Στολίζετε;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Επίγειος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 08 Ιουν 2014 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Επίκαιρο ερώτημα μιας και έρχονται οι γιορτές για το μεγαλύτερο ποσοστό του πληθυσμού.
Το ερώτημα δεν αφορά τόσο το τι κάνει στο σπίτι του ο καθένας και το αν θα στολίσει ή όχι δέντρο τα Χριστούγεννα ή αν θα βάψει αυγά το Πάσχα κλπ, αλλά το τι γίνεται σε επαγγελματικούς χώρους. Τοποθετηθείτε φυσικά και για τα του σπιτιού αν θέλετε. Μπορεί κάποιοι να στολίζετε το σπίτι για λόγους που δεν έχουν καμία σχέση με τα θρησκευτικά.

Στους χώρους εργασίας όμως;
Ας γίνω πιο συγκεκριμένος. Αν πχ έχετε ένα κατάστημα με καταναλωτικά αγαθά που την περίοδο των γιορτών περιμένετε να δουλέψει καλά, οπως κατάστημα ρούχων, παπουτσιών ή δώρων, τι κάνετε; Το στολίζετε σύμφωνα με το πως περιμένουν να το το δουν οι Χριστιανοί πελάτες σας, μπαίνοντας και εσείς στο κλίμα των ημερών, ή το αφήνετε αστόλιστο όπως είναι όλον τον χρόνο;
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Αν θες να μιλήσουμε μόνο για χώρους εργασίας, να το γράψω στο θέμα για να είναι εμφανές;
Στη δουλειά μου -δημόσια υπηρεσία- στ' αρχίδια μου. Όποιος θέλει και του αρέσει, ας κάτσει να στολίσει και να ξεστολίσει. Σας πληροφορώ ότι παρότι όλοι αυτοπροσδιορίζονται ως ΧΟ, σχεδόν κανείς δεν καταπιάνεται, και όχι μόνο σ' αυτό το θέμα, αλλά και σε άλλα τελετουργικής φύσης.

Στο σπίτι στολίζω μόνο ένα δέντρο, κι αυτό για την κόρη μου και για όσο ακόμα το ζητάει.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Επίγειος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 08 Ιουν 2014 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:
Off Topic
Αν θες να μιλήσουμε μόνο για χώρους εργασίας, να το γράψω στο θέμα για να είναι εμφανές;
Off Topic
Άφησε το γενικό το ερώτημα, και όποιος θέλει απαντάει για τον χώρο που θέλει. ;)
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Σπίτι δέντρο δε στολίζω. Βάζω φωτάκια όμως, μπόλικα, επειδή μου αρέσουν πάρα πολύ, και συνήθως τα «ξεχνάω» μέχρι τον Φεβρουάριο. :mrgreen: Βάζω και κάνα διακοσμητικό, κεράκια, τις χριστουγεννιάτικες κάρτες της Ένωσης Αθέων
Off Topic
(γκρίζα διαφήμιση)
, μπορεί να πάρω και κάνα κλαδί γκι. Ουδέτερα πράγματα, όχι αγγελάκια και φάτνες.

Στο γραφείο έχουμε να στολίσουμε 4-5 χρόνια, παρόλο που είναι όλοι χριστιανοί. Παλιότερα ήταν μία που κρέμαγε κάτι μπάλες και φωτάκια σε έναν φίκο που έχουμε, από τότε που έφυγε δεν ξαναστολίσαμε.
Off Topic
Έχουμε άλλες χριστουγεννιάτικες παραδόσεις όμως, που φυσικά δεν έχουν να κάνουν με τη θρησκεία. Την τελευταία βδομάδα κάθε μέρα παίρνουμε μελομακάρονα από διαφορετικό ζαχαροπλαστείο/φούρνο, για να συγκρίνουμε και καλά. :mrgreen: Επίσης παραμονή Χριστουγέννων, αν δεν έχει πολλή δουλειά και δώσει το οκ το αφεντικό, μπορεί να δουλέψουμε τη μισή μέρα και μετά να πάμε για ούζα.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

:lol: :lol: :lol: :lol:
:text-yeahthat: :text-yeahthat: :text-yeahthat: :text-yeahthat:
Για τα τελευταία.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Γραφειο δεν στολιζα ποτε. Μου ζητησαν 2-3 φορες αλλα δεν. Περισυ εφερε ενα παιδι δεντρο και στολιδια οποτε στολισαμε και μαλλον και φετος. Με αφηνει αδιαφορο γενικα το θεμα. Ουτε κρυο ουτε ζεστη.

Σπιτι αν και ειμαστε αθεοσπιτο, εχω πιεσεις για στολισμο στις οποιες δεν ενδιδω μεχρι τωρα.

Δε με χαλαει τοσο το θρησκευτικο κομματι της υποθεσης χριστουγεννα οσο το καταναλωτικο. Χαζη εορτη για να τα κονομανε καποιοι.
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Στολίζω το δένδρο με φωτογραφίες βομβαρδισμών μικρών γραφικών χωριών και κωμοπόλεων.
État de siège
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Αν είχα κατάστημα, ναι, θα στόλιζα. Θα επέλεγα στολισμό που να μην αντικατοπτρίζει συγκεκριμένα τον μύθο του Ιησού (όχι φάτνες και τέτοια) αλλά άφθονα λαμπάκια, γιρλάντες και λοιπά χαρούμενα. Πιθανόν να στόλιζα και καραβάκι αν κολλούσε θεματικά ή αν είχα χώρο.

Θα στόλιζα επίσης τις απόκριες, την άνοιξη, το καλοκαίρι, και γενικώς κάθε εποχή με ό,τι έβρισκα να ταιριάζει. Έχω δει πολύ όμορφες ανοιξιάτικες διακοσμήσεις καταστημάτων, χωρίς να είναι αναγκαστικά "πασχαλινές". Αυγά και λαγουδάκια είναι ωραία πράματα και ουδεμία σχέση έχουν με τον Χριστό και τα πάθη του, ουσιαστικά.

Για το σπίτι δεν το συζητάμε, παραμερίζεις τα κρεματζούλια για να περάσεις, το μπαλκόνι μας φέγγει από μακριά. :mrgreen:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Στολίζω μόνο και μόνο για να με ρωτάνε "αφού είσαι άθεος, γιατί στολίζεις;" με ύφος "Χα! Σε τσάκωσα!".
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Στη δουλειά: Ειμαι γραμματέας σε εμπορική εταιρεια και το αφεντικό επιμένει να στολιζουμε, ο στολισμός είναι δικια μου "δουλεια"οπότε συνήθως στολίζω εν μέσω πειραγματων από τους συναδέλφους. Παραμονή Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιά μας διώχνουν παντα νωρίτερα με συνέχεια σε ούζο (συνηθως πληρωμενο από την εταιρεια) για όποιον θέλει. Επίσης τα παραδόπιστα παιδια μου λένε κάλαντα με συνέπεια στην εταιρεία ΚΑΘΕ χρονο (Και βγαζουν ένα σωρο λεφτα τα σκασμενα).

Σπίτι Τεραστιο δεντρο στο σαλόνι (Χωρις φατνη) με στολιδια κυριως μπαλες και κατασκευες που φτιαχνανε τα παιδια στο σχολείο (ακόμα και κάτι αλλήθωρα αγγελάκια που κανανε στον παιδικό σταθμό). Δευτερο δεντρο στο υπόγειο επίσης χωρίς φατνη με μπαλες και φαγώσιμα στολίδια που...τα τρωμε και τα αντικαθιστω 3-4 φορες. Κερια ΠΑΝΤΟΥ σε κηροπήγια σπιτακια, αστερακια, ροδια, λουλούδια, ταρανδους, τυμπανιστες κλπ. Φωτακια σε μπαλκονι και εισοδο. Στεφανια και Banners Με ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ. Καλτσες κρεμασμενες πανω από το τζακι (το είχα καημό που δεν είχαμε τζάκι σαν παιδί και τωρα του δινω και καταλαβαινει) και φυσικα της τρέσσας.....ασημενια και χρυσα κορδελάκια κρεμονται από όπου μπορούν να κρεμαστουν ακόμα και στο μπανιο. Επίσης κάθε χρονο φτιάχνουμε κάτι με τα παιδιά, origami στολιδια, ή χαρτοκοπτικές και στολίζουμε τα τζαμια της εισοδου (εχουμε προθαλαμο στο σπίτι).

Άλλες εποχές που στολίζουμε
Απόκριες με γιρλάντες και μπαλόνια και μασκες στην είσοδο.
Ανοιξη Με σοκολατενια αβγα και κουνελια και στεφανια origami με λουλούδια και καλαθακιa origami
Φθινόπωρο Πορτοκαλι κολοκυθες Σκαλισμένες (αν βρω) αλλιως χαρτοκοπτική. Φαντάσματα και νυχτερίδες Halloween.

Γιορτάζουμε την πρωτοχρονιά όπου ανταλλασουμε και δώρα. Επίσης γιορτάζουμε στις 21 Δεκεμβριου το ηλιοστασιο, στις 21 Μαρτίου την Ισημερία στις 21 Ιουνιου το ηλιοστασιο ΚΑΙ το κλεισιμο των σχολείων. Το Halloween βλέπουμε τρομαχτικες ταινίες και σαβουριαζουμε πιτσες. Και την Παραμονή των Χριστουγέννων βαζουμε πιζαμες από νωρίς καιμε το τζακι και βλέπουμε χαζοταινιες ψηνοντας λουκανικα και πατατες στη χόβολη.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Να προσέχετε πάρα πάρα πολύ με κεριά και λαμπάκια. Ποτέ λαμπάκια αναμμένα όταν λείπετε από το σπίτι. Ούτε κεριά αναμμένα όταν κοιμάστε.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Off Topic
Μάλιστα κύριε ...


:happy-jumpeveryone: :happy-cheerleaderkid: :happy-wavemulticolor: :occasion-snowman: :occasion-santa: :text-merryxmas: :text-happynewyear:
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Δίνομαι που δίνομαι, προτάσσοντας το γενικό καλό, κρύβε όμως κι εσύ λόγια. Έβαλα λίγο νυστέρι...
φωτια απο λαμπακια

φωτια απο κερι
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

στη δουλειά μου αν και είναι όλοι θρησκοληπτοι, δεν στολίζουμε πολύ. Το πολύ πολύ να βάλουμε 3-4 κάρτες στη reception. Προσωπικά δεν με ενοχλεί, μου αρέσουν τα χριστουεννάτικα στολίδια. Αν και στο σπίτι μου δεν στολίζω, όχι από αθεία αλλά από βαρεμάρα. Αν ζούσα με οικογένεια ναι, αλλά μόνη μου βαριέμαι XD
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

tasos_didymoteicho έγραψε:
Off Topic
Να προσέχετε πάρα πάρα πολύ με κεριά και λαμπάκια. Ποτέ λαμπάκια αναμμένα όταν λείπετε από το σπίτι. Ούτε κεριά αναμμένα όταν κοιμάστε.
Ο άντρας μου τα σβήνει όλα όταν πάμε για ύπνο. Εγώ τον βρίσκω σπαστικό, γιατί όταν με πιάνουν οι αϋπνίες μου αρέσει να πηγαίνω στο σαλόνι και να έχει φωτάκια, αλλά η ασφάλεια προηγείται. :handgestures-salute:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Ξαναδιάβασε τη διατύπωσή μου -μόνο στα κεριά αναφέρθηκα κατά τη διάρκεια του ύπνου-, το βρίσκω κάπως υπερβολικό αυτό για τα λαμπάκια.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Το σημαντικο ειναι τα λαμπακια σας να μην παιζουν σε λουπα φαλτσα καλαντα.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

The Force is with you young Santa... but it is not Christmas yet.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευθύμης έγραψε:With you The Force young Santa is... but Christmas not yet it is.
;) :mrgreen:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Απάντηση