Δήλωση του θρησκεύματος σε πολιτικό γάμο.

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
standman
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 22 Ιουν 2010 00:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Πριν λίγες μέρες παντρεύτηκα, και στο δημαρχείο μου ζητήθηκε το θρήσκευμα μου. Εγώ απάντησα ότι δεν θέλω να δηλωθεί το θρήσκευμα μου. Η υπάλληλος, πολύ εξυπηρετική, μου εξήγεισε ότι το σύστημα στον υπολογιστή δεν την άφηνε να μην δηλωθεί το θρήσκευμα και ότι το μόνο που μπορούσα να κάνω είναι να δηλώσω 'άνευ θρησκεύματος' ή 'άλλο. Εγώ δήλωσα 'άνευ' αλλά και πάλι επιμένω πως κάτι δεν είναι σωστό. Ξέρει κάποιος αν έτσι πρέπει να γίνεται ή αν μπορώ να κάνω κάτι ωστέ να μην υπάρχει η δήλωση του θρησκεύματός μου;
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Μήπως το κάνουν για στατιστικούς λόγους; Για να υπάρχει μία ταξινόμηση σε ποιο θρήσκευμα ή μη θρήσκευμα ανήκουν όσοι επιλέγουν πολιτικό γάμο;
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Αν το κάνουν για στατιστικούς λόγους, τότε είναι ανόητο και παράτυπο για να μην πω παράνομο.

Ίσως το σύστημά τους δεν έχει διορθωθεί. Αλλά αν δεν έχει drop down menu στο συγκεκριμένο σημείο (που λογικά δε θα έχει, αφού αποκλείεται να έχουν περάσει όλες τις θρησκείες), θα μπορούσε η υπάλληλος να γράψει "δε θέλει να το δηλώσει" ή κάτι τέτοιο. (Φυσικά αυτό εφόσον πραγματικά το πρόβλημά της ήταν "το σύστημα".)
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Βεβαίως και δεν είναι σωστό.

Ποιο Δημαρχείο είναι αυτό; Ποια μέρα και ώρα συνέβη το περιστατικό; Μπορούμε ως Ένωση Άθεων να στείλουμε μια επιστολή επισημαίνοντας το περιστατικό, αν μάλιστα δεν έχεις πρόβλημα να αναφερθεί και το ονοματεπώνυμό σου ακόμη καλύτερα, και ζητώντας να μας πουν βάσει ποιας νομοθεσίας ζητούν το θρήσκευμα του πολίτη για μια πολιτική διαδικασία όπου το θρήσκευμα δεν παίζει ρόλο για άσκηση δικαιώματος, και επισημαίνοντας ότι παρανόμως επιμένουν παρά την άρνηση του πολίτη, με αναφορά στο νόμο περί προστασίας προσωπικών δεδομένων και στην απόφαση ΣτΕ για τις ταυτότητες.

Παράλληλα μπορεί να σταλεί αναφορά στην ΑΠΔΠΧ, με κοινοποίηση στο εν λόγω δημαρχείο.

Αν το δει αυτό κάποιος από τη Γραμματεία της ΕνΑ θα ήθελε να επιληφθεί του θέματος;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ατίθασος Γιός
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010 09:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ναι, να κάνουμε όλες τις ενέργειες που προτείνει η Μελάνη.
Standman δώσε μας πληροφορίες για το δημαρχείο και την ημερομηνία, αρκούν νομίζω για αρχή, (μάλλον όμως θα χρειαστούμε και άλλα στοιχεία αργότερα για να αναφέρουμε πως τα στοιχεία του πολίτη είναι στην διάθεσή μας).
Don't need no time for prayer, don't save no knee-pads for me up there
If your head's alright, you don't need binoculars to see the light
You don't need no miracle vision, Bet your life you don't need religion
"Lemmy"
standman
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 22 Ιουν 2010 00:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Η υπάλληλος όντως ήταν πολύ εξυπηρετική, αφού μπροστά μου άφησε κενό το θρήσκευμα και στον υπολογιστή έβγαζε error. Οι επιλογές ήταν καμιά δεκαριά γνωστές θρησκείες, ''άλλο'' και ''άνευ''. Μετά από απαίτηση μου, στο επίσημο έγγραφο που παρέλαβα δεν φαινόταν πουθενά το θρήσκευμα. Στον υπολογιστή όμως καταχωρήθηκε το 'ανευ'. Σε συζήτηση με δύο γνωστούς μου που παντρευτήκανε πρόσφατα στον Δήμο Θεσσαλονίκης και Πατρών αντίστοιχα, έγινε ακριβώς το ίδιο με το δημαρχείο της Μήλου όπου έγινε ο δικός μου γάμος. Υπάρχει κανένας άλλος από Αθήνα ή άλλη περιοχή που να παντρεύτηκε πρόσφατα με πολιτικό να μας πει τι έγινε στην περίπτωσή του; Υποψιάζομαι ότι μάλλον το πρόβλημα είναι με όλους τους δήμους.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ναι, υποθέτω ότι το έκανε κάποια εταιρεία κατά παραγγελία ως προγραμματάκι στυλ access. Πιθανότατα, ως συνήθως, κάποιος ηλίθιος που της έδωσε το πλαίσιο να έκανε και τη μαλακία. Όντως χρήζει παρέμβασης.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

standman έγραψε:Η υπάλληλος όντως ήταν πολύ εξυπηρετική...
Άσχετη ήταν, και δεν έκανε καν τον κόπο να πάει στον προϊστάμενό της να ρωτήσει ή να αναφέρει το πρόβλημα. Μπορείς να πεις ότι δεν φταίει αυτή που είναι άσχετη, αλλά για μένα κάθε υπάλληλος εκπροσωπεί απέναντί μου το σύστημα, το οποίο σύστημα ΔΕΝ σε εξυπηρέτησε, ΔΕΝ έλαβε σοβαρά υπόψη το αίτημά σου να μην δηλώσεις θρήσκευμα, και καταπάτησε τα δικαιώματά σου. Το να ψαχουλεύει να δει πώς θα βολευτεί ΕΚΕΙΝΗ για να συμπληρώσει κάτι στη φόρμα που έχει μπροστά της δεν είναι εξυπηρέτηση.

Μην μπερδεύουμε την πρόθεση και τα χαμόγελα με την ικανότητα. Δεν αμφισβητώ την πρόθεση, αλλά από πράξη δε βλέπω και πολλά.

Κάποια στιγμή θα πρέπει να καταλάβουν οι ευγενικοί, γλυκομίλητοι και χαμογελαστοί άσχετοι ότι αυτό ΔΕΝ είναι εξυπηρέτηση.
Off Topic
Κάπως έτσι έχουμε καταλήξει να καταχωρείται η δήλωση βάπτισης ως δήλωση ονόματος ανά την επικράτεια, ακόμη και από υπαλλήλους που ΞΕΡΟΥΝ ότι δεν είναι σωστό, και το κάνουν για να "εξυπηρετήσουν" τον προσερχόμενο πολίτη (με αποτέλεσμα να παρανομούν συστηματικά και ενδεχομένως να καταπατούν ουσιαστικά τα δικαιώματα κάποιου - φαντάσου π.χ. να βαπτίσει μια γιαγιά το παιδί κρυφά από τους γονείς, να καταχωρήσει μόνη της τη βάπτιση μια που δεν απαιτείται παρουσία γονιού γι' αυτό, και να βρεθεί το παιδί χριστιανός ερήμην των γονέων).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

:text-yeahthat: :text-+1:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Απάντηση