Ψυχολογία θεοσεβούμενων και ταυτόχρονα απατεώνων!

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
agnostic123
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 09 Μαρ 2015 12:26
Όνομα Ιστότοπου: -

Φίλοι άθεοι, ένα θέμα που δεν έχουμε ποτέ θίξει (το γράφω με αφορμή μία άλλη ανάρτησή μου) είναι για τους απατεώνες που κυκλοφορούν οι οποίοι διακινούν ιστορίες με προφητείες, μεγάλα θαύματα, ιερές εικόνες και άλλα ιερά αντικείμενα (π.χ. λείψανα) για να βγάλουν λεφτά.
Όσοι τα κάνουν και όσοι ισχυρίζονται ότι έχουν δει θαύματα και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, φαίνονται πολύ θεοσεβούμενοι. Πώς γίνεται ρε παιδιά να είναι ταυτόχρονα και απατεώνες; Σίγουρα πολλοί θα το παίζουν χριστιανοί ενώ στην πραγματικότητα δεν πιστεύουν, αλλά όσοι πιστεύουν και ταυτόχρονα κάνουν "κομπίνες" δεν έχουν φόβο Θεού;
Ποιοα είναι η άποψή σας;
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Κάποιοι είναι συνειδητοί απατεώνες,κάποιοι άλλοι θεωρούν ότι το ψέμα δικαιολογείται από τον ανώτερο σκοπό της ενδυνάμωσης της πίστης στο ποίμνιο.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

according to a poll of Anglican clergy which found that as many as 16 per cent are unclear about God and two per cent think it is no more than a human construct.
http://www.independent.co.uk/news/uk/ho ... 21899.html

Δηλ. 1 στους 6 αγγλικανούς ιερείς αμφιβάλλει ότι υπάρχει θεία τιμωρία και 1 στους 50 είναι σίγουρος ότι δεν υπάρχει. Κάτι μου λέει ότι στην χώρα της λαμογιάς όπου μάλιστα το επάγγελμα του ιερέα προσφέρει μια αρκετά καλή αμοιβή και μονιμότητα, αυτά τα ποσοστά θα είναι πολύ μεγαλύτερα...
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

agnostic123 έγραψε: Σίγουρα πολλοί θα το παίζουν χριστιανοί ενώ στην πραγματικότητα δεν πιστεύουν, αλλά όσοι πιστεύουν και ταυτόχρονα κάνουν "κομπίνες" δεν έχουν φόβο Θεού;
Ποιοα είναι η άποψή σας;
όλοι μας το παίζουμε κάτι. στην προκειμένη περίπτωση όμως, υπάρχει πέραν του τερπνού, και το ωφέλιμον.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Η θεικη εφευρεση εξυπηρετει αυτον ακριβως τον σκοπο.Πως δηλαδη οι καθε λογης απατεωνες θα ξεγελασουν τους καθε λογης ευπιστους αγαθιαρηδες.Κι αν αμφισβητει κανεις τον απατεωνα μοιαζει να αμβισβητει τον θεο τον ιδιο εφοσον το καθικι εμφανιζεται ως ο εκφραστης του θεικου θεληματος.

Η πλεον δηλαδη φτηνη και ξεδιαντροπη απατη που εξακολουθει να λειτουργει καλα για αμετρητους αιωνες.Και οι καθε λογης δυναστες φροντιζουν με την βια για την διαιωνιση αυτης της κομπινας που εκει επανω ακριβως βασιζεται και νομιμοποιειται η δικη τους διεφθαρμενη εξουσια.

Κοινως ολοι ανεξαιρετως οι απατεωνες χρειαζονται εναν θεο οχι για δαυτους αλλα ως ξοανο που θα τρομαζει και θα υποτασσει τους βλακες στην δικη τους θεληση ευκολα.

Οβερ.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

επικουρειος έγραψε:
Κοινως ολοι ανεξαιρετως οι απατεωνες χρειαζονται εναν θεο οχι για δαυτους αλλα ως ξοανο που θα τρομαζει και θα υποτασσει τους βλακες στην δικη τους θεληση ευκολα.

Οβερ.
΄διαφωνώ. όχι όλοι οι απατεώνες, αλλά μόνο όσοι θέλουν την νόμιμη ομπρέλα του θείου.
π.χ. απάτη είναι όταν ένα μέντιουμ θα εισπράξει αμοιβή για μια πρόβλεψη που δεν έχει σημασία αν πραγματοποιήθηκε, έτσι κι αλλιώς δεν έχει και μεγάλη σημασία το τι είπε το μέντιουμ το ζήτημα είναι πως δεν επιρέασε διόλου την εξέλιξη των γεγονότων. οπότε από το πρώτο δευτερόλεπτο της πρόγνωσης ήταν καθαρή απάτη.
επίσης απάτη είναι και ένα ευχέλαιο, ένα ξεμάτιασμα, η ένας εξορκισμός από επιτήδειους ιερείς που αμοίβονται με το παραπάνω από τους αφελείς πιστούς.και στις δύο περιπτώσεις και οι δύο επικαλούνται την γεναιοδωρία του πελάτη πως ότι πήραν δηλαδή τους το έδωσε ο πελάτης ως δώρο. δηλαδή με την ευχαρίστηση του, μόνο που μέχρι σήμερα έχουν διωχθεί πολλά μέντιουμ αλλά κανένας πάπας. βλέπεις η μια απάτη έχει την προστασία της ίδιας της πολιτείας, ενώ η άλλη βασίζεται στην εχεμύθεια των πελατών.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Κοινο υποβαθρο ειναι η αμαθεια και η αποβλακωση.Δεν αποκλειεται ενας θρησκευαμενος πιστος να καταφευγει και σε μεντιουμ και χαρτοριχτρες.Η αντιδραση της οργανωμενης θρησκειας σε αυτο ειναι πολυ χαλαρη εαν δεν ειναι και το ζητουμενο απο μερους της γιατι οσο περισσοτερη η δεισιδαιμονια τοσο το καλυτερο.

Δεν ειναι επιχειρημα το οτι το μελλον ειναι αδηλο και το γνωριζει μοναχα ο ενας και αληθινος θεος και οτι ολοι οι μαντεις ειναι απατεωνες κι απο την ομως αλλη να αραδιαζει αμετρητες προφητειες που οποιος τυχον τις παρει στα σοβαρα θα καταστραφει.

Οι μοναδικοι πνευματικα εντιμοι και μεγαλυτεροι εχθροι καθε μεταφυσικης πλανης η εγκοσμιας εξαπατησης που στοχευε απεναντι σε αδυναμους και τρομαγμενους ανθρωπους που για την εξαγορα μιας οποιαδηποτε ελπιδας ηταν ετοιμοι να παραδοθουν στον καθε απατεωνα ηταν μοναχα οι επικουρειοι.
Ως ημιθεοι υπερηρωες φανταζουν στα ματια μου.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Απάντηση