Ακούω τραγούδια σατανιστικών συγκροτιμάτων.Είμαι σατανιστής;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
vasilis_001
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 29 Ιουν 2014 19:37
Όνομα Ιστότοπου: -

Πρωσοπικά μου αρέσει πάρα πολύ η metal μουσική και δυστιχώς τα περισσότερα metal συγκροτήματα αποτελούνται απο μέλη που είναι
σατανιστές καθώς και πολλά τραγούδια τους περιέχουν σατανιστικό περιεχόμενο...Βέβαια δεν πιστεύω οτι υπάρχει στανάς αφου δεν πιστεύω ουτε στον θεό αλλά με προβληματίζει τι σκεύτονται οι άλλοι για εμένα....
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν είσαι ο μόνος.
Off Topic
Πάντως, παλικάρι μου καλό, προσωπικά -και συγγνώμη που θα το πω στα ίσια- έχω τις αμφιβολίες μου ως προς το αν είσαι αυτός κι αυτό που περιγράφεις. Έχουνε δει πολλά τα μάτια μας εδώ μέσα -κι όχι μόνο-, και θα μου επιτρέψεις να διατηρήσω τη συγκεκριμένη στάση. Μπορείς κάλλιστα να είσαι οποιοσδήποτε που απλά κάνει πλάκα ή τρολλάρει.
Μην το πάρεις προσωπικά. Θα συνεχίσουμε να σε αντιμετωπίζουμε ως αυτός που λες ότι είσαι. Απλά θα το κάνουμε απαντώντας και συνομιλώντας με αυτό το πρόσωπο, το τονίζω για να αποφευχθούν οποιεσδήποτε παρερμηνείες και παρεξηγήσεις.
Συγγνώμη για τη δυσπιστία μου, αλλά χωρίς αυτήν δεν θα ήμουν καν εδώ.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
vasilis_001
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 29 Ιουν 2014 19:37
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστεύεις πως λέω άλλα κι άλλα και πως απλά τρολάρω??? Νομίζεις πως άμα δεν είμουν άθεος θα έμπενα στον κόπο να τρολαρω σε φορουμ για άθεους?? και πως σου ηρθε αυτη ιδεα?
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Τα σατανιστικά η μυστικιστικά σύμβολα δεν τους κάνουν απαραίτητα σατανιστές. Πολλά metal συγκροτήματα τα χρησιμοποιούν για το shock value η απλά επειδή μπορούν.

Προσωπικά δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο μεγάλο γνωστό metal συγκρότημα όπου τα μελόι τους να είναι όντως Σατανιστές (με την ουσιαστική σημασία τις λέξης)

Υποθέτω στο στα εκατομμύρια subgenres που υπάρχουν θα υπάρχει και ένα niche που απευθύνεται σε κανονικούς Σατανιστές, αλλα δεν νομίζω ότι αυτό μπορεί να χαρακτηρίσει μια ολόκληρη μουσική
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

vasilis_001 έγραψε:Πιστεύεις πως λέω άλλα κι άλλα και πως απλά τρολάρω??? Νομίζεις πως άμα δεν είμουν άθεος θα έμπενα στον κόπο να τρολαρω σε φορουμ για άθεους?? και πως σου ηρθε αυτη ιδεα?
Βλέπεις, Βασίλη, έχουν δει πολλά τα μάτια μας εδώ. Υπάρχει κόσμος που τρολάρει, φτιάχνει ένα ψεύτικο προφίλ και κάνει την πλάκα του. Δεν έχουμε τρόπο να ξέρουμε ποιος είναι ο καθένας, γι' αυτό και η δυσπιστία που μπορεί να νιώθει καθένας σε μια τέτοια περίπτωση.

Εγώ πάντως σε εμπιστεύομαι, και σε κάθε περίπτωση προτιμώ να διακινδυνεύσω να κάνει πλάκα μαζί μου κάποιος, παρά να ρισκάρω να χάσω την εμπιστοσύνη ενός πραγματικού δωδεκάχρονου παιδιού.

Βλέπεις, κι εγώ ακριβώς σε αυτή την ηλικία, γύρω στα 12, άρχισα την αμφισβήτηση, αρχικά του χριστιανισμού και τέλος του θεϊσμού γενικά. Για το πώς ακριβώς έγινε αυτό, μπορείς να διαβάσεις μια εισαγωγή εδώ και το κυρίως θέμα εδώ.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Επίγειος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 08 Ιουν 2014 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Εμένα (και συγνώμη κιόλας) ο τίτλος του νήματος και μόνο μου κάνει για τρολιά.
Λες ότι είσαι άθεος, αλλά ρωτάς αν είσαι σατανιστής επειδή ακούς τραγούδια συγκροτημάτων που χρησιμοποιούν τον σατανισμό για εμπορικούς λόγους; Πως μπορεί να αναρωτιέσαι αν είσαι σατανιστής όταν δηλώνεις ότι δεν είσαι καν θεϊστής;


Και κάτι ακόμη. Στα περισσότερα metal συγκροτήματα τα μέλη ΔΕΝ είναι σατανιστές όπως ισχυρίζεσαι. Τα τραγούδια τους έχουν το περιεχόμενο που έχουν με την ίδια λογική που υπάρχει και σε άλλες μορφές τέχνης. Όταν βλέπεις σε μια ταινία τρόμου κάποιον ηθοποιό να υποδύεται τον δαίμονα, τον διάβολο ή κάποια άλλη οντότητα δεν τον θεωρείς σατανιστή, έτσι δεν είναι; Όταν διαβάζεις ένα βιβλίο φανταστικού περιεχομένου με τελώνια, βρικόλακες και δαιμόνια, δεν θεωρείς ότι ο συγγραφέας είναι σατανιστής, έτσι δεν είναι;
Άβαταρ μέλους
vasilis_001
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 29 Ιουν 2014 19:37
Όνομα Ιστότοπου: -

φιλε μου αν διαβαζες ολοκληρο το αρθρο και οχι μονο τον τιτλο θα εβλεπες πως με απασχολει τι νομιζουν οι αλλοι (κυριως οι γνεις μου)
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Βασίλη, τι κάνει ένα συγκρότημα σατανιστικό ?
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Κι εγω ειχα ενα παρομοιο προβλημα πριν καποια χρονια, ακουγα εκκλησιαστικους υμνους και φοβηθηκα οτι ημουν χριστιανος.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

φιλε μου αν διαβαζες ολοκληρο το αρθρο και οχι μονο τον τιτλο θα εβλεπες πως με απασχολει τι νομιζουν οι αλλοι (κυριως οι γνεις μου)
Αμα εισαι 12 χρονων δεν κανεις για εδω και γενικοτερα στο ιντερνετ να διαλεξεις συναναστροφες με συνομιληκους σου.Για τους αθεους μεταξυ των αλλων που τους καταλογιζουν δεν θελει και πολυ να βγουν να πουν εφτασαν μεχρι να κερνανε καραμελιτσες σε πιτσιρικαδες για να τους αποπροσανατολισουν απο την πιστη.

Κι οσο για την προσφωνηση "φιλε μου" δεν νομιζω να υπαρχει κανενος ειδους φιλια μεταξυ 12χρονου και αγνωστων ενηλικων,κι ουτε φυσικα την θελει και κανενας εχεφρων ανθρωπος.

Οπως μπηκες ετσι βγηκες,τελος.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Κι οσο για την προσφωνηση "φιλε μου" δεν νομιζω να υπαρχει κανενος ειδους φιλια μεταξυ 12χρονου και αγνωστων ενηλικων,κι ουτε φυσικα την θελει και κανενας εχεφρων ανθρωπος.

συμφωνω απολυτος με το σχολιο αυτο

μιας και πιασατε ομως το θεμα περι μεταλ και λοιπα θελω να πω κατι ετσι κουβεντα να γινεται ασ απαντησουν ομως οι χεβιμεταλαδες

πραγματι το να ακους καποιο συγκροτιμα που δηλωνουν οτι ειναι σατανιστες δεν ειναι και απο τα καλυτερα
μην με φερεις παραδειγμα ποιοι κατηγωρηθηκαν και γιατι ειναι μεγαλο θεμα δε θα μπω σε αυτην την κουβεντα

οταν ακους μπλακ μεταλ ξερεις τους στιχους σε αρεσουν και τα τραγουδας οκ μπορει να σε επιρεασουνε
δε θα παθεις κατι οταν ακους τετοια μουσικη απλα ισως επειρεαστεις ασχημα αυτο που θα παθεις παντος σιγουρα ειναι οτι θα καταστρεψεις τα αυτια σου γιατι θεωρω οτι ποιο καφρικο μετα την ρειφ τα μπλακ μεταλ τραγουδια

παντος μιας και λετε χαβαλε να πω και εγω κατι ακομα ισως με σοβαροτητα

αν ακουει κανεις πατριωτικα τραγουδια τον λετε οτι ειναι φασιστας η οχι?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ ακούω εμβατήρια του Ελληνικού στρατού ειμαι pro
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

προβληματικος? οχι με τιποτα σβοιν εσυ θα ελεγα πρεπει να γινεις δικηγορος διχως ιχνος ειρωνιας
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Αλήθεια λέω δεν ειρωνεύομαι. Αγαπημένο μου είναι το Μακεδονία ξακουστή, το Ναυτάκι του αιγαίου το βρίσκω κάπως αστείο και δεν μπορώ να το πάρο σοβαρά. Επίσης μου αρέσει και το Erika και το Ich hatte einen Kameraden από γερμανικά.

Μετά καπάκι ακούω και κομμουνιστικά. Το "Aρνιέμαι" και το "Παιδιά σηκωθείτε" είναι στα top

Που θέλω να καταλήξω με όλα αυτά ? Ότι η μουσική που ακούς η που βρίσκεις "ωραία" (εμενα μου αρέσουν τα εμβατήρια γενικά πχ) δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι για εσένα, εκτος εάν ασπάζεσαι τις ιδεολογικές άποψης τον δημιουργών τους η τον στίχων η αν τα ακούς επειδή θεωρείς ότι ανήκουν στο πολιτικο/θρησκευτικό σου status. Μπορεί να τα ακούς αποσυνδέοντας τα τελείως από το ιστορικό/ιδεολογικό υπόβαθρο τους

Δεν θα σε κάνουν τα τραγούδια σατανιστή και αν τα ακούς δεν σημαίνει ότι είσαι, αλλα αν είσαι είδη σατανιστής μπορεί να ψάξεις και τα ανάλογα τραγούδια. Αν και γενικά περνώ το σατανιστική μουσική on face value αφού γενικά δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς χαρακτηρίζουμε ως σατανιστική μουσική αυτήν την στιγμή
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

svoin έγραψε:Δεν θα σε κάνουν τα τραγούδια...
I just can't listen to any more Wagner, you know...I'm starting to get the urge to conquer Poland

Woody Allen
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Επίγειος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 08 Ιουν 2014 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Είδες τους πονηρούς τους χεβυμεταλάδες; Αφαίρεσαν τον Σάρουμαν με φώτοσοπ! :lol:
Η οργή του θεού θα πέσει πάνω στους παγανιστές χεβυμεταλλάδες και την γενειάδα του Σάρουμαν!

Μα τα γένια του Μέρλιν!
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Ευθύμης έγραψε:Κι εγω ειχα ενα παρομοιο προβλημα πριν καποια χρονια, ακουγα εκκλησιαστικους υμνους και φοβηθηκα οτι ημουν χριστιανος.
[youtube]L744p9jacn8[/youtube]
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Η μουσική είναι σαν το φαγητό, το τι αρέσει στον καθένα είναι 100 % προσωπικό θέμα γούστου.
Off Topic
Εδώ που τα λέμε, τα κομμουνιστικά-αντάρτικα αρέσουν και σ' εμένα πολύ, δεν ξέρω, τα άκουγα από μικρός και ξέρω και αρκετούς στίχους απ' έξω. Είναι ξεσηκωτικά. :) Παππούς κομμουνιστής-αντάρτης, βλέπετε.
Συνεπώς, Αρίστο, το να λες τυποποιημένες αναμασημένες μαλακίες ("θα καταστρεψεις τα αυτια σου") το μόνο που καταστρέφει, για πολλοστή φορά, είναι τα εγκεφαλικά μας κύτταρα (και μένουν όλο και λιγότερα σε κάποιους από μας).

Όσον, δε, αφορά τους στίχους που επιλέγουν τα μέταλ συγκροτήματα, γενικότερα έχουν πολύ μεγάλη γκάμα θεματολογίας, και κυμαίνονται από υπέροχη ατόφια ποίηση (ε, Ατίθασε Γιε;) μέχρι αηδίες για πεντάχρονα -ούτε καν 12χρονα. Η -και καλά- σατανιστική θεματολογία είναι είτε παιχνίδι είτε προσπάθεια πρόκλησης και αναταραχής των λιμναζόντων υδάτων στο ταμπού θέμα της θρησκείας. Φυσικά, πολλές φορές οι προβληματισμοί που τίθενται είναι υπέροχα τοποθετημένοι και δημιουργούν -δικαίως- απορίες κι ανησυχίες, οδηγώντας σε αναζήτηση. Δεν είναι διόλου τυχαίο ότι πολλοί από μας που γράψαμε τους αποχαιρετισμούς με τις προσωπικές μας πορείες εξόδου από τη θρησκεία μνημονεύουμε χαρακτηριστικά τη μέταλ μουσική μεταξύ των ερεθισμάτων που μας βοήθησαν στην έξοδό μας.

Όπως είχα διαβάσει κάποτε σε κριτική του παρακάτω αποσπάσματος, "άγρια, μαύρη ποίηση". Συμφωνώ.
Slayer - Praise of Death
Running and hunting and slashing
And crushing and searching
And seeing and stabbing and shooting
Thrashing and smashing and
Burning destroying and killing
And bleeding and pleading then death
Χαζοχαρούμενος "σατανισμός"
Slayer - The Antichrist
Screams and nightmares
Of a life I want
Can't see living this lie no
A world I haunt
You've lost all control of my
Heart and soul
Satan holds my future
Watch it unfold

I am the Antichrist
It's what I was meant to be
Your God left me behind
And set my soul to be free

Watching disciples
Of the satanic rule
Pentagram of blood
Holds the jackal's truth
Searching for the answer
Christ hasn't come
Awaiting the final moment
The birth of Satan's son

Screams,
From a life I live
Torment,
Is what I give
Torture,
Is what I love
The down fall,
Of the heavens above

I am the Antichrist
All love is lost
Insanity is what I am
Eternally my soul will rot

Υπέροχος προβληματισμός, κατευθείαν στο καρφί.
Slayer – Jesus Saves
You go to the church, you kiss the cross
You will be saved at any cost
You have your own reality
Christianity
You spend your life just kissing ass
A trait that's grown as time has passed
You think the world will end today
You praise the Lord, it's all you say

Jesus saves, listen to you pray
You think you'll see the pearly gates
When death takes you away

For all respect you cannot lust
In an invisible man you place your trust
Indirect dependency
Eternal attempt at amnesty
He will decide who lives and dies
Depopulate Satanas rise
You will be an accessory
Irreverence and blasphemy

Jesus saves, no need to pray
The gates of pearl have turned to gold
It seems you've lost your way

Jesus saves, no words of praise
No promised land to take you to
There is no other way
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
vasilis_001
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 29 Ιουν 2014 19:37
Όνομα Ιστότοπου: -

svoin έγραψε:Βασίλη, τι κάνει ένα συγκρότημα σατανιστικό ?
οταν εμφανιζονατι 5αλφα και 666 on stage στις συναβλιες τους και καποια τραγουδια τους εχουν σατανιστικο περιεχομενο
Απάντηση