Eυχελαιο

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Maria_36
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 04 Αύγ 2014 16:43
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σε ολους!
Ονομαζομαι μαρια, ειμαι 17 χρονων και ηθελα να ζητησω την αποψη σας σχετικα με ενα προβληματακι που προκειται να αντιμετωπισω..ειμαι καινουρια στο γκρουπ,και μεχρι στιγμης απλα διαβαζω τις αναρτησεις σας!
Καταρχας,και οι δυο γονεις μου γνωριζουν πως ειμαι αθεη και δεν εχουν καποιο προβλημα με αυτο. Ειναι τυπικοι χριστιανοι,εκκλησια μονο πασχα και χριστουγεννα δηλαδη.Ωστοσο, εχουν αποφασισει να κανουν
ευχελαιο,επειδη,οσο να ναι, τους εχουν τυχει αρκετα και καταλαβαινω πως με αυτην την πραξη νιωθουν μεγαλυτερη ασφαλεια,τι να πω...βεβαια τους εξηγησα πως ειναι εντελως ανουσια μια τετοια τελετη,αλλα εκεινοι επεμεναν και με παρακαλεσαν να μην απουσιαζω, και να το δω ως οικογενειακη τελετη, και οτι δεν ειναι σωστο να λειπω και διαφορα τετοια.Το θεμα ειναι οτι μου ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ να βρισκομαι σε αυτη τη τελετουργια,μπροστα απο εναν παπα που προσβαλλει την νοημοσυνη μου!Οποτε,ποια ειναι η γνωμη σας?Να παρισταμαι στο ευχελαιο για να στηριξω τους γονεις μου,η το αντιθετο?Και αν οχι,πως μπορω να τους πεισω να λειπω?

Ευχαριστω πααααρα πολυ για τον χρονο σας!
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήλθες Μαρία
αλλα εκεινοι επεμεναν και με παρακαλεσαν να μην απουσιαζω, και να το δω ως οικογενειακη τελετη, και οτι δεν ειναι σωστο να λειπω και διαφορα τετοια
Εντάξει αν τους αρκεί να παρίστασαι και μόνο , γιατί όχι να μην ενδώσεις . Αν όμως θέλουν να συμμετέχεις και στο τελετουργικό (δεν ξέρω , με το να φιλάς εικόνες και τέτοια ?) τότε εξήγησε ότι αυτό ξεφεύγει πολύ από την "οικογενειακή τελετή" . Πάντως χαλαροί φαίνονται , και αν δεν εισπράττεις κάτι από επιβολή ή καταπίεση δεν υπάρχει πρόβλημα .

...

Μεγάλη κοπέλα είσαι μωρέ ... να κάθεσαι εκεί με τον μαλάκα τώρα ... Όχι μωρέ μην πας . Απ'ότι καταλαβαίνω δεν θα στεναχωρηθούν και πολύ , και θα είναι και μια καλή αρχή για το μέλλον και παρόμοια "άντε έλα , μια φορά για το καλό" :)
Maria_36
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 04 Αύγ 2014 16:43
Όνομα Ιστότοπου: -

Kαλως σας βρηκα!

Τι να πω,νομιζω οτι εχεις δικιο..παντως επειδη μιλησα με την μητερα μου και της εξηγησα οτι δεν θελω να συμμετεχω στο τελετουργικο κομματι,εκεινη μου ζητησε να ''προσποιηθω'' και να κανω για λιγο τα στραβα ματια, π.χ να κανω τον σταυρο μου, να φιλησω καποια εικονα...δεν μου φαινεται να παιρνει και πολυ στα σοβαρα τις αποψεις μου :? .Εφαρμοζει και τον γνωστο σε ολους ψυχολογικο εκβιασμο,ξερεις ''καντο για τον καημενο τον πατερα σου'', ''τι θα πει ο κοσμος'' (να σημειωθει οτι μενω σε χωριο :roll: )και τετοια..Παντως της εξηγησα πως το χερι του παπα δεν το φιλαω για κανενα λογο!ποιος ξερει τι θα χει πιασει.. :D
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Εξαρτάται καθαρά και μονο από το πόση σημασία έχει για εσένα το συγκεκριμένο πράγμα, να παραστείς δηλαδή τυπικά στην τελετή.

Προσωπικά άμα μου τύχαινε κάτι ανάλογο δεν θα είχα πρόβλημα να παραστώ στην τελετή εφόσον μου ζητείται καθώς είναι κάτι σχετικά πολύ μικρό για να κάνω θέμα γύρο από αυτό και one time thing.

Aμα έπρεπε να συμμετέχω ενεργα με κάποιον τρόπο η υπήρχε η απαίτηση να γίνει συνήθεια το γεγονός τότε ίσος να το σκεφτόμουν σοβαρότερα.
Maria_36
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 04 Αύγ 2014 16:43
Όνομα Ιστότοπου: -

Oχι,ευτυχως δεν εχουμε τετοιες συνηθειες στο σπιτι, οποτε δεν εχω καποιο ιδιαιτερο λογο ανυσηχιας :) Απλα με ενοχλει το γεγονος οτι μεσα στα πλαισια της οικογενειας, πρεπει να τα κανουμε ολα συλλογικα και δεν μπορει ο καθενας να απεχει ορισμενες φορες απο πραγματα που τον θιγουν η τον προσβαλουν(και με ενοχλει λιγααααααακι το οτι θα δωσουμε τζαμπα λεφτα στον παπα :? ). Και, αν εξαιρεσουμε την περιπτωση μου που δεν μου γινεται καποια επιβολη ευτυχως, γνωριζω ατομα των οποιων οι οικογενειες εχουν το ευχελαιο δευτερο πατερ ημων...τι να πει κανεις..
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Σωστός ο Στράτος, σωστός και ο svoin.

Όσον αφορά τον εαυτό μου το βλέπω όπως ο Στράτος: η παρουσία σε μια τελετή σημαντική για αγαπημένα μας πρόσωπα είναι κοινωνικό ζήτημα, οπότε εγώ προσωπικά θα το έκανα. Μιλάμε για απλή παρουσία που απαιτεί μόνο να παρίστασαι.

Ωστόσο η συμμετοχή στην τελετή (με φιλιά σε εικόνες ή οτιδήποτε άλλο) ενέχει και προσποίηση, απαιτεί δηλαδή να βάλεις στην άκρη τις πεποιθήσεις σου προς χάριν των δικών τους, να κάνεις μια υποχώρηση, τόσο σε προσωπικό όσο και σε κοινωνικό επίπεδο (διότι η δημόσια συμμετοχή σε τελετές είναι μια κοινωνική δήλωση επικύρωσης και αποδοχής της σημασίας της τελετής). Προσωπικά αυτό δεν θα το έκανα, διότι σέβομαι αρκετά τους ανθρώπους που αγαπώ ώστε να θεωρώ ότι αξίζουν την ειλικρίνειά μου και όχι την υποκρισία μου, αλλά και επειδή είναι σημαντικό για εμένα να μην συμβάλλω πλέον στη συντήρηση της κοινωνικής εγκυρότητας των θρησκευτικών τελετουργικών.

Εγώ θα πήγαινα μεν, αλλά δεν θα φιλούσα εικόνες, δεν θα έκανα το σταυρό μου, δεν θα έλεγα "αμήν" στα σημεία που υποτίθεται ότι λες, κλπ κλπ.

Το τι θα κάνεις εσύ, όμως, εξαρτάται, όπως είπε ο svoin, από το τι είναι σημαντικό για εσένα.
Off Topic
Σχετικά με το χέρι του παπά: όταν ήμουν παιδί εννοείται ότι το έκανα. Ήταν από αυτά που πάντα με ενοχλούσαν περισσότερο αλλά και που με δυσκόλεψε περισσότερο στο να το σταματήσω. Για να φτάσω στο σημείο όχι απλώς να μη φιλάω χέρι αλλά να πάψω να δίνω σημασία στους ιερείς όταν τους βλέπω στο δρόμο (να μην χαιρετάω ας πούμε, να μην κοντοστέκομαι καν, να μην παραχωρώ θέση στο λεωφορείο - εκτός κι αν είναι ηλικιωμένος φυσικά - ή για να μην δεχτώ να μου αγιάσουν το σπίτι) μου πήρε χρόνια ολόκληρα. Είχα τόσο ρουφήξει τη νοοτροπία ότι "ακόμη κι αν δεν πιστεύεις πρέπει να προσποιείσαι για να μην δημιουργείς κοινωνική αναστάτωση" που χρειάστηκα χρόνια δουλειάς για να την αφήσω πίσω μου.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Maria_36
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 04 Αύγ 2014 16:43
Όνομα Ιστότοπου: -

Νομιζω πως αυτο θα κανω τελικα...θα ειμαι στην τελετη,αλλα νομιζω πως αφου κι εγω κανω υποχωρηση οφειλουν να κανουν και εκεινοι..ενταξει, και στην τελικη δεν ειναι και κανενα τρομερα σημαντικο γεγονος και δεν μου βαζουν και το μαχαιρι στο λαιμο οποτε δεν νομιζω να υπαρξει καποιο προβλημα :)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήρθες. Ο σεβασμός στην οικογένεια -και όχι μόνο, φυσικά- πρέπει να είναι αμοιβαίος. Το ότι είσαι εσύ το παιδί/η μικρή δεν λέει απολύτως τίποτα, πρέπει να σε σέβονται όπως τους σέβεσαι. Άρα, όπως ήδη έχει ειπωθεί, συμμετέχεις μόνον ως παρουσία, και δεν κάνεις καμία υποκριτική κίνηση. Ο παπάς ας πιστέψει ό,τι θέλει, ας καταλάβει τα πάντα, ποσώς θα έπρεπε να σε/σας ενδιαφέρει, ακόμα κι αν βρίσκεσαι σε χωριό, ακόμα κι αν μαθευτεί, δεν πρόκειται για έγκλημα, καλό είναι ν' αρχίσουν να το συνειδητοποιούν και να το χωνεύουν και στις μικρότερες κοινωνίες ότι υπάρχουμε κι εμείς.

Γνώμη μου είναι, πάντως, ότι αν σε σέβονταν πραγματικά και είχαν συνειδητοποιήσει ότι πρόκειται για ώριμη απόφαση και στάση σου, δεν θα σου ζητούσαν να συμμετέχεις. Μου φαίνεται ότι, όπως και σε πολλές παρόμοιες περιπτώσεις παιδιών της ηλικίας σου, θεωρούν τη στάση σου "μόδα", "εφηβική αντίδραση/επανάσταση" και πάει λέγοντας. Ίσως θα έπρεπε κάποια στιγμή να επιδιώξεις μια σοβαρή συζητηση μαζί τους, αν είσαι όντως και η ίδια σίγουρη και κατασταλαγμένη.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Maria_36
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 04 Αύγ 2014 16:43
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτο ακριβως πιστευω,πως θεωρουν την σταση μου ως ''εφηβεια'' ''επανασταση'' και δεν με παιρνουν ιδιαιτερα στα σοβαρα...κλειστομυαλοι ανθρωποι δεν ειναι, αλλα πολλες φορες μου εχουν πει ''θα μεγαλωσεις και θα καταλαβεις'' (γνωστο σε ολους σας νομιζω)...ενταξει,θα μαθουν μωρε :lol: ενταξει,οπως ειπα, δεν ειναι ανθρωποι που θα με αναγκαζαν με την βια να κανω αυτο που εκεινοι θελουν,απλα με εκνευριζει αυτο,που τα ριχνουν ολα στην εφηβεια..δεν μου αρεσει να ειμαι απολυτη,ομως στο συγκεκριμενο θεμα εχω κατασταλαξει και νομιζω πως οντως χρειαζεται μια σοβαρη συζητηση ;)
Άβαταρ μέλους
sugoruyo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013 02:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς όρισες Μαρία κι από μένα.

Θα καταθέσω κι εγώ την άποψή μου σχετικά, μιας και σχετικά πρόσφατα βρέθηκα σε μια παρόμοια κατάσταση.
Κατ' αρχάς θα σε παραπέμπψω στο αντίστοιχο νήμα μου, σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει να έχεις λίγο background για το δικό μου κύκλο στα θρησκευτικά· με μία λέξη: hardcore.

Πριν από 7-8 μήνες η αδερφή μου, έχοντας μετακομίσει στο πρώτο δικό της σπίτι μας κάλεσε να παραστούμε στο σχετικό ευχέλαιο.
Εγώ απόρησα με το γεγονός ότι ήθελε να κάνει ευχέλαιο μιας και η στάση της περιγράφεται περίπου όπως περιγράφεις του γονείς σου.
Ωστόσο δεν υπήρχε περίπτωση να μεταπείσω κανέναν, καθώς με το άκουσμα της λέξης βγήκε ο κατάλογος με τους παπάδες (ναι υπάρχει ξεχωριστός τηλεφωνικός κατάλογος στην ευρύτερη οικογένεια) και επελέγη ένας "καλός, νεαρός παππούλης" (what the actual fuck?!) και το πράγμα δρομολογήθηκε.

Προσωπικά η στάση που τηρώ σε αυτά τα ζητήματα είναι η εξής:
- Η παρουσία μου σε σχετικά σκηνικά είναι καθαρά κοσμική και ως μέλος της οικογενείας. Τα πάω καλά με όλο το σόι και πηγαίνω όταν με καλούν σαν να ήταν μια οικογενειακή μάζωξη.
- Σε εκκλησία δεν μπαίνω.
- Σταυρούς, χειροφιλήματα, εικονοφιλήματα, προσευχές δεν κάνω.
- Λάδια, αγιασμούς και τέτοια δε θέλω να με ραντίζουν (δε θα πάθω κάτι αλλά μου φαίνεται γελοίο).

Με άλλα λόγια θέτω μια "κόκκινη γραμμή" που λέμε στο θρησκευτικό κομμάτι.
Στης αδερφής μου το ευχέλαιο βρεθήκαμε καμιά 15 συγγενείς και φίλοι της.
Όταν ξεκίνησε το τζέρτζελο φρόντισα να τοποθετηθώ σε μια πόρτα του διαδρόμου αρχικά και όταν με πλησίαζε ο παπάς διακριτικά εξαφανίστηκα για 20 δευτερόλεπτα. Ο λόγος γιαυτό είναι για να αποφύγω να δημιουργήσω μια κατάσταση παραφωνίας σε κάτι που ήθελε η αδερφή μου να κάνει, από σεβασμό στο γεγονός ότι είναι το σπίτι της και το ζήτησε η ίδια.
Όταν ο παπάς τέλειωσε τα βουντού του, πλάκωσα τα γαριδάκια μαζί με όλους τους άλλους.

Το bonus ήταν που μου ζητήθηκε μετά να πάω τον παπά σπίτι του με το αυτοκίνητο (Καλλιθέα - Καισαριανή, περίπου 30 λεπτά) και μου έπιασε την κουβέντα στη διαδρομή (no doubt βαλτός από άτομα του ευρύτερου οικογενειακού περιβάλλοντος που επιμένουν να προσπαθούν να με "σώσουν"). Ευτυχώς (;;;) γιαυτόν, πάνω που με ρώτησε με ένα πολύ πράο τόνο και passive aggressive στυλάκι "πιστεύεις δηλαδή ότι οι άνθρωποι κατάγονται από τα ψάρια;", φτάσαμε στο σπίτι του.
Μετά γύρισα στης αδερφής μου και πίασαμε την κουβέντα με τα ξαδέρφια μου.
Κάποια στιγμή κάποιος ανέφερε ότι δε με είδε στη φάση εκείνη, οπότε καταλήξαμε να μιλάμε για θρησκεία, πίστη και όλα τα ωραία θέματα περί επιστήμης, επιστημολογίας, φιλοσοφίας, ανθρωπισμού και ηθικής που μπλέκονται στο πακέτο.
Η κουβέντα πήγε μέχρι τις 4 το πρωί.

Πού θέλω να καταλήξω;

- Οι δικοί όσο πιστεύουν πάντα θα πιστεύουν ότι μπορούν να σε σώσουν.
- Ασχέτως του θρησκευτικού περιεχομένου, πρόκειται και περί μιας ευκαιρίας για οικογενειακή και φιλική συγκέντρωση. Μπορείς να εκμεταλλευτείς το γεγονός κοσμικά όπως οι θρησκείες εκμεταλλεύονται τις συναθροίσεις των ανθρώπων.
- Αναλόγως πόσο σημαντικό είναι για σένα να κρατήσεις μία τίμια απέναντι στον εαυτό σου στάση θα καθορίσεις και τον τρόπο και τον βαθμό στον οποίο θα απέχεις από το θρησκευτικό κομμάτι.
- Παρ' το λίγο χαλαρά και σκέψου και το εξής: αν σε καλούσαν σε μια βάφτιση/κηδεία/γάμο δε θα πήγαινες; Δεν είναι το ίδιο βέβαια, και ειδικά με τη βάφτιση υπάρχει ένα θέμα πολύ σοβαρό. Απλά το point μου είναι ότι πρόκειται για κάτι που κάνετε μαζί με τους ανθρώπους αυτούς και η μεταξύ σας σχέση είναι που μετράει τελικά, όχι τι νομίζει ο παπάς ή η κυρα-Γιάννενα στο δίπλα στενό.
- Αυτές οι περιστάσεις είναι μια καλή ευκαιρία να βάλεις κάποια πράγματα κάτω και να τα ξεκαθαρίσεις με τους γύρω σου, να δείξεις ότι είσαι πληροφορημένη, διαβασμένη και τα έχεις σκεφτεί, ότι δεν είσαι αντιδραστική, επαναστάτρια χωρίς αιτία, το κάνεις για τη μόδα και τα λοιπά. Δε θα πετύχεις αποτέλεσμα με την πρώτη αλλά θα βάλεις ένα λιθαράκι.

Αυτά, sorry για το μεγάλο post. Σ' αφήνω γιατί μου κρυώνει η πίτσα.
“The fact that we live at the bottom of a deep gravity well, on the surface of a gas covered planet going around a nuclear fireball 90 million miles away and think this to be normal is obviously some indication of how skewed our perspective tends to be.” ― Douglas Adams.
Maria_36
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 04 Αύγ 2014 16:43
Όνομα Ιστότοπου: -

Ωραια,τωρα μου ανοιξες την ορεξη για πιτσα! :lol:

Οι γονεις μου δεν ειναι ιδιαιτερα του ''πρεπει να σε σωσω απο τα νυχια του σατανα'', απλα πιστευουν πως θα μεγαλωσω και με τις δυσκολιες που θα αντιμετωπισω σιγουρα θα στραφω στον θεο για στηριξη...μαλιστα η μητερα μου μου εχει πει ''οταν εχεις δυσκολιες ποιον θα επικαλεισαι;''.Εγω χαριτολογωντας της ειπα πως στις δυσκολιες συνηθως φωναζω ''μανουλα μου'' για να την τιμησω και οτι δεν χρειαζομαι εναν θεο για να με βοηθησει....aaaanyway,απλα οι δικοι μου απο οτι καταλαβα θελουν και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο (δασκαλε που διδασκες) και δεν σεβονται απολυτα ακομα τις επιλογες μου.Μαλλον φταιει που δεν εγινα ακομη 18 :text-nocomment: :D


Παντως μου εδωσες ιδεα!θα ζητησω μια πιτσα για ανταλαγμα!Αμα ειναι για πιτσα,και καλογρια ντυνομαι! :lol:
Άβαταρ μέλους
sugoruyo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013 02:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχω ακόμα πίτσα, Two for Tuesday γαρ.

Ούτε εμένα πιστεύουν ότι θα με σώσουν από τα νύχια του σατανά, απλώς πιστεύουν ότι χωρίς να ασπαστείς τον Ιησού Χριστό ως Κύριο και Θεό σου θα πας αναγκαστικά στην κόλαση. Όχι οι γονείς όμως μου, το ευρύτερο οικογενειακό περιβάλλον. Αυτό κάνει μια διαφορά όσο να 'ναι. Το γεγονός ότι είμαι 28 επίσης βοηθάει σε σχέση με το να είσαι 17.
Τις επιλογές σου θα πρέπει να τους αναγκάσεις με τον τρόπο σου να τις σεβαστούν ασχέτως τα πόσα έχεις κλείσει.
Η γιαγιά μου μέχρι που πέθανε στα 88 προσπαθούσε να κουμαντάρει τη νονά μου στα 56 της.
Είναι στο δικό σου χέρι να θέσεις όρια και θα πρέπει να καταλάβουν ότι 18/28/38 δεν έχει σημασία.
Φυσικά στα χωριά οι κοινωνίες είναι αφ' ενός πιο συντηρητικές και αφ' ετέρου πολύ πιο κουτσομπόλικες.

Στις δυσκολίες το καλύτερο είναι να ζητάς τη βοήθεια των ανθρώπων που αγαπάς και να αναζητάς περισσότερα εφόδια από μέσα σου, πάντα κάτι έχουμε παραπάνω απ' όσο νομίζαμε.
Να επικαλεστείς κανέναν δε χρειάζεται... αν αυτός είναι ο λόγος σου για να πιστεψεις σε ένα θεό, κάηκες.

Για να γλιτώσεις το πολύ κυριε-ελέησον στο ευχέλαιο μπορείς να κάνεις επ' ευκαιρία μια κουβέντα και να τους δείξεις ότι διαφωνείς. Εκτός κι αν είναι οι τύποι που θα σου πουν κάτι του στυλ "θα το κάνεις γιατί το λέμε εμείς" θα καταλάβουν αν δείξεις ωριμότητα και θέσεις τα όριά σου.
Πρέπει να τους κάνεις να καταλάβουν ότι η θρησκεία είναι προσωπικό θέμα του καθ' ενός και όπως όλοι οι άνθρωποι θεωρείς προσβολή της προσωπικότητάς σου να κάνεις κάτι που δε σε εκφράζει, έστω και σαν απλό τελετουργικό, υποκριτικά.
Πιστεύω ότι θα καταλάβουν ότι είναι καλύτερα να μην υποκρίνεσαι ότι συμμετέχεις και να τηρήσεις την απόσταση που επιθυμείς.
Συμβουλή μου είναι να μην μπεις στη διαδικασία να τους εξηγήσεις γιατί θεωρείς ότι δεν έπρεπε να κάνουν ευχέλαιο ή να πιστεύουν, σεβάσου την άποψή τους και παίξε διπλωματία.
Μετά μπορείτε να τα συζητήσετε και πιο ήρεμα.

Ωστόσο σκέψου και πως η εμφανής αποχή σου μπορεί να επηρρεάσει τη ζωή σου στο χωριό. Δε θες να βρεθείς θύμα bullying για τις θρησκευτικές χαζομάρες και ιδεοληψίες του καθ' ενός.
Στο κάτω-κάτω, αυτοί πιστεύουν ότι το να συμμετάσχουν σε τελετές άλλης θρησκείας κάνει κακό στην ψυχή τους, δυσαρεστεί το θεό τους και τέτοια. Εσύ ξέρεις ότι αυτά είναι ένα θέατρο για να διατηρούν κάποιοι εξουσία και ισχύ πάνω στους πιστούς, δε σε επηρρεάζει κατά βάθος, οπότε μη βάλεις τα χεράκια σου και βγάλεις τα ματάκια που λένε.

Πάω να ζεστάνω την υπόλοιπη πίτσα.
“The fact that we live at the bottom of a deep gravity well, on the surface of a gas covered planet going around a nuclear fireball 90 million miles away and think this to be normal is obviously some indication of how skewed our perspective tends to be.” ― Douglas Adams.
Maria_36
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 04 Αύγ 2014 16:43
Όνομα Ιστότοπου: -

Μεσα στο μυαλο μου εισαι!Σκοπευω να κανω μια σοβαρη κουβεντα μαζι τους,να ξεκαθαρισω τελειως την θεση μου.Το λεω γιατι,ενω εχω μιλησει μαζι τους και γνωριζουν οτι ειμαι αθεη,μερικες φορες με ρωτουν ακομα αν θα ερθω εκκλησια (περυσι στην ανασταση ας πουμε).Οποτε θα συζητησω σιγουρα μαζι τους διοτι δεν μου αρεσει να μην με εχουν στο σοβαρο....Ενταξει,οσο για την ζωη στο χωριο δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα,δεν με ενοιαζε και ποτε το τι θα πει ο κοσμος,και με τα ελαχιστα παιδια της ηλικιας μου δεν κανω παρεα...μονο την κολλητη μου εχω για παρεα και η ιδια,παροτι θρησκα,δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα μαζι μου(κανει και χιουμορ με τον τζιζας)...ευχελαιο τωρα και χαζομαρες :D
Άβαταρ μέλους
sugoruyo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013 02:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Maria_36 έγραψε:με ρωτουν ακομα αν θα ερθω εκκλησια (περυσι στην ανασταση ας πουμε)

Καλά στην Ελλάδα και ειδικά σε χωριά και τέτοια η ανάσταση είναι και ένα είδος community event.
Κι εμένα ακόμα και φέτος (σε πυκνοκατοικημένη περιοχή της Αθήνας) μου κάνανε μούτρα που δεν πήγα (Χρισ/ννα, Ανασ/ση) και μου την είπανε μετά.

Θα τη βρεις την άκρη σου. Ένα θέμα που πρέπει να εξετάσεις είναι ότι μπορεί να μην αντιλαμβάνονται τι ακριβώς είναι ο άθεος και με ποια φιλοσοφία ζει τη ζωή του. Ίσως πρέπει να τους βάλεις κάτω και να τους μιλήσεις λεπτομερώς για πράγματα όπως κοσμικό ανθρωπισμό και τέτοια.
“The fact that we live at the bottom of a deep gravity well, on the surface of a gas covered planet going around a nuclear fireball 90 million miles away and think this to be normal is obviously some indication of how skewed our perspective tends to be.” ― Douglas Adams.
Maria_36
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 04 Αύγ 2014 16:43
Όνομα Ιστότοπου: -

Λογικα,αυτο πρεπει να κανω...οχι τωρα,τωρα με απασχολουν κυριως οι πανελλαδικες,αλλα σκοπευω ;)
Άβαταρ μέλους
sugoruyo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013 02:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Maria_36 έγραψε:Λογικα,αυτο πρεπει να κανω...οχι τωρα,τωρα με απασχολουν κυριως οι πανελλαδικες,αλλα σκοπευω ;)

Καλά στη φάση που είσαι το #1 είναι οι εξετάσεις σου φυσικά. Όταν θα έχεις τελειώσει με όλο αυτό το πακέτο θα έχεις και χρόνο να ψάξεις περισσότερο υλικό και αποκρυσταλλώσεις και τις απόψεις σου σε κάτι που καλύτερα το εκφράζεις και το έχεις και πιο εύκολα έτοιμο προς χρήση όταν χρειαστεί.
“The fact that we live at the bottom of a deep gravity well, on the surface of a gas covered planet going around a nuclear fireball 90 million miles away and think this to be normal is obviously some indication of how skewed our perspective tends to be.” ― Douglas Adams.
Απάντηση