Δημόσιος διάλογος αθέων με πιστεύοντες.

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

εγω θεωρω ενα μεγαλο κομματι ανθρωπων που δεν πιστευουνε σε θεο θρησκεια λιγο ποιο σημαζεμενους οταν μηλανε στις παρεες τους για αυτα
Ωραία, πες πως είναι έτσι. Και τι έγινε; Τι συμπέρασμα βγάζεις εσύ απ'αυτό; Καλά κάνουν; Κακά κάνουν; Όταν ο παλιοημερολογίτης ο ξάδερφος της γυναίκας μου δίνει εντολή στο τραπέζι "όλοι να κάνουμε την προσευχή μας" (μια φορά το χρόνο που συναντιόμαστε σε τίποτα γιορτές) εγώ πρέπει να κάνω το μαλάκα; Όταν λέει τις άλλες τις παρανοϊκές παπαριές του εγώ πρέπει να κάνω τουμπεκί; Αυτό είναι το σωστό; Να κάνω τουμπεκί για να μην υπάρχουν εντάσεις; Να μου πεις "έλα βρε παιδάκι μου, μια φορά το χρόνο βρίσκεστε γιατί να τσακωθείτε;". Ωραία. Γιατί πρέπει να το σκεφτώ εγώ αυτό και όχι αυτός;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

να απαντησω?

οπως εσυ δε θα θελεις οταν βγουμε [ελπιζω να σε γνωρισω καποτε] να σου βαλω τον υμνο της 4ης αυγουστου :D
και ενας χριστιανος πιστος δε θα ηθελε να του πεις πως εισαι αθεος και θεωρεις πως αυτο που πιστευει δεν υπαρχει

[νομιζω να καταλαβες τι θελω να σου πω οπως εσυ θα ενωχληθεις με κατι ε καταλαβε και καποιον πως ειναι να ενωχλειτε]

σιγουρα το να κανεις προσευχη δε θα σε αναγκασει κανεις και δε νομιζω να σε ειπε και εσενα να προσευχηθεις ετσι?

τωρα βεβαια και απο την μερια τον θρησκων για να καταλαβουνε πως υπαρχει και η αλλη αποψη πρεπει να σας γνωρισουνε με καλο τροπο να ξερουνε πως οπως ειναι ο χριστιανος και ο μουσουλμανος ετσι ειναι και ο αθεος ετσι οστε να προσεχουνε και αυτοι να μην σας λενε καποια πραγματα που για την πλειοψηφια ειναι συνηθισμενα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

και ενας χριστιανος πιστος δε θα ηθελε να του πεις πως εισαι αθεος και θεωρεις πως αυτο που πιστευει δεν υπαρχει
Εγώ πάλι πρέπει να ακούω τις μαλακίες του και να μη μιλάω έτσι;

Επιπλέον τον ύμνο της 4ης Αυγούστου μπορεί να μη μου τον βάλεις αλλά μπορεί να μου πεις για τους κακούς μετανάστες κλπ. Ούτε αυτό το θέλω.Τι πρέπει να γίνει; Εσύ να μη μου τα πεις; Εγώ να μην τα ακούσω; Να τα ακούσω αλλά να μην πω τίποτα για να μη σε κακοκαρδίσω; Να σου εγώ τι πρέπει να γίνει. Ή να αποφύγω να σε συναντήσω ή ακόμη καλύτερα να συναντηθούμε και να γίνουμε κώλος.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

οταν δε μπορεις να κανεις εναν διαλογο γιατι θα χαλαστεις ναι τοτε δε θελεις
απλα καταλαβαινεις πως δεν ειναι οτι καλυτερο αυτο γιατι αν ολοι μας ειχαμε παρεες με ατομα που συμφωνουμε μονο σε ολα δε θα πηγαιναμε ποτε μπροστα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:ωραια ενας ο θεοφιλος και ενας ακομα αθεος απο θεσσαλονικη μερια να κανωνισουμε μια συναντηση ψηνεσται?
δεν εννοούσα για συνάντηση καφέ, εξάλλου δεν πάω ποτέ. αλλά να μπεί ένα θέμα δοκιμαστικά για την θρησκευτική πίστη από εσένα εδώ στο φόρουμ και να συντονίζεις εσύ την συζήτηση υπάρχει ένας ένθεος ονόματι δημήτριος και αν δεν δέχεται μπαίνω εγώ στην θέση του, από άθεο όλο και κάποιος θα βρεθεί. όμως χρειάζεται αμεροληψία κι όχι να υποστηρίζεις εμένα. κατάλαβες αριστο;
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ποιος σου ειπε οτι θα υποστηριζω εσενα? ντιμπειτ μεσο φορουμ δεν νομιζω να μπορει να γινει ποτε
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Μια χαρά μπορεί να γίνει.

Θετεις θέμα.

Πρώτος γύρος: Λέει ο καθένας την θέση του (ο άθεος και ο θειστης)

Δεύτερος γύρος: Απαντάνε σε ερωτησεις.

Τρίτος γύρος: Κάνουν ερωτησεις μεταξύ τους

Τέταρτος γύρος: Δίνουν μια τελική απάντηση/θέση για όσα ακουστηκαν

Δεν αλλάζει κάτι στο format από τον γραπτό στον προφορικό λόγο στο πως γίνονται τα debate (τα κανονικά, όχι αυτά που βλέπεις στην TV με τους πολιτικούς)
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

με τοσους γυρους μας ανοιξες την ορεξη σβοιν :)

δε γινεται ετσι ντιμπειτ γιατι θα πεταχτει ενας να διορθωσει κατι που ειπε καποιος αλλος και θα χαλασει το τοπικ

μονο αν καποιοι μη φιλελευθεροι αθεοι οταν βρεθουνε σε καμια συναντηση του φορουμ με 1-2 χριστιανους που στανταρ θα υπαρχουνε στο φορουμ γνωριστουν και μπορουν να κανουνε μια τετοια κουβεντα-ντιμπειτ και θα χαρω πολυ να ειμαι παρων σε μια τετοια συναντηση

αλλιως καποια αλλη προταση
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Μπορείς να ζήτησης από τους άλλους να μην κάνουν post στο thread, καλή τι πιστη ότι δεν θα κάνουν, πιστεύω ότι θα το σεβαστούνε.

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι κάθεσαι και το ψειρίζεις, αν το θες τόσο πολύ κανε ένα thread και ξεκινα το.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

εγω να το συντονισω σημετοχες δε βλεπω

βασικα οπως ειναι πολλοι προκατειλημμενοι μαζι μου και εγω θα ειμαι προκατειλημμενος μαζι τους για αυτο ειπα θελω να μηλανε αθεοι που πολιτικα να μην ειναι φιλελευθεροι :D

σοβαρα τωρα αν θελουν καποιοι να κανουμε μια συζητιση ασ το πουνε να ρωταμε να απαντανε

αυτα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Θα κάνω εγώ τον πιστό αν δεν βρίσκεται άλλος αν και νομίζω (ειλικρινά) ότι ο καλύτερος γι'αυτόν τον ρόλο είναι ο Kapages (άλλη όρεξη δεν είχε ο άνθρωπος). Απ'όλους εδώ μέσα μόνο αυτός έχει δείξει να καταλαβαίνει πως σκέφτεται ένας σοβαρός,μορφωμένος και καλλιεργημένος πιστός και έχει αποφύγει τον εξυπνακίστικο ελιτισμό.Και η Μελάνη επίσης θα ήταν άριστη σ'αυτόν το ρόλο.Βέβαια το καλύτερο θα ήταν να έχουμε ένα veritable (sic) πιστό με αυτές τις προδιαγραφές (και υπάρχουν) απλά δεν έχουν περάσει από δω και πολλοί,ούτε έχουν παραμείνει.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Μπα, η καλυτερη επιλογη ειναι ο yanis στον ρολο του πιστου και ο ali στον ρολο του αθεου.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Κούρε ούτε να σαρκάσεις δεν μπορείς χωρίς να πεις παπαριές…
Ούτε τα αρχίδια του τρίχρονου γιου μου δεν μπορεί να κλάσει ο ali τώρα.

Εκτός κι εάν εσύ στην δική σου λαμπρή επιστημονική έρευνα βρήκες μηχανή του χρόνου στο πάτο του ποτηριού αντί για τον ορθόδοξο θεό που βρήκε ο φίλος σου.
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Απ'όλους εδώ μέσα μόνο αυτός έχει δείξει να καταλαβαίνει πως σκέφτεται ένας σοβαρός,μορφωμένος και καλλιεργημένος πιστός...
δηλαδή γιατρέ αυτό το θεωρείς κομπλιμέντο;;;
Και πως μπορεί κάποιος να είναι ταυτόχρονα σοβαρός, μορφωμένος, καλλιεργημένος και πιστός;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Yianis την 26 Ιαν 2016 09:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
Είσαστε πεντέξι ωραίες ατμόσφαιρες. :D
svoin έγραψε:Αριστοτέλη αν θέλεις τόσο πολύ να συντονίσεις ένα debate γιατί δεν κανεις ένα thread όπου θα ζητάς αυτό ακριβώς.
Ζητα απο έναν θεϊστή και έναν άθεο να σου απαντήσουν στις ερώτησης σου.
Μην του δίνεις ιδέες...

Σοβαρά τώρα, το διαλύσατε το τόπικ. Δεν πάτε σε άλλη παραλία με τα κουβαδάκια σας;
Ο νηματοθέτης αναρωτιόταν αν μπορούν να οργανωθούν δημόσιες συζητήσεις μεταξύ θεϊστών και αθεϊστών (και όχι συζητήσεις σε ένα διαδικτυακό φόρουμ που ήδη γίνονται, στην τελική). Για να επανέλθουμε σε αυτό, θεωρώ ότι μπορούν, αρκεί να βρεθεί φορέας που να θέλει και να μπορεί να τις διοργανώσει, πράγμα που αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα θεωρώ ότι δεν υπάρχει.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Για να επανέλθουμε σε αυτό, θεωρώ ότι μπορούν, αρκεί να βρεθεί φορέας που να θέλει και να μπορεί να τις διοργανώσει, πράγμα που αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα θεωρώ ότι δεν υπάρχει.
Με όλο τον σεβασμό αλλά ποιος φορέας στην θεοκρατούμενη Ελλάδα θα τολμήσει ποτέ να βάλει στο ίδιο panel θεϊστή με αθεϊστή;
Όλη η εκπομπή θα είναι μια ερώτηση μόνο:
Γιατί είναι ποιο κατανοητό ότι από το τίποτα προκύπτει η τελειότητα του θεού και όχι το ατελές σύμπαν;
Ποιος μπορεί να απαντήσει αυτήν την ερώτηση χωρίς να πει παπαριές ετσιθελικούς δογματισμούς;;
Όπως ότι ο θεός δεν χρειάζεται δημιουργία γιατί υπήρχε από πάντα, σύμφωνα πάντα με την επιστημονική έρευνα του κάθε Μήτσου;
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

οπως το ειπα ντιμπειτ σε φορουμ δε μπορει να γινει μονο απο κοντα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Από κοντά δεν θα είναι debate θα είναι ιδιωτική συζήτηση.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Yianis έγραψε:Και πως μπορεί κάποιος να είναι ταυτόχρονα σοβαρός, μορφωμένος, καλλιεργημένος και πιστός;
Μια χαρά μπορεί και γι'αυτό δεν μπορείς εσύ να κάνεις τον πιστό σε μια τέτοια συζήτηση ενώ ο Kapages ας πούμε μπορεί.
Σοβαρά τώρα, το διαλύσατε το τόπικ. Δεν πάτε σε άλλη παραλία με τα κουβαδάκια σας;
Καίτοι προσβλητικό το ύφος της παρατήρησης από γενικότερο σεβασμό στο άτομο που την κάνει θα πω "πάσο".
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
Με συγχωρείς, δεν είχα πρόθεση να προσβάλλω, μάλλον να πειράξω - με την καλή έννοια.
Μέσα στο γενικό κλίμα ελαφρού χαβαλέ, μου φάνηκε ο καλύτερος τρόπος να γυρίσω τη συζήτηση πίσω στο θέμα.
Έχει δίκιο ο Αριστοτέλης, debate νοείται μόνο διά ζώσης, και φυσικά δεν θα ήταν ιδιωτική συζήτηση αλλά δημόσια. Ιδιωτική μπορεί να γίνει βεβαίως ανά πάσα στιγμή, αλλά δεν έχει νόημα να το συζητάμε εδώ αυτό.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:
Yianis έγραψε:Και πως μπορεί κάποιος να είναι ταυτόχρονα σοβαρός, μορφωμένος, καλλιεργημένος και πιστός;
Μια χαρά μπορεί και γι'αυτό δεν μπορείς εσύ να κάνεις τον πιστό σε μια τέτοια συζήτηση ενώ ο Kapages ας πούμε μπορεί.
Προφανέστατα για τους ίδιους λόγους εξαίρεσες και τον εαυτό σου;
Απάντηση