Δημόσιος διάλογος αθέων με πιστεύοντες.

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

δεν θιγομαστε μελανη μου χαλαρα πες οτι θελεις

δεν θα ειναι ιδιωτικο αν μαζευτουμε 4-5 ατομα καπου και απανταμε σε ερωτισεις η κανουμε ο ενας τον αλλον μια ερωτιση
στην επομενη σας συναντηση λοιπον με το καλο παντα στην θεσσαλονικη ερχομαι να τα πουμε απο κοντα και οποιος θελει ερχεται και συζηταμε οτι λεμε
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Με συγχωρείς, δεν είχα πρόθεση να προσβάλλω, μάλλον να πειράξω - με την καλή έννοια.
Σχόλιο που επιβεβαιώνει την αιτία του σεβασμού μου.
Προφανέστατα για τους ίδιους λόγους εξαίρεσες και τον εαυτό σου;
Θα κάνω εγώ τον πιστό αν δεν βρίσκεται άλλος
Όπως βλέπεις δεν εξαίρεσα τον εαυτό μου.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Και θα το παρακολουθήσουν μονο αυτοί οι 4-5...αντί για όλο το forum και όλους όσους θα μπούν μελλοντικά στο forum...

Αν είναι να γίνει για προσωπική κατανάλωση δεν έχει νόημα, να τα πειτε σε pm
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ουτε με πμ δε γινεται διαλογος
ρε σβοιν γιατι εισαι τοσο αρνητικος παντα σε οτι λεω? οκ λογικο απο τα 100 που θα πω να διαφωνεις στα 200 αλλα τωρα δεν ειπα κατι υπερβολικο
σε μια συναντηση του φορουμ οποιος θελει να ερθει να γνωριστουμε και να μηλησουμε αθεοι και πιστοι για της αποριες που πιθανων εχουν μεν και δεν

τωρα μεσο φορουμ βλεπεις ποσο καλα πηγαινουν οι συζητησεις ολοι ειμαστε εκτος θεματος και μην με πεις πως φταιω μονο εγω ετσι σβοιν?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Γίνεσαι κουραστικός, το να τα πούμε από κοντά σε μια συνάντηση δεν είναι debate, είναι συζήτηση στον καφέ. Εκτος αν είναι συνάντηση ακριβώς για αυτό το πράγμα μονο και οργανωθεί ως τέτοια, κάτι τέτοιο είναι παρα πολύ δύσκολο να γίνει face το face (οργάνωση κτλ).

Από το forum είναι πιο εύκολο, ανοίγεις thread και συζητάς, οι θεατές υπάρχουν ήδη, ο χρόνος και τα μέσα για ερευνα (αφού θα είσαι στο pc σου όταν απαντάς) υπάρχει ήδη.
Για εκτος θέματος και άσχετα σχολεια δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, το είπαμε είδη, αν το ζήτησης νομίζω θα το σεβαστούνε αλλα μπορεί να τα σβήσει και η διαχειριστική ομάδα.

Οποτε σταματα να κλαίγεσαι "σας έχω πει να κάνουμε debate και κανεις δεν θέλει γιατί δεν είστε κοινωνικοί" και κανε ένα tread για να κανεις ακριβώς αυτό, ζητα 2 εθελοντές η θεσε απλά ερώτησης και αστές ανοιχτές να τις απάντηση οποιος θέλει.

Στα pm μπορείς να στήλης ένα σε πόλους αποδεκτες, και ανάλογα τις απάντησης να τις βλέπουν πολλοί
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ναι αλλα οταν στελνω πμ εσυ κυριος οπως και αλλοι δεν αρεσει
οταν λεω να παμε να τα πουμε απο κοντα δεν αρεσει
απο το φορουμ κανεις δεν εχει ορεξη για διαλογο ουτε αυτο αρεσει
ε αντε στην ευχη ρε σβοιν καντε οτι θελετε
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Stan
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2013 04:18
Όνομα Ιστότοπου: -

Η δημόσια συζήτηση μεταξύ των δύο πλευρών δημιουργεί ένα σημαντικό αναπάντεχο πρόβλημα. Αναγκαστικά θα δίνεται η εντύπωση ότι εξισώνονται η λογική και η Επιστήμη με τις θρησκευτικές αντιλήψεις και τα πιστεύω. Είναι σα να αντιδικεις με τη θρησκεία επί ίσους όρους ενδυναμώνοντας την.

Τώρα μεταξύ μας μια τέτοια συζήτηση ακούγεται ενδιαφέρουσα κ θα πήγαινε ωραία με ποπ κορν!
"Εκείνοι που μπορούν να σας κάνουν να πιστεύετε σε παραλογισμούς, μπορούν να σας κάνουν να διαπράξετε ακρότητες" - Βολταίρος
"Για να γνωρίσεις ποιος σε κυβερνάει, απλά μάθε ποιον δεν επιτρέπεται να επικρίνεις" - Βολταίρος
"Η βία είναι το τελευταίο καταφύγιο των ανίκανων" -Ισαάκ Ασίμωφ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Ειδικά μαζί σου, επειδή έχουμε συνομιλήσει, προφανώς δεν μου αρέσει, αφού στέρησε βασικές ικανότητες ενός διαλογου.

Δηλαδή δεν έχω πρόβλημα να κάνω διάλογο με PM η στο forum, όταν είναι διάλογος
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Να, βλέπεις, υπάρχει κόσμος που θέλει να το παρακολουθησει, άντε κανε ένα thread και ξεκινα, τι κάθεσαι και παραπονιέσαι.

Άμα θες να το ξεκινήσω εγώ για εσένα
Itko
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 19 Οκτ 2012 01:00
Όνομα Ιστότοπου: -www.denexw.com

Καλησπέρες.

Ο δημόσιος διάλογος αθέων με πιστεύοντες θα μπορούσε υπό προυποθέσεις να είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα ανταλλαγή απόψεων. Θα πρέπει όμως, κατα τη γνώμη μου, να γίνει μεταξύ "μη αντιπροσωπευτικού αθέου" και "μη αντιπροσωπευτικού πιστού", για να έχει καποιο ενδιαφέρον. Διότι ο "αντιπροσωπευτικός άθεος" , όπως έχουν καλλιεργήσει το προφίλ του οι γνωστοί Dawkins, Dennet, Harris κ Σια, θεωρεί εκ των προτέρων οτι ο πιστεύων συνομιλιτής του είναι ψιλοβλάκας, και επίσης θέτει το ζήτημα της ύπαρξης θεού ως ενα "επιστημονικό ζήτημα" που οι "σοβαροί επιστήμονες" το έχουν λυμμένο. Από την άλλη ο "αντιπροσωπευτικός πιστός" είναι συνήθως είναι απλά πολύ εύκολη λεία για έναν άθεο του ανωτέρω προφίλ, και η συζήτηση χάνει το ενδιαφέρον της.
Για παράδειγμα, ας πούμε, θα ήθελα να δώ συζήτηση μεταξύ του Steven Rose (βρετανός νευροβιολόγος) και του μητροπολίτη Μεσογαίας π. Νικόλαο Χατζηνικολάου. Ο μεν πρώτος έχει μια ρητορική πολύ διαφορετική απο τον Dawkins και τους συν αυτώ... ενώ ο συγκεκριμένος μητροπολίτης... ε δεν τον λές και τυπικό πιστό. Δεν θα ήταν εύκολη λεία για κανέναν απο το φορουμ, υποθέτω.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

να κανωνισουμε μια εκπομπη σε καποιο ραδιο μεσο ιντερνετ?

ειπα μια ιδεα

εγω ξερω τι θα ρωτουσα παντος και σε εναν αθεο και σε εναν θρησκο

τωρα λεπτομεριες πως και γιατι με ειδικους αν θελετε ε δεν ξερω
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Σε ολόκληρο forum με άθεους και θεϊστές είσαι, ρωτα
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Μην τον πιεζεις svoin. Ο Αριστος βλεπει την ερωτησή του σαν την Ιθακη του και την διαδικασια της υποβολης της σαν το ταξιδι του. Δεν θελει να τελειωσει γρηγορα αυτο το ταξιδι, διοτι μπορει η Ιθακη να τον απογοητευσει.
Τα λεω καλα αρειανακι;
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευχαριστω πολυ ΓτΙ για τη προτιμηση :).
Θεωρω οτι σαν πιστος, μπορω να "νικησω" πανω απο το 80% των αθεων σε μια θεολογικη συζητηση. Αλλωστε ειναι γνωστο οτι η θρησκεια ειναι ετσι φτιαγμενη ωστε να ντριπλαρει τη λογικη.
Βεβαιως, αν ως πιστος, θα πρεπει να υπερασπιστω το δογμα της Εκκλησιας, ο βαθμος δυσκολιας του εγχειρηματος αυξανεται.

ομως, εδω μεσα εχουν συζητηθει τα παντα, ενω το επιπεδο των περισσοτερων αθεων, ειναι εντος του 20%. Αλλα αξιζει η προσπαθεια. Αν μη τι αλλο, να ακονισουμε λιγο τα αθειστικα επιχειρηματα.

Για παραδειγμα, εχω μια παρα πολυ καλη απαντηση στο αθειστικο ερωτημα "πως ειναι δυνατον ο Θεος να αποδεχεται την αιωνια τιμωρια των ανθρωπων,
τη στιγμη που η αδιαφορια απεναντι σε καποιον που βασανιζεται, εστω με δικη του ευθυνη, ειναι καταδικαστεα για εμας τους ατελεις, ενω παραλληλα, ο θεος ξερει με απολυτη λεπτομερεια σε επιπεδο μοριου, γιατι οι αμαρτωλοι κανουν οσα κανουν;"
Την ειχα φτιαξει γυρω στα 20, στα τελικα σταδια της πιστης μου.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Ωραια. Για να δουμε τωρα, υπαρχει κανενας αθεος σ' αυτο το φορουμ για να σηκωσει το γαντι του καπαγες;
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Χεχε έχει κάποιο suspense το θέμα (εννοώ δεδομένου ότι μπαίνουν άθεοι και από τις δυο μεριές :-) )

Αλλά τι να κάνεις και συ ρε Kapages με τόσο πενιχρά μέσα... Ούτε να ξεκινήσεις δεν μπορείς την προσπάθεια με το να βρεις λόγους να προσβάλεις την θέση "δεν πιστεύω ότι υπάρχει θεός". Αλλά εντάξει μπορεί η συζήτηση να αφορά άλλες θέσεις όπως "πιστεύω ότι δεν υπάρχει θεός"ή "δεδομένου ότι υπάρχει θεός, είναι παράλογο να τον εφοδιάζουμε με την τάδε ή την δείνα ιδιότητα" οπότε ίσως αλλάζει κάπως, αλλά και πάλι. Καλή τύχη πάντως.

Δεν ξέρω αν και ποια θα είναι τελικά η φύση του ντιμπέιτ αλλά θα μπορούσε να γίνει και ανάμεσα σε δύο άθεους μόνο , θα μπορούσε να γίνει και ανάμεσα σε ζευγάρια ή ομάδες άθεων που δουλεύουν συνεργατικά για την υπεράσπιση της θέσης κτλ :)
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ενταξει βαλε και 2 πασοκτσιδες να τους ρωτας ποτε ηταν καλυτερα το 81 η το 96

δε βλεπω μεγαλο ενδιαφερων οποτε δε θα ρωτησω αυτα που ηθελα να ρωτησω τωρα ισως αλλη στιγμη
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Για να υπάρξει ενδιαφέρον πρέπει να διευκρινίσεις για τι ακριβώς πρόκειται.

Θα απαντάμε σε ερώτησης σου?

Θα μιλήσουμε και επιχειρηματολογήσουμε για ένα συγκεκριμένο θέμα 2 συνομιλητές?

Θα φέρνουμε αντεπιχειρήματα σε αυτόν που υποστηρίζει την αντίθετη θέση?

Το πρώτο το θεωρώ εύκολο, τα αλλα 2 θα θέλουν προετοιμασία από οποιον δεχτεί να είναι ο θεϊστής η άθεος
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα απαντάμε σε ερώτησης σου?

ναι αλλα οχι μονο εγω οποιος θελει μπορει να δηλωνει να κανει ερωτισεις

Θα μιλήσουμε και επιχειρηματολογήσουμε για ένα συγκεκριμένο θέμα 2 συνομιλητές?

ναι αν δεν αρκεστει καποιος απο μια απαντηση μπορει να ρωταει τον αντιπαλο [θειστης-αθειστης] γιατι εχει αυτη την γνωμη
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ρε συ Kapages πες του ότι αλλαξοπίστησες στ'αλήθεια για να βρει το θέμα ενδιαφέρον.
Ωραια. Για να δουμε τωρα, υπαρχει κανενας αθεος σ' αυτο το φορουμ για να σηκωσει το γαντι του καπαγες;
Μην παραβλέπεις Κούρε ότι το γάντι του Kapages κατά πάσα πιθανότητα το έχει σηκώσει ήδη ο ίδιος αλλιώς δεν θα ήταν άθεος.Με άλλα λόγια αν και ξέρει την απάντηση του χριστιανού σ'αυτή την ερώτηση κατά πάσα πιθανότητα ξέρει και την ανταπάντηση του άθεου.
Παρόλαυτα,
πως ειναι δυνατον ο Θεος να αποδεχεται την αιωνια τιμωρια των ανθρωπων, τη στιγμη που η αδιαφορια απεναντι σε καποιον που βασανιζεται, εστω με δικη του ευθυνη, ειναι καταδικαστεα για εμας τους ατελεις, ενω παραλληλα, ο θεος ξερει με απολυτη λεπτομερεια σε επιπεδο μοριου, γιατι οι αμαρτωλοι κανουν οσα κανουν;
Ορίστε Kapages,για πες.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Απάντηση