Αθεϊστική/Ανθρωπιστική τελετή ονοματοδοσίας

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
derio
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018 14:39
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σας.

Ένας καλός φίλος μου ζήτησε να γίνω νονός αλλά ξεκαθάρισα πως δεν προτίθεμαι να μπω σε εκκλησία και να πω το τραγουδάκι με το "απεταξάμην το σατανά".. Συζητάμε να κάνουμε μία τελετή ονοματοδοσίας, χωρίς θρησκευτικές αναφορές αλλά προφανώς δεν έχουμε εμπειρία στο θέμα.

Έχω βρει στο ίντερνετ πληροφορίες για ανθρωπιστικές τελετές ονοματοδοσίας αλλά είναι όλες στα αγγλικά. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην Ελλάδα; Ή έστω κάποιο κείμενο ή οδηγίες από την Ένωση Αθέων;

Ευχαριστώ
derio
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Δεν υπάρχει κάτι "επίσημο". Μπορείς να δεις εδώ σχετικά http://aoratimelani.blogspot.gr/2010/07 ... st_30.html και να πάρεις ιδέες, ώστε να το προσαρμόσετε σε αυτά που εσείς θέλετε.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς μας ήρθες! Τι ωραία ιδέα! Να σας ζήσει το μωράκι! Κι εγώ στο κείμενό μου θα σε παρέπεμπα, δεν ξέρω να υπάρχει κάτι άλλο. Ίσως θα ήταν καλή ιδέα να σταντάρουμε κάποια τελετή, σαν πρόταση για όσους αναζητούν κάτι παρόμοιο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
derio
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018 14:39
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευχαριστώ για την πρόταση, είναι πολύ καλό το κείμενο και ενδεχομένως θα αποτελέσει τη βάση για ό,τι αποφασίσουμε να κάνουμε.

Οι διάφορες ενώσεις Humanists έχουν αρκετές πληροφορίες αλλά προφανώς είναι όλα στα αγγλικά. Το νονό τον λένε "μέντορα" btw :)
Q: What is the format of the ceremony?
A: A ceremony will typically comprise some or all of the following elements:
  • an introduction and welcome
  • some words about the joys and responsibilities of being a parent and the potential of the child we are welcoming
  • some words on the importance of the support of the wider family and community
  • lighting of candles by grandparents to symbolise the two strands of the family to which the child belongs
  • a declaration of commitment / vows to the child from the parents.
  • a formal naming (often with an explanation of the child’s name/s)
  • the appointment of adult sponsors/mentors/guideparents (a secular equivalent to godparents)
  • readings (poetry or prose or specially written words) from family and or friends
  • the giving of symbolic/personal gifts (ie a ball to symbolise friendship)
  • music (usually just where a guest or family member are musical)
  • a closing thanks and farewell to all those in attendance.
  • a memory/scrap book for the child where people can make comments and wishes and add drawings/photos etc.
πηγή

Και αν αποφασίσουμε να τρολάρουμε, μπορούμε να πετάξουμε και κανένα βίντεο τύπου Welcome to this World :D

Κοινώς, έχει αρκετή οργάνωση (και έξοδα). Αλλά τέλετη ήθελε, ας γίνει κάτι αξιόλογο.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Τέλεια! Όταν καταλήξετε, αν δεν σου είναι κόπος, ενημέρωσέ μας, να παίρνουν ιδέες κι άλλοι.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση