Δημόσιος διάλογος αθέων με πιστεύοντες.

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Είναι και αυτή μια τακτική, δεν λέω: Τάισε τον σχολαστικό με το ίδιο του το φάρμακο. Μπορεί να μην παράγει γνώση αλλά παράγει αρκετή αμηχανία, κάτι με το οποίο δεν έχω πρόβλημα γενικά.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Εάν η ιστορία της ανθρωπότητας από καταβολής της ήταν ένα έτος, πριν από μόλις 4 ώρες πήραμε χαμπάρι πως ακριβώς φέγγουν τα αστέρια.
Πριν το πάρουμε χαμπάρι δίναμε ένα κάρο άσχετες ερμηνείες και επί πλέον κάναμε τον ήλιο θεό ακριβώς επειδή στην μεγαλύτερη διάρκεια της ιστορίας μας δεν μπορούσαμε να εξηγήσουμε το φαινόμενο.

Δεν γνωρίζουμε σήμερα πως ακριβώς γεννάται η συνείδηση.
Δεν γνωρίζουμε ακόμα.
Η μη γνώση είναι το καύσιμο που τρέφει τις θρησκείες και τους παπαρολόγους από καταβολής της ανθρωπότητας.
Η μη γνώση είναι η απόδειξη της ύπαρξης του θεού και η κινητήριος δύναμη πίσω από «φιλοσοφικές αναζητήσεις» τύπου «απόδειξε μου ότι είσαι ξύπνιος».

Η γνώμη μου είναι ότι σε πράγματα που δεν γνωρίζουμε θα έπρεπε να λέγαμε το αυτονόητο, δηλαδή «δεν ξέρω», και όχι να υποθέτουμε αυθαίρετα ότι ο ήλιος καίει άνθρακα.
Η πρόοδος της επιστήμης έχει προσθέσει μια επί πλέον λέξη στο φιλοσόφημα «δεν ξέρω», γιατί τελικά περί φιλοσοφήματος πρόκειται.
Την λέξη «ακόμα».
Άρα μαλακίες του στυλ «πως γίνεται ο αέρας να φτιάξει ένα αεροπλάνο από τα συντρίμμια του» παίρνουν την απάντηση «δεν ξέρω ακόμα».
Οποιοσδήποτε πατάει την μπανανόφλουδα και μπαίνει σε συζήτηση για θέματα τα οποία δεν γνωρίζει υποθέτοντας διάφορα σενάρια, το μόνο το οποίο πετυχαίνει είναι να δίνει βήμα σε τύπους σαν τον αδελφό Δημήτριο ή την εκκλησία γενικότερα.

Αν όλοι αυτοί οι τύποι έπαιρναν την αντιμετώπιση που τους αρμόζει, δηλαδή κράξιμο, και όχι βήμα για να βγάζουν πύρινους λόγους τότε δεν θα υπήρχε η Ένωση Αθέων καθώς χλωμό το βλέπω, τουλάχιστον στον δυτικό πολιτισμό (πολιτισμό εν πάση περιπτώσει), να είχε θέση στην δημόσια ζωή μια μικρή ομάδα ανθρώπων η οποία θα υμνούσε τοτέμ, θα πούλαγε φυλακτά, θα άναβε κεριά σε τάφους και τις υπόλοιπες μαλακίες που παρατηρούμε σήμερα από κάθε λογής ένθεους.
Το βήμα που τους δίνουμε και η αντιμετώπιση τους με σεβασμό είναι ο λόγος που αυτή η ομάδα δεν είναι μικρή.

Επειδή μισώ αφάνταστα την «προσφυγή στην αυθεντία» και την χρησιμοποίηση «quote» άλλων ανθρώπων προκειμένου να στηρίξω τα δικά μου επιχειρήματα θα ήταν καλό να ψάξετε εσείς να βρείτε όλους αυτούς τους «μορφωμένους και μεγάλους ανθρώπους» οι οποίοι είχαν καταλήξει στην ίδια θέση με εμένα, ότι δηλαδή μόνο με σαρκασμό και ειρωνεία πρέπει να αντιμετωπίζονται βλάκες που παρουσιάζουν τα οράματα τους ως αντικειμενική πραγματικότητα την οποία πρέπει να ακολουθούν και να πληρώνουν όλοι οι άλλοι.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

αντε σε λιγες μερες πλησιαζει 25η μαρτιου νεος διαλογος για μια κουβεντα που δε τελειωσε ποτε χρονια τωρα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Εμείς έχουμε άλλον διάλογο

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

πολυ αντικειμενικη κουβεντα θα κανετε :D
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:
Απόδειξε εσύ κάτι επιστημονικά (μέσω αναφοράς επιστημονικών πηγών εννοώ) και άσε με εμένα να λέω ότι θέλω μετά.
Θέση η οποία αποδεικνύει τον ισχυρισμό μου ότι δεν κατανοείς τι σημαίνει "αποδεικνύω επιστημονικά". Μέχρι τώρα φαίνεται να πιστεύεις πως αποδεικνύω επιστημονικά σημαίνει "παραθέτω ξεκάρφωτα quotes από αναγνωρισμένους επιστήμονες, συχνά εκτός συγκειμένου και πλαισίου αναφοράς τα οποία φαίνεται εκ πρώτης όψεως να δικαιώνουν την θέση μου-όποια και αν είναι αυτή".
Σου επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά Γιατρέ του ΙΚΑ.
Άσε τι πιστεύω εγώ περί επιστημονικών αποδείξεων. Αν έχεις ΜΙΑ τέτοια σε κάποια από τα ζητήματα που συζητάμε ας την παραθέσεις.
Τόσο δύσκολο σου είναι?
Γιατί άραγε?
Λοιπόν επί του προκειμένου:
Ελπίζω να το θυμάσαι το προκείμενο και τι έχεις ήδη γράψει περί απαγόρευσης του "εγώ" από κάποιες περιοχές του εγκεφάλου.
Ο λόγος που δεν μπορεί να βρει κανείς επιστημονικές πηγές πάνω στο θέμα του λεγόμενου "mind-body problem" και δη από την ουσιοκρατική του πλευρά (το αν υπάρχουν δηλαδή και λειτουργούν στο επίπεδο της συνείδησης μία ή δύο ή τρεις όπως ισχυρίζεται ο Eccles διακριτές και ουσιωδώς διαφορετικές ομάδες οντοτήτων) είναι το ότι η επιστήμη δεν ασχολείται με αυτό το θέμα. Η επιστήμη ασχολείται με τους λειτουργικούς και αιτιοκρατικούς μηχανισμούς που παράγουν τα νοητικά φαινόμενα. Το αν κινητήρια δύναμη αυτών των φαινομένων είναι κάποια μη επιστημονικά ανιχνεύσιμη ή διαπιστώσιμη μη υλική αιτία όπως η "ψυχή" ή το "πνεύμα" αυτό είναι κάτι που η επιστήμη ούτε μπορεί ούτε θέλει να ασχοληθεί.
Έχω δει πολλούς να το βάζουν στα πόδια αλλά το κάνουν με στυλ και κρατάνε όσο μπορούν τα προσχήματα!

Εσύ τα παράτησες όλα σύξυλα και εξαφανίστηκες!!!!

Για πες μου όμως, η Επιστήμη μπορεί ή και θέλει να ασχοληθεί με τη θρησκεία (η οποία με τη σειρά της ασολείται με "ψυχές" και "πνεύματα" που η Επιστήμη δεν)?

Εικόνα

Βλέπεις καμία αντίφαση?
Μπορεί βέβαια κάποιος μεμονωμένος επιστήμονας (που πήρε Nobel το 1966 για κάτι έκανε το...50, όταν η επιστήμη της νευροφυσιολογίας ήταν σε σχέση με την σημερινή κατάσταση στα σπάργανα) με κίνητρο τις δικές του φιλοσοφικές απόψεις να θέλει να αντλήσει κάποια φιλοσοφικά συμπεράσματα από τις γνώσεις του. Με γειά του με χαρά του. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι φιλοσοφικές του απόψεις αποκτούν κάποιο επιστημονικό κύρος απ'αυτό.
Χρήσιμα συμπεράσματα:

α) Όταν πέφτουμε σε μη ξεφωνημένο άθεο επιστήμονα το ad hominem είναι επιβεβλημένο για να κρατήσουμε τα πρόβατα στη στρούγκα...
β) Τα 16 χρόνια από την επιστημονική εργασία ως την απονομή του Νόμπελ θεωρούνται ΠΟΛΛΑ και πιθανώς κρύβουν Χριστιανικό δάκτυλο...
γ) Επιστημονικοί κλάδοι που βρίσκονται στα σπάργανα δεν πρέπει να παίρνουν ούτε μετά από 16 χρόνια βραβείο Νόμπελ καθώς θεωρούνται ΛΙΓΑ...
δ) Βραβεία Νόμπελ που δόθηκαν σε "ΙΔΡΥΤΕΣ" επιστημονικών κλάδων χωρίς καμία περίοδο... σιτέματος και των οποίων τα quotes δύνανται να αποτελέσουν υπογραφές μελών σε αθειστικά fora αμφισβητούνται άμεσα ως απόρροια των παραπάνω (έστω και αντιφατικών μεταξύ των) συμπερασμάτων...

Εύγε Γιατρέ του ΙΚΑ!
2ον Πιο συγκεκριμένα: Θέλω να σου κάνω μια ερώτηση. Αντιλαμβάνεσαι το ρίσκο που παίρνεις όταν παραθέτεις ως πηγή τεκμηρίωσης για τις θέσεις σου ένα κείμενο ή βιβλίο; Και εννοώ το ρίσκο να έχει κάποιος όντως διαβάσει αυτό το βιβλίο. O Eccles λοιπόν α) στον φιλοσοφικό τομέα υιοθετεί τον ποππεριανό δυισμό που όμως δεν είναι ουσιοκρατικός αλλά εννοιολογικός. Δηλαδή ότι η λειτουργία των φυσικών συστημάτων δεν μπορεί να ερμηνευτεί μέ ΑΜΕΣΑ ΑΝΑΓΩΓΙΚΟ τρόπο στα βασικά συστατικά τους αλλά ότι σχηματίζουν δομές ανώτερης τάξης που εννοιολογικά δεν είναι καθαυτές υλικές αλλά εν τούτοις παράγονται άμεσα από τις λειτουργίες του υλικού υπόβαθρου, από ιδιότητες που προκύπτουν από τις ανώτερες αυτές δομές. Και αφού βασικά η μόρφωσή σου απ'ότι φαίνεται βασίζεται σε quotes σχολίασέ μου το παρακάτω σχόλιο πάνω στο "How the Self Controls it's brain" από την σκοπιά του ιδεαλιστικού (ουσιοκρατικού)δυισμού που πρεσβεύεις:
Eccles called the fundamental neural units of the cerebral cortex "dendrons", which are cylindrical bundles of neurons arranged vertically in the six outer layers or laminae of the cortex, each cylinder being about 60 micrometres in diameter. Eccles proposed that each of the 40 million dendrons is linked with a mental unit, or "psychon", representing a unitary conscious experience.
Σου φαίνεται αυτή η περιγραφή (είτε είναι σωστή είτε λάθος) δυιστική; Μη υλιστική;
Γιατί πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό?
Είναι ανάγκη να ρωτήσεις εμένα τι πιστεύει ο Eccles όταν έχει τοποθετηθεί ο ίδιος?

"Now before discussing brain function in detail I will at the beginning give an account of my philosophical position on the so-called 'brain-mind problem' so that you will be able to relate the experimental evidence to this philosophical position. I have written at length on this philosophy in my book Facing Reality. In Fig. 6-1 you will be able to see that I fully accept the recent philosophical achievements of Sir Karl Popper with his concept of three worlds. I was a dualist, now I am a trialist! Cartesian dualism has become unfashionable with many people. They embrace monism in order to escape the enigma of brain-mind interaction with its perplexing problems. But Sir Karl Popper and I are interactionists, and what is more, trialist interactionists! The three worlds are very easily defined. I believe that in the classification of Fig. 6-1 there is nothing left out. It takes care of everything that is in existence and in our experience.

Στο μεταγενέστερο όμως βιβλίο του "How the Self Controls it's brain"... επέστρεψε στον δυισμό αλλά δεν νομίζω να σου χρυσώνει και πολύ το χάπι ε?

https://en.wikipedia.org/wiki/John_Eccl ... Philosophy

Όταν το καταπιείς σε περιμένω για τη συνέχεια!
3ον τελευταίον και λιγότερο σημαντικόν αλλά σίγουρα ενδεικτικόν: Πως είναι δυνατόν να "κατακρεούργησα" μια έρευνα την οποία ΔΕΝ ΣΧΟΛΙΑΣΑ ΚΑΝ;
Και ΑΥΤΟ ποιος το έγραψε και ορμώμενος από ΠΟΥ?
1ον Σε σχέση με τα στατιστικά. Μου είπες ότι ένα "άθεο καθεστώς κατέρρευσε σε χρόνο dt". Σου απάντησα με στοιχεία ότι η άθεη κληρονομιά αυτών των καθεστώτων επιβίωσε και συνεχίζεται. Και σα να μην έγινε αυτή η συζήτηση μου απαντάς με στοιχεία για την αύξηση του ποσοστού των πιστών σε παγκόσμια κλίμακα κάνοντας πως δεν καταλαβαίνεις ότι αυτή η αύξηση οφείλεται κυρίως στην αύξηση του πληθυσμού των μουσουλμανικών χωρών...Πως δικαιώνεται τώρα ο χριστιανισμός μέσω της αύξησης του αριθμού των...μουσουλμάνων μόνο στο μυαλό ενός χαμηλού επιπέδου θλιβερού απολογητή μπορεί να έχει νόημα.
Γιατρέ σου χάκαραν τον λογαριασμό ή συμβαίνει κάτι πολύ χειρότερο?
Θυμίζω λιγάκι την πορεία της συζήτησης:

-Ισχυρίστηκες ότι τα κομμουνιστικά (αθεϊστικά όπως τα λες) καθεστώτα κατάρρευσαν και γι'αυτό το λόγο χαίρεσαι και μπράβο σου που λέει και ο Βουλαρίνος.
Λέω, τα κομμουνιστικά καθεστώτα κατέρρευσαν ΜΑΖΙ με τον αθεισμό που επέβαλλαν ΜΕ ΤΗ ΒΙΑ.

Τι δεν καταλαβαίνεις?
-Σου απάντησα ότι η αθεϊστική κληρονομιά αυτών των χωρών υπάρχει ακόμη και είναι ισχυρότατη. Άρα ο "επίσημος" "κρατικός" αθεϊσμός ΔΟΥΛΕΨΕ και αυτό σας τσούζει εσάς τους στρατευμένους απολογητές με αυτές τις χώρες.
-Και μου απαντάς ότι η θρησκεία ΓΕΝΙΚΑ σε ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΛΙΜΑΚΑ αυξάνει την επιρροή της.

Και ρωτώ: Είπα εγώ το αντίθετο; Ή είπα ότι το ζόρι σου με τα κομμουνιστικά καθεστώτα έγκειται στο ότι ο αθεϊσμός που καλλιέργησαν εδραιώθηκε στις κοινωνίες τους;

ΥΓ: Όταν θέλει η κατσίκα να ξυστεί πάει στου τσοπάνη το ραβδί μου φαίνεται.
Παρέθεσέ μας ΕΝΑ-ΕΝΑ τα κράτη που ΔΟΥΛΕΨΕ κατ'εσέ ο κρατικός αθεισμός που επιλήθηκε ΜΕ ΤΗ ΒΙΑ και εκεί θα δεις ότι η γκλίτσα έχει κι'άλλο για σένα...
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Και επειδή σε βλέπω να...προσπερνάς κάποια ζητηματάκια.

Ο Eccles που σε....χάλασε ήταν ΜΕΤΑ από αυτό εδώ:

Για ξαναρίξτου μια ματιά.
Demitrios έγραψε:
Γιατρος Του Ικα έγραψε: γ) Η άποψη που αναφέρεις εδώ δήθεν για να ανατρέψεις την υλιστική αντίληψη του εγώ είναι κλασσικό αυτογκόλ. Γιατί πράγματι αν το εγώ είχε την έδρα του σε μια μη υλική οντότητα,την ψυχή, που επιδρά στο σώμα κατά το δοκούν όντως θα ήταν παράλογο να μην μπορεί να επιδράσει και να ελέγξει και το παρασυμπαθητικό σύστημα ή γενικά όλες τις λειτουργίες του οργανισμού. Αντίθετα το βλέπουμε να υπόκειται σε περιορισμούς,ακριβώς όπως θα περιμέναμε αν το εγώ ήταν παράγωγο των λειτουργιών του εγκεφάλου,με πρόσβαση και έλεγχο σε συγκεκριμένες λειτουργίες του.
Προσπερνώ τα περί ψυχής που μόνο εσύ αποφάσισες να φέρεις στη συζήτηση και πάμε στο συμπέρασμά σου γιατρέ:

Το "εγώ" μας ban-άρεται από τον ίδιο τον εγκέφαλο.
Προσπερνώ τις φιλοσοφικές προεκτάσεις του περισπούδαστου που έγραψες και πάμε στα πιο απτά και μετρήσιμα.

α) Ποια είναι η διαφορετική Φυσιολογία που έχει αναγνωρίσει η Επιστήμη μεταξύ των περιοχών που το "εγώ" έχει πρόσβαση και των περιοχών που δεν έχει? (δεν πιστεύω να είσαι κανένας σκιντζής γιατρέ?)

β) Ποιοι Φυσικοί Νόμοι επιτρέπουν την πρόσβαση σε ορισμένες περιοχές και την απαγόρευση σε άλλες?
Υ.Γ Τις αλοιφές του κώλου για τα τσουξίματα θέλω να τις ξαναποστάρεις γιατί, αχρείαστες να'ναι, ποτέ δεν ξέρεις....
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Yianis έγραψε:
Demitrios έγραψε:Πες μου ΜΙΑ αλήθεια που ξέρεις. Μόνο μια σε οποιονδήποτε τομέα επιθυμείς.
apeleytheros έγραψε: Μια αλήθεια που ξέρω: Δεν είσαι πιγκουίνος.
Demitrios έγραψε:Από την άλλη βέβαια, αν οι αλήθειες που λες (και εννοείς ότι λες) εξαντλούνται στο υψηλό επίπεδο του "δεν είσαι πιγκουίνος" ίσως θα πρέπει να παραδεχθώ εγώ το λάθος της τοποθέτησης μου και να είμαι πιο προσεκτικός στο μέλλον όταν άθεοι ισχυρίζονται ότι λένε αλήθειες.
η πλάκα είναι ότι το ΜΙΑ δεν το έχω κάνει εγώ κεφαλαία αλλά εσύ… παρ' όλα αυτά μάλλον εννοείς ΜΙΑ εκτός από αυτή του απελεύθερου...
Και του apeleytheros του απάντησα αλλά εσύ διάβασες επιλεκτικά την απάντησή μου έκανες και το μεμονωμένο quote να φαίνεται ως η πλήρης απάντησή μου και μάλιστα επιχειρηματολόγησες επί της κοπτοραπτικής σου!!!!!!
Για όποιο λόγο και να σου συνέβη αυτό δεν με αφορά...
Θα σου πω μια από τις εκατομμύρια αλήθειες που υπάρχουν...
Άντε να δούμε....
Λοιπόν:


Σοβαρεύεις και το ύφος σου παρατηρώ!!!!!
Ή όντως βρήκες μια από τα εκατομμύρια αλήθειες ή... ξέρεις εσύ...
«Προχτές το πρωί ο ήλιος ανέτειλε στην γη»
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Τώρα θα μου πεις να κάνουμε define την λέξη «προχτές»…
Κάτσε ρε συ το πήγες πολύ μακριά!!!! :mrgreen:

Κάνε πρώτα define το ΠΟΥ (σε γεωγραφικές (?) συντεταγμένες) και το ΠΟΤΕ (σε GMT (?)) "ο ήλιος ανέτειλε στην γη" (άσε με να μαντέψω, αστροφυσικός είσαι ή κανένας ποιητής της πλάκας? :lol: ) προχτές και ύστερα συνεχίζουμε...με φόρα όπως πάντα!

Υ.Γ Πες μου πόσο πολύ σε βοηθάω να περάσεις ευχάριστα την ώρα σου οδεύοντας προς την Ανυπαρξία σου ώστε να με προτιμάς ανάμεσα σε όοοοοοοολα τα υπόλοιπα που θα μπορούσες να κάνεις?
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:Όταν ο Δημήτριος μιλάει για έρευνες...
Δεν έβρισκες τίποτα καλύτερο....

Doctor, who claimed vaccines caused autism, dead of apparent suicide after federal agents searched his office

Read more: http://www.dailymail.co.uk/news/article ... z45VyeA48u
Follow us: @MailOnline on Twitter | DailyMail on Facebook




The mysterious death of a doctor who peddled autism ‘cures’ to thousands
https://www.washingtonpost.com/news/mor ... thousands/
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:
Demitrios έγραψε:Oρισε μου ΥΛΙΣΤΙΚΑ το "είσαι" που χρησιμοποίησες στο "γελοία απλό ισχυρισμό" σου.
γιατί δεν δίνεις εσύ ένα ορισμό της λέξης "είσαι", προκειμένου να αποδείξεις ότι η πρόταση "δεν είσαι πιγκουίνος" δεν είναι αληθής;
apeleytheros πόσο χρονών είσαι?
Είσαι ενήλικας?
Ψηφίζεις κανονικά?

Θέλω τον ΥΛΙΣΤΙΚΟ ορισμό του "είμαι/είσαι/είναι" και γι'αυτό ρωτάω έναν Υλιστή εδώ μέσα (είτε είσαι εσύ είτε κάποιος άλλος).

Το ότι ΕΣΥ ζητάς από ΜΗ ΥΛΙΣΤΗ να σου φέρει ΥΛΙΣΤΙΚΟ ορισμό και να σου αποδείξει το αληθές ή μη μιας πρότασης που ΕΣΥ διατύπωσες ειλικρινά με ξεπερνά...

Αν δεν μπορείς να φέρεις ορισμό πες μας δεν μπορώ ή δεν ξέρω ή δεν θέλω!

Προτιμότερο είναι από το να εξευτελίζεσαι χωρίς λόγο....
Πως ορίζεται και από τι συντίθεται/αποτελείται το "είναι" κάποιου (ανθρώπου/ζώου κτλ)?
Δεν ξέρω, ίσως έχεις μπερδευτεί, αλλά για τη σύνθεση κάποιου, δεν χρησιμοποιούμε την λέξη "είσαι" αλλά τη λέξη "αποτελείσαι" η κάποιο συνώνυμο της.
πχ θα έλεγα
"δεν αποτελείσαι από πιγκουίνους"
"η σύνθεση σου δεν περιλαμβάνει πιγκουίνους"
κλπ.
αν ήθελα να χρησιμοποιήσω σώνει και ντε τη λέξη είσαι, για να δώσω πληροφορία για τη σύσταση σου, η από τί αποτελείσαι, θα έλεγα
"δεν είσαι φτιαγμένος από υλικό πιγκουίνου", όμως, ΔΕΝ είπα αυτό.
Είδες που χαλάστηκες με το συντίθεται/αποτελείται????
Αλλά από την άλλη δεν είμαι ότι βλέπεις/μετράς/αναλύεις/συγκρίνεις? Το "είσαι" είναι κάτι άλλο και πέρα από πρωτόνια, νετρόνια, ηλεκτρόνια (άντε quarks και λεπτόνια για τους πιο πονηρτζήδες)???
Ως Υλιστής έχεις κάτι μπροστά σου που ΟΥΤΕ συντίθεται, ΟΥΤΕ αποτελείται από ΥΛΗ ενώ είναι "υλικό και χειροπιαστό" (π.χ άνθρωπος/πιγκουίνος/πίθηκος κτλ)???? Χμμμμμ....

Είσαι σίγουρος ότι θες να το συνεχίσεις?

Αφου εσύ ξέρεις μάλλον(?) αυτό που ρώτησες δώσε μας και τον ΥΛΙΣΤΙΚΟ ΟΡΙΣΜΟ της λέξης που σου ζήτησα και τα υπόλοιπα θα τα βρούμε στην πορεία...

Σ'ευχαριστώ και για το spoiler πάντως και να είσαι σίγουρος ότι θα το χρησιμοποιώ όταν απευθυνομαι σε εσάς!
Spoiler: Εμφάνιση
εξακολουθώ να πιστεύω ότι το πρόβλημα σου είναι πρόβλημα κατανόησης της γλώσσας ως μέσο επικοινωνίας και της χρήσης της.
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

kapages έγραψε:Demitrios έγραψε:
Πες μου ΜΙΑ αλήθεια που ξέρεις. Μόνο μια σε οποιονδήποτε τομέα επιθυμείς.

Α) Η πηγη προελευσης των γραμματων που βλεπω στην οθονη μου, " Πες μου ΜΙΑ αλήθεια που ξέρεις. Μόνο μια σε οποιονδήποτε τομέα επιθυμείς. ", τα εβαλε σε μια σειρα τετοια, ωστε συμφωνα με την απο εμενα εννοιολογικη ερμηνεια τους, να αμφισβητει την υπαρξη οποιασδηποτε αληθειας.
πιθανη πηγη προελευσης: ανθρωπος, τρολ, ρομποτ, ανωτερο ον, ψευδαισθηση
εμενα, βλεπω, μου: εγω = μπλα μπλα μπλα αυτοσυνειδηση, μπλα μπλα μπλα ενσυναισθηση


β) Δεν μπορω να απαντησω:Δεν ειμαι σιγουρος οτι κατανοω τι σημαινει για σενα ή για μενα
η λεξη ΜΙΑ. Δεν μπορω να φανταστω μια αληθεια που δεν κρυβει και αλλες.
η λεξη αληθεια.
η λεξη ΞΕΡΩ.
η λεξη επιθυμω.
η λεξη ΤΟΜΕΑΣ.

Να μας εξηγησεις επιστημονικα τι εννοεις, ωστε να σου απαντησουμε...
Ήδη μου απάντησες kapages όπως έκαναν άλλωστε και οι υπόλοιποι εδώ μέσα και σας ευχαριστώ όλους θερμώς!
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Αν έχεις ΜΙΑ τέτοια σε κάποια από τα ζητήματα που συζητάμε ας την παραθέσεις.Τόσο δύσκολο σου είναι?
1ον Δεν ΜΟΥ είναι δύσκολο,ΣΟΥ είναι δύσκολο. Με όσα λες επιβεβαιώνεις ότι αγνοείς το τι σημαίνει επιστημονική απόδειξη.
2ον Πάνω σε ποιο ζήτημα που συζητάμε; Για το αν υπάρχει ή όχι "ψυχή"; Όπου "ψυχή" μια οντότητα διαφορετικής ουσίας απ'ότι όλο το υπόλοιπο σύμπαν;Που υποτίθεται ότι δεν μοιράζεται καμιά από τις ιδιότητες του υλικού υποστρώματος πάνω στο οποίο επιδρά αλλά εν τούτοις με μαγικό τρόπο όχι μόνο επιδρά πάνω σ'αυτό αλλά το ελέγχει; Ε λοιπόν, όχι. Δεν υπάρχει επιστημονική απόδειξη ούτε για την ύπαρξη ούτε για την μη ύπαρξη της ψυχής γιατί το πρόβλημα για την επιστήμη δεν υφίσταται. Η επιστήμη δεν χαλάει τον χρόνο της (σε αντίθεση με εσένα) με το να προσπαθεί να αποδείξει την ύπαρξη ή την μη ύπαρξη οντοτήτων α) αχρείαστων για να ερμηνεύσουν τα φαινόμενα και β) που δεν εκδηλώνουν την ύπαρξή τους με φαινόμενα.

Στην συνέχεια μου παραθέτεις μια αφίσα από τις εκδηλώσεις της ένωσης άθεων με θέμα τις σχέσεις επιστήμης και θρησκείας για να μου αποδείξεις ότι δήθεν υπάρχει αντίφαση ανάμεσα σ'αυτό που λέω εγώ και σ'αυτό που πράττουν οι άθεοι.
Προφανώς βέβαια ούτε "το βάζω στα πόδια" (όπως μου λες σα να είμαστε παιδάκια του δημοτικού) ούτε υπάρχει καμία αντίφαση.
Εκείνο που λέω εγώ είναι ότι η επιστήμη δεν ασχολείται με το να εξετάζει επιστημονικά ή να περιλαμβάνει στις μελέτες της την ισχύ, την αλήθεια των μεταφυσικών εννοιών της θρησκείας και της θεολογίας. Πιο απλά: η επιστήμη που μελετά την λειτουργία του εγκεφάλου, την ανθρώπινη ψυχολογία δεν κάθεται να εξετάσει καν αν υπάρχει η ψυχή με την μεταφυσική έννοια που της δίνει η θρησκεία και η ιδεαλιστική φιλοσοφία.
Όμως: α) Η θρησκεία υπάρχει. Και ως κοινωνικό και πολιτισμικό φαινόμενο μπορεί να γίνει η ίδια αντικείμενο έρευνας της επιστήμης.β) Η θρησκεία προβάλλει ερμηνείες για τον φυσικό κόσμο. Άρα η θρησκεία εμπλέκεται στα πεδία της επιστήμης. Και γ) Η επιστήμη έχει διαφορετική γνωσιακή ηθική από την επιστήμη. Προβάλλει ως μέσα κατάκτησης της γνώσης την τυφλή εμπιστοσύνη στην δική της παράδοση και την αποκάλυψη.
Η επιστήμη λοιπόν ασχολείται με την θρησκεία α)ως αντικείμενο μελέτης β)για να αντικρούσει τα παραμύθια που λένε οι θρησκείες για την φυσική πραγματικότητα και γ) για να δείξει ότι η θρησκευτική προσέγγιση στο θέμα της γνώσης αποτελεί εμπόδιο για την επιστημονική πρόοδο.
Με το να αποδείξει την βασιμότητα των μη ελέγξιμων μεταφυσικών ισχυρισμών της θρησκείας (όπως την ύπαρξη ψυχής)η επιστήμη δεν ασχολείται γιατί ακριβώς είναι μη ελέγξιμες έννοιες και δεν έχουμε τίποτα να κερδίσουμε ή να μάθουμε ασχολούμενοι μ'αυτές.

Μετά, για τον Eccles:
Κανένα ad hominem. Ούτε αμφισβήτηση της επιστημονικής του αξίας,ούτε αν άξιζε να πάρει το Nobel ούτε τίποτα απ'αυτά. Εκείνο που λέω είναι ότι σε ένα επιστημονικό πεδίο με τόσο γρήγορες εξελίξεις και συνεχή συσσώρευση γνώσεων τα 16 χρόνια σημαίνουν ότι ξέρουμε ήδη πολλά πράγματα που δεν τα ξέραμε πριν από 16 χρόνια.
Επιπλέον. Ο Eccles έκανε μια επιστημονική υπόθεση για την ανάδυση της συνείδησης. Πολύ καλά και μπράβο του. Το αν είναι σωστή ή όχι θα το δείξει στο μέλλον η επιστημονική έρευνα. Σου παράθεσα το απόσπασμα που περιγράφει χοντρικά την υπόθεση αυτή. Επειδή όμως η περιγραφή είναι ξεκάθαρα ΥΛΙΣΤΙΚΗ ( λέει ότι οι δενδρώνες, ομάδες νευρώνων με συγκεκριμένο σχήμα και διαστάσεις, ενώνονται για να σχηματίσουν μια νοητική μονάδα συνειδητής εμπειρίας) επιλέγεις να την αγνοήσεις, να την προσπεράσεις και ξανά μανά να μου παραθέσεις τις ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ απόψεις του Eccles.
Σε ρωτάω λοιπόν: Αυτές οι φιλοσοφικές απόψεις προκύπτουν από την επιστημονική έρευνα του συγκεκριμένου επιστήμονα; Προφανώς ΟΧΙ αφού και η επιστημονική του υπόθεση για την ανάδυση της συνείδησης δεν περιλαμβάνει καμία αναφορά σε μη υλικές, μεταφυσικές έννοιες. Άρα λοιπόν αφού το όποιο ξεχωριστό κύρος μπορεί να απολαμβάνει ένας επιστήμονας προέρχεται κυρίως από την επιστήμη του (και πάλι και εκεί το κύρος του δεν είναι απόλυτο. Κανείς δεν έχει απόλυτο κύρος στην επιστήμη) οι όποιες φιλοσοφικές του απόψεις δεν έχουν μεγαλύτερο κύρος από τις δικές σου ή τις δικές μου.
Για τα στατιστικά σου, ΓΙΑ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.
1ον Είπες ότι κατέρρευσαν τα κομμουνιστικά καθεστώτα και η αθεΐα τους.
2ον Σου απάντησα με στοιχεία που έδειχναν ότι ΣΤΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΧΩΡΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ η αθεΐα εξακολουθεί να είναι κυρίαρχη ή έστω πολύ ισχυρή τάση παρά την κατάρρευση των κομμουνιστικών καθεστώτων.
3ον Μου απαντάς παραθέτοντας στοιχεία που δείχνουν αύξηση της επιρροής της θρησκείας ΓΕΝΙΚΑ (και όχι μόνο του χριστιανισμού ή της ορθοδοξίας-τώρα το πως αυτό εσύ ως ορθόδοξος το θεωρείς καλό είναι δικό σου θέμα) και ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, άρα και στον Τρίτο Κόσμο που δεν είχε ιδιαίτερη σχέση με κομμουνιστικά καθεστώτα κλπ.
ΚΑΙ ΣΕ ΡΩΤΑΩ: 1ον ΠΟΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Η ΕΡΕΥΝΑ ΣΟΥ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ ΕΓΩ ΚΑΙ 2ον ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ ΣΧΟΛΙΑΣΑ (ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ "ΚΑΤΑΚΡΕΟΥΡΓΗΣΑ") ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ;
Παρέθεσέ μας ΕΝΑ-ΕΝΑ τα κράτη που ΔΟΥΛΕΨΕ κατ'εσέ ο κρατικός αθεισμός που επιλήθηκε ΜΕ ΤΗ ΒΙΑ και εκεί θα δεις ότι η γκλίτσα έχει κι'άλλο για σένα..
.
Ανατολική Γερμανία, Τσεχία, Κίνα.Σχεδόν κανείς δεν πιστεύει. Ρωσία: Άθεοι 38% Ορθοδοξοι 41% κλπ.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

τελικα κανατε εκεινων τον διαλογο?

το να μηλανε παντος 2 ατομα της ενωσης περι θρησκειας και επιστιμης ειναι το ιδιο σαν να μηλαω με εναν συναρειανο για το ποια ομαδα ειναι το αφεντικο της πολης
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Τόσες σελίδες κάνουμε διάλογο με τον Κούρο και τον Demitrios που είναι πιστοί χριστιανοί, τι σκατά κλαψομουνιάζεις πάλι Νικο Ξανθόπουλε του forum;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Demitrios έγραψε:Υ.Γ Πες μου πόσο πολύ σε βοηθάω να περάσεις ευχάριστα την ώρα σου οδεύοντας προς την Ανυπαρξία σου ώστε να με προτιμάς ανάμεσα σε όοοοοοοολα τα υπόλοιπα που θα μπορούσες να κάνεις?
Είμαι σίγουρος ότι θα δυσκολευτείς να το πιστέψεις, (sorry μαλακίες λέω… εσύ πιστεύεις σε νεράιδες) αλλά χωρίς εσένα η Ανυπαρξία μου θα είχε ήδη έρθει.
Να φανταστείς ότι με είχε πιάσει τεράστια αγωνία που είχες εξαφανιστεί για έναν μήνα.
Είπα... για φαντάσου να μας αφήσει ο Δημήτριος…
Πω ρε μάγκα…
Σύγκρυο…

Σύγκρυο από την μία και απελπισία από την άλλη στην σκέψη τι θα γίνει εάν σοβαρευτούν οι υπόλοιποι άθεοι και σταματήσουν να ασχολούνται μαζί σου και έτσι σε εξαφανίσουν….
Άλλα αυτό μάλλον δεν θα γίνει ποτέ…
Οπότε θα μείνω μόνο με το σύγκρυο…
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Να φανταστείς ότι με είχε πιάσει τεράστια αγωνία που είχες εξαφανιστεί για έναν μήνα.

Πάντως η περιοδικότητα της εμφάνισης του Demitrios στο forum μου έχει κινήσει και εμένα την περιέργεια. Ποιος ξέρει,μπορεί και να μην είναι τίποτα.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Μπορεί να είναι μούτσος και να έπιασε λιμάνι.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

τεραστιος διαλογος κυριε επιλεκτικε
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

[youtube]IWPM_NpH4rQ[/youtube]
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Τεμπελόσκυλο έγραψε:
Off Topic
Μπορεί να είναι μούτσος και να έπιασε λιμάνι.
Ή να ζει σε κανένα πλανητοειδή στο νέφος του Oort.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Απάντηση