Πώς να υπερασπιστείς το πιστεύω σου

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
ReligTards
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014 22:02
Όνομα Ιστότοπου: -

Ζω σε μια 8μελης οικογενεια στην οποια οι 6 χριστιανοι εγω αθεος(δεν ειμαι τοσο ψαγμενος αλλα ποτε δεν ενιωσα την αναγκη και την ταση να πιστεψω σε κατι) και ο πατερας μου αθρησκος.Ο πατερας μου αποφευγει τετιου ειδους συζητησεις αλλα εγω με την μανα μου και την αδερφη μου την ανοιγουμε ξανα και ξανα τωρα τον τελευταιο καιρο γιατι προσφατα εμαθαν πως ειμαι αθεος μετα απο 6 χρονια και προσπαθουν να με πεισουν οτι υπαρχει ο χριστος και ο θεος παραλληλα , στις συζητησεις μας μιλανε περισσοτερο αυτοι . Αν και δεν αλλαζουν τα πιστευω μου με τιποτα τα παραμυθακια και οι αερολογιες περι θρησκειων που με λενε θα ηθελα να βγαινω "νικητης" απο την "μαχη" μας αλλα δεν ξερω πως . Θα με ευχαριστουσε αν μου λεγατε καποια ωραια επιχειρηματα ιδες αντιληψεις η οτιδοιποτε αλλο περι του θεματος που εθεσα. Το αγαπημενο τους ειναι "αποδειξη οτι ο θεος υπαρχει εισαι εσυ , η τελειοτητα του σωματος σου της φυσης τα τρισακις κυταρα σου κτλπ κτλπ ,πως μπορεις να πιστευεις οτι ολα αυτα εγιναν απο μονα τους?¨
Ευχαριστω για οποιαδηποτε βοηθεια :confusion-helpsos:
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Εδώ θα βρείς πολλά πράγματα να διαβάσεις περί επιχειρημάτων

http://wiki.ironchariots.org/index.php?title=Main_Page

Εδώ είναι η μετάφραση στα ελληνικά τις skeptics annotated bible. Η βίβλος δηλαδή με διαφορους σχολιασμός για τα διαφορα σημεία τις. Δεν είναι διαθέσιμα ακόμα όλα τα βιβλία, εάν θέλεις μπορείς να τσεκάρεις και την αγγλική έκδοση

http://sab.atheia.gr/

Εδώ πολλές πληροφορίες γενιά για σκεπτικισμό, λογικά σφάλματα κτλ

http://rationalwiki.org/wiki/Main_Page
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτό που μου περιγραφής μου θυμίζει το Argument from design

http://wiki.ironchariots.org/index.php? ... rom_design

Γενικά πες μας τι σου λένε
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Δε νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να επιχειρηματολογείς με "σκονάκια".

Αν είσαι τόσο σταθερός και απόλυτος σε μια άποψη χωρίς καν να μπορείς να την τεκμηριώσεις επαρκώς τόσο στον εαυτό σου όσο και στους άλλους, τότε η άποψη αυτή δε διαφέρει από το φανατισμό, ακόμα κι αν τυγχάνει να είναι ορθή.

Εφόσον δυσκολεύεσαι να "κερδίσεις", όπως λες, τις διάφορες λογομαχίες, καλύτερα να τις αποφεύγεις, και να μελετήσεις οτιδήποτε σε ενδιαφέρει μέχρι να το κατέχεις σε ικανοποιητικό βαθμό. Δεν έχει νόημα να διαφωνείς με κάποιον χωρίς να ξέρεις γιατί διαφωνείς, γιατί κάτι τέτοιο κάνει την αθεΐα σου να μη διαφέρει από ένα θρήσκευμα. Μάλιστα, η γνώση με σκοπό την προετοιμασία για κάποια μελλοντική εκδικητική λογομαχία είναι αρκετά φτωχό ιδανικό. Να μαθαίνεις πράγματα για τον εαυτό σου, όχι για να τη λες σε άλλους.
Off Topic
Επίσης, να εισαι σκεπτικιστής σε όλα. Για παράδειγμα, η RationalWiki την οποία παρέθεσε ο svoin είναι βαριά επηρεασμένη από ομάδες όπως τις SkepChicks και τους Atheist+, και συνεπώς φέρουν τεράστια μεροληψία σχετικά με θέματα που αφορούν την ιδεολογία τους. Φυσικά, μπορεί να το λέω αυτό επειδή εγώ είμαι ο τρελός, οπότε μην παίρνεις ούτε τα δικά μου λόγια τοις μετρητοίς.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Την rational wiki και εγώ την αντιμετωπίζω κάπως "αρνητικά", δεν μου αρέσει καταρχήν το ίδιο το ύφος τις, αλλα για γενικές πληροφορίες καλή είναι. Καλο είναι γενικά όλα να τα διαβάζουμε με σκεπτικισμό και να μην τα παίρνουμε ως αλήθεια επειδή τα διαβάζουμε κάπου.

Το iron chariots είναι πολύ καλή δουλειά και προσωπικά δεν έχω βρει κάτι λάθος όσο το έχω διάβαση
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εξαιρετικό το σχόλιο του Noxteryn, συμφωνώ και επαυξάνω.

Από εμένα μια άλλη οπτική: θα ήθελα να αναρωτηθείς για ποιο λόγο το βλέπεις σαν "μάχη" και γιατί σου είναι τόσο σημαντικό να "κερδίσεις". Οι σχέσεις με την οικογένεια μας είναι πάντα περίπλοκες και συχνά φορτισμένες, φαντάζομαι ότι σε μια οκταμελή οικογένεια αυτό θα ισχύει στον υπερθετικό βαθμό. Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να ξιφομαχήσεις μαζί τους; Τι έχει να σου προσφέρει εσένα αυτό; Τι έχει να δώσει σε εκείνους; Πώς ακριβώς φαντάζεσαι αυτή τη "νίκη", τι ακριβώς φαντάζεσαι ότι θα γίνει όταν "κερδίσεις"; Θα γίνει καλύτερη η σχέση σας με κάποιον τρόπο ή μήπως όχι; Μήπως θα ήταν πιο γόνιμο για όλους να βρεις μια άλλη αντιμετώπιση του θέματος, που να προάγει περισσότερο τη ζεστασιά και την εμπιστοσύνη μέσα στην οικογένεια και να αφήσεις τις μάχες για άλλους χώρους;

Εγώ προσωπικά ποτέ μου δεν μπήκα στη διαδικασία να δώσω τέτοιες μάχες, ούτε με την οικογένεια ούτε με στενούς φίλους μου που είναι πολύ θρήσκοι. Όταν το θέμα βγαίνει στην κουβέντα (προκύπτουν κάποτε αφορμές που δεν μπορεί κανείς να αγνοήσει χωρίς να φτάσει στο σημείο να υποκριθεί κάτι που δεν πιστεύει), τότε ξεκαθαρίζω μεν τη θέση μου, αλλά ξεκαθαρίζω επίσης ότι δεν έχω καθόλου ανάγκη να τους πείσω για την ορθότητα της θέσης μου και ότι το πιο σημαντικό για εμένα είναι οι δεσμοί στοργής κι εμπιστοσύνης που μας ενώνουν.
Off Topic
Τελευταία φορά που προέκυψε τέτοια συζήτηση με μια φίλη συνέβη το εξής: ήταν μαζί μας η αδελφή μου κι εκείνη ανέφερε το θέμα του μαθήματος θρησκευτικών στο σχολείο, εγώ είπα ότι η κόρη μου δεν κάνει θρησκευτικά, και η φίλη μου αναστατώθηκε και άρχισε να με ρωτά για ποιο λόγο, μου είπε ότι πρέπει να την αφήσουμε να κάνει και μετά να αποφασίσει μόνη της τι θέλει, εγώ της είπα ότι για να αποφασίσει μόνη της πρέπει ακριβώς να ΜΗΝ κάνει, η φίλη διαφώνησε, κι εκεί επάνω της είπα "ξέρεις, επειδή το γεγονός ότι δεν πιστεύω είναι πολύ σημαντικό για μένα, και επειδή ξέρω ότι το γεγονός ότι πιστεύεις είναι πολύ σημαντικό για σένα, τι λες να το αφήσουμε καλύτερα το θέμα;" κι ευτυχώς το δέχτηκε με καλή διάθεση και δεν το ξαναθίξαμε.
Για μένα, με την οικογένεια καλύτερα να μην συζητά κανείς θέματα θρησκείας και πολιτικής. Μόνο αν προκύπτει κάποιο σημαντικό πρακτικό θέμα (π.χ. να επιμένουν να γίνει νονός σε μια βάφτιση) πρέπει να ξεκαθαρίζει κανείς τη θέση του αλλά χωρίς ούτε να την υπερασπίζεται ούτε να δικαιολογείται, με μόνο επιχείρημα το "έχω δικαίωμα στη γνώμη μου, είναι σημαντικό για εμένα και θέλω να το κάνω με αυτόν τον τρόπο".
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς μας όρισες. Με κάλυψαν οι προλαλήσαντες -και τεράστιο RESPECT στον νοξ. Εγώ είμαι κάπως περίεργος για την ηλικία σου και υποθέτω ότι είσαι ακόμη πολύ μικρός, οπότε, ιδίως σ' αυτή την περίπτωση, είναι ακόμη πιο ανούσια και προβληματική μια ανοιχτή αντιπαράθεση.

Πάντως, ένας μικρός κανόνας είναι ότι τα επιχειρήματα οφείλουν να προσκομίζουν οι εισάγοντες μια υπόθεση, κι εν προκειμένω οι θεϊστές. Αν πεις ότι δεν πιστεύεις χωρίς αποδείξεις, είναι δεδομένο ότι κανείς δεν μπορεί να σου φέρει τέτοιες. Εναπόκειται σε σένα στη συνέχεια -στην ηλικία, την κρίση, τη μόρφωσή σου- να τους αποδομήσεις όλ' αυτά που ενδέχεται να σου παρουσιάσουν ως αποδείξεις, υποβιβάζοντάς τα ενώπιόν τους σε αστήρικτα παραμύθια. Πρώτα όμως λάβε σοβαρά υπ' όψιν σου όσα έγραψε ο νοξ κι η μελάνη πιο πάνω. Αν δεν είσαι σίγουρος, είσαι και ευάλωτος, και μόνο κακό μπορείς να προκαλέσεις σε σημαντικές οικογενειακές σχέσεις χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Οι αποφάσεις σ' αυτά τα ζητήματα αφορούν εσένα και μόνο, όπως και οι δικές τους καθένα από τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειάς σου. Δεν είναι υποχρεωτικό και δεν χρειάζεται κάποιος/οι να πείσουν τους υπόλοιπους, μπορεί ο καθένας να έχει τη δική του γνώμη.

Ο δικός μου πατέρας πιστεύει ότι μας ψεκάζουν. Σιγά μην μπω στη διαδικασία να ψάχνω να του βρω στοιχεία για το αντίθετο, ποσώς μ' ενδιαφέρει στο κάτω κάτω.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

αντε να πω και εγω μια γνωμη οχι πως παιζει ρολο αλλα για να γραφουμε και σε εκτος πολιτικης

προσωπικα θεωρω πως οταν καποιος αποφασισει να γινει αθεος η αλοθρησκος καλο ειναι να ΜΗΝ το αναφερει στην οικογενεια του και γενικα στους συγγενης του

δεν θα τους πεισεις ουτε αυτοι [αν αλλαξες οριστικα] θα σε πεισουνε και ουτε ειναι καμια μαχη
μονο στεναχωριες και καυγαδες θα υπαρχουνε και νομιζω πως οι πλειοψηφια και απο το φορουμ δεν θα θελει οι γονεις η γενικα οι συγγενεις τους να ειναι τσατισμενοι μαζι τους

πριν αρχισουνε τωρα οι τσε κε βαρες του φορουμ να με κραζουνε και να με λενε τα γνωστα περι ελευθεριας και δικαιωματων λεω και την αλλη περιπτοση

αντε ρε και σε αποδεχεται η μανα σου και ο πατερας σου οτι εισαι αθεος δεν σε λενε να πατε εκκλησια δεν σε λενε να προσευχεσαι δεν σε λενε πολλα και διαφωρα ΕΣΥ τι θα κερδισεις? το πριξιμο να μην στα λενε ετσι?
ειναι τοσο σημαντικο αυτο για εσενα? αν ειναι ενταξει συνεχισε αν αδιαφωρεις και θελεις να ξερουνε τα πιστευω σου πειστε τους πως δεν πιστευεις λεγε το συνεχεια φαε την μεγαλη παρασκευη μπιφτεκοπιτες και την ανασταση ψωμοτυρι

επαναλαμβανω αν ειναι τοσο σημαντικα για ΕΣΕΝΑ τοτε καλος να τα κανεις

στην παρεα σου τωρα μπορεις να πεις πως δεν πιστευεις η παρεα ειναι αλλιως να και αν εισαι αθεος να και αν εισαι παοκ για την παρεα σε θελει ο αλλος να βγαινετε να τα λετε καποιες ωρες καποιες μερες
αλλα η οικογενεια ειναι διαφωρετικα

και να κανω και λιγο χιουμορ στον καινουργιο της παρεας αν θελεις να πεις μια ατακα μπορεις να λες την υπογραφη μου :)
καλος ηρθες και καλες συζιτησεις
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ παιδιά δεν βρίσκω κάποιο πρόβλημα στο να θέλει το παιδί να μάθει τα επιχειρήματα κατά όσον του λένε η άλλοι και τον φέρνουν σε δύσκολη θέση να τα αντίκρουση, δεν ξέρει δηλαδή την "απάντηση" (σε εισαγωγικά έτσι). Εξάλλου και αυτός το "μάχη" και "νίκη" σε εισαγωγικά τα έβαλε και δεν πιστεύω να τα εννοεί με την ουσιαστική σοβαρότητα τον λέξεων.

Εφόσον λοιπόν δεν πιστεύει στο Θεο και αντιμετώπιση κάποια επιχειρήματα στα οποια δεν μπορεί να βρει καλη απάντηση δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα στο να τον κατευθύνουμε που μπορεί να βρει τις απάντησης για αυτά τα επιχειρήματα που του προβάλουν και δεν γνωρίζει τα counter arguments. Εγώ ως επιμορφωση και βοήθεια στο να στήριξη τα πιστεύω του πιο εμπειριστατομενα το βρίσκω.

Εάν πιστεύει ότι το να πει ότι είναι άθεος θα του δημιουργήσει τέτοια προβλήματα που θα κάνουν την ζωήν του τόσο δύσκολη που να μην μπορεί να αντεπεξέλθει η στην πολύ ακραία περίπτωση θα τεθεί σε κίνδυνο η ίδια του η ζωή τότε καλο είναι να μην το πει. Αλλα αυτό το ξέρει ο κάθε άνθρωπος για τον εαυτό του και δεν μπορούμε να του πούμε εμείς ποτε θα πρέπει η όχι να το κάνει.
ReligTards
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014 22:02
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευχαριστω παρα πολυ για ολες τις απαντησεις σας , δεν περιμενα τετια ανταποκριση . Καποιες με "θειγουν" κατα καποιο τροπο αλλα δεν εχω προβλημα επειδη υπαρχει μια σωστη αληθεια μεσα σε αυτες .Να απαντησω σε μερικες ερωτησεις σας, προσφατα μπηκα στα 18 , οι σχεσεις στην οικογενεια δεν αλλαζουν ουτε αλλαξαν απο τοτε που το εμαθαν (δεν υπαρχουν τσακωμοι , στεναχωριες κτλπ δλδ) Απλα οταν καθονται και μου τα "χωνουν" θελω να εχω και εγω μια αποψη στο θεμα και να μην κολλαω οπως σωστα ειπατε στο ειμαι αθεος και ως εκει , και να μην εχω καμια ιδεα πανω στο αντικειμενο. Θα με ευχαριστουσε αμα υπηρχαν και αλλα ατομα με μια αποψη πανω στο θεμα μου . Καλη συνεχεια
kleonithos
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 24 Οκτ 2014 15:03
Όνομα Ιστότοπου: -

πες τους γιατι τοτε εχει βρεθει φυτο απο αζωτο σε μια λιμνη με ζωτουχες ενωσεις (αν εμαθες στην χημεια εμεις ημαστε απο αζωτουχες ενωσεις). αυτο το εφτιαξε ο θεος? ή μηπως κατι που ονομαζεται εξελιξη δημιουργει ζωη καθε φορα που ηπαρχουν οι καταλληλες συνθηκες. αν οχι τοτε γιατι το ΔΝΑ με τον ανθρωπο μοιαζει τοσο πολύ με τα ζωα.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Σε αλλες εποχες οπου η κοινωνιες ηταν περισσοτερο κλειστες εως και ολοτελα η οικογενεια αποτελουσε την δυναμη του ατομου απεναντι στην κοινωνια και καταληγαν να ζουν μαζι τεσσερις γενιες,κι εκει οι παντες επρεπε να ηταν ευθυγραμμισμενοι σε κοινα πιστευω.

Στις συγχρονες κοινωνιες πλεον η οικογενεια παρεχει τα εφοδια κι ενα εφαλτηριο για μια πιο ανεξαρτητη πορεια του ατομου στην ζωη.Οποτε οταν ο ανθρωπος ανεξαρτητοποιειται προσαρμοζει την ζωη του αναλογα με τις οικονομικες του δυνατοτητες και με τα προσωπικα του πιστευω που θα του επιτρεψουν την προοδο.Η αντιθεση με την συντηρηση γινεται πιο εμφανης βλεποντας την επιμονη για προσκολληση σε εθιμα,παραδοσεις και διαφορα αλλα τα οποια επρατταν οι ανθρωποι κυριως εις βαρος των οικονομικων τους αρκει να τηρουσαν με καθε τροπο την παραδοση κι ας μην ειχαν ουτε να φανε.

Οποτε οταν ενας ανθρωπος βγαζει εντιμα τα λεφτα που του επιτρεπουν για να ζει αξιοπρεπως και πληρωνει απεναντι στην πολιτεια ολα αυτα που του αναλογουν η δεν του αναλογουν αλλα παρολα αυτα τα δινει ως πολιτης ενος κρατους δικαιου.Αυτος λοιπον ο ανθρωπος δεν χρωσταει χαρη σε κανεναν κι ουτε μπορει κανεις να του ελεγξει τα φρονηματα και ως ελευθερος ανθρωπος που πληρωνει για να παραμενει ελευθερος γνωριζοντας παραλληλα και τα δικαιωματα και τις υποχρεωσεις του δεν πρεπει με κανεναν τροπο να επιτρεπει απο κανεναν κανενος ειδους ελεγχο των φρονηματων του.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Νόμιζα πως είχα ποστάρει ένα σχόλιο και είναι άφαντο. Τέσπα, το ξαναβάζω:

Είναι καλό να θέλεις να ενημερωθείς και να βρεις επιχειρήματα για τις απόψεις σου.
Μπορείς να διαβάσεις αυτό εδώ το άρθρο, συνοψίζει διάφορα θεολογικά επιχειρήματα και τα καταρρίπτει:
http://onthewaytoithaca.wordpress.com/2 ... eologians/

Επίσης καλό είναι να διαβάσεις το κλασικό βιβλίο του Ντόκινς "Η περί θεού αυταπάτη".
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε: "ξέρεις, επειδή το γεγονός ότι δεν πιστεύω είναι πολύ σημαντικό για μένα, και επειδή ξέρω ότι το γεγονός ότι πιστεύεις είναι πολύ σημαντικό για σένα, τι λες να το αφήσουμε καλύτερα το θέμα;"".
:text-bravo:
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

noxteryn έγραψε: η γνώση με σκοπό την προετοιμασία για κάποια μελλοντική εκδικητική λογομαχία είναι αρκετά φτωχό ιδανικό. Να μαθαίνεις πράγματα για τον εαυτό σου, όχι για να τη λες σε άλλους.

[/offtopic]
θυμιζει κνιτες που λενε "να μαθαινεις πραγματα για σενα, οχι τον εργοδοτη σου".

Η χρησιμοτητα της γνωσης ειναι το μετρο της αξιας της και το κινητρο για την αποκτηση της.

καλως ηρθες!
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
John
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 08 Ιουν 2013 22:15
Όνομα Ιστότοπου: -

ReligTards έγραψε:.....Θα με ευχαριστουσε αν μου λεγατε καποια ωραια επιχειρηματα ιδες αντιληψεις η οτιδοιποτε αλλο περι του θεματος που εθεσα.
Τα επιχειρήματα, οι ιδέες και οι αντιλήψεις αναπτύσσονται όταν υπάρχει γνώση. Η γνώση αποκτάται με το ενδιαφέρον για έρευνα και τη μελέτη. Οπότε ξεκίνα να διαβάζεις βιβλία για τη "Δημιουργία", την πορεία του κόσμου και την ιστορία της ανθρωπότητας. Από κει και πέρα στο χέρι σου είναι να χρησιμοποιήσεις τη λογική (σου) για να καταλήξεις σε συμπεράσματα σχετικά με την πιθανότητα ύπαρξης θεού/θεών και την υποτιθέμενη αλληλεπίδρασή του(ς) με τον άνθρωπο. Επίσης ψάξε να μάθεις πότε, πως και γιατί δημιουργήθηκαν οι θρησκείες, όπως και την εξέλιξή τους στην πορεία του χρόνου (σε βάθος χιλιετιών) από ανιμιστικές δοξασίες της προϊστορικής περιόδου σε πολυθεϊστικά συστήματα με ιερατεία και αργότερα σε μονοθεϊστικά δόγματα ταυτισμένα για μακρά χρονικά διαστήματα με την κοσμική εξουσία. Κατά τη γνώμη μου η δυνατότητα αντίληψης στο πλαίσιο της ιστορικής πραγματικότητας, της φράσης "η θρησκεία είναι το όπιο του λαού" δίνει εκατό φορές πιο ρεαλιστικά και δυνατά επιχειρήματα ενάντια στο υπαρκτό φαινόμενο της θρησκείας απ' ότι δυσνόητες για τον μέσο άνθρωπο επιστημονικές αρχές παραδείγματος χάριν τύπου "Ξυράφι του Όκαμ" ή "Γάτα του Σρέντιγκερ" που αντιπαραβάλλονται σε φιλοσοφικό επίπεδο με τις δογματικές θέσεις των θεϊστών πάσης φύσεως για την ύπαρξη υπερφυσικής νοημοσύνης πέρα από την επιστημονικά μετρήσιμη φυσική πραγματικότητα.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Τα "πιστεύω σου" σε ένα κόσμο που οι άλλοι επιβάλουν τα δικά τους "πιστεύω" με το πιστόλι ...τα υπερασπίζεσαι κρατώντας μεγαλύτερο πιστόλι :mrgreen:
État de siège
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Tα πιστεύω του καθενός πρέπει να είναι σεβαστά όταν αυτά δεν βλάπτουν και δεν προσβάλλουν τους άλλους.
τώρα, τρόποι υπεράσπισης δεν νομίζω πως μπορεί να σου υποδείξει ο οποιοσδήποτε από εδώ μέσα, και περισσότερο από το κοντινό φιλικό και οικογενειακό περιβάλλον. εφόσον δεν σε εκφράζει η θρησκεία συνέχισε να φέρεσαι ανάλογα. δηλαδή τίμια και ειλικρινά. πρώτα πρός τον εαυτό σου, και μετά πρός την οικογένεια σου, μόνο έτσι θα σε αποδεχθούν σαν άτομο με διαφορετικές αντιλήψεις ως πρός την θρησκεία. επειδή δεν υποκρίνεσαι. εκτός κι αν θέλουν οι ίδιοι τους κάτι τέτοιο, που δεν το νομίζω.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατί δεν μπορούμε ?
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

svoin έγραψε:Γιατί δεν μπορούμε ?
Γιατί στην ουσία δεν θα τον βοηθούσατε, αλλά θα τον κατευθύνατε να απαντήσει σε οτιδήποτε περί θρησκείας,και την επόμενη φορά να ψάχνει πάλι έτοιμες απαντήσεις. η δική μου η άποψη είναι πως όλα αυτά που ακούει από τους δικούς του θα πρέπει να κάτσει και να τα δεί μόνος του και να σκεφθεί, και να δεί γιατί έχει τόσο διαφορετική άποψη από τους δικούς του, τι είναι αυτό που τον κάνει να σκέπτεται διαφορετικά από αυτούς; είναι από αντίδραση; η μήπως είναι πως έχει μια πιο καθαρή εικόνα και βλέπει τα πράγματα πιο ρεαλιστικά χωρίς γαρνιτούρες θρησκευτικές στην όλη κοσμοθεωρία του;
εν πάση περιπτώσει δεν μπορείτε να τον συμβουλεύετε πως θα σκεφθεί σε πράγματα αυτονόητα. ήδη είναι σε καλό δρόμο για να έχει περιττές βοήθειες από τρίτους, που όχι μόνο δεν θα τον βοηθήσουν αλλά ίσως θεωρήσει πως σπρώχνεται να συγκρουστεί με την οικογένεια του, κάτι που σίγουρα θα συμβεί.
Απάντηση