της συνείδησης, του βιώματος, της αντικειμενικής πραγματικότητας κτλ κτλ
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Άρα υπάρχει θεός... και μάλιστα ο ορθόδοξος...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

xarxar έγραψε:Άρα υπάρχει θεός... και μάλιστα ο ορθόδοξος...
Θα ήθελα να υπήρχε κάποια ρουτίνα στην php και να μετρούσε πόσες φορές έχω γράψει εγώ ο ένθεος τη λέξη Θεός και πόσες εσείς οι άθεοι...
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Demitrios έγραψε:Μήπως είναι και επιστημονική απόδειξη η γραφή για το ξύπνημα και έχεις και τα σχετικά στοιχεία?
Βασικά ναι, οι ανώτερες νοητικές λειτουργίες που συνδυασμένα απαιτούνται για να γράφει κάποιος κείμενο με νόημα και να χειρίζεται υπολογιστή, είναι η κατάσταση που έχουμε ορίσει ως "ξύπνιος". Σχετικά στοιχεία δεν έχω εύκαιρα. Αν δεν μπορείς να κατανοήσεις την παραπάνω πρόταση και απαιτείς στοιχεία για να πειστείς, δεν έχεις τα νοητικά απαιτούμενα να κατανοήσεις ούτε τα στοιχεία νευρολογίας που θα σου παρουσίαζα.
Επιπλέον είναι εξαιρετικά βαρετό, είτε όντως είσαι ηλίθιος, είτε το παίζεις για να αποδείξεις ένα μακαρονοτέρας ξέρει τι.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

εκει ειναι και το ζητημα. αν ειναι να αμφισβητησεις τετοια πραγματα οπως ο ξυπνιος, ο υπνος κλπ. θα πρεπει να ακολουθησεις μια λογικη σειρα για να καταληξεις οτι ολο το ανθρωπινο ειδος ζει μια προσομειωση. αλλιως δεν βγαινει το σεναριο :D
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Demitrios έγραψε:Θα ήθελα να υπήρχε κάποια ρουτίνα στην php και να μετρούσε πόσες φορές έχω γράψει εγώ ο ένθεος τη λέξη Θεός και πόσες εσείς οι άθεοι...
Και γω πόσες φορές δεν απάντησες σε αυτό που σε ρώτησαν. I'll take a wild guess...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:
Demitrios έγραψε:Μήπως είναι και επιστημονική απόδειξη η γραφή για το ξύπνημα και έχεις και τα σχετικά στοιχεία?
Βασικά ναι, οι ανώτερες νοητικές λειτουργίες που συνδυασμένα απαιτούνται για να γράφει κάποιος κείμενο με νόημα και να χειρίζεται υπολογιστή, είναι η κατάσταση που έχουμε ορίσει ως "ξύπνιος".


Ποιοι το έχετε ορίσει? Έτσι για να σε πάρω στα σοβαρά (λέμε τώρα....)

Εγώ πάντως έχω χειριστεί όχι απλώς υπολογιστή αλλά ολόκληρο Millennium Falcon αλλά δεν τόλμησα να με χαρακτηρίσω "ξύπνιο". Αν αυτοί που έχετε ορίσει το "ξύπνιος" δεν είστε πουθενάδες μου ανοίγετε νέους δρόμους... : brrr :
Σχετικά στοιχεία δεν έχω εύκαιρα.


Κρίμα ρε συ....

Δεν πειράζει όμως καθώς ως Χριστιανός και μάλιστα Ορθόδοξος έχω ανεπτυγμένη την αρετή της καρτερίας.
Θα σε περιμένω λοιπόν μέχρι να μας τα φέρεις και να μας κάνεις όλους σοφότερους!
Αν δεν μπορείς να κατανοήσεις την παραπάνω πρόταση και απαιτείς στοιχεία για να πειστείς, δεν έχεις τα νοητικά απαιτούμενα να κατανοήσεις ούτε τα στοιχεία νευρολογίας που θα σου παρουσίαζα.
Παρουσίασέ τα εσύ τα στοιχεία νευρολογίας και άσε με εμένα να μην καταλαβαίνω τίποτα. Δεν τρέχει κάστανο.
Κάνε το αλτρουιστικά για τα υπόλοιπα μέλη...
Επιπλέον είναι εξαιρετικά βαρετό,

Θα λυπηθώ αν δεν φέρεις τα στοιχεία που μας υποσχέθηκες πάντως λόγω...βαρεμάρας σου!
είτε όντως είσαι ηλίθιος, είτε το παίζεις για να αποδείξεις ένα μακαρονοτέρας ξέρει τι.
Κάνετε ειδικά σεμινάρια ευγένειας προς τους συνομιλητές σας στην Ενώση Αθέων ή είναι intrinsic χαρακτηριστικό σας?
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

nik_korosis έγραψε:εκει ειναι και το ζητημα. αν ειναι να αμφισβητησεις τετοια πραγματα οπως ο ξυπνιος, ο υπνος κλπ. θα πρεπει να ακολουθησεις μια λογικη σειρα για να καταληξεις οτι ολο το ανθρωπινο ειδος ζει μια προσομειωση. αλλιως δεν βγαινει το σεναριο :D
Back to Basics.

Αμφισβήτηση στα πάντα. Επιστημονική απόδειξη στα πάντα εφ'όσον τα πάντα είναι Υλη και άρα βρίσκονται εντός του πεδίου δράσης των Φυσικών Επιστημών.
Τίποτα ως δεδομένο.

Και όποιος αντέξει φυσικά....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Demitrios την 03 Μαρ 2016 11:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

xarxar έγραψε:
Demitrios έγραψε:Θα ήθελα να υπήρχε κάποια ρουτίνα στην php και να μετρούσε πόσες φορές έχω γράψει εγώ ο ένθεος τη λέξη Θεός και πόσες εσείς οι άθεοι...
Και γω πόσες φορές δεν απάντησες σε αυτό που σε ρώτησαν. I'll take a wild guess...
Ποιος με ρώτησε τι και δεν απάντησα?
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Demitrios έγραψε:
είτε όντως είσαι ηλίθιος, είτε το παίζεις για να αποδείξεις ένα μακαρονοτέρας ξέρει τι.
Κάνετε ειδικά σεμινάρια ευγένειας προς τους συνομιλητές σας στην Ενώση Αθέων ή είναι intrinsic χαρακτηριστικό σας?
intrinsic να λέω αλήθειες. Το "δεν το καταλαβαίνω" ουδέποτε ήταν επιχείρημα.
Θα σε περιμένω λοιπόν μέχρι να μας τα φέρεις και να μας κάνεις όλους σοφότερους!
πολλαπλές προσωπικότητες ε; (εννοώ γενικότερα το ότι αναφέρεσαι στο άτομο σου στο α πληθυντικό.)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:
Demitrios έγραψε:
είτε όντως είσαι ηλίθιος, είτε το παίζεις για να αποδείξεις ένα μακαρονοτέρας ξέρει τι.
Κάνετε ειδικά σεμινάρια ευγένειας προς τους συνομιλητές σας στην Ενώση Αθέων ή είναι intrinsic χαρακτηριστικό σας?
intrinsic να λέω αλήθειες. Το "δεν το καταλαβαίνω" ουδέποτε ήταν επιχείρημα.
Πες μου ΜΙΑ αλήθεια που ξέρεις. Μόνο μια σε οποιονδήποτε τομέα επιθυμείς.
Θα ζήσουμε (όλα τα μέλη του forum εννοώ, καθώς έχεις πρόβλημα και με τον πληθυντικό) ιστορικές στιγμές καθώς ουδείς Φιλόσοφος ή Επιστήμονας δεν το έχει ισχυριστεί αυτό!
Θα σε περιμένω λοιπόν μέχρι να μας τα φέρεις και να μας κάνεις όλους σοφότερους!
πολλαπλές προσωπικότητες ε; (εννοώ γενικότερα το ότι αναφέρεσαι στο άτομο σου στο α πληθυντικό.)
Θα πέσεις από τα σύννεφα αν σου πω ότι δεν βρίσκομαι μόνος μου μαζί σου μέσα στο forum και κάθε τι που καταθέτεις εδώ μέσα αφορά και τα υπόλοιπα μέλη (ακόμα και τα μελλοντικά) που μπορεί να ωφεληθούν?

Υ.Γ Τελικά ίσως αυτό με τη γραφή και το "ξύπνιος" που έγραψες να ήταν το peak της αντιληπτικής σου ικανότητας και κακώς που σε πίεσα για επιστημονικά στοιχεία που να το επιβεβαιώνουν...
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Αχα, τώρα αυτοδιορίστηκες εκπρόσωπος των μελών του forum και μιλάς εξ ονόματος των υπολοίπων, λέγοντας μάλιστα και τι τους αφορά. Φίλε μου, οι απόψεις που γράφεις, οι δήθεν απορίες που διατυπώνεις, αφορούν μόνο εσένα. Δεν ρώτησε κανένα άλλο μέλος του forum πως κάποιος είναι ξύπνιος όταν γράφει στον υπολογιστή, εσύ το ρώτησες. Η απάντηση επομένως αφορά μόνο εσένα.

Από το ύφος της διαλεκτικής σου είναι προφανές ότι αμφισβητείς τις ίδιες τις έννοιες των λέξεων που χρησιμοποιούμε. Ωστόσο αυτό μας στερεί από ένα κοινό υπόβαθρο επικοινωνίας, επομένως αυτή δεν είναι δυνατή. Θα επισημάνω επίσης, ότι δεν είναι μαθηματικό forum εδώ, για έχεις απαιτήσεις να ακολουθούν αποδείξεις μαθηματικού τύπου ακόμα και για κάθε λέξη που χρησιμοποιούμε.

Ωστόσο να μια αλήθεια που ξέρω και σε καλώ να την αμφισβητήσεις:
Μια αλήθεια που ξέρω: Δεν είσαι πιγκουίνος.
Τώρα, συνειδητοποιώ ότι κανείς δεν έχει ισχυριστεί ότι δεν είσαι πιγκουίνος, οπότε καταλαβαίνω ότι αυτή η θέση είναι παρακινδυνευμένη για έναν ταπεινό νού όπως εγώ, αλλά παρόλαυτά θα το τολμήσω.
Περιμένω με ενδιαφέρον τα επιχειρήματα σου που θα μου δείξεις ότι είμαι λάθος. Ούτε επιστημονικά στοιχεία έχω, άρα θα είναι και εύκολο, λογικά.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Demetrios δεν κατανοείς καν τι σημαίνει η φράση "αποδεικνύω επιστημονικά". Κατά τα άλλα.

1ον Σε σχέση με τα στατιστικά. Μου είπες ότι ένα "άθεο καθεστώς κατέρρευσε σε χρόνο dt". Σου απάντησα με στοιχεία ότι η άθεη κληρονομιά αυτών των καθεστώτων επιβίωσε και συνεχίζεται. Και σα να μην έγινε αυτή η συζήτηση μου απαντάς με στοιχεία για την αύξηση του ποσοστού των πιστών σε παγκόσμια κλίμακα κάνοντας πως δεν καταλαβαίνεις ότι αυτή η αύξηση οφείλεται κυρίως στην αύξηση του πληθυσμού των μουσουλμανικών χωρών...Πως δικαιώνεται τώρα ο χριστιανισμός μέσω της αύξησης του αριθμού των...μουσουλμάνων μόνο στο μυαλό ενός χαμηλού επιπέδου θλιβερού απολογητή μπορεί να έχει νόημα.

2ον α) Άπειρες επιστημονικές πηγές. Διάβασε και λίγο νευροφυσιολογία,δεν θα σου κάνουμε εδώ τσάμπα φροντιστήριο...
β) Με βάση τους νόμους της χημείας.
γ) Η άποψη που αναφέρεις εδώ δήθεν για να ανατρέψεις την υλιστική αντίληψη του εγώ είναι κλασσικό αυτογκόλ. Γιατί πράγματι αν το εγώ είχε την έδρα του σε μια μη υλική οντότητα,την ψυχή, που επιδρά στο σώμα κατά το δοκούν όντως θα ήταν παράλογο να μην μπορεί να επιδράσει και να ελέγξει και το παρασυμπαθητικό σύστημα ή γενικά όλες τις λειτουργίες του οργανισμού. Αντίθετα το βλέπουμε να υπόκειται σε περιορισμούς,ακριβώς όπως θα περιμέναμε αν το εγώ ήταν παράγωγο των λειτουργιών του εγκεφάλου,με πρόσβαση και έλεγχο σε συγκεκριμένες λειτουργίες του.

ΥΓ: Για το τσούξιμο υπάρχει το procto-synalar.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Πάντως το ύφος όλων σας προς τον αδελφό Demetrios είναι ακριβώς ίδιο με το δικό μου στην αρχή που με αφορίσατε…
Όχι πως με πειράζει αλλά μιας και εγώ δεν ασχολούμαι άλλο με τον αδελφό είπα να ρίξω και μια μπηχτή σε εσάς, για την περίπτωση που σας έλειψα δηλαδή…
Απάντηση