Ερώτηση για διαγραφή θρησκεύματος

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
agnostic123
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 09 Μαρ 2015 12:26
Όνομα Ιστότοπου: -

Φίλοι άθεοι, θέλω να διαγράψω το θρήσκευμα αλλά επειδή ψιλοφοβάμαι τις διακρίσεις θα ήθελα τη γνώμη σας:
α)Αν το διαγράψω, δηλώνω άθεος αναγκαστικά ή απλά δεν είμαι Χ.Ο.;
β)Μπορεί να μείνει απόρρητο; Να μην υπάρχει η καταχώρηση στο ληξειαρχείο, αλλά να μην μπορεί να το βρει κανένας ότι το έχω διαγράψει; Και αν ρωτήσει κάποιος στο ληξιαρχείο, του λένε ή είναι απόρρητο;
γ)Φέτος έδωσα Πανελλήνιες και περνάω λογικά στην πρώτη μου επιλογή. Επειδή γενικά μου αρέσει πολύ το αντικείμενο και πιστεύω ότι έχω προοπτικές για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό (σκέπτομαι ΗΠΑ-που δυστυχώς είναι θρησκόληπτοι, Καναδά ή Ευρώπη), υπάρχει περίπτωση να μου γίνει διάκριση με βάση το θρήσκευμα (είναι και μεγάλος ο ανταγωνισμός) και να προτιμήσουν έναν θρησκευόμενο φοιτητή;
δ)Έχω ακούσει ότι οι θρησκευτικές διακρίσεις απαγορεύονται ρητά διότι περιορίζουν τα ανθρώπινα δικαιώματα. Άπαξ και γίνει, είτε άμεσα είτε έμμεσα (πχ να μην με δεκτούν σε ένα πανεπιστήμιο), εκεί τί κάνω;

Θα ήθελα μόνο όσοι είστε απόλυτα σίγουροι να απαντήσετε. Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Φίλοι άθεοι, θέλω να διαγράψω το θρήσκευμα αλλά επειδή ψιλοφοβάμαι τις διακρίσεις θα ήθελα τη γνώμη σας:
α)Αν το διαγράψω, δηλώνω άθεος αναγκαστικά ή απλά δεν είμαι Χ.Ο.;

Όχι, δεν δηλώνεις αναγκαστικά άθεος, αλλά κατά 90% θα καταχωριστείς ως άθρησκος.
Ενώ δε ορισμένα ληξιαρχεία (Παπάγου-Χολαργού, ειδικό ληξιαρχείο Αθηνών) δέχονται να μην βάλουν καμία καταχώρηση, σε άλλα (Αθηνών, Αμαρουσίου) σε καταχωρούν ως "άνευ θρησκεύματος". Έχει λογική: από τη στιγμή που πας και λες "δεν είμαι πια ΧΟ και δεν ανήκω σε άλλο θρήσκευμα ή δεν σας λέω σε τι θρήσκευμα ανήκω" από γραφειοκρατικής άποψης είσαι "άνευ θρησκεύματος".

β)Μπορεί να μείνει απόρρητο; Να μην υπάρχει η καταχώρηση στο ληξειαρχείο, αλλά να μην μπορεί να το βρει κανένας ότι το έχω διαγράψει; Και αν ρωτήσει κάποιος στο ληξιαρχείο, του λένε ή είναι απόρρητο;

Απόρρητο είναι, με την έννοια ότι κανείς εκτός από σένα δεν μπορεί να ζητήσει να το δει παρά μόνο για λόγους εθνικής ασφαλείας ή για διαλεύκανση σοβαρών εγκλημάτων, αλλά η καταχώριση στο ληξιαρχείο θα υπάρχει.

Αν π.χ. θεωρηθείς ύποπτος για τζιχαντιστής και για λόγους εθνικής ασφαλείας πρέπει να μάθει το θρήσκευμά σου ξέρω γω, ο Υπουργός Εθνικής Άμυνας, θα έχει δικαίωμα να το κάνει. Τώρα πόσες πιθανότητες υπάρχουν να συμβεί αυτό, εσύ το ξέρεις. :)

γ)Φέτος έδωσα Πανελλήνιες και περνάω λογικά στην πρώτη μου επιλογή. Επειδή γενικά μου αρέσει πολύ το αντικείμενο και πιστεύω ότι έχω προοπτικές για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό (σκέπτομαι ΗΠΑ-που δυστυχώς είναι θρησκόληπτοι, Καναδά ή Ευρώπη), υπάρχει περίπτωση να μου γίνει διάκριση με βάση το θρήσκευμα (είναι και μεγάλος ο ανταγωνισμός) και να προτιμήσουν έναν θρησκευόμενο φοιτητή;

Το θεωρώ άκρως απίθανο, αλλά προφανώς δεν μπορώ να σου το εγγυηθώ.
Πώς όμως θα ξέρουν ότι δεν ανήκεις σε θρήσκευμα; Το πτυχίο του πανεπιστημίου δεν αναγράφει θρήσκευμα εξ όσων γνωρίζω, και για το μεταπτυχιακό σου θα ζητήσουν το πτυχίο και την αναλυτική βαθμολογία σου, δεν θα ζητήσουν απολυτήριο λυκείου.

δ)Έχω ακούσει ότι οι θρησκευτικές διακρίσεις απαγορεύονται ρητά διότι περιορίζουν τα ανθρώπινα δικαιώματα. Άπαξ και γίνει, είτε άμεσα είτε έμμεσα (πχ να μην με δεκτούν σε ένα πανεπιστήμιο), εκεί τί κάνω;

Το θέμα είναι αν θα μπορείς να το αποδείξεις. Νομίζω ότι θα είναι εξαιρετικά δύσκολο.
Αν πάντως μπορείς, πας στο δικαστήριο ανθρωπίνων δικαιωμάτων - πράγμα που σημαινει τεράστια δαπάνη σε χρόνο και χρήμα (μερικές χιλιάδες ευρώ είναι το κόστος, ο χρόνος δεν ξέρω ακριβώς).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
agnostic123
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 09 Μαρ 2015 12:26
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Φίλοι άθεοι, θέλω να διαγράψω το θρήσκευμα αλλά επειδή ψιλοφοβάμαι τις διακρίσεις θα ήθελα τη γνώμη σας:
α)Αν το διαγράψω, δηλώνω άθεος αναγκαστικά ή απλά δεν είμαι Χ.Ο.;

Όχι, δεν δηλώνεις αναγκαστικά άθεος, αλλά κατά 90% θα καταχωριστείς ως άθρησκος.
Ενώ δε ορισμένα ληξιαρχεία (Παπάγου-Χολαργού, ειδικό ληξιαρχείο Αθηνών) δέχονται να μην βάλουν καμία καταχώρηση, σε άλλα (Αθηνών, Αμαρουσίου) σε καταχωρούν ως "άνευ θρησκεύματος". Έχει λογική: από τη στιγμή που πας και λες "δεν είμαι πια ΧΟ και δεν ανήκω σε άλλο θρήσκευμα ή δεν σας λέω σε τι θρήσκευμα ανήκω" από γραφειοκρατικής άποψης είσαι "άνευ θρησκεύματος".

β)Μπορεί να μείνει απόρρητο; Να μην υπάρχει η καταχώρηση στο ληξειαρχείο, αλλά να μην μπορεί να το βρει κανένας ότι το έχω διαγράψει; Και αν ρωτήσει κάποιος στο ληξιαρχείο, του λένε ή είναι απόρρητο;

Απόρρητο είναι, με την έννοια ότι κανείς εκτός από σένα δεν μπορεί να ζητήσει να το δει παρά μόνο για λόγους εθνικής ασφαλείας ή για διαλεύκανση σοβαρών εγκλημάτων, αλλά η καταχώριση στο ληξιαρχείο θα υπάρχει.

Αν π.χ. θεωρηθείς ύποπτος για τζιχαντιστής και για λόγους εθνικής ασφαλείας πρέπει να μάθει το θρήσκευμά σου ξέρω γω, ο Υπουργός Εθνικής Άμυνας, θα έχει δικαίωμα να το κάνει. Τώρα πόσες πιθανότητες υπάρχουν να συμβεί αυτό, εσύ το ξέρεις. :)

γ)Φέτος έδωσα Πανελλήνιες και περνάω λογικά στην πρώτη μου επιλογή. Επειδή γενικά μου αρέσει πολύ το αντικείμενο και πιστεύω ότι έχω προοπτικές για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό (σκέπτομαι ΗΠΑ-που δυστυχώς είναι θρησκόληπτοι, Καναδά ή Ευρώπη), υπάρχει περίπτωση να μου γίνει διάκριση με βάση το θρήσκευμα (είναι και μεγάλος ο ανταγωνισμός) και να προτιμήσουν έναν θρησκευόμενο φοιτητή;

Το θεωρώ άκρως απίθανο, αλλά προφανώς δεν μπορώ να σου το εγγυηθώ.
Πώς όμως θα ξέρουν ότι δεν ανήκεις σε θρήσκευμα; Το πτυχίο του πανεπιστημίου δεν αναγράφει θρήσκευμα εξ όσων γνωρίζω, και για το μεταπτυχιακό σου θα ζητήσουν το πτυχίο και την αναλυτική βαθμολογία σου, δεν θα ζητήσουν απολυτήριο λυκείου.

δ)Έχω ακούσει ότι οι θρησκευτικές διακρίσεις απαγορεύονται ρητά διότι περιορίζουν τα ανθρώπινα δικαιώματα. Άπαξ και γίνει, είτε άμεσα είτε έμμεσα (πχ να μην με δεκτούν σε ένα πανεπιστήμιο), εκεί τί κάνω;

Το θέμα είναι αν θα μπορείς να το αποδείξεις. Νομίζω ότι θα είναι εξαιρετικά δύσκολο.
Αν πάντως μπορείς, πας στο δικαστήριο ανθρωπίνων δικαιωμάτων - πράγμα που σημαινει τεράστια δαπάνη σε χρόνο και χρήμα (μερικές χιλιάδες ευρώ είναι το κόστος, ο χρόνος δεν ξέρω ακριβώς).

Ευχαριστώ για την απάντηση, με βοήθησες αρκετά. Όσον αφορά αυτό για το απολυτήριο του λυκείου, είμαι ακόμα δηλωμένος ΧΟ και σε 2 βδομάδες θα το έχω.. αν είναι το αλλάζω μετά.
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Βρε αγνωστικ λύσε μου σε παρακαλώ μια απορία, διότι είμαι βλέπεις εκτός από δύστροπος και λίγο πιο κακότροπος από το συνηθισμένο.
Είχα παρατηρήσει ότι δημοσίευες πάνω στις ημέρες και ώρες που τα παιδιά γράφανε πανελλήνιες, παρότι έγραφες ότι είσαι και εσύ υποψήφιος, αλλά το προσπερνούσα. Αντε μια, άντε δύο, οκ αυτό που δηλώνεις αυτό είσαι, κανένα πρόβλημα. Εδώ όμως βλέπω ότι αυτό το βιολί με τις πανελλήνιες, το έχεις κάνει ολόκληρο σενάριο ζωής και έχεις παρασύρει και άλλους να σου δίνουν συμβουλές, να ασχολούνται με αυτό που έχεις στο μυαλό σου, κλπ.
Τι τρέχει τελικά με σένα ρε μπαγάσα;
[youtube]watch?v=nAh45vCMOBQ[/youtube]
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ο agnostic πουλάει παραμύθι για το αν είναι μαθητής γ' λυκείου (και εδώ που τα λέμε ποιόν ενδιαφέρει το αν είναι ή όχι) αλλά οι ομίχλες πέφτουν,τα καντήλια κουνιούνται και ο θεός φτιάχνει το σύμπαν εκτός χρόνου.Μιλάμε για σωστή εφαρμογή της καχυποψίας, όχι αστεία.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
agnostic123
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 09 Μαρ 2015 12:26
Όνομα Ιστότοπου: -

Κούρος έγραψε:Βρε αγνωστικ λύσε μου σε παρακαλώ μια απορία, διότι είμαι βλέπεις εκτός από δύστροπος και λίγο πιο κακότροπος από το συνηθισμένο.
Είχα παρατηρήσει ότι δημοσίευες πάνω στις ημέρες και ώρες που τα παιδιά γράφανε πανελλήνιες, παρότι έγραφες ότι είσαι και εσύ υποψήφιος, αλλά το προσπερνούσα. Αντε μια, άντε δύο, οκ αυτό που δηλώνεις αυτό είσαι, κανένα πρόβλημα. Εδώ όμως βλέπω ότι αυτό το βιολί με τις πανελλήνιες, το έχεις κάνει ολόκληρο σενάριο ζωής και έχεις παρασύρει και άλλους να σου δίνουν συμβουλές, να ασχολούνται με αυτό που έχεις στο μυαλό σου, κλπ.
Τι τρέχει τελικά με σένα ρε μπαγάσα;
[youtube]watch?v=nAh45vCMOBQ[/youtube]
Συγνώμη πλάκα μου κάνεις τώρα; Σε 3 από τα 6 μαθηματα γύρισα νωρήτερα και; Για του λόγου το αληθές, τώρα που κάνω μηχανογραφικό να το αναρτήσω αν δεν με πιστεύεις...
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
Η ανάρτηση του Κούρου παραπάνω είναι εκτός θέματος εδώ και επιπλέον είναι προκλητική (θεωρώ ότι είναι τρολάρισμα).

Έκανα και αναφορά στους διαχειριστές εχθές, με την ελπίδα να την διαγράψουν άμεσα, αλλά επειδή αυτό δεν έγινε, προκειμένου να μην δοθεί άλλη συνέχεια και ξεφύγει η συζήτηση, το λέω και δημόσια.

Πιστεύω ότι πρέπει να διαγραφτεί η συγκεκριμένη ανάρτηση και ο διάλογος που ακολούθησε και παρακαλώ θερμά να μην συνεχιστεί ο διάλογος επ' αυτού (ή αλλιώς, μην ταϊζετε τα τρολ :) ).

Επίσης θυμίζω σε όλους ότι υπάρχει κουμπί
Off Topic
για τις περιπτώσεις που θέλουμε να σχολιάσουμε για λίγο εκτός θέματος, πάντα μέσα σε ολογικά πλαίσια και σύμφωνα με τους κανόνες του φόρουμ. Όταν χρησιμοποιούμε το κουμπί αυτό, το κείμενό μας εμφανίζεται γκρίζο, όπως το δικό μου τώρα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Ε, όχι και τρολάρισμα! Συγνώμη, αρχίσατε τώρα μεθοδικά (εσύ και ο xarxar) να με χαρακτηρίζετε προκλητικό, όταν ο άναρχος έγραφε απευθυνόμενος στον γιανης για κεφάλια (χριστιανών) που πρέπει να κόβονται, ο γιανης δημοσίευε χυδαία κείμενα για τον Χριστό και την Παναγία προσβάλλοντας τον συνομιλητή του (Νικηφόρο) παρότι ήξερε ότι είναι χριστιανός και 3-4 ακόμα γράφανε σε δικό μου σχόλιο για χριστιανούς που σκοτώνουν καταστρέφουν και δεν ξέρω γω τι άλλες μισαλλόδοξες μπαρούφες και δεν κουνήθηκε ούτε φύλλο εκ μέρους σας;
Τόση υποκρισία πια;

Το ύφος μου απέναντι στον αγνωστικ ήταν καθαρά φιλικό, όπως ακριβώς αν ήταν γιός μου ή μικρότερός μου φίλος. Έτσι ακριβώς θα του μιλούσα. Μου απάντησε ο άνθρωπος, συγνώμη αν τον προσέβαλα, αλλά όπως και ο ίδιος παραδέχτηκε, πράγματι έγραφε μέσα σε ημέρες και ώρες που έγραφαν τα παιδιά πανελλήνιες, οπότε η απορία μου ήταν εντελώς βάσιμη και ανθρώπινη.

Άλλωστε, με αυτήν την ευκαιρία, ο γιατρός μας έδειξε και το ταλέντο του στην ποίηση..
(Το τελευταίο το έγραψα φιλικά και καλοπροαίρετα, μην αρχίσεις πάλι τα περί προκλητικότητας κλπ, κλπ)
Άβαταρ μέλους
Επίγειος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 08 Ιουν 2014 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Να μπορείς να βρεις υποτιθέμενες χρονικές ασυνέπειες σε ποστάρισμα μέλους, αλλά:
- Να πιστεύεις ότι οι πιγκουίνοι περπάτησαν απο την ανταρκτική στην Μέση Ανατολή για να μπουν στην κιβωτό του Νώε.
- Να πιστεύεις ότι η ανθρωπότητα δημιουργήθηκε πριν 5500 χρόνια
- Να πιστεύεις ότι όλες οι τόσο διαφορετικές φυλές σε χαρακτηριστικά και χρώμα δημιουργήθηκαν απο τον Αδαμ και την Ευα
- Να πιστεύεις ότι μια γυναίκα έμεινε έγκυος απο ένα λουλούδι
- Να πιστεύεις ότι περπάτησε κάποιος θεός στην γη, πέθανε και αναστήθηκε

και τόσα άλλα...

Ανεκτίμητο, πραγματικά!
Άβαταρ μέλους
Stan
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2013 04:18
Όνομα Ιστότοπου: -

Επίγειος έγραψε: - Να πιστεύεις ότι όλες οι τόσο διαφορετικές φυλές σε χαρακτηριστικά και χρώμα δημιουργήθηκαν απο τον Αδαμ και την Ευα
Να μην παραλείψεις ότι ο Αδάμ με την Εύα έκανε δύο γιους. Και αυτοί αναγκαστικά με την μητέρα τους έκαναν τους λοιπούς.
"Εκείνοι που μπορούν να σας κάνουν να πιστεύετε σε παραλογισμούς, μπορούν να σας κάνουν να διαπράξετε ακρότητες" - Βολταίρος
"Για να γνωρίσεις ποιος σε κυβερνάει, απλά μάθε ποιον δεν επιτρέπεται να επικρίνεις" - Βολταίρος
"Η βία είναι το τελευταίο καταφύγιο των ανίκανων" -Ισαάκ Ασίμωφ
Άβαταρ μέλους
Επίγειος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 08 Ιουν 2014 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Stan έγραψε:
Επίγειος έγραψε: - Να πιστεύεις ότι όλες οι τόσο διαφορετικές φυλές σε χαρακτηριστικά και χρώμα δημιουργήθηκαν απο τον Αδαμ και την Ευα
Να μην παραλείψεις ότι ο Αδάμ με την Εύα έκανε δύο γιους. Και αυτοί αναγκαστικά με την μητέρα τους έκαναν τους λοιπούς.

Δεν το έβαλα, επειδή έστω και σε έναν υπερβολικό θεωρητικό βαθμό, θα μπορούσε να συμβεί μέσα από μια αιμομικτική σχέση.
Ολα τα υπόλοιπα που έγραψα όμως είναι απίθανα σενάρια, βάση των επιστημονικών αποδείξεων που έχουμε.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

agnostic123 έγραψε: υπάρχει περίπτωση να μου γίνει διάκριση με βάση το θρήσκευμα (είναι και μεγάλος ο ανταγωνισμός) και να προτιμήσουν έναν θρησκευόμενο φοιτητή;
έτσι και τους τα ρίξεις,δεν πάει να είσαι κι ο γιός του ντώκινς. αυτούς τους ενδιαφέρει το μπαγιόκο που θα σκάσεις ντάγκα ντάγκα για τα υπόλοιπα με συγχωρείς χέστηκαν. άλλο θα πρέπει να σε ανησυχεί. ασ πούμε το μεταπτυχιακό που θές να πάρεις από made in USA, θα σου χρειαστεί; η τζάμπα θα ξοδευτούν οι δικοί σου;
Απάντηση