Αθεΐα ή αθεϊσμός;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
KostasP
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2014 10:16
Όνομα Ιστότοπου: -

Ποιος είναι ο άθεος και ποιος ο αθεϊστής;

Άποψή μου είναι (κρίνοντας εμπειρικά και ερασιτεχνικώς, ετυμολογικά) άθεος είναι ο άνθρωπος που χαρακτηρίζεται ως τέτοιος από ένα μόνο στοιχείο της κοσμοθεωρίας του, που είναι φυσικά η μη πίστη σε κάποιον ή κάποιους θεούς.
Ενώ, αθεϊστής κρίνω ότι είναι αυτός που ανήκει σε ένα ολόκληρο ιδεολογικό σύστημα, με βασική και κεντρική τοποθέτηση τη μη πίστη σε κάποιον ή κάποιους θεούς.

Περιμένω τις απόψεις σας.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Δεν βρίσκω καμία διαφορά. Και το λεξικό δίνει το ένα ως συνώνυμο του άλλου και αντίστροφα.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Επίγειος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 08 Ιουν 2014 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Συμφωνώ με την άποψη του Κώστα (αν έχω καταλάβει καλά τι εννοεί). Υπάρχει μια μικρή μεν, αλλά σημαντική διαφορά μεταξύ των δύο εννοιών.
Ο άθεος είναι χαρακτηρισμός κάποιου που απλά δεν πιστεύει σε κάποιον θεό. Δεν τον χαρακτηρίζει η στάση αυτή στην υπόλοιπη ζωή του ή στο σύστημα αξιών του. Απλά είναι η στάση του σε σχέση με τις θρησκείες.

Ο αθεϊστής μου φέρνει στο μυαλό χαρακτηρισμό για κάποιο άτομο που έχει αναγάγει την μη πίστη σε ύπαρξη θεού ή θεών σε στάση ζωής, που χαρακτηρίζει και τον ίδιο, αλλά και τις πράξεις του.

Με πιο απλά λόγια ο πρώτος απλά λέει ότι δεν πιστεύει σε κάποιον θεό λόγω ανυπαρξίας αποδείξεων, ενώ ο δεύτερος είναι σε θέση να αναλύσει με επιχειρήματα και αντικρούσεις για ποιον λόγο δεν πιστεύει, αλλά και να έχει χτίσει την ζωή του γύρω από αυτή την ιδεολογία.

Θα έλεγα ότι στο δικό μου μυαλό ο χαρακτηρισμός αθεϊστής δίνεται σε κάποιον πιο σκληροπυρηνικών αντιλήψεων από τον τυπικό άθεο.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Η λεξη αθεος υπαρχει απο τα αρχαια χρονια. Η λεξη αθεϊστης ειναι αντιδανειο και σημαινει το ιδιο πραγμα, απλα ακουγεται πιο ιδεολογικα φορτισμενη επειδη τελειωνει σε -ιστης.

Υπαρχουν διαβασμενοι και αδιαβαστοι αθεοι, μετριοπαθεις και σκληροπυρηνικοι επισης. Αυτο ειναι ασχετο με την υπαρξη των δυο λεξεων.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

η κατάληξη -ιστής ορισμένες φορές σε διάφορα ονόματα, μας δίνει την έννοια της ενέργειας στο άτομο που αναφερόμαστε, ενώ η μη κατάληξη του σε -ιστής μας δείχνει μια γενικότητα η αν θέλετε μια πιο παθητική στάση από την πρώτη περίπτωση.
όμως μορεί να έχω καζι λάθος βλέπετε τώρα τελιώνω το λύκειο.

η λέξη π.χ ιδεολόγος σημαίνει πως κάποιος είναι υπεράνω ιδιοτελούς συμφέροντος.
από την άλλη πάλι η λέξη ιδεαλιστής σημαίνει πως κάποιος,- κυρίως στην φιλοσοφία,- υποστηρίζει σαν πρωτεών το πνεύμα και όχι την ύλη.
βλέπουμε πως οι παραπάνω λέξεις με κοινή ρίζα πως δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους.
ίσως να μην έχει και μεγάλη σημασία σε ορισμένες περιπτώσεις η κατάληξη και σε άλλες να έχει μεγάλη διαφορά.
ας μας φωτίσει κάποιος της φιλολογίας.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

εμένα το αθεϊστής μου ακούγεται σαν υποτιμητικός χαρακτηρισμός, δεν εκφράζει πλέον ιδιότητα (σε σχέση με το άθεος) αλλά οπαδό ιδεολογίας του αθεισμού.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
KostasP
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2014 10:16
Όνομα Ιστότοπου: -

Επίγειος έγραψε:Συμφωνώ με την άποψη του Κώστα (αν έχω καταλάβει καλά τι εννοεί). Υπάρχει μια μικρή μεν, αλλά σημαντική διαφορά μεταξύ των δύο εννοιών.
Ο άθεος είναι χαρακτηρισμός κάποιου που απλά δεν πιστεύει σε κάποιον θεό. Δεν τον χαρακτηρίζει η στάση αυτή στην υπόλοιπη ζωή του ή στο σύστημα αξιών του. Απλά είναι η στάση του σε σχέση με τις θρησκείες.

Ο αθεϊστής μου φέρνει στο μυαλό χαρακτηρισμό για κάποιο άτομο που έχει αναγάγει την μη πίστη σε ύπαρξη θεού ή θεών σε στάση ζωής, που χαρακτηρίζει και τον ίδιο, αλλά και τις πράξεις του.

Με πιο απλά λόγια ο πρώτος απλά λέει ότι δεν πιστεύει σε κάποιον θεό λόγω ανυπαρξίας αποδείξεων, ενώ ο δεύτερος είναι σε θέση να αναλύσει με επιχειρήματα και αντικρούσεις για ποιον λόγο δεν πιστεύει, αλλά και να έχει χτίσει την ζωή του γύρω από αυτή την ιδεολογία.

Θα έλεγα ότι στο δικό μου μυαλό ο χαρακτηρισμός αθεϊστής δίνεται σε κάποιον πιο σκληροπυρηνικών αντιλήψεων από τον τυπικό άθεο.
Αυτό εννοώ.
apeleytheros έγραψε:εμένα το αθεϊστής μου ακούγεται σαν υποτιμητικός χαρακτηρισμός, δεν εκφράζει πλέον ιδιότητα (σε σχέση με το άθεος) αλλά οπαδό ιδεολογίας του αθεισμού.
Ακριβώς. Έναν φανατισμένο, ο οποίος <<θα έβγαινε>> να ψάξει θρησκευόμενους και ένθεους για να τους την πει για την πίστη τους και να τους επιβάλει τη δική του μη πίστη, θα τον χαρακτήριζα αθεϊστή, όχι άθεο.

Εν τέλει, ωστόσο, δεν έχει και τη μεγίστη σημασία, διότι μέσα στην κοινωνία είτε αθεϊστής είτε άθεος να χαρακτηριστεί κάποιος, από μια αξιοσημείωτη μερίδα θα εκληφθεί ως κακή έννοια. Δυστυχώς!
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Να κανουμε τελικα σαν τον Μαρξ.Δεν ανακαλυψαμε την αθεια καθοτι υπηρχε πολυ πριν απο εμας,αλλα να θεσουμε την επιστημονικη της τεκμηριωση,αναγοντας την σε επιστημη.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Ακούγεται υποτιμητικό γιατί το -ισμός παραπέμπει κατευθείαν στην πολιτική και υπάρχει η σχετική... αλλεργία. Αυτό ακριβώς το ένστικτο προσπαθούν να χρησιμοποιήσουν διάφοροι (πχ οοδε) ως έμμεση επίκληση στο συναίσθημα. Πρακτικά δεν υπάρχει καμία διαφορά.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Καν μία διαφορά στις δύο έννοιες.
Η λέξις «άθεος» είναι αρχαία, και ναι, στην αρχαιότητα είχε υποτιμητικό χαρακτήρα.
Η λέξις «αθεϊστής» είναι μεταγενεστέρα, αντιδάνειο όπως ορθώς ελέχθη ανωτέρω, και έχει ακριβώς την ίδια έννοια με την σύγχρονη έννοια του «αθέου».
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Όπως τα λέει ο Άναρχος είναι.

Ωστόσο κι εγώ έχω σκεφτεί να χρησιμοποιώ τις λέξεις με δικό μου τρόπο: για να δείξω τη διαφοροποίηση αυτού που για οποιονδήποτε λόγο απλώς δεν πιστεύει σε θεό (άθεος) από αυτόν που συνειδητά δεν πιστεύει, έχοντας καταλήξει εκεί μέσα από μια συλλογιστική διαδικασία, και ο οποίος έχει μια ολοκληρωμένη άποψη γύρω από το πώς προσεγγίζει το θέμα της ύπαρξης θεοτήτων (αθεϊστής).

Φυσικά όμως είναι κάτι προσωπικό δικό μου, τέτοια διαφοροποίηση δεν υπάρχει προς το παρόν στη χρήση των λέξεων. Το αν θα προκύψει μελλοντικά, απομένει να το δούμε.

Αν ήθελα αναλογία με τα αγγλικά, θα έλεγα άθεος=godless και αθεϊστής=atheist. Επί του παρόντος όμως μεταφράζω το άθεος ως atheist και τούμπαλιν, γιατί τέτοια διαφοροποίηση δεν υπάρχει πραγματικά παρά μόνο μέσα στο κεφάλι μου.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

:text-+1: στη μελάνη, ακριβώς αυτό έχω κι εγώ στο μυαλό μου. Ως προς το πώς αυτοπροσδιορίζομαι με βάση αυτό, εξαρτάται απ' την περίπτωση. ;) 8-) :twisted:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Κατι ενδιαμεσο μεταξυ του πιστου και του αθεου ηταν ο επικουρισμος,ακριβως για να αποφυγει τους υποτιμητικους χαρακτηρισμους που συνοδευουν την λεξη αθεος.Δηλαδη θεος η θεοι υπαρχουν,εχουμε σαφη γνωση για αυτους,ομως δεν δημιουργησαν ουτε πρεμβαινουν στην πορεια του κοσμου και υπαρχουν μοναχα ως το ανωτατο ηθικο προτυπο που μπορει να φθασει να ομοιασει ο ανθρωπος ωστε να καταφερει να ζησει ως θεος αναμεσα σε ανθρωπους.Κι αυτο ακριβως ειναι που κανει την διαφορα ακομα και οταν ο επικουρισμος εκλαμβανεται ως ξεκαθαρη αθεια.Αλλα δεν μπορει ομως να αγνοηθει με τιποτα το σαφεστατο ηθικοπλαστικο του στοιχειο το οποιο οριζεται απολυτα με ακριβεια,σε αντιθεση με οποιαδηποτε αλλες θεωριες η οποιες χρησιμοποιουν αοριστες μεταφυσικες ιδεες περι του καλου και του κακου.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
arcadius
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 05 Απρ 2011 05:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Για τους λόγους (κι ας είναι εντυπώσεων) που ανάφερε ο Ευθύμης, σκόπιμο νομίζω ότι είναι να αποφεύγουμε το αντιδάνειο "αθεϊστής" και να προτιμούμε το 'άθεος'.
Άβαταρ μέλους
Λίθος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 28 Μαρ 2015 01:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Είμαι πολύ νέος σε αυτόν τον ιστότοπο και προσπαθώ να εγκλιματιστώ και να γίνω ενεργός συνομιλητής , να πάρω και να δώσω , ανάλογα με τις γνωστικές δυνάμεις μου. Μελετώ όσο περισσότερο μπορώ τη γλώσσα μας και επιθυμώ πάρα πολύ να αποκωδικοποιήσω τη σοφία της και να αποκτήσω λίγη από αυτή. Ο πρώτος κυνικός φιλόσοφος, ο Αντισθένης είχε πει «Ἀρχὴ σοφίας ὀνομάτων ἐπίσκεψις». Αν ερευνήσουμε σε βάθος τη γλώσσα μας, θα ανακαλύψουμε πολλές αλήθειες. Από την δική μου ερασιτεχνική έρευνα, έχω συμπεράνει πως η κατάληξη αρσενικών ουσιαστικών σε -ισμός, ενώ υπάρχει στα αρχαία ελληνικά, στα νέα ελληνικά συναντάται κυρίως σε λέξεις δάνεια ή αντιδάνεια από άλλες γλώσσες, με προεξέχουσες τις λατινογενείς. Επομένως, αν έχω ερευνήσει επαρκώς, είτε πούμε αθεΐα είτε αθεϊσμός, δεν έχει τεράστια διαφορά. Βέβαια η κατάληξη - ισμός μπορεί να εννοεί την θεωρία, την ιδεολογία μίας έννοιας π.χ. δημοκρατία - δημοκρατισμός. Λέγοντας αθεϊσμός αντιλαμβανόμαστε πλέον ότι σημαίνει την τάση, την ροπή, την φιλοσοφία, την ιδεολογία κ.ο.κ. , ενώ λέγοντας αθεΐα εννοούμε την κατάσταση, το φαινόμενο, τη θέση.

Ισως στα παρακάτω να βρεις καταλληλότερη ερμηνεία. Τα βρήκα εύκολα στο διαδίκτυο, αλλά σαφώς θα υπάρχουν πιο ειδικές ιστοσελίδες:
- http://ngradio.gr/blog/foivos-piompinos ... 85-%CE%BB/

-

- http://www.oxforddictionaries.com/defin ... glish/-ism
Άβαταρ μέλους
GReaperEx
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 27 Ιαν 2015 22:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Η γνώμη μου είναι ότι η σωστή λέξη είναι "άθεος", ενώ το "αθεϊστής" υπονοεί θρησκεία. Το λέω επειδή σχεδόν όλοι όσοι μιλούν κατά των άθεων αναφέρομαι σ' εμάς ως "αθεϊστές", προσπαθώντας συνέχεια να περάσουν ότι η αθεΐα("αθεϊσμός", όπως το λένε, άλλη μια λάθος λέξη, για τον ίδιο λόγο ) είναι ακόμα μια θρησκεία.
ΑΝΘΡΩΠΟΣ
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 07 Απρ 2015 19:06
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: γλυφαδα

Βασικα ολοι οι ανθρωποι μεσα στην ουσια τους περιεχουν ενα κομματι θεικο.Με την εννοια θεικο εννοουμε την αρχεγονη ενεργεια απο την οποια ειμαστε κατασκευασμενοι.Ειμαστε κομματι της δημιουργιας ειτε το θελουμε ειτε οχι.Λεγοντας ειμαι αθεος στην πραγματικοτητα αρνουμαστε την "ουσια"μας η δηλωνουμε την μη υποταγη μας σε καποιον θεο? Πιστευω οτι περισσοτερο μας ενοχλει η λεξη γιατι το αντιθετο του αθεου δεν ειναι ο πιστος αλλα ο ενθεος .Μπορει να εισαι ενθεος και ταυτοχρονα να μην πιστευεις σε κανενα ψευτοθεο αλλα μονο στην ουσια σου και την "θεικη" καταγωγη σου.
Άβαταρ μέλους
GReaperEx
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 27 Ιαν 2015 22:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Περίεργα μιλάς άνθρωπε, και δεν είμαι σίγουρος τι να καταλάβω. Μιλάς φιλοσοφικά, μεταφορικά?
Μπορει να εισαι ενθεος και ταυτοχρονα να μην πιστευεις σε κανενα ψευτοθεο αλλα μονο στην ουσια σου και την "θεικη" καταγωγη σου.
Πώς δουλεύει αυτό, για εξήγησε μου plz.
ΑΝΘΡΩΠΟΣ
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 07 Απρ 2015 19:06
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: γλυφαδα

ειμαστε τμημα του ολου, δεν ειμαστε ξεκαρφωτοι αποτελουμαστε απο το ιδιο υλικο απο το οποιο αποτελειτε το συμπαν.Υπαρχει μεσα μας σπιθα μιας μεγαλης φωτιας που ειναι η δημιουργια, η υπαρξη, πες το ζωη.Εχουμε κατι πανω απο υλη που ειναι πιο "θεικο".Ειναι δυσκολο να γινει κατανοητο το ξερω αλλα οποιος εχει διαβασει Πλατωνα ισως πιανει λιγο το νοημα.Μπορεις λοιπον να πιστευεις στην "θεοτητα"σου μακρια απο θεους χριστιανικους η οτιδηποτε αλλους κατασκευασε ο ανθρωπος.Αθεοι λοιπον ναι αθειστες ναι αλλα ως προς τους ψευτοθεους των ψευτοθρησκειων που ταζουν θεσουλες στους παραδεισους τους με ανταλλαγμα την ταπεινωση της δικιας μας θεοτητας.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Δώσε σαφή ορισμό για το "θεϊκό" παρακαλώ.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση