Θρησκοληψία

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
agnostic123
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 09 Μαρ 2015 12:26
Όνομα Ιστότοπου: -

Μία ακόμα απορία... Αν ένα μέλος της οικογένειάς σας είναι τόσο θρησκόλληπτο και κολλημένο, δεν κάνει τίποτα άλλο από την εκκλησία και για να σας μεταπείσει (επειδή είστε απολλωλά πρόβατα κατά τη γνώμη του) σας λέει ότι έπιασε με τα χέρια του το άγιο φως (και μάλιστα αφού είχε φτάσει στην Ελλάδα) και δεν κάηκε, πώς θα του απαντούσατε; Γιατί εμένα όχι μόνο μου έχει συμβεί, αλλά οι γονείς μου θαύμασαν αντί να σκεφτούν μήπως κάτι δεν πάει καλά...
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Χαμογελάς γλυκά και του λες "Χαίρομαι πολύ που έζησες κάτι τόσο συναρπαστικό. Όμως αυτό που λες είναι τόσο εξωφρενικό ώστε δεν μπορώ να πεισθώ μόνο και μόνο επειδή το λες εσύ. Θέλω αποδείξεις και αποδείξεις δεν υπάρχουν, υπάρχει μόνο η δική σου μαρτυρία. Αυτό δεν αρκεί για να πεισθώ." Αν θιχτεί ότι τον λες ψεύτη ή τρελό, πες "Ας αφήσουμε σε παρακαλώ την συζήτηση, γιατί η έλλειψη πίστης είναι για μένα τόσο σημαντική όσο είναι για μένα η πίστη, και δεν θέλω να στενοχωρηθεί κανένας μας. Τι λες;"

Αν επειμείνει, εσύ βράχος: "Τόσο απίθανοι ισχυρισμοί για να γίνουν πιστευτοί χρειάζονται τρανταχτές αποδείξεις. Δεν αρκούν οι προσωπικές μαρτυρίες. Είμαι σίγουρος ότι εσύ πιστεύεις πως αυτό συνέβη, αλλά εγώ δεν είμαι πιστός και θέλω να πεισθώ με αποδείξεις." Αν το παρακάνει του θυμίζεις "Δεν είπαμε να μην στενοχωρηθεί κανένας; Κράτα εσύ την πίστη σου και εγώ την απιστία μου και ας μιλήσουμε για άλλα πράγματα." Στην τελική αν δεν υποφέρεται σηκώνεσαι και φεύγεις, έστω για λίγο, μέχρι να ηρεμήσουν τα πράγματα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
agnostic123
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 09 Μαρ 2015 12:26
Όνομα Ιστότοπου: -

Κάποιος τρόπος να τον κάνω να το παραδεχτεί, ώστε να δικαιωθώ μπροστά στους δικούς μου;
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

agnostic123 έγραψε:Αν ένα μέλος της οικογένειάς σας είναι τόσο θρησκόλληπτο και κολλημένο

Τον στέλνεις στην ορθόδοξη εκκλησία είναι η μόνη νευρολογική κλινική που αναλαμβάνει αυτές τις περιπτώσεις ......

Οι ίδιοι το λένε αλλωστε 8-)

Το κλειδί δια την κατανόησιν της μεταβολής της Ορθοδόξου Καθολικής Παραδόσεως από παρανόμου εις νόμιμον θρησκείαν και κατόπιν εις επίσημον Εκκλησίαν, έγκειται εις το γεγονός, ότι η Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία διεπίστωσε, ότι δεν είχε απέναντί της απλώς μίαν επί πλέον μορφήν θρησκείας ή φιλοσοφίας, αλλά μίαν καλώς οργανωμένην Εταιρίαν Νευρολογικών Κλινικών, αι οποίαι εθεράπευον την νόσον της θρησκείας και την αναζητούσαν την ευδαιμονίαν ασθένειαν της ανθρωπότητος και έτσι παρήγον φυσιολογικούς πολίτας με ανιδιοτελή αγάπην, αφιερωμένους εις την ριζικήν θεραπείαν των προσωπικών τους και των κοινωνικών νοσημάτων. Η σχέσις που ανεπτύχθη μεταξύ Εκκλησίας και Πολιτείας, ήτο ακριβώς αντίστοιχος προς την σχέσιν μεταξύ Κράτους και συγχρόνου Ιατρικής.

http://www.greekorthodoxchurch.org/cure_gr.html
État de siège
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

agnostic123 έγραψε:Κάποιος τρόπος να τον κάνω να το παραδεχτεί, ώστε να δικαιωθώ μπροστά στους δικούς μου;
ω είναι απλούστατο, τον προκαλείς να το κάνει μπροστά σου.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

agnostic123 έγραψε: σας λέει ότι έπιασε με τα χέρια του το άγιο φως (και μάλιστα αφού είχε φτάσει στην Ελλάδα) και δεν κάηκε, πώς θα του απαντούσατε; .
καλά μαλάκας είσαι, παίζουν με την φωτιά;
Απάντηση