Κάλαντα

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ το είχα μάθει και το έλεγα όλο ολόσωστα

Στο Halloween γλυκα δεν δίνετε στα παιδιά ?
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Εγώ ήμουν εργατικό παιδί, από τις 6 έβγαινα στο κουρμπέτι. Μάλλον οι πρώτοι που ξύπναγα μου έδιναν χαρτζιλίκι στην πρώτη στροφή για να τους αφήσω να πάνε να ξανακοιμηθούνε η κάτι τέτοιο, αλλά δε με πτοούσε, απεναντίας θεωρούσα ότι όσο πιο πρωί τόσο πιο γρήγορα και αποδοτικά συλλέγεις τον ετήσιο προϋπολογισμό. Εννοείται γιαγιάδες και παππούδες τελευταίοι, κατά τις δώδεκα μία που σχεδόν όλοι μου έλεγαν μας τα είπανε, να 'ρχεσε πιο νωρίς. Έπρεπε να το σημειώνω να πηγαίνω του χρόνου στις 6, αλλά ήμουν αθώος τότε. ωραίες εποχές. :P

Σκεπτόμενος το σχόλιο του kapages για την καλή φωνή και άρθρωση, τώρα εξηγείται λίγο η επιθυμία των περισσοτέρων θυμάτων να μου δώσουν το χαρτζιλίκι στους πρώτους στίχους, μάλλον δεν άντεχαν. Κάποιοι άντεχαν να το ακούσουν όλο, 1 στους 10 περίπου.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Scifimom έγραψε:τα μικρά παραδόπιστα δεν παραιτούνται από το κέρδος
kapages έγραψε:Αν δεν πας νωρίς, σου τρωνε αλλοι τα λεφτα.
apeleytheros έγραψε: όσο πιο πρωί τόσο πιο γρήγορα και αποδοτικά συλλέγεις τον ετήσιο προϋπολογισμό.
Συγκινήθηκα ρε παιδιά, τόση πίστη στην παράδοση και τα έθιμα!
Χάρη σε αυτά τα παιδιά με το υψηλό φρόνημα θα βγούμε από την κρίση.
Από αύριο θα τους ανοίγω. Ελπίζω μόνο να έχουν paypal.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Απάντηση