Δυσκολία στην ονοματοδοσία τέκνου στο ληξιαρχείο

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
twilight
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 23 Σεπ 2015 15:01
Όνομα Ιστότοπου: -

Έγινα και γω πατέρας... επομένως μπήκα λοιπόν και στα διάφορα βάσανα!

Προσπαθώ να κάνω ονοματοδοσία την κόρη μου αλλά αντιμετωπίζω δυσκολίες.

Εγώ άθεος, η γυναίκα μου μια "κοινή" χριστιανή. Εντός εισαγωγικών γιατί άντε να τρέχει στην εκκλησία μόνο 3-4 φορές τον χρόνο σε "χαρές και πανηγύρια" και γω πάω μαζί της για να μην νιώθει άσχημα. Όπως συμβαίνει και σε πολλούς από εμάς.

Δέχτηκα να βαφτίσουμε την κόρη μας, μόνο και μόνο για το θεαθήναι και για να μην υπάρχει μουρμούρα. Και τώρα ήρθε η ώρα της ονοματοδοσίας.

Η κόρη μας γεννήθηκε στη Βέροια και εμείς μένουμε Νάουσα (το κρατάμε αυτό στο νού μας γιατί έχει σημασία, πήγαινε-έλα δεν μπορούμε συνέχεια, εγώ δουλεύω και δεν μας φτάνουν συνέχεια για τα καύσιμα).

Και πάω στο ληξιαρχείο της Βέροιας λοιπόν να κάνω ονοματοδοσία. Πήγα μόνος μου με το χαρτί της βαφτίσεως. Έγραφε όνομα Ελένη. Και δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ονοματοδοσία ο ληξίαρχος γιατί είπε ότι πρέπει να είναι και οι δυο γονείς μαζί. Όμως του απήντησα ότι ήμασταν και οι δύο στην βάπτιση, επομένως μπορώ να ολοκληρώσω την ονοματοδοσία. Μου είπε ότι χρειάζεται εξουσιοδότηση από την σύζυγο για να γίνει ονοματοδοσία από τον έναν γονέα.

Πάω μία επόμενη μέρα κάνω εξουσιοδότηση αλλά αυτήν την φορά μετά από συζήτηση με την σύζυγό μου συμφωνήσαμε να προσθέσουμε και το όνομα Μιράντα στην εξουσιοδότηση και εν τέλει στην ονοματοδοσία στο ληξιαρχείο. Το είχαμε πει και παλαιότερα μεταξύ μας και πριν την βάπτιση, απλά μετά το ξεχάσαμε.

2η φορά λοιπόν στο ληξιαρχείο και αυτήν την φορά πάω χωρίς το χαρτί της βάπτισης. Ο ληξίαρχος μου απαντάει ότι δεν μπορεί να γίνει ονοματοδοσία πάλι, ισχυριζόμενος ότι το χαρτί της βάπτισης έχει νομική σημασία και τα συναφή, ότι πάλι δεν γίνεται χωρίς την σύζυγο, ότι δεν μπορεί να πάρει το θρήσκευμα, ότι πρέπει να δωθεί όνομα ότι λέει στην βεβαίωση βαπτίσεως λόγω "μαρτύρων" κτλ.

Φανερά εκνευρισμένος εγώ του εξηγώ ότι από νόμο (ποιον ακριβώς εκείνη την ώρα δεν θυμόμουν) παρακαλώ έχει γίνει πλήρης διάκριση την ονοματοδοσίας και της βάπτισης. 2η φορά και δεν γίνεται τίποτα.

3η φορά σήμερα πηγαίνω με την σύζυγό μου να κάνουμε επιτέλους την ονοματοδοσία και πάλι δεν καταφέρνουμε τίποτα γιατί πήραμε απάντηση από τον ληξίαρχο ότι πρέπει να δωθεί το όνομα που υπάρχει στην βεβαίωση της βάπτισης. Μετά από συζήτηση μου και την παραπομπή μου στους σχετικούς νόμους, αποκρίθηκε ότι πρέπει να μιλήσει με τον νομικό τους σύμβουλο, ή να κινηθώ εγώ δικαστικά!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Το τι όνομα γράφει το κωλόχαρτο της βάφτισης ουδεμία σχέση έχει με την επίσημη ονοματοδοσία. Το έγγραφο της βάφτισης υποβάλλεται στο ληξιαρχείο για να καταχωριστεί το θρήσκευμα, όχι το όνομα. Δεν ξέρει τι του γίνεται ο ληξίαρχος. Να ξαναδιαβάσει προσεκτικά τι ακριβώς επιτάσσει η νομολογία για την ονοματοδοσία, όπου θα διαπιστώσει ότι καμία απολύτως αναφορά δεν γίνεται στο βάφτισμα, κι ως εκ τούτου είναι μια απολύτως ανεξάρτητη διαδικασία.

ΕΝΤΙΤ
Σε δεύτερη σκέψη, μπορείς να αποσύρεις προς ώρας το κωλόχαρτο της βάφτισης, να κάνεις ομαλά και κανονικά την ονοματοδοσία, κι αργότερα να υποβάλλεις και το της βάφτισης, οπότε κι αμφιβάλλω αν θα μπορεί να σου πει οτιδήποτε.

Σ.Σ. Κι εμένα η κόρη μου στην ονοματοδοσία έχει δύο ονόματα ενώ στη βάφτιση ένα, απλά εγώ ουδέποτε πήγα χαρτί βάφτισης στο ληξιαρχείο.

Αλήθεια, γιατί να το πας; Ακόμα κι αν η γυναίκα σου είναι ΧΟ, εφόσον της έκανες το χατήρι και βάφτισες ενώπιον θεού κι εκκλησίας 8-) τι την νοιάζει αν θα αναγράφεται θρήσκευμα στο ληξιαρχείο; Δεν επηρεάζει τίποτε απολύτως στη ζωή του παιδιού σου.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
twilight
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 23 Σεπ 2015 15:01
Όνομα Ιστότοπου: -

Το είχα παει στην αρχη το χαρτι της βαπτισης, αλλά δεν είχα εξουσιοδοτηση.

Και γω πηρα χαμπαρι ότι δεν ξερει ο ληξίαρχος τι του γινεται! Αυριο θα ξαναπαω και θα τον στειλω στον νομικο του συμβουλο γιατι με εσκασε!
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Όπως είπε ο Τάσος, η ονοματοδοσία είναι αυτοτελής διαδικασία, ούτε μάρτυρες βάπτισης θέλει, ούτε τίποτα. Η δήλωση του απόντα γονέα χρειάζεται να έχει θεωρημένο το γνήσιο υπογραφής.
Προτείνω αν ξανασυναντήσεις αντιρρήσεις, να υποβάλεις έγγραφο αίτημα με αριθμό πρωτοκόλλου (ζητώ να γίνει ονοματοδοσία του τέκνου μου επισυνάπτονται οι δηλώσεις ονοματοδοσίας, με θεωρημένο γνήσιο υπογραφής), και ταυτόχρονα να απευθυνθείς στο Υπουργείο Εσωτερικών (Δ/νση Αστικής και Δημοτικής Κατάστασης - Τμήμα Αστικής και Δημοτικής Κατάστασης), αλλά και στο Συνήγορο του Πολίτη, για να γλυτώσεις τα επόμενα πήγαινε-έλα. Στο έγγραφο αίτημα είναι υποχρεωμένοι να επικαλεστούν νομοθεσία, ενώ στο προφορικό...

σου στέλνω και Pm.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Καλά τα λένε ο Τάσος και ο apeleytheros. Και αν σου πει τίποτα σούκου μούκου για την γραπτή αίτηση να του πεις ότι είναι υποχρεωμένος να την δεχτεί ακόμα κι αν αυτό που ζητάς δεν γίνεται.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

:text-yeahthat:
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
twilight
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 23 Σεπ 2015 15:01
Όνομα Ιστότοπου: -

Εχθές πήγα έκανα νέα εξουσιοδότηση και δύο υπεύθυνες δηλώσεις έτσι για να υπάρχουν.

Σήμερα πήγα στον ληξίαρχο εκτυπωμένο το έντυπο του Συνήγορου του Πολίτη και το κείμενο της ανισότητας ονοματοδοσίας και βάπτισης που υπάρχει εδώ στην κοινότητα μας να τα δει. Το έγγραφο αίτημα με αρ.πρωτ. μου είπε ότι είναι προαιρετικό και αν ήθελα το κάναμε, αλλά βιαζόμουν εκείνη την ώρα και έφυγα.

Μου είπε ότι πρέπει τελικά να συμβουλευτεί τον νομικό τους σύμβουλο, παρόλο που του τόνισα όλα τα σημεία στο κείμενο και το έντυπο του ΣτΠ, όπως του ότι δεν είμαι υποχρεωμένος ούτε να δηλώσω την βάπτιση, ούτε καν να αποκαλύψω το θρήσκευμα της κόρης μου! Μόνο την βεβαίωση βάπτισης δεν του έδωσα.

:facepalm:
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Καλά έκανες κατά τη γνώμη μου. Ξεμπέρδεψε με την ονοματοδοσία, και μετά βλέπεις αν θες να δηλώσεις τη βάπτιση.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Σωστά ενήργησες.

Επισημαίνω ότι μπορείς να επικοινωνήσεις και με το Υπ.Εσ. (Δ/νση Αστικής και Δημοτικής Κατάστασης - Τμήμα Αστικής και Δημοτικής Κατάστασης), με τον κύριο Γ. Πάρχα, 213 1361332, Ευαγγελιστρίας 2 Αθήνα καθώς και με τον Συνήγορο του Πολίτη, τόσο για συμβουλές όσο και για να καταγγείλεις την άρνηση του ληξιάρχου να σε εξυπηρετήσει (σε περίπτωση που τελικά αρνηθεί).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Εφόσον δεν προσκόμισες τελικά χαρτί βάφτισης, οφείλει να αγνοήσει οτιδήποτε ειπώθηκε ως προς αυτό και να προχωρήσει στις υποχρεώσεις του. Προφορικά τίποτε δεν αναγνωρίζεται, ούτε υπάρχει.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
twilight
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 23 Σεπ 2015 15:01
Όνομα Ιστότοπου: -

Σας ευχαριστώ όλους σας. Αύριο πιστεύω θα έχω πάρει την απάντηση* και θα σας μεταφέρω το αποτέλεσμα.

*=Είναι αστείο να περιμένω κάτι για το οποίο θα έπρεπε να ξέρει από πριν την νόμιμη διαδικασία.
twilight
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 23 Σεπ 2015 15:01
Όνομα Ιστότοπου: -

Σήμερα λοιπόν... επιτέλους τέλος! Η απάντηση ήταν θετική και έγινε η πλέον σωστή ονοματοδοσία της κόρης μου.

Τα χαρτιά που του είχα δώσει έστειλε τα πρωτότυπα στους νομικούς τους συμβούλους και τα έβαλαν στο αρχείο τους. Αυτός δεν ήξερε ότι ήταν εκεί γιατί ένας άλλος συνάδελφος τα είχε δώσει καθώς αυτός που είχε αναλάβει την διαδικασία πήρε άδεια! Και γω είχα φάει τον τόπο να ψάχνω τα χαρτιά.

Πήγα εκεί τα ζήτησα και μετά τα μετέφερα εγώ ο ίδιος στο ληξιαρχείο... άρε αθάνατο ελληνικό δημόσιο...

Με την συζήτηση που είχαμε ισχυρίστηκε ότι μπορεί να υπήρχε θέμα με τους μάρτυρες, τον ανάδοχο ή ακόμα και την σύζυγό μου (παρόλο που υπήρχε η κατάλληλη εξουσιοδότηση) στην διαδικασία βάπτισης και γι' αυτό έπρεπε να βεβαιωθεί ο ίδιος ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Έπειτα του απήντησα ότι ένα χαρτί στα λόγια απλά δεν είναι υπάρχει!
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

:text-bravo:
(που ξεμπέρδεψες, όχι για το δημόσιο :mrgreen: )
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Μπράβο, και χαίρομαι αφάνταστα που είχαμε δίκιο. ;) :D
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Λήμμα στην wikipedia σχετικά με την ονοματοδοσία και την καταχώριση βάπτισης
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

csar έγραψε:Λήμμα στην wikipedia σχετικά με την ονοματοδοσία και την καταχώριση βάπτισης
Μιλάμε ότι οι πηγές του λήμματος είναι σε έκταση μεγαλύτερες από το άρθρο… :lol: :lol:

ΥΓ
Πως το είδες τόσο γρήγορα αυτό το άρθρο ρε συ csar; Μόλις πριν από 3 μέρες δημιουργήθηκε… :mrgreen:
Ποιος είναι ο Abu-dimitri που μένει στην Σαουδική Αραβία???
Ο χρήστης έχει ενεργή ηλικία 5 ημερών στην Wikipedia αλλά το άθλημα το κατέχει καλύτερα από αυτούς που γράφουν χρόνια… (δες προσωπική σελίδα φτιαγμένη σήμερα 15-ΝΟΕ-2015...)
Μούφα ο τύπος αλλά αφού είναι δικός μας ας κάνουμε ότι δεν καταλαβαίνουμε :lol:
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

:shhh:
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Το λήμμα της wikipedia "Ονοματοδοσία και βάπτιση" μετακινήθηκε στο Ονοματοδοσία και βάπτιση στην Ελλάδα
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Απάντηση