Η ψυχοσύνθεση ενός άθεου

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
fritz
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 19 Σεπ 2014 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Ποία είναι η αναγκαιότητα ενός ανθρώπου να αυτοαποκαλείται άθεος και ποιοί παράγοντες τη δημιούργησαν??
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

τι εννοεις με τον ορο αναγκαιοτητα?
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Επειδή υπάρχουν κάποιοι που αυτοαποκαλούνται Θεϊστές.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

fritz έγραψε:Ποία είναι η αναγκαιότητα ενός ανθρώπου να αυτοαποκαλείται άθεος και ποιοί παράγοντες τη δημιούργησαν??
Για μένα, είναι η αναγκαιότητα να δηλώσω σαφώς τη θέση μου όσον αφορά την υπόθεση περί ύπαρξης θεοτήτων, και προκύπτει από την ιδιαίτερα έντονη παρουσία και επιρροή των θεϊστών στην κοινωνία.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς όρισες, κατ' αρχάς. Πες μας όμως πρώτα -αν θέλεις- καμιά κουβέντα για σένα στο "αυτοσυστηθείτε", πριν διατυπώσεις αμέσως τέτοιες απορίες.

Η ερώτηση δεν έχει σχέση με τον τίτλο του θέματος και θα πρότεινα ν' αλλαχτεί ο τελευταίος.

Επίσης, μην περιμένεις με μια μόνο σειρά να γίνει κατανοητό και σαφές τι ακριβώς εννοείς. Γίνε πιο αναλυτικός.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Νομίζω περισσότερο απόφαση είναι να αυτοαποκαλείται κάποιος ανοιχτά άθεος παρά αναγκαιότητα, και προκύπτει όταν μαθαίνει πως υπάρχουν κι άλλοι που κουράστηκαν να χαμογελούν συγκαταβατικά κάθε φορά που ακούνε υπερφυσικές μαλακίες από την εποχή του χαλκού να πλασάρονται ως το υπέρτατο νόημα της ζωής.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Για μένα, είναι η αναγκαιότητα να δηλώσω σαφώς τη θέση μου όσον αφορά την υπόθεση περί ύπαρξης θεοτήτων, και προκύπτει από την ιδιαίτερα έντονη παρουσία και επιρροή των θεϊστών στην κοινωνία.
Dis. Χωρίς θεϊστές, δε θα υπήρχε λόγος να αυτοπροσδιοριζόμαστε ως άθεοι.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Δε νομιζω οτι υπαρχει καποια 'αναγκαιοτητα' η καποια συγκεκριμενη ψυχοσυνθεση (εχουμε μπολικους διαφορετικους χαρακτηρες νομιζω)

Απλα ζεις σε ενα κοσμο που το 96% των ενηλικων εχει ενα φανταστικο φιλο που ζει στον ουρανο και σου λεει οτι καταγεσαι απο εναν τυπο που φτιαχτηκε απο χωμα και μια τυπισσα που πηρε διαιτητικες συμβουλες απο ενα φιδι και κατεστρεψε, εκτος απο τη διαιτα της, και το κοσμο ολο...

Αν αυτο το 96% ηταν 2-3% τοτε δε θα υπηρχε και αναγκη του να αυτοαποκαλεισαι και τιποτα. Ο (αυτο)προσδιορισμος αποκτα αναγκη υπαρξης καθαρα και μονο επειδη η ομαδικη παρακρουση που λεγεται θρησκεια ειναι τοσο διαδεδομενη.

Το οτι δεν πιστευει καποιος οτι υπαρχουν ροζ ιπταμενοι ελεφαντες στα παππουτσια του δε δημιουργει και αναγκη να τον αποκαλουαμε και καπως.
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Αροζοιπταμενοελεφαντοπαπουτσιστής; (Το έγραψα 5 φορές για να το πετύχω).
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Γιατρος Του Ικα έγραψε:To έγραψα 5 φορές για να το πετύχω
Κάποιος που δεν πιστεύει σε ένα ελληνοτεντοκεφομαγαζομπουζουκοαρπαζουζουνοντιρινταχτοχοροπηδαδικοδεινοσαυροσκουληκοηλεκτροεγκεφαλογραφηματοσεξομουνοπουτσοπορνοκουκομπασταρδοκαυκαλομουνοαρνοκατσικολιονταροαλογομυγοσκυλοαρβυλοσκατσζοχειροπιθηκομούρικο γατάκι πως λέγεται ? :)
Off Topic
Αυτό είναι μια σειρά που την είχα φτιάξει παιδί (μέσα από σύνθεση και πρόσθεση) και έχει εγγραφεί στο κεφάλι μου και μπορώ να την επαναλάβω μονομιάς ακόμα και μετά από πολλά χρόνια
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stratos την 19 Σεπ 2014 15:42, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
arcadius
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 05 Απρ 2011 05:06
Όνομα Ιστότοπου: -

fritz έγραψε:Ποία είναι η αναγκαιότητα ενός ανθρώπου να αυτοαποκαλείται άθεος και ποιοί παράγοντες τη δημιούργησαν??
Ποιά είναι αναγκαιότητα ενός ανθρώπου να αποκαλείται "πιστός" ;

Δεν αποσκοπώ να απαξιώσω την ερώτησή σου, αλλά νομίζω προϋποθέτει όχι απλώς ότι υπάρχει μια "νόρμα" πίστης στην κοινωνία αλλά και ότι οφείλουν -ή τέλος πάντων έχει ενδιαφέρον- να εξηγηθούν με ψυχολογικούς/εξωγενείς όρους όσοι δεν την ακολουθούν. Αυτό είναι μια συντηρητική αντίληψη των πραγμάτων που δεν συμμερίζομαι. Έχω συναντήσει αρκετούς ανθρώπους που δεν ενοχλούνταν τόσο από το να μη πιστεύει κανείς, αλλά τους πειράζε -ή το θεωρούσαν παράξενο- να αυτοπροσδιορίζεται ως άθεος, και χωρίς εξαίρεση ήταν όλοι τους συντηρητικοί που έδιναν μεγάλη αξία στις νόρμες και τις παραδόσεις.

Κατά τα άλλα ο κύριος παράγοντας που οδηγεί κάποιον στην αθεϊα -το μονο ενδιαφερον ερωτημα- είναι ότι δίνει μεγαλύτερο βάρος στη λογική και την επιστήμη παρά στην παράδοση και τους μυθους (χωρίς να απορριπτει την ενδεχομενη λογοτεχνικη τους αξια, ως δηλωσεις γεγονοτων εννοω).
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

arcadius έγραψε:Κατά τα άλλα ο κύριος παράγοντας που οδηγεί κάποιον στην αθεϊα -το μονο ενδιαφερον ερωτημα- είναι ότι δίνει μεγαλύτερο βάρος στη λογική και την επιστήμη παρά στην παράδοση και τους μυθους
Ξεφεύγουμε απ' το αρχικό ερώτημα, αλλά εγώ οδηγήθηκα στην αθεϊα επειδή έτρεφα μεγάλη αγάπη για την αλήθεια. Δεν γνωρίζω το λόγο που μου συνέβη αυτό, αν ήταν μια αξία ζωής που μου ενσταλάχθηκε ή/και ένα εγγενές στοιχείο του χαρακτήρα μου. Από εκεί και μετά, αναπόφευκτα οδηγήθηκα στην αθεϊα, διότι για να προσεγγίσεις την αλήθεια πρέπει να αφήσεις κατά μέρος τις προκαταλήψεις και φυσικά και την πίστη, που προϋποθέτει αποδοχή κάποιων πραγμάτων ως αληθινών χωρίς τεκμηρίωση, με μόνη βάση την υποτιθέμενη αποκαλυπτική φύση τους, δηλαδή την παράδοση - πράγμα που σημαίνει ότι ουσιαστικά δέχεσαι ορισμένους πηγές πληροφόρησης ως αναμφισβήτητα ορθές, και φυσικά η αλήθεια δεν προσεγγίζεται έτσι, προσεγγίζεται αμφισβητώντας και αναζητώντας τεκμηρίωση, και αυτό βεβαίως γίνεται με αξιολόγηση μέσω της λογικής.

Αλλά η αρχή όλων ήταν η αγάπη μου για την αλήθεια.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Ο μεγαλυτερος τρομος των θειστων δεν ειναι αυτος που πιστευει σε καποιον αλλο θεο (σαν συγκοινωνουντα δοχεια
οι θρησκειες - μας πηρες εναν,σου πηραμε ενα-), αλλα η πραγματικη απειλη και αυτο που δεν μπορουν να καταλαβουν
ειναι πως μπορει καποιος να μην πιστευει στο υπερφυσικο .
Γιαυτο καθε φορα οι φουνταριστοι(στο εδω forum) πιστοι, γραφουν παντα για την <πιστη> της αθειας.

Ο μη πιστος δεν εχει καποια ειδικη ψυχοσυνθεση , ουτε καποια αναγκαιοτητα να αυτοαποκαλειται κατι συγκεκριμενο.

Πια λοιπον η αναγκαιοτητα ενος ανθρωπου να αυτοαποκαλειται
ΑροζοελεφαντοΓιαχβεΜωαμεθοΚρακενιοΜανιτοΘωροΑποκατεκιλΙσιδοΒουδιστης :D ?
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Άλλος ένας αλεξιπτωτιστής....
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
fritz
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 19 Σεπ 2014 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Ένιωσα από μερικούς σαν έλειπε από την αρχική μου ερώτηση το α στερητικό στη λέξη άθεος...
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Αναρχος έγραψε:Άλλος ένας αλεξιπτωτιστής....
Βρε μη βιάζεστε, αμέσως να τον πάρετε από τα μούτρα τον άνθρωπο...
It is by will alone I set my mind in motion.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Η λεξη ειναι ελληνικη και σχετιζεται με τον ιωνικο υλισμο,οτι δηλαδη ο κοσμος δεν ειναι το προσωπικο δημιουργημα κανενος,ουτε θεου ουτε ανθρωπου.Ο δηλαδη κοσμος βασιζεται σε φυσικα αιτια που τον δημιουργησαν και ο θεος δεν συμμετεχει στην υπερπαραγωγη ουτε καν ως κομπαρσος.

Οποτε αναγκαστικα ενας τετοιος αθεος απεχθανεται μετα βδελυγμιας καθε τι το μυστικιστικο και το αποκρυφιστικο και ειναι μακρια απο καθε τι το ολοκληρωτικο που περιβαλλεται με δουλοπρεπεια απο βαρυγδουπους τιτλους μιας υποτιθεμενης ταχα αυθεντιας που κανεις δεν τολμα να θιξει,γιατι πισω της το μονο που υπαρχει ειναι η ανυπαρξια.Ολα τα αλλα ειναι φανταστικα επινοηματα.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

fritz έγραψε:Ένιωσα από μερικούς σαν έλειπε από την αρχική μου ερώτηση το α στερητικό στη λέξη άθεος...
Τι ?
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο ορος αθεος ειναι ενας γενικος ορος.Αλλα στο επιπεδο της πιστης μηπως πρεπει να αυτοχαρακτηριζομαστε κι εμεις ως πιστοι,ετσι για να μην το χοντραινουν και μας λενε κι εκτος απο αθεους απο πανω κι απιστους.Οποτε θεωρω τον εαυτο μου ως βαθυτατα πιστο πεπεισμενο για την πλεον απολυτη ανυπαρξια οτιδηποτε του μεταφυσικου σε ετουτον,τον αλλον,η τον παραλλον,τον περα η τον δωθε κοσμο.Κι αν δεν υπαρχει κανενος ειδους υπαρξη περα απο εδω τοτε δεν νοειται οτι υπαρχει και κανενας αλλος κοσμος,παρα μοναχα υλη και κενο.

Ειμαι ενας πιστος πεπεισμενος ως προς την αυταποδεικτη απολυτη ανυπαρξια καθε τι του μεταφυσικου.Αφου δεν υπαρχει,πως να τον κανουμε.

Αμα υπηρχε ολο κατι θα καταλαβαιναμε,διαβολε δεν ειμαστε δα κι εντελως ηλιθιοι.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Επίγειος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 08 Ιουν 2014 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Η απουσία πίστης σε φανταστικά όντα δεν συνιστά κοινή πίστη σε κάτι (όπως ίσως θα ήθελαν οι θεϊστές). Συνιστά την απουσία πίστης. Δεν υπάρχει αναγκαιότητα δήλωσης, πέρα από το γεγονός ότι περιστοιχιζόμαστε κατά 95% από ανθρώπους που πιστεύουν σε φανταστικά ανύπαρκτα ανθρωπάκια, και προσπαθούν είτε έμμεσα είτε άμεσα να μας το επιβάλλουν στην καθημερινότητα μας.

Ως εκ τούτου δεν υπάρχει κοινή συνιστώσα για να οριστεί κάποια καθολικά κοινή ψυχοσύνθεση μεταξύ των αθέων. Το ερώτημα για εμένα είναι τρολοερώτημα θεϊστών πιστών, και ως τέτοιο το εκλαμβάνω σαν βλακώδες ή/και σκόπιμα υποβολιμαίο.

(Όχι ότι αυτός που κάνει το ερώτημα στο πρώτο ποστ είναι βλάκας, μην παρεξηγηθώ. Το παιδί ίσως να έχει απορία από αυτά που ακούει από τους θεϊστές. Απλά, τέτοια βλακώδη ερωτήματα τα προωθούν συγκεκριμένοι κύκλοι θεϊστών με συγκεκριμένη ατζέντα).
Απάντηση